• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

[Στίγματα και λάμψεις] Μυοψία, μυοδεσοψία και φωτοψία στο οπτικό πεδίο

vhdl25

Νεοφερμένος

Ο vhdl25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα,
υποφερω απο μυγακια στην οραση μου (floaters) τα οποια με αγχωνουν και με οδηγουν σε καταθλιψη.
εξεταστηκα απο μερικους οφθαλμιατρους και δεν βρηκαν απολυτως τιποτα στα ματια μου.
εχω παρατησεις τις σπουδες μου στην βουλγαρια (ελληνας ειμαι απλα εψαχνα καποια οικονομικη χωρα να σπουδασω αλλα τελικα τα παρατησα για τον συγκεκριμενο λογο) και πλεον ψαχνω θεραπεια σε αυτο. Γενικα καθε στιγμη το σκεφτομαι και ειμαι χαλια ψυχολογικα.
ακομη συνεχως σε απολυτο σκοταδι δεν βλεπω μαυρο αλλα κουκιδες να τρεμουν. Το εχει προσεξει κανεις αυτο; αν κοιταξει επιμονα σε τοιχο.
γνωριζει κανεις κατι σχετικα με τα παραπανω;
ενα αλλο φαινομαινο που παρουσιαζω καμια φορα ειναι υπνοπαραλυση-μορα κατα την διαρκεια του υπνου αν και δεν με απασχολει τοσο οσο η καταθλιψη με τα floaters.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι εγώ που νόμιζα ότι όλοι τα βλέπουμε αυτά. :redface: Όταν ήμουν μικρή ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι όταν με έβαζε η μάνα μου για ύπνο κι εγώ δεν μπορούσα να κοιμηθώ.
Σε απασχολούν διότι έχεις εστιάσει σ' αυτά. Τώρα που το είπες τα βλέπω κι εγώ στην οθόνη μου καθώς γράφω το μήνυμα. :hehe:
Στρέψε την προσοχή σου σε άλλα πράγματα και θα "φύγουν". Αφού οι γιατροί σου είπαν πως δεν έχεις τίποτα, μόνος σου θα το αλλάξεις αυτό με το να εστιάσεις κάπου άλλου ή με το να το αποδεχτείς.

Θυμάμαι μια μέρα στο σχολείο, εκεί που κάναμε μάθημα, ο καθηγητής σταμάτησε και είπε "μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το χαλικάκι που έχει κολλήσει στη σόλα μου. Σε κάθε βήμα κάνω τακ-τακ-τακ και με τρελαίνει". Μέχρι εκείνη τη στιγμή κανένας μας δεν το είχε προσέξει. Από τη στιγμή που το είπε, όλοι ασχολούμασταν με το τικ-τικ του παπουτσιού του.

Αυτό έχεις πάθει κι εσύ μου φαίνεται. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μα είναι πράγματι αφύσικο; Κι εγώ αν κλείσω τα μάτια και κοιτάξω σε δυνατό φως βλέπω πυγολαμπίδες και πολύ μου αρέσουν. Μήπως να χαλαρώσεις; Καλά σου λέει η Isiliel.

Στο θέμα της υπνοπαράλυσης έχω πάρει master. Είναι τρομακτικό αλλά μας συμβαίνει από το άγχος. Αφού εσύ αγχώνεσαι τόσο με το ζήτημα που λες, λογικό είναι να το βιώνεις πιο συχνά. Δοκίμασε να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν. Είναι κρίμα να το αφήνεις να σε καταβάλλει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα είναι πράγματι αφύσικο;
Κοίτα, τώρα που άνοιξε ο φίλος το θέμα, το έψαξα λίγο και βρήκα κάποιες σχετικές δημοσιεύσεις. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι σοβαρό και να οδηγήσει σε πρόβλημα, αλλά εφ' όσον πήγε στον οφθαλμίατρο και του είπε πως είναι ΟΚ, μάλλον δεν χρειάζεται ν' ανησυχεί.

Τα μικρά μαύρα στίγματα ή «μυγάκια» που καμμιά φορά κινούνται μέσα στο πεδίο της όρασής μας είναι κάτι που κατά κανόνα μας ανησυχεί. Συνήθως τα παρατηρούμε πιό έντονα όταν κοιτάζουμε ένα ομοιόμορφο φόντο, όπως π.χ. έναν άσπρο τοίχο ή τον ουρανό. Οι αρχαίοι Ρωμαίοι τα περιέγραφαν σαν muscae volitantes-(ιπτάμενα μυγάκια), πολύ πετυχημένο χαρακτηρισμό, στον οποίο οφείλουν και την κοινή τους ονομασία. Τα μυγάκια είναι μικρές ποσότητες πηχτής γέλης (ζελέ), που σχηματίζονται μέσα στό υαλοειδές, το καθαρό ζελατινοειδές υγρό που γεμίζει την εσωτερική κοιλότητα του ματιού.

Το υπόλοιπο εδώ:
Αν και νομίζουμε ότι βρίσκονται στο μπροστινό μέρος του ματιού, στην πραγματικότητα «κολυμπούν» στο υγρό μέσα στο μάτι και γι αυτό ο αμφιβληστροειδής τις «βλέπει» σαν σκιές (ο αμφιβληστροειδής είναι η εσωτερική στιβάδα του ματιού που δέχεται τους ερεθισμούς από το φως). Η παρουσία αυτών των στιγμάτων λοιπόν, είτε εμφανίζονται με μορφή κηλίδων, γραμμών ή ακανόνιστων «λεκέδων», μπορεί να προκαλέσει έντονη ανησυχία, ιδιαίτερα αν εμφανιστούν ξαφνικά. Άδικα όμως, καθώς, συνήθως, δεν έχουν σημασία και είναι μάλλον ένδειξη ότι περνούν τα χρόνια... Το υαλοειδές σώμα συρρικνώνεται καθώς αυξάνεται η ηλικία μας, τραβιέται λίγο μακριά από τον αμφιβληστροειδή δημιουργεί μικρές ποσότητες πιό πηχτού ζελέ, που εμείς τις βλέπουμε σαν μυγάκια. Η κατάσταση αυτή είναι πολύ κοινή στους μύωπες ή μετά από εγχείρηση καταρράκτη.

Καθώς το υγρό του υαλοειδούς αποτραβιέται, υπάρχει πάντα η περίπτωση να τραβηχτεί μαζί του και να σκιστεί ο αμφιβληστροειδής σε κάποια σημεία, προκαλώντας μια μικρή αιμορραγία στο εσωτερικό του ματιού, με αποτέλεσμα να εμφανιστεί μιά καινούργια ομάδα από μυγάκια. Αν το «σκίσιμο» αυτό εξελιχθεί σε αποκόλληση αμφιβληστροειδή, η κατάσταση είναι σοβαρή. Σπανιότερα, τα μυγάκια μπορεί να είναι σύμπτωμα κάποιας εσωτερικής μόλυνσης του ματιού ή να οφείλονται στην παρουσία κρυστάλων που σχηματίζονται μέσα στο υγρό του υαλοειδούς. Πάντως τη διάγνωση μπορεί και πρέπει να την κάνει μόνο ο οφθαλμίατρος, ο οποίος και θα ξέρει να σας πει κατά πόσον τα μυγάκια σας οφείλονται σε σοβαρή αιτία ή όχι. Οποιαδήποτε ξαφνική εμφάνιση πολλών καινούργιων στιγμάτων ή αστραπών πρέπει να αξιολογηθεί από τον οφθαλμίατρό σας.

Καμιά φορά, τα μυγάκια εμποδίζουν την όρασή μας, ιδίως όταν θέλουμε να διαβάσουμε, πράγμα που είναι πολύ ενοχλητικό. Αν ένα μυγάκι έχει εγκατασταθεί ακριβώς απάνω στο κέντρο της όρασής σας, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να γυρίσετε το βλέμμα κυκλικά, προς όλες τις κατευθύνσεις, έτσι ώστε να αναγκάσετε το υγρό του υαλοειδούς να στροβιλιστεί, με αποτέλεσμα το μυγάκι να αλλάξει θέση.

Σε ορισμένες περιπτώσεις, το ζελέ του υαλοειδούς σώματος που γεμίζει την εσωτερική κοιλότητα του ματιού τραβάει ή τινάζει τον αμφιβληστροειδή. Η έλξη αυτή προκαλεί την εμφάνιση αστραπών ή φωτεινών κηλίδων, χωρίς να υπάρχει κάποιος εξωτερικός παράγοντας (πχ το φλας φωτογραφικής μηχανής) που να τις δικαιολογεί. Την ίδια αυτή αίσθηση έχουμε και αν κάποιος μας χτυπήσει στο μάτι, οπότε λέμε ότι είδαμε «αστράκια». Όταν η συρρίκνωση του υαλοειδούς δεν το οδηγήσει να αποτραβηχτεί από την επαφή με τον αμφιβληστροειδή, οι αστραπές αυτές μπορεί να εμφανίζονται και να εξαφανίζονται για πολλές εβδομάδες. Η κατάσταση αυτή είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο καθώς γερνάμε και δεν πρέπει να μας προκαλεί ιδιαίτερη ανησυχία. Σε σπάνιες περιπτώσεις, οι αστραπές συνοδεύονται από έναν μεγάλο αριθμό καινούργιων στιγμάτων και ίσως από το σκοτείνιασμα ενός μέρους του πεδίου όρασής μας. Εφ' όσον σας συμβεί κάτι τέτοιο, συμβουλευτείτε αμέσως οφθαλμίατρο, που θα εξετάσει την περίπτωση να υπάρχει κάποιο σκίσιμο στον αμφιβληστροειδή ή, ακόμα πιο σημαντικό, αρχή αποκόλλησης.

Φωτεινές αστραπές που μοιάζουν με οδοντωτές γραμμές και κάνουν αισθητή την παρουσία τους για 15-20 λεπτά και στα δύο μάτια ταυτόχρονα, οφείλονται συνήθως σε ημικρανία, που προκαλείται από σπασμό των αιμοφόρων αγγείων του εγκεφάλου. Η ημικρανία αυτής της μορφής συνοδεύεται κατά κανόνα και από έντονο πονοκέφαλο. Καμμιά φορά όμως, βλέπουμε τέτοιες αστραπές χωρίς να ακολουθήσει πονοκέφαλος, οπότε η ημικρανία μας λέγεται οφθαλμική ημικρανία ή ημικρανία χωρίς πονοκέφαλο.

Οι αστραπές και τα μυγάκια δεν υποδηλώνουν συνήθως κάποιο σοβαρό πρόβλημα των ματιών. Αν όμως δείτε ότι ο αριθμός και η συχνότητά τους αυξάνουν ή ότι η κατάσταση μοιάζει να επιδεινώνεται γενικά, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε τον οφθαλμίατρό σας, που θα εξετάσει πολύ προσεκτικά τον αμφιβληστροειδή και το υαλοειδές, ώστε να δει εάν και πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα.
https://ophthalmologos.blogspot.com/2008/03/blog-post_471.html

Στη wiki έχει και προσομοίωση σε φωτογραφία:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vhdl25

Νεοφερμένος

Ο vhdl25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Με προβληματιζει παρα πολυ το συγκεκριμενο θεμα. Εχω ψαξει αρκετα στο ιντερνετ για αυτο πραγμα που πολλες φορες με κανει να ανυσηχω περισσοτερο. Ενα αλλο προβλημα που παρουσιαζω εκτος απο τα εκνευριστικα μυγακια ειναι και φωτισμους γυρω απο φωτα σαν φωτοστεφανα.
Να πω πως στην προσπαθεια μου να απαλαγω απο αυτα τα προβληματα με τα μυγακια αρχισαν τα προβληματα μου να γινοντε χειροτερα κυριως σε απολυτο σκοταδι αλλα και σε μερα.

αρχισα λοιπον να παρατηρω το παραπανω στο σκοταδι ακομη και με κλειστα τα ματια. το βρηκα visual snow στο ιντερνετ. ισως το βλεπετε και εσεις αν εστιασετε εκει ακομη και το πρωι.
Το θεμα ειναι πως δοκιμαζω διαφορα πραγματα και τιποτα δεν με εχει βοηθησει ακομη οπως να τροω πιο υγεινα αλλα και να γυμναζομαι πραγμα που κανω με το μπασκετ και την κολυμβηση.
Μου δημιουργει απιστευτο προβλημα ολο αυτο και δεν εχω ορεξη που ειχα παλιοτερα οπως να παιζω μπασκετ και αλλα πολλα.
Οπου και αν κοιταξω πλεον βλεπω αυτα τα μυγακια καποιες φορες ψαχνω να βρω αν εφυγαν πραγμα που ισως με κανει να τα βλεπω χειροτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skoumas

Νεοφερμένος

Ο skoumas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
δεν είναι τίποτα φίλος. όλα είναι στην αργή σταθερή διαδικασία της γήρανσης μας αλλά ακόμα περισσότερο του τοξικού περιβάλλοντος στο οποιο επιβιώνουμε.

τα έχω και εγώ πολύ καιρό τώρα, τα αγνοώ πλέον και κοιτάζω να περνάω καλά.

ΥΓ: κάθε περίπτωση και διαφορετική. αλλά από τότε που ξεκίνησα θεραπεία για τον θυροειδή (υποθυροειδιεισμός) έχουν μειωθεί αισθητά στο σημείο της εξαφάνισης τους.

είχα επίσης το visual snow και επίσης αν από μία φωτεινή πηγή κοιτούσα αλλού έμενε ένα στίγμα για πολύυυυ ώρα....

κάθε κομμάτι του σώματος μας για να λειτουργήσει πρέπει να βρίσκονται όλα σε πλήρη αρμονία.

πήγαινε για ένα τσεκ απ καλού κακού
και κοίτα μην έχεις ελλείψης σε βιταμίνες.
κάτι που βοηθάει επίσης είναι η έκθεση στο φως της ημέρας και να κοιμάσαι σε απόλυτο σκοτάδι.

καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δεν ξερω τι σου εχουν πει οι γιατροι ακριβως και πως σε εξετασαν αλλα πολυ δικο μου ατομο ειχε τα ιδια συμπτωματα εκανε εξετασεις και προχωρησε σε επεμβαση με λειζερ η οποια ειναι πολυ μικρης διαρκειας, λεπτων, φευγεις αμεσως απο τον γιατρο και μετα καθε εξι μηνες γινεται εξεταση απλα για παρακολουθηση. αυτο που βρεθηκε ηταν οτι εγινε αποκολληση του αφμιβληστροειδους.
προ της εξετασης εμπαινε ενα υγρο στα ματια που διεστελνε την κορη του ματιου για καποιο διαστημα και μετα γινονταν η εξεταση στα ματια. ψαξε το λιγο περισσοτερο, δεν θελω να σε ανησυχησω απλα μεχρι να εισαι εντελως σιγουρος οτι η διαγνωση εγινε σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Οταν κοιταω στον ουρανο ή σε ασπρο τοιχο (σε εξωτερικο χωρο οχι στο σπιτι) και μονο οταν εχω μισανοιχτα τα ματια μου παρατηρω διαφανες γραμμες οι οποιες εξαφανιζονται σχεδον κατευθειαν!! τι μπορει να ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Και εγώ το έχω αυτό από τα 11 και τώρα είμαι 19, δεν είναι τίποτα, έχω ρωτήσει και οφθαλμίατρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
ναι αυτα ειναι!!ετσι ακριβως αλλα καμια φορα ειναι ισιες γραμμες!! τι ειναι αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
αααα και γτ εμφανιζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ναι αυτα ειναι!!ετσι ακριβως αλλα καμια φορα ειναι ισιες γραμμες!! τι ειναι αυτα?

Είναι συνήθως νεκρά κύτταρα ή κάποιες αλλαγές στο υγρό που υπάρχει στον βολβό του ματιού.

Τίποτα ιδιαίτερο, εκτός αν έχεις πόνο, μαύρα στίγματα, λάμψεις, (συνήθως συνοδεύονται από υψηλή μυωπία, αλλά όχι απαραίτητα), οπότε πρέπει να πας σε οφθαλμίατρο - προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
δεν βλεπω ουτε λαμψεις ουτε εχω μυωπια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
δεν βλεπω ουτε λαμψεις ουτε εχω μυωπια...

Ε, τότε μάλλον είναι αυτά που βλέπουμε ΌΛΟΙ μας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
φοβηθηκα γτ ενας φιλος μου με χτυπησε στο ματι πριν 1.5 χρονο και εψαξα τα συμπτωματα στο ιντερνετ και μου εβγαλε και αυτες τις γραμμες σαν συμπτωμα(αλλα μαυρες) αλλα περασε τοσος καιρος αμα ειχα ρηξη αμφιωβληστροειδους θα ειχα και αλλα συμπτωματα οπως λαμψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
φοβηθηκα γτ ενας φιλος μου με χτυπησε στο ματι πριν 1.5 χρονο και εψαξα τα συμπτωματα στο ιντερνετ και μου εβγαλε και αυτες τις γραμμες σαν συμπτωμα(αλλα μαυρες) αλλα περασε τοσος καιρος αμα ειχα ρηξη αμφιωβληστροειδους θα ειχα και αλλα συμπτωματα οπως λαμψεις

Αν ήταν από το χτύπημα θα είχες άμεσα ή εντός λίγων ημερών αποκόλληση αμφιβληστροειδούς, όχι μετά από 1.5 χρόνο.

Μή φοβού, απλά αν εμφανίσεις και άλλα συμπτώματα σύντομα, πήγαινε σε οφθαλμίατρο. Τώρα δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι. Τουλάχιστον όχι περισσότερο από όλον το υπόλοιπο πληθυσμό που τα βλέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι σαν και εσενα και μας διαφωτιζουν γτ σε αλλα φορουμ ουτε απαντουσαν σε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι σαν και εσενα και μας διαφωτιζουν γτ σε αλλα φορουμ ουτε απαντουσαν σε ευχαριστω πολυ

Νά 'σαι καλά, αδερφέ. Αφού ήξερα την απάντηση, βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
σε ευχαριστω και παλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top