Φίλοι "μπλεγμένοι με διάφορα"

PowerZ

Νεοφερμένος

Η PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ποια η γνωμη η δικη σας για ατομα που παρανομουν και γενικα ειναι μπλεγμενοι σε κατι? εσεις θα κανατε παρεα με τετοια ατομα η θα τους κανατε περα?ξερω ενα φιλικο ζευγαρι που αυτη επερνε ναρκωτικα, εχει συγγενεις φυλακη και γενικα κανει "διαφορα" ενα βραδυ την πηγαν και μεσα επειδη ειρωνευτηκε εναν μπατσο.Αυτος εχει παει παμπολες φορες αυτοφωρο για ζημιες και τετοια..
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά όταν διαλέγω ένα φίλο κρίνω τον χαρακτήρα του μόνη μου. Δεν ξερεις ποτέ τι ώθησε τον άλλο να προβει σε τέτοιες ενέργειες και δεν σημαίνουν πάντα ότι δεν έχει καλό χαρακτήρα (ίσως μόνο ότι είναι αδύναμος). ʼλλωστε ποτέ δεν με ένοιαξε η γνώμη τρίτων για τις παρέες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
παλιοκατασταση

αλλα ο καθενας κανει τις επιλογες του και εσυ πρπει να κανεις τις δικες σου με εγωισμο και μονο!

εγω εχω εναν φιλο που καναμε παρεα απο το Δημοτικο, καπου στα 14 αρχισε τα ελαφρια ναρκωντικα καπου στα 18 τις ενεσεις και καπου στα 24 εισαγωγη για αποτοξινωση στην Θεσσαλονικη με 2 υπατιτιδες...του σταθηκα οσο μπορουσα...Ο Γιαννακης μου... ο "αδελφος μου"...το καμαρι της παρεας...εμπλεξε ομως...ο μ***ς και τον ηξερα οσο κανεις...γειτονες, οικογενειακοι φιλοι, συμμαθητες, κολλητοι για χρονια.  Μεχρι να παω στην σχολη καθομουνα και του εβαζα κομπρεσες, του αγοραζα καινουργιες συριγγες, του ελεγα ιστοριες την νυχτα οταν προσπαθουσε να τα κοψει...ημουν παντα διπλα του...καποια στιγμη επρεπε να φυγω η κοπελα του ειχε χειροτερα μυαλα απο εκεινον, τον αφησα στο ελεος του μυαλου του και εφυγα...ετσι απλα.  Τωρα δεν ζει εδω, ειναι στηνεπανενταξη, δε μπορω να τον δω, δεν ξερω αν θελω να τον δω, μενω σε μια κλειστη κοινωνια και οτι και αν καταφερω να γινω παντα θα ειμαι "η κοπελα που εκανε παρεα με εκεινον τον αλητη" γιαυτο σου λεω θελει εγωισμο το θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχω εναν "φιλο" που ειναι λιγο παρανομοφατσα, δεν ξερω ταν εχει κανει τπτ ποτε αλλα γενικα ουτε ο χαρακτιρας του ουτε ο τροπος που μας κοιταει (ποτε στα ματια, αμα παμε να τον δουμε στα ματια κατευθιαν χαμηλωνει το κεφαλι η γυρναει αλλου) και πολλα αλλα τον κανουν να ειναι υποπτς σαν ατομα. Εγω τον εχω κοντα αλλα συνχρονος μακρυα. Ειναι ενα απο τα 4 ατομα της παρεας μου και με στο σχολειο ειμαστε μαζι στα δυαλιματα αλλα εξω απο αυτο εχω οσο το δυνατον λιγοτερες σχεσης, ιδικα μετα απο μια φορα που ητανε σπιτι μου (μαζι ητανε και οι αλλοι) και πηγε μια στιγμη στο μπανιο και εχασε ο πατερας μου 300 ευρο. Δεν ξερω αμα τα πηρε η αμα τα εχασε πριν η μετα ο πατερας μου χωρις να το καταλαβει αλλα παντα ειναι καλο να να φυλασεσαι. Και αμα μαθω πως εχει κανει τπτ η αρχισει τπτ τοτε θα τον αποκοψω τελιως. Το ιδιο αμα γινει κατι και με καπιον αλλο. Εκτος και αν ειναι ναρκωτικα οπου θα προσπαθισω να του σταθω και να τον απομακρυνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ότι δεν μπορει να κοιτάξει κάποιον στα μάτια πάντως μπορεί απλά να σημαίνει οτι είναι ντροπαλός. Κι εγώ μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν μπορούσα με τίποτα κι αν το έκανα δεν μπορούσα να προσέξω τι έλεγε ο συνομιλητής μου. Τώρα κάπως καλύτερα είμαι αν και πάλι δεν κοιτάω ακριβώς στα μάτια αλλά κάπου πολύ κοντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λοιπόν...ο φίλος της κάποτε κολλητής μου έπαιρνε ναρκωτικά και έκανε διακίνηση...Είναι αυτό που λέμε απο τα παιδιά που στην πορεία έχασαν τον δρόμο τους...Αυτό που με ένοιαζε ήταν βέβαια η κολλητή μου! Μην μπλέξει γενικά και ειδικά όταν στις διακινήσεις ήταν μάζι....Δεν έκανα στιγμή πίσω...Ούτε με ενοχλούσε που έβγαινα ή έκανα παρέα, σε μιά πόλη που λίγο πολύ όλοι γνωρίζονται! Τον συνάντησα πριν λίγο καιρό τυχαία....Είναι πλέον καθαρός....Σπουδάζει και δουλεύει...Ευτυχώς είχε καλή κατάληξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συγουρα μπορει να συμενει και οτι ειανι απλα ντροπαλος αλλα ο συνγκεκριμενος δεν μου κανει για ντροπαλος. Αλλωστε επειδη υπαρχουν πολλα που λενε οτι ειναι τετιος αλλα και πολλα που λενε το αντιθετο κανω παρεα μαζι του αλλα φυλαγομαι κιολας, αμα συγουρευτο για το ενα απο τα δυο τοτε θα πραξω αναλογα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
To οτι καποιοι φιλοι μπορεί να βρεθούν μπλεγμένοι δεν συμαίνει οτι δεν τους αγαπάμε και οτι δεν ενδιαφερόμαστε πλέον γα αυτούς. Και σε ενα άλλο τοπικ εχω κάνει αναφορά για μερικούς φίλους μου (χωρίς " ") οι οποίοι έκαναν τις επιλογές τους και 2 απο αυτούς δεν βρήσκονται πλέον κοντά μας. Οταν άρχισα να βλέπω τα στραβά τους πλησίασα τους μίλησα, τσακώθηκα μαζί τους. Μάλιστα μου είχε βγεί το όνομα οτι είμουν κι εγώ πρεζάκι όπως αυτοί. Δεν με ένοιαζε όμως γιατι εγώ ήξερα και τι είμουν αλλά και τι ήθελα. Μετα απο αυτα δεν μπορείς να κάνεις κατι άλλο... τους κυνηγάς αλλά πάντα θα υπάρχει κατι και θα παρασυρθούν, όσοι βρούν δύναμη ή απλά είναι λίγο τυχεροί θα γλυτώσουν... Δεν το έχω συγχωρέσει σε κανέναν απο τους δυο και περισσότερο στο πρώτο που μια μερα πριν μας είχε υποσχεθεί καποια πράγματα, δυστυχώς οι υποσχέσεις του κράτησαν λίγες ώρες....

παιδιά μην φοβάστε να βοηθήσετε τους φίλους σας που εχουν πρόβλημα! Μας έχουν ανάγκη!!! Μπορεί να μην έχει αποτέλεσμα η βοηθειά σας αλλά σίγουρα αξίζει να προσπαθήσετε. Αλλωστε ο καθένας μας μπορεί να βρεθεί σε μια δύσκολη στιγμή και μονο τοτε δυστυχώς μπορούμε να εκτιμήσουμε καποια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
ναι βρε Founes αλλα και γω τοσα χρονια βοηθησα και τι καταλαβα...το μαλ***ρι ο κολλητος μου κοντευει να πεθανει και γω σκεφτομαι...τοτε επρεπε να τον δωσω στους γονεις του...τοτε επρπε να τον βαλουμε σε αποτοξηνωση...επρεπε...επρεπε ουτε γω ξερω τι σκατα επρεπε...οσο το σκεφτομαι ρε γμτ  :'( :'( :'( ...λεω καλυτερα να μην ασχολουνται τα παιδια μονο πικρα σου μενει και τυψεις... πολλες τυψεις ρε γμτ :'( :'( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου πώ τι θα κάνεις... με ποιον τρόπο θα βοηθήσεις... Αν θεωρείς οτι πρέπει να τον δώσεις κάντο... αν θεωρείς οτι πρέπει να τον τουλουμιάσεις και μετά σηκωτό να τον πάς σε μια στέγη, κάντο! μπορώ να σε καταλάβω οταν σκέφτεσε αυτά τα "έπρεπε" αλλά θα σε ρωτήσω το εξής.
Πότε έχεις αυτές τις αβάσταχτες τύψεις?
όταν προσπάθησες να βοηθήσεις έστω και αποτυχημένα
ή
όταν δεν προσπάθησες καν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
Δεν μπορώ να σου πώ τι θα κάνεις... με ποιον τρόπο θα βοηθήσεις... Αν θεωρείς οτι πρέπει να τον δώσεις κάντο... αν θεωρείς οτι πρέπει να τον τουλουμιάσεις και μετά σηκωτό να τον πάς σε μια στέγη, κάντο! μπορώ να σε καταλάβω οταν σκέφτεσε αυτά τα "έπρεπε" αλλά θα σε ρωτήσω το εξής.
Πότε έχεις αυτές τις αβάσταχτες τύψεις?
όταν προσπάθησες να βοηθήσεις έστω και αποτυχημένα
ή
όταν δεν προσπάθησες καν???
τι με ρωτας τωρα? φυσικα και προσπαθησα...απο τα 16 μας μεχρι τα 21 ετρεχα απο πισω του σαν την νοσοκομα, εφαγα αποβολη για παρτη του, εχασα 3 γκομενους για παρτυ του, εχασα 10αδες εξοδους-παρτυ-εκδρομες-συναυλιες, οι γονεις μου με εστειλαν στην Αθηνα να τελειωσω το σχολειο (2 ταξεις λυκειου) για να ξεκοψω και εμεινα αρκετο καιρο μονη μου σε μια ταιραστια πολη χωρις εναν φιλο, πηρα ναρκωντικα για παρτυ του(για λιγο καιρο φυσικα...καποια στιγμη ξυπνας και λες τι σκατα κανω τωρα?) τον περιμενα δυο βραδια εξω απο το αυτοφωρο στην Ζακυνθο κιολλας και αλλα πολλα που δεν υπαρχει λογος να σου πω...γιαυτο σου λεω...αν ειναι να καει θα καει! οτι και να κανεις θα καει και συ θα μεινεις με τις τυψεις και την απογοητευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είχα και γω φίλους μπλεγμένους...
Είχα και γω περάσει από δίπλα από τα μπλεξίματα αλλά έστριψα και έφυγα....

Γιατί εγώ μπόρεσα και έφυγα? ήμουν πιό έξυπνη? πιό δυνατή? δεν είχα τα προβλήματα που είχαν οι φίλοι μου στο σπίτι?
έψαξα όλες τις δικαιολογίες τους.... τίποτα απ όλα αυτά δεν στέκει....
ΟΛΟΙ ξέρουμε τι είναι τα ναρκωτικά και ποιές οι συνέπειες τους (και το ξέρουμε από πολύ μικρή ηλικία).... ΟΛΟΙ καλούμαστε να κάνουμε τις επιλογές μας...

θα σας πω κάτι που η αλήθεια είναι ότι το κατάλαβα σε μεγάλη ηλικία... και αφού πρώτα έθαψα κανά δυο φιλαράκια....
Αυτός που δε θέλει να μπλέξει... ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΕΙ.... και ακόμα και αν μπλέξει.. ΑΝ ΘΕΛΕΙ να σωθεί... ΘΑ ΣΩΘΕΙ!

Είμαι πλέον πολύ αυστηρή....
Δεν θέλω για φίλους ανθρώπους που ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να είναι μέσα στα σκ*τά!

Δεν είμαι η μαμά τους, δεν είμαι ο μπαμπάς τους, δεν είμαι η αδερφή τους, δεν είμαι ο παπάς της ενορίας τους, δεν είμαι η κοινωνική λειτουργός τους.... είμαι απλά ένας άνθρωπος με αδυναμίες... και η αδυναμία μου είναι να μην ΘΕΛΩ να συναναστρέφομαι ανθρώπους που από ΕΠΙΛΟΓΗ
πέφτουν χαμηλά.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος η Powerz έγραψε για παρανομίες έτσι δεν είναι? Αν κάποιος είναι μπλεγμένος με ναρκωτικά φυσικά και πρέπει να τους σταθείς σας φίλος. Όσο αφορά παράνομες δρασηριότητες όμως εγώ διαφωνο στην τελική δεν ξέρεις αν σε μπλέξουν και εσένα χωρίς να το ξέρεις. Αν υπάρχουν κλεμένα σε σπιτι η αυτοκίνητο και είσαι και έσύ μέσα σε αυτον το χώρο την έκατσες θα μαζέψουν και εσένα. Γενικά θέλει πολύ προσοχη αν ο άλλος έιναι μπλεγμένος να μπλέξει και εσένα. Προσεχε πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
ναι βρε Founes αλλα και γω τοσα χρονια βοηθησα και τι καταλαβα...το μαλ***ρι ο κολλητος μου κοντευει να πεθανει και γω σκεφτομαι...τοτε επρεπε να τον δωσω στους γονεις του...τοτε επρπε να τον βαλουμε σε αποτοξηνωση...επρεπε...επρεπε ουτε γω ξερω τι σκατα επρεπε...οσο το σκεφτομαι ρε γμτ :'( :'( :'( ...λεω καλυτερα να μην ασχολουνται τα παιδια μονο πικρα σου μενει και τυψεις... πολλες τυψεις ρε γμτ :'( :'( :'(
Τελικά κάποιες φορές είναι καλύτερα να τους δίνουμε στεγνά στους γονείς τους.Μπορεί να μας κακιώσουν ή να μας κατηγορήσουν ότι τους πουλήσαμε σε συγκεκριμένη στιγμή όμως μακροπρόθεσμα τους κάνουμε καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Τελικά κάποιες φορές είναι καλύτερα να τους δίνουμε στεγνά στους γονείς τους.Μπορεί να μας κακιώσουν ή να μας κατηγορήσουν ότι τους πουλήσαμε σε συγκεκριμένη στιγμή όμως μακροπρόθεσμα τους κάνουμε καλό.

Kleftra συμφωνώ 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Αν δεν κάνω λάθος η Powerz έγραψε για παρανομίες έτσι δεν είναι? Αν κάποιος είναι μπλεγμένος με ναρκωτικά φυσικά και πρέπει να τους σταθείς σας φίλος. Όσο αφορά παράνομες δρασηριότητες όμως εγώ διαφωνο στην τελική δεν ξέρεις αν σε μπλέξουν και εσένα χωρίς να το ξέρεις. Αν υπάρχουν κλεμένα σε σπιτι η αυτοκίνητο και είσαι και έσύ μέσα σε αυτον το χώρο την έκατσες θα μαζέψουν και εσένα. Γενικά θέλει πολύ προσοχη αν ο άλλος έιναι μπλεγμένος να μπλέξει και εσένα. Προσεχε πολύ!

κι εγώ μαζί σου παππού :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
gilie!!!

Με παρεξήγησες! Δεν είπα οτι δεν προσπάθησες να βοηθήσεις.... αναφερόμενος στην κουβέντα σου...
...λεω καλυτερα να μην ασχολουνται τα παιδια μονο πικρα σου μενει και τυψεις... πολλες τυψεις ρε γμτ
έκανα την ερώτηση...

Γιάννη σχετικά με αυτό...
Γενικά θέλει πολύ προσοχη αν ο άλλος έιναι μπλεγμένος να μπλέξει και εσένα. Προσεχε πολύ!
Θα συμφωνήσω πάρα πολυ... θέλει παααρα πολυ προσοχή... παραλίγο να καώ αρκετές φορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Αν δεν κάνω λάθος η Powerz έγραψε για παρανομίες έτσι δεν είναι? Αν κάποιος είναι μπλεγμένος με ναρκωτικά φυσικά και πρέπει να τους σταθείς σας φίλος. Όσο αφορά παράνομες δρασηριότητες όμως εγώ διαφωνο στην τελική δεν ξέρεις αν σε μπλέξουν και εσένα χωρίς να το ξέρεις. Αν υπάρχουν κλεμένα σε σπιτι η αυτοκίνητο και είσαι και έσύ μέσα σε αυτον το χώρο την έκατσες θα μαζέψουν και εσένα. Γενικά θέλει πολύ προσοχη αν ο άλλος έιναι μπλεγμένος να μπλέξει και εσένα. Προσεχε πολύ!
Γιατί όμως να μην προσπαθήσεις να τον ξεμπλέξεις; σίγουρα αξίζει έστω μια προσπάθεια!
Τελικά κάποιες φορές είναι καλύτερα να τους δίνουμε στεγνά στους γονείς τους.Μπορεί να μας κακιώσουν ή να μας κατηγορήσουν ότι τους πουλήσαμε σε συγκεκριμένη στιγμή όμως μακροπρόθεσμα τους κάνουμε καλό.
Ίσως, όμως μην ξεχνάς ότι οι γονείς να μην μπορούν κάνουν κάτι ή να τα βγάλουν πιο δύσκολα πέρα από τι ένας φίλος

Εγώ πάντως αν είχα κάποιο φίλο που ήταν μπλεγμένος με ναρκωτικά θα προσπαθούσα να τον ξεμπλέξω , όπως επίσης με παράνομες πράξεις. Πολύ δύσκολα θα ξέκοβα. Για τον απλό λόγο ότι για τον έχω επιλέξει σαν φίλο σίγουρα θα έχει θετικά που αξίζουν να μείνει φίλος μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ποια η γνωμη η δικη σας για ατομα που παρανομουν και γενικα ειναι μπλεγμενοι σε κατι? εσεις θα κανατε παρεα με τετοια ατομα η θα τους κανατε περα?ξερω ενα φιλικο ζευγαρι που αυτη επερνε ναρκωτικα, εχει συγγενεις φυλακη και γενικα κανει "διαφορα" ενα βραδυ την πηγαν και μεσα επειδη ειρωνευτηκε εναν μπατσο.Αυτος εχει παει παμπολες φορες αυτοφωρο για ζημιες και τετοια..
:worry:

Λυπάμαι που το λέω αλλα όχι, δεν θα έκανα παρέα με τέτοια άτομα, όχι για να μην με κλέψουν αλλα γιατί σε περίπτωση που π.χ. κάτι δεν πάει καλά στην παρέα(άνθρωποι είμαστε) δεν ξέρω πώς θα άντιδράσει ή πώς θα φερθεί, μπορεί απλά να μήν μηλάμε, οκ το δέχομαι, άν όμως φρικάρει και βάλει κάποιους να κάνουν κακό σε μένα; ή σε υλικά όπως αμάξι; η κουμπάρα μου τα είχε με τέτοιο τύπο και της κατέστρεψε με διαβρωτικό το αμάξι και επειδή του είπε πώς τόλμησες έβαλε και την χτύπησαν:worry: δεν θέλω μπελάδες, λυπάμαι που το λέω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω εχω κανει παρεα στο παρελθον με ανθρωπους ψιλομπλεγμενους. Γενικως ηταν καλα παιδια ομως απο ενα σημειο κι επειτα ειδα πως δεν ταιριαζα. Εγω τοτε ημουν σε μια φαση που πειραματιζομουν, δηλαδη ψαχνομουν ημουν ανησυχη, προσπαθουσα να ανακαλυψω τον εαυτο μου, ποια ειμαι και τι θελω και κυριως να δω τι γινεται στον κοσμο περαν του.. φυσιολογικου να τολμησω να πω.

Εχω κανει παρεα με λογιων λογιων τυπους ανθρωπων, ακομα και με 'βλαμενους' , :P Αλλα τιποτε τετοιο ποτε δεν κρατησε πολυ. Με τα συγκεκριμενα ατομα ψυχοπλακωνομουν να πω την αληθεια μου και το επαιζα οσια σωτηρια. Πιστευα πως θα τους αλλαξω! Πως μπορω να τους βοηθησω! Οπως καταλαβαινετε αυτο με κουρασε, εννοειται δεν παρασυρθηκα, ειμαι ενα πολυ συγκροτημενο ατομο που δε φοβαται να ανοιξει ομως τα ματια του να δει τι γινεται στον κοσμο κι ετσι κοψαμε. Μεγαλωνοντας κατασταλαζεις και πλεον κινεισαι προς τα δικα σου νερακια.. Τους βαρεθηκα, με κουρασαν και ηθελα να προχωρησω. Δε θα ηταν και φυσιολογικο αλλωστε να συνεχισω να κανω παρεα... Δε μου το επετρεψα απο ενα σημειο κι επειτα.

Απο την μικρη αυτη εμπειρια μου θα ελεγα πως αυτα τα ατομα ειναι αδυναμα δυστυχως και επιμενουν να ζουν σε ενα δικο τους αγγελικα πλασμενο κοσμο..
Πρεπει να εισαι ομοιος και ταυτοχρονα να παρεις μεγαλη αποφαση να ξεφυγεις για να μπορεσεις να βοηθησεις καποιον αλλο και να τον βγαλεις μεσα απο τα σκατα.

Και συμφωνω απολυτα με την Κακη Επιρροη πως αν δε θελεις να μπλεξεις, δεν μπλεκεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top