Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

ioanna3kc

Νεοφερμένος

Η ioanna3kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σχετικά με Βερολίνο (που το προτείνω οπωσδήποτε!!!) Από μουσεία, εκτός από το Museum Insel που έχει πολλά μαζεμένα, μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ το Deutsches Historisches Museum. Επίσης, από άνοιξη και μετά είναι τέλεια στους Κήπους του Κόσμου! Είναι ψιλομακριά από το κέντρο, αλλά αξίζει! Και στο ζωολογικό ήταν αρκετά καλά. Αντίθετα, το Sony Center τίποτα σπουδαίο, χάσιμο χρόνου περισσότερο... Εμείς σχεδιάζαμε να πάμε και Potsdam, το είχαμε ψάξει και είναι αρκετά κοντά στο Βερολίνο και βολεύει η συγκοινωνία, ωστόσο το ακυρώσαμε μετά λόγω κούρασης.. όμως νομίζω ότι αν κάποιος πάει Βερολίνο και εχει χρόνο θα είναι ωράια βόλτα να το επισκεφτεί!
Όποιος θέλει να πάει στη Βουλή πρέπει να το έχει κανονίσει ήδη, να στείλει από πριν email να κλείσει και να τσεκάρει πότε έχει ξανάγηση στα αγγλικά (περίπου ένα μισάωρο κρατάει, αλλά ωραία εμπειρία!!)
Από νυχτερινή διασκέδαση θα πω μόνο τα πιο πρωτότυπα, το Madame Claude (το μπαρ που είναι όλα ανάποδα, σε vintage στυλ) και το Klo bar, γιαυτο δεν θα πω τιποτα παραπανω! χαχαχαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ειχα την τυχη να ταξιδεψω ως τωρα Ιταλια κ Τσεχια..
οποτε εχω να πω τα εξης:

μη φυγεις απο Ιταλια
αν δεν εχεις παει να δει το κολοσσαιο
αν δεν πας εστω μια μερα να δεις την απιστευτη φλωρεντια, ταξιδευεις αναγεννηση φορζα!! ειναι ενα σκετο παραμυθι!
αν δεν φας μια μακαροναδα για να διαπιστωσεις οτι δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο
αν δεν φας πιτσα, για να καταλαβεις οτι αλλος την ανακαλυψε και αλλος την τελειοποιησε την πιτσα, ο ελληνας!
αν δεν πας fontana di trevi να κανεις και εσυ μια ευχουλα
αν δε περασεις απο το βατικανο να μορφωθεις λιγακι

μη φυγεις απο Τσεχια
αν δεν πας για μπυρα στο μουστεκ -συμπαθητικες πλατειες με συμπαθητικες μπυραριες-
αν δεν πας καστρουπολη να δεις μεγαλεια και να μορφωθεις ιστορικα
αν δε φας περιφημη κρεατοσουπα
αν δεν πας κρουαζιερα στο μολταβα
αν δεν πας καρλοβυ βαρι να δεις το μεταμορφωμενο γραφικο χωριο -που δεν ειναι πλεον χωριο- του καρολου
αν δεν πας να δεις το αστρονομικο ρολοι
αν δε παρακολουθησεις μαυρο θεατρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Θέλω να κάνω ένα ταξίδι σε μια ευρωπαϊκή χώρα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αξιοθέατα (αλλά αφού θα πάω γιατί όχι) και με κριτήριο (μη γελάσετε) να έχει κρύο. Έχω βαρεθεί τη ζέστη και θέλω να δω από κοινωνικής απόψεως πώς ζεί ο κόσμος στο κρύο. Σκέφτομαι τη Σουηδία. Έχει κανείς άποψη για τη χώρα αυτή; Πού θα ήταν καλύτερα να μείνω ώστε να δω κάποια μέρη αλλά να πάω και με τρένο στη Δανία; Να κλείσω κάποιο σπίτι με Airbnb ή καλύτερα ξενοδοχείο; Πείτε αν ξέρετε κάτι. Ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θέλω να κάνω ένα ταξίδι σε μια ευρωπαϊκή χώρα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αξιοθέατα (αλλά αφού θα πάω γιατί όχι) και με κριτήριο (μη γελάσετε) να έχει κρύο. Έχω βαρεθεί τη ζέστη και θέλω να δω από κοινωνικής απόψεως πώς ζεί ο κόσμος στο κρύο. Σκέφτομαι τη Σουηδία. Έχει κανείς άποψη για τη χώρα αυτή; Πού θα ήταν καλύτερα να μείνω ώστε να δω κάποια μέρη αλλά να πάω και με τρένο στη Δανία; Να κλείσω κάποιο σπίτι με Airbnb ή καλύτερα ξενοδοχείο; Πείτε αν ξέρετε κάτι. Ευχαριστώ. :)

κι εγώ Σκανδιναβία θα σου πρότεινα. καλή επιλογή η Σουηδία, μου άρεσε πολύ περισσότερο απ' όλες τις υπόλοιπες σκανδιναβικές χώρες, όταν είχα πάει (με εξαίρεση την Δανία που ήταν εξίσου εντυπωσιακή). Αν θες να ταξιδέψεις στις δύο αυτές χώρες, θα σου πρότεινα να πας στις πρωτεύουσές τους. Μπορείς να βρεις πολλά ξενοδοχεία και χόστελ στο κέντρο της Στοκχόλμης κι από εκεί να πάρεις το τρένο (είναι σε πολύ κεντρικό σημείο κι αυτό και μπορείς να πας ακόμη και με τα πόδια στον σταθμό) για Κοπεγχάγη. Και το airbnb είναι πολύ καλή επιλογή αλλά φρόντισε να είσαι κάπου σχετικά κεντρικά για να μετακινείσαι πιο εύκολα. Τα τοπία που θα δεις στη διαδρομή Στοκχόλμη-Κοπεγχάγη δεν τα έχεις δει πουθενά, στο υπογράφω! Αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σου στείλω με πμ τα χόστελ που είχα επιλέξει γιατί είχα μείνει πολύ ικανοποιημένη, ειδικά από αυτό στην Κοπεγχάγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Θέλω να κάνω ένα ταξίδι σε μια ευρωπαϊκή χώρα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αξιοθέατα (αλλά αφού θα πάω γιατί όχι) και με κριτήριο (μη γελάσετε) να έχει κρύο. Έχω βαρεθεί τη ζέστη και θέλω να δω από κοινωνικής απόψεως πώς ζεί ο κόσμος στο κρύο. Σκέφτομαι τη Σουηδία. Έχει κανείς άποψη για τη χώρα αυτή; Πού θα ήταν καλύτερα να μείνω ώστε να δω κάποια μέρη αλλά να πάω και με τρένο στη Δανία; Να κλείσω κάποιο σπίτι με Airbnb ή καλύτερα ξενοδοχείο; Πείτε αν ξέρετε κάτι. Ευχαριστώ. :)
Αν θες πραγματικό κρύο, ταξίδεψε Σκανδιναβία ή και πιο κάτω, Γερμανία και Πολωνία τον Φεβρουάριο. Νομίζω ότι σύντομα θα αναθεωρήσεις :P Έχει να κάνει με την συνήθεια πιστεύω. Εμεις δεν είμαστε συνηθισμένοι στα πολύ κρύα και δεν ξέρουμε ούτε να ντυνόμαστε σωστά. Εγώ στους -14 για μια εβδομάδα τα’παιξα και ήμουν άρρωστη για ένα μήνα, και ακόμα με πιάνει ο λαιμός μου μόλις εκτεθώ σε κρύα. Οι ξένοι που ζουν εκεί,εκτος του ότι είναι συνηθισμένοι, πολύ απλά προτιμούν να μένουν στα σπίτια τους όταν έχει τέτοιο καιρό. Γι’αυτο και δεν θα δεις πολλή κίνηση από το απόγευμα και μετά σε τέτοιες βόρειες χώρες. Anyway, στη Σουηδία να ξερεις ότι γενικά η διαμονή είναι ακριβή και ισως να συμφέρει καλύτερα κάποιο διαμέρισμα από Airbnb. Τα χοστελ είναι πιο οικονομικά αλλά δεν ξέρω αν τα προτιμάς. Ποια εποχή σκέφτεσαι να πας; Γιατί αν πας τώρα δεν θα έχει ιδιαίτερο κρύο. Αν πας μέσα στο καταχείμωνο θα το ζησεις για τα καλά :P Εγω θα πάω Σουηδία τέλη Μαΐου και ανυπομονώ όσο δεν πάει :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Θέλω να κάνω ένα ταξίδι σε μια ευρωπαϊκή χώρα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αξιοθέατα (αλλά αφού θα πάω γιατί όχι) και με κριτήριο (μη γελάσετε) να έχει κρύο. Έχω βαρεθεί τη ζέστη και θέλω να δω από κοινωνικής απόψεως πώς ζεί ο κόσμος στο κρύο. Σκέφτομαι τη Σουηδία. Έχει κανείς άποψη για τη χώρα αυτή; Πού θα ήταν καλύτερα να μείνω ώστε να δω κάποια μέρη αλλά να πάω και με τρένο στη Δανία; Να κλείσω κάποιο σπίτι με Airbnb ή καλύτερα ξενοδοχείο; Πείτε αν ξέρετε κάτι. Ευχαριστώ. :)
Εγώ έχω μείνει σε Airbnb στη Στοκχόλμη και από εκεί πήρα κτελ για Κοπεγχάγη. Προσωπικά, δεν ενθουσιάστηκα από αυτό το ταξίδι (ίσως έπαιξε ρόλο το κρύο :P ), αλλά η γνώμη μου μειοψηφεί. Εναλλακτικά μπορείς να ψάξεις για Λαπωνία ή Ρωσία με εγγυημένα χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα αλλά και τουριστικό ενδιαφέρον. Πάντως, και πιο νότια να πας, π.χ. Βερολίνο, Πολωνία έχει πολύ κρύο τον χειμώνα και μη νομίζεις ότι τις περισσότερες μέρες έχει καμιά μεγάλη διαφορά η αίσθηση του κρύου από τη Στοκχόλμη ας πούμε. Συν τοις άλλοις, θα έχεις πιθανότητες να μπορείς να κυκλοφορείς πιο άνετα, χωρίς να νιώθεις την ανάγκη να μπαίνεις σε εσωτερικό χώρο κάθε λίγο και λιγάκι. Τώρα, αν το μόνο που θες είναι να τεστάρεις τις αντοχές σου στο κρύο, κοίτα τις πρώτες επιλογές που σου είπα. :cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγώ έχω τρία πράγματα που θέλω να κάνω το καλοκαίρι.

Summer School σε πανεπιστήμιο της Μόσχας.

Μια βδομάδα στη Γεωργία σε κάτι φίλους μου για έρευνα.

Μια βδομάδα στη Γαλλία [μάλλον στο Πουατιέ] σε ένα φιλικό μου ζευγάρι για να παραστώ σε μερικά συνέδρια, αυτά.

Πείτε και τα δικά σας πλάνα! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγώ για καλοκαίρι θέλω να πάω Σκόπελο σε κάτι φίλες μου και ίσως και σε κάποιο άλλο νησί ή να συνδυάσω την Σκόπελο κλασικά με Σκιαθο. Κατα τ’αλλα, τον Σεπτέμβριο θέλω να πάω στην Μπιενάλε στην Βενετία. Και επειδή ήταν και η Βαρκελώνη στα σχέδια,ελπιζω να καταφέρουμε να την βάλουμε και αυτή μέσα, γιατί έχει φθηνά αεροπορικά από Ιταλία. Όσον αφορα τα επαγγελματικά μου ( :hehe: ) θα αναγκαστώ να μείνω Βόλο για λίγες μέρες τον Σεπτέμβριο επειδή θα βοηθάω εθελοντικά σε ένα συνέδριο. Αλλά είναι λίγες μέρες όποτε πιστεύω προλαβαίνω να πάω βενετια μετα την εξεταστικη. Αρκετά με την βόρεια Ευρώπη, τώρα σειρά έχει η νοτια :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Θέλω να κάνω ένα ταξίδι σε μια ευρωπαϊκή χώρα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αξιοθέατα (αλλά αφού θα πάω γιατί όχι) και με κριτήριο (μη γελάσετε) να έχει κρύο. Έχω βαρεθεί τη ζέστη και θέλω να δω από κοινωνικής απόψεως πώς ζεί ο κόσμος στο κρύο. Σκέφτομαι τη Σουηδία. Έχει κανείς άποψη για τη χώρα αυτή; Πού θα ήταν καλύτερα να μείνω ώστε να δω κάποια μέρη αλλά να πάω και με τρένο στη Δανία; Να κλείσω κάποιο σπίτι με Airbnb ή καλύτερα ξενοδοχείο; Πείτε αν ξέρετε κάτι. Ευχαριστώ. :)

Κοίτα να δεις...μετά από ένα ταξίδι που έκανα πριν λίγα χρόνια χριστουγεννιάτικα στην Βαρσοβία πήρα όρκο ιερό να μην ξαναταξιδέψω χειμώνα στη Βόρεια Ευρώπη!!! :cold2:
Δε λέω, η Βαρσοβία απλά υπέροχη, οι χριστουγεννιάτικοι στολισμοί απλά φανταστικοί, αλλά......βγαίναμε έξω σαν τα κρεμμύδια με θερμοκρασία περίπου -10 με -12, ό,τι ήταν ακάλυπτο απλά μούδιαζε, ήμασταν δυσκίνητοι, νύχτωνε από τις 4, και κατά συνέπεια ό,τι θέλαμε να δούμε από μουσεία κλπ, έκλεινε νωρίς...Να σκεφτείς την τελευταία μέρα που η θερμοκρασία ήταν 2 βαθμοί μάς φάνηκε ότι έκανε...ζέστη... (Βέβαια η θέρμανση σε εσωτερικούς χώρους ήταν απίστευτη, είχαμε πάει, θυμάμαι, σε καφετέρια, κάτσαμε και από τη ζέστη βγάζαμε, βγάζαμε, βγάζαμε μέχρι που μείναμε κυριολεκτικά με το φανελάκι -χωρίς υπερβολή!). Πέρσι τον Μάιο ξαναπήγα Βαρσοβία, ε, ήταν άλλη πόλη, φωτεινή, ηλιόλουστη, ένα πάρκο που είχαμε πάει και ήταν τα Χριστούγεννα έρημο μες στο σκοτάδι, ήταν φωτεινό, με σκιουράκια, λιμνούλες, πολύ κόσμο, τελείως διαφορετικό)! Παρεπιπτόντως να πάτε Πολωνία, είναι υπέροχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Θέλω να κάνω ένα ταξίδι σε μια ευρωπαϊκή χώρα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αξιοθέατα (αλλά αφού θα πάω γιατί όχι) και με κριτήριο (μη γελάσετε) να έχει κρύο. Έχω βαρεθεί τη ζέστη και θέλω να δω από κοινωνικής απόψεως πώς ζεί ο κόσμος στο κρύο. Σκέφτομαι τη Σουηδία. Έχει κανείς άποψη για τη χώρα αυτή; Πού θα ήταν καλύτερα να μείνω ώστε να δω κάποια μέρη αλλά να πάω και με τρένο στη Δανία; Να κλείσω κάποιο σπίτι με Airbnb ή καλύτερα ξενοδοχείο; Πείτε αν ξέρετε κάτι. Ευχαριστώ. :)

Ισλανδια..... απλα δες τα βλογκ που εκανε αυτος ο φοιτητης οταν πηγε εκει με την παρεα του https://www.youtube.com/watch?v=ivZcmHsywMs πραγματικα εχει και το κλιμα που θες αλλα και τρομερη φυση με καταρακτες και αλλα πραγματα.Εμενα εκει θα ειναι το 1ο μου ταξιδι

Παιδια, πως οργανονεται τα ταξιδια σας εσεις ?....Για παραδειγαμ θελω να παν ιταλια αλλα δεν θελω να τη βγαλω μονο στη ρωμη αλλα να αναιβω και στις αλλες πολεις οπως φλορεντια ή Γενοβα ,τι να κανω να κλεισω ξενοδοχειο στη ρωμη και μετα να φευγω στις αλλες πολεις ή γινεται καπως διαφορετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ισλανδια..... απλα δες τα βλογκ που εκανε αυτος ο φοιτητης οταν πηγε εκει με την παρεα του https://www.youtube.com/watch?v=ivZcmHsywMs πραγματικα εχει και το κλιμα που θες αλλα και τρομερη φυση με καταρακτες και αλλα πραγματα.Εμενα εκει θα ειναι το 1ο μου ταξιδι

Παιδια, πως οργανονεται τα ταξιδια σας εσεις ?....Για παραδειγαμ θελω να παν ιταλια αλλα δεν θελω να τη βγαλω μονο στη ρωμη αλλα να αναιβω και στις αλλες πολεις οπως φλορεντια ή Γενοβα ,τι να κανω να κλεισω ξενοδοχειο στη ρωμη και μετα να φευγω στις αλλες πολεις ή γινεται καπως διαφορετικα
Ισλανδια....πρέπει να είναι φοβερή εμπειρία... ελπιζω αργοτερα, όταν με το καλό εγώ και οι φίλοι μου αποκτήσουμε εμπειρία στην οδήγηση και έχουμε λεφτά :P να μπορέσουμε να πάμε και να την εξερευνήσουμε οδικώς... έχει παρα πολλά να δεις, θέλει αρκετες μέρες και κυριως αυτοκίνητο για να τα γυρίσεις όλα.
Όσο για τα ταξίδια, ε ναι τα οργανώνεις όπως θες εσυ :P Κλείσε ξενοδοχείο στην Ρώμη και μετά σε οποία άλλη πόλη θες και ψάξε να δεις πως θα μετακινηθείς από το ένα μέρος στο άλλο. Στην Ιταλία υπάρχουν πολύ γρήγορα τρενα. Υπάρχει και ένα μεγάλο ταξιδιωτικό φορουμ που έχει ο,τι πληροφορία μπορείς να φανταστείς, αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ, μην κάνουμε και διαφήμιση :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από προσωπική εμπειρία, αυτό που σίγουρα δεν πρέπει να χάσουμε, είναι η πτήση μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κοίτα να δεις...μετά από ένα ταξίδι που έκανα πριν λίγα χρόνια χριστουγεννιάτικα στην Βαρσοβία πήρα όρκο ιερό να μην ξαναταξιδέψω χειμώνα στη Βόρεια Ευρώπη!!! :cold2:
Δε λέω, η Βαρσοβία απλά υπέροχη, οι χριστουγεννιάτικοι στολισμοί απλά φανταστικοί, αλλά......βγαίναμε έξω σαν τα κρεμμύδια με θερμοκρασία περίπου -10 με -12, ό,τι ήταν ακάλυπτο απλά μούδιαζε, ήμασταν δυσκίνητοι, νύχτωνε από τις 4, και κατά συνέπεια ό,τι θέλαμε να δούμε από μουσεία κλπ, έκλεινε νωρίς...Να σκεφτείς την τελευταία μέρα που η θερμοκρασία ήταν 2 βαθμοί μάς φάνηκε ότι έκανε...ζέστη... (Βέβαια η θέρμανση σε εσωτερικούς χώρους ήταν απίστευτη, είχαμε πάει, θυμάμαι, σε καφετέρια, κάτσαμε και από τη ζέστη βγάζαμε, βγάζαμε, βγάζαμε μέχρι που μείναμε κυριολεκτικά με το φανελάκι -χωρίς υπερβολή!). Πέρσι τον Μάιο ξαναπήγα Βαρσοβία, ε, ήταν άλλη πόλη, φωτεινή, ηλιόλουστη, ένα πάρκο που είχαμε πάει και ήταν τα Χριστούγεννα έρημο μες στο σκοτάδι, ήταν φωτεινό, με σκιουράκια, λιμνούλες, πολύ κόσμο, τελείως διαφορετικό)! Παρεπιπτόντως να πάτε Πολωνία, είναι υπέροχη!!


Κλασσικη περιπτωση ατομου που δεν ξερει να ντυνεται σε κρυα μερη. Καταρχην οταν η θερμοκρασια πεφτει στους -10 και κατω, δεν φοραμε ΠΟΤΕ βαμβακερα. Ειναι κανονας. Σε τετοια μερη φορας μαλλινα φανελακια, μαλλινες καλτσες, πουπουλενιο μπουφαν και μποτες για χειμωνα (κατα προτιμηση με επενδυση, ειτε γουνα, ειτε συνθετικο υλικο). Εγω εχω βρεθει σε -26 και δεν παγωσα. Ουτε φορουσα 43958323 layers. Τους -10 ή -12 δεν τους λες καν κρυο. Συνηθως ενα πουπουλενιο μπουφαν, κοντομανικο μαλλινο μπλουζακι, δερματινες μποτες και ενα ζευγαρι γαντια αρκουν. Θα το ξαναπω ομως. Δεν φοραμε ποτε βαμβακερα σε κρυα μερη. ΠΟΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Συμφωνώ και να συμπληρώσω ότι τα ισοθερμικα κάνουν πολύ καλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Για εμενα μετά την Ελλάδα η ομορφότερη χώρα η Γαλλία.Ομως πέρσι πήγα πρώτη φορά γερμανια και μπορώ να πω πως ερωτεύτηκα την χώρα αυτή.Πρασινο,οργάνωση,καθαρότητα κτλ.Ακομα και οι άνθρωποι είναι πολύ ευγενικοί.Αξιζει πραγματικά σαν χώρα να πω ότι επισκέφτηκα νότια Γερμανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγώ ερωτεύομαι κάθε χώρα που επισκέπτομαι,τι θα γίνει με εμεναα :redface: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Και εγώ!Λατρευω τις ευρωπαϊκές χώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για μενα top προορισμοι ειναι


Αιγυπτος-Αγιοι Τοποι-Αθηνα-Κωνσταντινουπολη-Αγιο Ορος-Μοσχα/Πετρουπολη/Βολγκογκραντ-Περσια-βορεια κορεα
και απο κοντα

Νεα Υορκη,Παρισι,Τοκυο,Ρωμη


εχω παει σε καμποσα απο τα παραπανω,οχι ομως σε ολα.
επισης μην ξεχναμε πως εκτος απο τις πολεις υπαρχουν και οι περιοχες φυσικου καλλους,οποτε εκει παμε σε αλλη λιστα και δεν μπορει ναλειπει η αφρικη και ενα σωρο αλλα μερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω προτίμηση κάποιο συγκεκριμένο μέρος,θα ήθελα να γυρίσω όλη την Ευρώπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Σήμερα ήρθα Μοναχο! Θα φύγω το άλλο Σάββατο.Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες τις επόμενες μέρες,αύριο θα πάμε στο Augsburg για επίσκεψη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top