Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Talk

Νεοφερμένος

Ο Talk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έλα τώρα. Απλά σου άρεσε η φίλη σου και στην έδωσε που πήγε και βρήκε κάποιον μέσα από τον υπολογιστή, μιας και τώρα νιώθεις λιγότερος που δεν προτίμησε εσένα.
Πως θα σου άρεσε μια τέτοια λανθασμένη συμπερασματική κοτσάνα; Ακριβώς κάτι τέτοιο είναι και οι γενικεύσεις της δεύτερης πρότασής σου.

Μπορεί εγώ να πάω στο μεταπτυχιακό μου, να μη μ αρέσει καμία, να πάω για μπύρες με την παρέα και να μη μ αρέσει ούτε η μπαργούμαν, να παω στο W για κλάμπινγκ και να μην κάτσει καμία φάση, και ξαφνικά μπορεί να μπω στο Facebook για 15' πριν κοιμηθώ ένα βράδυ, στο αγαπημένο μου trance group, να γνωρίσω τη Φλώρα να της πω "πάμε για κανα ναργιλέ να σε κόψω τι κουμάσι είσαι πίσω απ' τους καπνούθε να πούμε" και να βρω τη γυναίκα της ζωής μου δηλαδή...

Αυτό με κάνει ανασφαλή, ανίκανο προς φλερτ ή χωρίς αυτοπεποίθηση; Jesus frakin Christ δηλαδή... Ο αποτυχημένος είναι αποτυχημένος παντού. Άμα ανοίξει το στόμα του, μαλακίες θα ξεράσει, είτε στο νετ, είτε από κοντά.

Η γνωριμία ας ξεκινήσει στο νετ. Η σχέση όταν ξεκινήσει στο νετ (ή ακόμα χειρότερα αν μείνει εκει) υποδηλώνει μερικά από τα προβλήματα που είπες.

Και μην ξεχνάς ότι τώρα με την κρίση ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού δε μπορεί να κωλοχτυπιέται στα κλαμπ κάθε μέρα για να κηνυγάει τα παρτσακλά εκεί μέσα μπας και ταιριάξει με κανέναν/καμία. Υπάρχει και η χαλαρή λύση του σπιτιού με μουσικούλα και υπολογιστή και μια μέρα να τύχει κάτι, οπότε πλέον και περισσότερες πιθανότητες να αυξηθούν συνολικά οι γνωριμίες μέσω ίντερνετ του πληθυσμού. Ανοίξτε και καμιά μελέτη κοινωνική να δείτε τι λένε οι αριθμοί....



Τον γνωρίζεις τον άλλο πρώτα. Δεν τα φτιάχνετε στο τσατ και μετά από κανα χρόνο βρίσκεστε... Ποιός νοήμων άνθρωπος θα τα έφτιαχνε (υπό την έννοια του "έχει σχέση") με τη μόνη επαφή να είναι εξ αποστάσεως; Ή παραισθησιογόνα παίρνει ή είναι 12 ετών και πέρασε τη σχέση για καραμέλες.

Καταρχάς δεν μου άρεσε η φίλη μου, χρησιμοποίησα απλά τον όρο φίλη για να μπορέσω να περιγράψω μία γενικότερη κατάσταση.
Το ότι σου αρέσει κάποιος άλλος προέρχεται πέρα από την εξωτερική εμφάνιση και μέσα από τα κοινά ενδιαφέροντα. Δεν γίνεται να μην σου αρέσει καμία από τη σχολή σου. Δεν γίνεται να μην σου αρέσει καμία που γνωρίζεις κάπου που πηγαίνεις για τα ενδιαφέροντά σου, και ξαφνικά να σου αρέσει κάποια άκυρη από το facebook επειδή τυχαίνει να είστε σε ένα group.
Ναι, αυτό σε κάνει ανίκανο κοινωνικά γιατί αν τη συγκεκριμένη Φλόρα την είχες πετύχει κάπου αλλού ούτε που θα τη ρωτούσες πιθανότατα για τα ενδιαφέροντα της.Απλά το facebook σου δίνει τη δυνατότητα αυτή επειδή τη συγκεκριμένη στιγμή δεν έχεις τι άλλο να κάνεις....
Επιπλέον δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο να γνωρίζεις κάποιον να μην του μιλάς καθόλου όταν είστε μαζί και όταν πας σπίτι να τον κάνεις add και κάθε φορά που τον βλέπεις online να του στέλνεις...
Επίσης πως γίνεται να μιλάς σε κάποιο άτομο που δεν ξέρεις καθόλου μόνο και μόνο επειδή είστε σε ένα group μαζί; Και να λες κιόλας πως είναι και αυτό που ψάχνεις. Απλά είδες τις photos της σου άρεσαν και χρησιμοποίησες το γεγονός ότι είστε σε ένα group ως πρόφαση για να μιλήσεις. Είναι σαν να βγω στο δρόμο να μιλήσω στην πρώτη όμορφη άκυρη και να τη ρωτήσω αν μένουμε στην ίδια γειτονιά. Έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να πετύχουμε τον έρωτα της ζωής μας...
Παράλληλα είναι τελείως διαφορετική η ψυχολογία όταν μιλάς στο διαδίκτυο και τελείως διαφορετική όταν γνωρίζεις τον άλλον face to face, και μην μου πεις το ίδιο είναι. Άμα ήταν το ίδιο δεν θα χρειάζονταν οι περισσότεροι facebook για να βρουν γκόμενα...
Τέλος ακριβώς επειδή το internet έχει μπει τόσο στη ζωή μας δεν μας νοιάζει τόσο να φλερτάρουμε από κοντά αλλά προτιμάμε το διαδικτυακό που η χυλόπιτα είναι πιο εύκολα χωνέψιμη. Δεν είναι ότι δεν σου άρεσε καμία απλά από όλες όσες σου άρεσαν καμία δεν έκανε αυτή την πρώτη κίνηση, έτσι ώστε να μην έχεις το φόβο της χυλόπιτας. Η Φλόρα και όχι να σου έλεγε στο ναργιλέ ήσυχος θα κοιμόσουν το βράδυ, ούτε που θα σε ένοιαζε, αντίθετα αν στο έλεγε η γκόμενα που σου αρέσει από τη σχολή και αναγκαζόσουν να την φας άλλα δύο-τρία χρόνια στη μάπα δεν θα κοιμόσουν και τόσο ήσυχος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει σχέση με κάποια από το internet αλλά μια φίλη μου έκανε με κάποιον που γνώρισε από ένα site. Πιστεύω πως αυτές οι σχέσεις αφορούν ανασφαλείς ανθρώπους οι οποίοι δεν μπορούν να φλερτάρουν ή έχουν πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν τα καταφέρνουν στις κοινωνικές γνωριμίες. Όπως και να έχει δεν θεωρώ σωστό κάποιος να κάνει σχέση με κάποιον που γνώρισε στο διαδίκτυο καθώς πίσω από τον υπολογιστή ο καθένας μπορεί να είναι οποιοσδήποτε επιθυμεί. Μόνο από κοντά καταλαβαίνεις το πραγματικό ποιον του άλλου....

Στο πρωτο σκελος συμφωνω σε πολυ γενικες γραμμες. δεν ειναι ολοι ανασφαλεις η με χαμηλη αυτοπεποιθηση,τετοιου ειδους γενικευσεις ειναι λαθοςΟ αλλος μπορει απλα να μη μπορει να βγει εξω ,επειδη εχει ενα κινητικο προβλημα,με αποτελεσμα να καθεται ολη μερα στο ιντερνετ,να μπαινει σε φορα ξερω γω και απο κει να γνωρισει καποιον που του κανει εντυπωση και να μην εχει κανενα απ τα προβληματα που αναφερεις.
Στο δευτερο θα διαφωνησω,με την εννοια οτι συνηθως τετοιες σχεσεις αποφασιζονται απο κοντα ,αφου ιδωθουν και γνωριστουν οι πρωταγωνιστες της.Σαφως και ρισκαρεις οταν γνωριζεις εναν ανθρωπο και μεχρι να τον δεις απο κοντα και να του μιλησεις,αλλα μετα ειναι και στον καθενα να δειξει και πισω απο τον υπολογιστη ποιος πραγματικα ειναι.Αν δεν το κανει και δειξει κατι αλλο,στο απο κοντα θα το καταλαβεις αν οχι τα πρωτα 5 λεπτα,πολυ πολυ συντομα.

ωπ ανταπαντηση στο δευτερο ποστ:..νταξει μπορει να εχεις δικιο ως προς την ψυχολογια του απο κοντα η στο ιντερνετ,αλλα οταν βρισκεσαι με τον αλλον λαιβ,απλα ειναι ενας ανθρωπος που θα μπορουσες να εχεις γνωρισει οπουδηποτε αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γενικά πολλή κατηγοριοποίηση ρε φίλε όμως, και γενίκευση και ντετερμινισμός έτσι λίγο και ξέρω all-the-possible-outcomes-so-I-sure-as-hell-can-make-safe-predictions και πολλή κοινωνική σοφία και διορατικότητα κι εμπειρία και και και.

Και πού η ελευθερία ρε φίλε? Πέρα απ' τη δική σου μαλακία φυσικά να νομίζεις ότι μπορείς να προβλέψεις τα πάντα ή ότι έχεις the perfect insight in human relationships and all that, πού σκατά είναι η ικανότητά σου να δεχτείς ότι αυτό που εσύ τόσο εύκολα απορρίπτεις με τους κανόνες σου ο άλλος μπορεί να το κάνει να δουλέψει? Δηλαδή στ' αλήθεια πιστεύεις ότι μπορείς να πεις ότι έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, πάρ'το και χώνεψ'το? Ε πρέπει να βρούμε μια νέα λέξη τότε, η μαλακία δεν είναι αρκετή. :P

Μεταβλητότητα και συνεχής αλλαγή, απ' τα αξιώματα της δικής μου αντίληψης της πραγματικότητας. Η εμπειρία σου είναι απλά αυτό, εμπειρία ΣΟΥ. Η δική μου το ίδιο, του άλλου του δίπλα εκείνης πιο πέρα μια απ' τα ίδια. Δε μπαίνουν όρια στις ιδιοσυγκρασίες κι όσο και να θες να το σταματήσεις η εξέλιξη της επικοινωνίας κι άρα και των ίδιων των σχέσεων δε σταματάει. Ξεκίνα να το θαυμάζεις λοιπόν αντί να το κατηγορείς. Όχι τίποτα αλλά μας χαλάς τη μουσική με τη μουρμούρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Γενικά πολλή κατηγοριοποίηση ρε φίλε όμως, και γενίκευση και ντετερμινισμός έτσι λίγο και ξέρω all-the-possible-outcomes-so-I-sure-as-hell-can-make-safe-predictions και πολλή κοινωνική σοφία και διορατικότητα κι εμπειρία και και και.

Και πού η ελευθερία ρε φίλε? Πέρα απ' τη δική σου μαλακία φυσικά να νομίζεις ότι μπορείς να προβλέψεις τα πάντα ή ότι έχεις the perfect insight in human relationships and all that, πού σκατά είναι η ικανότητά σου να δεχτείς ότι αυτό που εσύ τόσο εύκολα απορρίπτεις με τους κανόνες σου ο άλλος μπορεί να το κάνει να δουλέψει? Δηλαδή στ' αλήθεια πιστεύεις ότι μπορείς να πεις ότι έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, πάρ'το και χώνεψ'το? Ε πρέπει να βρούμε μια νέα λέξη τότε, η μαλακία δεν είναι αρκετή. :P

Μεταβλητότητα και συνεχής αλλαγή, απ' τα αξιώματα της δικής μου αντίληψης της πραγματικότητας. Η εμπειρία σου είναι απλά αυτό, εμπειρία ΣΟΥ. Η δική μου το ίδιο, του άλλου του δίπλα εκείνης πιο πέρα μια απ' τα ίδια. Δε μπαίνουν όρια στις ιδιοσυγκρασίες κι όσο και να θες να το σταματήσεις η εξέλιξη της επικοινωνίας κι άρα και των ίδιων των σχέσεων δε σταματάει. Ξεκίνα να το θαυμάζεις λοιπόν αντί να το κατηγορείς. Όχι τίποτα αλλά μας χαλάς τη μουσική με τη μουρμούρα σου.


Πολύ φόρα πήρες και πας να τον κρίνεις από μόλις δύο μηνύματα.Doing!:crazy:
Όλοι πριν να λουστούμε κάτι,είμαστε αποστασιοποιημένοι και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε κάποια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα έχουμε και προσωπική άποψη έστω και αν αυτό αλλάξει στην πορεία.Η μαλακία είναι επειδή λέει την γνώμη του ή επειδή διαφέρουν οι απόψεις σας;Δεν είναι λογικό όπως και να το πάρεις γιατί οι απόψεις είναι απόψεις και δεν υπάρχουν σωστές ή λανθασμένες. όλα τα άλλα τα κατεβατά σοφία,διορατικότητα και όλες οι παπαρολογίες που αναφέρεις δεν το είδα να αναφέρονται σε κανένα από τα παραπάνω μηνύματα άρα εσύ πρέπει να ψαχτείς και να μην βιάζεσαι να κρίνεις. Δεν βρίσκω και τον λόγο για τα αγγλικά που αναφέρεις, μάλλον η μαλακία που έλεγες θα είναι.

Προφανώς δεν έχει κάτι να θαυμάσει παρά κάτι καινούριο να δοκιμάσει αν προκύψει στο μέλλον,έστω από περιέργεια.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Πολύ φόρα πήρες και πας να τον κρίνεις από μόλις δύο μηνύματα.Doing!:crazy:
Όλοι πριν να λουστούμε κάτι,είμαστε αποστασιοποιημένοι και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε κάποια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα έχουμε και προσωπική άποψη έστω και αν αυτό αλλάξει στην πορεία.Η μαλακία είναι επειδή λέει την γνώμη του ή επειδή διαφέρουν οι απόψεις σας;Δεν είναι λογικό όπως και να το πάρεις γιατί οι απόψεις είναι απόψεις και δεν υπάρχουν σωστές ή λανθασμένες. όλα τα άλλα τα κατεβατά σοφία,διορατικότητα και όλες οι παπαρολογίες που αναφέρεις δεν το είδα να αναφέρονται σε κανένα από τα παραπάνω μηνύματα άρα εσύ πρέπει να ψαχτείς και να μην βιάζεσαι να κρίνεις. Δεν βρίσκω και τον λόγο για τα αγγλικά που αναφέρεις, μάλλον η μαλακία που έλεγες θα είναι.

Προφανώς δεν έχει κάτι να θαυμάσει παρά κάτι καινούριο να δοκιμάσει αν προκύψει στο μέλλον,έστω από περιέργεια.
:)

Ενώ ο άλλος που ακόμα δε γράφτηκε και κρίνει ένα σωρό κόσμο που έχει τύχει να γνωρίσει άτομο μέσω νετ, είναι καλύτερος...

Ξέρω, θα ακουστεί τελείως πρωτοφανές αυτό που θα πω, αλλά thank the Gods που βγήκε ο Shadowfax και είπε τα πράγματα σωστά.

Το λάθος του Talk δεν είναι η άποψή του. Καλά κάνει και την έχει να τη χαίρεται με τον εαυτό του. Όταν όμως βγαίνει δημοσίως και χαρακτηρίζει μια κοινωνική ομάδα ανθρώπων επειδή δε μπορεί να δεχτεί το διαφορετικό από αυτό που πιστεύει, να είναι έτοιμος να δεχτεί και κάποια πυρά.

Επειδή εγώ δεν κάνω κάτι, δε σημαίνει ότι έχω το δικαίωμα να κρίνω αυτούς που το κάνουν. Εμένα δεν μου αρέσει για παράδειγμα η Dubstep. Δε μπορώ να πω ότι αυτός που ακούει Dubstep είναι κοκαϊνάκιας και πιωμένος που την ακούει. Και γιατί να μην πουν οι Dubstepάδες εμάς τους Tranceάδες κοκάκηδες και πιωμένους;

Όχι, απλά επιλέγω να μην ακούω Dubstep γιατί εμένα δεν μου αρέσει. Τέλος. Δεν έχω δικαίωμα να κρίνω τους άλλους που την ακούν.

Και μάλιστα λέω δε μου αρέσει αφού την έχω ακούσει. Εδώ ο Talk όχι μόνο δεν μένει σε μια δυσαρέσκεια, αλλά κρίνει και κόσμο, χωρίς καν ο ίδιος να έχει δοκιμάσει ποτέ (ή να του έχει τύχει, γιατί δεν πάνε όλοι γυρεύοντας να ψάξουν γκόμενο/α online).

Ειρήνη νομίζω ότι βιάστηκες να βγάλεις τεστοστερόνη στον Shadowfax. Η άποψή του είναι σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Πολλές γενικεύσεις και τσουβαλιάσματα και συμφωνώ εν γένει με την απάντηση του Val επ αυτών.

Το ιντερνετ όπως οτιδήποτε χρησιμοποιείται από τον καθένα κατα το δοκούν ή αν θες και ανάλογα τη φάση στην οποία βρίσκεται.

α) Κάποιοι όντως με σκοπό να βρίσκουν γκόμενες/γκόμενους επειδή είναι λιγούρηδες ή/και ανασφαλείς ή/και αργόσχολοι ή /και υποκριτές ή /και whatever (τυχαία αναφορά επιθέτων και σειρά)

.... So what?

και πραγματικά μου είναι περιττό να σχολιάσω κάτι παραπέρα. Ό,τι θέλει κάνει ο καθένας (σε αυτά τα θέματα) και όπως θέλει.
Ποιοι είμαστε εμείς που θα χαρακτηρίσουμε ή θα κατακρίνουμε?


β) Σε κάποιους απλά τυχαίνει...επίσης So what?


Και τα άνω τα λέω εγώ -που δε χρειάζεται να το ξέρετε αλλά σας το λέω :P - είμαι της παλαιάς σχολής

Αλλά έχω μάθει δύο πράγματα (και όσον αφορά το θέμα και γενικά)

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λές και (συνήθως στη ζωή ) ό,τι κοροιδεύεις το λούζεσαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Η Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Πολύ επιθετικότητα βρε για ένα θέμα για το οποίο υπάρχουν τόσες έρευνες και βιβλιογραφία. Δεν είναι απλά αν μου αρέσει το παστίτσιο ή βαρυστομαχιάζω αν το φάω... οι γνωριμίες μέσω ίντερνετ μπορεί να έχουν άσχημη κατάληξη. Νομίζω και το ίδιο το e-steki γράφει κάπου σαν συμβουλή προς ανηλίκους να μην συναντιούνται εύκολα και χωρίς τη συνοδεία ενήλικα ή έστω φίλου με κάποιον που γνώρισαν από το ίντερνετ.
Στο ίντερνετ ο καθένας μπορεί να πει ότι είναι οτιδήποτε και αυτό δεν μπορείς να το ελέγξεις. Όταν γνωρίζεις κάποιον από κοντά, βλέπεις ποιο είναι περίπου το περιβάλλον του και αν μη τι άλλο, άμα πάει να σου κάνει κακό με οποιονδήποτε τρόπο, θα το σκεφτεί δυο φορές, γιατί κι εσύ και οι δικοί σου θα ξέρουν ή πού δουλεύει ή που σπουδάζει κλπ. και με κάποιον ποιο εύκολο τρόπο θα τον βρει η αστυνομία (ας ελπίζουμε γιατί μιλάμε και για την ελληνική)
Τώρα όταν γνωρίζεις ένα τύπο σε ένα chat/site κλπ. και ένα σωρό καφέδες να βγεις μαζί του, πάλι δεν θα ξέρεις από πού κρατά η σκούφια του, που λέμε. Και τρελοί υπάρχουν πολλοί σ'αυτόν τον κόσμο :P :ropalo:

Όσον αφορά το ζήτημα της ανασφάλειας που έθεσε ο Talk, θα σας μιλήσω για τη δική μου εμπειρία. Πρώτα για τρεις διαφορετικές φίλες μου που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Καταρχάς και οι 3 άρχισαν τις γνωριμίες μέσω ίντερνετ όταν περνούσαν φάση χαμηλής αυτοεκτίμησης. Η πρώτη περνούσε εφηβεία και ένιωθε ότι δεν τη θέλει κανένας και οι άλλες δύο είχαν χωρίσει από μακροχρόνιες σχέσεις και ένιωθαν πως δεν θα μπορούσαν εύκολα να ξαναμπούν στο παιχνίδι του φλερτ. Η 1. βρήκε τελικά κάποιον με τον οποίο έκανε σχέση η οποία μετά από λίγο καιρό τελείωσε αλλά, επειδή αυτή είναι η φυσική κατάληξη στις περισσότερες σχέσεις, ας πούμε ότι αποτελεί το φωτεινό δείγμα. Η 2. δεν έχει βγει ακόμα μαζί του γιατί στην πραγματικότητα της αρέσει ένας γνωστός της που την ψιλοφτύνει προς το παρόν. Η 3. έφτασε να συζεί μαζί του, αλλά τελικά χώρισαν άσχημα γιατί ο τύπος συνέχιζε να τσιμπάει γκομενάκια στο facebook καθ'όλη τη διάρκεια της σχέσης τους. :P

Η δική μου εμπειρία είναι μικρή και δυσάρεστη για τους εξής λόγους. Και στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο υπήρχαν πολλά άτομα τα οποία από κοντά δεν με χαιρετούσαν καν, σε βαθμό να κατεβάζουν το κεφάλι όταν τα κοιτούσα, και μου έπιαναν συνεχώς κουβέντα στο ίντερνετ. Γιατί με το facebook δυστυχώς καταλήγεις να κάνεις add όλους του συμμαθητές/συμφοιτητές κι ας μην κάνεις παρέα. Αλλά μιλάω και για άτομα στη σχολή που ήμασταν σε κοινή παρέα κιόλας και στο facebook μιλούσαν ακατάπαυστα για ένα σωρό θέματα κι από κοντά τίποτα - μόνο στους φίλους τους.
Από αυτά μου έχει μείνει σαν εμπειρία -και το επιβεβαίωσε και το μάθημα τεχνολογία & επικοινωνία- ότι το ίντερνετ δίνει την εντύπωση μια ψευδούς επικοινωνίας. Δεν μιλάω για τα blogs, forum και λοιπούς χώρους συζητήσεων όπου αναπτύσσεις θέματα και απόψεις. Μιλάω για το να έχει το φίλο σου τον Τάκη ας πούμε και να του λες στο msn τι κάνεις Τάκη και μπλα μπλα, αντί να τον πάρεις τηλέφωνο. Εγώ προσωπικά νιώθω όταν ξαναβλέπω το άτομο που μιλούσα μέσω ίντερνετ από κοντά, ότι είναι ένας ξένος και ότι μίλαγα σε ένα μηχάνημα το χθεσινό βράδυ. Αυτό το νιώθω και όταν μιλάω στο τηλ. αλλά ανοίγουμε άλλο κεφάλαιο εδώ.

Και μια σύνοψη γιατί είπα πάρα πολλά. Σίγουρα δεν μπορώ να έχω σφαιρική άποψη γύρω από το θέμα γιατί δεν το έχω δοκιμάσει σε βαθμό να βγω για καφέ με τον άλλον. Σε κάποιους σίγουρα θα πετυχαίνει και σε άλλους όχι. Αλλά είμαι εξαιρετικά ρομαντική για να πιστεύω ότι ο έρωτας έρχεται εκεί που δεν τον περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Talk

Νεοφερμένος

Ο Talk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γενικά πολλή κατηγοριοποίηση ρε φίλε όμως, και γενίκευση και ντετερμινισμός έτσι λίγο και ξέρω all-the-possible-outcomes-so-I-sure-as-hell-can-make-safe-predictions και πολλή κοινωνική σοφία και διορατικότητα κι εμπειρία και και και.

Και πού η ελευθερία ρε φίλε? Πέρα απ' τη δική σου μαλακία φυσικά να νομίζεις ότι μπορείς να προβλέψεις τα πάντα ή ότι έχεις the perfect insight in human relationships and all that, πού σκατά είναι η ικανότητά σου να δεχτείς ότι αυτό που εσύ τόσο εύκολα απορρίπτεις με τους κανόνες σου ο άλλος μπορεί να το κάνει να δουλέψει? Δηλαδή στ' αλήθεια πιστεύεις ότι μπορείς να πεις ότι έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, πάρ'το και χώνεψ'το? Ε πρέπει να βρούμε μια νέα λέξη τότε, η μαλακία δεν είναι αρκετή. :P
Δεν νομίζω πως μπορώ να προβλέψω τα πάντα απλά εκφράζω απόψεις οι οποίες είναι επιστημονικά αποδεδειγμένες.
Δεύτερον απλά λες ασυναρτησίες χωρίς να απορρίπτεις κανένα από τα επιχειρήματά μου, απλώς χρησιμοποιείς σύνθετες λέξεις γιατί νομίζεις πως με αυτόν τον τρόπο δυναμώνεις τη θέση σου. Άμα θες να κάνεις διάλογο δώσε μου επιχειρήματα.


Ενώ ο άλλος που ακόμα δε γράφτηκε και κρίνει ένα σωρό κόσμο που έχει τύχει να γνωρίσει άτομο μέσω νετ, είναι καλύτερος...
Άμα θες κρίνε τις απόψεις από τον αριθμό των μηνυμάτων που έχω γράψει. Άμα θες κρίνε τες από την ορθότητά τους...

Τελοσπάντων εγώ ήθελα πολύ σύντομα να εκφράσω την αποψή μου. Ότι αυτή μπορεί να μην αρέσει σε μερικούς το δέχομαι πλήρως. Το ότι είναι απόλυτη και αυτό το δέχομαι. Όποιος έχει αντίθετη άποψη μπορεί να την εκφράσει χωρίς να χρειαστεί να κάνει προσωπικές επιθέσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως εγώ έχω γνωρίσει τον άντρα της ζωής μου στο ίντερνετ. Και έχω γνωρίσει και φίλους. Και θεωρώ πως είναι απλά ένα μέσο από την χρήση του οποίου μπορείς να βγάλεις πολλά συμπεράσματα για τον άλλον. Αν δεις οτι ο αλλος δεν θέλει να σε γνωρίσει από κοντά, τότε σίγουρα έχεις θέμα. Επίσης αν προτιμά να σου μιλά από εκεί αντί να σε πάρει τηλέφωνο ενώ μπορεί (όχι να το κάνει επειδή πχ είναι στην δουλειά και του είναι πιο εύκολο να τσατάρει από το να φαίνεται πως μιλάει στο τηλέφωνο) πάλι έχεις θέμα.

Και για να έχουμε καλό ρώτημα: αν γνωρίσεις κάποιον σε ένα μπαρ ή στον γνωρίσουν κοινοί γνωστοί που δεν ξέρεις καλά ή και ξέρεις καλά, αλλά εκείνοι δεν τον ξέρουν πολύ καλά, πως ακριβώς μπορείς να διασφαλίσεις πως δεν είναι serial killer; Γιατί εμένα έχει τύχει να μου προξενέψουν φίλο γκόμενου μια φίλης μου για να μάθω λίγο αργότερα πως ο τύπος είχε ήδη μακροχρόνια σχέση που ήταν εκτός Αθηνών εκείνο το διάστημα.. και τι έπρεπε δλδ να κάνω εγώ μετά; Να τους βάλω τις φωνές και να μη τους ξαναμιλήσω; Στο δε μπαρ, εκεί δεν ξέρεις τίποτα και μπορεί και να μη μάθεις και ποτέ! Με όλα αυτά θέλω απλώς να πω πως το να είσαι γενικά προσεκτικός είναι επιβεβλημένο και δεν έχει σχέση με τον τρόπο της αρχικής γνωριμίας. Είναι απλώς ένας τρόπος για να γνωριστείς και γενικολογίες του τύπου "Tο ίντερνετ είναι επικίνδυνο, δείχνει ανασφάλεια, να το αποφεύγετε" είναι κατά την γνώμη μου αστήρικτες και προιον τρομολαγνείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Είναι ένα εργαλείο και μέσο για γνωριμίες σίγουρα.Από κει και πέρα ο κάθενας επιλέγει να το αξιοποιήσει διαφορετικά.Είναι η χρήση που γίνεται και η διαχείριση του που είναι η ουσία εδώ.

Για την ιστορία όχι δεν έχω κάνει σχέση από νετ.Δεν είμαι αρνητικός στο να κάνω σχέση από το νετ,απλά δε το έχω μάλλον (ή ίσως βαριέμαι το μπουρου μπουρου) δεν έχω κάν φουμπου.Έχω γνωρίσει όμως άτομα για καφέ στο τσακ μπαμ.Νομίζω 1 φίλος έχει μείνει από εκεί.Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άννα.smile

Νεοφερμένος

Η Άννα.smile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ναι το έκανα αυτό πρώτη φορά πριν ένα μήνα, με ένα παιδί που γνώρισα σε ένα παιχνίδι αλλά χωρίσαμε σχεδόν αμέσως γιατι έμενε παρά πολύ μακριά! Γενικά δεν ξέρω αν θα το ξανά έκανα, γιατι είναι αρκετά παρακινδυνευμένο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Surt7

Νεοφερμένος

Ο Kelevra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δεν ήταν σχέση και τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω καν τι ακριβώς ήταν όλο αυτό! Ήταν δυστυχώς όμως πολύ δυνατό, για μένα τουλάχιστον. Παιδιά μια συμβουλή, ποτέ μα ποτέ μην το δοκιμάσετε! ΛΟΓΙΑ μόνο ΛΟΓΙΑ και τίποτα παραπάνω. Βγείτε έξω, χαμογελάστε, χαρείτε, περάστε καλά, παίξτε, τραγουδήστε...ό,τι στο καλό άλλο κάντε. Όχι εδώ! ΜΕΓΑ λάθος! Έξω είναι η ζωή, εδώ μέσα γίνονται τα μεγαλύτερα λάθη! Πονάνε πολύ... Καλημέρα σας...βγείτε έξω και ζήστε! :D ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά πρόσφατα γνώρισα ζευγάρι που γνωρίστηκε έτσι πριν 10 χρόνια και είναι παντρεμένοι εδώ και 5. Βέβαια έχω πολύ περισσότερα παραδειγματα χωρίς αίσιο τέλος, αλλά και offline ετσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Η ξαδέλφη μου παντρεύτηκε με εναν γερμανο. Γνωρίστηκαν και επικοινωνουσαν μεσω internet. Τώρα έχουν μια θαυμάσια οικογένεια με δύο γιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Δεν ήταν σχέση και τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω καν τι ακριβώς ήταν όλο αυτό! Ήταν δυστυχώς όμως πολύ δυνατό, για μένα τουλάχιστον. Παιδιά μια συμβουλή, ποτέ μα ποτέ μην το δοκιμάσετε! ΛΟΓΙΑ μόνο ΛΟΓΙΑ και τίποτα παραπάνω. Βγείτε έξω, χαμογελάστε, χαρείτε, περάστε καλά, παίξτε, τραγουδήστε...ό,τι στο καλό άλλο κάντε. Όχι εδώ! ΜΕΓΑ λάθος! Έξω είναι η ζωή, εδώ μέσα γίνονται τα μεγαλύτερα λάθη! Πονάνε πολύ... Καλημέρα σας...βγείτε έξω και ζήστε! :D ;)

Τι καταστροφολογία είναι αυτή; Σε συγχωρώ γιατί είσαι πληγωμένη. Αλλά να ξέρεις δε φταίει το μέσο γνωριμίας αλλά το στραβό μας το κεφάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ναι τα ειχα φτιαξει με καποιον απο ιντερνετ αλλα δεν προχωρησε τελικα
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν ήταν σχέση και τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω καν τι ακριβώς ήταν όλο αυτό! Ήταν δυστυχώς όμως πολύ δυνατό, για μένα τουλάχιστον. Παιδιά μια συμβουλή, ποτέ μα ποτέ μην το δοκιμάσετε! ΛΟΓΙΑ μόνο ΛΟΓΙΑ και τίποτα παραπάνω. Βγείτε έξω, χαμογελάστε, χαρείτε, περάστε καλά, παίξτε, τραγουδήστε...ό,τι στο καλό άλλο κάντε. Όχι εδώ! ΜΕΓΑ λάθος! Έξω είναι η ζωή, εδώ μέσα γίνονται τα μεγαλύτερα λάθη! Πονάνε πολύ... Καλημέρα σας...βγείτε έξω και ζήστε! :D ;)

Επειδη την πατησες εσυ αυτο εστι οτι θα την παθει και οποιοσδηποτε αλλος επιχειρησει σχεση απο το ιντερνετ?
Πρεπει να την πατησες πολυ ασχημα με το γκομενακι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να μην έχει poll αυτό το thread; (!) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ναι και ειμαι και αυτην τη στιγμη!

οσο και αν ειναι δυσκολο ωρες ωρες δεν θα το ξανασκεφτομουν ποτε γιατι ειναι πολυ καλυτερο απο πολλες ΄΄κοντινες΄΄ σχεσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top