Θα διαλέγατε άλλους γονείς;

Katerina12

Νεοφερμένος

Η Katerina12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί ποτέ ,πως θα ήταν ,αν οι γονείς σας ήταν κάποιοι άλλοι?!
Γενικά....θα θέλατε να είναι κάποιος άλλος η μαμά ή ο μπαμπάς σας?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γενικά....θα θέλατε να είναι κάποιος άλλος η μαμά ή ο μπαμπάς σας?!

Όχι.
No way.

*μικρή όταν μάλωνα μαζί τους, ναι, το ένιωθα και ευχόμουν οι γονείς μου να ήταν αλλιώς, αλλά οκ, η εφηβεία τα έχει αυτά.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Θα ήθελα να έχω τους ίδιους γονείς (ως χαρακτήρες τους έχω αποδεχθεί και τους εκτιμώ/σέβομαι) απλά θα ήθελα να μου δώσουν τα γονίδια να είμαι 1.90 με σιξ πακ κληρονομικό και να τον έχω 21 cm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί ποτέ ,πως θα ήταν ,αν οι γονείς σας ήταν κάποιοι άλλοι?!
Γενικά....θα θέλατε να είναι κάποιος άλλος η μαμά ή ο μπαμπάς σας?!

Χμ, σε καμία περίπτωση.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra2805

Νεοφερμένος

Η dimitra2805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εεεμ.. Δεν ξέρω:hmm:. Ίσως κάποιες φορές να το έχω σκεφτεί πάνω σε κάποιο καβγά που μπορεί να είχαμε:mad:... Αλλά τα αμέσως επόμενα λεπτά το μετανιώνω, μόνο με την ιδέα:redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debbie!

Νεοφερμένος

Η Debbie! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Με τίποτα!Μπορεί πολλές φορές να τσακωνόμαστε και να μου τη σπάνε πολλές φορές, αλλά αυτός δεν είναι ο ρόλος των γονιών? Άλλωστε έχω κερδίσει τόσα πολλά από αυτούς που δε θα θελα να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Πολλές φορές το ευχήθηκα και όλες τις φορές το μετάνιωσα. Νιώθω ενοχές ακόμα και τώρα αν νευριάσω μαζί τους και μου περάσει αυτή η ιδέα απτο μυαλό. Δεν θα τους άλλαζα, δεν νομίζω να υπάρχει κανείς άλλος που να μπορεί να με ανεχτεί ούτε να είναι τόσο καλοί άνθρωποι,γιατί ρεαλιστικά είναι και με το παραπάνω.:)
Την ζωή τους ακόμα δύσκολη τους την κάνω και άσε που δεν θα διακινδύνευα να έχω χειρότερους γονείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Oχι,διαφορετικους γονεις δε θα διαλεγα.Ξερω οτι με αγαπανε και μενα και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας μου.
Αποφασεις τους που ισως να εκαναν τα πραγματα καλυτερα ισως ναι,αλλα και παλι διατηρωντας αυτο που ειναι.
Η αληθεια ειναι οτι εχω φτασει να λεω βαριες κουβεντες,αλλα ειναι απλα πανω στα νευρα χωρις να εννοω τιποτα και ξεροντας ποσο στεναχωριουνται γ αυτο το μετανιωνω κ εγω σχεδον αμεσως.
Γενικα σε μενα οπως και σε ολους,προστριβες ενα σωρο.Δεν παυεις να λεγεσαι ''οικογενεια'' ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Νομίζω πως όλοι μας έχουμε πει ότι οι γονείς μας δεν είναι καλοί σε κάποια φάση αλλά κανένας δεν θα ήθελα να τους αλλάξει...

Αν σκεφτούμε πως αν ήταν οι ίδιοι διαφορετικοί ή ο χαρακτήρας τους θα είχαμε γίνει κι εμείς διαφορετική. Αν δεν υπήρχαν τόσα πολλά πράγμα να σιχαίνομαι στη μαμά μου θα έκανα τα ίδια. Αν ο μπαμπάς μου δεν με είχε τόσο ελεύθερη θα ήμουν πιο ατίθαση από ότι ήδη είμαι. Οπότε όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τη μητέρα μου δεν θα την άλλαζα με τίποτα.. Είμαι τυχερή που την έχω.
Τον πατέρα μου θα τον άλλαζα στο δευτερόλεπτο. Και χωρίς κάρτα αλλαγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Oταν ήμουν σε μονοψήφια ηλικία, ήθελα να έχω γονείς μοντέλα. Οταν μπήκα στην διψήφια, ήθελα γονείς με παρελθόν (χρήστες ουσιών, κόντρα με το νόμο και τέτοια). Τώρα δεν θα τους άλλαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μεγάλο ερώτημα... :/
Υπομονή έχω αρκετή ακόμη, σε 2-3 χρόνια δεν ξέρω... μπορεί και να απαντούσα ναι


Και όχι δεν θέλουμε κάποιοι να αλλάξουμε γονείς επειδή δεν μας πήραν καινούργιο κινητό ή δεν μας άφησαν να πάμε σε μια συναυλία, το λέω γιατί το έχω ακούσει και αυτό.... υπάρχουν πολλά σοβαρά πράγματα από πίσω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μεγάλο ερώτημα... :/
Υπομονή έχω αρκετή ακόμη, σε 2-3 χρόνια δεν ξέρω... μπορεί και να απαντούσα ναι


Και όχι δεν θέλουμε κάποιοι να αλλάξουμε γονείς επειδή δεν μας πήραν καινούργιο κινητό ή δεν μας άφησαν να πάμε σε μια συναυλία, το λέω γιατί το έχω ακούσει και αυτό.... υπάρχουν πολλά σοβαρά πράγματα από πίσω.....

Προφανώς υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα από πίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Οταν ημουν πιο μικρη δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα μαζι τους πλεον εχω αρχισει και τσακωνομαι πολυ μαζι τους μεχρι που ξεκινησα να μην τους αφηνω και πολυ περιθωριο για να με κατσαδιαζουν κοινως δε δινω αφορμη (οχι οτι ειμαι και εντελως ησυχη) αλλα ναι ισως να αλλαζα γονεις.
Ρε παιδια ομως μπορει να βγω εκτος θεματος αλλα μου φαινεται πολυ γελοιο και ανουσιο να λεμε οτι θα θελαμε να αλλαξουμε γονεις ενω αλλα παιδια παρακαλανε να εχουνε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Οταν ημουν πιο μικρη δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα μαζι τους πλεον εχω αρχισει και τσακωνομαι πολυ μαζι τους μεχρι που ξεκινησα να μην τους αφηνω και πολυ περιθωριο για να με κατσαδιαζουν κοινως δε δινω αφορμη (οχι οτι ειμαι και εντελως ησυχη) αλλα ναι ισως να αλλαζα γονεις.
Ρε παιδια ομως μπορει να βγω εκτος θεματος αλλα μου φαινεται πολυ γελοιο και ανουσιο να λεμε οτι θα θελαμε να αλλαξουμε γονεις ενω αλλα παιδια παρακαλανε να εχουνε ..

fairygirl έχεις δίκιο, αλλά γονείς σε γονείς διαφέρουν...
Παραδείγματος χάρη, εσύ έχεις κάποιες σχετικές κόντρες μαζί τους, που φαντάζομαι γίνονται για το δικό σου καλό, για να σε προστατέψουν, συμβουλέψουν κλπ και στην ηλικία που είσαι δεν μπορείς να το εκτιμήσεις, απλά να σπαστείς και να νιώσεις πιεσμένη(και με το δίκιο σου :P)
κάποιες άλλες κόντρες όμως μεταξύ των γονέων (και δεν μιλάμε για καυγαδάκια της πλάκας) δεν γίνονται για το καλό κανενός...
Μη πιάσουμε άλλου είδους γονείς (βιαστές των παιδιών τους, χρήστες ουσιών, υπερβολικά πιεστικοί, υποχόνδριοι κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Παιδιάάά τι θυμήθηκααααααα;
6η δημοτικού με 1η γυμνασίου η μάνα μου είχε διαβάσει το ημερολόγιό μου, στο οποίο έγραφα μέσα πόσο μισώ τους γονείς μου, πόσο κακοί είναι, και μακάρι να ήμουν υιοθετημένη και να έχω άλλους γονείς και κάτι τέτοια.:confused:
Πολύ μίσος, κι αυτό επειδή δε με άφηναν έξω μέχρι την ώρα που ήθελα. [λολ]
Η μάνα μου κομμάτια είχε γίνει τότε, έκλαιγε πολύ και με ρώταγε τι κάνει λάθος και τι θέλω και βασικά δε θυμάμαι τι μου' λεγε.
Ρε πόσες τύψεις νιώθω τώρα που το θυμήθηκα.
Τι χαζή που ήμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Πω πωωωωω σκέφτομαι πως θα νιωθε η μανούλα σου.
Καλά κι εγώ κομμάτια θα γινόμουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Με τίποτα στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κι εμένα οι δικοί μου σκοτωνόντουσαν που και που, μιλάμε τρελούς καυγάδες, έσπαγαν πράγματα και έκλειναν τουλάχιστον 8ωρη βάρδια μέχρι να ηρεμήσουν (μερικές φορές έφευγα από το σπίτι και το βράδυ που γύρναγα ακόμα τσακωνόντουσαν!)
Τότε με ενοχλούσε, τώρα το βρίσκω και λίγο αστείο. Είναι φυσικό δύο άτομα που μένουν μαζί πολύ καιρό και έχουν παιδιά να μην συμφωνούν και κάποια στιγμή να ξεσπάνε και όποιον πάρει ο χάρος.
Και ξύλο παίζαμε...εγώ με τη μάνα μου δηλαδή, ήμουν πολύ "δύσκολο" παιδί. Ακολουθούσε κι αυτή ψυχολογικές μεθόδους που δεν έπιαναν σε μένα και με νευρίαζαν περισσότερο οπότε γινόταν χαμός!
Δεν θα τα άλλαζα όμως. Αν με ντάντευαν συνέχεια και αν ήταν όλα μονίμως ήρεμα θα είχα μεγαλώσει με την εντύπωση ότι η ζωή είναι όλο πεταλούδες και λουλουδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Κι εμένα οι δικοί μου σκοτωνόντουσαν που και που, μιλάμε τρελούς καυγάδες, έσπαγαν πράγματα και έκλειναν τουλάχιστον 8ωρη βάρδια μέχρι να ηρεμήσουν (μερικές φορές έφευγα από το σπίτι και το βράδυ που γύρναγα ακόμα τσακωνόντουσαν!)
Τότε με ενοχλούσε, τώρα το βρίσκω και λίγο αστείο. Είναι φυσικό δύο άτομα που μένουν μαζί πολύ καιρό και έχουν παιδιά να μην συμφωνούν και κάποια στιγμή να ξεσπάνε και όποιον πάρει ο χάρος.
Και ξύλο παίζαμε...εγώ με τη μάνα μου δηλαδή, ήμουν πολύ "δύσκολο" παιδί. Ακολουθούσε κι αυτή ψυχολογικές μεθόδους που δεν έπιαναν σε μένα και με νευρίαζαν περισσότερο οπότε γινόταν χαμός!
Δεν θα τα άλλαζα όμως. Αν με ντάντευαν συνέχεια και αν ήταν όλα μονίμως ήρεμα θα είχα μεγαλώσει με την εντύπωση ότι η ζωή είναι όλο πεταλούδες και λουλουδάκια.

Αυτό ακριβώς που λες...! Ώρες-ώρες λέω πάλι καλά που έζησα και αυτά και έτσι ξέρω πως δεν είναι όλα σε ροζ σύννεφα και επίσης είναι μαθήματα, τα βλέπω και ξέρω τι να μην κάνω στα παιδιά μου, αν και μεγάλο ποσοστό ανθρώπων είτε είχαν καλά πρότυπα είτε όχι γίνονται ίδιοι με τους γονείς, πολλές φορές ανακαλύπτω ότι συμπεριφέρομαι σαν την μαμά μου σε καταστάσεις που την κρίνω και τρομάζω...και μου θυμίζει ένα βιβλίο που είχα διαβάσει κάποτε "μπαμπά φοβάμαι πως όσο μεγαλώνω σου μοιάζω" ...Στο χέρι μας όμως είναι αν θα μάθουμε από αυτά ή θα..πάθουμε!
Τώρα που το σκέφτομαι δεν θα άλλαζα γονείς, αλλά το υπόλοιπο σόι (πεθερικά, θείοι,θείες κλπ) γιατί αυτοί ήταν το πρόβλημα σε κάθε καυγά (όχι καυγαδάκι) που στήθηκε στο σπίτι μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top