Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
ΦΩΤΟ: Το… λεσβιακό φιλί στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων!

Η σειρά "Brookside", που παιζόταν το 1994 στο Ηνωμένο Βασίλειο, ήταν η πρώτη σειρά, στην οποία είχε μεταδοθεί για πρώτη φορά, λεσβιακό φιλί.
Την επίμαχη σκηνή λοιπόν, αποφάσισε να προβάλει στην τελετή έναρξης-την οποία παρακολούθησαν πάνω από 1 δισεκατομμύριο τηλεθεατές σε όλο τον κόσμο- ο σκηνοθέτης Danny Boyle. Δεν σκέφτηκε όμως ότι εκτός από τις δυτικές χώρες, την παρακολούθησαν και οι αραβικές χώρες, στις οποίες η ομοφυλοφιλία είναι… παράνομη, με αποτέλεσμα να σοκάρει τους τηλεθεατές του αραβικού κόσμου.
Δείτε την φωτογραφία:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.



εμένα με φτιάχνει πάντως. :redface::redface::redface:

μακάρι να άνοιγε τώρα μια κάμερα και να τους έκανα
την πρόταση:

"Will, you, Mary, Me" -- invitation to an orgy. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
εμένα με φτιάχνει πάντως. :redface::redface::redface:

μακάρι να άνοιγε τώρα μια κάμερα και να τους έκανα
την πρόταση:

"Will, you, Mary, Me" -- invitation to an orgy. :P

Το σχόλιό σου είναι Ρατσιστικά Σεξιστικό.... :/:
Πού 'ναι οι fame fatal να τον "σκίσουν" ως αρχαίες μαινάδες;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του είναι δική του υπόθεση και όχι δική μου...οπότε δεν με νοιάζει αν κάποιος είναι ομοφυλόφιλος αρκεί να μην προκαλεί με την επιλογή του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εμένα με φτιάχνει πάντως. :redface::redface::redface:
αν ηταν πραγματικα λεσβιες
και σε έγραφαν δεν θα σου αρεσαν
παω στοιχημα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
επιστημονικής πληροφορίας που παρέχει η (APA) American Psychological Association

Ε αυτό είναι κλασικό επιχείρημα συνομωσιολόγων και φανατικών αντιπάλων των LGBT δικαιωμάτων.Το άκρο του να αμφισβητήται μια ολόκληρη επιστήμη είναι συχνό συνομωσιολογικό φαινόμενο και δε το βλέπεις μόνο με την αμφισβήτηση της επιστημονικής πληροφορίας που παρέχει και επικοινωνεί ο σημαντικότερος σύλλογος Ψυχολογίας διεθνώς.

Σε κάθε περίπτωση όσο ο καθένας μπαίνει σε πολεμική για το επιστημονικό κύρος ενός ολόκληρου discipline αυτό που πρέπει να τονιστεί είναι πως η Ψυχολογία έχει ερευνητικά και καταληκτικά καταστήσει σαφές πως η ομοφυλοφιλία αποτελεί μια μη παθολογική έκφραση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας και μια φυσιολογική αλλά και θεμιτή βιωματική εμπειρία για τον άνθρωπο.Αυτό είναι αδιαφηλονίκητο και φαίνεται από το ευρύ επιστημονικό έργο 5 δεκαετιών και πλέον.

Από την άλλη είναι σαφές πως η πολιτική του APA (όπως και κάθε υγιούς φορέα της Ψυχολογίας) θα πρέπει να κινήται στη σφαίρα της προώθησης του ψυχολογικού αλλά και ευρύτερου well-being όλων των κοινωνικών ομάδων που ενδέχεται να είναι θύματα διακρίσεων στη κοινωνία μας.Ο ρόλος της Ψυχολογίας αλλά και η συμβολή της στη κοινωνία δε περιορίζεται στην έρευνα ή τη συμβουλευτική αλλά επεκτείνεται στην ενεργή διαφύλαξη της καλής ψυχολογικής λειτουργικότητας τέτοιων κοινωνικών ομάδων στη βάση πάντα της σωστής επιστημονικής ενημέρωσης.

Η Ψυχολογία είναι σαφές πως εκ προοιμίου θα αποτελεί τον φυσικό σύμμαχο της LGBT κοινότητας και ειδικά σε ότι αφορά τους έφηβους gay που βιώνουν εξαιρετικές προκλήσεις στο διάβα της ενηλικίωσης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
εγω δεν εχω κανενα προβλημα αρκει να μην ειναι υπερβολικοι του τυπου
κομμωτης:ελα χρυση μου να σου κανω ανταυγειες και να κουνιεται σαν μαουνα
κανενας δεν πρεπει να διατυμπανιζει την προσωπικη του ζωη ούτε οι στρειτ ουτε οι γκει ουτε οι μπαι ουτε κι εγω δεν ξερω ποιος
δεν θα βγω στο εμπορικο να δωσω γλωσσοφιλο με ενναν ωραιο για να δειξω οτι ειμαι στρειτ
πρωτα απο ολα για να συνεχισει η προσωπικη μου ζωη να ειναι προσωπικη;)
και δευτερον γιατι εχει κανει ορεξη να δει το καινουριο μου αμορε?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
πρέπει να σεβόμαστε το διαφορετικό , καλό θα ήταν βέβαια οι ομοφυλόφιλοι να μην αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση γιατί αρέσει δεν μας αρέσει η ομοφυλοφιλία είναι διαστροφή που οφείλεται σε γονιδιακούς λόγους κατά την άποψη μου, η ίδια η φύση δεν την "εγκρίνει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
φιλε μου theoritikos απτην μια αφηνεις να εννοηθει οτι εισαι υπερ, απο την αλλη αποκαλεις την ομοφυλοφιλια διαστροφη.εμενα προσωπικα με εχεις μπερδεψει μπορει να μπερδευτηκα μονη μου.τελος παντων καληνυχτουδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εγω δεν εχω κανενα προβλημα αρκει να μην ειναι υπερβολικοι του τυπου
κομμωτης:ελα χρυση μου να σου κανω ανταυγειες και να κουνιεται σαν μαουνα
κανενας δεν πρεπει να διατυμπανιζει την προσωπικη του ζωη ούτε οι στρειτ ουτε οι γκει ουτε οι μπαι ουτε κι εγω δεν ξερω ποιος
δεν θα βγω στο εμπορικο να δωσω γλωσσοφιλο με ενναν ωραιο για να δειξω οτι ειμαι στρειτ
πρωτα απο ολα για να συνεχισει η προσωπικη μου ζωη να ειναι προσωπικη;)
και δευτερον γιατι εχει κανει ορεξη να δει το καινουριο μου αμορε?:redface:
Το να είναι η δική σου προσωπική ζωή προσωπική είναι δικαίωμα σου. Το να το επιβάλλεις στους άλλους είναι φασισμός.

Έχοντας ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου στην Ελλάδα, πολύ το χαίρομαι που στις περισσότερες Δυτικές χώρες ο κόσμος αναφέρεται στο boyfriend και girlfriend του με την ίδια openness που ο Έλληνας αναφέρεται στον/στην σύγυγο. Δηλαδή, όχι μόνο σε στενούς φίλους, αλλά ακόμα και σε συναδέλφους στη δουλειά ή στον οποιονδήποτε, αν χρειαστεί.

Αυτό το "ας κάνουν ό,τι θέλουν αλλά στην προσωπική τους ζωή" ζέχνει συντηρητισμό και πουριτανισμό. Ο πραγματικά ανοιχτόμυαλος άνθρωπος δεν σοκάρεται από δημόσιες εκφράσεις Έρωτα, απεναντίας χαίρεται γι'αυτούς, διότι ο Έρωτας είναι χαρά και ευτυχία, όχι ντροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
εγω δεν εχω κανενα προβλημα αρκει να μην ειναι υπερβολικοι του τυπου
κομμωτης:ελα χρυση μου να σου κανω ανταυγειες και να κουνιεται σαν μαουνα
κανενας δεν πρεπει να διατυμπανιζει την προσωπικη του ζωη ούτε οι στρειτ ουτε οι γκει ουτε οι μπαι ουτε κι εγω δεν ξερω ποιος
δεν θα βγω στο εμπορικο να δωσω γλωσσοφιλο με ενναν ωραιο για να δειξω οτι ειμαι στρειτ
πρωτα απο ολα για να συνεχισει η προσωπικη μου ζωη να ειναι προσωπικη;)
και δευτερον γιατι εχει κανει ορεξη να δει το καινουριο μου αμορε?:redface:
Δηλαδή ένας άντρας που θα σε πει χρυσή μου και θα κουνιέται σαν μαούνα διατυμπανίζει την σεξουαλικότητά του, ενώ μια γυναίκα νια νιαου βρε γατούλα ή ένας άντρας γαμάω και δέρνω, όχι. :hmm:
Μήπως υπάρχει μια αντίφαση σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό στα λεγόμενά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
εγω αφησα να παρεξηγηθουν τα λεγομενα μου επειδη δεν προχωρησα στην αναλυση.
1)ολοι ειναι ιδιοι για μενα γκει στρειτ μπααι ολοι
2)δεν ειμαι πουριτανη απλα θελω να μην υπογραμμιζουμε την σεξουαλικη μας ταυτοτητα ούτε γκει ουτε στρειτ γιατι στο κατω κατω δεν ειναι ωραιο να φιλιεσαι στη μεση του παγκου με τα πορτοκάλια(φερεσαι ρατσιστικα προς το συγκεκριμενο προιον με το να εμποδιζεις την πωληση του)και να εινα υποχρεωμενος να σε δει.αλλο ρρομαντισμος αλλο φασισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ο Έρωτας είναι χαρά και ευτυχία


νταξ, λολ
μπαν τωρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όσο περίεργο και να φαίνεται για το παρακάτω ενημερώθηκα μέσω email από τον Βρετανικό Ψυχολογικό Σύλλογο ως τη πρώτη προσπάθεια που έχει γίνει ποτέ από επίσημο φορέα στην Ελλάδα για τη καταπολέμιση των διακρίσεων βάσει του σεξουαλικού προσανατολισμού στους έφηβους και νεαρούς ενήλικες (!).

Well done λοιπόν στη Γενική Γραμματεία Νέας Γένιας για το νέο πρόγραμμα αλλά και για τη πρώτη γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης και συμβουλευτικής για έφηβους και νεαρούς LGBT στην Ελλάδα.To 1528.

Παρακαλώ όσοι LGBT έφηβοι νιώθουν την ανάγκη να συζήτησουν ,είναι καταβεβλημένοι ή εμφανίζουν ιδεοληψία γύρω από την αυτοκτονία να επικοινωνούν άμεσα με το 1528 για βοήθεια καθώς και γενικά όποιος ενδιαφέρεται για θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού.


Η Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς στο πλαίσιο της πολιτικής της για την καταπολέμηση των κοινωνικών διακρίσεων και τη βελτίωση της καθημερινότητας των νέων, εκπονεί πρόγραμμα με αντικείμενο την προώθηση του σεβασμού στη σεξουαλική διαφορετικότητα αποσκοπώντας στην εκκίνηση του δημόσιου διαλόγου αναφορικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι νέοι στην ελληνική κοινωνία. Το πρόγραμμα με τίτλο «Ζούμε όπως κι εσύ» υλοποιείται για το 2012 σε συνεργασία με τον μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα φορέα «Θετική Φωνή».

Η Γενική Γραμματείας Νέας Γενιάς, επιδιώκει μέσω του συγκεκριμένου προγράμματος να επικοινωνήσει τόσο στις νέες και στους νέους όσο και στην ευρύτερη κοινωνία το μήνυμα ότι η σεξουαλική διαφορετικότητα είναι δικαίωμα και δεν πρέπει να αποτελεί αιτία διακρίσεων και κοινωνικού αποκλεισμού, εμποδίζοντας τελικά τους νέους ομοφυλόφιλους να «ζουν όπως και οι άλλοι». Φαινόμενα όπως η βία, σωματική και ψυχολογική, και ο ρατσισμός, που συχνά στιγματίζουν τους νέους και τους οδηγούν στο περιθώριο ακόμα και στην αυτοκτονία, θα αναδειχθούν στο πλαίσιο του προγράμματος με σκοπό να αναζητηθούν τρόποι αντιμετώπισής τους.

Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, η καταπολέμηση των διακρίσεων και η προώθηση ενός συστήματος αξιών με σκοπό την κατανόηση των κοινωνικών ωφελειών που προκύπτουν από την διαφορετικότητα κάθε μορφής αποτελεί άλλωστε και μία από τις θεμελιώδεις αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ένα συνεχές ζητούμενο στο πλαίσιο μιας ευνομούμενης ευρωπαϊκής κοινωνίας με ανθρώπινο πρόσωπο.

Το πρώτο στάδιο του προγράμματος συνίσταται στη διοργάνωση εκστρατείας ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης με στόχο να προβάλλει την εικόνα της συντροφικότητας μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου και να εξοικειώσει την κοινή γνώμη με αυτήν την καθημερινή και ανθρώπινη διάσταση της σχέσης μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου, σε αντίθεση με το συχνά προβεβλημένο από τα ΜΜΕ και άλλες πηγές στερεότυπο σχέσης που ενέχει χαρακτήρα χυδαιότητας ή αποτελεί αντικείμενο διακωμώδησης ή κοινωνικού στιγματισμού.

Η εκστρατεία περιλαμβάνει καταχωρήσεις δημιουργικών στον τύπο, διανομή φυλλαδίων και άλλου ενημερωτικού υλικού στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και άλλες πόλεις καθώς και τη διοργάνωση ημερίδων με θέμα τη συμβίωση των gay και των λεσβιών εφήβων με τις οικογένειές τους μετά την ανακοίνωση της σεξουαλικής τους ταυτότητας (coming out), με σκοπό τη στήριξη των ίδιων και την ευαισθητοποίηση των οικογενειών τους.

Η επιλογή εκπόνησης του εν λόγω προγράμματος αποτελεί ένα ρηξικέλευθο βήμα υπέρ της προάσπισης των δικαιωμάτων των νέων που διεκδικούν τον σεβασμό στη διαφορετικότητα της σεξουαλικής τους ταυτότητας που πραγματοποιείται για πρώτη φορά από κρατικό φορέα, το οποίο φιλοδοξεί να αποτελέσει ταυτόχρονα ένα νέο δίαυλο προσέγγισης και επικοινωνίας με ένα σημαντικό μέρος της νεολαίας που υφίσταται διακρίσεις.


Τηλεφωνική Γραμμή Υποστήριξης για LGBT νέους και νέες : 1528



Από σήμερα 1 Αυγούστου 2012 τίθεται σε πιλοτική λειτουργία η Τηλεφωνική Γραμμή Υποστήριξης για LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) νέους και νέες :1528 και απευθύνεται σε άτομα με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό ή/και ταυτότητα φύλου, στις οικογένειές τους αλλά και στους εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων.

Καλώντας το 1528, οι νέοι και οι νέες με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό ή/και ταυτότητα φύλου, οι οικογένειές τους, αλλά και οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, λαμβάνουν ολοκληρωμένη ειδική συμβουλευτική ενημέρωση και ψυχολογική υποστήριξη αναφορικά με την αποδοχή της σεξουαλικής διαφορετικότητας και την ορθή διαχείριση περιστατικών αρνητικής διάκρισης σε σχέση με τον διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό και την ταυτότητα, στην οικογένεια, στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο και στον εργασιακό χώρο.

Αναλυτικά, η Τηλεφωνική Γραμμή Υποστήριξης παρέχει:

1. συμβουλευτική υποστήριξη στα άτομα με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό, τις οικογένειές τους και τους εκπαιδευτικούς

2. ενημέρωση σχετικά με τα δικαιώματά τους

3. παροχή πληροφοριών σχετικά με ζητήματα που τους αφορούν

4. παραπομπή σε άλλες υπηρεσίες και φορείς, όταν αυτό κρίνεται αναγκαίο

Το ωράριο που θα λειτουργεί η γραμμή είναι Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 12:00 έως τις 20:00

Η γραμμή υποστήριξης είναι μία πρωτοβουλία της ΟΛΚΕ και της ΓΓΝΓ και δημιουργήθηκε στα πλαίσια της πολιτικής της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς για την καταπολέμηση των κοινωνικών διακρίσεων και του σχετικού προγράμματός της «Ζούμε όπως κι Εσύ»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    76.8 KB · Εμφανίσεις: 149
  • Capture2.JPG
    Capture2.JPG
    53.2 KB · Εμφανίσεις: 115

lilDayDreamer

Νεοφερμένος

Η lilDayDreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα λοιπόν :) Παρότι ομολογώ πως δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες είπα να απαντήσω λίγο πιο γενικά(ουσιαστικά θα γράψω ένα κατεβατό και θα μοιράζω μπισκότα σοκολάτας σε όποιον καταφέρει να το διαβάσει όλο) :)

Οι κύριοι λόγοι που κάποιος είναι "κατά" περιγράφονται πάνω κάτω στις εξής φράσεις : " αυτά είναι ανωμαλίες της φύσης και θα πρεπε να διορθώνοντε όχι να θεωρούντε φυσιολογικά" "είναι αηδιαστικό και αρρωστημένο" " αν ήταν έτσι ο Θεός θα έκανε τον Αδαμ και τον Πανάγο!" αnd my personal favorites: " Δεν έχω πρόβλημα επιλογή τους είναι αλλά.... 1)αλλά όχι και να μας το περνάνε για φυσιολογικό 2) αλλά δεν θέλω να μου την πέφτει ο Γιώργος γιατί θα τον σπασω στον ξύλο 3) αλλά να μην το διαφημίζουν γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά 4) άλλα όχι και να παντρευόνται (και επίλεξα τα πιο πολιτισμένα που δεν περιλαμβάνουν κρέμασμα στην πλατεία και δημόσιο λιθοβολισμο ^^)
Ας τα πάρουμε λίγο απο την αρχή λοιπόν.
Είναι η ομοφυλοφιλία επιλογή ή γενετική ανωμαλία;
Έστω ότι είναι επιλογή. ΠΟΙΟΣ άνθρωπος θα ξύπναγε ένα ωραίο πρωινό και μην έχοντας τι άλλο να κάνει θα συλλογιζότανε με τις τσίμπλες στα μάτια και τον ήχο από το ξυπνητήρι δίπλα του να του θυμίζει πόσο άδικος είναι ο κόσμος :"χμμμ σήμερα αποφάσισα να γίνω γκέι... Έτσι ρε παιδί μου γουστάρω να μην μπορώ να παντρευτώ και να με φωνάζουν π--στη αν τολμήσω να κρατήσω το χέρι του ανθρωπού μου δημόσια. Καλά για το να τον φιλήσω ούτε λόγος, εκέι ξύλο! Άσε που μπορεί να φάω και ξύλο απο τον πατέρα μου να "μπώ στον ίσιο δρόμο". Τέλεια. Τώρα ας φάω πρωινό και ξεκινάω να μαι γκέι απο άυριο να χωρίσω πρώτα με την Μαριγούλα!" Ε όχι ρε παιδία. Αυτός δεν έιναι γκέι. ΜΑΖΩΧΑΣ είναι ( με όλο το σεβασμό στους αγαπητούς μαζώχιστες). Ή μήπως είδε τον Ψινάκη και το ζευγάρι της "Πολυκατοικίας" στην τηλεόραση και θαμπώθηκε απο την γκλάμουριά και το πήρε απόφαση; Οπότε για μένα το θέμα της επιλογής τρώει Χ. Αφού λοιπόν δεν είναι επιλογή τότε είναι κάτι το οποίο δεν επιλέγουμε αλλά μας επιλέγει, να το πούμε και έτσι... οπότε πάμε στην δέυτερη επιλογή
Γενετική ανωμαλία-λάθος της φύσης.
Έστω λοιπόν αυτή τη φορά ότι γκέι δεν γίνεσε αλλά γεννίεσαι. Γεγονός είναι ότι οι ομοφυλόφιλοι αποτελούν ένα σημαντικό αριθμό ατόμων (γιατί αν δεν ήταν δεν θα κάναμε εμείς σήμερα αυτή τη συζήτηση) δεν πάυουν όμως να είναι μειωνότητα. Οι περισσότεροι άνθρωποι λοιπόν γεννιούνται ετεροφυλόφιλοι. Αυτό λοιπόν για πολλούς μεταφράζεται αυτόματα ως ένα λάθος της φύσης το οποίο πρέπει να εξαλειφθεί και να αλλάξει. Το κύριο επιχείρημα σε αυτό είναι ότι τα ομοφυλόφιλα άτομα δεν μπορούν να αναπαραχθούν με τους παραδοσιακούς* θα λέγαμε τρόπους (έξου και το γνωστό "μα καλά αφού δεν κάνουν παιδιά οι "άτιμοι" πως πληθαίνουν;":whistle:) Με αυτήν την λογική όμως για ποίο λόγο οι στείροι άνθρωποι δεν αντιμετωπίζονται ρατσιστικά; Ούτε αυτοί/αυτές μπορούν να κάνουν παιδιά. Συνεπώς δεν μπορούν να κάνουν "οικογένια". Συνεπώς θα πρεπε να τους στερηθεί αυτό το δικαίωμα και να τους εξαλείψουμαι και αυτούς! Τα λέω σωστά;
Οπότε ναί, είναι διαφορετικό όμως τι πρόβλημα δημιουργεί; Κάποιο σωματικό; δεν νομίζω.(και όσο για το AIDS δεν θα μπω καν στο κόπο. Προφυλακτικά λέγονται- USE THEM) Κάποιο νοητικό ίσως; Και πάλι δεν νομίζω.. θα αριάδιαζα καμιά δεκαρία γκέι/ επιστήμονες αλλά θα υπονούσα ότι είναι όλοι έξυπνοι ένω ουσιαστικά μπορούν να είναι εξίσου έξυπνοι και εξίσου πανηλίθιοι με κάθε άλλον. Κάποιο ψυχολογικό τότε; Κιόμως όχι δεν αυτοκτονεί κάποιος γιατί αγαπάει τον Γιάννη αλλά γιατί εμείς τον βρίζουμε για αυτό.εμείς τον κατηγορούμε.εμείς τον απομονώνουμε.
Γιατί λοιπόν το αντιμετωπίζουμε σαν κάποιου είδους ασθένιας απο την στιγμή που πρακτικά δεν βλάπτει κανέναν και όχι σαν να έχεις διαφορετικό χρώμα ματιών ή φακίδες ας πούμε; Και εδώ να συμπληρώσω πως όχι η αιτία δεν μπορεί να γίνει και σκοπός για να προλάβω το "ναι αλλά αν το δεχτούμε για φυσιολογικό θα γίνουν όλοι γκέι και τότε τι θα γίνει ρε κοπελία? δεν έιναι σωστά πράγματα αυτά." συγνώμη φίλε μου αλλά πρώτον δεν μπορείς να θεωρείς κάτι λάθος απλά και μόνο γιατί υπάρχει, δεύτερόν όχι δεν ειναι κολλητικό και τρίτον αν το μόνο πράγμα που σε κάνει να γουστάρεις γυναίκες ειναι ότι το να γουστάρεις τον Χρήστο δεν είναι κοινώνικά αποδεχτό τότε i've got some bad news for you... :whistle:

Και κάτι ακόμα (για να το προλάβω και αυτό) το ότι η Μαρία θα παντρευτεί την Ελένη ΔΕΝ σημαίνει πως το επόμενο βήμα είναι να παντρευτεί η Δέσπινα τον σκύλο της! Γιατί το χω ακούσει και αυτό. Ειλικρινά τώρα ποίος λογικός συνειρμός καταλήγει εκεί; Αυτά ακούω και φοβάμαι για το μέλλον της ανθρωπότητας ώρες ώρες. Και για να σοβαρευτώ αυτό που θελω να πω είναι να μην συγκρινουμε ανόμοια πράγματα. Άλλο ομοφυλοφυλία άλλο νεκροφιλία άλλο παιδεραστία άλλο το να έχεις ερωτευτεί τρελά το μαξιλάρι σου αλλά να βρίσκεσαι σε δίλημα γιατί έχεις ήδη σοβαρή σχέση με το καναρίνι σου. Ομοφυλοφιλία= ρομαντική σχέση ανάμεσα σε δύο άτομα. δυο άτομα που ερωτεύονται το ένα το άλλο. Το πτώμα λοιπόν αμφιβάλω για το αν θα μπορέσει ποτέ να σου κάνει ερωτική εξομολόγηση (και το μαξιλάρι...και το καναρινι-άντε αυτό να σου κάνει καμιά καντάδα τα πρωινά τυχερε :D) Όσο για την παιδοφιλία δεν ασχοληθώ καν. Το πρόβλημα με την παιδοφιλία ειναι ότι υπάρχει έλξη σε άτομα για τα οποία δεν θα πρεπε ΓΕΝΙΚΑ να υπάρχει τέτοιου είδους έλξη. Παιδία. Τα παιδία δεν μπορούν να συναινεσουν ούτε να ερωτευτούν και δεν θα πρεπε να τα ερωτευεται κανεις. Μιλάμε λοιπόν για βιασμό. Ο βιασμός είναι έγκλημα. Αυτό τα λέει όλα.
Και για να τελείωνω γιατί κουράστηκα μέχρι και γω που τα γράφω... Το οτι υπήρχε ο Αδαμ και η Ευα αρχικά ΔΕΝ είναι επιχείρημα... γιατί αν το πάρουμε έτσι και αυτοί μετα 2 γίους κάνανε...ήταν και οι μόνοι άνθρωποι στο κόσμο....:clapup:
Ε αυτάααα... τα σοκολατάκια τελείωσαν καθώς έγραφα την απαντήση (νομ νομ) συγνώμη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
εγω δεν εχω κανενα προβλημα αρκει να μην ειναι υπερβολικοι του τυπου
κομμωτης:ελα χρυση μου να σου κανω ανταυγειες και να κουνιεται σαν μαουνα
κανενας δεν πρεπει να διατυμπανιζει την προσωπικη του ζωη ούτε οι στρειτ ουτε οι γκει ουτε οι μπαι ουτε κι εγω δεν ξερω ποιος
δεν θα βγω στο εμπορικο να δωσω γλωσσοφιλο με ενναν ωραιο για να δειξω οτι ειμαι στρειτ
πρωτα απο ολα για να συνεχισει η προσωπικη μου ζωη να ειναι προσωπικη;)
και δευτερον γιατι εχει κανει ορεξη να δει το καινουριο μου αμορε?:redface:
Γιατι εσυ οταν φιλιεσαι με καποιον εξω το κανεις για να σε δουνε οι αλλοι:confused:?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και απο που περίμενες να καταλάβεις ότι είναι ομοφυλόφιλοι;;; Μήπως να ντυνόντουσαν με γυναικεία ρούχα ή να φαιρόντουσαν αντίστοιχα; Οποιοσδήποτε γύρω σου μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος και να μη το ξέρεις... δε παίζει και τόσο η εμφάνιση.

Αγαπητέ Πέτρο εχω ανακαλύψει, ύστερα απο χρόνια που το μελετάω, στοιχεία στην συμπεριφορά και συγκεκριμένες αντιδράσεις που μου δείχνουν με απίστευτη ακρίβεια τους κρυφους ομοφυλόφιλους. Το εκπληκτικο΄είναι ότι συνήθως αυτές τις συμπεριφορές δεν τις παρουσιάζουν οι φανεροί ομοφυλοφιλοι. Κάτι που με οδηγάει (προσωπικά τουλάχιστον μεχρι να μελετηθεί αρκετά το ζήτημα, και να αποφανθεί κάποιος με πολλα πτυχία ωστε να μην μπορούν εύκολα να τον "ταπώσουν"), στο συμπέρασμα ότι η κρυφή ομοφυλοφιλία είναι η σοβαρή κοινωνική διαταραχή και όχι η ομοφυλοφιλία αυτή καθεαυτή :-) Θερμούς χαιρετισμούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
οι φανεροί ομοφυλοφιλοι

Σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να αποτίσω φόρο τιμής σ'ένα τραγούδι με το οποίο γαλουχήθηκαν
οι ομοφυλόφιλοι:




αϊ σέι γουα ΓΟΥΑΤ ιν δε μπατ. :confused:

εξτρα τρακ

τσαχπινιά, χάρη, σπάσιμο μέσης, όλα κομπλέ, την αγαπώ. :redface:

προτείνω Petro φορ πρέζιντεντ
οφ δε μάδαφάκινγκ γιουνιβερς :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Γελάω πραγματικά μ αυτούς που λένε:Δεν έχω πρόβλημα με τους gay,αρκεί ο γιος μου να μη βγει πούστης.
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilDayDreamer

Νεοφερμένος

Η lilDayDreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γελάω πραγματικά μ αυτούς που λένε:Δεν έχω πρόβλημα με τους gay,αρκεί ο γιος μου να μη βγει πούστης.
:whistle:
:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top