Αποτρίχωση

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ θα προτιμούσα κλωστή, αλλά δε μπορώ να το κάνω μόνη μου, οπότε κερί.


Εγω μια φορα εκανα πειραμα σε μια φιλη μου που ειχε κατι ψιλουλες κι απο τοτε της βγαινουν προκες.:redface:
Μη μου κατσετε ποτε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linoukooo

Νεοφερμένος

Η linoukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας:)
Εδω και κατι μερες μετα απο το ξυρισμα βγαζω κατι μικρα σπυρακια πλαγια απο τα μπουτια ειναι αντιεσθητικα και προσπαθω με πολλους τροπους να τα κανω να φυγουν!
Τωρα ειναι και καλοκαιρι και ανυσηχω περισσοτερο...!!
Μου ειπαν οτι ειναι τριχες που γυρισαν(αν τα σκασω θα παθω τπτ?)
Ευχαριστω!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γεία σου linoukooo, τα σπυράκια αυτά είναι φυσιολογικά μετά το ξύρισμα. Προτιμότερο είναι να δοκιμάσεις έναν άλλο τρόπο αποτρίχωσης, το κερί είναι μία λύση. Αν δεν αντέχεις το κερί και τον πόνο προσπάθησε όταν ξυρίζεσαι να το κάνεις απαλά και να μην πιέζεις πολύ το δέρμα σου καθώς και να ξυρίζεις από την φορά που φυτρώνει η τρίχα.Μετά το ξύρισμα δοκίμασε να απλώσεις μία κρέμα. Εγώ τώρα τελευταία παρατήρησα ότι και η απολέπιση πριν το ξύρισμα βοηθάει αποτελεσματικά στο να μην βγαίνουν σπυράκια.
Επειδή έχω και εγώ θέμα με τρίχες που γυρνούν προς τα μέσα, νομίζω ότι το ξυράφι είναι το μοναδικό μέσω αποτρίχωσης που δεν το προκαλεί. Πιστεύω αυτό που έχεις είναι ερεθισμός. Όλες το παθαίνουμε μην ανησυχείς;). Και προσπάθησε ειδικά στις πολύ ευαίσθητες περιοχές να μην ξυρίζεσαι συνέχεια επιδεινώνει τον ερεθισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Γεια σας:)
Εδω και κατι μερες μετα απο το ξυρισμα βγαζω κατι μικρα σπυρακια πλαγια απο τα μπουτια ειναι αντιεσθητικα και προσπαθω με πολλους τροπους να τα κανω να φυγουν!
Τωρα ειναι και καλοκαιρι και ανυσηχω περισσοτερο...!!
Μου ειπαν οτι ειναι τριχες που γυρισαν(αν τα σκασω θα παθω τπτ?)
Ευχαριστω!:confused:

συμφωνω με την Ν.Φ:)
δοκιμασε να κανεις αποτριχωση με κερι ή χαλαουα. Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα μπορεις να κανεις και λειζερ για μονιμο αποτελεσμα. Αν θες να χρησιμοποιεις ξυραφι, φροντισε να παρεις ενα σαπουνι ή αφρο(ακομα και αυτο που ειναι για τον καθαρισμο του προσωπου) ωστε να αποφυγεις τον ερεθισμο. Μετα το ξυρισμα καλο θα ηταν να βαζεις μια ενυδατικη κρεμα ή baby oil.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γεία σου linoukooo, τα σπυράκια αυτά είναι φυσιολογικά μετά το ξύρισμα. Προτιμότερο είναι να δοκιμάσεις έναν άλλο τρόπο αποτρίχωσης, το κερί είναι μία λύση. Αν δεν αντέχεις το κερί και τον πόνο προσπάθησε όταν ξυρίζεσαι να το κάνεις απαλά και να μην πιέζεις πολύ το δέρμα σου καθώς και να ξυρίζεις από την φορά που φυτρώνει η τρίχα.Μετά το ξύρισμα δοκίμασε να απλώσεις μία κρέμα. Εγώ τώρα τελευταία παρατήρησα ότι και η απολέπιση πριν το ξύρισμα βοηθάει αποτελεσματικά στο να μην βγαίνουν σπυράκια.
Επειδή έχω και εγώ θέμα με τρίχες που γυρνούν προς τα μέσα, νομίζω ότι το ξυράφι είναι το μοναδικό μέσω αποτρίχωσης που δεν το προκαλεί. Πιστεύω αυτό που έχεις είναι ερεθισμός. Όλες το παθαίνουμε μην ανησυχείς;). Και προσπάθησε ειδικά στις πολύ ευαίσθητες περιοχές να μην ξυρίζεσαι συνέχεια επιδεινώνει τον ερεθισμό.
Εγώ έχω ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα με το μπικίνι. Σε σημείο που σκέφτομαι παρά το νεαρό της ηλικίας μου το χειμώνα να κάνω λέιζερ στο μπικίνι.:/: Εγώ όταν ξυρίζομαι στα πλαϊνά πετάω μετά από λίγες ώρες σπυράκια τα οποία μου προκαλούν αφόρητη φαγούρα,σε σημείο που ξεματώνω την περιοχή με την τόση δύναμη.. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεεν. Βέβαια το αποκορύφωμα ήταν που πριν λίγες μέρες είχα παρουσιάσει τα ίδια σπυράκια τα οποία είχαν πρηστεί και είχα τρομάξει,πήρα τηλέφωνο σε γιατρό και μου είπε να πάρω αντιβιωτική και να βάλω για να προλάβω τυχόν κίνδυνο επιθυλακίτιδας...Πάλι καλά μετά από λίγες είχαν εμφανώς "ηρεμήσει". Μου είπε μάλιστα ότι υπάρχουν δέρματα (καλή ώρα) που δε δέχονται τίποτα άλλο πέρα από λείζερ.Επομένως στη δική μου περίπτωση είναι μόνοδρομος.. Οπότε ψάξτε το όσες έχετε αντίστοιχο θέμα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγω μια φορα εκανα πειραμα σε μια φιλη μου που ειχε κατι ψιλουλες κι απο τοτε της βγαινουν προκες.:redface:
Μη μου κατσετε ποτε! :P
Μ τι να σου πω, εγώ δεν έχω και τεράστιο θέμα τριχοφυΐας, οπότε υποθέτω είναι ανάλογα.

Εγώ έχω ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα με το μπικίνι. Σε σημείο που σκέφτομαι παρά το νεαρό της ηλικίας μου το χειμώνα να κάνω λέιζερ στο μπικίνι.:/: Εγώ όταν ξυρίζομαι στα πλαϊνά πετάω μετά από λίγες ώρες σπυράκια τα οποία μου προκαλούν αφόρητη φαγούρα,σε σημείο που ξεματώνω την περιοχή με την τόση δύναμη.. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεεν. Βέβαια το αποκορύφωμα ήταν που πριν λίγες μέρες είχα παρουσιάσει τα ίδια σπυράκια τα οποία είχαν πρηστεί και είχα τρομάξει,πήρα τηλέφωνο σε γιατρό και μου είπε να πάρω αντιβιωτική και να βάλω για να προλάβω τυχόν κίνδυνο επιθυλακίτιδας...Πάλι καλά μετά από λίγες είχαν εμφανώς "ηρεμήσει". Μου είπε μάλιστα ότι υπάρχουν δέρματα (καλή ώρα) που δε δέχονται τίποτα άλλο πέρα από λείζερ.Επομένως στη δική μου περίπτωση είναι μόνοδρομος.. Οπότε ψάξτε το όσες έχετε αντίστοιχο θέμα.:P

άι κεν φιλ γιου :(
Είναι η μόνη περιοχή που θα έκανα κι εγώ λέιζερ. Ίσως το κάνω κάποτε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
άι κεν φιλ γιου :(
Είναι η μόνη περιοχή που θα έκανα κι εγώ λέιζερ. Ίσως το κάνω κάποτε. :/:
Άσε βρε Λάουρα,η κατάσταση είναι φρίκη. Σκέψου δηλαδή να με επείγει περισσότερο (τώρα το κάνω για την παραλία).:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κοριτσια , για να μη βγαζετε σπυρακια στο πλαι του μπικινι, συνιστω τα εξησ
1. Αλλαζουμε τακτικα ξυραφακι
2. Οταν το ξυραφι ειναι καινουριο, ξυριζουμε απαλα
3. Δεν ξυριζομαστε πριν τη θαλασσα. Το αλατι ερεθιζει
4. Μετα το ξυρισμα, φοραμε αερινα ρουχα να αναπνεει το δερμα μαδ
5. Διαιτα! Σοβαρα! Οι στρουμπουλες βγαζουν σπυρια, γιατι ενωνονται τα μπουτια τους! Διαιτα!
6. Δεν ξυριζομαστε καθε μερα!
7. Και φυσικα δεν τα πειραζουμε αυτα τα σπυρακια γιατι χειροτερευουν.
8. Αν εχει γυρισει τριχα, το ανοιγουμε προσεχτικα με αποστειρωμενη βελονα κ οινοπνευμα. Αν δεν ξερουμε ή δεν ειμαστε σιγουρες πως εχει γυρισει τριχα, συμβουλευομαστε δερματολογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το κακό με εκείνη την περιοχή γενικά (όχι μόνο το μπικίνι δηλαδή) είναι ότι με το ξυράφι πάλι άγριες θα βγαίνουν οι τρίχες και φυσικά θα βγαίνουν γρήγορα. Το λέιζερ θα το θεωρούσα καλή επιλογή για να σταματήσουν να βγαίνουν τρίχες εντελώς από ένα σημείο και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Το ξυραφι θεωρειται πρακτικο αλλα δεν ειναι καθολου αποτελεσματικο. εγω μεχρι περυσι χρησιμοποιουσα ξυραφι στο μπικινι και ειχα συνεχεια φαγουρα και εξανθηματα. Το χειμωνα αρχισα λειζερ και ΕΥΤΥΧΩΣ γλιτωσα απ'ολα αυτα. Αρκει να κανετε πρωτα μια ερευνα αγορας για να βρειτε οικονομικες προσφορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κοριτσια , για να μη βγαζετε σπυρακια στο πλαι του μπικινι, συνιστω τα εξησ
1. Αλλαζουμε τακτικα ξυραφακι
2. Οταν το ξυραφι ειναι καινουριο, ξυριζουμε απαλα
3. Δεν ξυριζομαστε πριν τη θαλασσα. Το αλατι ερεθιζει
4. Μετα το ξυρισμα, φοραμε αερινα ρουχα να αναπνεει το δερμα μαδ
5. Διαιτα! Σοβαρα! Οι στρουμπουλες βγαζουν σπυρια, γιατι ενωνονται τα μπουτια τους! Διαιτα!
6. Δεν ξυριζομαστε καθε μερα!
7. Και φυσικα δεν τα πειραζουμε αυτα τα σπυρακια γιατι χειροτερευουν.
8. Αν εχει γυρισει τριχα, το ανοιγουμε προσεχτικα με αποστειρωμενη βελονα κ οινοπνευμα. Αν δεν ξερουμε ή δεν ειμαστε σιγουρες πως εχει γυρισει τριχα, συμβουλευομαστε δερματολογο.
Εγώ δε βγάζω σπυράκια ανάμεσα στα μπούτια. Βγάζω στην αναμεσάδα. Στο πλάι πώς το λένε..:P
Τέλος,αν έχεις φριχτή φαγούρα το να μην τα πειράζεις μοιάζει απλά κανόνας που δεν μπορείς με καμία παναγία να τηρήσεις..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Ξυράφι δεν έκανα, αλλά με κερί θυμάμαι έβαζα ταλκ κατευθείαν και αρκετές φορές, πριν προλάβουν να βγουν, και μειωνόταν αισθητά το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ δε βγάζω σπυράκια ανάμεσα στα μπούτια. Βγάζω στην αναμεσάδα. Στο πλάι πώς το λένε..:P
Τέλος,αν έχεις φριχτή φαγούρα το να μην τα πειράζεις μοιάζει απλά κανόνας που δεν μπορείς με καμία παναγία να τηρήσεις..:/:

Ριχνε κρυο νερο η βαζε δροσιστικη κρεμα τυπου μπεπανθολ. Και καποια κορτιζονουχα απο φαρμακειο. Αλλα μην τα πειραζεις γιατι σιγουρα χειροτερευουν και ειναι κριμα. Βλεπεις στην παραλια κορμαρες και απο κοντα το σημειο εκεινο να ειναι αηδια...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ριχνε κρυο νερο η βαζε δροσιστικη κρεμα τυπου μπεπανθολ. Και καποια κορτιζονουχα απο φαρμακειο. Αλλα μην τα πειραζεις γιατι σιγουρα χειροτερευουν και ειναι κριμα. Βλεπεις στην παραλια κορμαρες και απο κοντα το σημειο εκεινο να ειναι αηδια...:/
H Bepanthol δε μου κάνει δουλειά.:/: Έχω βρει μία κάποια ανακούφιση από λάδι καλέντουλας και βάζω αυτό διότι έκανα αρκετό καιρό χρήση κορτιζόνης και την αποφεύγω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Μια κρέμα που με βοηθάει απίστευτα είναι η novaquasol κλικ

Εγώ έβγαζα σπυράκια όταν αποτρίχωνα τα χέρια μου. Αφού καθαρίσω καλά το δέρμα με λάδι για να φύγει το κερί, κάνω ένα ζεστό μπάνιο με μπόλικο αφρόλουτρο να φύγει το λάδι και μετά πασαλείβομαι με αυτή την κρέμα. Από τότε που το ξεκίνησα αυτό, δε βγάζω ούτε μισό σπυράκι. Τη βάζω επίσης προληπτικά στο μπικίνι μετά την αποτρίχωση. Είναι φτηνή (2-3 ευρώ; κάτι τέτοιο) και τη βρίσκεις εύκολα.

Ούτε εμένα μου έκανε τίποτα η μπεπανθολ, χειρότερα με έκανε γιατί ήταν λιπαρή και έκανε αιώνες να απορροφηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
πηρα αποτριχωτικη μηχανη και ο πονος με πεθαινει.υπαρχει κατι που μπορω να κανω η να παρω πριν ωστε να να μειωθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
πηρα αποτριχωτικη μηχανη και ο πονος με πεθαινει.υπαρχει κατι που μπορω να κανω η να παρω πριν ωστε να να μειωθει?
Κάποια στιγμή θα το συνηθίσεις και δεν θα πονάς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Αν δεν αντέχεις βάλε πάγο πιο πριν, να μουδιάσει λίγο η περιοχή. Ή καμιά κρέμα τύπου emla, αν και είναι ίσως ακραίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Αν κρυώσει το πόδι και κλείσουν οι πόροι θα πονάει περισσότερο νομίζω. Παρατηρώ ότι όποτε πηγαίνω στην αισθητικό και έχει το κλιματιστικό ανοιχτό, πάντα ψοφάω απ' τον πόνο και νιώθω κάθε τράβηγμα.

Συμφωνώ με την gate4, απλά θα το συνηθίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ρε κοριτσια εγω φοβαμαι να κανω αποτριχωση στο μπικινι :worry:
κι αμα κανω καμια βλακεια...? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top