Μικρές απορίες κινητής τηλεφωνίας

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
έχω μία απορία :worry:

τα κινητά (απλά όχι smartphones) που έχουν 2 κάρτες sim είναι εύχρηστα ή κολλάνε; και μπορούν να λειτουργήσουν ταυτόχρονα αυτές οι κάρτες;
θέλω να πω εάν εγώ το έχω να λειτουργεί με τη μία κάρτα και με πάρει κάποιος άλλος στο άλλο νούμερο (της άλλης κάρτας) θα φανεί η κλήση του εκείνη την ώρα? ή θα λέει απενεργοποιημένος ξέρω γω..:confused:
γενικά θα με συμβουλεύατε να προτιμήσω ένα κινητό με μία κάρτα sim? δύο συσκευές ξεχωριστές ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
έχω μία απορία :worry:

τα κινητά (απλά όχι smartphones) που έχουν 2 κάρτες sim είναι εύχρηστα ή κολλάνε; και μπορούν να λειτουργήσουν ταυτόχρονα αυτές οι κάρτες;
θέλω να πω εάν εγώ το έχω να λειτουργεί με τη μία κάρτα και με πάρει κάποιος άλλος στο άλλο νούμερο (της άλλης κάρτας) θα φανεί η κλήση του εκείνη την ώρα? ή θα λέει απενεργοποιημένος ξέρω γω..:confused:
γενικά θα με συμβουλεύατε να προτιμήσω ένα κινητό με μία κάρτα sim? δύο συσκευές ξεχωριστές ;

Οι γονείς μου έχουν και οι δύο δίκαρτα κινητά, συγκεκριμένα από αυτές τις φθηνές συσκευές της Νοkia. Λειτουργούν και οι δύο κάρτες ταυτοχρόνως! Τα συγκεκριμένα της Nokia δεν κολλάνε καθόλου, δεν ξέρω για άλλες συσκευές..Σίγουρα είναι πιο εύχρηστο από το να κουβαλάς δύο κινητά μαζί σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
χριστίνα κι εγώ γι αυτά της νόκια σκεφτόμουν! καλό μου ακούγεται..
γενικά θέλω κάτι απλό για να μιλάω πολύ χωρίς να πέφτει συνεχώς η μπαταρία και χωρίς να κολλάει..
σε ευχαριστώ για την απάντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
χριστίνα κι εγώ γι αυτά της νόκια σκεφτόμουν! καλό μου ακούγεται..
γενικά θέλω κάτι απλό για να μιλάω πολύ χωρίς να πέφτει συνεχώς η μπαταρία και χωρίς να κολλάει..
σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

Παρακαλώ ;)
Τότε σίγουρα θα βολευτείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Έχω iPhone, αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω λογαριασμό για να κατεβάζω εφαρμογές...! Ή μάλλον,τα κατάφερα, αλλά κάθε φορά που θέλω να κατεβάσω κάτι,πάντα μου ζητάει πιστωτική και τηλέφωνο. Οι φίλες μου λένε ότι δεν χρειάζεται να δώσω τέτοιους αριθμούς, και μια κοπέλα έλεγε πως έκανε λογαριασμό χωρίς να δώσει τίποτα τέτοιο. Αλλά το έχω ψάξει και στο ίντερνετ, ακολουθώ τα βήματα που λένε αλλά πάλι δεν βγάζω άκρη. Ξέρετε τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Έχω iPhone, αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω λογαριασμό για να κατεβάζω εφαρμογές...! Ή μάλλον,τα κατάφερα, αλλά κάθε φορά που θέλω να κατεβάσω κάτι,πάντα μου ζητάει πιστωτική και τηλέφωνο. Οι φίλες μου λένε ότι δεν χρειάζεται να δώσω τέτοιους αριθμούς, και μια κοπέλα έλεγε πως έκανε λογαριασμό χωρίς να δώσει τίποτα τέτοιο. Αλλά το έχω ψάξει και στο ίντερνετ, ακολουθώ τα βήματα που λένε αλλά πάλι δεν βγάζω άκρη. Ξέρετε τίποτα;

Ναι υπαρχει τροπος. Ομως δεν προλαβαινω να τον γραψω τωρα. Αν δεν τον γραψει καποιος αλλος στειλε μου ενα πμ να μου το θυμισεις να το γραψω ή αργοτερα ή αυριο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
εχω το iphone 4s και μου ηρθε ενημερωση να εγκαταστησω το ios 8,ομως ακουσα πως αμα το κατεβασω θα κολαει. Ξερει κανεις τιποτα για αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
εχω το iphone 4s και μου ηρθε ενημερωση να εγκαταστησω το ios 8,ομως ακουσα πως αμα το κατεβασω θα κολαει. Ξερει κανεις τιποτα για αυτο

Όντως κόλλαγε και σε μια φίλη μου μπλόκαρε και το κινητό της, αλλά άκουσα ότι η Apple αποκατέστησε το πρόβλημα και πλέον το ios8 δεν δημιουργεί προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
εχω το iphone 4s και μου ηρθε ενημερωση να εγκαταστησω το ios 8,ομως ακουσα πως αμα το κατεβασω θα κολαει. Ξερει κανεις τιποτα για αυτο

Θα σου προτεινα να μην το εγκαταστησεις. Συνηθως τα iPhone τρεχουν καλα μεχρι και το μεθεπομενο λογισμικο απο αυτο που ειχαν οταν κυκλοφορησαν, για το 4S ειναι το iOS 7. Εγω θα εβρισκα τροπο να εχω την εναλλακτικη να επιστρεψω στο iOS 7 αν κολλαει το 8, υπαρχει τεραστιο community που μπορει να σε βοηθησει να το κανεις αυτο. Ψαξε σε φορουμ, υπαρχουν και ελληνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω θέμα. Πριν κάτι χρόνια είχα βάλει να ακούγεται ένα τραγούδι όταν με παίρνουν τηλέφωνο το οποίο πλεον είναι παλιό και δε μαρέσει όσο τοτε. Χθες με πήρα τηλέφωνο και το θυμήθηκα. :P Υπάρχει τρόπος να το βγάλω και να ακούγεται ένα απλό τουυτ? Χωρίς να μου φάει μια κάρτα κατα προτίμηση γιατί αν θυμάμαι καλά χρεώνει πολύ η υπηρεσία αυτή? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Μονη σου θα το κανεις, απο τον υπολογιστη σου.

Αληθεια τωρα γιατι βαζετε μοτιβα, κωδικους κλπ. Πρακτορες της ΜΙ6 ειστε; Μονο την καθημερινοτητα σου κανεις πιο δυσκολη.
Κι εγώ για κάποιον ανεξήγητο λόγο συνήθιζα να πλακώνω το κινητό με ένα σωρό σκατομοτίβα και περίεργους κωδικούς και θυμάμαι κλασσικά τα καλοκαίρια με τον ήλιο κατακούτελα να βιάζομαι να πάρω τηλ και να πρέπει να βάζω κωδικούς σε μια σκοτεινιασμένη οθόνη που λόγω ήλιου δεν έβλεπες την τύφλα σου. Να πατάω ότι μου ρχόταν, να κλειδώνει το κινητό και δεν συμμαζεύεται.

Έβγαλα το μοτίβο πριν λίγο καιρό και ησύχασα. Ώσπου χτες ξέχασα το κινητό μου σε σπίτι φίλης και για ένα δύωρο ήμουν σε φάση "Αν τ'αγγίξεις, πέθανες" :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,108 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω θέμα. Πριν κάτι χρόνια είχα βάλει να ακούγεται ένα τραγούδι όταν με παίρνουν τηλέφωνο το οποίο πλεον είναι παλιό και δε μαρέσει όσο τοτε. Χθες με πήρα τηλέφωνο και το θυμήθηκα. :P Υπάρχει τρόπος να το βγάλω και να ακούγεται ένα απλό τουυτ? Χωρίς να μου φάει μια κάρτα κατα προτίμηση γιατί αν θυμάμαι καλά χρεώνει πολύ η υπηρεσία αυτή? :)

Δεν ξέρω τι εταιρεία έχεις, αλλά σε περίπτωση που έχεις αυτοί που έχουν οι περισσότεροι εδώ (82 λεπτά/λεπτό η κλήση. Γύρω στο 1 ευρώ θα φας δηλαδή).

Fun fact, κοπέλα έχει ακόμα για calling tune αυτό. Είστε πολλοί αυτοί που την έχετε πατήσει έτσι απ' ότι φαίνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.


Δεν ξέρω τι εταιρεία έχεις, αλλά σε περίπτωση που έχεις αυτοί που έχουν οι περισσότεροι εδώ (82 λεπτά/λεπτό η κλήση. Γύρω στο 1 ευρώ θα φας δηλαδή).

Fun fact, κοπέλα έχει ακόμα για calling tune αυτό. Είστε πολλοί αυτοί που την έχετε πατήσει έτσι απ' ότι φαίνεται :P

Ντάξει τουλάχιστον θα φάω λιγότερα από ότι όταν το είχα βάλει. :/:

Αυτό είναι πιο ωραίο από το δικό μου. :P

Ευχαριστωω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Αν ξέρει κάποιος ας μου πει, αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό και μετά συνδεθώ στο playstore με το ίδιο μέιλ στον ίδιο λογαριασμό με πριν, και εγκαταστήσω ξανά κάποιες εφαρμογές, η μνήμη των εφαρμογών διατηρείται; δηλαδή όπως σε κάποια παιχνίδια που δεν χρειάζεται σύνδεση απλά όταν ανοίγεις την εφαρμογή συνδέεσαι, εκεί θα σου κρατήσει την μνήμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Αν ξέρει κάποιος ας μου πει, αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό και μετά συνδεθώ στο playstore με το ίδιο μέιλ στον ίδιο λογαριασμό με πριν, και εγκαταστήσω ξανά κάποιες εφαρμογές, η μνήμη των εφαρμογών διατηρείται; δηλαδή όπως σε κάποια παιχνίδια που δεν χρειάζεται σύνδεση απλά όταν ανοίγεις την εφαρμογή συνδέεσαι, εκεί θα σου κρατήσει την μνήμη;

Να σου κρατήσει την μνήμη στα παιχνίδια πχ?! Παράδειγμα έφτασες στο 10 level, όταν την ξανα κατεβάσεις να είσαι πάλι εκεί?!
Εάν εννοείς αυτό, θα πρέπει πριν κάνεις την επαναφορά, να συνδεθείς σε κάποιο account (facebook κλπ) έτσι ώστε να αποθηκευτεί το in-game level.

Εάν εννοείς το log in των παιχνιδιών στο αρχικό screen του παιχνιδιού, εκεί νομίζω πάλι χάνετε, θα πρέπει να κάνεις μια φορά log in.

Εάν εννοείς κάτι άλλο, ξανα πες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Να σου κρατήσει την μνήμη στα παιχνίδια πχ?! Παράδειγμα έφτασες στο 10 level, όταν την ξανα κατεβάσεις να είσαι πάλι εκεί?!
Εάν εννοείς αυτό, θα πρέπει πριν κάνεις την επαναφορά, να συνδεθείς σε κάποιο account (facebook κλπ) έτσι ώστε να αποθηκευτεί το in-game level.

Εάν εννοείς το log in των παιχνιδιών στο αρχικό screen του παιχνιδιού, εκεί νομίζω πάλι χάνετε, θα πρέπει να κάνεις μια φορά log in.

Εάν εννοείς κάτι άλλο, ξανα πες.

Αυτό εννοώ σε παιχνίδια αν αποθηκεύεται το που έχεις φτάσει; το θέμα είναι ότι σε πολλά παιχνίδια δεν απαιτείται εγγραφή ή σύνδεση αλλά μόλις ανοίγεις την εφαρμογή σε βάζει στον λογαριασμό. Αν μετά την επαναφορά ξανασυνδεθώ στον ίδιο λογαριασμό στο playstore δεν κρατάει ποιες εφαρμογές έχω εγκαταστήσει; τι εννοείς να συνδεθώ σε κάποιο account?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κάποια παιχνίδια, για να αποθηκεύσουν το level που έφτασες, σε βάζουν να κάνεις log in στον λογαριασμό σου στο facebook και να εγκρίνεις την εφαρμογή. Εάν δεν το κάνεις αυτό, εάν σβήσεις το παιχνίδι, χάνετε και ότι έχεις κάνει.
Κάποια παιχνίδια δεν έχουν καθόλου log in από κάπου, οπότε εάν το σβήσεις, τα έχασες και όλα. Εξαρτάται από το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω καν αν είναι το κατάλληλο θέμα για το πρόβλημά μου...
Λοιπόν έχω ένα lenovo A536(όχι ότι έχει και σημασία).
Γενικά πέφτει πάάάρα πολυ γρήγορα η μπαταρία. Και είμαι σίγουρος ότι εγώ φταίω-κάτι πρέπει να έχω κάνει με τις εφαρμογές. Υποψιάζομαι ότι λειτουργούν οι εφαρμογές σε διαστήματα που δεν πρέπει (??). Ή κάτι τέτοιο.
Λίγη βοήθεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν νομιζω γτ το Android σκοτωνει τις εφαρμογες στο παρασκηνιο, ουτως ή αλλως αν εχεις 1GB Ram δεν μπορει να τρεχει παρα πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα. Δεδομενα και φωτεινοτητα γενικα σκοτωνουν τη μπαταρια αλλα παιζει ρολο και η ιδια η μπαταρια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φωτεινότητά μου είναι πάντα στο ελάχιστο. Τα mb κλειστά και πέφτει γρήγορα πάλι. Τέσπα, θα το γκουγκλάρω πριν τα παρατήσω, σ' ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top