Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αν και αυτό με το καφέ μού το έχει εξηγήσει διατροφολόγος: το πρόβλημα είναι κυρίως με τους στιγμιαίους καφέδες. Βέβαια πάνω από 2 είναι έτσι κι αλλιώς μη-ιδανικό, κι όσο πιο πολύ καφέ πίνει κανείς, τόσο πιο πολύ νερό πρέπει επίσης να καταναλώνει...


Βέβαια δεν είναι καλό να πίνουμε 6 καφέδες και 8 λίτρα νερό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Α και το πολυ νερο παλι κακο κανει και φερνει αντιθετα αποτελεσματα...νομιζω το εχω αναφερει και παλαιοτερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νομίζω γενικά οι υπερβολές είναι καλό να αποφεύγονται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βέβαια δεν είναι καλό να πίνουμε 6 καφέδες και 8 λίτρα νερό. ;)

Εγώ πάντως ουσιαστικά αυτό ακριβώς κάνω :P
(από συνήθεια, όχι απο δίαιτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγώ πάντως ουσιαστικά αυτό ακριβώς κάνω :P
(από συνήθεια, όχι απο δίαιτα)

Αληθεια ειναι!!
Στα εξι ποτηρια νερο που πινεις εσυ, εγω δεν πινω κανενα:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα σου πω αυτο που ξερω εγω...
Ειναι γνωστο οτι η ζαχαρη κανει κατακρατηση υγρων και δημιουργει κυτταριτιδα...
Αλλα και η καφεινη κανει μια απο τα ιδια, εαν καποιος πινει πανω απο δυο καφεδες την ημερα...(λεπτομερειες δε θυμαμαι, το ζουμι κρατησα απο αυτο που μου ειχαν πει:P)
Βασικά η υπεργλυκαιμια προκαλεί πολυδιψία και πολυφαγία, γιαυτο παρατηρειται "κατακτρατηση" υγρων, ενω στην ουσία πινουμε περισσοτερο.

Α και το πολυ νερο παλι κακο κανει και φερνει αντιθετα αποτελεσματα...νομιζω το εχω αναφερει και παλαιοτερα....
Για το πολυ νερό, εχω διαβασει μονο μια ερευνα οπου αρχιζαν να μην αντεχουν τα νεφρα, αλλά μιλάμε για 10 λιτρα την ημερα. Τωρα στα 2 με 4 (το πολυ) που μπορει να παρει ο καθενας μας, δε νομιζω οτι υπαρχουν επιπτωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Για το πολυ νερό, εχω διαβασει μονο μια ερευνα οπου αρχιζαν να μην αντεχουν τα νεφρα, αλλά μιλάμε για 10 λιτρα την ημερα. Τωρα στα 2 με 4 (το πολυ) που μπορει να παρει ο καθενας μας, δε νομιζω οτι υπαρχουν επιπτωσεις.

Νομίζω ότι στα 6 λίτρα νερό την ημέρα, αρχίζει κάτι σαν "δηλητηρίαση" του οργανισμού από το πολύ νερό; Ή μακακίες μου έχουν πει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αναλογα και με το ατομο. Δεν εχω ακουσει μελετη με συγκεκριμενα νουμερα (και υποτιθεται με καθαρο νερο). Παντως σχεδον κανεις δε φτανει τοσο νερό, εκτος αν ειναι αθλητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αναλογα και με το ατομο. Δεν εχω ακουσει μελετη με συγκεκριμενα νουμερα (και υποτιθεται με καθαρο νερο). Παντως σχεδον κανεις δε φτανει τοσο νερό, εκτος αν ειναι αθλητης.

Ναι όντως η ποσότητα είναι τεράστια! Πάντως μου έχει τύχει μετά από σωματική άθληση, να καταναλώσω γρήγορα μεγάλη ποσότητα νερού μαζεμένη και μετά είχα μια πολύ δυσάρεστη αίσθηση! Αφ ενός μεν δεν είχα ξεδιψάσει, αφετέρου ένοιωθα λες και θα μου έβγαινε το νερό από τη μύτη (κυριολεκτικά όμως)! Μετά μου είπαν να πίνω πιο αργά, δηλαδή ένα ποτήρι τώρα, ένα σε 5 λεπτά κλπ.
Επίσης δεν ξέρω με τα ισοτονικά τι γίνεται. Κάνουν καλό αυτά ή καλύτερα το νεράκι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεγγίνα

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γειαααα!
Είμαι καινούργια... Κι έπεσα κατευθείαν πάνω στο κατάλληλο θέμα! Είχα φτάσει αισίως τα 110 κιλά... Πρώτα πήγα σε διαιτολόγο. Τρεις βδομάδες μετά, τον σκυλόβρισα και γράφτηκα στα gilli diet. E,τα σιχάθηκα κι αυτά και τα παράτησα. Και τώρα προσπαθώ μόνη μου. Έχω βρει ένα site που καταγράφει θερμίδες, λιπαρά, πρωτεΐνες, όλα αυτά, ξεκίνησα και περπάτημα και κατέβηκα στα 101 χωρίς να είναι τα νεύρα μου μονίμως κρόσσια... Σαν στόχο έχω κάθε φορά το να χάνω το 5% του βάρους μου. Πέτυχα τον πρώτο και πάω για τον δεύτερο... Ελπίζω να τα καταφέρω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ρεγγίνα καλώς ήρθες!!

πρέπει να σου πω ότι με το καλημέρα με εντυπωσίασες!!

wow!!!!!!
εύχομαι να επιτύχεις το στόχο σου και να μας πεις κι εμάς τι έκανες γιατί εγώ είμαι στα πρόθυρα του νευρικού κλονισμού (κι όχι ανορεξίας... δε με πιάνουν εμένα αυτά τα πράγματα :P)
και για να σε προλάβω... δεν είμαι από τις γυναίκες που λένε "είμαι 60 κιλά και πρέπει να χάσω 2!" :P

πρέπει να χάσω 20 και καλό θα ήταν και 25... οκ με 30 θα ήμουν μοντέλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
με 40??? τι θα ήσουν?:P

ρεγγίνα, ποιο είναι αυτό το σάιτ, να του ρίξουμε κι εμείς ένα βλέφαρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
η σκιά μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεγγίνα

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το site λέγεται Livestrong.com. Είναι του ποδηλάτη που είχε βγάλει τα πλαστικά βραχιολάκια που φόραγε όλος ο κόσμος για ένα διάστημα? Αυτουνού. Έκανα ένα προφίλ εκεί, έφτιαξα γεύματα δικά μου και τα βάζω κάθε μέρα εκεί. Και μόνο το γεγονός ότι θα πρέπει να καταγράψω κάθε ^%^$ που θα φάω, είναι αρκετό να με κάνει να μην τη φάω.
Πχ, χθες άνοιξε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, το καλύτερο φαστφουντάδικο της Ελλάδας και όχι μόνο (:P) και δεν πήρα ΤΙΠΟΤΑ! Αντίθετα έφαγα σαλάτα, κοτόπουλο και γιαούρτι... ΕΓΩ το έκανα αυτό. Που από τα 12 μου τρέφομαι αποκλειστικά με Goody's και γύρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ποιο είναι το καλύτερο φαστφουντάδικο της ελλάδας??!?!?!?

και να ρωτήκσω, έβαζες και φασολάκια δηλαδίς σε αυτό το σάιτ?
(φασολάκια θα φάω σήμερα:P)
έχει και ελληνικά φαγητά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεγγίνα

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το φαν! ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ μιλώντας!

Ελληνικά φαγητά δεν έχει, εκτός από τα πιο γνωστά, τύπου souvlaki, mouzaka, αλλά μπορείς να φτιάξεις εσύ ότι τρως. Πχ, αν εγώ σήμερα φάω παστίτσιο, που δεν πρόκειται (:cry_x:), μπορώ να πω ότι σήμερα έφαγα pastitsio το οποίο περιείχε τόσα μακαρόνια, τόσο κιμά κτλ. Το αποθηκεύω αυτό και όποτε θέλω το ξαναχρησιμοποιώ. Επίσης έχει ότι δραστηριότητα μπορείς να φανταστείς, από βάρη ξέρω'γω μέχρι παιχνίδι με ζώο, σου βγάζει θερμίδες που πρέπει να καταναλώνεις για να χάνεις χ κιλά τη βδομάδα, μετράει το νερό που πίνεις, βγάζει ΔΜΣ, πόση ποσότητα από ποιο θρεπτικό συστατικό πήρες, έχει διάφορα. Και υπάρχουν και groups υποστήριξης και καλά.

Σαν να ήρθα για να κάνω διαφήμιση είναι, το ξέρω...:redface: Απλά το λάτρεψα αυτό το σαιτ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Το φαν! ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ μιλώντας!
τι είναι αυτό?? καινούριο φρούτο????? δεν το έχω ακούσει!
τι σχέση έχει με την πίτσα φαν?:P

Ελληνικά φαγητά δεν έχει, εκτός από τα πιο γνωστά, τύπου souvlaki, mouzaka, αλλά μπορείς να φτιάξεις εσύ ότι τρως. Πχ, αν εγώ σήμερα φάω παστίτσιο, που δεν πρόκειται (:cry_x:), μπορώ να πω ότι σήμερα έφαγα pastitsio το οποίο περιείχε τόσα μακαρόνια, τόσο κιμά κτλ. Το αποθηκεύω αυτό και όποτε θέλω το ξαναχρησιμοποιώ. Επίσης έχει ότι δραστηριότητα μπορείς να φανταστείς, από βάρη ξέρω'γω μέχρι παιχνίδι με ζώο, σου βγάζει θερμίδες που πρέπει να καταναλώνεις για να χάνεις χ κιλά τη βδομάδα, μετράει το νερό που πίνεις, βγάζει ΔΜΣ, πόση ποσότητα από ποιο θρεπτικό συστατικό πήρες, έχει διάφορα. Και υπάρχουν και groups υποστήριξης και καλά.

Σαν να ήρθα για να κάνω διαφήμιση είναι, το ξέρω...:redface: Απλά το λάτρεψα αυτό το σαιτ!
θα το τσεκάρω, και ελπίζω να έχει πόσες θερμίδες χάνει κανείς ξεσκατίζωντας ένα μωρό :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεγγίνα

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Α, είναι στα Τρίκαλα! Ναι, ναι, το καλύτερο φαγητό είναι στα Τρίκαλα, το καλύτερο νερό είναι στα Τρίκαλα, η ομορφότερη πόλη είναι τα Τρίκαλα και το Big Ben μπροστά μας είναι απλά ανύπαρκτο. Και όλα αυτά εντελώς αντικειμενικά!:P

Να ξεσκατίζεις δεν έχει, αλλά έχει ένα σκασμό στο child care!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ageliki2502

Νεοφερμένος

Η Ageliki2502 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδιαααα! κ εγω καινουρια, σημερα μολις σας ανακαλυψα και...που αλλου θα πηγαινα αν οχι στο εν λογω τοπικ??
εγω ειμαι 1,65 και 70 κιλα κ θελω να χασω... δεν ξερω ακριβως ποσα, αλλα ο,τι και να χασω καλο θα ειναι!
γενικα κ εγω αεκαθεν επρεπε να προσεχω το φαγητο, ειχα παντα λιγα κιλα πανω απ το κανονικο. μια φορα εχα παει μονο σε διαιτολογο-ενδοκρινολογο και μου ειχε δωσει χαπια..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ΚΕ έχω να σου προτείνω κάτι
αρχικά σου δίνω το λινκ από μια δίαιτα που έκανε μια φίλη μου με πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα: https://users.ilei.sch.gr/ragian/diet.htm
εκεί που λέει ΔΙΑΙΤΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

Επειδή όμως έχω καταλάβει ότι δεν είσαι σε φάση να κάνεις δίαιτα και να πεινάσεις, θα σου πω μερικά πράγματα που εφαρμόζω εγώ, περισσότερο για πιο υγιεινή διατροφή, αλλά βοηθάνε στο να χάσεις κάποια κιλά, ώστε να ανέβεις ψιχολογικά και να κάνεις την αρχή. Δεν υπάρχει περιορισμός στην ποσότητα του φαγητού, δεν θα πεινάσεις δηλαδή, απλά αποφεύγεις κάποια πράγματα

  1. Όχι χοιρινό. Είναι γεμάτο λίπος και τοξίνες. Φάε μοσχάρι ή κοτόπουλο. Αν θες οπωσδήποτε χοιρινό, τότε φάε ψαρονέφρι
  2. Όχι τηγανιτά
  3. Το κρέας να μην το συνδυάζεις με υδατάνθρακες (ζυμαρικά, ρύζι, ψωμί). Κοινώς το παστίτσιο, το γιουβέτσι, το κοκκινιστό με ρύζι τα αποφεύγουμε. Μπορείς να το συνδυάσεις με σαλάτα, ψητά λαχανικά, φασολάκια, να κάνεις φρικασέ κλπ.
  4. Η κρέμα γάλακτος εννοείται βγαίνει οφφ
  5. Περιορίζεις τα γλυκά. Αν θες να φας γλυκό οπωσδήποτε, τότε να προτιμήσεις γλυκό του κουταλιού ή ένα κομματάκι κουβερτούρα
  6. Μην τρως μετά τις 8 το βράδυ
Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top