Η επικαιρότητα εν συντομία

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν- ο άνθρωπος δεν είναι με τα καλά του :mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Έρευνα της ΕΛ.ΑΣ. για διαπόμπευση αλλοδαπού από αστυνομικούς
(τωρα να πω οτι δεν ξεαφνιαστηκα??)


Άμεση διενέργεια έρευνας, διατάχθηκε από το Αρχηγείο της ΕΛ.ΑΣ, προκειμένου να εξετασθεί κάτω από πιες συνθήκες πραγματοποιήθηκε έλεγχος αλλοδαπού στο κέντρο της Αθήνας, ύστερα από φωτορεπορτάζ που δημοσιεύεται σήμερα, στο «Έθνος της Κυριακής».
Στο άρθρο της εφημερίδας, με τίτλο "Εικόνες Γκουαντάναμο στο κέντρο της Αθήνας", δημοσιεύονται φωτογραφίες, τις οποίες τράβηξαν μέλη της "Συμμαχίας Σταματήστε τον Πόλεμo".

Το περιστατικό σημειώθηκε στις 7 Οκτωβρίου, στις 3 το μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας. Στις φωτογραφίες φαίνεται ένας αλλοδαπός να υποβάλλεται σε έλεγχο από αστυνομικούς πεζής περιπολίας. Σε άλλη φωτογραφία εμφανίζεται ο αλλοδαπός να έχει σηκώσει τα χέρια του, και το παντελόνι της φόρμας που φορούσε να έχει κατέβει στους μηρούς.

Μόλις δημοσιεύτηκαν οι φωτογραφίες, άμεση ήταν η αντίδραση του Αρχηγείου της ΕΛ.ΑΣ, που έχει ζητήσει να εξακριβωθεί το πραγματολογικό υλικό της υπόθεσης και να αποσαφηνισθούν τα πραγματικά περιστατικά, οι συνθήκες της αστυνομικής επέμβασης και το ακριβές ιστορικό της υπόθεσης.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, σε κάθε περίπτωση, αν αποδειχθεί οποιαδήποτε υπαιτιότητα από πλευράς των αστυνομικών θα καταλογισθούν πειθαρχικές ποινές, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο Πειθαρχικό Δίκαιο της ΕΛ.ΑΣ.

Οι αστυνομικοί που συμμετείχαν στον έλεγχο υποστηρίζουν, από την πλευρά τους, ότι πραγματοποίησαν τον έλεγχο στον αλλοδαπό, γιατί ήταν μαζί με δύο τοξικομανείς. Διευκρινίζεται ότι ο αλλοδαπός δε φορούσε παντελόνι αλλά φόρμα, το κορδόνι της οποίας λύθηκε με αποτέλεσμα να βραθεί γυμνός αφού δε φορούσε εσώρουχο. Αυτό το στιγμιότυπο απαθανατίστηκε από τα μέλη της "Συμμαχίας Σταματήστε τον Πόλεμο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν!!! :eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έτσι ρε, εδώ οι μπάτσοι μας δε μασάνε!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
O Nόμος της ένοχης σιωπής

Του Γιάννη Α. Μυλόπουλου*

Την περασμένη άνοιξη, όταν η χώρα μας διασύρονταν διεθνώς επειδή βρέθηκε, η μόνη στον κόσμο, που δεν διέθετε αξιόπιστο σύστημα μέτρησης των εκπομπών των αερίων του θερμοκηπίου, η αντίδραση του υπουργείου Περιβάλλοντος ήταν να στοχοποιήσει τον προηγούμενο Έλληνα εκπρόσωπο στην επιτροπή τήρησης του πρωτοκόλλου του Κιότο, τον γνωστό για τη συμβολή του στην υπόθεση της καταπολέμησης της κλιματικής αλλαγής, τον καθηγητή Δημήτρη Λάλα. Κατηγορώντας τον ότι είχε δήθεν εκείνος συκοφαντήσει τη χώρα μας, διαρρέοντας στους ξένους επιθεωρητές το… ένοχο μυστικό.

Η αλήθεια έλαμψε πρόσφατα όταν έγινε γνωστό ότι η Ελλάδα, παρά τις περί του αντιθέτου διαβεβαιώσεις της κυβέρνησης και του υπουργού Περιβάλλοντος, εξακολουθεί ακόμη και σήμερα να εξαιρείται από τους μηχανισμούς του πρωτοκόλλου του Κιότο, τιμωρούμενη για την παραβίαση των δεσμεύσεών της.

Σήμερα, δικάζεται η τέως Γενική Επιθεωρήτρια Περιβάλλοντος Μαργαρίτα Καραβασίλη, μετά από μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση που υπέβαλε εναντίον της ο διάδοχός της στη θέση αυτή. Η έμπειρη στα περιβαλλοντικά ζητήματα επιστήμονας, η οποία παρά το σημαντικό έργο της απομακρύνθηκε από τη θέση της πριν λήξει η θητεία της από την κυβέρνηση Καραμανλή για… ευνόητους λόγους, κατηγορείται ότι αρθρογράφησε, τολμώντας να πει τα… αυτονόητα.

Ότι δηλαδή η ρύπανση του Ασωπού ποταμού από το επικίνδυνο εξασθενές χρώμιο δεν ήταν αποτέλεσμα κάποιας αόρατης… ασύμμετρης απειλής, αλλά συνέπεια της αδράνειας του ΥΠΕΧΩΔΕ να ελέγξει τις ρυπογόνες βιομηχανίες της ευρύτερης περιοχής των Οινοφύτων. Άποψη υπέρ της οποίας συνηγορεί σύσσωμος ο επιστημονικός κόσμος της χώρας…

Όταν όμως η ποινικοποίηση του δικαιώματος στη δημόσια κριτική και η επιβολή του νόμου της σιωπής σε όσους γνωρίζουν, συνιστούν συστατικά στοιχεία της περιβαλλοντικής πολιτικής, τότε σε κίνδυνο δεν βρίσκονται μόνο τα δημόσια αγαθά κι η δημόσια υγεία. Πολύ περισσότερο, σε κίνδυνο βρίσκεται η ίδια η Δημοκρατία…

*Ο Γιάννης Α. Μυλόπουλος είναι καθηγητής στην Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ

ΠΗΓΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Από την ελευθεροτυπία της δευτέρας...








ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΠΑΝΑΓΟΥΛΙΑ:

Τον άφησαν να πέσει από τον 5ο όροφο

Ο άνδρας μου έπασχε από κατάθλιψη γιατί στα 40 του, πριν από επτά χρόνια, τον απέλυσαν από τη δουλειά του. Πριν από δυόμισι χρόνια ανακαλύψαμε ότι είχε και σάκχαρο. Η περιπέτειά μας με το ΕΣΥ άρχισε όταν φέτος τον Απρίλιο ζητήσαμε στον «Ευαγγελισμό» ραντεβού με αγγειολόγο και μας είπαν να πάμε στις... 22 Ιουλίου. Μπορείτε να φανταστείτε από τον Απρίλιο στον Ιούλιο...Ο άνδρας εξαιτίας όλων αυτών ήταν πολύ στενοχωρημένος. Η κατάθλιψή του είχε χειροτερέψει, τον παρακολουθούσε γιατρός στο «Αρεταίειο».



Ξαφνικά τον περασμένο Ιούνιο κάνει μέσα στο σπίτι μας απόπειρα αυτοκτονίας με μαχαίρι. Λίγο πριν μαχαιρωθεί μου είπε: Θα τελειώσω για να μη σου γίνω βάρος. Κάλεσα το 166, ήρθαν και μας πήγαν στο ΚΑΤ. Εκεί του έφτιαξαν το τραύμα και μας έστειλαν «πακέτο» στον «Ερυθρό». Είχαν φτάσει πια μεσάνυχτα Κυριακής 22 Ιουνίου. Αυτή τη νύχτα δεν θα την ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου. Ημουν με ένα φορείο στην άκρη του διαδρόμου από τις 12 μέχρι τις 7 το πρωί στη Χειρουργική Κλινική. Περίμεναν, λέει, να βγουν οι εξετάσεις. Εγώ έβλεπα τον άνθρωπό μου να μην είναι καλά, τραβούσε τις γάζες, ήταν ανήσυχος, τον έβλεπα να λιώνει και δεν μπορούσα να του κάνω τίποτα. Ηθελε νοσηλεία για το πρόβλημά του, τον είχε νικήσει η κατάθλιψη. Στις 8 το πρωί μάς είδε ο ψυχίατρος (λέει το όνομά του), ο οποίος δεν καταδέχτηκε ούτε ιστορικό να ακούσει ούτε τίποτα. Ο άνδρας σου, μου λέει, έχει υστερία, θέλει να προσελκύσει το ενδιαφέρον σου, να τον πάρεις και να πάτε στο σπίτι σας. Του εξήγησα ότι είναι σοβαρά, ότι έκανε απόπειρα, τον παρακάλεσα να μείνουν με εκεί τουλάχιστον μέχρι την Τετάρτη που είχα κανονίσει με τον ψυχίατρο που τον παρακολουθούσε να κάνουμε εισαγωγή στο «Αρεταίειο». Τίποτα, να πάτε σπίτι σας, μου είπε, και να κάτσεις να τον φυλάς. Μας πέταξαν έξω από το νοσοκομείο σαν τα σκυλιά. Μόνον με επιμονή δική μου μάς διέθεσαν ασθενοφόρο.

Ηταν Δευτέρα πρωί, πήγαμε σπίτι και ήμουν δίπλα του συνέχεια. Φοβόμουν, καταλάβαινα ότι κάτι θα κάνει. Πέρασαν δύο μέρες... Την Τετάρτη το πρωί πήγα στο περίπτερο για τσιγάρα. Ελειψα πέντε λεπτά, γύρισα και μου είχε κλειδώσει την πόρτα. Τρελάθηκα, γιατί με έζωσαν τα φίδια. Ετρεξα στην Αστυνομία, τους εξηγώ τι συμβαίνει και ζητάω βοήθεια. Με στέλνουν να πάρω εισαγγελική εντολή, τους είπα ότι πρέπει να δράσουμε αμέσως και μου απαντούν ατάραχοι: Αν θέλεις να ανοίξεις αμέσως το σπίτι, τότε κάλεσε κλειδαρά.... Καλώ κλειδαρά και ανοίγω... Εκείνη τη στιγμή ο άνδρας μου ήταν ανεβασμένος στο παράθυρο... Πριν προλάβω να τον αρπάξω, βούτηξε στο κενό από τον πέμπτο όροφο...

Τι να πω τώρα εγώ για το ελληνικό κράτος. Ημουν μια γυναίκα μόνη, ζητούσα βοήθεια από την πολιτεία και δεν με άκουγε κανείς. 46 ώρες με άφησαν να παλεύω μόνη με τον θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Μία από τις πιο δραματικές και εξοργιστικές μαρτυρίες που έχω διαβάσει...
Γραφειοκρατία και απανθρωπιά σε όλο το μεγαλείο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Από την ελευθεροτυπία της δευτέρας...








ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΠΑΝΑΓΟΥΛΙΑ:

Τον άφησαν να πέσει από τον 5ο όροφο

Ο άνδρας μου έπασχε από κατάθλιψη γιατί στα 40 του, πριν από επτά χρόνια, τον απέλυσαν από τη δουλειά του. Πριν από δυόμισι χρόνια ανακαλύψαμε ότι είχε και σάκχαρο. Η περιπέτειά μας με το ΕΣΥ άρχισε όταν φέτος τον Απρίλιο ζητήσαμε στον «Ευαγγελισμό» ραντεβού με αγγειολόγο και μας είπαν να πάμε στις... 22 Ιουλίου. Μπορείτε να φανταστείτε από τον Απρίλιο στον Ιούλιο...Ο άνδρας εξαιτίας όλων αυτών ήταν πολύ στενοχωρημένος. Η κατάθλιψή του είχε χειροτερέψει, τον παρακολουθούσε γιατρός στο «Αρεταίειο».



Ξαφνικά τον περασμένο Ιούνιο κάνει μέσα στο σπίτι μας απόπειρα αυτοκτονίας με μαχαίρι. Λίγο πριν μαχαιρωθεί μου είπε: Θα τελειώσω για να μη σου γίνω βάρος. Κάλεσα το 166, ήρθαν και μας πήγαν στο ΚΑΤ. Εκεί του έφτιαξαν το τραύμα και μας έστειλαν «πακέτο» στον «Ερυθρό». Είχαν φτάσει πια μεσάνυχτα Κυριακής 22 Ιουνίου. Αυτή τη νύχτα δεν θα την ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου. Ημουν με ένα φορείο στην άκρη του διαδρόμου από τις 12 μέχρι τις 7 το πρωί στη Χειρουργική Κλινική. Περίμεναν, λέει, να βγουν οι εξετάσεις. Εγώ έβλεπα τον άνθρωπό μου να μην είναι καλά, τραβούσε τις γάζες, ήταν ανήσυχος, τον έβλεπα να λιώνει και δεν μπορούσα να του κάνω τίποτα. Ηθελε νοσηλεία για το πρόβλημά του, τον είχε νικήσει η κατάθλιψη. Στις 8 το πρωί μάς είδε ο ψυχίατρος (λέει το όνομά του), ο οποίος δεν καταδέχτηκε ούτε ιστορικό να ακούσει ούτε τίποτα. Ο άνδρας σου, μου λέει, έχει υστερία, θέλει να προσελκύσει το ενδιαφέρον σου, να τον πάρεις και να πάτε στο σπίτι σας. Του εξήγησα ότι είναι σοβαρά, ότι έκανε απόπειρα, τον παρακάλεσα να μείνουν με εκεί τουλάχιστον μέχρι την Τετάρτη που είχα κανονίσει με τον ψυχίατρο που τον παρακολουθούσε να κάνουμε εισαγωγή στο «Αρεταίειο». Τίποτα, να πάτε σπίτι σας, μου είπε, και να κάτσεις να τον φυλάς. Μας πέταξαν έξω από το νοσοκομείο σαν τα σκυλιά. Μόνον με επιμονή δική μου μάς διέθεσαν ασθενοφόρο.

Ηταν Δευτέρα πρωί, πήγαμε σπίτι και ήμουν δίπλα του συνέχεια. Φοβόμουν, καταλάβαινα ότι κάτι θα κάνει. Πέρασαν δύο μέρες... Την Τετάρτη το πρωί πήγα στο περίπτερο για τσιγάρα. Ελειψα πέντε λεπτά, γύρισα και μου είχε κλειδώσει την πόρτα. Τρελάθηκα, γιατί με έζωσαν τα φίδια. Ετρεξα στην Αστυνομία, τους εξηγώ τι συμβαίνει και ζητάω βοήθεια. Με στέλνουν να πάρω εισαγγελική εντολή, τους είπα ότι πρέπει να δράσουμε αμέσως και μου απαντούν ατάραχοι: Αν θέλεις να ανοίξεις αμέσως το σπίτι, τότε κάλεσε κλειδαρά.... Καλώ κλειδαρά και ανοίγω... Εκείνη τη στιγμή ο άνδρας μου ήταν ανεβασμένος στο παράθυρο... Πριν προλάβω να τον αρπάξω, βούτηξε στο κενό από τον πέμπτο όροφο...

Τι να πω τώρα εγώ για το ελληνικό κράτος. Ημουν μια γυναίκα μόνη, ζητούσα βοήθεια από την πολιτεία και δεν με άκουγε κανείς. 46 ώρες με άφησαν να παλεύω μόνη με τον θάνατο...
Μέχρι που μπορεί να φτάσει η αναισθησία και η ανευθυνότητά τους άραγε;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Συγχαρητηρια ακομα μια φορα απο τα βαθη της καρδιας μου για αυτο που λεγεται Ελληνικο μπουρδ...εχμ,...κρατος και Ελληνικος Κρατικος Μηχανισμος.
Πραγματικα με το που διαβασα το παραπανω κειμενο ενιωσα πολυ τυχερος που το κρατος μας οταν θες να κανεις κατι,(εκτος απο σπουδες/δουλεια/προκοπη) αυτο ειναι διπλα σου κια με καθε τροπο σε βοηθαει να το πετυχεις.
Ηθελε ο ανθρωπος να αυτοκτονησει ετσι?
Τι και αν μπορουσε να σωθει?
Τι και αν η γυναικα του ηθελε να τον βοηθησει?
Οοοοοοοχι αγαπητοι μου!
Ο κρατικος μηχανισμος αλλα και ο ιδιος ο Ελληνας πλεον θα κανει οτιδηποτε ειναι δυνατον για να το πετυχεις.
Και αν εχεις ενδοιασμους, δεν υπαρχει προβλημα να σε ανεβασει αυτος στον πιο ψηλο οροφο, να σου ανοιξει το παραθυρο και να σε σπρωξει.

Γραφειοκρατια...κρατικη αναλγησια...γρ@ψ@ρχ---ος ολοκληρωτικης φυσης....αναισθησια....ανευθηνα ατομα σε καιριες θεσεις....
Η λιστα ειναι μεγαλη.
Και δυστυχως αυτη η λιστα μπορει και κοστιζει ζωες ανθρωπων.

Και παλι συγχαρητηρια στην μοναδικη τριτοκοσμικη χωρα της Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Συνελήφθη για παιδική πορνογραφία


Ραδιοφωνικός παραγωγός συνελήφθη μετά από καταγγελία για προσπάθεια αποπλάνησης 12χρονης. Στο σπίτι του εντοπίστηκαν και κατασχέθηκαν 13 σκληροί δίσκοι με σκληρό υλικό παιδικής πορνογραφίας και ένα βίντεο βιασμού ανήλικης μόλις 2 ετών!!

Ραδιοφωνικός παραγωγός συνελήφθη στον Νέο Κόσμο μετά από καταγγελία για προσπάθεια αποπλάνησης ανήλικης ενώ σε έρευνα που διεξήχθη στο σπίτι του εντοπίστηκε σκληρό πορνογραφικό υλικό με πρωταγωνιστές ανηλίκους.


Σύμφωνα με την καταγγελία ο 39χρονος παραγωγός ραδιοφώνου και πατέρας ανήλικου κοριτσιού προέτρεψε 12χρονη να συναντηθούν προκειμένου να ασελγήσει σε βάρος της προσφέροντάς της οικονομικό αντάλλαγμα.
Η υπόθεση αποκαλύφθηκε μετά από καταγγελία πολίτη, ο οποίος καθώς περιόδευε στο διαδίκτυο, έπεσε πάνω σε διαδικτυακή συνομιλία, μέσα από τσατ ρουμ, κατά την οποία ο δράστης αναζητούσε ανήλικα κορίτσια, μέχρι που ανταποκρίθηκε σε αυτό μία 12χρονη.
Ο 39χρονος προέτρεπε το κορίτσι να συναντηθεί μαζί του για να ασελγήσει επάνω της αντί αμοιβής ενώ για να την εμψυχώσει, της έστελνε γυμνές φωτογραφίες άλλων κοριτσιών.
Η 12χρονη αρνήθηκε αρχικά να συναντηθεί μαζί του, αλλά οι αστυνομικοί που ενημερώθηκαν από τον πολίτη για το περιστατικό επικοινώνησαν μαζί του.
Γυναίκα αστυνομικός παριστάνοντας την ανήλικη, με την οποία συνομιλούσε του έκλεισε ραντεβού στο οποίο ο 39χρονος εμφανίστηκε και συνελήφθη.
Στο σπίτι του εντοπίστηκαν και κατασχέθηκαν 13 σκληροί δίσκοι με σκληρό υλικό παιδικής πορνογραφίας και ένα βίντεο βιασμού ανήλικης μόλις 2 ετών, οι φωτογραφίες των κοριτσιών που έστελνε, βιντεοκάμερα, κασέτες και φωτογραφική μηχανή.
Ο άνδρας οδηγήθηκε στον εισαγγελέα ενώ η αστυνομία ερευνά το ενδεχόμενο ο δράστης να έχει καταγράψει ο ίδιος το σκληρό πορνογραφικό υλικό.

αηδίασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γιατί ποτέ δε λένε ποιός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Γιατί ποτέ δε λένε ποιός;

Έλα μου ντε... :/:
Και σε αυτό και σε πολλά άλλα περιστατικά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Συγχαρητηρια ακομα μια φορα απο τα βαθη της καρδιας μου για αυτο που λεγεται Ελληνικο μπουρδ...εχμ,...ανευθηνα ατομα σε καιριες θεσεις...Και παλι συγχαρητηρια στην μοναδικη τριτοκοσμικη χωρα της Ε.Ε.

Μάλλον(;) έχεις δίκιο, αδελφέ, αλλά τι σου φταίνε οι 'τριτοκοσμικές χώρες"; Με τη σημερινή στάση της κυβερνητικής παράταξης, για το ζήτημα της "προανακριτικής", υπάρχει πλέον στον πλανητή και η κατηγορία των "τεταρτοκοσμικών": εκεί η ξεφτίλα δεν καταγράφεται καν, επειδή δεν έχει τα όριά της! Τι άλλο να πούμε πια γι' αυτή την "έρημη χώρα", που ακόμη ...οι Γεωγράφοι, την αποκαλούν "Ελλάδα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
https://www.in.gr/sports/article.asp?lngDtrID=1101&lngEntityID=951297

Περί... παράγκας μίλησε ο παλαίμαχος διαιτητής Ποντίκης

Για την περιβόητη «παράγκα» του ελληνικού ποδοσφαίρου μίλησε ο παλαίμαχος διαιτητής Δημλητρης Πντίκης. Αναφερόμενος στον Θωμά Μητρόπουλο είπε ότι «ήταν ο παρά της ΕΠΟ», ενώ για τον Βασίλη Γκαγκάτση τόνισε ότι «ή είσαι με τον Γκαγκάτση και παίζεις ή δεν είσαι και δεν παίζεις». Ο Ποντίκης μίλησε και για το ματς Κυπέλλου της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό το 2001, το οποίο δεν είχε λήξει, αναφέροντας ότι «δεν πήγα για να αδικήσω την ΑΕΚ».
Τα σημαντικότερα αποσπάσματα της συνέντευξης του Ποντίκη στο περιοδικό «Κ» της εφημερίδας Καθημερινή.

«Ο Θωμάς Μητρόπουλος ήταν ο παρά της ΕΠΟ. Είχε ακουστεί ότι ο Θωμάς ήλεγχε το διοικητικό συμβούλιο της ΕΠΟ κι όταν ελέγχεις μια κατάσταση έχεις λόγο παντού» ενώ παραδέχτηκε οτι και ο ίδιος αποτελούσε κομμάτι του συστήματος αυτού.
«Αυτό είναι ξεκάθαρο. Ή είσαι μαζί τους ή δεν είσαι. Απλά πράγματα. Και τώρα το ίδιο γίνεται. Ή είσαι με τον Γκαγκάτση και παίζεις ή δεν είσαι και δεν παίζεις. Εχεις δει πολλούς διαιτητές να είναι στους πίνακες από ενώσεις που δεν ψηφίζουν Γκαγκάτση; Πάντα έτσι γίνεται. Ή είσαι μαζί με τη διοίκηση και τη στηρίζεις ή δεν είσαι και είσαι χαμένος.

» Με τον Θωμά ήταν δύσκολο να έχεις επαφή, αλλά είχες με τους ανθρώπους που μιλούσαν μαζί του. Τότε οι μισοί έλεγαν πως μιλούσαν μαζί του. Οι μισοί παλιοί διαιτητές για να δείξουν ότι μπορούν να επηρεάζουν καταστάσεις έλεγαν 'εγώ μιλάω με τον Θωμά', όπως τώρα λένε 'εγώ μιλάω με τον Γκαγκάτση. Αύριο θα μιλάνε με τον αυριανό Γκαγκάτση. Είναι πάντα οι ίδιοι. Αυτοί που κάνουν τις επαφές είναι παλιοί διαιτητές. Είναι ετερόφωτοι. Είναι σκουλήκια».

Ιδιαίτερα γλαφυρός ήταν ο Ποντίκης περιγράφοντας τον τρόπο επηρεασμού των διαιτητών:
«Έρχονται και σου λένε εγώ θα σε βάλω στους πίνακες. Κι εσύ γίνεσαι ένα αναλώσιμο προϊόν. Μπαίνεις, παίζεις, βγαίνεις...

» Οι διαιτητές δεν ήθελαν αν μπουν στο σύστημα, αλλά ούτε να είναι εκτός πινάκων γιατί ήθελαν να παίζουν. Ήταν μια πολύ δύσκολη περίοδο. Από τη μια θέλεις να παίξεις κι από την άλλη να πρέπει να ακούς αυτά που σου έλεγαν κάποιοι. Μπορεί να ήταν 'βοήθα τους λίγο να κερδίσουν αν μπορείς', 'δως τους κανένα φαουλάκι', 'βάλτους μες στην περιοχή'. Στατιστικά αν βάλω εγώ μια ομάδα μέσα στη μεγάλη περιοχή, κάποια στιγμή δεν θα κερδίσει ένα πέναλτι.; Ή αν αφήνω την ομάδα που θέλω να βγαίνει στην επίθεση με αριθμητική υπεροχή δεν θα βάλει ένα γκολ;»

Για τις περιβόητες «αβάντες» των μεγάλων ομάδων ο παλαίμαχος διαιτητής, είπε:
«Δεν θα σου έλεγε κανένας ότι πρέπει να βοηθήσεις κάποια συγκεκριμένη ομάδα, αλλά ήξερες την περιρρέουσα ατμόσφαιρα. Παίζει Παναθηναϊκός-Απόλων Αθηνών και χάνει 1-2 ο Παναθηναϊκός. Ο Σταμούλης μέχρι να φτάσει στο Ρέθυμνο είχε βει από τους πίνακες.

» Είναι ένα μήνυμα προς τους υπολοίπους ότι εγώ είμαι ο ισχυρός. Τη δεύτερη αγωνιστική ο Μιχαλάκης σφύριξε το ΟΦΗ-Ολυμπιακός. Έχασε ο Ολυμπιακός. Και αμέσως μετά βγήκε από τους πίνακες».

Σχολιάζοντας το περίφημο πια «ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε κι οι άλλοι να πάνε να γ...» του Σπάθα, ανέφερε:
«Δεν ήταν υπερβολικό. Ηταν πολύ ήπιο για να εκφράσει αυτό που συνέβαινε».

Αρκετά αιχμηρός ήταν και με τον Βασίλη Γκαγκάτση:
«Δεν μπορεί ο τότε Νο2 της ΕΠΟ, ο γενικός γραμματέας, να μην ξέρει. Ήταν ο Νο2 μιας αμαρτωλής περιόδου. Και τώρα καλείται να εξυγιάνει μια αμαρτωλή περίοδο, όπου ο ίδιος ήταν ενεργός'

Για το πως κρίνει τον εαυτό του μετά από χρόνια, σχολίασε; 'Ηταν μια κακή εποχή για τη διαιτησία. Δεν μπορεί να πει κανένας εκείνη την περίοδο αν ήταν καλός ή κακός διαιτητής. Όταν έκανα μια κακή διαιτησία, ένιωθα ότι έκλεβα το ψωμί των ποδοσφαιριστών που έπαιζαν μπάλα. Ενα δικό μου λάθος σφύριγμα μπορεί και να σήμαινε κάτι για τις οικογένειες αυτών των ανθρώπων».
Και πρόσθεσε:
«Με εκμεταλλεύτηκαν και τους εκμεταλλεύτηκα...»

Μιλώντας για τη... μόδα να αναλαμβάνουν παλιοί διαιτητές διοικητικές θέσεις στις ομάδες ο Δημήτρης Ποντίκης, είπε:
«Το κάνουν για να θωρακίσουν τις ΠΑΕ. Μου το είχαν προτείνει και μένα, αλλά αρνήθηκα».

Για το ποια θα μπορολυσε να είναι η λύση;
«Όχι ο Φρισκ. Ο Βασάρας, που έχει κάνει ευρωπαϊκή καριέρα και δεν μπορεί να τον αγγίξει κανείς, όταν μεγαλώσει σε 2-3 χρόνια θα μπορεί να φτιάξει την ελληνική διαιτησία. Να λύσει τον γόρδιο δεσμό».

Τέλος, αναφερόμενος στο ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό, που δεν τέλειωσε ποτέ, το 2001, είπε:
«Δεν πήγα σε εκείνο το παιχνίδι να αδικήσω την ΑΕΚ. Αλλο τι έγινε τελικά. Δεν λέω ότι έπαιξα καλά. Μπορεί να την αδίκησα, μπορεί και όχι, αλλά σίγουρα δεν είχα τέτοιο σκοπό. Αν ήθελα να την αδικήσω θα έδειχνα κόκκινη κάρτα στο 30'».


Αλήθεια μετά από τέτοιες δηλώσεις θα ψάξει κανένας να δει τι γινότανε την περίοδο εκείνη ή...τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου...Μάλλον το δεύτερο... :)
Στην Ιταλία πάντως το ψάξανε το θέμα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
https://www.in.gr/sports/article.asp?lngDtrID=1101&lngEntityID=951297
Αλήθεια μετά από τέτοιες δηλώσεις θα ψάξει κανένας να δει τι γινότανε την περίοδο εκείνη ή...τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου...Μάλλον το δεύτερο... :)
Στην Ιταλία πάντως το ψάξανε το θέμα... :)
Ναι λες και γινόταν μόνο εκείνη την περίοδο. Εδώ ο άνθρωπος το λέει καθαρά ότι ακόμα γίνεται, αφού ο Γκαγκάτσης είναι πάνω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Πιο υγιεινή η σκυλοτροφή

Με πιο θρεπτικά συστατικά τρέφονται οι σκύλοι, αντίθετα με πολλές από τις τροφές των παιδιών, που όχι μόνο δεν τυγχάνουν της ίδιας προσοχής, αλλά είναι "φορτωμένες με καρκινογόνες, χημικές ουσίες", δήλωσε πρόσφατα ο αυστραλός γιατρός , Πίτερ Ντίνγκλ.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, τα παιδιά να αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα υγείας, μεταξύ των οποίων διαβήτη, δυσπεψία, δυσκοιλιότητα, παχυσαρκία. "Οδηγούμε τα παιδιά μας στο θάνατο", είπε ο δρ. Ντίνγκλ.

"Τα ταΐζουμε τροφές που προκαλούν χρόνιες ασθένειες, για το λόγο ότι δεν είναι φυσικές και ανήκουν στις "μοντέρνες" βιομηχανοποιημένες τροφές".
Ο δρ. Ντίνγκλ, ζητά από τους γονείς να προσέχουν περισσότερο τι τροφές προσφέρουν στα παιδιά τους και να είναι καλύτερα πληροφορημένοι αναφορικά με το περιεχόμενο των βιομηχανοποιημένων τροφίμων που τα "μπουκώνουν".
Στο νέο του βιβλίο ο δρ. Ντίνγκλ αποκαλύπτει τι περιέχεται στα τρόφιμα και ποια συστατικά που προστίθενται στην παρασκευή τους είναι επικίνδυνα και θα πρέπει να αποφεύγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
A Historic Election

Obama elected US president!

Americans went to the polls in record numbers, many waiting hours in snaking queues across the 50 states, to vote in one of the most anticipated presidential races in history.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η Αμερική γράφει ιστορία με θρίαμβο του Μπαράκ Ομπάμα


Με πρωτοφανή συμμετοχή και παγκόσμιο ενδιαφέρον ανάλογο της εποχής Κένεντι η Αμερική εξέλεξε τον πρώτο Αφροαμερικανό πρόεδρο στην ιστορία της. Ο Μπαράκ Ομπάμα περνά την πύλη του Λευκού Οίκου με περισσότερους από 330 εκλέκτορες και έχοντας κατακτήσει Βιρτζίνια, Φλόριντα, Πενσιλβάνια και Οχάιο. https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=954521&lngDtrID=245
Στις 6:00 (ώρα Ελλάδος) το όνομα του 47χρονου γερουσιαστή του Ιλινόι γράφτηκε στην αμερικανική ιστορία. Τα ειδησεογραφικά δίκτυα στις ΗΠΑ μετέδωσαν ότι ο Μπαράκ Ομπάμα είναι ο 44ος πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών για να ακολουθήσουν οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των Δημοκρατικών σε ολόκληρη την Αμερική.


«Η αλλαγή ήρθε στην Αμερική»
Το μεγάλο πάρτι για την εκλογή του Μπαράκ Ομπάμα έχει στηθεί στο Χάιντ Παρκ του Σικάγο, όπου κυριολεκτικά απωθεώθηκε ο νέος Αμερικανός πρόεδρος ανεβαίνοντας στη σκηνή για την πρώτη ομιλία μετά τη νίκη, έχοντας στο πλευρό του τη σύζυγό του Μισέλ και τις δύο κόρες τους.
«Γεια σου Σικάγο. Σε όποιον ακόμη αμφιβάλλει ότι όλα είναι δυνατά, που ακόμα αναρωτιέται εάν το όνειρο των πατέρων μας είναι αληθινό σήμερα, που αμφισβητεί τη δύναμη της δημοκρατίας, σήμερα είναι η απάντησή σας» ήταν τα πρώτα λόγια του Μπαράκ Ομπάμα.
Η αλλαγή ήλθε στην Αμερική, το όνειρο είναι ζωντανό, είπε ο 44ος πρόεδρός της και απηύθυνε κάλεσμα ενότητας. Ο Μπαράκ Ομπάμα δήλωσε επίσης ότι ο Τζον Μακέιν έδωσε σκληρή μάχη κατά την προεκλογική του εκστρατεία και θέλει να συνεργαστεί μαζί του.


Παραδοχή ήττας με ενωτικό μήνυμα από Μακέιν
Ο Τζον Μακέιν εμφανίστηκε νωρίτερα ενώπιον ψηφοφόρων του στο Φοίνιξ της Αριζόνα για να παραδεχθεί την ήττα του. «Ο λαός μίλησε και μίλησε καθαρά» είπε ο 72χρονος γερουσιαστής της Αριζόνα, τονίζοντας πως οι εκλογές αυτές είναι ιστορικές και αναγνωρίζοντας την ειδική σημασία που έχουν για τους Αφροαμερικανούς και την περηφάνια που νοιώθουν.
Μίλησε με θερμά λόγια για τον Ομπάμα, σε ιδιαίτερα ενωτικό τόνο, καλώντας τους ψηφοφόρους που τον στήριξαν να προσφέρουν την καλή θέλησή τους στον νέο πρόεδρο των ΗΠΑ. «Είναι φυσικό να νοιώθουμε απογοήτευση, αλλά από αύριο πρέπει να εργαστούμε όλοι μαζί, η αποτυχία είναι δική μου όχι δική σας» είπε σε ψηφοφόρους που αντιδρούσαν στο όνομα του Ομπάμα.
Ο Τζον Μακέιν, όπως και ο Τζορτζ Ο.Μπους επικοινώνησαν τηλεφωνικώς με τον Μπαράκ Ομπάμα. «Πρόκειται να ξεκινήσετε ένα από τα σπουδαιότερα ταξίδια της ζωής σας. Συγχαρητήρια και απολαύστε το» είπε ο Μπους στον Ομπάμα, σύμφωνα με την εκπρόσωπο του Λευκού Οίκου.
H γερουσιαστής Χίλαρι Κλίντον χαρακτήρισε την εκλογή του Μπαράκ Ομπάμα στην προεδρία των ΗΠΑ «ιστορική νίκη για τον αμερικανικό λαό».
«Ήταν μια μακρά και σκληρή εκστρατεία, αλλά το αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο. Μαζί, υπό την ηγεσία του προέδρου Ομπάμα, του αντιπροέδρου Τζο Μπάιντεν και ενός Δημοκρατικού Κογκρέσου, θα χαράξουμε μια καλύτερη πορεία για να οικοδομήσουμε μια νέα οικονομία και να αποκαταστήσουμε την ηγεσία μας στον κόσμο» δήλωσε η Χίλαρι Κλίντον.
Ο ηγέτης του κινήματος για τα πολιτικά δικαιώματα Τζέσε Τζάκσον δήλωσε ότι η νίκη του Ομπάμα αποτέλεσμα τον καρπό αγώνων δεκαετιών.
«Η νίκη του Ομπάμα σημαίνει ότι η Αμερική γίνεται καλύτερη. Ωριμάζουμε» επισήμανε και πρόσθεσε: «Γνώρισα πάρα πολλούς ανθρώπους λευκούς, μαύρους, Εβραίους που συμμετείχαν στον αγώνα και έπεσαν μάρτυρες. Εύχομαι όλοι εκείνοι που έκαναν την υπέρτατη θυσία να μπορούσαν να δουν τη δικαίωση του αγώνα τους».
«Ξέρω ότι ο πατέρας μου θα ήταν υπερήφανος για την Αμερική σήμερα», δήλωσε η κόρη του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ λίγη ώρα μετά την αναγγελία της νίκης του Μπαράκ Ομπάμα. «Αυτό σημαίνει ότι το έργο για το οποίο θυσιάστηκαν ο πατέρας και η μητέρα μου δεν ήταν μάταιο... Συγκινήθηκα πολύ απόψε και έκλαψα ακούγοντας την αναγγελία της νίκης του», δήλωσε από την Ατλάντα η Μπερνίς Κινγκ.
Ο υποψήφιος των Δημοκρατικών για την αντιπροεδρία Τζον Μπάιντεν επανεξελέγη γερουσιαστής στην πολιτεία του Ντέλαγουερ -όπου εξελέγη για πρώτη φορά το 1972, σε ηλικία 29 ετών-, αλλά η έδρα του θα περάσει σε άλλον υποψήφιο, μετά την νίκη του Ομπάμα.
...

Για την ανάδειξη του νικητή των αμερικανικών εκλογών απαιτείται η συγκέντρωση 270 εκλεκτορικών ψήφων επί συνόλου 538. Τα 538 μέλη του εκλεκτορικού σώματος, και όχι η λαϊκή ψήφος, αναδεικνύουν πρόεδρο. Οι εκλεκτορικές ψήφοι είναι κατανεμημένες σε κάθε πολιτεία και την περιφέρεια της Κολούμπια.
Ο Ομπάμα είχε ήδη συγκεντρώσει 338 εκλεκτορικές ψήφους. Σε επίπεδο λαϊκής ψήφου, ο Μπαράκ Ομπάμα λαμβάνει ποσοστό της τάξεως του 52% έναντι 47% που συγκεντρώνει ο Ρεπουμπλικανός υποψήφιος.
Επιπλέον, οι Δημοκρατικοί κερδίζουν τόσο τη Γερουσία, όσο και τη Βουλή των Αντιπροσώπων. Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, οι Δημοκρατικοί ελέγχουν 56 έδρες, έναντι 40 των Ρεπουμπλικάνων, ενώ το αποτέλεσμα δεν έχει κριθεί ακόμη για άλλες 4 έδρες στη Γερουσία.
Αντίστοιχα, στη Βουλή των Αντιπροσώπων, οι Δημοκρατικοί κερδίζουν 240 έδρες έναντι 156 των Ρεπουμπλικάνων, ενώ απομένει να κριθεί το αποτέλεσμα για ακόμη 35 έδρες.
...
...
Ιστορική προσέλευση
Τεράστιες ουρές ψηφοφόρων σχηματίστηκαν από την έναρξη της εκλογικής αναμέτρησης σε πολλές αμερικανικές πολιτείες. Συνολικά εκτιμάται ότι θα προσέλθουν στις κάλπες 130 εκατομμύρια Αμερικανοί ψηφοφόροι και εάν ο αριθμός επιβεβαιωθεί, η συμμετοχή θα είναι η υψηλότερη στις ΗΠΑ από το 1960. Περίπου 29 εκατομμύρια ψηφηφόροι επέλεξαν την πρόωρη ψηφοφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
«Εφυγε» ο Σταύρος Ξενίδης

Μορφή ευγενική, μάτια πονηρά, βλέμμα διαπεραστικό. Είτε ως στρατιωτικός που τα λέει χύμα και τσεκουράτα στο «Η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα», είτε ως συνταγματάρχης Κοντέλης στη «Λούφα και Παραλλαγή» του Νίκου Περάκη, είτε ως σύμβουλος στοιχημάτων στο πλευρό της Ρένας Βλαχοπούλου, είτε ως δοσατζής στο «Περάστε την πρώτη του μηνός» ο Σταύρος Ξενίδης ήταν αγαπημένος ηθοποιός των σκηνοθετών αλλά και του κοινού.



Καρατερίστας από τους λίγους, σε δεύτερους αλλά χαρακτηριστικούς ρόλους, αθόρυβος «εργάτης», άνθρωπος χαμηλών τόνων -λέγεται ότι δεν είχε ποτέ τσακωθεί στον χώρο- διακριτικός, συνεπής, ευγενής και με ποιότητα, έφυγε χθες το μεσημέρι από τη ζωή, σε ηλικία 84 ετών, στο Γηροκομείο Αθηνών, όπου ζούσε τα τελευταία χρόνια της ζωής του.
Η ήδη βεβαρημένη υγεία του από αλλεπάλληλα εγκεφαλικά επεισόδια που του άφησαν κινητικά προβλήματα δεν άντεξε και τα καρδιοαναπνευστικά προβλήματα που παρουσίαζε τον τελευταίο καιρό, ενώ υπέφερε και από μερική άνοια.
«Η ελευθερία της σκέψης είναι η ζωή της ψυχής. Είμαστε οι επιλογές μας», έλεγε από τη μικρή οθόνη φορώντας το κοστούμι και τη ρεπούμπλικά του ως αστυνόμος Μπέκας -ένας από τους ρόλους που έκαναν τον Σταύρο Ξενίδη ιδιαίτερα δημοφιλή στο πλατύ κοινό- πριν ανακαλύψει τον δολοφόνο και ξεδιαλύνει κάθε μυστήριο.
Ο ίδιος στην προσωπική του ζωή προτίμησε το «μυστήριο», αφού πολλά από τα τελευταία χρόνια ζούσε με τη σύντροφό του, επίσης ηθοποιό, Μαργαρίτα Λαμπρινού, σε σχετική απομόνωση (και εκείνη ζει στο Γηροκομείο Αθηνών), επιλέγοντας τη συντροφιά ελάχιστων καλών φίλων.
Αν και είχε «αποτραβηχτεί» από τα θεατρικά και τηλεοπτικά δρώμενα εδώ και μία δεκαπενταετία, ο Σταύρος Ξενίδης είχε έως τότε μια πολύ πλούσια πορεία σε σκηνή, μεγάλη και μικρή οθόνη. Γεννημένος στην Κωνσταντινούπολη το 1924, σπούδασε στη σχολή του «Θεάτρου Τέχνης-Καρόλου Κουν».
Πρωτοεμφανίστηκε στο θέατρο το 1944 (με τον ρόλο του Μπουμπνόφ στον «Βυθό») και στον κινηματογράφο το 1953, στην ταινία «Το τραγούδι του πόνου». Από το 1950 συνεργάζεται με τον Κ. Μουσούρη στο ομώνυμο θέατρο, όπου παρέμεινε για 25 χρόνια έως τον θάνατο του Μουσούρη (1976), παίζοντας σημαντικούς ρόλους σε ένα ευρύ ρεπερτόριο.
Στη συνέχεια συνεργάστηκε με άλλους θιάσους, όπως αυτόν του Χορν, με τον οποίο έπαιξε στο έργο της Φρανσουάζ Ντορέν, «Χιτ» στο θέατρο «Κάππα». Στο ίδιο θέατρο έκλεισε αργότερα (1986-87) τη σταδιοδρομία του, παίζοντας στα έργα «Ψηλά από τη γέφυρα» του Αρθουρ Μίλερ και «Γεια σου, φίλε» του Μπερνάρντ Σλέιτ με τον θίασο του Νίκου Κούρκουλου. Συνταξιοδοτήθηκε το 1992 και εγκατέλειψε ως ηθοποιός κάθε επαγγελματική δραστηριότητα.
Στον κινηματογράφο μέσα σε είκοσι χρόνια (1953-1973) είχε συμμετάσχει σε πάνω από 65 ταινίες, ενώ συνέχισε να εμφανίζεται και την επόμενη δεκαπενταετία. Μερικές από τις ταινίες που έπαιξε ήταν: «Ο Ηλίας του 16ου» (1959), «Περάστε την Πρώτη του Μηνός» (1965), «Το Κοροϊδάκι της Δεσποινίδος» (1960), «Ο Ρωμιός Εχει Φιλότιμο» (1968), «Χριστίνα» (1960), «Μοντέρνα Σταχτοπούτα» (1965), «Η Κόρη μου η Σοσιαλίστρια» (1966), «Ο Στρίγκλος που Εγινε Αρνάκι» (1967), «Λαός και Κολωνάκι» (1959) κ.ά.
Η κηδεία του θα γίνει την Τετάρτη στις 4 μ.μ. στο νεκροταφείο Ζωγράφου.
ΠΛΟΥΣΙΑ ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΤV
Πλούσια υπήρξε η θητεία του στην ελληνική τηλεόραση. Ελαβε μέρος σε θεατρικά έργα που προβλήθηκαν στη μικρή οθόνη και σε τηλεοπτικές σειρές, όπως ο «Συμβολαιογράφος» και οι «Αθλιοι των Αθηνών» σε σκηνοθεσία Γιώργου Μιχαηλίδη, «Χαίρε Τάσο Καρατάσο» και «Σιγά η πατρίδα κοιμάται» σε σκηνοθεσία Γιάννη Σμαραγδή, «Πάρκινγκ» και το «Τέλος της μοναξιάς» σε σκηνοθεσία Αντώνη Τέμπου. Και φυσικά υπήρξε ο αστυνόμος Μπέκας σε αστυνομικές σειρές, όπως ο «Θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα». Στο ενεργητικό του καταγράφεται, επίσης, πλούσια ραδιοφωνική δραστηριότητα για τριάντα χρόνια.
ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΚΑΡΑΛΗ



Πραγματικά συμπαθής, και πολύ χαμηλών τόνων. Τι να πεις; Καλό ταξίδι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
:(
Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που τον σκεπαζει.
Μεγαλη μορφη του Ελληνικου κινηματογραφου και αυτος και ενας ανθρωπος που οπως και οι περισσοτεροι της εποχης του δεν απασχολησε κανεναν με αναμορστες συμπεριφορες.
Καλο ταξιδι κ.Ξενιδη.:bye:
Δυστυχως μερικα πραγματα και μερικοι ανθρωποι ειναι αναντικαστατατοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top