Σχέσεις ζευγαριού μετά την απόκτηση παιδιών

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πόσο εύκολο πιστεύετε ότι είναι για ένα ζευγάρι να διατηρήσει την ερωτική του ζωή, μετά την απόκτηση παιδιών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μετά το 2 έτος του παιδιού....άντε μετά το 3 έτος δύσκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Αν και έγινα πολύ πρόσφατα μαμά, πιστεύω πως έχει να κάνει με το ζευγάρι και την μεταξύ τους σχέση και όχι τόσο με το παιδί. Δεν λέω ένα παιδί φέρνει εκτώς από χαρά και πολλές ευθήνες, πολύ κούραση που βγαίνει με νεύρα αλλά και απόσταση στο ζευγάρι. Αν δεν πέσουν με τα μούτρα στο παιδί τόσο που να ξεχάσουν οτι είναι ενα ερωτευμένο και παθιασμένο ζευγάρι τότε όλα οκ! Για'μένα θα πρέπει να έχουν σαν πρωτεραιότητα λίγο χρόνο αποκλειστικά δικό τους (πχ την ώρα που κοιμάτε το παιδί);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Αν και έγινα πολύ πρόσφατα μαμά, πιστεύω πως έχει να κάνει με το ζευγάρι και την μεταξύ τους σχέση και όχι τόσο με το παιδί. Δεν λέω ένα παιδί φέρνει εκτώς από χαρά και πολλές ευθήνες, πολύ κούραση που βγαίνει με νεύρα αλλά και απόσταση στο ζευγάρι. Αν δεν πέσουν με τα μούτρα στο παιδί τόσο που να ξεχάσουν οτι είναι ενα ερωτευμένο και παθιασμένο ζευγάρι τότε όλα οκ! Για'μένα θα πρέπει να έχουν σαν πρωτεραιότητα λίγο χρόνο αποκλειστικά δικό τους (πχ την ώρα που κοιμάτε το παιδί);)


...σίγουρα διαφορετικά θα μπουν στο τούνελ ,
θα ξεχάσουν το φως του ...ηλίου πριν το τούνελ
και κατά την διαδρομή .......

και αφού βγουν ...θα τρεκλίζουν ...................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
νομιζω οτι ειναι δυσκολο για το ζευγαρι να διατηρησει την ερωτικη του ζωη οταν εχει παιδια μεσα στο σπιτι. ειδικα για τη γυναικα ειναι πιο ζορικο....για σκεφτειτε...μια εργαζομενη γυναικα να πρεπει να γυρισει στο σπιτι να συμαζεψει τα ασυμαζευτα να φροντισει τα παιδια της και θα εχει το κουραγιο μετα να εκτελεσει και συζυγικα καθηκοντα; πως το βλεπετε; εγω το βλεπω λιγο ζορι το θεμα...αν δεν ειναι εργαζομενη μητερα η γυναικα...κατι μπορει να γινει παλευεται το θεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
...σίγουρα διαφορετικά θα μπουν στο τούνελ ,
θα ξεχάσουν το φως του ...ηλίου πριν το τούνελ
και κατά την διαδρομή .......

και αφού βγουν ...θα τρεκλίζουν ...................

:hmm: Χμμ. Τι θέλει να πεί ο ποιητής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Πολύ πολύ δύσκολο.Ανύπαρκτος ο ελεύθερος χρόνος, άφθονη η κούραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πολύ πολύ δύσκολο.Ανύπαρκτος ο ελεύθερος χρόνος, άφθονη η κούραση.

+ πολυ πολύ λιγότερο privacy.... :/:

αλλά φαντάζομαι ότι λύσεις μπορούν να βρεθούν... [μάλλον!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ειδικα για τη γυναικα ειναι πιο ζορικο....για σκεφτειτε...μια εργαζομενη γυναικα να πρεπει να γυρισει στο σπιτι να συμαζεψει τα ασυμαζευτα να φροντισει τα παιδια της και θα εχει το κουραγιο μετα να εκτελεσει και συζυγικα καθηκοντα; πως το βλεπετε; εγω το βλεπω λιγο ζορι το θεμα...αν δεν ειναι εργαζομενη μητερα η γυναικα...κατι μπορει να γινει παλευεται το θεμα....

Υπάρχει ξέρεις και η περίπτωση να μοιράζονται τη φροντίδα των παιδιών και τις δουλειές του σπιτιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ όταν ήμουν μικρή και πήγαινα να ανοίξω την πόρτα του δωματίου των γονιών μου κι αυτή ήταν κλειδωμένη έμενα με την απορία!:P Μετά που άρχισαμε να ψιλιαζόμαστε με την αδερφή μου σταμάτησαν τα κλειδαμπαρώματα. Τι μεθόδους βρήκαν δεν ξέρω (και ούτε θέλω να μάθω:P ).

Αλλά τέλος πάντων όταν τα παιδιά είναι ως 7-9 ετών δεν μου φαίνεται δύσκολο να κρατηθεί η privacy. Μετά τα πράγματα γίνονται δύσκολα! Όσο για την κούραση σίγουρα παίζει ρόλο, αλλά αν θες όλα τα καταφέρνεις!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Αλλά τέλος πάντων όταν τα παιδιά είναι ως 7-9 ετών δεν μου φαίνεται δύσκολο να κρατηθεί η privacy. Μετά τα πράγματα γίνονται δύσκολα! Όσο για την κούραση σίγουρα παίζει ρόλο, αλλά αν θες όλα τα καταφέρνεις!:devil:
Εγώ πιστεύω πως το δύσκολο είναι όταν τα παιδιά είναι 2-7 χρονών οπου ακόμα είναι προσκωλημένα στους γωνείς,:hug: θέλουν να κοιμηθείτε αγγαλίτσα, θέλουν να σε βλέπουν διαρκώς κοντά τους και δεν μπορείς να κλείνεις ευκολα την πόρτα σου γιατί αν συμβεί κάτι πως θα το καταλάβεις? Μικρότερα δεν καταλαβαίνουν και μεγαλύτερα μπορείς εύκολα να τους περάσεις οτι εδώ είναι το δωμάτειο του μπαμπά και της μαμάς και χτυπάς πόρτα για να μπείς( ο καθένας στον χώρο του!);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δε νομίζω Torry μου, εντάξει το 2χρονο, αλλά μου φαίνεται κάπως το 5χρονο να τρέχει πίσω από την φούστα της μαμάς (εκτός κι αν το έχει μάθει έτσι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μικρότερα δεν καταλαβαίνουν και μεγαλύτερα μπορείς εύκολα να τους περάσεις οτι εδώ είναι το δωμάτειο του μπαμπά και της μαμάς και χτυπάς πόρτα για να μπείς( ο καθένας στον χώρο του!);)
Το παιδί πρέπει να μάθει από την αρχή που είναι το δωμάτιο του. Ενός έτους πρέπει να έχει δικό του χώρο και να μάθει να κοιμηθεί χωρίς τους γονείς στο δωματιο.

Όσο είναι τα παιδιά μικρά καλά είναι. Περιμένεις να κοιμηθούν. Όταν μεγαλώσουν, τελείωσε το χαβαλέ. Περιμένεις να έχουν κάπου να πάνε για να έχεις privacy… :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λένε ψυχολόγοι ότι πρέπει να κλείνεις την πόρτα του δωματίου των γονιών απο μικρή ηλικία για όταν μεγαλώσει να έχει έθηση χτυπήματος της πόρτας άν δεν την κλείνεις ποτέ και την κλέισεις μόνο για..... τότε πονηρέυουν τα παιδιά και έχουν άσχημη αίσθηση:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Το παιδί πρέπει να μάθει από την αρχή που είναι το δωμάτιο του. Ενός έτους πρέπει να έχει δικό του χώρο και να μάθει να κοιμηθεί χωρίς τους γονείς στο δωματιο.


+1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ναι δεν λέω το σωστό είναι να μάθει το παιδί από νωρίς, όμως δεν είναι πάντα ευκολο. Βλέπω την μάνα μου τι τραβάει με τα μικρά. Ναι μεν από ενός έτους είχαν το δωμάτειο τους και έκλειναν την πόρτα αλλά τα παιδιά όταν ήταν λίγο αρωστούλια ή έβλεπαν κάποιο όνειρο ήθελαν να χωθούν στο κρεβάτι τους! Οπότε δεν μπορείς να κλειδώσες πόρτες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Αλλά τέλος πάντων όταν τα παιδιά είναι ως 7-9 ετών δεν μου φαίνεται δύσκολο να κρατηθεί η privacy. Μετά τα πράγματα γίνονται δύσκολα! Όσο για την κούραση σίγουρα παίζει ρόλο, αλλά αν θες όλα τα καταφέρνεις!:devil:


Απο 4-5 χρ. που έχουν πλήρη επίγνωση της κατάστασης είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθεί η ιδιωτική ζωή του ζευγαριού.
Sex στο silent...Μην ξυπνήσει και μπουκάρει μέσα στην κρεβατοκάμαρα το ζουζουνάκι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
νομιζω οτι ειναι δυσκολο για το ζευγαρι να διατηρησει την ερωτικη του ζωη οταν εχει παιδια μεσα στο σπιτι. ειδικα για τη γυναικα ειναι πιο ζορικο....για σκεφτειτε...μια εργαζομενη γυναικα να πρεπει να γυρισει στο σπιτι να συμαζεψει τα ασυμαζευτα να φροντισει τα παιδια της και θα εχει το κουραγιο μετα να εκτελεσει και συζυγικα καθηκοντα; πως το βλεπετε; εγω το βλεπω λιγο ζορι το θεμα...αν δεν ειναι εργαζομενη μητερα η γυναικα...κατι μπορει να γινει παλευεται το θεμα....

Πέρα από αυτό που αναφέρει η Michelle, το να βλέπεις τον έρωτα με το σύντροφό σου ως καθήκον δείχνει ότι μάλλον βρίσκεσαι σε λάθος δρόμο. Πρόσεξε ότι ο γάμος είναι "έγκλημα διαρκείας", δηλαδή είναι φτιαγμένος για να κρατήσει πολλά χρόνια. Σκέψου τον εαυτό σου μετά από 15-20 χρόνια σχέσης. "How will I laugh tomorrow, if I can't smile today?" Suicidal Tendencies
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
...σίγουρα διαφορετικά θα μπουν στο τούνελ ,
θα ξεχάσουν το φως του ...ηλίου πριν το τούνελ
και κατά την διαδρομή .......

και αφού βγουν ...θα τρεκλίζουν ...................
Δεν θα κάνω προσπάθεια ερμηνείας του ποιητή....τα χρόνια του είναι η ερμηνεία ! Με εντυπωσίασε όμως η ατμόσφαιρα που αποδίδει την οποία καταλαβαίνω σε μεγάλο βαθμό (φίλε μου,με την άδειά σου & ολο το θάρρος).Ξαναγράψε στο θέμα,θα χαρώ να κάνεις μόνος σου μια ανάλυση στο στίχο σου,γιατί σίγουρα θα΄είναι χρήσιμη προς πάσα κατεύθυνση.
Για τη δική μου θέση τώρα ! Η ερωτική σχέση του ζευγαριού στις περισσότερες περιπτώσεις,λίγο επηρρεάζεται απο την απόκτηση παιδιών η όχι.Πάντα (με προυπόθεση βέβαια την...όρεξη & των δύο) πάντα, μπορεί να βρεθεί χρόνος γι'αυτό & ...μέρος.Η κούραση & η φροντίδα,μπορεί να διαμοιραστεί,αλλά ανήκει & στους δύο 'ετσι κ αλλοιώς.Μήπως δεν υπήρχε & πρίν την απόκτηση του-των παιδιών ? Τότε όμως δεν "έπιανε" κανένα απ'τους δυό...! Το οτι μεγαλώνει κατα τι,ούτε αυτό θεωρώ σαν σοβαρό κατασταλτικό παράγοντα.Οι μήνες της εγκυμοσύνης...σίγουρα δε μιλάμε γι'αυτό σαν σοβαρό περιορισμό της ερωτικής ζωής του ζευγαριού,η τουλάχιστον,παροδικός περιορισμός.
Για μένα ο μεγαλύτερος κατασταλτικός παράγοντας είναι ο χρόνος !
Αλλος ,η συνήθεια,παράλληλος συνεργάτης του χρόνου !
Ο χρόνος,οχι αυθύπαρκτα,ο χρόνος που είναι μαζί το ζευγάρι.
Η συνήθεια....όσοι το "πιάνουν" το εχουν νοιώσει.Για τους άλλους "ας τα παιδιά να ονειρεύονται...."
Αυτά τα λίγα γι'αρχή & το παρακολουθώ....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
νομιζω οτι ειναι δυσκολο για το ζευγαρι να διατηρησει την ερωτικη του ζωη οταν εχει παιδια μεσα στο σπιτι. ειδικα για τη γυναικα ειναι πιο ζορικο....για σκεφτειτε...μια εργαζομενη γυναικα να πρεπει να γυρισει στο σπιτι να συμαζεψει τα ασυμαζευτα να φροντισει τα παιδια της και θα εχει το κουραγιο μετα να εκτελεσει και συζυγικα καθηκοντα; πως το βλεπετε; εγω το βλεπω λιγο ζορι το θεμα...αν δεν ειναι εργαζομενη μητερα η γυναικα...κατι μπορει να γινει παλευεται το θεμα....
:)Εσύ παλι βρε συμπολίτισσα...ακόμη δεν ξεκίνησες,έτσι το πάς ?:worry: Θα τις μοιράσεις τις δουλειές & μη στεναχωριέσαι για χρόνο...πάντα υπάρχει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top