Έχουν μόνο οι γυναίκες την τάση να ταυτίζουν την ευτυχία με τον έρωτα;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι κάτι που ισχυρίζεται εδώ και πολλά χρόνια η μητέρα μου:

Ότι εμείς οι γυναίκες πολλές φορές χτίζουμε τη ζωή μας γύρω από έναν άντρα και η ευτυχία μας εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό, σε αντίθεση με τους άντρες που επικεντρώνονται περισσότερο στην προσωπική τους εξέλιξη και λιγότερο στις ερωτικές τους σχέσεις για να προσεγγίσουν την ευτυχία.

Εσείς τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ λέω καμάρι μου ότι αυτό ίσχιε περισσότερο παλιότερα παρά τώρα, άλλα έχει δίκαιο σε αυτό που λέει, η γυναίκα έχει άλλη φύση, αυτή της οικογένειας της μυτρότητας και της νυκοκοιράς όσο ανεξάρτητη και να είναι, ο άντρας απο την άλλη είναι ανέσθητός πάλι απο τη δύση του, λέει ότι παλέβει σκληρά(λές και μείς καθόμαστε) και ευτυχία είναι η ελευθερία του και η μάσα ξάπλα και καμια γυναίκα να την π***ξει.

Και οι δύο πάντος εξελήσοντε, έχουν αποκτήσει έναν ίσιο δρόμο, η γυναίκα δεν κρέμετε απο το παντελόνι του άντρα της, και ο άντρας γύνετε πιο συνεσθηματικός, ευτυχία για τους ανθρώπους σήμερα είναι η υλική περισσότερο παρά συνεσθηματική, έτσι αναζητά αυτά που δέν έχει δηλαδή το συναισθημα.

Πρέπει επίσεις να πώ ότι υπάρχούν ακόμα γυναίκες και άντρες οι οποίοι ακόμα μένουν στα παλιά και αναζητούνε τα τότε δεδομένα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομίζω πως κυρίως η μητρότητα τις κάνει να ταυτίζουν την ευτυχία με τον έρωτα. Και το ότι κατά την διάρκεια του σεξ παράγουν κάτι ορμόνες που τις κάνουν να δένονται με τον σύντροφό τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ε ναι βρε παιδιά, δεν είναι δυνατόν να ταυτίζονται αυτές οι δύο έννοιες απόλυτα.
Δηλαδή, ναι μεν μπορεί κάποιος που είναι ερωτευμένος να είναι ευτυχισμένος, όμως φτάνει μόνο αυτό; Αν ναι σημαίνει οτι έχει ολοκληρωθεί ως προσωπικότητα και δεν αναζητά κάτι άλλο στη ζωή του.
Εγώ που δεν πιστεύω σε έρωτες και τέτοια, ορίζω ως ευτυχία την επαγγελματική καταξίωση πρώτα από όλα, την αποδοχή ως άτομο από αυτούς που μας ενδιαφέρουν, την υγεία φυσικά, την οικογένεια και τους φίλους.
Αν τα έχεις όλα αυτά, μπορείς να περνάς ευχάριστες στιγμές, και τότε είσαι ευτυχισμένος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Isi σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τη μητέρα σου, τουλάχιστον στην δική μου σχέση ισχύει αυτό. Αν και θα ήθελα να μην είναι έτσι:/:, είναι μεγάλο λάθος να είναι κάποιος εξαρτημένος από κάποιον άλλο, είτε οικονομικά είτε συναισθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένη μόνο απο μια σχέση, όσο ωραία και να είναι. Απο την άλλη, δεν μπορώ να είμαι 100% ευτυχισμένη χωρίς έρωτα. Ο έρωτας δεν είναι το παν, αλλά είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής. Ένα άλλο πολύ σημαντικό κομμάτι κατ'εμε είναι και η επαγγελματική επιτυχία. Δεν θα μπορούσα ποτέ να είμαι ευτυχισμένη με μια δουλίτσα που θα έκανα ίσα ίσα για το μισθούλη της, χωρίς καμία δημιουργικότητα και χωρίς να νιώθω κανένα πάθος γι'αυτή όσο καλή κι αν ήταν η σχέση μου ή ακόμα και η οικογένεια μου αν είχα. Τώρα ποιό βάζω πρώτο και ποιό δεύτερο δεν ξέρω. Δεν μπορώ να κρίνω και αντικειμενικά μιας και έχω το ένα και όχι το άλλο (ακόμα). Πάντως αδυνατώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να είναι ευτυχισμένος ένας άνθρωπος χωρίς φιλοδοξίες, χωρίς στόχους, όσο καλή προσωπική ζωή κι αν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Isi σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τη μητέρα σου, τουλάχιστον στην δική μου σχέση ισχύει αυτό. Αν και θα ήθελα να μην είναι έτσι:/:, είναι μεγάλο λάθος να είναι κάποιος εξαρτημένος από κάποιον άλλο, είτε οικονομικά είτε συναισθηματικά
Αν μου επιτρέπεις (αν γίνομαι αδιάκριτη πες το), πως ήταν οι σχέσεις σου με τον πατέρα σου όταν ήσουν μικρή;

(διαβάζω ένα βιβλίο ψυχανάλυσης αυτόν τον καιρό και θέλω να δω κατα πόσον ισχύουν αυτά που γράφει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Isi σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τη μητέρα σου, τουλάχιστον στην δική μου σχέση ισχύει αυτό. Αν και θα ήθελα να μην είναι έτσι, είναι μεγάλο λάθος να είναι κάποιος εξαρτημένος από κάποιον άλλο, είτε οικονομικά είτε συναισθηματικά

Η mommy δε εννοεί μονάχα μέσα σε MIA σχέση. Εννοεί πως οι γυναίκες βγαίνοντας από μια σχέση, γινόμαστε ξανά ευτυχισμένες μονάχα βρίσκοντας την επόμενη. Έννοεί πως έχουμε την ανάγκη να έχουμε έναν άντρα μόνιμα στο μυαλό μας.

Μην στεναχωριέσαι πάντως...κι εγώ πρόσφατα κατάφερα να ξεφύγω απ' αυτό! ;)

Αν μου επιτρέπεις (αν γίνομαι αδιάκριτη πες το), πως ήταν οι σχέσεις σου με τον πατέρα σου όταν ήσουν μικρή;

Εγώ τον μπαμπά μου τον λάτρευα! Ήμουν πολύ προσκολημένη μαζί του αν και τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου, εργαζόταν στην Αραβία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ τον μπαμπά μου τον λάτρευα! Ήμουν πολύ προσκολημένη μαζί του αν και τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου, εργαζόταν στην Αραβία...

Χμμμ επιβεβαιώνεις αυτό που έλεγε το βιβλίο:
Εσύ λάτρευες τον πατέρα σου και αυτός έλειπε οπότε κατέληξες να αναζητάς την αγάπη που αποζητούσες απο τον πατέρα σου και σου έλειψε στα πρόσωπα των σχέσεων σου, απο τις οποίες ζητούσες υπερβολική αγάπη για να καλύψεις το κενό του αρνητικού (επειδή έλειπε) πατρικού προτύπου.
(φσσσ τι είπα πάλι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αν μου επιτρέπεις (αν γίνομαι αδιάκριτη πες το), πως ήταν οι σχέσεις σου με τον πατέρα σου όταν ήσουν μικρή;

(διαβάζω ένα βιβλίο ψυχανάλυσης αυτόν τον καιρό και θέλω να δω κατα πόσον ισχύουν αυτά που γράφει :P)
Η σχέση μου με τον πατέρα μου ήταν και είναι πολύ καλή. Πάντως μια που το ανέφερε και η Ιζι, κι εμένα μου έλειπε σαν παιδί και σαν έφηβη (στο ίδιο σπίτι ζούσαμε, απλά δούλευε πάρα πολλές ώρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ξαναγυρνωντας στο θεμα, μαλλον ισχυει λιγοτερο αυτο που ανεφερε η μητερα σου.
Και γενικα αν καποιος επικεντρωνεται μονο σε ενα τομεα, νομιζω κατι χανει (απο λιγο εως πολυ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ότι εμείς οι γυναίκες πολλές φορές χτίζουμε τη ζωή μας γύρω από έναν άντρα και η ευτυχία μας εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό, σε αντίθεση με τους άντρες που επικεντρώνονται περισσότερο στην προσωπική τους εξέλιξη και λιγότερο στις ερωτικές τους σχέσεις για να προσεγγίσουν την ευτυχία.

Εσείς τι λέτε?

ισχύει κυρίως στις γυναίκες που μεγάλωσαν με παραμύθια για τον πρίγκηπα με το άσπρο άλογο...αυτός που θα τις σώσει και they live happily ever after κτλ κτλ...φυσικά το εννοώ μεταφορικά..
αν είναι να χτίσεις τη ζωή σου γύρω από κάποιον άλλο για να είσαι ευτυχισμένος σώθηκες...είτε είσαι άντρας είτε είσαι γυναίκα..
δυστυχώς όμως οι γυναίκες το υιοθετούν περισσότερο ως αντίληψη..το γιατί δεν το ξέρω, δεν σκέφτομαι έτσι..

το καλύτερο είναι αν έχεις ισορροπία ανάμεσα σε όλους τους τομείς της ζωής σου.
προσωπικά στη φάση που βρίσκομαι τους τελευταίους μήνες το έχω ρίξει στη δουλειά και από προσωπική ζωή μηδέν..
τώρα όμως είμαι πολύ καλύτερα απ' ότι ήμουν πριν ...
και αν και δεν περίμενα ποτέ να το πω :P..... συμφωνώ με όσα είπε ο πειρατής πριν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Υπάρχει γυναίκα που δεν περιμένει έναν «πρίγκιπα», έναν άντρα που να την κάνει ευτυχισμένη?


(εξαίρεση αυτές που βρήκαν ήδη και αυτές που περιμένουν πριγκίπισσες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ευτυχώς, υπάρχουν πολλές, όχι μόνο μια........:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έτσι σου λένε και τις πιστεύεις εσύ ε? σκέφτηκες ότι μπορεί να σου λένε αυτό που θέλεις να ακούσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα το θέμα δεν είναι τι λέει ο καθένας....
Αλλά τι κάνει.....
Και αυτές που εννοώ εγώ, δεν θα λειτουργούσαν έτσι αν περίμεναν τον πρίγκηπα. :) :)
Ασε που όταν ήρθε ο πρίγκηπας, τον έδιωξαν κακήν κακώς.....:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ότι εμείς οι γυναίκες πολλές φορές χτίζουμε τη ζωή μας γύρω από έναν άντρα και η ευτυχία μας εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό, σε αντίθεση με τους άντρες που επικεντρώνονται περισσότερο στην προσωπική τους εξέλιξη και λιγότερο στις ερωτικές τους σχέσεις για να προσεγγίσουν την ευτυχία.

Εσείς τι λέτε?

Η mommy δε εννοεί μονάχα μέσα σε MIA σχέση. Εννοεί πως οι γυναίκες βγαίνοντας από μια σχέση, γινόμαστε ξανά ευτυχισμένες μονάχα βρίσκοντας την επόμενη. Έννοεί πως έχουμε την ανάγκη να έχουμε έναν άντρα μόνιμα στο μυαλό μας.

Νι...το είχα παλιά όταν ήμουν μικρούλα ... Τώρα φροντίζω να είμαι στο μυαλό πολλών αντρών και να μην έχω εγώ κανέναν στο κεφάλι μου :devil: :P

Οκ ας σοβαρευτώ... Είμαι από τους ανθρώπους που λειτουργούν καλύτερα όταν βρίσκονται σε μια σχέση... όταν έχουν σύντροφο... Δεν ξέρω γιατί... αλλά εγώ είμαι πολύ καλύτερα όταν δεν είμαι μόνη μου :hmm:

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όταν είμαι single δεν είμαι ευτυχισμένη ή κλαίγομαι όλη την ώρα γιατί η ζωή μου δεν είναι μόνο ο έρωτας...είναι άλλα τόσα πράγματα γύρω μου που με γεμίζουν... Και ναι...μπορεί να είμαι ευτυχισμένη και μόνη....

Αλλά υπάρχουν στιγμές που πιάνω τον εαυτό μου να μην είναι καλά όταν ξαπλώνω μόνη μου τα βράδια... Έχω την ανάγκη να αγαπάω και να αγαπιέμαι...να φροντίζω και να με φροντίζουν... Νιώθω ότι το έχω στο dna μου :worry: Πως αλλιώς να το εξηγήσω...

Όπως ξέρω (καλά μπορεί να αλλάξει αυτό με τα χρόνια) ότι θα στεριώσω σε μία πόλη που θα βρω αυτόν που θέλω και θα δημιουργήσω εκεί την ζωή μου όλη.... Μέχρι τότε θα γυρνάω :P

Είμαι καλά γιατρέ;
Τι λέει αυτό για την σχέση με τον πατέρα μου Λια; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Υπάρχει γυναίκα που δεν περιμένει έναν «πρίγκιπα», έναν άντρα που να την κάνει ευτυχισμένη?


(εξαίρεση αυτές που βρήκαν ήδη και αυτές που περιμένουν πριγκίπισσες)

Αν ήταν μόνο έτσι να είμαστε ευτυχισμένες, είχαμε καεί:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νι...το είχα παλιά όταν ήμουν μικρούλα ... Τώρα φροντίζω να είμαι στο μυαλό πολλών αντρών και να μην έχω εγώ κανέναν στο κεφάλι μου :devil: :P

Α, πολύ μου αρέσει αυτό! ..Θα το υοθετήσω! :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top