Σχέσεις ζευγαριού μετά την απόκτηση παιδιών

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατ' αρχήν καλωσορίζω τον καλό φίλο και συμπολίτη Wishfull μετά από πολύ καιρό αποχής απ' το στέκι. Χαίρομαι πολύ αγαπητέ που σε βλέπω και πάλι ανάμεσά μας.

Όσο για τα περί ερωτικών γονεϊκών περιπτύξεων, συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Πράγματι, ο χρόνος διάρκειας της σχέσης παίζει σημαντικό ρόλο, όμως επίσης θεωρώ ότι οι άνθρωποι είναι έτσι προγραμματισμένοι (ειδικά οι γυναίκες), ώστε να θεωρούν το σεξ ως κάτι μιαρό και να ψάχνουν δικαιολογίες για να το κόψουν. Η εμφάνιση των παιδιών είναι η συνηθέστερη δικαιολογία. Επίσης η συμβατικότητα του γάμου σκοτώνει τον Έρωτα και βέβαια το σεξ έχει την ίδια τύχη. Το αστείο είναι πως βλέπεις και ακούς ανθρώπους να υπερασπίζονται τη μακροχρόνια μονογαμία, υποστηρίζοντας έτσι στην πράξη τη μόνιμη αγαμία η οποία χτυπάει και στον εγκέφαλο (μου φαίνεται, δεν μου φαίνεται;;; :P).

Ακόμη θα ήθελα να πω ότι η ηθικολογία περί απόκρυψης οποιασδήποτε πράξης έχει ερωτικό-σεξουαλικό χαρακτήρα, όπως ακόμη και το να κυκλοφορούν γυμνοί οι γονείς μπροστά στα παιδιά τους, είναι καταστροφική, αφού σε μια εποχή που το σεξ διαφημίζεται απ' όλες τις κατευθύνσεις και τα παιδιά το συναντούν ως καταναλωτικό προϊόν, οι γονείς δίνουν το μήνυμα ότι αυτό είναι κάτι μιαρό, ευτελές και ντροπιαστικό, κάνοντας έτσι πολύ κακή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα παιδιά τους. Μου έχει τύχει κι εμένα να εισβάλει το "ζουζουνάκι" την κρίσιμη στιγμή. Την ξαναέστειλα στο κρεββάτι της και συνεχίσαμε ακάθεκτοι. Δεν είδα να έπαθε κανένα ψυχολογικό σοκ το παιδί. Αντιθέτως έμαθε ότι αυτή είναι μια πράξη που κάνουν η μαμά με τον μπαμπά κι αυτή τους κρατάει μαζί κι ευτυχισμένους (το πάλαι ποτέ δυστυχώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:)Χάος .....πές τα χρυσόστομε !:D:D Ευχαριστώ & για το καλωσόρισμα:D! Τώρα...έβαλες εδώ....νάρκες.Δεν κάνει να λέμε όλη την αλήθεια,γιατί είναι κάπως αποθαρρυντική.
Ένα θεματάκι θα θίξω & βλέπουμε...μη βγάλεις όλη τη...μαυρίλλα μετα:D.Το έθιξες εσύ,να βάλω κι εγώ ενα σχόλιο συμπλήρωμα.
Περισσότερο για τις γυναίκες,αλλά & για τους άντρες σε μικρότερο ποσοστό,ισχύει το εξής (κατα την άποψή μου πάντα & δεν είμαι αυθεντία):
Θέλουμε να νοιώθουμε ερωτευμένοι για να κάνουμε...έρωτα !
ή να πρόκειται για κάτι καινούριο (άτομο) που να μας δίνει μιά τέτοια πιθανότητα-ψευδαίσθηση,οτι θα μας ερωτευθεί ή θα το ερωτευθούμε.
Αυτή είναι & η άποψη της...ψυχής & η συμμετοχή της.
Όταν λοιπόν δε νοιώθουμε πια ερωτευμένοι,μενει το καθαρό σέξ,οπου το μεγαλύτερο μέρος εχει η ευχαρίστηση των άμεσων αισθήσεων .(Όλ'αυτά στα πλαίσια του γάμου,για να μήν παρεξηγηθώ).Εκει αρχίζει η διαφοροποίηση στάσης των δύο.
..........Τα λέμε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μου έχει τύχει κι εμένα να εισβάλει το "ζουζουνάκι" την κρίσιμη στιγμή. Την ξαναέστειλα στο κρεββάτι της και συνεχίσαμε ακάθεκτοι. Δεν είδα να έπαθε κανένα ψυχολογικό σοκ το παιδί. Αντιθέτως έμαθε ότι αυτή είναι μια πράξη που κάνουν η μαμά με τον μπαμπά κι αυτή τους κρατάει μαζί κι ευτυχισμένους (το πάλαι ποτέ δυστυχώς).
1)Την ξαναέστειλες στο κρεβάτι… γιατί?
2)Αν έπαθε ή όχι ψυχολογικό σοκ θα φάνει όταν θα έχει την δική της σεξουαλική ζωή…
3) Κακή διαπαιδαγώγηση είναι να μην κρατάς κρυφό(επτασφράγιστο μη σου πω) την όποια σεξουαλική ζωή σου μπροστά στα παιδιά. Ξέρουν(από μια ηλικία και μετά) αλλά δεν πρέπει να δουν και να ακούν. Και δεν το λέω εγώ…το λένε χιλιάδες άνθρωποι που έχουν δυσλειτουργίες στην σεξουαλική τους ζωή επειδή είδαν ή άκουσαν τους γονείς τους.

Και για να σας πείσω…φανταστείτε τους γονείς σας την ώρα της πράξης… μπορείτε? Μήπως αισθάνεστε άβολα? Εγω πάντως… ναι…
και ευτυχώς. Γιατί το σεξ γίνεται ανάμεσα σε ένα θηλυκό και ένα αρσενικό… αν δεν υπήρχε το «κρυφό» άρα το «απαγορευμένο» θα ήταν φυσιολογικό να ερωτεύεται η κόρη τον πατέρα (πχ) και να τον ποθεί σεξουαλικά…

Δεν είναι όλα τα ταμπού τυχαία, αγαπητοί συνομιλητές μου…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και για να σας πείσω…φανταστείτε τους γονείς σας την ώρα της πράξης… μπορείτε? Μήπως αισθάνεστε άβολα? Εγω πάντως… ναι…

Εγώ πάντως όχι, καθόλου.
Και η πλάκα είναι οτι ΔΕΝ τους είχα δει ποτέ "επι το έργον", οπότε λογικά θα έπρεπε να με κάνει να νιώθω πιο άβολα σε σχέση με την περίπτωση που θα τους είχα δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Νομιζω Ρουμανα οτι εχεις μπερδευτει λίγο . Ναι πρέπει να κρατάμε τα παιδια έξω απο τον προσωπικό μας χώρο αλλα όχι να τους δείχνουμε οτι είναι κατι το απαγορευμένο.
Δίνουμε στο παιδί το μύνημα οτι η μαμα κια ο μπαμπας εχουν τον χώρο τους και θέλουν να έχουν λίγο χρόνο μαζί. Αν τύχει το παιδι να μπουκάρει μες στο δωμάτειο δεν το αποπέρνουμε ούτε του δέιχνουμε οτι έγινε κάτι κακό. Δεν δε'ιχνουμε να νιώθουμε άσχημα για αυτο που έγινε. Δεν αποφεύγουμε το θέμα. Εξηγούμε οτι είναι κάτι που κάνει η μαμα και ο μπαμπάς και οτι ετσι δείχνουν την αγαπη τους ο ένας για τον αλλο. Δεν αφήνουμε να νιώσει το παιδι πως αυτο ήταν κάτι κακό. Γιατι μετά σίγουρα του δημιουργούμε ψυχολογικό πρόβλημα. Πρεπει το παιδι να κατανοεί οτι οι γωνεις του είναι αντρας και γυναίκα πρώτα απ'όλα αρα και σεξουαλικά όντα. Είναι καλό και απολυτα υγειές να μπορεί να τους φαντάζεται να κάνουν σεξ. Το αντίθετο είναι κακό. ΚΑι δυστυχώς με αυτή την λογική πολύ μετά το παιδί άλλαξαν σεξουαλική συμπεριφορά και κατέληξαν να δημιουργήσουν εντάσεις που επιρέασαν και τα παιδιά τους. Μην πουμε για τι κέρατο που έπεσε μετά γιατί η σεξουλική τους ζωή είχε παιθάνει μες στο σπίτι!
Προσωπικά επειδή έτυχε να πετύχω τους γωνείς μου σε αναλογη φάση όπως και η κόρη του great chaos δεν έπαθα τίποτα και δεν είδα ποτέ το σεξ σαν κάτι κακό και μυαρό ούτε είδα ποτέ τον πατέρα μου ερωτικά! Καταλαβα οτι αυτό είναι κάτι που κάνουν οι γωνεις μου και οτι με αυτό εκφράζουν την αγάπη τους.
Πρέπει το παιδι να δει και γυμνούς τους γωνεις και να φιλιούνται και αν τυχει να πέσει και στην πράξη δεν χρειάζεται να του δείξουμε πως νιώθουμε ενοχές για αυτό που κάναμε! Εντάξει δεν λέω να το κάνεις μπροστά του ούτε να φωνάζεις αχ και βαχ αλλά όχι και να πρεπει να στείλεις το παιδι πχ στην γιαγια για να βρεθεις με τον ανθρωπο σου! Δεν κάνεις έγκλημα κάνεις την πιο αομορφη, τρυφερή και όσο και αν το βλέπουν πολύ αλλιώς την πιο αγνή πράξη αναμεσα σε ενα ζευγάρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νομιζω Ρουμανα οτι εχεις μπερδευτει λίγο . Ναι πρέπει να κρατάμε τα παιδια έξω απο τον προσωπικό μας χώρο αλλα όχι να τους δείχνουμε οτι είναι κατι το απαγορευμένο.
Δίνουμε στο παιδί το μύνημα οτι η μαμα κια ο μπαμπας εχουν τον χώρο τους και θέλουν να έχουν λίγο χρόνο μαζί. Αν τύχει το παιδι να μπουκάρει μες στο δωμάτειο δεν το αποπέρνουμε ούτε του δέιχνουμε οτι έγινε κάτι κακό. Δεν δε'ιχνουμε να νιώθουμε άσχημα για αυτο που έγινε. Δεν αποφεύγουμε το θέμα. Εξηγούμε οτι είναι κάτι που κάνει η μαμα και ο μπαμπάς και οτι ετσι δείχνουν την αγαπη τους ο ένας για τον αλλο. Δεν αφήνουμε να νιώσει το παιδι πως αυτο ήταν κάτι κακό. Γιατι μετά σίγουρα του δημιουργούμε ψυχολογικό πρόβλημα. Πρεπει το παιδι να κατανοεί οτι οι γωνεις του είναι αντρας και γυναίκα πρώτα απ'όλα αρα και σεξουαλικά όντα. Είναι καλό και απολυτα υγειές να μπορεί να τους φαντάζεται να κάνουν σεξ. Το αντίθετο είναι κακό. ΚΑι δυστυχώς με αυτή την λογική πολύ μετά το παιδί άλλαξαν σεξουαλική συμπεριφορά και κατέληξαν να δημιουργήσουν εντάσεις που επιρέασαν και τα παιδιά τους. Μην πουμε για τι κέρατο που έπεσε μετά γιατί η σεξουλική τους ζωή είχε παιθάνει μες στο σπίτι!
Προσωπικά επειδή έτυχε να πετύχω τους γωνείς μου σε αναλογη φάση όπως και η κόρη του great chaos δεν έπαθα τίποτα και δεν είδα ποτέ το σεξ σαν κάτι κακό και μυαρό ούτε είδα ποτέ τον πατέρα μου ερωτικά! Καταλαβα οτι αυτό είναι κάτι που κάνουν οι γωνεις μου και οτι με αυτό εκφράζουν την αγάπη τους.
Πρέπει το παιδι να δει και γυμνούς τους γωνεις και να φιλιούνται και αν τυχει να πέσει και στην πράξη δεν χρειάζεται να του δείξουμε πως νιώθουμε ενοχές για αυτό που κάναμε! Εντάξει δεν λέω να το κάνεις μπροστά του ούτε να φωνάζεις αχ και βαχ αλλά όχι και να πρεπει να στείλεις το παιδι πχ στην γιαγια για να βρεθεις με τον ανθρωπο σου! Δεν κάνεις έγκλημα κάνεις την πιο αομορφη, τρυφερή και όσο και αν το βλέπουν πολύ αλλιώς την πιο αγνή πράξη αναμεσα σε ενα ζευγάρι!
+1000!
Συμφωνώ απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κι εγώ υπερβολικά τα βρίσκω όσα γράφει εδώ η Ρουμάνα :) Μπορώ ΑΝΕΤΑ να φανταστώ τους γονείς μου να κάνουν σεξ, όπως και οποιονδήποτε άλλο γονιό (φίλης πχ) και το θεωρώ και άκρως φυσιολογικό. Το αντίθετο το βρίσκω παράλογο.. το να μην υποψιάζονται καν τα παιδιά πως εγώ και ο πατέρας τους έχουμε ερωτικές επαφές - άλλωστε τι πρότυπο σχέσης τους περνάει αυτό; Των ανθρώπων που μόλις έκαναν παιδιά ξέχασαν όλα τα υπόλοιπα; (και φυσικά δεν εννοώ να επιδιώκω να έχω επαφές μπροστά τους! Υπάρχουν και άλλοι τρόποι που καμία σχέση δεν έχουν με σωματική επαφή ή οτιδήποτε θα ήταν καλό να μη δει ένα παιδί, που δείχνουν πότε ένα ζευγάρι έχει καλή σεξουαλική επαφή - έτσι άλλωστε αναγνωρίζω και όσους φίλους μου ανήκουν σ' αυτή την ευτυχή κατηγορία! :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Υποσυνείδητα μηνύματα είναι αυτά καρδιά μου…
Τέλος παντων... αρκετα σε πείραξα…:P

Δεν είπα ότι δεν θα αντιδράσω όσο πιο κάλμα μπορώ αν συμβεί να μπουν τα παιδιά μου στο δωμάτιο… το ζήτημα είναι μην μπερδέψουμε τα πράγματα(για σου torry) και να δώσουμε και λανθασμένα μηνύματα. Το σεξ γονέων είναι υγιές αν παραμένει κρυφό από τα μάτια/αυτια των παιδιών.
Πιστευω οτι τα παιδια πρεπει κ να ξερουν και να καταλαβαινουν τι γίνεται (νταξ οχι και να λέμε πάμε για κοκο καθήστε φρόνημα!),αλλά να μην τους το παιζουμε δηθεν εμεις δεν κανουμε "τετοια". Πρεπει να τα μαθουμε οτι πρεπει να ναι διακριτικά και όχι ενοχικά (πχ "ωχ κάτι κάνουν στο δωμάτειο πάλι, δεν κάνει να ακούω" )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ υπερβολικά τα βρίσκω όσα γράφει εδώ η Ρουμάνα :) Μπορώ ΑΝΕΤΑ να φανταστώ τους γονείς μου να κάνουν σεξ, όπως και οποιονδήποτε άλλο γονιό (φίλης πχ) και το θεωρώ και άκρως φυσιολογικό. Το αντίθετο το βρίσκω παράλογο.. το να μην υποψιάζονται καν τα παιδιά πως εγώ και ο πατέρας τους έχουμε ερωτικές επαφές - άλλωστε τι πρότυπο σχέσης τους περνάει αυτό; Των ανθρώπων που μόλις έκαναν παιδιά ξέχασαν όλα τα υπόλοιπα; (και φυσικά δεν εννοώ να επιδιώκω να έχω επαφές μπροστά τους! Υπάρχουν και άλλοι τρόποι που καμία σχέση δεν έχουν με σωματική επαφή ή οτιδήποτε θα ήταν καλό να μη δει ένα παιδί, που δείχνουν πότε ένα ζευγάρι έχει καλή σεξουαλική επαφή - έτσι άλλωστε αναγνωρίζω και όσους φίλους μου ανήκουν σ' αυτή την ευτυχή κατηγορία! :D)
Τώρα θυμήθηκα ένα γράμμα στη σούπερ κατερίνα που έιχα διαβάσει στα 15:
Είχαν στείλει δύο έφηβες γράμμα ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΕΣ επειδή ανακάλυψαν οτι οι γονείς τους κάνουν σεξ! Τραγελαφικό τελείως... :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα πραγματικά, υπάρχει κανείς που να πιστεύει οτι οι γονείς του δεν κάνουν σεξ;

:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Εγω παλι δε μπορουσα, στην κρισιμη ηλικια, να φανταστω τους γονεις επι το εργον.

Στην ηλικια που ειμαι τωρα, φυσικα και μπορω και το θεωρω αφυσικοκαποιος να μην μπορει. Οπως αφυσικο καπως, θεωρω και στην παιδικη ηλικια, να βλεπει/ακουει/φανταζεται το παιδι...

Ελαχιστες φορες ειχα ψιλιαστει τι γινοταν (αν γινοταν αυτο τελικα) και με ειχε ενοχλησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. αργοτερα νομιζω εξελιχθηκε σε τραυμα, το οποιο ξεπεραστηκε φυσικα.

δε θα ηθελα το παιδι μου να με δει σε καμια περιπτωση να κανω ερωτα με τον αντρα μου...σε καμια περιπτωση.
ωστοσο, θα ημουν αρκετα διαχυτικη (αγκαλιες, φιλια, ακομα και πιο.. παθιασμενα φιλια) μπροστα στο παιδι, αν τυχαινε αυτο να δει.
εννοωντας, οτι αν φιλιομασταν και εμπαινε το παιδι μεσα στο δωματιο η οπου αλλου ημασταν, δε θα το κοβαμε αποτομα κανοντας οτι δεν τρεχει μια...

ειναι καλο να ξερει οτι αυτα τα σημαδια αγαπης τα εχουν οι γονεις του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Τώρα θυμήθηκα ένα γράμμα στη σούπερ κατερίνα που έιχα διαβάσει στα 15:
Είχαν στείλει δύο έφηβες γράμμα ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΕΣ επειδή ανακάλυψαν οτι οι γονείς τους κάνουν σεξ! Τραγελαφικό τελείως... :wacko:
Κάτι μου θυμίζει :lol::lol:. Ειχα συμμαθητες στο Λύκειο που μόλις είχαν πρωτο κάνει σεξ και συνηδητοποιούσαν οτι ο θόρυβος που ακουγαν τα βράδια ήταν οι γωνείς τους που το καναν! Το πιο χαζό είναι οτι τους κρατάγαν και μούτρα μετά του τύπου "δεν το περίμενα αυτό απο εσάς! ντροπή γωνείς πράγμα":hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ουσττττ από 'δω......
παλιοσεξουλιάρηδες...
:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μα πραγματικά, υπάρχει κανείς που να πιστεύει οτι οι γονείς του δεν κάνουν σεξ;

:confused::confused::confused:
Δεν μιλάμε για το αν κάνουν σεξ ή όχι οι γονείς (απόλυτα φυσιολογικό είναι να έχουν σεξουαλική ζωή, και να ξερουν τα παιδια οτι εχουν) αλλά για το αν είναι σωστό να δούμε/ακούμε ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για το αν κάνουν σεξ ή όχι οι γονείς (απόλυτα φυσιολογικό είναι να έχουν σεξουαλική ζωή, και να ξερουν τα παιδια οτι εχουν) αλλά για το αν είναι σωστό να δούμε/ακούμε ή όχι.

Το ξέρω, προηγουμένως όμως αναφέρθηκε και η σκέψη και μόνο.
Λογικό είναι αφού μένουμε στο ίδιο σπίτι να γίνει αντιληπτό.
Δεν υπάρχουν ταμπού σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Roumana:
3) Κακή διαπαιδαγώγηση είναι να μην κρατάς κρυφό(επτασφράγιστο μη σου πω) την όποια σεξουαλική ζωή σου μπροστά στα παιδιά. Ξέρουν(από μια ηλικία και μετά) αλλά δεν πρέπει να δουν και να ακούν. Και δεν το λέω εγώ…το λένε χιλιάδες άνθρωποι που έχουν δυσλειτουργίες στην σεξουαλική τους ζωή επειδή είδαν ή άκουσαν τους γονείς τους.

Bold 1: Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω πως εννοείς ότι πρέπει να κρατά κανείς κρυφό το σεξ. Κατάλαβα λάθος? Αυτό το "μην" έχει μπει κατά λάθος ή εγώ δεν κατάλαβα?
EDIT: Τελικά κατάλαβα τι θέλεις να πεις. My Bad!

Bold 2: Θα το παίξω λίγο Lorien (που είναι αυτό το παιδί?) και θα ρωτήσω: Που είναι οι στατιστικές και οι έρευνες που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο? :confused:
Μπορώ να σκεφτώ δεκάδες άλλους λόγους που ένας ενήλικας μπορεί να έχει δυσλειτουργικές σεξουαλικές σχέσεις, για να θεωρήσω αυτό που αναφέρεις σαν τον ύστατο λόγο σεξουαλικού ψυχολογικού προβλήματος.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Ακόμη θα ήθελα να πω ότι η ηθικολογία περί απόκρυψης οποιασδήποτε πράξης έχει ερωτικό-σεξουαλικό χαρακτήρα, όπως ακόμη και το να κυκλοφορούν γυμνοί οι γονείς μπροστά στα παιδιά τους, είναι καταστροφική, αφού σε μια εποχή που το σεξ διαφημίζεται απ' όλες τις κατευθύνσεις και τα παιδιά το συναντούν ως καταναλωτικό προϊόν, οι γονείς δίνουν το μήνυμα ότι αυτό είναι κάτι μιαρό, ευτελές και ντροπιαστικό, κάνοντας έτσι πολύ κακή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα παιδιά τους.

Στάθηκες στην επόμενη πρόταση, δεν είπες όμως τίποτα γι' αυτό που κατά τη γνώμη μου είναι το πιο σημαντικό και περιέχει όλη την ουσία της συζητησής μας!
Πράγματι στην εποχή μας ακόμα και μια διαφήμιση για τσίχλες περιέχει ποσότητες ερωτισμού μεγαλύτερες κι από τα συστατικά της τσίχλας! Στην TV το σεξ είναι καταναλωτικό αγαθό και στο σπίτι είναι το μέγα και απόλυτα τρομερό μυστικό, που κανείς δε πρέπει να μιλά γι' αυτό!
Αυτό εμένα μου ακούγεται από μόνο του σαν πρόσφορο έδαφος για σεξουαλικές νευρώσεις πάντως...

Γενικά, αυτό που με τσιτώνει σε διάφορες συζητήσεις είναι όταν οι συνομιλητές μου παρουσιάζουν την άποψή τους, σαν μια unversal αλήθεια, την οποία πρέπει όλοι να εστερνιστούμε γιατί αυτό είναι και τέλος. Στο θέμα του γυμνισμού που υποστήριξες παρόμοιες απόψεις σου είπα ψάξτο λίγο γιατί ακόμα και οι απόψεις των ειδικών είναι αντικρουόμενες.

Στο ξαναλέω, ψάξτο...

2)Αν έπαθε ή όχι ψυχολογικό σοκ θα φάνει όταν θα έχει την δική της σεξουαλική ζωή…
Αλοίμονο αν δεν φαίνοταν ένα τόσο σοβαρό σοκ, από την καθημερινότητα της και την αλληλεπίδραση της με τους γονείς της και τους γύρω της... Ο ερωτισμός δεν είναι ξέχωρο κομμάτι του εαυτού μας που το "ανοίγουμε" μόνο κάθε φορά που κάνουμε σεξ. Αντικατοπτρίζεται σε πολλές καθημερινές μας συνήθειες και πράξεις. Ευτυχώς. Γιατί μέσα ακριβώς από την καθημερινότητα, μαθαίνουμε να τον χειριζόμαστε και να το κατευθύνουμε εκεί που μας χρειάζεται, με τον τρόπο που μας χρειάζεται...

Η ερωτική πράξη έχει από τη φύση της στοιχεία που παραπέμπουν στα μάτια ενός αμύητου σε κάτι ...βίαιο. Όσοι έχουμε ερωτικές σχέσεις όμως ξέρουμε ότι αυτό δεν είναι αλήθεια.
Εάν σε αυτή την ακαταλαβίστικη εικόνα για ένα παιδί προσθέσουμε και το στοιχείο του κρυφού και απαγορευμένου, φτιάχνουμε έναν τόσο ανατριχιαστικό μύθο γύρω από το σεξ που θα τρόμαζε τον καθένα!!

απο τον Θανο Ασκητη
Η ύπαρξη των παιδιών επηρεάζει τη σεξουαλική ζωή του ζευγαριού;
"Η ύπαρξη παιδιών είναι άλλος ένας παράγοντας που ελαττώνει τις σεξουαλικές επαφές του ζευγαριού. «Αν μας ακούσουν τα παιδιά; Αν το καταλάβουν; Δεν μπορούμε να κάνουμε σεξ τώρα, αν ανοίξουν τη πόρτα;» Οι γονείς οι ίδιοι είναι αυτοί που θα περάσουν στα παιδιά τους το μήνυμα, ότι πρέπει η πόρτα του υπνοδωματίου να κλείνει, ότι πρέπει να χτυπάνε πριν μπουν μέσα και ότι άλλωστε ο χώρος αυτός δεν τους ανήκει..."

Πολύ ωραία τα λέει ο κύριος Ασκητής όμως εγώ έχω να συμπληρώσω ότι εάν τα παιδιά δεν ξέρουν τι υπάρχει πίσω από την κλειστή πόρτα και γιατί αυτή θα πρέπει να παραμείνει κλειστή, τότε ποιός ξέρει τι δημιουργούμε στο μυαλό τους, γύρω από την κλειστή πόρτα, τα βογκητά της μαμάς, τους παράξενους τριγμούς μέσα στο σκοτάδι...

Στο παρελθόν η κόρη μου παρατήρησε πάνω μου κάποιες μελανιές που είχα αποκτήσει κάνοντας έρωτα.
Παραξενεύτηκε και με ρώτησε πως έγιναν. Της εξήγησα με απλά λόγια και της έφερα σαν παράδειγμα το τραγούδι του Αλκίνοου:

"Στην αγορά του Αλ Χαλίλι, θα πουλάν τα δυό σου χείλη δυό περιουσίες κι άλλη μια.
Τέσσερις εγώ θα δώσω, θα πληρώσω όσο-όσο, να μου κάνουν μια μελανιά.

Κατάλαβε μια χαρά! Κυρίως κατάλαβε πως από την ερωτική μου σχέση αντλώ χαρά, ευτυχία, ομορφιά. Απομυθοποιήθηκε το τέρας που λέγεται σεξ και στη θέση του γεννήθηκε μια θέση για το ξωτικό που λέγεται έρωτας και ερωτική πράξη.

Σε κάθε ηλικία φυσικά υπάρχει διαφορετική ανάγκη εξηγήσεων.

Δεν είπα ότι δεν θα αντιδράσω όσο πιο κάλμα μπορώ αν συμβεί να μπουν τα παιδιά μου στο δωμάτιο… το ζήτημα είναι μην μπερδέψουμε τα πράγματα(για σου torry) και να δώσουμε και λανθασμένα μηνύματα. Το σεξ γονέων είναι υγιές αν παραμένει κρυφό από τα μάτια/αυτια των παιδιών.

Δεν είπε κανείς ότι πρέπει να προσκαλούμε τα παιδιά μας να παρακολουθήσουν "Δύο Έργα Σέξ" με πρωταγωνιστές τη μαμά και το μπαμπά αλλά το να δημιουργούμε γύρω από το γυμνό κορμί και τη σεξουαλική πράξη τόση ένταση, μου φαίνεται το λιγότερο άχρηστο.

Το θέμα είναι ΠΩΣ παρουσιάζουμε την ερωτική πράξη στα παιδιά ΠΡΙΝ ανοίξουν την πόρτα.
Όταν τελικά την ανοίξουν, θα εξαρτηθεί από τις καταγραφές που έχουν ΗΔΗ τι συναισθήματα θα αποκομίσουν.

Επειδή έχεις αναφερθεί συχνά στην πιθανή σεξουαλική επιθυμία προς έναν από τους δύο γονείς. Αλοίμονο. Με την ίδια λογική δε θα πρεπε οι μπαμπάδες να αγκαλιάζουν και να χαϊδεύουν τις κόρες τους μη τυχών και τις εξάψουν ερωτικά.

Προσωπικά λάτρευα τον μπαμπά μου, καθόμουν ώρες στην αγκαλιά του χάϊδευα τα μούσια του και έπαιζα με την κοιλιά του... Δε θυμάμαι να τον πόθησα ποτέ ερωτικά. Σίγουρα ούτε κι εκείνος. Δε χρειάστηκε κανένας απ' τους δυό μας να κάνει κάτι ειδικό για να μη συμβεί αυτό. Ίσως πάλι ακριβώς η άνεση που είχε με το γυμνό του κορμί μπροστά μου και η απομυθοποίηση του κρυφού και απαγορευμένου να ήταν αυτό ακριβώς που χρειάστηκε για να μην τον δω ποτέ ερωτικά.

Τελικά δεν κατάλαβα γιατί αρχίσαμε όλη αυτή την συζήτηση? :hmm:
Ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος ότι ΠΟΤΕ τα παιδιά σου δε θα σε πετύχουν να κάνεις σεξ, είναι ή να κλειδώνεις την πόρτα (πράγμα που ενέχει κυνδύνους γιατί ανάλογα με την ηλικία το παιδί μπορεί να χρειαστεί κάτι, άσε που μια κλειδωμένη πόρτα μεταφράζεται με πολλούς, όχι πάντα καλούς τρόπους) ή να περιμένεις να λείπουν τα παιδιά απ' το σπίτι για να βρεθείς με το συντροφό σου, (τρέχα γύρευε δηλαδή), ή να μην έχεις καθόλου ερωτικές σχέσεις! (Το προτείνει και o Woody Allen για να μην κολλήσεις AIDS! :P)

Η αμάθεια σκοτώνει. Η γνώση προφυλάσσει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Isiliel είσαι πολύ ωραία :D

Εγω ξέρω ότι για ερωτική έλξη από παιδί σε γονεά ουσιστικά εμποδίζεται γονιδιακώς λόγω του συνδρόμου Westenmark ή κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Isiliel είσαι πολύ ωραία :D

Εγω ξέρω ότι για ερωτική έλξη από παιδί σε γονεά ουσιστικά εμποδίζεται γονιδιακώς λόγω του συνδρόμου Westenmark ή κάπως έτσι.
Αυτό υπάρχει μόνο στους ανθρώπους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν ξέρω βρε παιδιά, θυμάμαι μόνο ότι είχα διαβάσει σε κάποιο βιβλίο πως η έλξη του παιδιού προς το γονέα είναι εξαιρετικά σπάνια (νομίζω όχι μόνο προς γονείς, αλλά γενικά προς ανθρώπους) λόγω ενός συνδρόμου, το οποίο σε απλά λόγια λέει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να συνδεθείς ερωτικά με άτομα με τα οποία έρχεσαι σε επαφή τους πρώτους μήνες της ζωής σου. Ελπίζω να μην είναι μπαρούφα και εκτεθώ :D

btw εγώ είχα πετύχει γονείς σε τέτοιες στιγμές όντας πολύ μικρή και αθώα.
Κατάλαβα πολλά μα πάρα πολλά χρόνια μετά τι έκαναν (τα παίρνω κι αργά το άτιμο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξέρω βρε παιδιά, θυμάμαι μόνο ότι είχα διαβάσει σε κάποιο βιβλίο πως η έλξη του παιδιού προς το γονέα είναι εξαιρετικά σπάνια (νομίζω όχι μόνο προς γονείς, αλλά γενικά προς ανθρώπους) λόγω ενός συνδρόμου, το οποίο σε απλά λόγια λέει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να συνδεθείς ερωτικά με άτομα με τα οποία έρχεσαι σε επαφή τους πρώτους μήνες της ζωής σου. Ελπίζω να μην είναι μπαρούφα και εκτεθώ :D

Σιγά την έκθεση καλέ, αν μη τι άλλο θα μας βάλεις να το ψάξουμε και κάτι καλό θα βγει απο αυτό :)
Ρώτησα διότι στις γάτες τουλάχιστον, απο την προσωπική μου εμπειρία έχω δει οτι ΔΕΝ ισχύει. Μέχρι και λεσβιακό έχω πετύχει μεταξύ μητέρας γάτας και κόρης γάτας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top