Τυχερή ή άτυχη η γενιά 18-30 της κρίσης;

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Αγαπητέ μου είναι απλό αν έχεις κάνα δύο χωραφάκια και σπούδασες οινοποιία θα βάλεις αμπέλια και θα κάνεις κρασί με απίστευτη, γεύση ποιότητα με τα πιο σύγχρονα μέσα.

Αν πάλι σπούδασες αυτοματισμό και έχεις κτηματάκια αυτοματοποιείς ποτίσματα και ιστορίες και φτιάχνεις κάτι που το σπρώχνεις είτε εγχώρια είτε στο εξωτερικό.

Αν σπούδασες πληροφορικάριος με ειδίκευση στην τεχνητή νοημοσύνη ψάχνεις για δουλειά Αμερική, Αγγλία κτλ.

Υπάρχουν επιλογές και για αυτό αρκετοί στρέφονται στην επαρχία. Έχουμε τρομερά τμήματα για αξιοποίηση των πόρων της χώρας...

Αυτό εννοώ σχετικότητα. Έχω και άλλα παραδείγματα άμα θες...

Το ζήτημα είναι τι ξέρεις να κάνεις και τι μπορείς να αξιοποιήσεις.

Δεν είμαστε χώρα δεύτερης και τρίτης ταχύτητας τι πεσιμισμός είναι αυτός???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Aγαπητε Red hot chili L,
καταρχην θα ηταν πιο χρησιμο να εκανες τα οποιαδηποτε σχολια με πιο ευγενικη γλωσσα, και αφηνοντας και μια μικρη σχισμη οτι ενδεχομενως να μη κατεχεις εσυ μονο την απολυτη αληθεια και ολοι οι αλλοι την απολυτη πλανη. Εγω προσπαθω να πεισω τον κοσμο να παρουν την τυχη και την απασχοληση τους στα χερια τους, σε αντιθεση με μια παραδοσιακη συνταγη ψηφοθηρικων και θυματοποιητικων κομματων (παλιων και νεοσυστατων), θεσμων κλπ που θελουν να δημιουργουν θυματα, δουλους, ανασφαλεις μισθωτους για να εχουν πελατεια για να τους πουλαν πατερναλικι υποστηριξης των θυματων και την προσδοκια προσληψης η υποστηριξης της εργασιακης τους ασφαλειας. Εγω δεν πιστευω οτι αυτη την φοβικη νεα γενια θελουμε, αφου καταστρεψαμε τις προηγουμενες σε πελατειακες εξαρτησιακες σχεσεις.
Αλλα ασε με εμενα που δεν πατω στην πραγματικοτητα (δεν σου χαλω χατηρι αν αυτο τονωνει την αυτοπεποιθηση στις πεποιθησεις σου), εσυ εκτος απο την κριτικη εχεις κατι να προτεινεις μεσα απο τα 45 χρονια εμπειριας σου στα νεα παιδια? Πες την την γνωμη σου και μη φοβασαι οτι την επιβαλεις διοτι οι ενδιαφερομενοι τελικα θα κρινουν. Ετσι θα εισαι χρησιμος. Απο αγανακτηση και κριτικη εχουμε χορτασει, αυτο πουλανε ολοι απο το πρωι μεχρι το βραδυ. Αλλα πειναμε απο ιδεες πως θα βγουμε σε ατομικο και συλλογικο επιπεδο απο το αδιεξοδο. Βοηθα μας!


Προσωπικά δε θυμάμαι να σε προσέβαλα, αλλά εσύ προσπαθείς σκληρά να το κάνεις. Τες παν.

Δεν ισχυρίστηκα ότι κατέχω "την απόλυτη αλήθεια". Ομως γνωρίζω (και θάπρεπε να γνωρίζεις κι εσύ, δεν είσαι 20 χρονών πια, μεγάλος άνθρωπος) όπως γνωρίζει ο καθένας μας, ότι μόνος του ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να κάνει κάτι. Δεν λειτουργεί έτσι το πράγμα. Η επίθεση δεν είναι ενάντια σε σένα ή σε μένα, είναι ενάντια σε όλες τις εργαζόμενες τάξεις, τους μισθωτούς και τους μικροεπαγγελματίες. Οταν η επίθεση είναι ενάντια στο σύνολο της τάξης σου και εσύ προσπαθείς να απαντήσεις με λογικές "ο κώλος μου νάν καλά και οι άλλοι να παν στο διάολο", αυτό που μπορείς να πετύχεις είναι 9 στις 10 φορές μία μεγαλοπρεπή τρύπα στο νερό - ο δικός σου πισινός θα υποφέρει μαζί με όλων των υπολοίπων.

Συλλογική δράση είναι ο μόνος τρόπος να σταματήσει η φτωχοποίηση των εργαζόμενων τάξεων. Ο εαυτουλισμός και η προσπάθεια "να γλιτώσει ο καθένας τον κώλο του" φυσιολογικά θα έχει ως αποτέλεσμα απλώς να συνεχίσεις να λειτουργείς ως Ιδιώτης (με την αρχαιοελληνική έννοια) σε έναν κόσμο που κραυγάζει ότι απαιτεί συλλογικές δράσεις.

Κάνω προτάσεις εξαρχής σε αυτό το νήμα. Δείχνω ότι το πρόβλημα δεν είναι τι θα κάνεις εσύ ή εγώ ή ο γείτονας. Το πρόβλημα αφορά σε ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ τους εργαζόμενους. Και λύση μπορεί να δοθεί μόνο άμα δράσουμε όλοι μαζί. Αμα δράσουμε (ξανά) εαυτουλίστικα και ατομικίστικα, απλώς θα μας καταπιεί το μεγάλο θηρίο.

Αυτή είναι η πρόταση μου. Το ξέρω ότι δε σου αρέσει, αλλά αυτή είναι η μόνη ρεαλιστική λύση για το μέλλον. Η εναλλακτική που προτείνεις εσύ είναι να αρχίσουν όλοι όσοι μπορούν να κάνουν μικροεπιχειρήσεις, τις οποίες θα "καταπιεί" η οικονομική πραγματικότητα πριν καν προλάβεις να πεις "επένδυση" και θα βρεθούν όχι μόνο στο σημείο εκκίνησης, αλλά και με ένα ευμεγέθες χρέος στο κεφάλι τους, το οποίο δεν θα έχουν τη δυνατότητα να αποπληρώσουν.

Αυτά από κάποιον απολύτως ρεαλιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αγαπητέ μου είναι απλό αν έχεις κάνα δύο χωραφάκια και σπούδασες οινοποιία θα βάλεις αμπέλια και θα κάνεις κρασί με απίστευτη, γεύση ποιότητα με τα πιο σύγχρονα μέσα.

Αν πάλι σπούδασες αυτοματισμό και έχεις κτηματάκια αυτοματοποιείς ποτίσματα και ιστορίες και φτιάχνεις κάτι που το σπρώχνεις είτε εγχώρια είτε στο εξωτερικό.

Αν σπούδασες πληροφορικάριος με ειδίκευση στην τεχνητή νοημοσύνη ψάχνεις για δουλειά Αμερική, Αγγλία κτλ.

Υπάρχουν επιλογές και για αυτό αρκετοί στρέφονται στην επαρχία. Έχουμε τρομερά τμήματα για αξιοποίηση των πόρων της χώρας...

Αυτό εννοώ σχετικότητα. Έχω και άλλα παραδείγματα άμα θες...

Το ζήτημα είναι τι ξέρεις να κάνεις και τι μπορείς να αξιοποιήσεις.

Δεν είμαστε χώρα δεύτερης και τρίτης ταχύτητας τι πεσιμισμός είναι αυτός???

Για τις επιστήμες που σχετίζονται με το δημόσιο σχολείο τι εναλλακτικές δίνεις; :hmm: Τι άλλο θα μπορούσε να προσφέρει η Ελληνική επαρχία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αγαπητέ μου είναι απλό αν έχεις κάνα δύο χωραφάκια και σπούδασες οινοποιία θα βάλεις αμπέλια και θα κάνεις κρασί με απίστευτη, γεύση ποιότητα με τα πιο σύγχρονα μέσα.

Αν πάλι σπούδασες αυτοματισμό και έχεις κτηματάκια αυτοματοποιείς ποτίσματα και ιστορίες και φτιάχνεις κάτι που το σπρώχνεις είτε εγχώρια είτε στο εξωτερικό.

Αν σπούδασες πληροφορικάριος με ειδίκευση στην τεχνητή νοημοσύνη ψάχνεις για δουλειά Αμερική, Αγγλία κτλ.

Υπάρχουν επιλογές και για αυτό αρκετοί στρέφονται στην επαρχία. Έχουμε τρομερά τμήματα για αξιοποίηση των πόρων της χώρας...

Αυτό εννοώ σχετικότητα. Έχω και άλλα παραδείγματα άμα θες...

Το ζήτημα είναι τι ξέρεις να κάνεις και τι μπορείς να αξιοποιήσεις.

Δεν είμαστε χώρα δεύτερης και τρίτης ταχύτητας τι πεσιμισμός είναι αυτός???
Θεωρείς δηλαδή σοβαρή προοπτική απασχόλησης για κάποιον που σπούδασε κι αφιέρωσε 4+ χρόνια απ'τη ζωή του και θέλει να κάνει καριέρα στο επάγγελμα του να ασχολείται μέχρι τα γεράματα με τα ποτιστικά και τα κρασιά;Κι η κουτσή Μαρία βγάζει κρασί/τσίπουρο/whatever...

Αλλά έστω,ΕΣΤΩ ότι πρόκειται για σοβαρή προοπτική...κόστος επένδυσης και πρώτων υλών;Εφορία;Καύσιμα;Ρεύμα/Νερό;
Γιατί νομίζεις ότι όποιος αγρότης είχε πέντε δεκάρες στην άκρη προτίμησε να καλλιεργήσει...φωτοβολταϊκά;
Άσε ξέρω,γιατί "είναι τεμπέληδες οι αγρότες"!:rolleyes:

Πέρα απ'αυτό,έχεις κι εντελώς λανθασμένη εντύπωση για τους λόγους για τους οποίους κάποιοι (όχι όσοι νομίζεις) στρέφονται στην επαρχία...οι περισσότεροι το κάνουν για να γλυτώσουν τα έξοδα (επιστρέφοντας σε γονείς/παππούδες) και κατόπιν πολλών ανεπιτυχών προσπαθειών να βρουν κάτι έστω και έξω απ'το επαγγελματικό τους πεδίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δηλαδή για σένα το να κάνει κάποιος αυτό που σπούδασε είναι χαζομάρα, δεν υπάρχει επιστήμη ούτε στην οινοποιία ούτε στο άλλο παράδειγμα που ανέφερα. Μάλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή για σένα το να κάνει κάποιος αυτό που σπούδασε είναι χαζομάρα, δεν υπάρχει επιστήμη ούτε στην οινοποιία ούτε στο άλλο παράδειγμα που ανέφερα. Μάλιστα...

Δεν είναι χαζομάρα, απλά για να στήσεις δικό σου σοβαρό οινοποιείο από το τίποτα θέλεις κεφάλαιο 150.000 χιλιάρικα τουλάχιστο, χωρίς να υπολογιστεί καν το κόστος ανεύρεσης αγορών για διάθεση των προϊόντων. Ο αγροτικός τομέας είναι ανοιχτός μόνο για νέους που έχουνε ήδη στημένες αγροτικές επιχειρήσεις από γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δηλαδή για σένα το να κάνει κάποιος αυτό που σπούδασε είναι χαζομάρα, δεν υπάρχει επιστήμη ούτε στην οινοποιία ούτε στο άλλο παράδειγμα που ανέφερα. Μάλιστα...
Άρα η λογική σου είναι "αφού έτυχε και γεννήθηκες στη χρεοκοπημένη Ελλάδα του 2013 κοίτα να σπουδάσεις κάνα αγροτικό ή τουριστικό επάγγελμα μπας και κάνεις κάτι αλλιώς την πάτησες";:eek:
Δεν πάει έτσι φίλε...
Και ΕΣΤΩ ότι μιλάμε για άτομα που έχουν σπουδάσει κάτι τέτοιο και ΕΣΤΩ ότι έχουν πολλά λεφτά στην άκρη για πέταμα (γιατί από το να δώσεις 200 χιλιάρικα για μια επιχείρηση με 10% πιθανότητες να "πιάσει" καλύτερα να τα βάλεις σε μια προθεσμιακή και να ζεις/βοηθιέσαι από τους τόκους)...γιατί ο άλλος να μη στήσει π.χ. τα μποστάνια ή το ελαιοτριβείο του στη Βουλγαρία και να τα φέρνει εδώ απλά για την "Ελληνική" ετικέτα;
Την (στρεβλή απ'ότι φαίνεται) εικόνα που έχεις για τον Ελληνικό πρωτογενή τομέα σε συμβουλεύω να την ξεχάσεις...μόνο εκτός Ευρωζώνης και με δικό σου,σαφώς υποτιμημένο νόμισμα μπορείς να φτιάξεις 100% ανταγωνιστικό ΕΛΛΗΝΙΚΟ (κι όχι "Ελληνικό") προϊόν στον τόπο σου από εδώ και πέρα!
Ο αγροτικός τομέας είναι ανοιχτός μόνο για νέους που έχουνε ήδη στημένες αγροτικές επιχειρήσεις από γονείς.
Κι αυτοί μη νομίζεις ότι βγάζουν λεφτά,με νύχια και με δόντια προσπαθούν να κρατηθούν!
Δυστυχώς από άποψης ανταγωνιστικότητας των προϊόντων μας πιαστήκαμε ξεβράκωτοι στα αγγούρια (γενικά ως χώρα) και ειδικά στα αγροτικά!
Πλέον μας έχουν καπελώσει από όλες τις πλευρές οι "γείτονες" και δεν φαίνεται φως στο τούνελ έτσι όπως πάει το πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Παιδιά το να φύγει κάποιος στο εξωτερικό δεν είναι εύκολο από χρηματικής άποψης...!Είναι επένδυση.... και μεγάλη!Απλά θα σας αναφέρω ότι για να νοικιάσεις 2άρι σπίτι στη Γερμανία χρειάζεσαι 700 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση...τιμή ευκαιρίας!
Θα μου πείτε μερικοί ''Ε εντάξει πληρώνεις μια φορά αλλά εξασφαλίζεσαι για όλη σου τη ζωή'' :hmm: για σκεφτείτε καλύτερα...Η Ελλάδα όπως και οι χώρες του νότου ήταν αυτές που ''χτυπήθηκαν'' εξ αρχής..αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η κρίση δεν θα επηρεάσει και τις υπόλοιπες χώρες...Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι τα πράγματα θα παραμείνουν έτσι για πάντα...ΚΑΝΕΙΣ...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Παιδιά το να φύγει κάποιος στο εξωτερικό δεν είναι εύκολο από χρηματικής άποψης...!Είναι επένδυση.... και μεγάλη!Απλά θα σας αναφέρω ότι για να νοικιάσεις 2άρι σπίτι στη Γερμανία χρειάζεσαι 700 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση...τιμή ευκαιρίας!
Θα μου πείτε μερικοί ''Ε εντάξει πληρώνεις μια φορά αλλά εξασφαλίζεσαι για όλη σου τη ζωή'' :hmm: για σκεφτείτε καλύτερα...Η Ελλάδα όπως και οι χώρες του νότου ήταν αυτές που ''χτυπήθηκαν'' εξ αρχής..αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η κρίση δεν θα επηρεάσει και τις υπόλοιπες χώρες...Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι τα πράγματα θα παραμείνουν έτσι για πάντα...ΚΑΝΕΙΣ...!!
700€ με ρεύμα/θέρμανση/internet μέσα στο πακέτο στο 99% των περιπτώσεων...
Άμα παίρνεις 3-3,5 χιλιάρικα στα 25-30 σου (τόσα είναι τα "κανονικά" για μια junior θέση π.χ. μηχανικού) και δίνεις αυτά +1.000€ για εφορία,έχεις αμέσως 1.300€-1.800€ για να τα φας όπως θες!
Άμα είσαι και σε καλή εταιρία στο 90+% των περιπτώσεων έχεις και αυτοκίνητο με leasing+κινητό με βενζίνες και λεπτά ομιλίας free...εσύ άμα βρεις τέτοια δουλειά μην πας,κάτσε Ελλαδάρα να "αγωνιστείς"!:rolleyes:

Από εκεί και πέρα κανείς δε μπορεί να προδικάσει τις οικονομικές εξελίξεις του μέλλοντος (ούτε καν οι σκιτζήδες οι economists)...το βέβαιο είναι πως αυτοί που θα ζήσουν καλά θα είναι κυρίως αυτοί που θα προσαρμοστούν στην ιδέα του migrating και των συχνών μετακινήσεων για εργασιακούς λόγους!
Αντίθετα η νοοτροπία του "εξασφαλίζεσαι" και "ποιος μου εγγυάται" κ.λπ. θα φάει πολύ κόσμο (κι όχι άδικα in my humble opinion)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
700€ με ρεύμα/θέρμανση/internet μέσα στο πακέτο στο 99% των περιπτώσεων...
Άμα παίρνεις 3-3,5 χιλιάρικα στα 25-30 σου (τόσα είναι τα "κανονικά" για μια junior θέση π.χ. μηχανικού) και δίνεις αυτά +1.000€ για εφορία,έχεις αμέσως 1.300€-1.800€ για να τα φας όπως θες!
Άμα είσαι και σε καλή εταιρία στο 90+% των περιπτώσεων έχεις και αυτοκίνητο με leasing+κινητό με βενζίνες και λεπτά ομιλίας free...
Εσύ άμα βρεις τέτοια δουλειά μην πας,κάτσε Ελλαδάρα να "αγωνιστείς"!:rolleyes:

Από εκεί και πέρα κανείς δε μπορεί να προδικάσει τις οικονομικές εξελίξεις του μέλλοντος (ούτε καν οι σκιτζήδες οι economists)...το βέβαιο είναι πως αυτοί που θα ζήσουν καλά θα είναι κυρίως αυτοί που θα προσαρμοστούν στην ιδέα του migrating και των συχνών μετακινήσεων για εργασιακούς λόγους!
Αντίθετα η νοοτροπία του "εξασφαλίζεσαι" και "ποιος μου εγγυάται" κ.λπ. θα φάει πολύ κόσμο (κι όχι άδικα in my humble opinion)...

Ποιός θα σου δίνει 3,500 χιλιάρικα στα 25 σου???Oh boy εσύ το παρατράβηξες!:hmm: Για να φτάσεις να πάρεις τα 3μιση χιλιάρικα πρέπει πρώτα να αποδείξεις ότι το αξίζεις φίλε μου!Δεν θα σου ανοίξουν έτσι τις πόρτες και ειδικά αν είσαι και μετανάστης...Πρέπει να ''γλύψεις'' πολλές ποδιές για να το κάνεις αυτό... μην προτρέχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ποιός θα σου δίνει 3,500 χιλιάρικα στα 25 σου???Oh boy εσύ το παρατράβηξες!:hmm: Για να φτάσεις να πάρεις τα 3μιση χιλιάρικα πρέπει πρώτα να αποδείξεις ότι το αξίζεις φίλε μου!Δεν θα σου ανοίξουν έτσι τις πόρτες και ειδικά αν είσαι και μετανάστης...Πρέπει να ''γλύψεις'' πολλές ποδιές για να το κάνεις αυτό... μην προτρέχεις!
Όλα αυτά εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες...εγώ απλώς είμαι σε θέση να πω πως κάποιο παιδί που σπούδασε π.χ. πληροφορική ή κάποια ειδικότητα μηχανικού,έχει δουλέψει 2-3 χρόνια σε δουλειά σχετική με τον τομέα του και γνωρίζει και τη γλώσσα σχετικά εύκολα προσεγγίζει (είτε μεμονωμένα είτε μέσω γραφείων διαμεσολάβησης) τέτοιες junior positions!Συγκεκριμένα απ'τη σχολή μου τρεις έχω μέχρι στιγμής υπόψη μου που πήγαν Γερμανία νότια (25-30 όλοι) και τα μηνιάτικα τους εκεί κυμαίνονταν,3.000€-3.800€ περίπου...
Τώρα οκ,αν σπούδασες π.χ. φιλόλογος ή κάτι παρόμοιο προφανώς δεν έχεις και πολλές επιλογές!

Anyway αυτά τα συζητάμε σε άλλο θέμα,ξεφύγαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν παραθέτεις αγόρι ούτε κόστος ζωής ούτε τίποτα σχετικά με τα έξοδα στην εν λόγω χώρα. Μπορώ και εγώ να σου πω ότι υπάρχουν άνθρωποι συνάδελφοί μας, μια που υποθέτω ότι είσαι του συναφιού, με εταιρίες που πηγαίνουν πάρα πολύ καλά και αναπτύσσονται συνέχεια. Α και μάντεψε υπάρχει ένα μαγικό μέσο που λέγεται INTERNET. Και σε αυτό το μαγικό μέσο άμα φιλήσεις το σωστό πρίγκηπα, γίνεσαι επιχείρηση. Στις 12 το βράδυ όμως δεν γίνεσαι κωλοκύθα. Απορρίπτεις ένα κάρο επαγγέλαμτα και κυρίως αυτά που στελέχωσαν την οικονομία της χώρας μας για αιώνες. Ναι τα παρατήσαμε και αρκετοί τώρα τα ξαναπιάνουνε. Γιατίιιιιι?
Γιατί έχουμε τεχνογνωσία!Ουάου ε? Ναι ήρθε και στην Ελλάδα και κάποιοι συμπολίτες μας το σπούδασαν για να βοηθήσουν και την επαρχία. Αποκλείεται να μην έχεις ακούσει για ανθρώπους που κάνουν χρυσές δουλειές παράγοντας λάδι, μαρμελάδες, φρούτα με τρελές εξαγογές στο εξωτερικό.

Η ουσία τώρα, γιατί να το κουράζουμε. Είσαι μηδενιστής και θεωρείς ότι όλα στη χώρα είναι χάλι μαύρο. Μπράβο μπορείς να φύγεις στο εξωτερικό αναζητώντας καλύτερη τύχη στηριζόμενος στο ένστικτο της επιβίωσης. Επιπλέον, μπορείς να κάτσεις εδώ και να προσαρμόσεις τις γνώσεις στα δικά σου δεδομένα. Επιπλέον μπορείς να κάνεις κάτι άσχετο με την ειδικότητα που πήρες, εκμεταλλεύομενος τις γνώσεις σου.

Όλο το ζήτημα είναι θέμα επιλογών και θα σου κλείσω το σεντόνι με ένα ρητό.
We all make choices. But in the end, our choices make us.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Παιδιά το να φύγει κάποιος στο εξωτερικό δεν είναι εύκολο από χρηματικής άποψης...!Είναι επένδυση.... και μεγάλη!Απλά θα σας αναφέρω ότι για να νοικιάσεις 2άρι σπίτι στη Γερμανία χρειάζεσαι 700 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση...τιμή ευκαιρίας!
Θα μου πείτε μερικοί ''Ε εντάξει πληρώνεις μια φορά αλλά εξασφαλίζεσαι για όλη σου τη ζωή'' :hmm: για σκεφτείτε καλύτερα...Η Ελλάδα όπως και οι χώρες του νότου ήταν αυτές που ''χτυπήθηκαν'' εξ αρχής..αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η κρίση δεν θα επηρεάσει και τις υπόλοιπες χώρες...Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι τα πράγματα θα παραμείνουν έτσι για πάντα...ΚΑΝΕΙΣ...!!

με τελειως διαφορετικους μισθους ομως, μη υγκρινεις μισθο Ελλαδος και νοικι Γερμανιας...

Ποιός θα σου δίνει 3,500 χιλιάρικα στα 25 σου???Oh boy εσύ το παρατράβηξες!:hmm: Για να φτάσεις να πάρεις τα 3μιση χιλιάρικα πρέπει πρώτα να αποδείξεις ότι το αξίζεις φίλε μου!Δεν θα σου ανοίξουν έτσι τις πόρτες και ειδικά αν είσαι και μετανάστης...Πρέπει να ''γλύψεις'' πολλές ποδιές για να το κάνεις αυτό... μην προτρέχεις!
αμα αξιζει η δουλεια σου και εχεις δυνατο cv μια χαρα στα δινει ο κολλητος μου τοσα επερνε στα 23- 24 του στην Αγγλια, μεταναστης που δεν εγλειψε καμια πορτα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Προσωπικά δε θυμάμαι να σε προσέβαλα, αλλά εσύ προσπαθείς σκληρά να το κάνεις. Τες παν.

Δεν ισχυρίστηκα ότι κατέχω "την απόλυτη αλήθεια". Ομως γνωρίζω (και θάπρεπε να γνωρίζεις κι εσύ, δεν είσαι 20 χρονών πια, μεγάλος άνθρωπος) όπως γνωρίζει ο καθένας μας, ότι μόνος του ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να κάνει κάτι. Δεν λειτουργεί έτσι το πράγμα. Η επίθεση δεν είναι ενάντια σε σένα ή σε μένα, είναι ενάντια σε όλες τις εργαζόμενες τάξεις, τους μισθωτούς και τους μικροεπαγγελματίες. Οταν η επίθεση είναι ενάντια στο σύνολο της τάξης σου και εσύ προσπαθείς να απαντήσεις με λογικές "ο κώλος μου νάν καλά και οι άλλοι να παν στο διάολο", αυτό που μπορείς να πετύχεις είναι 9 στις 10 φορές μία μεγαλοπρεπή τρύπα στο νερό - ο δικός σου πισινός θα υποφέρει μαζί με όλων των υπολοίπων.

Συλλογική δράση είναι ο μόνος τρόπος να σταματήσει η φτωχοποίηση των εργαζόμενων τάξεων. Ο εαυτουλισμός και η προσπάθεια "να γλιτώσει ο καθένας τον κώλο του" φυσιολογικά θα έχει ως αποτέλεσμα απλώς να συνεχίσεις να λειτουργείς ως Ιδιώτης (με την αρχαιοελληνική έννοια) σε έναν κόσμο που κραυγάζει ότι απαιτεί συλλογικές δράσεις.

Κάνω προτάσεις εξαρχής σε αυτό το νήμα. Δείχνω ότι το πρόβλημα δεν είναι τι θα κάνεις εσύ ή εγώ ή ο γείτονας. Το πρόβλημα αφορά σε ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ τους εργαζόμενους. Και λύση μπορεί να δοθεί μόνο άμα δράσουμε όλοι μαζί. Αμα δράσουμε (ξανά) εαυτουλίστικα και ατομικίστικα, απλώς θα μας καταπιεί το μεγάλο θηρίο.

Αυτή είναι η πρόταση μου. Το ξέρω ότι δε σου αρέσει, αλλά αυτή είναι η μόνη ρεαλιστική λύση για το μέλλον. Η εναλλακτική που προτείνεις εσύ είναι να αρχίσουν όλοι όσοι μπορούν να κάνουν μικροεπιχειρήσεις, τις οποίες θα "καταπιεί" η οικονομική πραγματικότητα πριν καν προλάβεις να πεις "επένδυση" και θα βρεθούν όχι μόνο στο σημείο εκκίνησης, αλλά και με ένα ευμεγέθες χρέος στο κεφάλι τους, το οποίο δεν θα έχουν τη δυνατότητα να αποπληρώσουν.

Αυτά από κάποιον απολύτως ρεαλιστή.

Aγαπητε Red hot chili L,
καταρχην σε ευχαριστω για την συνεισφορα σου στην συζητηση. Συμφωνω απολυτα οτι χρειαζεται συλλογικη δραση και οχι "εαυτουλισμοι", "ιδιωτικισμοι", "ο σωζων εαυτον σωθητω". Αυτα πιστευω απο τα 18 μου οταν εγινα προεδρος στην Σχολη Μηχανολογων στο Πολυτεχνειο Θεσσαλονικης (1972-74, δυσκολα χρονια που οσοι συνδικαλιζονταν υποθηκευαν την καριερα τους και την ελευθερια τους), μεχρι τα 59 μου που ιδρυσα δυο εταιρειες με συνεταιρους και τωρα μια Κοινωνικη Συναιτεριστικη Επιχειρηση (ΚΟΙΝΣΕΠ) με 22 συνιδρυτες, απο καθηγητη πανεπιστημια, προεδρο ομοσπονδιας, ανεργους αποφοιτους, διευθυντικα στελεχη, οδηγους, κλπ. Αν μεταφρασεις το 1+1=1=111, εκπεμπει την βαθια μου πιστη στην εκθετικη δυναμικη της συλογικης δρασης.
Εγω ανεφερα μερικες πρακτικες μορφες συλλογικων δρασεων. Θα σε παρακαλουσα να μας προτεινεις και εσυ καποιες συγκεκριμμενες, πρακτικες και "απολυτα ρεαλιστικες" μορφες συλλογικης δρασης μια που πιστευεις οτι εισαι "απολυτα ρεαλιστης". Τι να κανουμε λοιπον, να βγουμε στους δρομους, να αυτοδιαχειριστουμε τα ανυπαρκτα εργοστασια, να κανουμε γενικη απεργια, να κανουμε λευκη απεργια στους εργοδοτες, να αυτοκτονησουμε συλλογικα, να οργανωσουμε εθελοντισμο στις γειτονιες, αν απεχουμε μαζικα στις εκλογες? Πες μας πρακτικες προτασεις για να μας βοηθησεις γιατι η στρογγυλη και νεφελωδης παροτρυνση για συλλογικη δραση δεν μας βοηθα.
Σε ευχαριστω και παλι για την συνεισφορα σου στην συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι θα βγει σε καλό αν όλοι προχωρήσουμε στην αυτοαπασχόληση...
Εγώ βλέπω κόσμο και κοσμάκη να ανοίγει καφετέριες και ρεστοράν,ταβέρνες που μετά από λίγο καιρό ''σβήνουν''...Είναι λογικό αφού δεν αποτελούν πρωτότυπες ιδέες...και για εμένα είναι λάθος επένδυση..Δύσκολα μια μικρή επιχείρηση και μάλιστα ακόμα και πρωτότυπη όσον αφορά τις υπηρεσίες που θα παρέχει...μπορεί να σταθεί στα πόδια της...θα την κατασπαράξουν τα χρέη και οι εφορία!Δεν είναι σωστή επιλογή...άλλωστε ότι και να κάνεις πάντα θα υπάρχει ο εργοδότης και ο εργαζόμενος...μην ζητάμε όλοι να είμαστε αφεντικά.....αρκεί μόνο να αγαπάμε αυτό που κάνουμε τίποτα άλλο!

Αγαπητη "στο διαολο παμε?",
προφανως δεν συστηνω ολοι να γινουν αυτοαπαχολουμενοι, ουτε ταιριαζει σε ολες τις προσωπικοτητες, ουτε χωρος στην αγορα υπαρχει για ολους. Αυτο που θελω να περασω σαν μηνυμα ειναι να μη ξορκιζουμε ουτε να φοβομαστε την αυτενεργεια των ανθρωπων διοτι αλλιως επιλεγοντας την μισθωτη εργασια, επιλεγουν απο default και την "προσεχως ανεργια" η την κακοπληρωμενη εργασια.
Αυτοι που κανουν καφετερειες, μπαρακια, froyo, και τα συναφη, αναπαραγουν το παλιο πεθαμενο μοντελο της ανεμελιας, βολης, φραπε, υπηρεσιων που δεν δημιουργουν πρωτογενη αξια. Δυστυχως μυαλο δεν βαζουμε πολλοι, το οραμα μιας μεγαλης μειοψηφιας της νεολαιας ηταν να γινουν σερβιτορες σε μπαρακια, πωλητριες σε μπουτικ, κομμωτριες, τραγουδιστριες, η οι αρρενες να ανοιξουν μπαρακια, να ειναι πορτιερηδες, να φτιαξουν βενζιναδικο, κλπ. Προς θεου, δεν υποτιμω κανενα επαγγελμα, αλλα κριτικαρω την σταση των νεοελληνων να αποφευγουν την παραγωγη πρωτογενους αξιας και να επιδιδονται σε ευκολες, αχρηστες και ισως παρασιτικες δραστηριοτητες.
Υπαρχουν ομως παρα πολλες ευκαιριες που δεν τις βλεπουμε διοτι εχουμε εκπαιδευτει να βλεπουμε προς το παρελθον και οχι προς το μελλον. Χρειαζονται ομως μερικα πραγματα που δεν τα εχουμε και φοβομαστε να τα δοκιμασουμε (εκτος απο την ελλειψη χρηματοδοτησης), οπως : επιχειρηματικη νοοτροπια, θαρρος, να παιρνουμε ρισκα, να ξεβολευτουμε, να κουραστουμε, να επιμενουμε με πεισμα να στησουμε κατι, να συνεργαστουμε με αλλους, να αποτυχουμε και να ξαναπροσπαθησουμε. Ειναι αραγε αυτα γονιδιακα η εκπαιδευονταi? Τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν παραθέτεις αγόρι ούτε κόστος ζωής ούτε τίποτα σχετικά με τα έξοδα στην εν λόγω χώρα. Μπορώ και εγώ να σου πω ότι υπάρχουν άνθρωποι συνάδελφοί μας, μια που υποθέτω ότι είσαι του συναφιού, με εταιρίες που πηγαίνουν πάρα πολύ καλά και αναπτύσσονται συνέχεια. Α και μάντεψε υπάρχει ένα μαγικό μέσο που λέγεται INTERNET. Και σε αυτό το μαγικό μέσο άμα φιλήσεις το σωστό πρίγκηπα, γίνεσαι επιχείρηση. Στις 12 το βράδυ όμως δεν γίνεσαι κωλοκύθα. Απορρίπτεις ένα κάρο επαγγέλαμτα και κυρίως αυτά που στελέχωσαν την οικονομία της χώρας μας για αιώνες. Ναι τα παρατήσαμε και αρκετοί τώρα τα ξαναπιάνουνε. Γιατίιιιιι?
Γιατί έχουμε τεχνογνωσία!Ουάου ε? Ναι ήρθε και στην Ελλάδα και κάποιοι συμπολίτες μας το σπούδασαν για να βοηθήσουν και την επαρχία. Αποκλείεται να μην έχεις ακούσει για ανθρώπους που κάνουν χρυσές δουλειές παράγοντας λάδι, μαρμελάδες, φρούτα με τρελές εξαγογές στο εξωτερικό.

Η ουσία τώρα, γιατί να το κουράζουμε. Είσαι μηδενιστής και θεωρείς ότι όλα στη χώρα είναι χάλι μαύρο. Μπράβο μπορείς να φύγεις στο εξωτερικό αναζητώντας καλύτερη τύχη στηριζόμενος στο ένστικτο της επιβίωσης. Επιπλέον, μπορείς να κάτσεις εδώ και να προσαρμόσεις τις γνώσεις στα δικά σου δεδομένα. Επιπλέον μπορείς να κάνεις κάτι άσχετο με την ειδικότητα που πήρες, εκμεταλλεύομενος τις γνώσεις σου.

Όλο το ζήτημα είναι θέμα επιλογών και θα σου κλείσω το σεντόνι με ένα ρητό.
We all make choices. But in the end, our choices make us.
Δεν θεώρησα σκόπιμο να επιχειρηματολογήσω για κάτι τέτοιο,μια που είναι οφθαλμοφανές ότι στην Ελλάδα του σήμερα έχουμε "κόστος ζωής δυτικής Ευρώπης και μισθούς Ανατολικής"...από το να ξεχειλώσουμε κι άλλο το θέμα ίσως θα ήταν καλύτερο (και γι'αυτό αλλά και για σένα) να κάνεις κάνα ταξιδάκι προς χώρες τύπου Αγγλία ή Γερμανία,να μπεις σ'ένα supermarket να τσεκάρεις τιμές,να βγεις έξω σε κάνα μαγαζί και γενικά να διαπιστώσεις μόνος σου κατά πόσο απέχει προς τα πάνω ή όχι (εξαιρόντας το κόστος ενοικίασης) το κόστος αξιοπρεπούς διαβίωσης...

Έπειτα,να ξεκαθαρίσουμε κάτι γιατί βλέπω ότι ξεφεύγεις: κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει συγκεκριμένες σπουδές και επάγγελμα!Δεν "απορρίπτουμε" ούτε προμοτάρουμε τίποτα,ο καθένας διαλέγει αυτό που του αρέσει και στη συνέχεια κινείται αναλόγως!Αν η Ελλάδα στην πορεία δε μπορεί να τον αξιοποιήσει καθόλου ή μπορεί να τον αξιοποιήσει μόλις στο 10%-20% των δυνατοτήτων του όταν αλλού μπορεί να αξιοποιηθεί 100% είναι δικό της πρόβλημα (το οποίο δε λύνεται από τον ενδιαφερόμενο) και προφανώς και δε θα μείνει εδώ...ακόμη κι εγώ π.χ. παρότι έχω μια απ'τις καλύτερες δουλειές για την ηλικία μου και μισό μαγαζί που αφήνει συμπαθητικά λεφτά,αν μου δωθεί καλύτερη προοπτική θα την κυνηγήσω!

Τι εξαγωγές να κάνεις όταν για τους γνωστούς λόγους (ευρώ,ενεργειακά κ.α. κόστη,εφορία που σε γδέρνει ζωντανό κ.λπ.) προσφέρεις προϊόντα στη διπλάσια-τριπλάσια τιμή από τους "γείτονες" (π.χ. Ιταλία,Τουρκία κ.λπ.) και 4-5 φορές από άλλους πιο μακριά;
Χαριστικά χώρες τύπου Ρωσία,Αμερική π.χ. αγοράζουν κάπου-κάπου από Ελλάδα για να κρατούν τις εμπορικές σχέσεις (μήπως και στο μέλλον πέσουμε σε κόστος και παρατήσουν έτσι τις πάμφθηνες εισαγωγές από Χιλή ή Κόστα Ρίκα)!
Έχω γυρίσει σε πολλές χώρες κι έχω μπει σε αρκετά super market...Ελληνικά προϊόντα τις ελάχιστες φορές που έπεσαν στην αντίληψη μου έβλεπα συνήθως στην τελευταία σειρά και κανένας δε τα ακουμπούσε!Ούτε λάδια,ούτε φέτες ούτε τίποτα...
Καλά όσο για τη γκάμα των προϊόντων που προτείνεις να επενδύσει για να "εξάγει" κάποιος,απλά γελάω...φρούτα,μαρμελάδες κ.λπ. πιστεύω θα σε κάνουν πλούσιο όπως λες,έχοντας να ανταγωνιστείς μέχρι και την παραμικρή βάβω στην Ουρουγουάη που φτιάχνει και τις συσκευάζει από hobby!:lol:
Κάνα tablet,κινητό ή εν πάση περιπτώσει άξιο προσοχής προϊόν μπορείς να βγάλεις στην παραγωγή υπό αυτάς τας συνθήκας;Όχι;Ε φάε μνημόνια τότε!;)

Κλείνοντας το μήνυμα ας γράφω κι εγώ κάτι (γιατί είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσεις την προσπάθεια να κάνεις το μαύρο άσπρο)...δεν είναι ρητό,το κατέβασα τώρα μόλις απ'την γκλάβα μου: με ρητά και θεωρίες δε γεμίζει το στομάχι!

Υ.Γ. Το μόνο που μπορούμε να "εξάγουμε" ανταγωνιστικά πλέον είναι...σερβιτόρους στην Αλβανία:
https://www.gazzetta.gr/plus/article/561211/ellines-servitoroi-stin-alvania-gia-500-eyro
Καληνύχτα μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν κάνω το μαύρο άσπρο σου εξηγώ την εξάρτηση μεταξύ πολλαπλών παραγόντων, την οποία επιμένεις να μην δέχεσαι και μιλάς για συνολικές και καθολικές λύσεις, σαν γιατρό που πας και σου λέει πάρε αντιβίωση και στον επόμενο τόνο ισχυρότερη αντιβίωση. Είναι ηλίου φαινότερο ότι η σχεσιακή άλγεβρα δεν υπήρξε η μεγάλη σου αγάπη.

Anyway πιστεύω ότι η συζήτηση υπό άλλη βάση κουράζει τους υπόλοιπους, τους οποίους οφείλουμε να σεβαστούμε. Ας το πούμε EOT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
έχω μια απ'τις καλύτερες δουλειές για την ηλικία μου και μισό μαγαζί που αφήνει συμπαθητικά λεφτά
Τελικά όλα τα γκόλντεν μπόις της ελληνικής νεολαίας σ αυτό το σάιτ έχουν μαζευτεί :P
απ'τη σχολή μου τρεις έχω μέχρι στιγμής υπόψη μου που πήγαν Γερμανία νότια (25-30 όλοι) και τα μηνιάτικα τους εκεί κυμαίνονταν,3.000€-3.800€
Υ.Γ. Το μόνο που μπορούμε να "εξάγουμε" ανταγωνιστικά πλέον είναι...σερβιτόρους στην Αλβανία
Ένα από τα 2 ισχύει... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αγαπητη "στο διαολο παμε?",
προφανως δεν συστηνω ολοι να γινουν αυτοαπαχολουμενοι, ουτε ταιριαζει σε ολες τις προσωπικοτητες, ουτε χωρος στην αγορα υπαρχει για ολους. Αυτο που θελω να περασω σαν μηνυμα ειναι να μη ξορκιζουμε ουτε να φοβομαστε την αυτενεργεια των ανθρωπων διοτι αλλιως επιλεγοντας την μισθωτη εργασια, επιλεγουν απο default και την "προσεχως ανεργια" η την κακοπληρωμενη εργασια.
Αυτοι που κανουν καφετερειες, μπαρακια, froyo, και τα συναφη, αναπαραγουν το παλιο πεθαμενο μοντελο της ανεμελιας, βολης, φραπε, υπηρεσιων που δεν δημιουργουν πρωτογενη αξια. Δυστυχως μυαλο δεν βαζουμε πολλοι, το οραμα μιας μεγαλης μειοψηφιας της νεολαιας ηταν να γινουν σερβιτορες σε μπαρακια, πωλητριες σε μπουτικ, κομμωτριες, τραγουδιστριες, η οι αρρενες να ανοιξουν μπαρακια, να ειναι πορτιερηδες, να φτιαξουν βενζιναδικο, κλπ. Προς θεου, δεν υποτιμω κανενα επαγγελμα, αλλα κριτικαρω την σταση των νεοελληνων να αποφευγουν την παραγωγη πρωτογενους αξιας και να επιδιδονται σε ευκολες, αχρηστες και ισως παρασιτικες δραστηριοτητες.
Υπαρχουν ομως παρα πολλες ευκαιριες που δεν τις βλεπουμε διοτι εχουμε εκπαιδευτει να βλεπουμε προς το παρελθον και οχι προς το μελλον. Χρειαζονται ομως μερικα πραγματα που δεν τα εχουμε και φοβομαστε να τα δοκιμασουμε (εκτος απο την ελλειψη χρηματοδοτησης), οπως : επιχειρηματικη νοοτροπια, θαρρος, να παιρνουμε ρισκα, να ξεβολευτουμε, να κουραστουμε, να επιμενουμε με πεισμα να στησουμε κατι, να συνεργαστουμε με αλλους, να αποτυχουμε και να ξαναπροσπαθησουμε. Ειναι αραγε αυτα γονιδιακα η εκπαιδευονταi? Τι λετε?

Aραγε υπαλληλοι (ως προς την νοοτροπια) η επιχειρηματιες/αυτοαπασχολουμενοι γεννιομαστε η γινομαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τελικά όλα τα γκόλντεν μπόις της ελληνικής νεολαίας σ αυτό το σάιτ έχουν μαζευτεί :P
Ένα από τα 2 ισχύει... :P
Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα σου...δηλαδή στην Ελλάδα ή πρέπει να δουλεύεις σαν σκλάβος 12ωρα για 400€ ή να είσαι άνεργος ή να είσαι "golden boy";!
Το να έχεις μια καλή δουλειά πάνω στο αντικείμενο σου σε μια καλή εταιρία δηλαδή δεν παίζει σαν ενδεχόμενο;Ή για να το πω πιο ταιριαστά εν προκειμένω,δεν θέλεις να παίζει σαν ενδεχόμενο;
Οι περισσότερες "κατσίκες του γείτονα" έτσι κι αλλιώς πέθαναν,θες να πεθάνει κι η δικιά μου να νιώσεις καλύτερα;

Όσο για το τελευταίο,παρ'ότι σε ανόητες ερωτήσεις ταιριάζει περισσότερο μια ανόητη απάντηση,ας πούμε ότι οι μεν πρώτες δουλειές απευθύνονται σε άτομα ηλικίας 25-40 με ανεπτυγμένα προσόντα και δεξιότητες ενώ οι δε σε άτομα που απλά δε μπορούν να βρουν ΤΙΠΟΤΑ απολύτως στην Ελλάδα,ούτε καν τα 300€-400€...κι ας το λήξουμε εκεί γιατί διάλογος με άτομα όπως εσύ φίλε δεν ωφελεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top