Κριτική για τις φωτογραφίες μας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τωρα το σκοπο του σχολιου.
Πρεπει να γνωριζει καποιος, ωστε να κρινει το εαν του αρεσει το "πειραγμενο" αποτελεσμα?
Κι ακομα και να μην το ξερει, εαν θεωρεις οτι πρεπει, ωστε να εχει αποψη (παραλογο κατ' εμε), ε δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη. Και τελος παντων δεν ειναι επιχειρημα στο εαν μπορει καποιος να εχει αποψη επ' αυτου.
Εν ολιγοις, υποννοεις, οτι "οσα δεν πιανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια", πραγμα που θεωρω ατοπο.
Διοτι οπως ειπα για να εχεις αποψη, η προυποθεση να γνωριζεις να "πειραζεις" δεν ειναι ουτε αναγκαια ουτε ικανη.
Δεν είπα καθόλου αυτό.
Ο απλός θεατής φυσικά και έχει άποψη για το τι του αρέσει και τι όχι. Εάν για παράδειγμα πουλούσαμε τις φωτογραφίες μας, κάποιος θα μπορούσε να τις αγοράσει, ή να μην τις αγοράσει. Αυτός ο κάποιος σαφώς και δεν μπορεί να γνωρίζει εάν η φωτογραφία που αγόρασε έχει διορθωθεί ή όχι, εκτός κι αν αυτός είναι ο στόχος του φωτογράφου (π.χ. μια μερικώς αποχρωματισμένη φωτογραφία).
Εν ολίγοις, δεν σε αφορούσε προσωπικά το σχόλιο.

Από την άλλη, ο φωτογράφος, μπορεί να γνωρίζει πώς να επεξεργαστεί μια φωτογραφία, όπως μπορεί και να μην γνωρίζει. Εάν ξέρει πώς και δεν το χρησιμοποιεί, κατανοώ ότι είναι θέμα γούστου ή ιδεολογίας. Εάν όμως δεν γνωρίζει και δηλώνει πως προτιμά να μην διορθώνει τις φωτογραφίες του, ...προσωπικά θα τον συμβούλευα ν' αρχίσει να τραβάει slides ή να κάτσει να μάθει 5 πράγματα κι ας μην τα χρησιμοποιήσει ποτέ αν δεν θέλει.

Το γενικό σχόλιο "προτιμώ τις απείραχτες φωτογραφίες" δεν λέει απολύτως τίποτα, διότι πείραγμα είναι και μια χρωματική διόρθωση, πείραγμα είναι και η αφαίρεση ενός αντικειμένου ή ενός προσώπου, πείραγμα είναι και το διαφορετικό καδράρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Βάζω κι εγώ μία νυχτερινή, περιμένω τις κριτικές σας.
(Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη επεξεργασία, τα χρώματα είναι όπως βγήκαν, δεν έχουν πειραχτεί, λίγο ανέβασμα μόνο στο κοντράστ)

Exif:
Focal Length: 105mm (35mm equivalent: 157mm)
Aperture: f/5.6
Exposure Time: 0.040 s (1/25)
ISO equiv: 3200
Exposure Bias: none
Metering Mode: Matrix
Exposure: shutter priority (semi-auto)
White Balance: Auto
Flash Fired: No

Στο thump φαίνεται πολύ όμορφη με φοβερή ατμόσφαιρα αλλά πιο μεγάλη με χαλάει λιγο οτι τα χρωματα στις αντανακλάσεις μοιαζουν σαν ψεύτικα (πολύ επίπεδα-σκληρά). :redface:
Κατά τα άλλα είναι ωραία.:)
Αν θες δειξε μας την κ χωρίς εντονο κοντραστ να δουμε πως είναι.

:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Liako,

εξαιρετικότατη η δεύτερη γιατί η πινακίδα Αθήνα δείχνει
μια στάση σα να λεει "μάγκες: μια πόλη μια στάση, στακα-μαν",
εις αναμονή του φευγιού..

..λαμπρή κι η τρίτη με το χρυσαφίζον "miss u"
δίπλα στη μουντάδα του ουρανού και των παρακείμενων κτιρίων..

..η τέταρτη αν και στα όρια της επιληψίας λόγω των δυναμικών χρωμάτων
τελικά με κερδίζει γιατί αυτά τα σπαθιά που υψώνονται σταθερά
φέρνουν κάτι αλλόκοτο από άλλη εποχή παντρεύοντας
τον αρθούρο και τους ιππότες μ' ένα περιφραγμένο αμαξοστάσιο,
ένα πάντρεμα περίεργο που επειδή έλκει τον σουρεαλισμό μέσα μου,
κάνει άρση των επιφυλάξεων που συνεπάγονται την προκατάληψή μου
στο έντονο χρώμα.

Θαυμάσια κι η επόμενη, η πέμπτη, με το πάρτυ σκιών των κλαδιών
αν και δεν φτάνει στο μέγιστο του θαυμασμού λόγω ενός κοραλί φόντου
στο βάθος που θυμίζει λίγο πολεμική επιχείρηση ή ιονισμό από προσγείωση
διαστημόπλοιου, διαταράσσοντας την ηρεμία που προκύπτει από τη σκιά
σαν υδατογράφημα στο μπετό.

Περισσότερο από όλες, αυτή η έκτη που αναδύει αρώματα παιδικής
ηλικίας, ένα μέρος που βρίσκουμε μόνο εμείς, η καλύτερη κρυψώνα
είναι πάντα αυτή που είναι πιο μακρυά αλλά πάνω ακριβώς που λέμε
"μαλακία έκανα γιατί όσο δε με βλέπουνε τόσο δεν ακούω τι γίνεται"
βρισκόμαστε μπροστά σε ένα έρημο σπίτι που φωτίζεται από κολώνα της ΔΕΗ
και θες να διακόψεις το παιχνίδι, να πλησιάσεις και να ζητήσεις λίγο
γλυκό κεράσι κι ένα ποτήρι κρύο νερό
και να επιστρέψεις ανανεωμένος όσο εκείνος που τα φυλάει ανησυχεί
αποκαμωμένος και με δοκιμασμένη υπομονή, που αυτό δεν έχει καμία γλύκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Περισσότερο από όλες, αυτή η έκτη που αναδύει αρώματα παιδικής
ηλικίας, ένα μέρος που βρίσκουμε μόνο εμείς, η καλύτερη κρυψώνα
είναι πάντα αυτή που είναι πιο μακρυά αλλά πάνω ακριβώς που λέμε
"μαλακία έκανα γιατί όσο δε με βλέπουνε τόσο δεν ακούω τι γίνεται"
βρισκόμαστε μπροστά σε ένα έρημο σπίτι που φωτίζεται από κολώνα της ΔΕΗ
και θες να διακόψεις το παιχνίδι, να πλησιάσεις και να ζητήσεις λίγο
γλυκό κεράσι κι ένα ποτήρι κρύο νερό
και να επιστρέψεις ανανεωμένος όσο εκείνος που τα φυλάει ανησυχεί
αποκαμωμένος και με δοκιμασμένη υπομονή, που αυτό δεν έχει καμία γλύκα. :P
:worship:
μες στο μυαλό μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Περισσότερο από όλες, αυτή η έκτη που αναδύει αρώματα παιδικής
ηλικίας
, ένα μέρος που βρίσκουμε μόνο εμείς, η καλύτερη κρυψώνα
είναι πάντα αυτή που είναι πιο μακρυά αλλά πάνω ακριβώς που λέμε
"μαλακία έκανα γιατί όσο δε με βλέπουνε τόσο δεν ακούω τι γίνεται"
βρισκόμαστε μπροστά σε ένα έρημο σπίτι που φωτίζεται από κολώνα της ΔΕΗ
και θες να διακόψεις το παιχνίδι, να πλησιάσεις και να ζητήσεις λίγο
γλυκό κεράσι κι ένα ποτήρι κρύο νερό
και να επιστρέψεις ανανεωμένος όσο εκείνος που τα φυλάει ανησυχεί
αποκαμωμένος και με δοκιμασμένη υπομονή, που αυτό δεν έχει καμία γλύκα. :P

α γεια σου!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Λοιπον εμενα μου αρεσουν πολυ οι φωτο ειναι μια ιδιαιτερη τεχνη θεωρω μαγικο να αιχμαλωτιζεις την στιγμη. Ειμαι παντελως ασχετη εννωειται μονο σαν θεατης μπορω να τις κρινω και οχι πιο ειδικα και δηλωνοντας οτι θεωρω ομορφη μια φωτο που σε μεταφερει στον χωρο στην ατμοσφαιρα της αλλα χωρις να μου δινει την εντυπωση του στημενου χωρις σκηνοθεσια που εγω σαν ασχετη να μπορω να την διακρινω.
Μου αρεσει η δευτερη κατα σειρα φωτο της ισι τα χρωματα μου φαινονται πιο φυσικα και αυτο ειναι μαγκια τα εχει αλαξει απο οτι καταλαβα αλλα εμενα μου φαινονται πιο φυσικα θα ειμουν σιγουρη οτι ειναι η πρωτη ληψη.
Η φωτο της domenica ειναι αντικειμενικα τελεια τα χρωματα το θεμα ακομα και η αντιθεση του πορτοκαλι φορεματος πανω στον εκπληκτικα βαμενο τοιχο και εκει ερχομαι να πω οτι χανω την μαγεια μου σαν θεατης ασχετος τονιζω και παλι γιατι μου κανει τρομερα σκηνοθετημενη προσεγμενη ως και την τελευταια λεπτομερια.
Απο τις φωτο του λιακουρα μου αρεσει πολυ η δευτερη.
Απο τις φωτο της Vinividivini αρεσει η δευτερη πιο πολυ ειναι πιο φυσικα τα χρωματα το πολυ ροζ στην πρωτη με χαλαει λιγο.
Η φωτο του Δημητρη ειναι απλα καταπλητικη σε μεταφερει στην παραλια ενα πραγμα πατας στην αμμο ακους το κυματακι μυριζεις θαλασσα πολυ ρομαντικη .
Καταπληκτικες και το σετ του λιακουρα μου αρεσε πολυ η πρωτη η τριτη η τεταρτη με της σκιες στον τοιχο η πεμπτη με το φεγγαρι σε μεταφερουν αυτοματα σε μια γειτονια λιγο ακομα και θα εβλεπα γιαγιαδες να μιλουν και πιτσιρικαδες να παιζουν μπασκετ αυτο το κλιμα μου εδωσε .
Μπραβο σε ολους σας παντως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Night-at-Salonica.jpg

Το χρώμα της εικόνας είναι φυσικό, λόγω των φώτων του κτιρίου.
Μόνο levels και κόψιμο έχει υποστεί.

Nikon Coolpix P4
Exposure 1/16
f 2.7
ISO 237
Flash did not fire
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Λόγω του μπλε ελεκτρίκ η φωτό παίρνει τα εύσχημα....
Απλά δεν θα ήθελα τον άνθρωπο τόσο κόντα, θα τον ήθελα στο τέλος του προοπτικού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απλά δεν θα ήθελα τον άνθρωπο τόσο κόντα, θα τον ήθελα στο τέλος του προοπτικού....
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος, δεν είναι πολύ συνεργάσιμος. :P Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ίζι δεν βλέπω κάτι παραπέρα απο μια αδιάφορα καταγραφή - snapshot...(προς αποφυγεί παρεξηγήσεων δεν κατακρίνω απλός επισημαίνω κι πάλι απο την προσωπική πλευρά ανάγνωσης)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ίζι δεν βλέπω κάτι παραπέρα απο μια αδιάφορα καταγραφή - snapshot...(προς αποφυγεί παρεξηγήσεων δεν κατακρίνω απλός επισημαίνω κι πάλι απο την προσωπική πλευρά ανάγνωσης)
Οι φωτογραφίες που δημοσιεύω σε αυτό το thread είναι υπό αμφισβήτηση και "στο συρτάρι", γι' αυτό άλλωστε ζητάω γνώμες.
Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι εσύ τι θα έκανες.


--
Σας ευχαριστώ για τις ψήφους, αλλά αν θέλετε να πείτε τι είναι αυτό που σας άρεσε, θα το εκτιμούσα. (Όποιος θέλει φυσικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι εσύ τι θα έκανες.

Τι εννοείς;
Δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερο θέμα, δεν βλέπω φωτογραφία. Αυτό που θα έκανα θα ήταν να πήγαινα στην επόμενη.:)

Τα τεχνικά σχόλια ή επεξεργασίας αφορούν φωτογραφίες που κάτι βλέπουμε αλλά ο φωτογράφος δεν το χειρίστηκε καλά όποτε ικάζοντας δίνουμε κάποιες πιθανές συμβουλές για το τι να έκανε την ώρα της φωτογράφισης ώστε να έχει καλύτερο αποτέλεσμα. Κι αυτά στα όρια αυτού που βλέπουμε αφού δεν ξέρουμε τι έπαιζε τριγύρω. Άκομη τα σχόλια που περιγράφουμε τι μας αρέσει πάλι νομίζω πως έχουν μέρος σε φωτογραφίες που μας έχουν κάνει το ελάχιστο κλικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χα χα. :lol: Οκ... Ας το πάμε αλλιώς. Τι παραπάνω βλέπεις σε αυτή τη φωτογραφία:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Αν ήξερα τι βλέπω σε κάθε φωτογραφία που τραβάω θα είχα γράψει το πρώτο best seller για τη φωτογραφία.

Με τράβηξε η ατμόσφαιρα;, η εικόνα;... δεν ξέρω τι ακριβώς κι έκανα το κλικ...:)

Και φυσικά η γονεϊκη μου σχέση με την φωτογραφία με κάνουν να μην έχω κι την πιο αντικειμενική άποψη για την κάθε φωτογραφία μου. Γι' αυτό πολύ συχνά τις παραθέτω κι σε τρίτους.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προσπαθώ να καταλάβω (1) πώς ορίζεις ένα snapshot και (2) γιατί το snapshot δεν είναι φωτογραφία. :hmm:Να υποθέσω πως οι Λομογραφίες σε αφήνουν παγερά αδιάφορο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Γλυκιά μου σόρρυ αλλά τι απο αυτά εγώ εισχηρίστικα;
Στην συγκεκριμένη φωτογραφία βλέπω απλά μια ρεαλιστική καταγραφή μιας στιγμής. Τίποτα παραπέρα, τίποτα λιγότερο.
Είναι σαν να έβλεπα μια φωτογραφία ένος άγνωστου που τρώει σουβλάκι κι την τράβηξε το φιλαράκι του με το κινητό για να γελάνε επειδή είχε πασαλυφτεί.
Κι αυτό φωτογραφία είναι. Αλλά πέρα απο αυτούς που είναι συνδεδεμένη με το συμβάν κι το άτομο στους υπόλοιπους δεν λέει κάτι.

Νόμιζα οτι εδώ βάζουμε φωτογραφίες όπου το μέσο φωτογραφική έχει χρησιμοποιηθεί ως δημιουργικό εργαλείο.

Τι πάει να πει οι λομογραφίες. Υπάρχουν κάποιες εξαιρετικές(αν κι λίγες απο το σύνολο όσων έχω δει) και πολλές σαβούρες που νομίζουν πως με την ατμόσφαιρα και την έντονη φόρμα του λόμο κι μόνο θα κάνουν κάτι εξαιρετικό... δίχως καμία γνώση, και κυρίως δίχως ψυχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γλυκιά μου
Και μόνο γι' αυτό, αξίζει άλλη μια απάντηση. :D

Λίγα ποστ παραπάνω χαρακτηρίζεις τη φωτογραφία μου υποτιμητικά ως αδιάφορη καταγραφή - snapshot.
Το να σου είναι αδιάφορη είναι απόλυτα σεβαστό. Το "δεν μου αρέσει" είναι ικανοποιητική κριτική για μένα και φυσικά σεβαστή.
Κόλλησα στο "αδιάφορη καταγραφή", ειδικά όταν αμέσως παρακάτω, έχεις βάλει μια τέτοια φωτογραφία για κριτική. :confused:

Επειδή έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε στο τι είναι δημιουργική χρήση του φωτογραφικού μέσου, κλείνω δηλώνοντας την απόλυτη δυσαρέσκειά μου για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το εθνικό φαγητό μας, το σουβλλλάκι, ως κάτι που δεν έχει θέση στην τέχνη! :mad: :P


Souvlaki bbq vol. I by V and the Bats, on Flickr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Το "αδιάφορη καταγραφή" είναι ξεκάθαρο για μένα και άκρως ψυχρό κι απόλυτο.
Το υποτημιτικό ήφος έχει να κάνει προφανός με τον δέκτη.

Άρα να πάρω το μήνυμα σου και για σχολιασμό στην δική μου φωτογραφία ως "αδιάφορη καταγραφή"; Γιατί εγώ βλέπω χάσμα ενάμεσαε στις δύο φωτογραφίες. Αλλά όπως είπα με τις φωτογραφίες μου είμαι γονεϊκα συνδεδεμένος κι επίσης ξέρω τις προθέσης μου όταν φωτογράφιζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
View attachment 37987

Το χρώμα της εικόνας είναι φυσικό, λόγω των φώτων του κτιρίου.
Μόνο levels και κόψιμο έχει υποστεί.

Αυτή η φωτογραφία μου αρέσει ιδιαίτερα.

Είναι ακραία χρωματισμένη εκ του φυσικού της. Αλήθεια, το να έχει ένας τόπος μέσα στη νύχτα τούτο το απόκοσμο φως, που πολλοί θα το ζήλευαν και θα προσπαθούσαν να το αποδώσουν στο φώτοσοπ, δεν είναι άραγε επαρκής λόγος από μόνος του, ώστε να το απαθανατίσεις; :hmm: Παρά ταύτα, το φως είναι σωστά διαμοιρασμένο σε όλη τη φωτογραφία και μάλιστα με δυναμικό τρόπο, χωρίς καψίματα, παρά την έντονη φωταύγειά του.

Η ατμόσφαιρα σχεδόν ιλιγγιώδης. Τα ελεκτρίκ κάγκελα συγκλίνουν σαν ακτίνες λέιζερ προς μια προοπτική που δίνει ατέλειωτο βάθος στην εικόνα, σαν κολασμένο τρένο που ξεχύνεται απειλητικό μέσα στην ηλεκτρισμένη νύχτα. Η αντανάκλαση μέσα στον στιλπνό τοίχο μοιάζει με ουρανοξύστη φουτουριστικής μεγαλούπολης, προσδίδοντας μια κόμικς αισθητική που γοητεύει κι αφήνει υπονοούμενα για άλλες παράλληλες πραγματικότητες, που μερικές φορές τη νύχτα αγγίζουν φευγαλέα τη δική μας.

Και πάνω απ' όλα η φωτογραφία έχει θέμα! Η λεπτή κι ανάλαφρη σιλουέτα της κοπέλας με τη φωτογραφική μηχανή, αλληλεπιδρά σ' ένα παιχνίδισμα φωτός και σκιάς με το αντικείμενο που πρόκειται να φωτογραφήσει, σε σημείο να αφομοιώνεται απ' αυτό και να γίνεται αναπόσπαστο τμήμα του, ένα εύστοχο σχόλιο για τη σχέση του δημιουργού με το δημιούργημα.

Η φωτογραφία που σε άλλους φάνηκε αδιάφορη, προσωπικά με καθήλωσε και μου ανέβασε την αδρεναλίνη. Έτσι είναι όμως. Και οι Black Sabbath φάνταζαν αδιάφοροι στους οπαδούς της Ρίτας Σακελλαρίου...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Που να ανεβασω τις τελευταιες που εβγαλα... χαχαχααχ

θα φαω οι πολλα αρνητικα ή θα παρω βραβειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top