Κλασική μουσική: είδος προς εξαφάνιση;

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Άλλοι λένε πως δεν έχει κάτι να προσφέρει, λόγω του ότι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα σημαντικά έργα σε αυτό το είδος σήμερα, άλλοι πως δεν συνάδει με τα μουσικά γούστα της νεολαίας, άλλοι πως είναι ένα είδος μουσικής μόνο για εκείνους που την "πιάνουν",άλλοι πως η έλλειψη στίχου είναι έλλειψη συναισθηματος...Είναι επίσης γνωστό πως ένα μικρό μέρος των μουσικόφιλων (και ακόμα πιο μικρό μέρος των νέων) ακούει και εκτιμά σήμερα την κλασσική μουσική. Συνεπώς, θα μπορούσε κανείς να πεί πως η κλασσική μουσική είναι είδος προς εξαφάνιση.

Εσείς ακούτε κλασσική μουσική; Πιστεύετε πως έχει να προσφέρει κάτι στις μέρες μας ή ο Μότσαρτ και ο Μπάχ είναι βαρετοί και "δυσκολοχώνευτοι"; Ακούω γνώμες!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Άλλοι λένε πως δεν έχει κάτι να προσφέρει, λόγω του ότι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα σημαντικά έργα σε αυτό το είδος σήμερα, άλλοι πως δεν συνάδει με τα μουσικά γούστα της νεολαίας, άλλοι πως είναι ένα είδος μουσικής μόνο για εκείνους που την "πιάνουν",άλλοι πως η έλλειψη στίχου είναι έλλειψη συναισθηματος...Είναι επίσης γνωστό πως ένα μικρό μέρος των μουσικόφιλων (και ακόμα πιο μικρό μέρος των νέων) ακούει και εκτιμά σήμερα την κλασσική μουσική. Συνεπώς, θα μπορούσε κανείς να πεί πως η κλασσική μουσική είναι είδος προς εξαφάνιση. Εσείς ακούτε κλασσική μουσική; Πιστεύετε πως έχει να προσφέρει κάτι στις μέρες μας ή ο Μότσαρτ και ο Μπάχ είναι βαρετοί και "δυσκολοχώνευτοι"; Ακούω γνώμες!
Με αυτή τη λογική η Ακρόπολη είναι ξεπερασμένη , οι Πυραμίδες δε λένε και πολλά στη νεολαία και η Μόνα Λίζα είναι βαρετό να τη βλέπεις. Προφανώς η κλασική μουσική γράφτηκε σε άλλη εποχή και δεν υπάρχουν σήμερα ούτε οι συνθήκες, αλλά ούτε και τα μεγάλα μουσικά μυαλά που θα δημιουργήσουν κάποιο αξιόλογο μουσικό έργο σαν τα γνωστά κλασικά. Και λοιπόν; Αυτό σημαίνει ότι είναι "είδος προς εξαφάνιση"; Ναι, δεν κολλάει στα γούστα της νεολαίας και δεν ταιριάζει να την ακούς καθισμένος πρώτο τραπέζι πίστα και να πετάς γαρδένιες. Ευτυχώς δηλαδή. Ναι, είναι είδος μουσικής που για να τη νοιώσεις χρειάζεται να έχεις μουσική παιδεία, αλλά αυτό είναι στα θετικά της και όχι στα αρνητικά της. Ποιοι είναι αυτοί που λένε ότι "η έλλειψη στίχου είναι έλλειψη συναισθηματος"; Μάλλον αυτοί που δεν ξέρουν ότι υπάρχουν πολλά κλασικά κομμάτια με στίχο και η γνώση τους από κλασική μουσική είναι μηδενική. Και γιατί παρακαλώ και τα χωρίς στίχο κομμάτια κλασικής μουσικής δεν έχουν συναίσθημα; Μάλλον έχουν πολύ περισσότερο από αυτούς που τα λένε αυτά και οι οποίοι θεωρούν "συναίσθημα" αυτό που τους προκαλεί ο στίχος "άλλαξε ο κολιές κι έγινε βραχιόλι". Ποιος είναι αυτός που ισχυρίζεται ότι "ένα μικρό μέρος των μουσικόφιλων ακούει και εκτιμά σήμερα την κλασσική μουσική"; Οι πραγματικοί μουσικόφιλοι που έχουν σχετική παιδεία και ακούν και εκτιμούν την κλασική μουσική. Και να μην κοιτάμε μόνο τι γίνεται στην Ελλάδα, ας δούμε τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο. Όσο για το σοφό ...συμπέρασμα ότι "κλασσική μουσική είναι είδος προς εξαφάνιση", χαμογελώ σε όποιον το πιστεύει και (πολύ ευγενικά) του λέω "ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ".



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ας πάρουμε ένα μικρό παράδειγμα από το αγαπητό youtube...

Beethoven - Moonlight Sonata (FULL)/ 10,362,071 views.

Πήρα ένα δικό μου αγαπημένο παράδειγμα, υπάρχουν πάρα πολλά και με περισσότερες προβολές.

Η μουσική παιδεία είναι ξεπερασμένη για μια μερίδα του πληθυσμού γιατί όπως είπε κι ο προλαλήσας τα κανελογαρύφαλα δεν τα πετάς στον πιανίστα. Το πόσο προσφιλής είναι η κλασική μουσική ευτυχώς το διαπιστώνω καθημερινά ακόμη και σε άτομα νεαρής ηλικίας.

Η κλασική μουσική δε συνιστά επουδενί είδος υπό εξαφάνιση. Υπάρχει για πάρα πολλά έτη και θα συνεχίσει να υπάρχει. Σε αντίθεση με τα σκυλοσουξέ της μιας σεζόν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Η κλασσική μουσική κρύβει μεγάλη ιστορία από πίσω,εγώ δε πιστεύω ότι είναι είδος προς εξαφάνιση,αλλά η αλήθεια είναι ότι η μουσική και το γούστο αλλάζει μέσα στους αιώνες,με αυτήν την λογική θα είχαν εξαφανιστεί και τα παραδοσιακά τραγούδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η κλασική μουσική όπως λέμε Bach, Mozzart, Vivaldi, Beethoven κλπ είναι μερικών εκατοντάδων χρόνων. Είναι μουσική μιας άλλης εποχής. Σκεφτείτε πρώτα τι θα πει αυτό και μετά μιλάμε για είδη προς εξαφάνιση. Υποθέτω πως σε 200 χρονια από τώρα η σημερινή μουσική δε θα περίμενε κανείς πως θα έχει και πολλή απήχηση έτσι; προς τι ο ντόρος λοιπόν;

Κατά τα άλλα και μυαλά υπάρχουν σήμερα για να παράξουν, και οι συνθήκες είναι πολύ καλύτερες από ποτέ. Και όχι, η μουσική παιδεία δεν συνεπάγεται προτίμηση στην κλασική μουσική. Ας γίνουμε πιο πολύ ελιτιστές, μπορούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας πάρουμε ένα μικρό παράδειγμα από το αγαπητό youtube...

Beethoven - Moonlight Sonata (FULL)/ 10,362,071 views.

Πήρα ένα δικό μου αγαπημένο παράδειγμα, υπάρχουν πάρα πολλά και με περισσότερες προβολές.

Η μουσική παιδεία είναι ξεπερασμένη για μια μερίδα του πληθυσμού γιατί όπως είπε κι ο προλαλήσας τα κανελογαρύφαλα δεν τα πετάς στον πιανίστα. Το πόσο προσφιλής είναι η κλασική μουσική ευτυχώς το διαπιστώνω καθημερινά ακόμη και σε άτομα νεαρής ηλικίας.

Η κλασική μουσική δε συνιστά επουδενί είδος υπό εξαφάνιση. Υπάρχει για πάρα πολλά έτη και θα συνεχίσει να υπάρχει. Σε αντίθεση με τα σκυλοσουξέ της μιας σεζόν. ;)

Gangnam style 1.781.087.284 views :D

Εγώ π.χ. είμαι άτομο με πραγματικά μηδενική μουσική παιδεία, δεν ξέρω ούτε από νότες, ούτε από κλειδιά, ούτε από κατσαβίδια. Επιλέγω τη μουσική που θα ακούσω με βάση του αν μου αρέσει αυτό που ακούω καθώς και το πως είμαι εκείνη τη στιγμή. Έχω ακούσει αρκετά κομμάτια κλασσικής και μου άρεσαν αρκετά παρόλα αυτά δεν θα τα ακούσω κάθε μέρα απλά και μόνο επειδή υπάρχουν άλλα είδη μουσικής που μου αρέσουν περισσότερο. Δεν νομίζω πως η κλασσική πάει για εξαφάνιση καθώς πάντα θα υπάρχουν φίλοι του είδους.

Μια ερώτηση τώρα ως προς τους γνώστες της μουσικής. Τι είναι αυτό που κάνει τη κλασσική μουσική τόσο ξεχωριστή και τόσο ''κουλτουριάρικη"? Σε τι υπερέχει ας πούμε μουσικά ένα κομμάτι του Beethoven από ένα κομμάτι των Iron Maiden? Έχει πιο δύσκολες νότες ή κάτι παρόμοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Αυτό με σκότωσε. Ο Bieber άραγε πόσα να έχει φτάσει;

Υπεροχή... Τι συντηρητισμός είναι αυτός τώρα; :)

Αυτά τα απλοϊκά περί ανωτερότητας, κουλτούρας κλπ μου φέρνουν στο νου άλλες εποχές. Ποιος είπε ότι η συμβολή των Maiden στη μουσική είναι μικρής σημασίας; Από την άλλη, έχεις δύο είδη τόσο διαφορετικά, ζυμωμένα σε διαφορετικούς καιρούς που δε νομίζω ότι είναι δόκιμη κάποια σύγκριση.

Κάποιος που έχει δοκιμάσει να εντρυφήσει και στα δύο ίσως είναι κατάλληλος να απαντήσει περί της δυσκολίας του ενός και του άλλου στην πράξη. Όχι ότι έχει απαραίτητα κάποιο νόημα, αλλά κουβέντα να γίνεται.

ΥΓ: Μιας και ανέφερα τον νεαρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κλασική μουσική όπως λέμε Bach, Mozzart, Vivaldi, Beethoven κλπ είναι μερικών εκατοντάδων χρόνων. Είναι μουσική μιας άλλης εποχής. Σκεφτείτε πρώτα τι θα πει αυτό και μετά μιλάμε για είδη προς εξαφάνιση. Υποθέτω πως σε 200 χρονια από τώρα η σημερινή μουσική δε θα περίμενε κανείς πως θα έχει και πολλή απήχηση έτσι; προς τι ο ντόρος λοιπόν;

Κατά τα άλλα και μυαλά υπάρχουν σήμερα για να παράξουν, και οι συνθήκες είναι πολύ καλύτερες από ποτέ. Και όχι, η μουσική παιδεία δεν συνεπάγεται προτίμηση στην κλασική μουσική. Ας γίνουμε πιο πολύ ελιτιστές, μπορούμε.
Δεν ισχύει αυτό, η κλασική μουσική έχει διαχρονικό χαρακτήρα. Ποτέ και κανένας δεν κατάφερε να αγγίξει το μεγαλείο της και ποτέ κανείς δε θα το καταφέρει. Αυτό ισχύει υποκειμενικά και αντικειμενικά.

Όσον αφορά το θέμα με τη μουσική παιδεία εγώ πάντα πίστευα και συνεχίζω να πιστεύω πως η κλασική μουσική απευθύνεται σε όλο το κόσμο. Βέβαια συνήθως δεν πάει έτσι ...

Μια ερώτηση τώρα ως προς τους γνώστες της μουσικής. Τι είναι αυτό που κάνει τη κλασσική μουσική τόσο ξεχωριστή και τόσο ''κουλτουριάρικη"? Σε τι υπερέχει ας πούμε μουσικά ένα κομμάτι του Beethoven από ένα κομμάτι των Iron Maiden? Έχει πιο δύσκολες νότες ή κάτι παρόμοιο?

Δεν είμαι καθόλου ειδικός αλλά γενικά ένα μουσικό κομμάτι το κρίνεις με βάση 3 πράγματα:
-Μελωδία
-Αρμονία
-Ρυθμός

Η κλασική μουσική είναι απλά η μόνη που έχει καταφέρει να τα συνδυάσει τέλεια χωρίς να υστερεί κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είμαι καθόλου ειδικός αλλά γενικά ένα μουσικό κομμάτι το κρίνεις με βάση 3 πράγματα:
-Μελωδία
-Αρμονία
-Ρυθμός

Η κλασική μουσική είναι απλά η μόνη που έχει καταφέρει να τα συνδυάσει τέλεια χωρίς να υστερεί κάπου.

υπάρχει καλή και κακή μελωδία; καλός και κακός ρυθμός; ποιος τα λέει αυτά;
κι αν όντως είναι έτσι κι η κλασική υπερέχει σε αυτά γιατί δεν την ακούν όλοι;

βρείτε μου το μέτρο της καλής και της κακής μουσικής και μετά μου μιλάτε για διαχρονικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
υπάρχει καλή και κακή μελωδία; καλός και κακός ρυθμός; ποιος τα λέει αυτά;
κι αν όντως είναι έτσι κι η κλασική υπερέχει σε αυτά γιατί δεν την ακούν όλοι;

βρείτε μου το μέτρο της καλής και της κακής μουσικής και μετά μου μιλάτε για διαχρονικότητα.
Είναι βάσει της επιστήμης της Μουσικολογίας. Και εγώ είμαι κατά του να κρίνεις την τέχνη τόσο αντικειμενικά αλλά όπως και να χει είναι ένα φακτ. Το γεγονός ότι δεν ακούνε πολλοί δε μου λέει τπτ λόγω της γενικότερης έλλειψης πνευματικότητας, γούστου, οτιδήποτε που επικρατεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Είναι βάσει της επιστήμης της Μουσικολογίας. Και εγώ είμαι κατά του να κρίνεις την τέχνη τόσο αντικειμενικά αλλά όπως και να χει είναι ένα φακτ. Το γεγονός ότι δεν ακούνε πολλοί δε μου λέει τπτ λόγω της γενικότερης έλλειψης πνευματικότητας, γούστου, οτιδήποτε που επικρατεί.


κάτι συγκεκριμένο ζήτησα, όχι να μου επικαλεστείς "την επιστήμη της μουσικολογίας" γενικά κι αόριστα. Αν δεν ξέρετε πείτε καλύτερα έτσι μου μάθανε.

Ας μου πει κάποιος με ποια συγκεκριμένα κριτήρια:
1) η μουσική διακρίνεται σε καλή και κακή
2) διαβαθμίζεται η πνευματικότητα ( dafuq? ) και η μουσική παιδεία
3) πώς το από πάνω έχει σχέση με την αρέσκεια στην κλασική μουσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
κάτι συγκεκριμένο ζήτησα, όχι να μου επικαλεστείς "την επιστήμη της μουσικολογίας" γενικά κι αόριστα. Αν δεν ξέρετε πείτε καλύτερα έτσι μου μάθανε.

Ας μου πει κάποιος με ποια συγκεκριμένα κριτήρια:
1) η μουσική διακρίνεται σε καλή και κακή
2) διαβαθμίζεται η πνευματικότητα ( dafuq? ) και η μουσική παιδεία
3) πώς το από πάνω έχει σχέση με την αρέσκεια στην κλασική μουσική

η μουσική είναι τέχνη...αν θεωρήσουμε ότι τέχνη είναι οτιδήποτε σε εκφράζει, τότε όχι, δεν υπάρχει καλή κ κακή μουσική...δε νομίζω ότι έχει κανένας το δικαίωμα να πει τι αξίζει στη μουσική και τι όχι, εφόσον υπάρχει έστω και ΕΝΑΣ άνθρωπος που να εκφράζεται...
Εσύ μπορεί να ακούς Bach και να "παίρνεις" πολλά από αυτό, εμένα όμως πιο πολλά έχει να μου δώσει η Πάολα...ας μην έχω "μουσική παιδεία", δεν πειράζει...

ον τόπιν, κάτι που έχει αντέξει τόσο στο χρόνο όσο η κλασσική μουσική, δε νομίζω ότι θα εξαφανιστεί τόσο εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Ένα έχω να πω...όσο υπάρχει το κανάλι της Βουλής και η οδοντίατρός μου,η κλασική μουσική δεν εξαφανίζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω πως η μουσική δεν μπορεί να διακριθεί σε καλή και κακή, οι χαρακτηρισμοί αυτοί είναι υποκειμενικοί. Μπορεί κανείς να την διαχωρίσει με βάση το πλαίσιο στο οποίο δημιουργήθηκε. Τι εννοώ: Η κλασσικοί δεν δημιουργούσαν κατά παραγγελία, αλλά και όταν το έκαναν, την κυρίαρχη θέση στη μουσική τους είχε το συναίσθημα. Συνέθεταν για να εκφραστούν δίνοντας στην μουσική ένα προσωπικό κομμάτι του "είναι" τους. Αντιθέτως τα τραγούδια της Πάολας, του Παντελίδη κλπ είναι παντελώς "ρηχά". Τέτοιου είδους μουσική λανσάρεται από τις δισκογραφικές με μόνο σκοπό το κέρδος. Συνεπώς είναι προϊόν μαζικής κουλτούρας, εφήμερη, εμπορευματοποιημένη, πολυδιαφημισμένη, προορισμένη για να "καταναλωθεί" από το ευρύ κοινό. Είναι δυνατόν ένα τέτοιο προϊόν (γιατί δεν είναι πια τέχνη αλλά προϊόν για κατανάλωση..) να προσφέρει ψυχαγωγία, να εκφράζει το άτομο, να προάγει το πνεύμα και να επιτελεί γενικά τις λειτουργίες της αυθεντικής τέχνης;;
Σχετικά με την πνευματικότητα και την παιδεία θα έλεγα πως ναι διαβαθμίζονται. Η ολοκληρωμένη παιδεία σε αντίθεση με την ελλιπή, βοηθά το άτομο να ξεχωρίσει την νόθη από την γνήσια ψυχαγωγία, να καλλιεργήσει την προσωπικότητα και τα αισθητικά του κριτήρια ώστε να μπορεί να ασχολείται με ανώτερες μορφές τέχνης. Όσο για την μουσική παιδεία, όσοι την κατέχουν ίσως να είναι πιο εξοικειωμένοι με το άκουσμα της κλασσικής μουσικής όμως, δεν σχετίζεται με την εκτίμηση, την αισθητική "κατανόηση" ενός μουσικού κομματιού.

Με αυτή τη λογική η Ακρόπολη είναι ξεπερασμένη , οι Πυραμίδες δε λένε και πολλά στη νεολαία και η Μόνα Λίζα είναι βαρετό να τη βλέπεις. Προφανώς η κλασική μουσική γράφτηκε σε άλλη εποχή και δεν υπάρχουν σήμερα ούτε οι συνθήκες, αλλά ούτε και τα μεγάλα μουσικά μυαλά που θα δημιουργήσουν κάποιο αξιόλογο μουσικό έργο σαν τα γνωστά κλασικά. Και λοιπόν; Αυτό σημαίνει ότι είναι "είδος προς εξαφάνιση"; Ναι, δεν κολλάει στα γούστα της νεολαίας και δεν ταιριάζει να την ακούς καθισμένος πρώτο τραπέζι πίστα και να πετάς γαρδένιες. Ευτυχώς δηλαδή. Ναι, είναι είδος μουσικής που για να τη νοιώσεις χρειάζεται να έχεις μουσική παιδεία, αλλά αυτό είναι στα θετικά της και όχι στα αρνητικά της. Ποιοι είναι αυτοί που λένε ότι "η έλλειψη στίχου είναι έλλειψη συναισθηματος"; Μάλλον αυτοί που δεν ξέρουν ότι υπάρχουν πολλά κλασικά κομμάτια με στίχο και η γνώση τους από κλασική μουσική είναι μηδενική. Και γιατί παρακαλώ και τα χωρίς στίχο κομμάτια κλασικής μουσικής δεν έχουν συναίσθημα; Μάλλον έχουν πολύ περισσότερο από αυτούς που τα λένε αυτά και οι οποίοι θεωρούν "συναίσθημα" αυτό που τους προκαλεί ο στίχος "άλλαξε ο κολιές κι έγινε βραχιόλι". Ποιος είναι αυτός που ισχυρίζεται ότι "ένα μικρό μέρος των μουσικόφιλων ακούει και εκτιμά σήμερα την κλασσική μουσική"; Οι πραγματικοί μουσικόφιλοι που έχουν σχετική παιδεία και ακούν και εκτιμούν την κλασική μουσική. Και να μην κοιτάμε μόνο τι γίνεται στην Ελλάδα, ας δούμε τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο. Όσο για το σοφό ...συμπέρασμα ότι "κλασσική μουσική είναι είδος προς εξαφάνιση", χαμογελώ σε όποιον το πιστεύει και (πολύ ευγενικά) του λέω "ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ".



Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες και χαίρομαι που είναι θετικές γιατί έως τώρα μόνο τα αρνητικά ακούω. Το θέμα το έθεσα με αφορμή μια "διαμάχη" που έχω ας πούμε με μια συμμαθήτριά μου η οποία είναι πολύ του σκυλάδικου (και δεν είναι η μόνη από τους συνομήλικούς μου) και και την τελευταία φορά που σύγκρινα την κλασσική με αυτά που ακούει εκείνη μου απάντησε ότι είναι ξεπερασμένη, άθλια μουσική και να μην το παίζω "κουλτουριάρα κι έτσι"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω πως η μουσική δεν μπορεί να διακριθεί σε καλή και κακή, οι χαρακτηρισμοί αυτοί είναι υποκειμενικοί. Μπορεί κανείς να την διαχωρίσει με βάση το πλαίσιο στο οποίο δημιουργήθηκε. Τι εννοώ: Η κλασσικοί δεν δημιουργούσαν κατά παραγγελία, αλλά και όταν το έκαναν, την κυρίαρχη θέση στη μουσική τους είχε το συναίσθημα. Συνέθεταν για να εκφραστούν δίνοντας στην μουσική ένα προσωπικό κομμάτι του "είναι" τους. Αντιθέτως τα τραγούδια της Πάολας, του Παντελίδη κλπ είναι παντελώς "ρηχά". Τέτοιου είδους μουσική λανσάρεται από τις δισκογραφικές με μόνο σκοπό το κέρδος. Συνεπώς είναι προϊόν μαζικής κουλτούρας, εφήμερη, εμπορευματοποιημένη, πολυδιαφημισμένη, προορισμένη για να "καταναλωθεί" από το ευρύ κοινό. Είναι δυνατόν ένα τέτοιο προϊόν (γιατί δεν είναι πια τέχνη αλλά προϊόν για κατανάλωση..) να προσφέρει ψυχαγωγία, να εκφράζει το άτομο, να προάγει το πνεύμα και να επιτελεί γενικά τις λειτουργίες της αυθεντικής τέχνης;;
Σχετικά με την πνευματικότητα και την παιδεία θα έλεγα πως ναι διαβαθμίζονται. Η ολοκληρωμένη παιδεία σε αντίθεση με την ελλιπή, βοηθά το άτομο να ξεχωρίσει την νόθη από την γνήσια ψυχαγωγία, να καλλιεργήσει την προσωπικότητα και τα αισθητικά του κριτήρια ώστε να μπορεί να ασχολείται με ανώτερες μορφές τέχνης. Όσο για την μουσική παιδεία, όσοι την κατέχουν ίσως να είναι πιο εξοικειωμένοι με το άκουσμα της κλασσικής μουσικής όμως, δεν σχετίζεται με την εκτίμηση, την αισθητική "κατανόηση" ενός μουσικού κομματιού.

Όλο σου το υπόλοιπο μήνυμα έρχεται σε αντίφαση με το bold.

Συγκρίνεις δεδομένα μεταξύ 2 διαφορετικών εποχών. Υποθέτω κλασική μουσική παράγεται και σήμερα έτσι; Τότε γιατί μιλάς για δισκογραφικές, κατανάλωση και κέρδος; Πρώτα απ' όλα ξέρεις τι γινόταν τότε; Εγώ μια ματιά έριξα στις βιογραφίες του Μπετοβεν και του Μοτσαρτ και πολλές φορές αναφέρεται πως συνέθεταν έργα κατά παραγγελία. Τότε δεν υπήρχε κατανάλωση και κέρδος; Εσύ τι λες τότε οι μεγάλοι συνθέτες δεν ήθελαν να διαφημιστούν, να αναδειχθούν και να γίνουν ακόμα πιο γνωστοί; Τώρα οι βασιλιάδες ( όπου υπάρχουν ακομα ) και οι εκκλησίες δεν κατέχουν τόση δύναμη, τώρα η μουσική απευθύνεται σε πολύ περισσότερους, και προφανώς είναι αλλιώς όταν ζεις σε μια κοινωνία παγκοσμιοποιημένη όπου όλα ( δυστυχώς ) καθορίζονται από την προσφορά και τη ζήτηση. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν στο 1800 υπήρχε itunes αλλά κάτι μου λέει πως δε θα χανε κανείς την ευκαιρία.
Όλα αυτά που συγκρίνεις με εξαίρεση τις αοριστίες περί πνευματικότητας και ρηχότητας έχουν να κάνουν πιο πολύ με την εξέλιξη της κοινωνίας με το πέρασμα των χρόνων παρά με τη μουσική. Και όταν έλεγα πως η μουσική αυτή είναι 200 χρόνων το έλεγα ακριβώς για αυτό και με καμία πρόθεση να την υποβιβάσω. Αλλά πώς να το κάνουμε τα όργανα που χρησιμοποιεί παράγουν μια μικρή μειονότητα από τους ήχους που παράγονται σήμερα και αυτό συμβάλλει αρκετά στο κατά πόσο ακούγονται.

Τέλος περιμένω κάποιος να μου πει ( εκτός από ένα ξερό ναι ή όχι ) πώς διαβαθμίζεται η πνευματικότητα όπως και πώς ορίζεται η ολοκληρωμένη μουσική παιδεία.
Κάποιος πχ που από τα 7 του μελετά κλασσική μουσική σε πιάνο αλλά δεν έχει ιδέα τι θα πει Iron Maiden, Pink Floyd, 2Pac, Massive Attack, Michael Jackson, Bob Marley, Paul Oakeonfold έχει ολοκληρωμένη μουσική παιδεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Όλο σου το υπόλοιπο μήνυμα έρχεται σε αντίφαση με το bold.

Συγκρίνεις δεδομένα μεταξύ 2 διαφορετικών εποχών. Υποθέτω κλασική μουσική παράγεται και σήμερα έτσι; Τότε γιατί μιλάς για δισκογραφικές, κατανάλωση και κέρδος; Πρώτα απ' όλα ξέρεις τι γινόταν τότε; Εγώ μια ματιά έριξα στις βιογραφίες του Μπετοβεν και του Μοτσαρτ και πολλές φορές αναφέρεται πως συνέθεταν έργα κατά παραγγελία. Τότε δεν υπήρχε κατανάλωση και κέρδος; Εσύ τι λες τότε οι μεγάλοι συνθέτες δεν ήθελαν να διαφημιστούν, να αναδειχθούν και να γίνουν ακόμα πιο γνωστοί; Τώρα οι βασιλιάδες ( όπου υπάρχουν ακομα ) και οι εκκλησίες δεν κατέχουν τόση δύναμη, τώρα η μουσική απευθύνεται σε πολύ περισσότερους, και προφανώς είναι αλλιώς όταν ζεις σε μια κοινωνία παγκοσμιοποιημένη όπου όλα ( δυστυχώς ) καθορίζονται από την προσφορά και τη ζήτηση. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν στο 1800 υπήρχε itunes αλλά κάτι μου λέει πως δε θα χανε κανείς την ευκαιρία.
Όλα αυτά που συγκρίνεις με εξαίρεση τις αοριστίες περί πνευματικότητας και ρηχότητας έχουν να κάνουν πιο πολύ με την εξέλιξη της κοινωνίας με το πέρασμα των χρόνων παρά με τη μουσική. Και όταν έλεγα πως η μουσική αυτή είναι 200 χρόνων το έλεγα ακριβώς για αυτό και με καμία πρόθεση να την υποβιβάσω. Αλλά πώς να το κάνουμε τα όργανα που χρησιμοποιεί παράγουν μια μικρή μειονότητα από τους ήχους που παράγονται σήμερα και αυτό συμβάλλει αρκετά στο κατά πόσο ακούγονται.

Τέλος περιμένω κάποιος να μου πει ( εκτός από ένα ξερό ναι ή όχι ) πώς διαβαθμίζεται η πνευματικότητα όπως και πώς ορίζεται η ολοκληρωμένη μουσική παιδεία.
Κάποιος πχ που από τα 7 του μελετά κλασσική μουσική σε πιάνο αλλά δεν έχει ιδέα τι θα πει Iron Maiden, Pink Floyd, 2Pac, Massive Attack, Michael Jackson, Bob Marley, Paul Oakeonfold έχει ολοκληρωμένη μουσική παιδεία;
Οχι δεν ξέρω τι γινόταν τότε. Ο Mότσαρτ και ο Μπετόβεν φυσικό είναι να ήθελαν να γίνουν γνωστοί. Έκαναν όμως τη μουσική επάγγελμα όχι μόνο γιατί ήταν χαρισματικοί συνθέτες αλλά και γιατί το γούσταραν αυτό που έκαναν. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι επεδίωκαν μανιωδώς το κέρδος όπως γίνεται σήμερα γι αυτό και δεν υπήρχε κατανάλωση όπως λες, γιατί η μουσική δεν ήταν εμπόρευμα. Και τέλος η εξέλιξη της μουσικής δεν είναι άσχετη με το ιστορικό της πλαίσιο αλλά εκφράζει και μια ανάλογη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία η κλασική μουσική. Μπορεί να ακουστεί παράξενο αλλά εμένα μαρεσει πολύ το Requiem του Μότσαρτ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οχι δεν ξέρω τι γινόταν τότε. Ο Mότσαρτ και ο Μπετόβεν φυσικό είναι να ήθελαν να γίνουν γνωστοί. Έκαναν όμως τη μουσική επάγγελμα όχι μόνο γιατί ήταν χαρισματικοί συνθέτες αλλά και γιατί το γούσταραν αυτό που έκαναν. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι επεδίωκαν μανιωδώς το κέρδος όπως γίνεται σήμερα γι αυτό και δεν υπήρχε κατανάλωση όπως λες, γιατί η μουσική δεν ήταν εμπόρευμα. Και τέλος η εξέλιξη της μουσικής δεν είναι άσχετη με το ιστορικό της πλαίσιο αλλά εκφράζει και μια ανάλογη κοινωνία.

Ο κάθε μουσικός ο οποίος παράγει τέχνη γουστάρει αυτό που κάνει. Ακόμη κι να μιλάμε για τον κάθε τελειωμένο που διακρίθηκε μέσω του fame story. To χρήμα εδώ έρχεται εκ των υστέρων. Κατανάλωση δε ξέρω αν υπήρχε αλλά και αν υπήρχε σίγουρα θα ήταν λιγότερο εμφανής σε εκείνα τα χρόνια, αυτό δεν είναι γνώρισμα της μουσικής. Άλλωστε, οτιδήποτε παρέχεται επί πληρωμή είναι εμπόρευμα, είτε μιλάμε για προϊόντα είτε για υπηρεσίες.


Η μουσική πολλές φορές εκφράζει μια ανάλογη κοινωνία σύμφωνοι, για αυτό και τόνισα τόσες φορές πιο πριν πως ένας λόγος που δεν ακούγεται σήμερα τόσο αυτή η μουσική είναι πως εκφράζει μια άλλη εποχή. Αυτό όμως φυσικά δεν έχει να κάνει με καλή ή κακή γιατί ( πέρα από το ότι κάτι τέτοιο είναι υποκειμενικό ) συγκρίνουμε μουσικές όχι κοινωνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν υπήρχε η κλασική μουσική η τωρινή θα ήταν 1000 χρόνια πίσω. Υπάρχει λόγος που λέγεται κλασική και όχι "ρομαντική" ή μουσική της εποχής του ρομαντισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η κλασσικη μουσικη ειναι απλα τελεια με ολη τη σημασια της λεξης . Ειναι η βαση για ποσα αλλα ειδη μουσικης και γι'αυτο και μονο το λογο δε πιστευω οτι θα εξαφανιστει και ποτε . Τελος , δε μπορουμε να "καταδικαζουμε" ορισμενα ειδη μουσικης απο τη στιγμη που δεν τα εχουμε ακουσει ή μας φαινονται ξεπερασμενα κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top