'Οπου επερίσσευσεν η αμαρτία, υπερπεσίσσευσεν η χάρις;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στην "Προς Ρωμαίους", κεφ. ε΄, παρ. 20, ο Παύλος έγραφε κάτι που στα "αυτιά" των ευσεβών όλων των εποχών σκανδαλίζει: "Όπου επερίσσευσεν η αμαρτία, υπερπερίσσευσεν η χάρις". Τα έγραφε, προφανώς, πατώντας στη "ρωμαϊκή ακολασία' (κυρίως φυσικά, των "πατρικίων') και την απαιδευσία των "πληβείων". Μπας και είχε υπόψη του, και τα μελλούμενα(τότε) πράγματα, όπως τα ζούμε και στην χώρα μας; Ή είμαι "υπερβολικά αισιόδοξος";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα μπορούσε να θυμηθεί κανείς τους Μύθους του Νώε και του Λωτ, που μέσα σε εποχές αμαρτίας, ανέπτυξαν τόση χάρη, ώστε να απασχοληθεί ο Θεός προσωπικά μαζί τους και να τους σώσει από την καταστροφή, κρατώντας έτσι ζωντανή την ελπίδα για την ανθρωπότητα, ως συλλογική οντότητα. Οι θρύλοι ψιθυρίζουν ότι η ανθρωπότητα συνεχίζει να υπάρχει, μόνο για το χατήρι των αγνών.

Σχετικά με το ίδιο θέμα, θα μπορούσε να αναφερθεί κανείς στην κάρτα του Δέκα των Δίσκων, (Πλούτος), σύμφωνα με την Καβαλιστική της Θεώρηση. Η κάρτα συμβολίζει την τελική κάθοδο της Θείας ενέργειας στο επίπεδο της αδρανούς ύλης. Συμβολίζει επίσης την πλήρη ακινησία, τον άσκοπο πλούτο που θα σπαταληθεί, τη φθορά και το Θάνατο. Όλα αυτά που απηχούν την αμαρτία των καιρών μας. Ταυτόχρονα όμως, αποτελεί σύμβολο του κύκλου της Αναγέννησης, καθώς και την αποπεράτωση του Μεγάλου Έργου, το Ολοκληρωτικό Καλό (Summum Bonum).

Ακόμα πιο απλά, θα μπορούσαμε να πούμε και πάλι σε συμβολική γλώσσα, ότι μέσα από τις κοπριές ανθίζουν τα λουλούδια ή ότι το βαθύτερο σκοτάδι είναι λίγο πριν την Ανατολή. Άλλωστε, όπως έχει πει και ο Aleister Crowley, αφηγούμενος το αυτονόητο, κάθε ιδέα, δημιουργεί αυτόματα και την αντίθετή της και κατά συνέπεια όσο πιο ισχυρή είναι η ιδέα της αμαρτίας, τόσο δυνατότερη και η χάρη που γεννά, ως αναπλήρωση της Συμπαντικής Αρμονίας.

Τέλος, αυτή η ρήση του Παύλου, έχει κι έναν ακόμη τρόπο ανάγνωσης: Ότι μόνο οι αμαρτωλοί, είναι άξιοι, να βιώσουν τη Θεία Χάρη, όπως ο ληστής στον σταυρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τέλος, αυτή η ρήση του Παύλου, έχει κι έναν ακόμη τρόπο ανάγνωσης: Ότι μόνο οι αμαρτωλοί, είναι άξιοι, να βιώσουν τη Θεία Χάρη, όπως ο ληστής στον σταυρό.

Μια και είπες για τον Νώε πήγε ο νους μου στο bar το ναυ-'Αγιο της Αρλέτας. Αν θες ν'αγιάσεις πρέπει ν'αμαρτήσεις, και αν προλάβεις ας μετανοήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακόμα πιο απλά, θα μπορούσαμε να πούμε και πάλι σε συμβολική γλώσσα, ότι μέσα από τις κοπριές ανθίζουν τα λουλούδια ή ότι το βαθύτερο σκοτάδι είναι λίγο πριν την Ανατολή.

Μου θύμησες τη γιαγιά μου που έλεγε "από αγκάθι βγαίνει ρόδο κι από ρόδο βγαίνει αγκάθι" αναφερόμενη στους απογόνους που δεν έμοιασαν στους γονείς τους.

Πρακτικά όμως, σε τι συμπεράσματα μας οδηγεί αυτή η συζήτηση; :hmm:
Δεν είναι επικίνδυνο να φτάσει κανείς στα "άκρα" για να συνειδητοποιήσει την αρετή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... "από αγκάθι βγαίνει ρόδο κι από ρόδο βγαίνει αγκάθι" ... Πρακτικά όμως, σε τι συμπεράσματα μας οδηγεί αυτή η συζήτηση; :hmm:
Δεν είναι επικίνδυνο να φτάσει κανείς στα "άκρα" για να συνειδητοποιήσει την αρετή;

Ακριβώς, αρετή είναι η διεύθυνση κατοικίας του Άρη, όπου ξαποσταίνει αμέσως μετά τους διάφορους "κινδύνους". Κάτι, σαν εξοχική του κατοικία: μιλώντα πάντα βέβαια, αλληγορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν η Αρετή και ο Άρης έχουν την ίδια ρίζα, αν και φαντάζομαι πως αυτό εννοείς, παρ' όλ' αυτά μπορώ να κατανοήσω πως χρειάζεται εσωτερικός "'πόλεμος" για να βρεις την Αρετή σου και κατ' επέκταση και την Αρμονία του εαυτού με την κοσμική ισορροπία. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν η Αρετή και ο Άρης έχουν την ίδια ρίζα, αν και φαντάζομαι πως αυτό εννοείς, παρ' όλ' αυτά μπορώ να κατανοήσω πως χρειάζεται εσωτερικός "'πόλεμος" για να βρεις την Αρετή σου και κατ' επέκταση και την Αρμονία του εαυτού με την κοσμική ισορροπία. :hmm:

...Θα το έλεγα με άλλα λόγια: Αρμονία του εγώ με τον παγκόσμιο ρυθμό...:redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ενοχη=αφεση..........
ισως επανω σε αυτην, την ποιο ευαισθητη... τη λεγομενη αχιλλειο πτερνα -για τον ανθρωπο.
να πατησε ο χριστιανισμος........
για να αυξηση την επιρροη του τοτε............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ενοχη=αφεση..........
ισως επανω σε αυτην, την ποιο ευαισθητη... τη λεγομενη αχιλλειο πτερνα -για τον ανθρωπο.
να πατησε ο χριστιανισμος........
για να αυξηση την επιρροη του τοτε............

Σ' αυτήν εν πολλοίς "πατάει", και κάθε άλλος "ψυχολογισμός" (θεραπευτικός, δημαγωγικός και παιδευτικός)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Σ' αυτήν εν πολλοίς "πατάει", και κάθε άλλος "ψυχολογισμός" (θεραπευτικός, δημαγωγικός και παιδευτικός)...


Oταν ομως η θρησκεια παταει εκει δεν το διαφοροποιει ολιγον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Oταν ομως η θρησκεια παταει εκει δεν το διαφοροποιει ολιγον?

Καθόλου! Επειδή ακριβώς αυτό που εννοούμε ως θρησκεία, θρησκευτικό συναίσθημα κλπ, εδράζεται στον πυρήνα κάθε ψυχολογισμού, τον φόβο και την λεγόμεη "οργή Θεού", τουτέστιν στον επιλεγόμενο Διάβολο. Ο λεγόμενος "θρησκευόμενος άνθρωπος", κατά βάθος (του) είναι ένας άνθρωπος που ποτέ δεν ξεπερνάει την "ενοχή" του, ποτέ δεν πίστεψε σ' έναν Θεό, που επιμένει "Έλεον θέλω και ουχί θυσίας"! Το "έλεος" δε, άπαξ δίδεται και άπαξ λαμβάνεται, όταν λαμβάνεται! Μ' άλλα λόγια, όποιος αληθινά πήρε "άφεση", δεν δικαιούται να συνεχίζει με τις ενοχές του. Διαφορετικά φθάνει μέχρι του σημείου να γίνεται "βλάσφημος του Αγίου Πνεύματος", μοναδική κατάσταση, που δεν συγχωρείται, ακόμη κι αν το επιθυμεί διακαώς ο "Πατήρ ο εν ουρανοίς"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Μ' άλλα λόγια, όποιος αληθινά πήρε "άφεση", δεν δικαιούται να συνεχίζει με τις ενοχές του. Διαφορετικά φθάνει μέχρι του σημείου να γίνεται "βλάσφημος του Αγίου Πνεύματος", μοναδική κατάσταση, που δεν συγχωρείται, ακόμη κι αν το επιθυμεί διακαώς ο "Πατήρ ο εν ουρανοίς"!

Oμως μετα την αφεση σειρα εχει... η επομενη αμαρτια.......
Οποτε.... ολοι λοιπον συνειδητα η ασυνειδητα ειμαστε αμαρτωλοι(με βαση τη λογικη του χριστιανισμου παντα)....
τουλαχιστον ο χριστιανισμος κατα τη γνωμη μου αυτο προσπαθει να
μας πειση................
να μας γεμισει ενοχες για τα θελω μας τα πιστευω μας τις επιθυμιες μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μ' άλλα λόγια, όποιος αληθινά πήρε "άφεση", δεν δικαιούται να συνεχίζει με τις ενοχές του. Διαφορετικά φθάνει μέχρι του σημείου να γίνεται "βλάσφημος του Αγίου Πνεύματος", μοναδική κατάσταση, που δεν συγχωρείται, ακόμη κι αν το επιθυμεί διακαώς ο "Πατήρ ο εν ουρανοίς"!

Oμως μετα την αφεση σειρα εχει... η επομενη αμαρτια.......
Οποτε.... ολοι λοιπον συνειδητα η ασυνειδητα ειμαστε αμαρτωλοι(με βαση τη λογικη του χριστιανισμου παντα)....
τουλαχιστον ο χριστιανισμος κατα τη γνωμη μου αυτο προσπαθει να
μας πειση................
να μας γεμισει ενοχες για τα θελω μας τα πιστευω μας τις επιθυμιες μας....

- Κατ' αρχή, νομίζω ότι πρέπει να διακρίνουμε: άλλο πράγμα η αμαρτία κι άλλο, η ενοχή. Όταν λοιπόν συντελείται μία αμαρτία και έπεται η ενοχή- που δεν είναι δα κι ο κανόνας!- τότε υπάρχει ως μόνη διέξοδος, η μετάνοια.

-Κατά δεύτερο, η αμαρτία δε συντελείται "ασυνείδητα", αλλά μόνον με επίγνωση και ενσυνείδητα.

-Μήπως η γνώμη σου είναι που "προσπαθεί να μας πείσει", ότι " ο χριστιανισμός " θέλει 'να μας γεμίσει ενοχές για τα θέλω μας τα πιστεύω μας τις επιθυμίες μας'; Που τον αγοράζει κανείς αυτόν τον Χριστιανισμό; Γιατί έχω υπόψη έναν Χριστιανισμό, που νουθετεί αντίθετα: "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω".
Το ζήτημα λοιπόν, αδελφέ μου Λύσανδρε, είναι το αν πράγματι υπήρξε η "άφεση". Κι αυτή, στην πραγματικότητα, δεν εξαρτάται από εκείνον που τη δίνει, αλλά από εκείνον που τη λαμβάνει. Πράγμα που σε βεβαιώ δεν είναι κάτι, σα ν' αγοράζει κάποιος καινούργιο πουκάμισο, επειδή αυτό που φοράει είναι πια εκτός μόδας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
- Κατ' αρχή, νομίζω ότι πρέπει να διακρίνουμε: άλλο πράγμα η αμαρτία κι άλλο, η ενοχή. Όταν λοιπόν συντελείται μία αμαρτία και έπεται η ενοχή- που δεν είναι δα κι ο κανόνας!- τότε υπάρχει ως μόνη διέξοδος, η μετάνοια.

-Κατά δεύτερο, η αμαρτία δε συντελείται "ασυνείδητα", αλλά μόνον με επίγνωση και ενσυνείδητα.

-Μήπως η γνώμη σου είναι που "προσπαθεί να μας πείσει", ότι " ο χριστιανισμός " θέλει 'να μας γεμίσει ενοχές για τα θέλω μας τα πιστεύω μας τις επιθυμίες μας'; Που τον αγοράζει κανείς αυτόν τον Χριστιανισμό; Γιατί έχω υπόψη έναν Χριστιανισμό, που νουθετεί αντίθετα: "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω".
Το ζήτημα λοιπόν, αδελφέ μου Λύσανδρε, είναι το αν πράγματι υπήρξε η "άφεση". Κι αυτή, στην πραγματικότητα, δεν εξαρτάται από εκείνον που τη δίνει, αλλά από εκείνον που τη λαμβάνει. Πράγμα που σε βεβαιώ δεν είναι κάτι, σα ν' αγοράζει κάποιος καινούργιο πουκάμισο, επειδή αυτό που φοράει είναι πια εκτός μόδας!

φυσικα και αλλο πραγμα η αμαρτια αλλο η ενοχη ομως η 1 διαδεχεται την αλλη....
ειναι απλα η γνωμη μου...κανεναν δεν προσπαθω να πεισω......
ακουω και την αντιθετη αποψη...υπο τη προυποθεση πως δεν ειμαι υποχρεωμενος να συμφωνησω....και το ιδιο επεισης ισχυει και για το συνομιλητη μου.....και μιας και το ξεκινησαμε ετσι....."Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω".
ας το συνεχισουμε

(κατα ματθαιον ιε 26)Δεν ειμαι σταλμενος παρα μονο για τα χαμενα προβατα του οικου του Ισραηλ. Δεν ειναι σωστο να παιρνεις το ψωμι από τα παιδια και να το δινεις στα σκυλια (σχετικα με τη θεραπεια 1 ελληνιδας γυναικας)

Οποιος δεν ειναι μαζι μου, ειναι εναντιον μου (κατά Ματθαίο ιβ΄30)

Φωτια ηρθα να βαλω πανω στη Γη και ποσο θα ηθελα να ειχε ηδη αναψει» («κατα Λουκα ιβ΄49-50) Νομιζετε οτι ηλθα για να επιβαλλω αναγκαστικη ομονοια μεταξυ των ανθρωπων?

(Ματθαιος ι΄34-3)Μη νομισετε οτι ηλθα να βαλω ειρηνη στη Γη. Δεν ηλθα να βαλω ειρηνη, αλλα μαχαιρα. Γιατί ηλθα για να διχασω τον ανθρωπο από τον πατερα του και την κορη από τη μανα και τη νυφη από την πεθερα της.
«Εαν κάποιος ερχεται προς τα μενα και δεν μισει τον πατερα του και την μητερα του και τη γυναικα και τα παιδια και τους αδελφους και τις αδελφες, ακομα και την ψυχη του δεν γινεται να είναι μαθητης μου (κατα Λουκα ιδ΄26)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν είναι επικίνδυνο να φτάσει κανείς στα "άκρα" για να συνειδητοποιήσει την αρετή;
Τα "άκρα" είναι υποκειμενικά. Όταν ο στόχος είναι η απόλυτη αγάπη όλοι μας είμαστε στο "λάθος" άκρο. Τουλάχιστον αυτό μοιάζει να λένε τα λόγια των ασκητών - ότι οι ίδιοι είναι μεγάλοι αμαρτωλοί βυθισμένοι όμως στην απέραντη χάρη του Θεού.
Επίσης η φράση θα'πρεπε να βάζει ερωτιματικά στο πόση χάρη υπάρχει στην μίζερη ηθική, αυτή που κρίνει χωρίς να αγαπά, την ηθική των "καλών".
Τέλος δεν νομίζω ότι το "εξ επι τούτου" (τώρα αυτό είναι σωστά Ελληνικά?:hmm:) είναι ποτέ μέρος της πίστης, οι δρόμοι είναι πολλοί και νομίζω ότι η φράση σημαίνει ότι η χάρη και η αρετή είναι πάντα τόση όση χρειάζεται ο καθένας μας για να βγει από το τέλμα του. Μένει μόνο η δική μας αποφασιστικότητα να δεχτούμε τη χάρη και να πατήσουμε στην αρετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Μένει μόνο η δική μας αποφασιστικότητα να δεχτούμε τη χάρη και να πατήσουμε στην αρετή.

" Κρούετε και θέλει σας ανοιχθεί...", πράγματι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
" Κρούετε και θέλει σας ανοιχθεί...", πράγματι!





να η χαρις του θεου εκει που επερισευεν η αμαρτια


Κάποιος άνδρας Ανανίας, που η γυναίκα του λεγόταν Σαπφείρα, πούλησε κάποιο κτήμα, και σφετερίστηκε ένα μέρος από τα χρήματα, με τη σύμφωνη γνώμη και της γυναίκας του, και έφερε μέρος της τιμής, βάζοντας τα χρήματα στα πόδια των αποστόλων.
Τότε του είπε ο Πέτρος: "Ανανία, γιατί γέμισε ο Σατανάς την καρδιά σου, να πεις ψέματα στο Άγιο Πνεύμα, και να σφετερισθείς από την τιμή του κτήματος; Όταν το κτήμα ήταν δικό σου, δεν ήταν στην εξουσία σου το τι θα κάνεις με αυτό; Γιατί έβαλες στην καρδιά σου αυτό το πράγμα; Δεν είπες ψέματα σε ανθρώπους, αλλά στον Θεό".
Ακούγοντας ο Ανανίας τα λόγια αυτά, έπεσε και ξεψύχησε, και έγινε μεγάλος φόβος σε όλους όσους τα άκουσαν αυτά.
Σηκώθηκαν λοιπόν οι νεώτεροι, τον τύλιξαν, και βγάζοντάς τον από την πόλη τον έθαψαν.
Μετά από διάστημα τριών ωρών περίπου, ήλθε και η γυναίκα του, μη γνωρίζοντας το γεγονός. Αποκρίθηκε σε αυτήν ο Πέτρος: "Πες μου, τόσα χρήματα πουλήσατε το κτήμα;" Και εκείνη είπε: "Ναι, τόσα".
Τότε ο Πέτρος είπε σ' αυτήν: "Γιατί συμφωνήσατε να πειράξετε το Πνεύμα του Κυρίου; Να, στην πόρτα (ακούγονται) τα πόδια αυτών που έθαψαν τον άνδρα σου. Και θα θάψουν κι εσένα.
Και έπεσε αμέσως δίπλα στα πόδια του και ξεψύχησε. Μπαίνοντας λοιπόν οι νεαροί, την βρήκαν νεκρή, και την έβγαλαν και την έθαψαν κοντά στον άνδρα της.
Και έγινε μεγάλος φόβος σε όλη την Εκκλησία, και σε όλους όσους τα άκουσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
να η χαρις του θεου εκει που επερισευεν η αμαρτια


Κάποιος άνδρας Ανανίας, που η γυναίκα του λεγόταν Σαπφείρα, πούλησε κάποιο κτήμα, και σφετερίστηκε ένα μέρος από τα χρήματα, με τη σύμφωνη γνώμη και της γυναίκας του, και έφερε μέρος της τιμής, βάζοντας τα χρήματα στα πόδια των αποστόλων.
Τότε του είπε ο Πέτρος: "Ανανία, γιατί γέμισε ο Σατανάς την καρδιά σου, να πεις ψέματα στο Άγιο Πνεύμα, και να σφετερισθείς από την τιμή του κτήματος; Όταν το κτήμα ήταν δικό σου, δεν ήταν στην εξουσία σου το τι θα κάνεις με αυτό; Γιατί έβαλες στην καρδιά σου αυτό το πράγμα; Δεν είπες ψέματα σε ανθρώπους, αλλά στον Θεό".
Ακούγοντας ο Ανανίας τα λόγια αυτά, έπεσε και ξεψύχησε, και έγινε μεγάλος φόβος σε όλους όσους τα άκουσαν αυτά.
Σηκώθηκαν λοιπόν οι νεώτεροι, τον τύλιξαν, και βγάζοντάς τον από την πόλη τον έθαψαν.
Μετά από διάστημα τριών ωρών περίπου, ήλθε και η γυναίκα του, μη γνωρίζοντας το γεγονός. Αποκρίθηκε σε αυτήν ο Πέτρος: "Πες μου, τόσα χρήματα πουλήσατε το κτήμα;" Και εκείνη είπε: "Ναι, τόσα".
Τότε ο Πέτρος είπε σ' αυτήν: "Γιατί συμφωνήσατε να πειράξετε το Πνεύμα του Κυρίου; Να, στην πόρτα (ακούγονται) τα πόδια αυτών που έθαψαν τον άνδρα σου. Και θα θάψουν κι εσένα.
Και έπεσε αμέσως δίπλα στα πόδια του και ξεψύχησε. Μπαίνοντας λοιπόν οι νεαροί, την βρήκαν νεκρή, και την έβγαλαν και την έθαψαν κοντά στον άνδρα της.
Και έγινε μεγάλος φόβος σε όλη την Εκκλησία, και σε όλους όσους τα άκουσαν

Και ποιος σου είπε, φίλε μου, ότι αυτή είναι η "χάρη του Θεού"; Ίσως (όμως) να εννοείς κάποιον Θεό, σαν εκείνο που υποννοεί κι ο Δικηγόρος Αλέξης Κούγιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Και ποιος σου είπε, φίλε μου, ότι αυτή είναι η "χάρη του Θεού"; Ίσως (όμως) να εννοείς κάποιον Θεό, σαν εκείνο που υποννοεί κι ο Δικηγόρος Αλέξης Κούγιας!




Ο Θεος τιμωρησε τον αμαρτωλο Ανανια....
επομενος λοιπον για ακομη 1 φορα εδω εχουμε και παλι αντιφαση...ο ανθρωπος ως ανεκαθεν αμαρτωλος στη θρησκεια τιμωρηται απο το θεο...
επομενος λοιπον δεν απευθυνεται στους αμαρτωλους οπως πολυ λαθος ανεφερες σε 1 ενσταση σου στο φιλο χρηστη δεσμωτη οτι μεσα σε ολους και ολα ο θεος απευθυνεται και σε αυτους...εκτος και αν προτιμα να τιμωρει οποτε αυτος κανει κεφι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top