'Οπου επερίσσευσεν η αμαρτία, υπερπεσίσσευσεν η χάρις;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο Θεος τιμωρησε τον αμαρτωλο Ανανια....
επομενος λοιπον για ακομη 1 φορα εδω εχουμε και παλι αντιφαση...ο ανθρωπος ως ανεκαθεν αμαρτωλος στη θρησκεια τιμωρητε απο το θεο...
επομενος λοιπον δεν απευθυνεται στους αμαρτωλους οπως πολυ λαθος ανεφερες σε 1 ενσταση σου στο φιλο χρηστη δεσμωτη οτι μεσα σε ολα ο θεος απευθυνεται και σε αυτους...εκτος και αν προτιμα να τιμωρει οποτε αυτος κανει κεφι

Κι όμως, φίλε Δεσμώτη, "Ανανία, γιατί γέμισε ο Σατανάς την καρδιά σου..;", ρωτάει ο Πέτρος. Έχω την εντύπωση, ότι επιμένεις να θυμάσαι τον "Δία" απέναντι στον "Προμηθέα". Συγνώμη, αλλά, άλλο "δεσμώτης" κι άλλο, "δέσμιος"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Κι όμως, φίλε Δεσμώτη, "Ανανία, γιατί γέμισε ο Σατανάς την καρδιά σου..;", ρωτάει ο Πέτρος. Έχω την εντύπωση, ότι επιμένεις να θυμάσαι τον "Δία" απέναντι στον "Προμηθέα". Συγνώμη, αλλά, άλλο "δεσμώτης" κι άλλο, "δέσμιος"...




αστοχο τελειως....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πρόκειται απλά για φιλοσοφική εξίσωση. Το καλό και το κακό ισσοροπούν. Όπου οι κακοί γίνονται πολλοί, οι καλοί γίνονται απόλυτα χαρισματικοί au contraire
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Πρόκειται απλά για φιλοσοφική εξίσωση. Το καλό και το κακό ισσοροπούν. Όπου οι κακοί γίνονται πολλοί, οι καλοί γίνονται απόλυτα χαρισματικοί au contraire




Αγαπητε μου φιλε ζητω συγνωμη για τη διαφωνια μου απεναντι στη πολλη ομορφη μα ομως οχι ευστοχη απαντηση σου...καπου εδω...καποιος ωφειλη να κανει 1 ξεκαθαρησμα περι καλου-κακου...οι 2 αυτες λεξεις αληλενδετες και αναγκεες για το βιο καθε ανθρωπου στην εποχη μας εχουν υποστη 1 αυθαιρετο βιασμο...και 1 μη αρμονικη και μη σωστη συμβιωση μεταξη τους...
ευχαριστω για το πολυ ομορφο σχολιο σου..
Λυσανδρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Πρόκειται απλά για φιλοσοφική εξίσωση. Το καλό και το κακό ισσοροπούν. Όπου οι κακοί γίνονται πολλοί, οι καλοί γίνονται απόλυτα χαρισματικοί au contraire
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι μιλάει για την αμαρτία και την αρετή στους ίδιους ανθρώπους και όχι στους άλλους μισούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι μιλάει για την αμαρτία και την αρετή στους ίδιους ανθρώπους και όχι στους άλλους μισούς?

Νομίζω, ότι το "έπιασες"( το ζήτημα) σφαιρικά! Σχετικά μάλιστα, θυμήθηκα ένα παλιό "αρχοντικό ρητό" που έλεγε: " Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά, αλλά η υπόλοιπη ενώνει τους ανθρώπους...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι μιλάει για την αμαρτία και την αρετή στους ίδιους ανθρώπους και όχι στους άλλους μισούς?



αρετή ?????????????

στο χριστιανισμο????????????........
αναλυσε το μου σε παρακαλω πολυ........
που κολαει η αρετη ιδιαιτερα στη θρησκεια??????????????????????????
τι σχεση εχει η λογικη με τη μεταφυσικη?????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι μιλάει για την αμαρτία και την αρετή στους ίδιους ανθρώπους και όχι στους άλλους μισούς?




μολις τωρα με αναγκασες να θυμηθω την εξης ιστορια....
1951 συμποσιο στη Γερμανια απο αστροβιολογους και θεολογους με θεμα την εξελιξη. Σαν ακουσανε οι φυσικοι τους θεολογους να εξηγουν την <<εξελιξη>> με κειμενα της Παλαιας Διαθηκης ειπανε- Τι αμπρα καταμπρα ειναι τουτα παλι?????
Ηγουν λεξεις χωρις αρθρα και νοηματα...η μηπως εξορκισμοι απο μαγους????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γλυκερια

Νεοφερμένος

Η Γλυκερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Διαβαζοντας το 8εμα σας 8υμη8ηκα την παρακατω ιστορια:
Μου ειχαν πει, πως σε καποια πολιτεια ζουσαν ολοι οι ανθρωποι συμφωνα με τις Αγιες Γραφες κι ειπα : θ αναζητησω αυτη την πολη, να χαρω την ευλογια της. Ηταν μακρυα πολυ, μετα σαραντα μερες ξεδιακρινα την πολη και μπηκα σ αυτην . Και τι ειδα! Το συνολο της απο τους κατοικους της ηταν ατομα που δεν ειχαν παρα μονο ενα ματι κι ενα χερι. Εμβροντητος μονολογισα .. μπορει σε μια τοσο αγια πολη οι ανθρωποι να μην εχουν παρα ενα ματι κι ενα χερι?
Προσεξα δε οτι κι αυτοι ειχαν μεινει καταπληχτοι , απορωντας πολυ για τα δυο μου ματια και χερια. Καθως ανταλλαζαν κουβεντες μεταξυ τους, τους ρωτησα :΅Ειναι αλη8εια οτι αυτη η Ευλογημενη Πολιτεια που ζει με οδηγο του τις Γραφες? Και μου απαντησαν, ναι , αυτη ειναι. Και τι συμφορα σας βρηκε ρωτησα, που ειναι τα δεξια σας ματια και χερια? Με κοιταξαν κι ειπανε: Ελα να δεις. Και με πηγαν στον ναο, καταμεσης της πολης και ειδα σωρο γεματο με χερια και ματια... Αλιμονο! Ποιος κουρσευτης προσταξε τετοια σκληροτητα σε βαρος σας? Ψιθυρος υψωθηκε σαν κυμα κι ενας γεροντας βγηκε μπροστα και ειπε: Ειναι αυτοπραξια, ο Θεος μας εκανε κουρσευτες πανω στο κακο που ζει μεσα μας. Επιασε το χερι μου και μ οδηγησε σ ενα ψηλο βωμο, κι ολο το πληθος ακολουθουσε. Μου εδειξε πανω στον βωμο την επιγραφη :
"Ει δε ο οφθαλμος σου ο δεξιος σκανδαλιζει σε, εξελε αυτον και βαλε απο σου, συμφερει γαρ σοι ινα αποληση εν των μελων σου, και μη ολον το σωμα σου βληθη εις γεεναν. Και η δεξια σου ειρ σκανδαλιζει σε, εκκοψον αυτην και βαλε απο σου, συμφερει γαρ σοι ινα αποληση εν τνω μελςν σου βληθη εις γεεναν" Τοτε μπηκα στο νοημα., στρεφομενος στα πληθη φωναξα: Δεν υπαρχει ουτε ενας, αντρας η γυναικα αναμεσα σας που να εχει δυο ματια και δυο χερια? Και μου απαντησαν λεγοντας, οχι, ουτε ενας, εκτος απο τα παιδια τα πολυ μικρα που δεν μπορουν ακομα να διαβασουν την Γραφη για να καταλαβουν τις εντολες της.
Μολις βγηκαμε απο το ναο, εγκαταλειψα αμεσως την Ευλογημενη Πολιτεια. Δεν ημουν πολυ μικρος και μπορουσα την Γραφη να διαβασω....

Πιθανον να ειναι ενας απο τους λογους που οι ναοι αδειασαν... η ακολουθηση των Γραφων για εξηλεωση των αμαρτιων συμφωνα με αυτες 8α μας αφησει ολους αναπηρους φοβαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Διαβαζοντας το 8εμα σας 8υμη8ηκα την παρακατω ιστορια:
... Πιθανον να ειναι ενας απο τους λογους που οι ναοι αδειασαν... η ακολουθηση των Γραφων για εξηλεωση των αμαρτιων συμφωνα με αυτες 8α μας αφησει ολους αναπηρους φοβαμε!

Ίσως γι' αυτό διάβασα και εγώ κάπου, ότι "το γράμμα σκοτώνει το πνεύμα", αγαπητή Γλυκερία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γλυκερια

Νεοφερμένος

Η Γλυκερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ιδου ομως το ερωτημα.... δεν επιβαλει η θρησκεια να τις ακολουθουμε κατα 'γραμμα' σαν καλοι χριστιανοι ? Δεν ειναι η εκκλησια αντιθετη προς την δικη μας προσωπικη ερμηνεια συμφωνα με τις Γραφες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ιδου ομως το ερωτημα.... δεν επιβαλει η θρησκεια να τις ακολουθουμε κατα 'γραμμα' σαν καλοι χριστιανοι ? Δεν ειναι η εκκλησια αντιθετη προς την δικη μας προσωπικη ερμηνεια συμφωνα με τις Γραφες .

Ναι, πράγματι, η θρησκεία είναι βίαιη, σκοτώνει, βλάπτει σοβαρά την υγεία, επιβάλλει απαγορεύσεις, επινοεί ψευδείς βεβαιότητες, θέλει να επεμβαίνει στη ζωή των ανθρώπων, ακόμη και των άθρησκων ή των αλλόθρησκων. Η θρησκεία είναι (επίσης) παράλογη, μισαλλόδοξη, συγγενεύει με τον ρατσισμό, εχθρεύεται την ελεύθερη έρευνα, δεν βελτιώνει ηθικά τον άνθρωπο, περιφρονεί τις γυναίκες, καταπιέζει τη σεξουαλικότητα και κακοποιεί τα παιδιά. Γι' αυτό λέει ο πιο μεγάλος άθρησκος, που έχω κατά νου, στους θρήσκους(Φαρισαίους) όλων των αιώνων:
" Εάν σκανδαλίσετε ένα εκ τούτων (των παιδιών)..." ή και "Εάν δεν γίνεται όπως αυτά τα παιδιά, δεν θα δείτε Βασιλειά Θεού"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ίσως γι' αυτό διάβασα και εγώ κάπου, ότι "το γράμμα σκοτώνει το πνεύμα", αγαπητή Γλυκερία!



αστοχο παλι!!!!!!!!!:clapup::clapup:


και ομως σε συμπαθω φιλε νωευς!!!!!!!!!! :)
δεν πειραζει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ναι, πράγματι, η θρησκεία είναι βίαιη, σκοτώνει, βλάπτει σοβαρά την υγεία, επιβάλλει απαγορεύσεις, επινοεί ψευδείς βεβαιότητες, θέλει να επεμβαίνει στη ζωή των ανθρώπων, ακόμη και των άθρησκων ή των αλλόθρησκων. Η θρησκεία είναι (επίσης) παράλογη, μισαλλόδοξη, συγγενεύει με τον ρατσισμό, εχθρεύεται την ελεύθερη έρευνα, δεν βελτιώνει ηθικά τον άνθρωπο, περιφρονεί τις γυναίκες, καταπιέζει τη σεξουαλικότητα και κακοποιεί τα παιδιά.





Επιτελους ηρθες στο σωστο δρομο!!!!! ...καλως ορισες στο club(λεσχη)free...εισοδος....και αφθονα βιβλια του θεου νιτσε η γενεολογια της ηθικης και δωρο το βιβλιο
ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ!!!!!!!!!......ΚΑΤΑΡΑ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ
χαιρωμαι παρα πολυ φιλε Νωευς που επιτελους βρικες το φως σου σειρα εχει τωρα να αλλαξεις και το nickname σου!!!
σκεψου... και αν χρειαστεις βοηθεια πες μου!!!
Λυσανδρος:D
και παλι μπραβο!!!!!!!..μπραβο νεε μου!!!!!! τωρα σε θαυμαζω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
αστοχο παλι!!!!!!!!!:clapup::clapup:


και ομως σε συμπαθω φιλε νωευς!!!!!!!!!! :)
δεν πειραζει......

Και εγώ θέλω να συμπαθώ, κυρίως εκείνους που με διορθώνουν. Γι' αυτό, σε παρακαλώ, μπορείς να γίνεσαι λιγότερο "αφοριστικός" και αρκούντως επεξηγηματικός; Θα σου ήμουν υπόχρεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ναι, πράγματι, η θρησκεία είναι βίαιη, σκοτώνει, βλάπτει σοβαρά την υγεία, επιβάλλει απαγορεύσεις, επινοεί ψευδείς βεβαιότητες, θέλει να επεμβαίνει στη ζωή των ανθρώπων, ακόμη και των άθρησκων ή των αλλόθρησκων. Η θρησκεία είναι (επίσης) παράλογη, μισαλλόδοξη, συγγενεύει με τον ρατσισμό, εχθρεύεται την ελεύθερη έρευνα, δεν βελτιώνει ηθικά τον άνθρωπο, περιφρονεί τις γυναίκες, καταπιέζει τη σεξουαλικότητα και κακοποιεί τα παιδιά.





Επιτελους ηρθες στο σωστο δρομο!!!!! ...καλως ορισες στο club(λεσχη)free...εισοδος....και αφθονα βιβλια του θεου νιτσε η γενεολογια της ηθικης και δωρο το βιβλιο
ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ!!!!!!!!!......ΚΑΤΑΡΑ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ
χαιρωμαι παρα πολυ φιλε Νωευς που επιτελους βρικες το φως σου σειρα εχει τωρα να αλλαξεις και το nickname σου!!!
σκεψου... και αν χρειαστεις βοηθεια πες μου!!!
Λυσανδρος:D
και παλι μπραβο!!!!!!!..μπραβο νεε μου!!!!!! τωρα σε θαυμαζω!!!!

Παρά ταύτα, φίλε Λύσανδρε, μου δίνεις την εντύπωση, ότι γίνεσαι "νιτσεϊκότερος" του Νίτσε, κάτι που ο ίδιος(ο Νίτσε), είμαι σίγουρος, δεν θα το επιβράβευε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γλυκερια

Νεοφερμένος

Η Γλυκερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Θα συμφωνισω με ορισμενες απο τις τοπο8ετησεις σου για την θρησκευτικους νομους της Χριστιανικης εκκλησιας, διοτι πιστευω σ αυτους αναφερεσαι Νωευς και θα διαφωνισω με αλλες.
Βιαιη ναι, καηκαν χιλιαδες αμοιροι στην πυρα, και μια ματια στην ιστορια θα μας δειξει οτι εχουν γινει πολλοι πολεμοι κι εκτουτου σκοτωμοι στο ονομα της θρησκειας.
Επιβαλει απαγορευσεις ναι, οπως την χρησιμοποιηση προφυλακτικων προς αποφυγη της αρρωστειας ΑΙDS ως εκ τουτου βλαπτει σοβαρα την υγεια .
Επεμβαινει στην ζωη αλλων ναι, πολλες φορες θετικα, προσφερει βοηθεια σε απορους,κι ενιοτε αρνητικα, ιδιως στα πιστευω αθρησκων και αλλοθρησκων οπως αναφερεις.
Συγκενευει με ρατσισμο, με τον ορισμο οτι ο ρατσισμος ειναι ο διαχωρισμος: ' εμεις' οι πιστοι, κι 'αυτοι' οι απιστοι, 'εμεις' στον παραδεισο 'αυτοι' στην κολαση.
Εχθρευεται την ελευθερη ερευνα οταν αυτη ασχολειται με υποθεσεις που ειναι απεναντι στο διδαγμα της... και μαλιστα στο παρελθον εφτανε ως τα ακρα, οπως στην θεωρια οτι η γη ειναι στρογγυλη....
Περιφρωνει τις γυναικες ... προσωπικα θα ελεγα ναι ,οσο δεν μας επιτρεπει να μπουμε στο ιερο, να γινουμε ιερεις, και μας θεωρει 'ακαθαρτες' οταν εχουμε μηνιαια ρυση....
Καταπιεζει την σεξουαλικοτητα ναι, οταν μας διδασκει οτι το προγαμιαιο σεξ ειναι αμαρτια, κι οτι ο σκοπος συνουσιας ειναι η επιβιωση του ειδους, κι οτι ειναι υποχρεωση μου να χαρισω απογονους στον συζυγο μου.
Τωρα ως προς παραλογη και μισαλοδοξη, δεν εχουμε μονοπωλειο φοβαμε. Νομιζω ειναι ολες οι θρησκειες που υποστηριζουν οτι κατεχουν την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, κι ολες οι αλλες (ακομα κι ο κα8ολικισμος, προτεστανισμος κλπ φερ ειπιν που τους 8εωρουμαι αιρετισμους) ειναι παγανοι, και οι ακολουθοι των καταδικασμενοι στην αιωνια πυρα.
Δεν βελτιωνει ηθικα τον ανθρωπο....θα ελεγα οτι η θρησκεια προσφερει πολλα ηθικα διδαγματα, αλλα ειναι επισης η φυση του ανθρωπου να επιδιωκει το καλο, διαφορετικα πως θα εξηγουσαμε ανθρωπους χωρις θρησκεια που εχουν ακριβως τις ιδιες ηθικες αξιες?
Κι οσο για κακοποιηση των παιδιων, αν εξαιρεσουμε την σεξουαλικη εκμεταλευση και συμπεριφορα ορισμενων ιερεων απεναντι στα παιδια μας, δεν θα μπορουσα να πω οτι η θρησκεια ειναι υπευθυνη γι αυτο, μια και αυτο το αποτροπαιο φαινομενο συνανταται και σε πολους αλλους τομεις της κοινωνιας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα συμφωνισω με ορισμενες απο τις τοπο8ετησεις σου για την θρησκευτικους νομους της Χριστιανικης εκκλησιας, διοτι πιστευω σ αυτους αναφερεσαι Νωευς και θα διαφωνισω με αλλες.
...

Όταν γράφω "θρησκεία", δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στη "χριστιανική θρησκεία", αλλά γενικά σε όλες τις "θρησκείες". Θα μπορούσα να πω δε, ιδιαίτερα στις τρεις βασικές "θρησκείες" της "Δύσης":Ιουδαϊσμό-Χριστιανισμό-Μωαμεθανισμό. Και φυσικά αναφέρομαι στα ιστορικά τους κατασκευάσματα-θεσμούς, που εξυπηρετούν γενικά "τα του Καίσαρος", 'ητοι τον εν γένει "προβατισμό"( ή ως είθισται, τον "ποιμενισμό"), που ασκούν πάνω στον κοινωνικό άνθρωπο. Γενικά δε, ό,τι και όποιος "αξιοποιεί" το λεγόμενο "θρησκευτικό συναίσθημα"(φόβο, φοβίες, "παιδικά τραύματα" κ.π.) ενός εκάστου των ανθρώπων, είναι "εκ του Άρχοντος του κόσμου τούτου", του "θρησκευτικά" επιλεγόμενου "Σατανά" (με όλα του τα ψευδώνυμα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Παρά ταύτα, φίλε Λύσανδρε, μου δίνεις την εντύπωση, ότι γίνεσαι "νιτσεϊκότερος" του Νίτσε, κάτι που ο ίδιος(ο Νίτσε), είμαι σίγουρος, δεν θα το επιβράβευε!



αυτο μονο ο ιδιος θα μπορουσε να το κρινει

Και εγώ θέλω να συμπαθώ, κυρίως εκείνους που με διορθώνουν. Γι' αυτό, σε παρακαλώ, μπορείς να γίνεσαι λιγότερο "αφοριστικός" και αρκούντως επεξηγηματικός; Θα σου ήμουν υπόχρεος!

αλλη 1 φραση του αποστολου πετρου φιλε Νωευς πασης φυσεως σχολιο παλι περριτο θα ειναι!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Πρακτικά όμως, σε τι συμπεράσματα μας οδηγεί αυτή η συζήτηση; :hmm:
Δεν είναι επικίνδυνο να φτάσει κανείς στα "άκρα" για να συνειδητοποιήσει την αρετή;

Επικίνδυνο μπορεί να είναι και ένας περίπατος σε μια πόλη ....μπορεί να σε πατήσει νταλίκα....επικίνδυνος μπορεί να θεωρηθεί και ο έρωτας...... Για μένα προσωπικά ο εν γένη αναμάρτητος και ενάρετος μου κάνει λίγο κούκλα σε βιτρίνα....λίγο αποστειρωμένος σε σελοφάν...σαν τρόφιμο σε σούπερ μάρκετ.Ανέπαφος από το οτιδήποτε μπορεί να συμβαίνει γύρω του....δεν ξέρω εάν πραγματικά μπορεί να λειτουργήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top