Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,634 εγγεγραμμένα μέλη και 3,048,873 μηνύματα σε 92,918 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 479 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Έρωτες εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)
Ναι
39
59,09%
Όχι
27
40,91%

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 22:47, 24-08-05:

Μάτια που δε βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται;Ή μήπως γρηγορότερα αλληλοεπιθυμούνται;Οι απόψεις διίστανται.Τί λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:53, 24-08-05:

Εγώ πάντως πιστευω ότι αν θέλουν και οι 2 ξεπερνιέται κάθε εμπόδιο. Είναι θέμα χαρακτήρα πιστευω. Μερικοί μπορούν, μερικοί όχι. Αν και είμαι βέβαιη οτι θα σπεύσουν όλοι να πουν οτι δεν επιβιώνουν τέτοιες σχέσεις εμπνεόμενοι απο προσωπική εμπειρία που ενώ χώρισαν κανονικά, το έριξαν στην απόσταση. Οι άνθρωποί έχουμε γενικά μια τάση να μεταθέτουμε τις ευθύνες μας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 23:01, 24-08-05:

Εγώ είμαι κάπου στη μεση!
Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο.
Το πόσο καιρό είναι μαζί το ζευγάρι, το πόσο έντονα είναι τα συναισθήματα...
Όταν μπήκα στη σχολή είχα σχέση με μια κοπέλα. Είμασταν μαζί κάνα δίμηνο όταν έφυγα για Θεσσαλονίκη. Όταν ξαναγύρισα στην Αθήνα μετά από ενάμησι μήνα, κάτσαμε και το κουβεντιάσαμε και καταλήξαμε στο ότι δεν μπορούσαμε (ή δεν θέλαμε; δεν είμαι σίγουρος) να συνεχίσουμε.
Τώρα αν η απόσταση ήταν η αιτία ή η αφορμή, δεν το ξέρω...
Αλλά έχω και το παράδειγμα ενός φίλου που κρατάει δυο χρόνια η σχέση του εξ' αποστάσεως! και φυσικά η Michelle με τον Exposed είναι ένα ακόμη παράδειγμα ότι σχέση εξ' αποστάσεως είναι εφικτή!

Όπως είπα και στην αρχή: είμαι κάπου στη μέση...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 755 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 23:30, 24-08-05:

Δεν διαφωνω οτι μπορει να υπαρξει σχεση εξ αποστασεως, ακομα και για μεγαλο χρονικο διαστημα...Το θεμα ειναι το τι σχεση θα ειναι αυτη. Δεν λεω οτι θα υπαρχουν διαφωνιες,ζηλιες, κτλ (που πιθανον θα υπαρχουν, και λογικο ειναι αλλωστε - εκτος απο εξαιρετικες περιπτωσεις) Αναφερομαι στη δεδομενη διαφορετικοτητα απο τις υπολοιπες σχεσεις, οπου υπαρχει η καθημερινη επαφη (σε ολα τα επιπεδα )

Πως να συγκριθει μια εξαμηνη σχεση δυο ατομων που βρισκονται μερα παρα μερα, με μια αλλη στην οποια τα δυο ατομα βρισκονται καθε εβδομαδα ή και παραπανω; ...Και για να προλαβω τον οποιονδηποτε, οχι δεν πιστευω οτι το τηλεφωνο ή το διαδικτυο καλυπτει αυτες τις αναγκες, ουτε στο ελαχιστο.

Θεωρω οτι διαφορετικο επιπεδο επικοινωνιας, οικειοτητας, σεξουαλικου compatibility ( ), ακομη και καβγαδων θα εχει το ενα ζευγαρι και διαφορετικο το αλλο. Και για να γινω και πιο "απτος" να ρωτησω οποιονδηποτε το εχει βιωσει το συγκεκριμενο; Δεν πιστευετε οτι θα ηταν πολυ διαφορετικη η σχεση σας αν ζουσατε στην ιδια πολη;

Υ.Γ: Το ολο θεμα μου θυμιζει μια ατακα του Chris Rock σε ενα stand up comedy του (εκει μιλουσε για τις ανυπαντρες γυναικες) "You can drive a car with your feet, if you want to. That' s not to say it should be done!"

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:39, 24-08-05:

Και το ερώτημα insomniac είναι το εξής και οχι, δεν είναι ρητορικό:
Τι είναι καλύτερο, να βλέπεστε μέρα παρα μέρα για 2-5 ωρίτσες και να κοιμάται ο καθένας σπιτάκι του ή να βλέπεστε κάθε μήνα τουλάχιστον αλλά για αρκετές μέρες να συζείτε? Με τι δένεσαι περισσότερο?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:14, 25-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Και το ερώτημα insomniac είναι το εξής και οχι, δεν είναι ρητορικό:
Τι είναι καλύτερο, να βλέπεστε μέρα παρα μέρα για 2-5 ωρίτσες και να κοιμάται ο καθένας σπιτάκι του ή να βλέπεστε κάθε μήνα τουλάχιστον αλλά για αρκετές μέρες να συζείτε? Με τι δένεσαι περισσότερο?
...Ξερω οτι περιμενεις να απαντησω "Με το δευτερο" , αλλα για μενα δεν ειναι τοσο προφανης η επιλογη. Ποσο μαλλον, οταν δεν ισχυει κατα πασα πιθανοτητα το διλημμα με τη μορφη που το θετεις: Κοινως, γιατι το πρωτο ζευγαρι να μην κοιμαται και περιστασιακα μαζι ή να πηγαινει 1 φορα το τοσο και καμια εκδρομουλα. Σιγουρα 3 μηνες μαζι, καθημερινα, λεει πολλα για την "ποιοτητα" της σχεσης, αλλα τον υπολοιπο καιρο;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:16, 25-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
...Ξερω οτι περιμενεις να απαντησω "Με το δευτερο" , αλλα για μενα δεν ειναι τοσο προφανης η επιλογη. Ποσο μαλλον, οταν δεν ισχυει κατα πασα πιθανοτητα το διλημμα με τη μορφη που το θετεις: Κοινως, γιατι το πρωτο ζευγαρι να μην κοιμαται και περιστασιακα μαζι ή να πηγαινει 1 φορα το τοσο και καμια εκδρομουλα. Σιγουρα 3 μηνες μαζι, καθημερινα, λεει πολλα για την "ποιοτητα" της σχεσης, αλλα τον υπολοιπο καιρο;
γιατί ένα ζευγάρι από απόσταση δεν μπορεί να πηγαίνει 1 φορά στο τόσο καμία εκδρομούλα;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:24, 25-08-05:

Μα δεν ήταν προφανής η απάντηση, αλλιώς θα έλεγα οτι είναι ρητορική η ερώτηση...
Πάντως ακόμα κι έτσι που το θέτεις εγώ προτιμώ το δευτερο με την προοπτική στο μέλλον μιας σχέσης στην ίδια πολή με συμβίωση καλύτερα. Αν όμως δεν υπάρχει η έστω και πολύ μελλοντική προοπτική σε μια τέτοια σχέση να πάψει να υπάρχει η απόσταση το θεωρώ πολύ δύσκολο να κρατήσει. Όχι για πρακτικούς λόγους αλλά γιατι συνήθως σημαίνει οτι κανεις δεν κάνει την παραμικρή θυσία ή υποχώρηση για τη σχέση, πράγμα αρκετά καταστροφικό...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:26, 25-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
γιατί ένα ζευγάρι από απόσταση δεν μπορεί να πηγαίνει 1 φορά στο τόσο καμία εκδρομούλα;
Προφανως βρε συ! Το κομματι "το πρωτο ζευγαρι να κοιμαται και περιστασιακα μαζι ή να πηγαινει 1 φορα το τοσο και καμια εκδρομουλα." αναφερεται ως απαντηση στο διλημμα της Michelle, που το εθεσε ως καποια ζευγαρια να βγαινουν μονο, χωρις να κοιμουνται μαζι,κτλ. Στη δευτερη περιπτωση (ζευγαρι 3 μηνες συνεχεια μαζι) προφανως ειναι σαν να ειναι σε μονιμη εκδρομη!

Μα δεν ήταν προφανής η απάντηση, αλλιώς θα έλεγα οτι είναι ρητορική η ερώτηση...
Πάντως ακόμα κι έτσι που το θέτεις εγώ προτιμώ το δευτερο με την προοπτική στο μέλλον μιας σχέσης στην ίδια πολή με συμβίωση καλύτερα. Αν όμως δεν υπάρχει η έστω και πολύ μελλοντική προοπτική σε μια τέτοια σχέση να πάψει να υπάρχει η απόσταση το θεωρώ πολύ δύσκολο να κρατήσει. Όχι για πρακτικούς λόγους αλλά γιατι συνήθως σημαίνει οτι κανεις δεν κάνει την παραμικρή θυσία ή υποχώρηση για τη σχέση, πράγμα αρκετά καταστροφικό...
Αν και δεν διαφωνω σε αρκετα απο το post σου, ομολογω οτι ξαναδιαβαζοντας το μου δημιουργηθηκε η εντυπωση πως αν ειχες να διαλεξεις μεταξυ του να εισαι με το ατομο που αγαπας στην ιδια πολη επι ενα χρονο (με ραντεβου πολυ συχνα, περιστασιακα να κοιμαστε μαζι/εκδρομες/κτλ) ή να περνας 3 μηνες μαζι (αλλα συνεχεια μαζι) και τον υπολοιπο καιρο χωρια (με 1/2 φορες το μηνα ραντεβου απο κοντα) θα προτιμουσες το δευτερο. Αυτο εννοεις;

Απο τη δικη μου εμπειρια παντως, αν οντως αυτο εννοεις, δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να αντεξω να μην βλεπω την κοπελα μου τοσο συχνα...Ακομακαι αν ειχα ως αντισταθμισμα τους 3 "πληρεις" μηνες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 29-10-09 στις 23:02. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:45, 25-08-05:

To θεμα είναι οτι πρέπει να υπάρχει η προοπτική να εξαλειφθεί η απόσταση στο μέλλον αλλιώς σκούρα τα πράγματα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:48, 25-08-05:

Πάντως για εμένα αν υπάρχει θέληση τα πάντα γίνονται... Πάντως το δεύτερο είναι πολύ ψυχοφθόρο.. αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η σχέση χάνεται

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 01:18, 25-08-05:

Πως να συγκριθει μια εξαμηνη σχεση δυο ατομων που βρισκονται μερα παρα μερα, με μια αλλη στην οποια τα δυο ατομα βρισκονται καθε εβδομαδα ή και παραπανω;
Δε συγκρίνονται καν.Είναι ανόμοια πράγματα.Όσο μοναδικοί και ασύγκριτοι μεταξύ τους είναι οι άνθρωποι,τόσο μοναδικές και ασύγκριτες είναι και οι σχέσεις που έχουν.

Θεωρω οτι διαφορετικο επιπεδο επικοινωνιας, οικειοτητας, σεξουαλικου compatibility ( ), ακομη και καβγαδων θα εχει το ενα ζευγαρι και διαφορετικο το αλλο.
Συμφωνώ απόλυτα .Όλα τα ζευγάρια είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ σε όλους τους τομείς.Μόνο που οι παράγοντες διαφοροποίησης είναι πάρα πολοί και η απόσταση είναι ένας από αυτούς.Αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι ένα συνονθύλλευμα όλων των παραγόντων.

Και για να γινω και πιο "απτος" να ρωτησω οποιονδηποτε το εχει βιωσει το συγκεκριμενο; Δεν πιστευετε οτι θα ηταν πολυ διαφορετικη η σχεση σας αν ζουσατε στην ιδια πολη;
.
Από τη δική μου εμπειρία από σχέση εξ'αποστάσεως θα έλεγα ότι διαφορετική δε ξέρω κατά π΄σο θα ήταν ,αφού δεν τη βίωσα και μεσα στην ίδια πόλη για να συγκρίνω.Το μόνο που ξέρω είναι ότι σίγουρα θα κρατούσε περισσότερο πριν χωρίσουμε.Γιατί;Γιατί θα εξέλειπε ο παράγοντας απόσταση που απλά αποκαλύπτει και διογκώνει γρηγορότερα ήδη τυχόν υπάρχοντα <<προβλήματα >>και στη σχέση και στον καθένα προσωπικά(ανασφάλειες,έλλειψη εμπιστοσύνης,συναισθηματική εξάρτηση και το κυριότερο την έλειψη πρόθεσης να υφίσταται αυτή η σχέση ),τα οποια ούτως ή άλλως θα χαλούσαν τη σχέση κάποια στιγμή.

Kai παραφράζοντας και αυτή τη φράση του θείου θα έλεγα:"Υοu can drive a car with your feet ,if your arms are broken and if you want to.That is to say,that it should be done"

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:30, 25-08-05:

plain, πιστεύω και εγώ ότι η απόσταση δυσκολεύει τα πράγματα, μια σχέση που θα κράτησει λίγο από απόσταση , πιστεύω ότι δεν θα κράτουσε περισσότερο

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 01:51, 25-08-05:

plain, πιστεύω και εγώ ότι η απόσταση δυσκολεύει τα πράγματα,
Μόνο που εγώ δε λέω ότι τα δυσκολεύει,αλλά ότι τα αποκαλύπτει γρηγορότερα .Δηλαδή η απόσταση δε δημιουργεί νέα προβλήματα,αλλά εντοπίζει πιο γρήγορα τα ήδη υπάρχοντα ...άρα και τα διευκολύνει τα πράγματα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:58, 25-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Μόνο που εγώ δε λέω ότι τα δυσκολεύει,αλλά ότι τα αποκαλύπτει γρηγορότερα .Δηλαδή η απόσταση δε δημιουργεί νέα προβλήματα,αλλά εντοπίζει πιο γρήγορα τα ήδη υπάρχοντα ...άρα και τα διευκολύνει τα πράγματα
Αυτό ήθελα να γράψω και εγώ αλλά το έγραψα με λάθος λόγια σορρύ

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 21:44, 25-08-05:

εγώ πιστεύω ότι η απόσταση φθείρει πολύ τις σχέσεις. Το έχω δει και από γνωστούς μου... ένα ζευγάρι ήταν μαζί από το σχολείο 2 χρόνια, όταν τελείωσαν σχολείο άλλαξαν και οι δυο πόλη λόγω σπουδών. Από τότε αν και προσπαθούν να βρίσκονται το συχνότερο δυνατόν μάλλον ταλαιπωρούν τους εαυτούς τους σε μια ψυχοφθόρα κατάσταση... τα χαλάνε, τα ξαναβρίσκουν όταν συναντίουνται σε διακοπές...
Το είδα και φέτος με την κοπέλα μου με την οποία είμαστε μαζί σχεδόν 10 μήνες, πολύ καλά. Όσο είμαστε αθήνα βρισκόμαστε σχεδόν κάθε μέρα... Το καλοκαίρι που πήγαμε ο καθένας 3 βδομάδες διακοπές με τους γονείς μας είδικα προς το τέλος τσακωνόμασταν συνέχεια στα τηλέφωνα και για ήλιθιους λόγους... τώρα που ξαναβρεθήκαμε είμαστε μια χαρά όπως πάντα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:19, 25-08-05:

@antonis_wrx
θα ήθελα να σου παραθέσω ένα σημείο ένος ποστ που συμφωνώ ως απάντηση του μηνύματος σου...

Το μόνο που ξέρω είναι ότι σίγουρα θα κρατούσε περισσότερο πριν χωρίσουμε.Γιατί;Γιατί θα εξέλειπε ο παράγοντας απόσταση που απλά αποκαλύπτει και διογκώνει γρηγορότερα ήδη τυχόν υπάρχοντα <<προβλήματα >>

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 04:02, 26-08-05:

Στατιστικα οι περισσοτερες σχεσεις απο αποσταση γνωριζουν αδοξο τελος. [σαφως υπαρχουν εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν δυστυχως ομως τον κανονα]
Εκεινες που συνηθως συνεχιζονται ειναι οι εξ'αποστασεως στις οποιες η αποσταση δεν διαρκει για μεγαλο χρονικο διαστημα. Προκυπτει λογω συνθηκων και πρεπει και οι δυο να ειναι διατεθημενοι να προσαρμοστουν σε νεα δεδομενα μεχρι να μπορεσουν να ειναι και παλι κοντα. Αντεχουν κατα τα φαινομενα εκεινοι που εχουν ζησει αρκετα ο ενας τον αλλο απο κοντα και για σχετικα μεγαλο χρονικο διαστημα, εχουν δοκιμαστει ως ζευγαρι κατω απο ποικιλλες καταστασεις και ο παραγοντας αποσταση αντιμετωπιζεται με συμπνοια. Παιζει επισης σημαντικο ρολο και η ηλικια. Γιατι εκτος απο τη γλυκα της καθημερινοτητας [που ωριμαζει σημαντικα τη σχεση]που μοιραζεται ενα ζευγαρι που ζει στον ιδιο τοπο[ποσο μαλιστα κατω απο την ιδια στεγη] και η αποσταση αναγκαστικα τους το στερει, οταν μεγαλωνεις μακρια απο τον συντροφο σου και ζεις καταστασεις που πλαθουν την προσωπικοτητα σου σε σημαντικο βαθμο υπαρχει η πιθανοτητα να σου γεννησουν ενδιαφεροντα και επιθυμιες που δεν φανταζοσουν οτι ειχες και ο αλλος πια δεν γινεται [εκ των πραγματων]να σε ακολουθησει. Σχεση που να ξεκινησε απο αποσταση και να κρατησε δεν εχω δει, και νομιζω γινεται σε μικρες ηλικιες που ακομα καποιος ειναι λιγοτερο κατασταλαγμενος.Σε γενικες γραμμες παραγοντας ανασταλτικος που προυποθετει μεγαλη προσπαθεια για να ξεπεραστει.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:12, 26-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι
Σχεση που να ξεκινησε απο αποσταση και να κρατησε δεν εχω δει
Αυτό δλδ σημαίνει για έσενα ότι δεν είναι δυνατόν να υπάρξει κάτι τέτοιο;

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 11:40, 26-08-05:

σίγουρα σε όλες τις σχέσεις υπάρχουν μικρές διαφωνίες και κάποια μικρά προβλήματα και είναι φυσιολογικό αλλιώς οι σχέσεις θα ήταν τόσο βαρετές όσο ένα συνέδριο κλώνων... Αλλά η απόσταση τα κάνει να φαίνονται τεράστια και ανυπέρβλητα που σίγουρα δεν είναι...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:46, 26-08-05:

H πραγματική γαλήνη σε μια σχέση δεν νομίζω να είναι ποτε βαρετή....

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 18:18, 26-08-05:

..Σχεση που να ξεκινησε απο αποσταση και να κρατησε δεν εχω δει
Αυτό δλδ σημαίνει για έσενα ότι δεν είναι δυνατόν να υπάρξει κάτι τέτοιο;..

Ξεκαθαρισα απο την αρχη τη σταση μου στο θεμα. Δεν ειναι ακατορθωτο, αλλα σπανιο ως φαινομενο. Το να ξεκιναει με αποσταση, το κανει πιο δυσκολο σε συγκριση με σχεση που ξεκιναει απο κοντα και καποια στιγμη λογω συνθηκων βιωνεται απο αποσταση. Ολα εξαρτωνται απο την αγαπη, τη δυναμη, τη συμπνοια των ατομων που ζουν τη σχεση.
Επισης, η γαληνη που αναφερεις, φυσικα και δεν ειναι βαρετη, ποιος θα ηθελε να ζει στη μιζερια;. Αλλα δεν ειναι μια δεδομενη συνεχης κατασταση. Ειναι εναλλαγες στιγμων και καταστασεων που στο συνολο τους δημιουργουν την αισθηση οτι με τον ανθρωπο σου περνατε τελικα καλα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 04:59, 27-08-05:

Επισης, η γαληνη που αναφερεις, φυσικα και δεν ειναι βαρετη, ποιος θα ηθελε να ζει στη μιζερια;. Αλλα δεν ειναι μια δεδομενη συνεχης κατασταση. Ειναι εναλλαγες στιγμων και καταστασεων που στο συνολο τους δημιουργουν την αισθηση οτι με τον ανθρωπο σου περνατε τελικα καλα.
Μήπως όμως φτάνει μόνο η αίσθηση; Μπορεί μια μέρα κάποιος που έχει αυτή την αίσθηση να αναρωτηθεί για την σχέση του και να δεί ότι είναι απλώς αίσθηση και όχι πραγματικότητα...

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 17:05, 27-08-05:

αισθηση=βιωματικη συνειδητοποιηση βαση των γεγονοτων που εζησες οτι για σενα η σχεση ειναι ικανοποιητικη. Αν ο συντροφος δεν συμμεριζεται την ιδια αισθηση, ειναι αλλο θεμα.
Ειτε υπαρχει αποσταση, ειτε οχι, ο καθε ανθρωπος κρινει υποκειμενικα το αν περναει καλα η οχι στη σχεση του. Ειπαμε, κατασταση μονιμης χαρας η μιζεριας δεν υπαρχει. Εναλλαγες στιγμων υπαρχουν. Κανεις την κριτικη σου, και βλεπεις αν στο συνολο τους οι χαρες ειναι αρκετες για να νιωθεις γαληνη και συνεχιζεις. Αν οχι, ειτε προσπαθεις να το βελτιωσεις, εφοσον κρινεις οτι αξιζει και υπαρχει περιθωριο, ειτε χωριζεις.
Η αποσταση στην προκειμενη, μπορει να λειτουργησει παραπλανητικα[κανοντας δυσκολη την επικοινωνια η κανοντας να φανταζει το προβλημα μεγαλυτερο απο οτι ειναι]οπως επισης μπορει να λειτουργησει και λυτρωτικα[κανοντας ενα προβλημα που απο κοντα παραβλεπεται στην καθημερινοτητα να φανει και να γλυτωσει απο παρεταιρω δυσκολιες]. Οταν μαθαινεις τον αλλο απο αποσταση[δεν υπαρχει η τριβη και η οποια δοκιμασια απο κοντα]ειναι δυσκολοτερο να κανεις τη διακριση. Αλλα η καθε περιπτωση οπως ειπαν και αλλοι χρηστες ειναι μοναδικη. Στην τελικη, μονο το ζευγαρι γνωριζει τι ζει και πως νιωθει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ζουμπουρλουδι : 27-08-05 στις 17:09.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:48, 27-08-05:

αισθηση=βιωματικη συνειδητοποιηση βαση των γεγονοτων που εζησες οτι για σενα η σχεση ειναι ικανοποιητικη. Αν ο συντροφος δεν συμμεριζεται την ιδια αισθηση, ειναι αλλο θεμα.
Αυτό που είπα στο προηγούμενο μήνυμα μου ήταν αν κάποιος έχει την αίσθηση ότι όλα πάνε κάλα μέτα όταν σκεφτεί τα πράγματα δει όταν είναι απλώς η αίσθηση και όχι η πραγματικότητα, τι γίνεται τότε;

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 17:52, 27-08-05:

Παμε αλλη μια....η αισθηση ανηκει στον ανθρωπο που βιωνει τη σχεση, επομενως ειναι Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ του, οπως κρινει στη φαση που κρινει οτι ειναι.
Φυσικα και μπορει να αλλαξει γνωμη εν καιρω.
Το τι κανει ειναι δικο του θεμα. Καποιοι εχουν το θαρρος να παρουν αποφαση να προσπαθησουν, αλλοι χωριζουν, αλλοι παραμυθιαζονται μεχρι να φτασει η κατασταση στα ακρα και να τους πει ο συντροφος να χωρισουνε.
Οπως τη βρισκει κανεις, αρκει να μη πριζει τους γυρω του.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:12, 27-08-05:

Παμε αλλη μια....η αισθηση ανηκει στον ανθρωπο που βιωνει τη σχεση, επομενως ειναι Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ του, οπως κρινει στη φαση που κρινει οτι ειναι.
Φυσικα και μπορει να αλλαξει γνωμη εν καιρω.
Το τι κανει ειναι δικο του θεμα. Καποιοι εχουν το θαρρος να παρουν αποφαση να προσπαθησουν, αλλοι χωριζουν, αλλοι παραμυθιαζονται μεχρι να φτασει η κατασταση στα ακρα και να τους πει ο συντροφος να χωρισουνε.
Οπως τη βρισκει κανεις, αρκει να μη πριζει τους γυρω του.
Αν δεν κολήσω τόσο πολυ στις λέξεις συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-stekoumenos
Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O e-stekoumenos έγραψε στις 19:06, 27-08-05:

Σίγουρα έχει σημασία η απόσταση ανάμεσα στους δυο....αλλά δεν υπάρχει ενός είδους απόσταση....Η απόσταση αυτή μπορεί να είναι καθαρά γεωγραφική αλλά μπορεί να είναι και απόσταση σε προσωπικότητα,απόψεις,συνήθεις κτλ.....και ας μην θεωρούμε πάντα δεδομένο οτι η μη γεωγραφική απόσταση είναι πάντοτε ευδιάκριτη....
Φυσικά σημαντικό μέρος μιας σχέσης είναι και το σέξ....το οποίο προυποθέτει γειτνίαση (και όχι γεωγραφική τουλάχιστον απόσταση).Όμως είστε σίγουροι οτι όταν δυο κορμιά βρίσκονται μαζί.....πως δεν υπάρχει τελικά απόσταση...ή απόδραση...?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:43, 30-08-05:

Δεν θα πώ αν είναι δύσκολη ή όχι...ούτε θα αναλύσω τα υπέρ και τα κατά...Άλλωστε κάθε σχέση είναι διαφορετική και εξαρτάται από τα άτομα που την φτιάχνουν...Αν και είχα πει ότι δεν θα ξαναέκανα πότε σχέση από απόσταση, τα πράγματα ήρθαν αλλιώς και να'μαι πάλι σε αυτό το λούκι...Αυτό που πιστεύω είναι ότι για να αρχίσεις μια σχέση από απόσταση είναι αυτά που νιώθεις...Εγώ προτιμώ να έχω την σχέση μου μακριά αλλά να είμαστε μαζί σαν ζευγάρι και να βρισκόμαστε όποτε μπορούμε...παρά να μην τον έχω καθόλου

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 15:59, 30-08-05:

Eγώ παιδιά θεωρώ την σχέση από απόσταση πολύ δύσκολο πράγμα.Εξαρτάται φυσικά από πολλούς παράγοντες και κάθε σχέση είναι διαφορετική αλλά για μένα τουλάχιστον,δεν λειτουργεί πολύ καλά...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:12, 30-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
αλλά για μένα τουλάχιστον,δεν λειτουργεί πολύ καλά...
Το ότι υπάρχουν δυσκολίες δεν σημαίνει ότι η σχέση ειναι προβληματική

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 19:51, 30-08-05:

Το ότι υπάρχουν δυσκολίες δεν σημαίνει ότι η σχέση ειναι προβληματική
Σίγουρα.Μιλούσα εντελώς προσωπικά.Δεν μπορώ να έχω σχέση από το τηλέφωνο,αυτό είναι όλο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:01, 30-08-05:

Σίγουρα.Μιλούσα εντελώς προσωπικά.Δεν μπορώ να έχω σχέση από το τηλέφωνο,αυτό είναι όλο.
Απο τη webcam?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:06, 30-08-05:

Μα δεν θα είναι συνέχεια απλώς για καποιες χρονικές στιγμές θα είναι έτσι...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 09:49, 31-08-05:

Δυστυχώς οι σχέσεις εξ αποστάσεων σπάνια λειτουργούν σύμφωνα με το ρητό "Μακρυά και αγαπημένοι", αλλά κυρίως με το "Μάτια που δεν βλέπονται, γρήγορα λησμονιούνται". Σίγουρα τον πρώτο καιρό η τηλεφωνική (και η ηλεκτρονική για κάποιους) επαφή δίνει δύναμη και κουράγιο, αλλά καλώς ή κακώς αυτή η αγκαλιά δεν αναπληρώνεται ούτε με το καλύτερο σύστημα τεχνολογίας.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:27, 31-08-05:

Νομίζω όσοι είναι τόσο αρνητική στον έρωτα από αποστασή ξέχνουν κάτι, δεν θα είναι για πάντα από απόσταση κάποτε λογικά θα είναι συνέχεια μάζι μόλις φτιαχτούν τα πράγματα για αυτούς και επίσης όταν θα είναι στην περίοδο που θα μένουν σε διαφορετικά μέρη , θα υπάρχουν πολλές συναντήσεις...

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O e-stekoumenos έγραψε στις 22:39, 31-08-05:

Κι αν μιλάμε για σέξ απο απόσταση με τον σύντροφο μας (την περίοδο που αυτός είναι μακρυά μας)...τότε υπάρχει και ένα επιπλέον όφελος....να κάνουμε τον σύντροφο μας φαντασίωση μας τελικά.Αφού το εξ αποστάσεως σέξ...είναι ουσιαστικά αυνανισμός με ερέθισμα τη φωνή ή τα λόγια (έστω και γραπτά) του συντρόφου μας....τότε αν αυτά καταφέρνουν να μας οδηγήσουν σε μια τέτοια κατάσταση και να φτιαχνόμαστε χωρίς την σωματική του παρουσία.....καταλαβαίνετε πόσο πιο φλογερή μπορεί να γίνει η επαφή μας όταν θα ξανβρεθούμε μαζί...μιας και θα αποτελεί πλέον και μέρος των φαντασιώσεων μας.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:57, 31-08-05:

Ακόμη και αν δεν γίνει κάποιο cyber κατα την διάρκεια είναι νομίζω απόλυτα λογικό να υπάρχει πολλύ περισσότερο και εντονότερο πάθος σε κάθε συνάντηση

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 02:07, 01-09-05:

Νομίζω όσοι είναι τόσο αρνητική στον έρωτα από αποστασή ξέχνουν κάτι, δεν θα είναι για πάντα από απόσταση κάποτε λογικά θα είναι συνέχεια μάζι μόλις φτιαχτούν τα πράγματα για αυτούς και επίσης όταν θα είναι στην περίοδο που θα μένουν σε διαφορετικά μέρη , θα υπάρχουν πολλές συναντήσεις...
Φυσικά παίζει ρόλο το πόσο θα είναι σε απόσταση.Αλλο 5 μήνες και άλλο 5 χρόνια.Οπως και να το κάνουμε,είναι δυσκολα τα πράγματα.Εννοείται φυσικά πως εξαρτάται και από το τι είδους σχέση είναι,έτσι?Υπάρχουν σχέσεις και σχέσεις...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:11, 01-09-05:

Φυσικά παίζει ρόλο το πόσο θα είναι σε απόσταση.Αλλο 5 μήνες και άλλο 5 χρόνια.Οπως και να το κάνουμε,είναι δυσκολα τα πράγματα.Εννοείται φυσικά πως εξαρτάται και από το τι είδους σχέση είναι,έτσι?Υπάρχουν σχέσεις και σχέσεις...
Αρχίζω και συμφωνώ μαζί σου...

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:08, 08-09-05:

Λοιπόοοον μια που σχεδόν όλες μου οι σχέσεις ήταν με απόσατση έχω να πω πως πρέπει να υπάρχει θέληση και απο τις 2 μεριές γαι αν γίνονται οι συναντήσεις.αν και πάλι είναι κάπως δύσκολο γιατί μετά απο κάποιο σημείο γίνεται παρα πολύ κουραστικό αυτό.

Κάποιος είπε πως αν με τα ίδια άτομα είμασταν στην ίδια πόλη αν θα μπορούσαμε να έχουμε σχέση έχω να πω το εξής ότι όντως είναι διαφορετικό να είσαι στην ίδια πολη και αν έχεις σχέση και αλλιώς σε διαφορετικές και να μένετε κάποιο διάστημα μαζί.
Με τους πρών μου πιστεύω πως δεν θα μπορούσα να έχω σχέση στην ίδια πόλη, αν και με τον πρώην μου πραγματικά δεν γνωρίζω αν θα μπορούσαμε να είμαστε μαζί ή όχι, ίσως αν είμασταν στην ίδια πόλη να είμασταν ακόμα μαζί.
Και η τωρινή σχέση μου είναι σχεδόνα με απόσατση γιατί βρισκόαμστε σχεδόν κάθε σαββατοκύριακο αλλά είμαστε απο την ίδια πόλη άσχετο οτι σχπουδάζουμε σε διαφορετικές ακι είμαστε 13,5 μήνες μαζί.

Παράθεση

Viktoria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoria
H Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Viktoria έγραψε στις 10:47, 12-10-05:

Το αγόρι μου σπουδάζει Κομοτηνή και εγώ Αθήνα.Όταν έφυγε τα είχαμε μόλις 3 μήνες και πίστευα πως δε θα κρατήσει, ωστόσο είμαστε μαζί σχεδόν δυόμισι χρόνια! Εντάξει,τον πρώτο καιρό ήταν πολύ άσχημα αλλά τώρα βλέπω οτι μάλλον καλό μου έκανε, αφού γενικά παλιότερα βαριόμουν εύκολα σε μια σχέση ενώ τώρα όποτε συναντιόμαστε κάνουμε σαν τρελοί ο ένας για τον άλλον! Άσε που μαθαίνεις να είσαι ανεξάρτητος,δηλαδή να μην "κρεμιέσαι" από τον σύντροφό σου. Βλέπω κάποιες φίλες μου που όλη τους η ζωή κινείτα γύρω από τη σχέση τους και δε νομίζω πως είναι ό,τι καλύτερο.Γενικά πιστεύω πως αν υπάρχει αληθινή αγάπη και συχνές συναντήσεις, η απόσταση δεν αποτελεί σοβαρό πρόβλημα.Τώρα, αν η σχέση δεν είναι τόσο ισχυρή,προκαλεί πολλούς καβγάδες και προβλήματα και εντέλει χωρισμό.

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O e-stekoumenos έγραψε στις 16:28, 12-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Viktoria
Το αγόρι μου σπουδάζει Κομοτηνή και εγώ Αθήνα.Όταν έφυγε τα είχαμε μόλις 3 μήνες και πίστευα πως δε θα κρατήσει, ωστόσο είμαστε μαζί σχεδόν δυόμισι χρόνια! Εντάξει,τον πρώτο καιρό ήταν πολύ άσχημα αλλά τώρα βλέπω οτι μάλλον καλό μου έκανε, αφού γενικά παλιότερα βαριόμουν εύκολα σε μια σχέση ενώ τώρα όποτε συναντιόμαστε κάνουμε σαν τρελοί ο ένας για τον άλλον! Άσε που μαθαίνεις να είσαι ανεξάρτητος,δηλαδή να μην "κρεμιέσαι" από τον σύντροφό σου. Βλέπω κάποιες φίλες μου που όλη τους η ζωή κινείτα γύρω από τη σχέση τους και δε νομίζω πως είναι ό,τι καλύτερο.Γενικά πιστεύω πως αν υπάρχει αληθινή αγάπη και συχνές συναντήσεις, η απόσταση δεν αποτελεί σοβαρό πρόβλημα.Τώρα, αν η σχέση δεν είναι τόσο ισχυρή,προκαλεί πολλούς καβγάδες και προβλήματα και εντέλει χωρισμό.
Αυτό που αναφέρεις δεν υποδηλώνει μια καλή σχέση μόνο μεταξύ σας...αλλά πολύ περισσότερο φανέρωνει οτι και ο καθένας απ τους δυο σας έχει μια αρκετά καλή σχέση με τον ίδιο του τον εαυτό και συνεπεία αυτής της καλής σχέσης με τον εαυτό σας...έρχεται και η μεταξύ σας καλή σχέση.Το να μην αντέχουμε τις αποστάσεις με τον σύντροφο μας....συνήθως οφείλεται στο ότι δεν αντέχουμε να μένουμε με τον εαυτό μας μόνο....και ακριβώς αυτό συμβαίνει και σε όσους τρελαίνονται με την ιδέα και μόνο οτι θα μείνουν για λίγο μόνοι.Δυστυχώς ή ευτυχώς οι σχέσεις που κάνουμε με τους άλλους...είναι απλώς προέκταση ή αντανάκλαση της σχέσης που έχουμε με τον εαυτό μας....και τελικά τα προβλήματα που ανακύπτουν στης σχέση μας με τον σύντροφο μας...μπορεί να είναι απλώς μια απόρροια προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε εμείς οι ίδιο με τον εαυτό μας (ή και ο συντρόφος μας με τον δικό του εαυτό).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:32, 12-10-05:

Εγώ ρε γμτ απο το καλοκαίρι που το περάσαμε όλο μαζι, δεν μπορώ με τίποτα να αντέξω για πολλές μέρες μακριά... Παλιά το άντεχα πολύ πιο έυκολα, τώρα μόνο που σκέφτομαι το άδειο σπίτι στη Θεσ/νίκη ψυχοπλακώνομαι...

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O e-stekoumenos έγραψε στις 16:42, 12-10-05:

Εγώ ρε γμτ απο το καλοκαίρι που το περάσαμε όλο μαζι, δεν μπορώ με τίποτα να αντέξω για πολλές μέρες μακριά... Παλιά το άντεχα πολύ πιο έυκολα, τώρα μόνο που σκέφτομαι το άδειο σπίτι στη Θεσ/νίκη ψυχοπλακώνομαι...
Michelle...το πολύ ή το λίγο αντέχω...είναι σχετικά για άλλους το πολύ μπορεί να είναι λίγο και σε άλλους το λίγο μπορεί να είναι πολύ.Το θέμα είναι οτι ποτέ δεν είμαστε μόνοι....πάντα μας συντροφεύει ο εαυτός μας...φυσικά όσο πιο πολλά ζητήματα έχουμε επιλύσει στη σχέση μας με τον εαυτό μας τόσο πιο ευχάριστη είναι η παρέα του...άν όμως έχουμε σε εκκρεμότητα κάποια προβληματάκια μαζί του....τότε είναι που όταν βρισκόμαστε μαζί του (με τον εαυτό μας δηλ) αρχίζει και μας τα ψάλλει και σίγουρα αυτό δεν είναι ότι το καλύτερο.
Ωστόσο...πολύ πιθανόν όλα αυτά να μην αφορούν εσένα και να είσαι απλά πολύ ερωτευμένη.....οπότε ακόμα και όταν σου λείπει ο φίλος σου πρέπει να απολαμβάνεις αυτήν την αίσθηση μοναξιάς που νιώθεις μιας και ειναι ζωντανή απόδειξη του πόσο πολύ μπορείς να αγαπήσεις κάποιον και άρα πόσο πλούσιο ψυχισμό διαθέτεις.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:48, 12-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από e-stekoumenos
Michelle...το πολύ ή το λίγο αντέχω...είναι σχετικά για άλλους το πολύ μπορεί να είναι λίγο και σε άλλους το λίγο μπορεί να είναι πολύ.Το θέμα είναι οτι ποτέ δεν είμαστε μόνοι....πάντα μας συντροφεύει ο εαυτός μας...φυσικά όσο πιο πολλά ζητήματα έχουμε επιλύσει στη σχέση μας με τον εαυτό μας τόσο πιο ευχάριστη είναι η παρέα του...άν όμως έχουμε σε εκκρεμότητα κάποια προβληματάκια μαζί του....τότε είναι που όταν βρισκόμαστε μαζί του (με τον εαυτό μας δηλ) αρχίζει και μας τα ψάλλει και σίγουρα αυτό δεν είναι ότι το καλύτερο.
Ωστόσο...πολύ πιθανόν όλα αυτά να μην αφορούν εσένα και να είσαι απλά πολύ ερωτευμένη.....οπότε ακόμα και όταν σου λείπει ο φίλος σου πρέπει να απολαμβάνεις αυτήν την αίσθηση μοναξιάς που νιώθεις μιας και ειναι ζωντανή απόδειξη του πόσο πολύ μπορείς να αγαπήσεις κάποιον και άρα πόσο πλούσιο ψυχισμό διαθέτεις.
Δεν νομίζω οτι είναι το πρώτο... Γιατί δεν νιώθω κάτι τέτοιο όταν πηγαίνω πάνω... Απλά έχω συνηθίσει το σπίτι με αυτόν μέσα απο το καλοκαίρι και με ξενίζει να είμαι μόνη μου εκει... Νιώθω οτι απο στιγμή σε στιγμή θα ακούσω το ασανσέρ και θα μπει μέσα όπως το καλοκαίρι όταν έβγαινε για να πάρει πχ τσιγάρα... Όποτε ακούω ασανσέρ νομίζω οτι είναι αυτό, παρ'οτι ξέρω καταβάθος οτι δεν είναι... Πολύ περίεργη αίσθηση...

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 16:56, 12-10-05:

Δεν νομίζω οτι είναι το πρώτο... Γιατί δεν νιώθω κάτι τέτοιο όταν πηγαίνω πάνω... Απλά έχω συνηθίσει το σπίτι με αυτόν μέσα απο το καλοκαίρι και με ξενίζει να είμαι μόνη μου εκει... Νιώθω οτι απο στιγμή σε στιγμή θα ακούσω το ασανσέρ και θα μπει μέσα όπως το καλοκαίρι όταν έβγαινε για να πάρει πχ τσιγάρα... Όποτε ακούω ασανσέρ νομίζω οτι είναι αυτό, παρ'οτι ξέρω καταβάθος οτι δεν είναι... Πολύ περίεργη αίσθηση...
Αυτό το είχα πάθει και εγώ στο πρώτο έτος που έιχα σχέση με παιδί από την πατρική μου πόλη που σπούδαζε αλλου αλλά ήταν συνέχεια μα συνέχεια εδώ Θεσσαλονίκη σαν παντρεμένοι ζούσαμε..Είχα συνηθίσει τόσο την παρουσία του που άμα έλειπε και 2 μέρες μόνο(που ήταν το μέγιστο) κάτι πάθαινα
Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις είνα πολύ εύκολο να μπερδέψεις τα αισθήματα με την συνήθεια εγώ για παράδειγμα όταν χωρίσαμε συνειδοτοποίησα ότι ερωτευμένη δεν ήμουν ποτέ μαζί του!!
Και έιναι καλό ειδικά σε αυτή την ηλικία να έχει ο καθένας τον χώρο του για να μην έρθει η ρήξη αργά η γρήγορα η ο κορεσμός.Βέβαια παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του καθενός

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O e-stekoumenos έγραψε στις 17:02, 12-10-05:

Αυτή λοιπόν η περίρεγη αίσθηση ...πρέπει να σε χαροποιεί διότι αποδεικνύει τον πλούτο και την ένταση των συναισθημάτων σου...και για αυτό σου το φορτίο πρέπει να συγχαρείς τον εαυτό σου....

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:19, 12-10-05:

Τέσπα βγήκαμε αρκετά off topic μάλλον
Δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 23:21, 12-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από e-stekoumenos
Αυτό που αναφέρεις δεν υποδηλώνει μια καλή σχέση μόνο μεταξύ σας...αλλά πολύ περισσότερο φανέρωνει οτι και ο καθένας απ τους δυο σας έχει μια αρκετά καλή σχέση με τον ίδιο του τον εαυτό και συνεπεία αυτής της καλής σχέσης με τον εαυτό σας...έρχεται και η μεταξύ σας καλή σχέση.Το να μην αντέχουμε τις αποστάσεις με τον σύντροφο μας....συνήθως οφείλεται στο ότι δεν αντέχουμε να μένουμε με τον εαυτό μας μόνο....και ακριβώς αυτό συμβαίνει και σε όσους τρελαίνονται με την ιδέα και μόνο οτι θα μείνουν για λίγο μόνοι.Δυστυχώς ή ευτυχώς οι σχέσεις που κάνουμε με τους άλλους...είναι απλώς προέκταση ή αντανάκλαση της σχέσης που έχουμε με τον εαυτό μας....και τελικά τα προβλήματα που ανακύπτουν στης σχέση μας με τον σύντροφο μας...μπορεί να είναι απλώς μια απόρροια προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε εμείς οι ίδιο με τον εαυτό μας (ή και ο συντρόφος μας με τον δικό του εαυτό).
Νομίζω ότι μπερδεύεις την ανάγκη για κοινωνικότητα με την εσωτερική ισορροπία: είναι δύο θέματα που δεν έχουν σχέση μεταξύ τους και το ένα δεν προϋποθέτει το άλλο. Το αν θα αντέξει μια σχέση εξ'αποστάσεως μπορεί να οφείλεται στο φόβο της μοναξιάς (άρα στην ανάγκη για κοινωνική συναναστροφή), όπως επίσης και στο γεγονός ότι είναι και οι δύο "γεμάτοι" ψυχικά ο ένας από τον άλλο, που δεν υπάρχουν τρόποι για να κρατηθούν μακρυα. Όλα είναι πιθανά, χωρίς να αποκλείει το ένα το άλλο..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σχέσεις Εξ Αποστάσεως - Από RebeccaforJimani
      Το θέμα έχει λάβει 484 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-01-15 στις 20:19.
    • Έρωτες και πάθη - Από hamsteraki
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-07 στις 00:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους