Σκηνή ή σουίτα;

Μου αρέσει να κάνω διακοπές....

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 100)
  • Μόνο σε πολυτελή ξενοδοχεία με όλες τις ανέσεις μου

    Ψήφοι: 18 18.0%
  • Σε ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα πιο οικονομικά

    Ψήφοι: 45 45.0%
  • Με την σκηνή μου όπου λάχει

    Ψήφοι: 26 26.0%
  • Συνήθως ακολουθώ αυτό που θέλουν οι πολλοί

    Ψήφοι: 11 11.0%

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Βασικα εγω καραγουσταρω το καμπινγ και την σκηνη

Αλλα για παραδειγμα εγω που ειμαι μικρος ακομα και οταν εχω ολοκληρο το καλοκαιρι να τεμπελιαζω τοτε ναι θελω καμπινγ

Αλλα αμα δουλευω ενα ολοκληρο χρονο και εχω την δυνατοτητα για διακοπες μονο για 10 μερες π.χ. τοτε δυσκολα να επιλεξω καμπινγκ

Αλλιως ειμαστε φολα σκηνη

1. σκηνή (μεγαλη για να έχετε χωρο για τα πράγματα
2. σλιπινγκ παγκ ή σεντονια
3. υποστρωμα
4. μαξιλάρι
5. σκοινί
6. φακοί τουλάχιστον 2
7.μπαταρίες
8. ψυγειακι
9. κατι σαν σεντόνι για να βάλετε πάνω την σκηνή ώστε να μη βρωμίζει
10. παρεό ή κατι αντίστοιχο για σκια
11.σαμπουαν, μαγιώ, και λίγα ρούχα.
12. χαρτί τουαλέτας

Και δεν θες να κουβαλας πολλα πολλα

4)Αντι για μαξιλαρι βαζεις 2 μπλουζες
5)Δεν το βρισκω αναγκαιο
9)Αχρηστο
10)Βρες δεντρο

συγνωμη ερωτηξης(παλι:redface:) ... εγω δεν ετυχε να παω καμπινγκ ποτε και εχω τις εξης αποριες..

1. που πας τουαλετα?:worry:
2. που πλενεις δοντια?:worry:
3. που κανεις μπανιο?:worry:
4. αμα θες να φας πρωινο (γιατι εχουμε ενα θεματακι με το πρωινο) τι γινεται? :hmm:
5. το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση επισκεψης ζωηφιων , ερπετων και λοιπων αηδιαστικων υπαρξεων? :'(
6. απο θεμα ασφαλειας αν πανε κοπελες μονες τους? :hmm:

1)Στα δεντρα και στην εξοχη?
2)Δεν θα χαθει ο κοσμος αν δεν τα πλεινεις 3-4 μερες?
3)Στις ντουζιερες απο τις παραλιες?
4)Παιρνεις σοκολατες και τις βαζεις στο ψυγιακι?
5)Ακομα ανθρωποφαγοι δεν εχουν βρεθει?
6)Οτι κινυδνος υπαρχει για τους ανδρες υπαρχει και για τις γυναικες?

Λεω εγω τωρα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Βιλλα πριβε...Τα ξενοδοχεια μαζευουν πολυ κοσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι παίζει με το camping στην Ικαρία; Οργανωμένο βλέπω δεν έχει και τα σχόλια που διαβάζω για το ελεύθερο (έντονη αστυνόμευση) είναι απογοητευτικά.
Τα φώτα σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οργανωμενο δεν εχει εδω και αρκετα χρονια.
Το ελευθερο μην το σκεφτεσαι καν, διοτι εκτος απο εντονη αστυνομευση τα τελευταια χρονια λογω των λεγομενων "γκρουβαλων" (τα ατομα που κανουν ελευθερο καμπινγκ και ζουν μεσα στη βρωμα απο αποψη), και οι ντοπιοι τους κυνηγανε πλεον διοτι η πλειοψηφια αυτων κανουν πολλες φασαριες στα ικαριωτικα πανηγυρια αφου γινονται λιωμα.
Παντως λογω 15χρονης εμπειριας απο διακοπες στην Ικαρια που εχω,
το ελευθερο δε θα στο προτεινα σε καμμια των περιπτωσεων . Πολυ βρωμια γυρω σου οπου και να αποφασισεις να στησεις τη σκηνη σου.
Εχει φθηνα δωματια των 40€ και μαλιστα σε φουλ σιζον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
πολυτελή ξενοδοχεία!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οργανωμενο δεν εχει εδω και αρκετα χρονια.
Το ελευθερο μην το σκεφτεσαι καν, διοτι εκτος απο εντονη αστυνομευση τα τελευταια χρονια λογω των λεγομενων "γκρουβαλων" (τα ατομα που κανουν ελευθερο καμπινγκ και ζουν μεσα στη βρωμα απο αποψη), και οι ντοπιοι τους κυνηγανε πλεον διοτι η πλειοψηφια αυτων κανουν πολλες φασαριες στα ικαριωτικα πανηγυρια αφου γινονται λιωμα.
Παντως λογω 15χρονης εμπειριας απο διακοπες στην Ικαρια που εχω,
το ελευθερο δε θα στο προτεινα σε καμμια των περιπτωσεων . Πολυ βρωμια γυρω σου οπου και να αποφασισεις να στησεις τη σκηνη σου.
Εχει φθηνα δωματια των 40€ και μαλιστα σε φουλ σιζον.


Θενξ.
Χρήσιμες πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Που επιλέγετε να μείνετε στις διακοπές σας? (Μιας και κοντεύει ο καιρός...!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Πω πω... Είναι τόσο διαφορετικό, ανάλογα με την διάθεση της στιγμής, την παρέα και πολλά άλλα...

Θα έδινα ένα προβάδισμα μάλλον στο σπίτι γνωστού όταν θες να έχεις και κάποια άνεση(και είναι και πιο οικονομικό, για να μην ξεχνιόμαστε) και στο οργανωμένο κάμπινγκ(δεν μπορώ τα τελείως χύμα)...

Ας πούμε φέτος το κόβω για κάμπινγκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Παλαιότερα συνήθος πήγαινα σε σπίτια γνωστών... πέρυσι έκανα πρώη φορά ελεύθερο κάμπινκ και φέτος σκέφτομαι το ίδιο ... !!! Σαν εμπειρία μου άρεσε πάρα πολύ (10 ημέρες εκτός πολιτισμού - σχεδόν), σύγουρα δεν υπάρχουν πολλές ανέσεις, αλλά είναι αυτό που λες... εξηαρτάται την διάθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικά γενικώς δεν θέλω ιδιαίτερες ανέσεις, αλλά το ελεύθερο κάμπινγκ μου βγάζει κάτι στο καμία άνεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Βασικά γενικώς δεν θέλω ιδιαίτερες ανέσεις, αλλά το ελεύθερο κάμπινγκ μου βγάζει κάτι στο καμία άνεση...
Δεν ειναι ανεση το να εισαι με την παρεα σου σε μια παραλια χωρις κανεναν ενοχλητικο διπλα σου,να αραζεις ολη την ωρα στην αμμουδια,να τρως στην αμμουδια,να κανεις μπανιο το βραδυ.Πωωωωω,δεν υπαρχει πιο τελειο πραγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Μου φαίνεται χαζό να πάω να μείνω δίπλα σε μια φοβερή παραλία και αντί να τη χαρώ και να νιώσω την ελευθεριά μου να κλειδωθώ σε ένα υπερπολυτελές κλουβί... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Βασικά γενικώς δεν θέλω ιδιαίτερες ανέσεις, αλλά το ελεύθερο κάμπινγκ μου βγάζει κάτι στο καμία άνεση...

Αν πας "οργανωμένος" έχεις όλες τις ανέσεις!
Σήμερα γύρισα από τριήμερο ελεύθερου κάμπινγκ, μια μαγεία! :D
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να χαζεύεις τον έναστρο ουρανό λίγο πριν σε πάρει ο ύπνος και να βουτήξεις στην "ιδιωτική" σου παραλία πριν την πρώτη γουλιά καφέ το πρωί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν πας "οργανωμένος" έχεις όλες τις ανέσεις!
Σήμερα γύρισα από τριήμερο ελεύθερου κάμπινγκ, μια μαγεία! :D
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να χαζεύεις τον έναστρο ουρανό λίγο πριν σε πάρει ο ύπνος και να βουτήξεις στην "ιδιωτική" σου παραλία πριν την πρώτη γουλιά καφέ το πρωί!

Συγγνώμη αν γίνομαι πεζή αλλά με την έλλειψη τουαλέτας πώς τα καταφέρνετε; Για να μην μιλήσω για την απλυσιά. Εγώ με χαρά κοιμάμαι στην παραλία με sleeping bag για κανά βράδυ, αλλά ως εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συγγνώμη αν γίνομαι πεζή αλλά με την έλλειψη τουαλέτας πώς τα καταφέρνετε; Για να μην μιλήσω για την απλυσιά. Εγώ με χαρά κοιμάμαι στην παραλία με sleeping bag για κανά βράδυ, αλλά ως εκεί.

Δε γίνεσαι πεζή. :P
Όταν είμαστε σε απομονωμένη παραλία και πάμε για 2-3 μέρες μόνο εκεί, τότε οπωσδήποτε πρέπει να έχει μία ταβέρνα. Φτάνει για να πας τουαλέτα και συνήθως έχουν και ντουζιέρες ειδικά για τους κάμπερς, γιατί από αυτούς στην ουσία έχουν κέρδος.

Όταν στήνουμε σε παραλία και γυρίζουμε όλη την υπόλοιπη μέρα το νησί, τότε κάνουμε αυτό που κάνουν και όσοι νοικιάζουν κάποιο δωμάτιο. Αν σου ΄ρθει στην καφετέρια.. θα πας στην καφετέρια, αν σου ρθει στην ταβέρνα.. στην ταβέρνα, αν σου ΄ρθει στο δρόμο .. ε δε θα κατουρήσεις στο δρόμο. Κάπου θα βρεις. :P Αν σου ΄ρθει πριν κοιμηθείς, θα περπατήσεις λίγο παραπάνω και θα κάνεις τα τσισάκια σου στην εξοχή. Ξέρω σοκαριστικό :hehe:
Όσο για το μπάνιο, προσωπικά δε νιώθω άπλυτη όταν πρόκειται για 3 ή λιγότερες μέρες. Αυτοσχέδια ντουζιέρα, μαντηλάκια αντισηπτικά και μοσχοβολάς.

Παραπάνω από 3 μέρες δεν έχω κάνει ελεύθερο κάμπινγκ. Δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πέρυσι εκανα για πρώτη φορά ελεύθερο κάμπινκ 10 ημέρες... Ήταν η πρώτη μου φορά και σκεπτομαι να το καθιερώσω στο εξής... Είχα πάει σε μια παραλία στην Κυλίνη, και στο σημείο που ήμασταν δεν υπήρχε ψυχή ! μόνο τα πρωινά πηγαινοερχόταν 2-3 παρέες άσχετες. Κάθε πρωί πρωινό, γυμναστική, πλύσιμο βραδυνών πιάτων, και μετά όοοοολη μέρα θάλασσα, γυμνισμός, μουσική, κανα παιχνίδι, η απόλυτη ηρεμία.... αργά το απόγευμα ξεπλενόμασταν σε ένα ντουζ που υπήρχε στην άλλη άκρη της παραλίας. και μετά η βραδυνή διασκέδαση, μαγείρεμα και τα σχετικά... όοολα δίπλα στην θάλασσα !!! Όσο για την τουαλέτα... πηγαίναμε σε ένα λιγάκι δυσπρόσυτο σημείο πάνω σε ένα λοφάκι, μέσα στα δέντρα, σκάβαμε γουβίτσα, τα κάναμε, σκεπάζαμε με χώμα και βάζαμε από πάνω ένα ξύλο ώστε να μην πάει και σκάψει κανείς ξανά στο ίδιο σημείο.

Φέτος σκέπτομαι να πάω Χωρευτό, πάλι για ελεύθερο κάμπινκ....:clapup:

Σε γενικές γραμμές - ΄και παρόλο που κι εγώ έχω τις παραξενιές μου - πέρασα τις καλύτερες διακοπές της ζωής μου ! Οκ, δεν μπορείς να κάνεις πράγματα, όπως αποτρίχωση, σαμπουάν, αφρόλουτρο, μάσκα μαλλιών, κλπ κλπ κλπ, δεν έχεις την λεκάνη σου να κάθεσαι άνετα, δεν έχεις την κουζινούλα σου.... αλλά στην τελική δεν έχει σημασία.... η επαφή με την φύση και με έναν λιτό κι απέριτο τρόπο ζωής έστω για λίγο νομίζω ότι αξίζει !!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όταν στήνουμε σε παραλία και γυρίζουμε όλη την υπόλοιπη μέρα το νησί, τότε κάνουμε αυτό που κάνουν και όσοι νοικιάζουν κάποιο δωμάτιο. Αν σου ΄ρθει στην καφετέρια.. θα πας στην καφετέρια, αν σου ρθει στην ταβέρνα.. στην ταβέρνα, αν σου ΄ρθει στο δρόμο .. ε δε θα κατουρήσεις στο δρόμο. Κάπου θα βρεις. :P Αν σου ΄ρθει πριν κοιμηθείς, θα περπατήσεις λίγο παραπάνω και θα κάνεις τα τσισάκια σου στην εξοχή. Ξέρω σοκαριστικό :hehe:
Όσο για το μπάνιο, προσωπικά δε νιώθω άπλυτη όταν πρόκειται για 3 ή λιγότερες μέρες. Αυτοσχέδια ντουζιέρα, μαντηλάκια αντισηπτικά και μοσχοβολάς.
Μα δεν μιλούσα για κατούρημα προφανώς.:P Εγώ έχω λίγο κόλλημα με το ζήτημα της τουαλέτας η αλήθεια είναι. Ήσουν πάντως κατατοπιστική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Με αφορμή τα θρεντ περί διακοπών και εν όψη του καλοκαιριού σκέφτηκα περα απο το κλασσικό δίλημμα βουνό ή θάλασσα, να συζητήσουμε και τι τύπο διακοπών προτιμάτε.Υπερλουξάτες σε ξενοδοχεία 5 αστέρων;Πιο οικονομικές σε ενοικιαζόμενα διαμερίσματα;Φανατικοί καμπίστες(εκεί ανήκω κι εγώ και θα απαντήσω μετά);Και γιατί.Θα δοκιμάζετε καποιο διαφορετικό είδος διακοπών ή το θεώρειτε άσκοπο να ταλαιπωρηθείτε τις λίγες μερες της ξεκούρασης σας;

Δεν έχω κάνει ποτέ μου κάμπινγκ. Και ούτε θα έκανα. Δεν αντέχω την ταλαιπωρία, το να μοιράζομαι την τουαλέτα και αλλά πολλά. Εάν τίθεται θέμα χρημάτων ανάμεσα σε κάμπινγκ και στο σπίτι μου θα διάλεγα με ευκολία το δεύτερο. Ούτε και τα ξενοδοχεία 5* είναι στις προτιμήσεις μου. Εκτός από το οικονομικό θέμα που προκύπτει θεωρώ ότι όταν είμαι από τις 11-5 στη θάλασσα, γυρίζω κάνω το μπάνιο μου και βγαίνω για φαγητό-παγωτό-ποτό δεν αξίζει να δώσω τόσα πολλά χρήματα και να μη μείνω ουσιαστικά καθολου μεσα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεν είμαι τύπος για τέτοια. Ξέρω τον εαυτό μου και τα όριά μου. Ε, αν τύχει, δεν ξέρω.. Αλλά, από άποψη επιλογών, ξενοδοχείο ή δωμάτιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top