Μετά τον θάνατο, τι;

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή έχω ανάγκη να πιστέψω στη ψυχή που λένε. Ότι ο άνθρωπος όταν πεθαίνει, χάνει μόνο τη σωματική του ύπαρξη όχι τη πνευματική. Ότι κάπου εκεί έξω κυκλοφορεί ο χ,ψ άνθρωπος, ή η ''ψυχή του'' και είναι πάντα δίπλα σου και μπορεί να σε ακούσει και να είναι μαζί σου όταν τον χρειάζεσαι, να καταλαβαίνει τι σκέφτεσαι και τι του λες κτλ.
Απλά αυτό χρειάζομαι, δε μπορώ να δεχτώ άλλη ''ρεαλιστική'' 'αποψη. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή έχω ανάγκη να πιστέψω στη ψυχή που λένε. Ότι ο άνθρωπος όταν πεθαίνει, χάνει μόνο τη σωματική του ύπαρξη όχι τη πνευματική. Ότι κάπου εκεί έξω κυκλοφορεί ο χ,ψ άνθρωπος, ή η ''ψυχή του'' και είναι πάντα δίπλα σου και μπορεί να σε ακούσει και να είναι μαζί σου όταν τον χρειάζεσαι, να καταλαβαίνει τι σκέφτεσαι και τι του λες κτλ.
Απλά αυτό χρειάζομαι, δε μπορώ να δεχτώ άλλη ''ρεαλιστική'' 'αποψη. :(
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο, βέβαια. Άλλους μπορεί να τους βοηθά να συνεχίσουν τη δική τους ζωή η μεταφυσική σκέψη, άλλους η ρεαλιστική. Εξαρτάται τον άνθρωπο. Και βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι επειδή θα βοηθούσε κάποιον η μία ή η άλλη άποψη ότι θα μπορούσε να την υιοθετήσει κιόλας ή ότι είναι σωστή.
Τέλος πάντων, τι λέω. Συλλυπητήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή έχω ανάγκη να πιστέψω στη ψυχή που λένε. Ότι ο άνθρωπος όταν πεθαίνει, χάνει μόνο τη σωματική του ύπαρξη όχι τη πνευματική. Ότι κάπου εκεί έξω κυκλοφορεί ο χ,ψ άνθρωπος, ή η ''ψυχή του'' και είναι πάντα δίπλα σου και μπορεί να σε ακούσει και να είναι μαζί σου όταν τον χρειάζεσαι, να καταλαβαίνει τι σκέφτεσαι και τι του λες κτλ.
Απλά αυτό χρειάζομαι, δε μπορώ να δεχτώ άλλη ''ρεαλιστική'' 'αποψη. :(

ωραιο παραμυθι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Η Γίδα

Νεοφερμένος

Ο Η Γίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ο ανθρωπινος εγκεφαλος αποτελειται απο συγκεκριμενο αριθμο κυτταρων τα οποια παραμενουν σταθερα.Αυτο υποδηλωενει οτι υπαρχουν ερωτηματα που δεν θα απαντηθουν ποτε λογω της περιορισμενης μας εγκεφαλικης λειτουργιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μετά τον θάνατο, τι;

Τέλος οι φορολογικές δηλώσεις!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Τι σε νοιαζει; Λες και θα ζεις για να το καταλαβεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Μετά τον φυσικό θάνατο του ανθρώπου αρχίζει το ταξίδι της ψυχής σε ανώτερες σφαίρες που όντας ενσαρκωμένοι δεν μπορούμε να βιώσουμε.

Επίσης μετά τον θάνατο, υπάρχει η αναγέννηση της ψυχής σε άλλο σώμα. Η γνωστή μετενσάρκωση. Μπορεί και μετεμψύχωση αλλά για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος. Για το πρώτο είμαι αρκετά πεπεισμένος πως υπάρχει.

Υπάρχουν τόσα άρθρα στο ίντερνετ που πραγματεύονται αυτό το θέμα, δεν ξέρω τι άλλο να σχολιάσω. Κάντε ένα poll να δούμε ποιοί πιστεύουν στην μετενσκάρκωση και ποιοί όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πιστεύω στην υλιστική άποψη ότι μετά τον θάνατο ακολουθεί η ανυπαρξία ούτε ομως και στην άποψη των αβρααμικών θρησκειών (χριστιανισμός, ιουδαϊσμός,μουσουλμανισμός), ότι δηλαδή οι ψυχές πηγαίνουν σε ένα μέρος προκαθορισμένο απ'τον Θεό.

Η οπτική μου είναι πιο κοντά στις Νταρμικές θρησκείες (Βουδισμός,Ινδουϊσμός), μου 'κάθεται' καλύτερα ο αέναος κύκλος των μετενσαρκώσεων, μέχρι την τελική φώτιση.

Σε κάθε περίπτωση δεν είμαι σίγουρος για τίποτα, θα δούμε (ή δεν θα δούμε) όταν φύγουμε :smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ απλά η ζωή συνεχίζεται σε ένα άλλο κόσμο με απόλυτη ηρεμία. Η ψυχή του ανθρώπου θα συναντήσει ξανά κάποια πρόσωπα που έχουν απεβιώσει πριν από αυτό και η ζωή συνεχίζεται απλά σε άλλο κόσμο...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Είναι σαν τον ύπνο .Απλά θα βλέπεις όνειρα .....αλλά για αιώνες
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Υποθέτω πρέπει να είναι ο,τι καλύτερο μπορεί να συμβεί στον άνθρωπο ο θάνατος, γιατί κανείς δεν γύρισε πίσω. Άρα θα περνάει γαματα ο καθένας εκεί όπου πάει αφού ´ταξιδεψεί´ για να μην θέλησε ούτε ένας να επιστρέψει...
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υποθέτω πρέπει να είναι ο,τι καλύτερο μπορεί να συμβεί στον άνθρωπο ο θάνατος, γιατί κανείς δεν γύρισε πίσω. Άρα θα περνάει γαματα ο καθένας εκεί όπου πάει αφού ´ταξιδεψεί´ για να μην θέλησε ούτε ένας να επιστρέψει...
Εκτός αν δεν υπάρχει και κάτι μετά οπότε δε θα γύρναγε πίσω κανείς. Επίσης εκτός εάν το "μετά" δεν δίνεται με εισιτήριο επιστροφής.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Η γενική άποψη σύμφωνα με την επιστήμη είναι πως η επιθανάτια κατάσταση είναι παρόμοια με το όταν μας παίρνει ο βαθύς ύπνος.Δεν αντιλαμβανόμαστε απολύτως τίποτα.

Εγώ από την άλλη σκέφτομαι το σενάριο, να μεταφερόμαστε σε άλλους πλανήτες σε ένα μακρινό σύμπαν. :ok:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να βλέπω όνειρα στον θάνατο μου
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Θές να πείς πως θα ήθελες να ήσουν στην κατάσταση του ύπνου REM...γιατί αρκετές φορές βλέπουμε όνειρα αλλά δεν τα θυμόμαστε.
Θές να πείς πως θα ήθελες να ήσουν στην κατάσταση του ύπνου REM...γιατί αρκετές φορές βλέπουμε όνειρα αλλά δεν τα θυμόμαστε.
Ναι ,νομίζω είναι σαν να ζεις μια δεύτερη ζωή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top