Υιοθεσία σκύλου

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εδώ και δυο μέρες έχω στο σπίτι μου ένα αδεσποτάκι. Είναι πανέμορφη και τρέχει συνέχεια από πίσω μου!:inlove:Βέβαια έχει κάνει την ανάγκη του σε κάθε εκατοστό του σπιτιού μου αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Από τη μία λέω ότι θα το κρατήσω...Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι αρκετά μεγάλη ευθύνη. Δεν ξέρω πόσο μηνών είναι ούτε τι μέγεθος θα φτάσει γιατί δεν το πήγα σε κτηνίατρο. Οι γονείς μου στην αρχή ήταν αρνητικοί αλλά μόλις τους έστειλα φωτογραφίες της και γενικά με αυτά που τους λέω, έχουν αρχίσει να μαλακώνουν. Το ότι είμαι από Θεσσαλονίκη και σπουδάζω Μυτιλήνη, είναι σίγουρα ένα πρόβλημα όσο αναφορά τη μετακίνηση.Πλέον θα είναι δύσκολο να παίρνω αεροπλάνο και θα πρέπει να πηγαινοέρχομαι μόνο με πλοίο.Κι αν θελήσω να λείψω για λίγες μέρες, έχω άτομα να την φιλοξενήσουν.Απ'ότι ξέρω τα περισσότερα έξοδα για εμβόλια είναι τον πρώτο καιρό. Το άλλο που πρέπει να της μάθω αν τελικά την κρατήσω θα είναι να κάνει την ανάγκη της έξω σε βόλτα ή αν δεν κρατιέται σε κάποια πάνα που χρησιμοποιούν για τα σκυλιά.
Δεν ξέρω τι να κάνω...Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.:confused:
ΥΓ. Αν δεν την κρατήσω, εννοείται ότι θα την παραδώσω σε φιλοζωική και δεν θα την παρατήσω στο δρόμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Για να μάθεις όλα όσα αφορούν το μεγεθος και την ηλικία πρέπει να την πας σε κτηνίατρο. Και εκείνος στο περίπου θα σου πει γτ λογικά είναι μήξη άρα δεν μπορεί να σου πει με μεγάλη ακρίβια αλλά στο περίπου.

Τα έξοδα είναι αρκετά το πρώτο εξάμηνο, ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει και μετά έξοδα. Απο την μηνιαία τροφή του/της μέχρι τα ετήσια εμβόλια του/της, και τους εξάμηνους αποπαρασιτισμούς του/της, τα οποία πρέπει να γίνουν. Ακόμα αν θέλεις να είσαι σωστή, κατα την αποψή μου παντά, ανάμμεσα στο εξάμηνο και στον χρόνο θα πρέπει να τον/την στειρώσεις. Ακόμα είναι υποχρεωτικό και το μικροτσιπ που θα πρέπει να μπει άμεσα αφού βγει το βιβλιαριο του/της απο τον κτηνίατρο.

Ναι έχουν αρκετά έξοδα, αλλα η παρέα και η αγάπη που θα λάβεις απο αυτό το πλάσμα πιστεύω θα τα αξίζουν το κάθε ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Καλό είναι να το πας σε έναν κτηνίατρο να δεις τι έχει και τι δεν έχει, να είσαι σίγουρι μην βάλεις και την δική σου ζωή σε κίνδυνο (ναι γίνετε και αυτό, δεν ξέρεις τι έπινε και τι έτρωγε μέχρι να έρθει σε εσένα).

Εγώ σου προτείνω να το κρατήσεις. Ναι είναι ευθύνη, ναι είναι ζόρι στην αρχή, μετά όμως θα συνηθίσεις και θα μάθεις. Συγγενής μου έχει μια μικρή σκυλίτσα στο σπίτι και μια χαρά τα πάει, άρα και εσύ μπορείς :)

Βέβαια πρέπει να έχεις ένα σίγουρο χρηματικό ποσό για φαγητά κλπ. Σχετικά με την ανάγκη του, τα σκυλάκια θέλουν μια βόλτα κάθε μέρα. Θα διαλέγεις μία συγκεκριμένη ώρα (ο συγγενής μου στις 4 το μεσημέρι πάντα) και θα μάθει να κάνει την ανάγκη του τότε.
Και το άτιμο, πως καταλαβαίνει την ώρα, φοβερό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ο μονος κινδυνος θα ηταν αν το σκυλι ειναι λυσασμενο,που δεν ειναι,..διοτι αν ηταν θα το ειχες καταλαβει.:P

Στον κτηνιατρο τα παμε τα ζωακια κυριως για το δικο τους καλο,για την δικια τους υγεια για εμβολια κλπ.
Και σαφως πρεπει να το πας,ισως χρειαστει να τον κοιταξει και για κανενα ψυλλο ,η τσιμπουρι και αν εχει να του δωσει καμια αμπουλα να κανει εμβολιακια κλπ.
Αν εισαι συνειδητοποιημενη και το θες πραγματικα,ΚΑΝΤΟ.
Απιστευτη η αγαπη που σου δινουν!
Αλλα να εισαι σιγουρη οτι οταν σε χρειαστει,και οταν χρειαστει την φροντιδα σου ,αν αρρωστησει ,θα την εχει.
Διοτι δυστυχως πολλες φορες οι ανθρωποι με την πρωτη δυσκολια εγκαταλεθιπουν τα ζωα.
Ακομα και σε φιλοζωικο καταφυγιο να τον πας..που καθολου σιγουρο δεν ειναι οτι θα τον δεχτουνε,οι συνθηκες ειναι τραγικες και δεν βρισκονται παντα ανθρωποι να τα υιοθετησουν,οποτε και καταληγουν παλι αδεσποτα,και ειναι τραγικο,ειδικα για ζωο που ηδη εχει γευτει την θαλπωρη σπιτιου.
Για μενα το πιο σημαντικο ειναι να μπορεις τουλαχιστον μια φορα την ημερα να τον βγαζεις βολτα.
Σου ευχομαι τα καλυτερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top