Μακροχρόνια σχέση κι επισημοποίηση

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Την έχω την σκέψη αρκετές φορές. Θεωρείτε πως οι άνθρωποι πρέπει να επισημοποιούν τις σχέσεις τους σχετικά γρήγορα; (ως επισημοποιήση εννοώ ακόμα και την συμβίωση, όχι απλά τον γάμο) Διότι εγώ τουλάχιστον έχω την εντύπωση πως στη βράση κολλάει το σίδερο και πως μετά από τα 2 χρόνια πρέπει οπωσδήποτε να προχωράει η σχέση σε άλλο επίπεδο.. (εκτός κι αν υπάρχουν οικονομικοί λόγοι/οι σύντροφοι είναι πολύ μικροί ηλικιακά) Αλλιώς πιστεύω πως επέρχεται μεγάλη φθορά (ε όσο να 'ναι μέσα σε 2 χρόνια έχεις κάνει πολλά, ίσως και όλα όσα μπορείς να κάνεις σε "γκομενικό" επίπεδο) και είναι πιθανό η σχέση να καταλήξει σε χωρισμό τελικά.. Παράλογο; (μη μου πειτε ποιος μιλάει τώρα.. εγώ μέχρι πριν 2 χρόνια σπούδαζα.. μέχρι να βρω δουλειά, να μαζέψω μερικά χρήματα, ε, πέρασε ο καιρός- γενικά μιλάω τώρα!:D)

(Μάλλον η νέα χρονιά δεν μου 'χει κάτσει καλά.. κι έλεγα πως έφαγα πολύ γαλοπούλα, αλλά δεν μπορούσα να σταματήσω γμτ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
σε αυτά τα πράγματα δεν νομίζω ότι υπάρχουν πρέπει κ δεν πρέπει, αλλά μπορώ κ δεν μπορώ ή έστω θέλω και δεν θέλω. φυσικά όταν είσαι σε μια χ ηλικία κ έχεις μια σχέση που πάει καλά, καλύτερα να επισημοποιείς κάτι, αν κ δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό δεν θα φέρει φθορά σχέσης κ το αντίθετο.
αν δεν πάει με το ζόρι είναι ακόμα καλύτερα...
άλλωστε ένα δαχτυλίδι δεν νομίζω ότι κάνει διαφορά σε άτομα που αγαπιούνται, όσο το να συζήσεις, έχοντας δει από πολλούς γνωστούς, στο τέλος καταλήγει περισσότερο στον χωρισμό παρά στο γάμο.

βρε κουκλα μου, μην ανησυχείς, δώσε χρόνο κ αβίαστα θα πάει μόνο του εκεί που πρέπει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Nα σου πω το θέμα το θυμήθηκα διαβάζοντας το θέμα της Hacuna που έχει 5 χρόνια σχέση και δεν μένουν μαζί.. δεν αφορά εμένα άμεσα, άλλωστε εγώ πλέον θεωρώ πως έχω επισημοποιήσει όσα ήθελα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
[...]ε όσο να 'ναι μέσα σε 2 χρόνια έχεις κάνει πολλά, ίσως και όλα όσα μπορείς να κάνεις σε "γκομενικό" επίπεδο[...]
Χμμ, αν και δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να απαντήσει σ' αυτό, θα συμφωνήσω με την παραπάνω φράση. Δεν έχεις κι άδικο, ότι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (όχι κατ'ανάγκην δύο χρόνια, μπορεί περισσότερο ή λιγότερο), δεν μπορούμε να πούμε ότι η σχέση είναι μόνο στο "γκομενικό επίπεδο", όπως λες.

Τώρα το αν αυτό επιβάλλει επισημοποίηση ή όχι είναι άλλη ιστορία, αλλά πράγματι μετά από κάποιο Χ, Ψ χρονικό διάστημα δεν μπορείς να πεις ότι τα πράγματα είναι όπως ήταν τον πρώτο καιρό.. :hmm:


Έτσι είναι οι σχέσεις: δυναμικές, εξελίσσονται.. :)





Μάλλον η νέα χρονιά δεν μου 'χει κάτσει καλά.. κι έλεγα πως έφαγα πολύ γαλοπούλα, αλλά δεν μπορούσα να σταματήσω γμτ :P
Ε, και; Κι εγώ ήπια κάτιτις παραπάνω :P



ps Μήπως να προστεθεί poll; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Nα σου πω το θέμα το θυμήθηκα διαβάζοντας το θέμα της Hacuna που έχει 5 χρόνια σχέση και δεν μένουν μαζί.. δεν αφορά εμένα άμεσα, άλλωστε εγώ πλέον θεωρώ πως έχω επισημοποιήσει όσα ήθελα :)


το ξέρω:clapup: :clapup: :clapup:
απλά θυμήθηκα το άλλο θέμα που έχεις ανοίξει κ έτσι μου βγήκε, (παντού είμαι off topic).
πάντως γν'ωμη μου, μόνο το ζυγάρι ξέρει πραγματικά τι είναι καλύτερο κ αυτά αλλάζουν ανάλογα τη σχέση.

ενδιαφερον θεματάκι. για ριχτε τα μυαλά στο τραπέζι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Για εμένα δεν υπάρχει χρονική περίοδος που επιβάλλει την επισημοποίηση μιας σχέσης... Ούτε θεωρώ την συγκατοίκηση ως μέρος της επισημοποίησης (στο μυαλό μου επίσημοποίηση έχω λόγο, αρραβώνα, γάμο). Ούτε θεωρώ ότι η επισημοποίηση μπορεί να γλυτώσει την φθορά ή τον χωρισμό μιας σχέσης...

Δεν είμαι εννοείται κατά απλά στο μυαλό μου δεν το θεωρώ απαραίτητο σε μια χ χρονική στιγμή... Και την φαντάζομαι ως κάτι που θα έρθει απλά και με το χρόνο όταν και οι δύο σύντροφοι βλέπουν ένα κοινό μέλλον μαζί :) Και όχι από το φόβο μήπως χωρίσουν, μήπως βαρεθούν αλλά υπάρχει η επισημοποίηση και που να τρέχουμε τώρα :P

Επίσης μια σχέση μπορεί να έχει επισημοποιηθεί -κατά εμέ-από την στιγμή που το οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον την γνωρίζουν χωρίς να σημαίνει ότι το ζευγάρι πάει για γάμο λίαν συντόμως...

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Για εμένα δεν υπάρχει χρονική περίοδος που επιβάλλει την επισημοποίηση μιας σχέσης... Ούτε θεωρώ την συγκατοίκηση ως μέρος της επισημοποίησης (στο μυαλό μου επίσημοποίηση έχω λόγο, αρραβώνα, γάμο). Ούτε θεωρώ ότι η επισημοποίηση μπορεί να γλυτώσει την φθορά ή τον χωρισμό μιας σχέσης...

Δεν είμαι εννοείται κατά απλά στο μυαλό μου δεν το θεωρώ απαραίτητο σε μια χ χρονική στιγμή... Και την φαντάζομαι ως κάτι που θα έρθει απλά και με το χρόνο όταν και οι δύο σύντροφοι βλέπουν ένα κοινό μέλλον μαζί :) Και όχι από το φόβο μήπως χωρίσουν, μήπως βαρεθούν αλλά υπάρχει η επισημοποίηση και που να τρέχουμε τώρα :P

Επίσης μια σχέση μπορεί να έχει επισημοποιηθεί -κατά εμέ-από την στιγμή που το οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον την γνωρίζουν χωρίς να σημαίνει ότι το ζευγάρι πάει για γάμο...

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα :P

+1:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τι να σας πω ρε παιδια....
εγω πάντως από μια ηλικία και μετά δεν μπορουσα να φανταστώ τον εαυτο μου να μην ζω με τον άνθρωπο μου...
απο μια ηλικία και μετα δεν μπορουσα να φανταστω ότι θα έβγαινα με τον φίλο μου έξω και ότι μετα θα πάει ο καθένας σπίτι του :/: και ότι δεν θα κοιμηθουμε αγκαλια, ότι δεν θα ξυπνήσουμε μαζί ΕΝΩ εχουμε τη δυνατότητα....

για μένα λοιπόν η επισημοποίηση εξαρτάται απ την φάση που βρίσκεται το ζευγάρι.... καθώς επισης την οικονομικη κατασταση, τις ηλικίες, τις υποχρεώσεις...


με τον άντρα μου ζουσαμε ουσιαστικά μαζί απ το πρωτο βραδυ που ήμασταν και επίσημα ζευγαρι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
τι να σας πω ρε παιδια....
εγω πάντως από μια ηλικία και μετά δεν μπορουσα να φανταστώ τον εαυτο μου να μην ζω με τον άνθρωπο μου...
απο μια ηλικία και μετα δεν μπορουσα να φανταστω ότι θα έβγαινα με τον φίλο μου έξω και ότι μετα θα πάει ο καθένας σπίτι του :/: και ότι δεν θα κοιμηθουμε αγκαλια, ότι δεν θα ξυπνήσουμε μαζί ΕΝΩ εχουμε τη δυνατότητα....

για μένα λοιπόν η επισημοποίηση εξαρτάται απ την φάση που βρίσκεται το ζευγάρι.... καθώς επισης την οικονομικη κατασταση, τις ηλικίες, τις υποχρεώσεις...


με τον άντρα μου ζουσαμε ουσιαστικά μαζί απ το πρωτο βραδυ που ήμασταν και επίσημα ζευγαρι ;)

Κατ' αρχήν, συμφωνώ, ότι κι εγώ ήδη δε φαντάζομαι ότι μετά από τα 28-30 μου, εφ' όσον έχω σταθερή σχέση, θα μένω σε άλλο σπίτι.
Γενικά, δε με φαντάζομαι σόλο για μετά τα 30...

Και, σχετικά με τη φάση της σχέσης...
Επειδή έχω περάσει κι από 4ετή σχέση, δεν πιστεύω ότι τα 2 χρόνια είναι maximum. Σε ηλικίες μετά τα 26, ίσως. Αλλά γενικά, σαν μίνιμουμ το βλέπω. Ε, εκεί, 2 με 4 χρόνια είναι το ιδανικό, για μένα, να δείξουν αν "πρέπει" να πάει για επισημοποίηση η σχέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλά, μη μου κολλάτε στα χρονικά περιθώρια.. σχετικά είναι όλα αυτά. Απλά αν μιλάμε για ηλικίες άνω των 25 νομίζω πως τα 2 χρόνια είναι αρκετά για να δεις αν ο άλλος σου κάνει ή όχι.. Συνεπώς γιατί να περιμένεις; :D

(Αυτό αλλάζει βέβαια αν είσαι ήδη χωρισμένος με παιδιά - δηλ σε ηλικίες άνω των 35 συνήθως- οπου εκεί μπορεί να κάνεις σχέση, απλά για να έχεις μια σχέση χωρίς να θέλεις να πάει και κάπου οπωσδήποτε. Μιλάω συνεπώς για άτομα που σε οποιαδήποτε ηλικία άνω των 23-25 δεν έχουν ήδη ζήσει την εμπειρία ενός γάμου- κι αυτό γιατί θεωρώ πως εντελώς αλλιώς λειτουργεί ένας που δεν έχει παντρευτεί ποτέ κι αλλιώς κάποιος που έχει παντρευτεί και χώρισε τελικά- έχει, δεν έχει παιδιά)

Δεν σας το περιόρισα πολύ ε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ με το concept της όλης ιδέας. Διαφωνώ με την λέξη επισημοποιήση.Τώρα αν με την λέξη επισημοποιήση αναφερόσασταν στην συγκατοίκηση είναι άλλο ζήτημα συνεπώς τα παρακάτω είναι άκερα.
Αν και πολλοί κάνουν το λάθος να μεταφράζουν την συγκατοίκηση σαν έκανα το πρώτο κόμπο στο δέσιμο του γαιδάρου.

Κάθε σχέση είναι κάτι που κερδίζεται κάθε μέρα και φυσικά μπορεί να καταστραφεί οποιαδήποτε τυχαία μέρα.Μην το πάρετε τις μετρητοίς. Μιλάω από αργά μέχρι σε τσάφ καταστάσεις.

Συνεπώς τι να λέει η λέξη επισημοποιήσει και όλα όσα σχετίζονται με αυτήν αφού πιθανές καλές και άτυχες στιγμές δεν είναι του χεριού μας. Του χεριού μας είναι να τις εκμεταλευτούμε ή αποφύγουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και αλλες φορές θα τα κατεφέρουμε άλλες όχι.

Τι και αν είμαι μια εβδομάδα με μια κοπέλα τι και αν είμαι 4 χρόνια.Την άλλη μέρα μπορεί να παντρευτούμε,χωρίσουμε,χαλάσουμε γίνουμε μελλοντικοί γονείς. Συμφωνίες για το μέλλον δεν γίνονται όταν μιλάμε για κάτι τόσο δυναμικό όσο ανθρώπινες σχέσεις. Το να κολήσεις την ετικέτα "επίσημη Level 1" σε μια σχέση για μένα μόνο εφησυχασμό φέρνει κατι που δεν κάνει καλό.Αν είναι να διατηρήσεις μια σχέση στα δύσκολα λόγω της ταμπέλας τότε μάλλον για λάθος λόγους θα γίνει.

Δυστυχώς η ταμπελοποιήση αυτή είναι κοινωνικό κατεστημένο,έχει κύρια αιτία την ανασφάλεια μας και η απόλυτη υλοποιήση της είναι ο γάμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Bρε συ, καλώς ή κακώς (κάκιστα για μένα), οι περισσότεροι άνθρωποι αλλιώς υπολογίζουν μια "απλή" γκομενική σχέση και αλλιώς μια σχέση στην οποία τα μέλη της συζούν.. (ακόμα και οι γονείς μου, που ήξεραν τον φίλο μου εξαρχής και που γενικά τα έχουν γραμμένα όλα αυτά, τον αντιμετωπίζουν κάπως πιο διαφορετικά τώρα που νιώθουν πως μένουμε μαζί..) Συνεπώς άσχετα με το τι πιστεύει ο καθένας μας (εγώ πχ τον αρραβώνα τον έχω για τίποτα, μου είναι παγερά αδιάφορος και το ίδιο και ο γάμος- απλά τον γάμο τον υπολογίζω κάπως περισσότερο λόγω των νομικών διευκολύνσεων που προσφέρει, αλλά δεν μου κάνει διαφορά για τη σχέση μου), κάποια πράγματα κάνουν διαφορά στους άλλους και αυτή η διαφορά αντανακλά και στη σχέση σου, θες, δεν θες. :) Και θεωρώ πως το να μη δεις αυτή τη διαφορά κάπως σύντομα, μπορεί να σε κουράσει τελικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
αντανακλά και στη σχέση σου, θες, δεν θες. :) Και θεωρώ πως το να μη δεις αυτή τη διαφορά κάπως σύντομα, μπορεί να σε κουράσει τελικά..
Μάχη με το κατεστημένο? Μάχη ενάντια σε χαζούς παραδοσιακούς θεσμούς?Χρόνια τώρα.Αλλά έχω πράγματι κουραστεί. Αλλά δεν ξέρω δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

Σοβαρά τώρα απλά έτσι όπως το έθεσες φάνηκε να μην είσαι γενικά κατά.Αλλά επειδή το σκέφτηκα ότι μπορεί με την λέξη επισημοποιήση να μην εννοείς αυτό γιατό και το έγραψα στην αρχή.

Σόρρυ αν σου έσκισα το θέμα χωρίς λόγο τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν μου το έσκισες, μην ανησυχείς.. Και καταλαβαίνω απολύτως ό,τι λες και συμφωνώ απόλυτα (για την ακρίβεια θεωρώ πως όσοι γουστάρουν ..επισημοποιήσεις είναι οι μεγαλύτεροι υποκριτές!), αλλά νομίζω πως στα 25 (που ακόμα σε επηρεάζουν πολύ οι άλλοι, μιας και δεν έχεις δική σου οικογένεια) αυτά τα κατεστημένα μπορούν ειλικρινά να σου δυσκολέψουν τρελά την ζωή! (Όσο κόντρα κι αν πηγαίνεις.. και στο λέω από πρώτο χέρι, μια ζωή στην κόντρα είμαι :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Aν έπιασα σωστά το θέμα της Kajira το "πρόβλημά" της είναι του στυλ "αν είσαι πάνω από μια ηλικία [το έβαλε στα 23-25) και βλέπεις ότι με τον άλλο ταιριάζετε γιατί να μη θες κάποιου είδους βήμα όπως πχ η συμβίωση". Τουλ εγώ με αυτό το concept θα απαντήσω :D.

Θα σου πω δύο λόγους καθαρά πρακτικής φύσης.
1. Είσαι σε επαρχία. Καλώς ή κακώς οι περισσότεροι που ξέρω εγώ τουλ εφόσον μένουν στον ίδιο τόπο με τους γονείς τους [ο κύκλος στον οποίο αναφέρομαι περιλαμβάνει άτομα 24-29 ετών χοντρικά] μένουν στο σπίτι με τους γονείς τους. Το να φύγεις και να μείνεις με τον άλλο σου αφήνει [από κοινωνικής πλευράς] πολύ μικρά χρονικά περιθώρια για να ... επισημοποιήσεις και νομικά.Είναι ηλίθιο, είναι απαρχαιωμένο αλλά έτσι είναι. Και δυστυχώς, στον τόπο μου τουλ, αυτή δεν είναι η άποψη μόνο των γονιών μου πχ (εννοώ ατόμων μεγαλύτερης ηλικίας) αλλά και ατόμων πάνω κάτω της ηλικίας μου. Και οκ, αν όλα πάνε καλά και έλθει η νομική επικύρωση όλα καλά και ωραία. Αν όμως αποφασίσεις ότι τελικά με αυτόν τον άνθρωπο δεν μπορείς να συμβιώσεις? [όλοι μπορεί να αλλάξουμε στην πορεία κ τελικά να μην μείνουμε με τον άλλο για μια ζωή μαζί!]

2. Το βόλεμα. Ναι το βόλεμα. Τον αγαπάω, τον λατρεύω αλλά αλλιώς είναι να μου έρχεται μια χαρά και έτοιμος και ακόμα και αν μείνουμε λίγες μέρες μαζί τα άπλυτα να τα πάρει μαζί του και αλλιώς να γίνουμε (παίρνω την καλή περίπτωση) και οι 2 μια νέα "Μαίρη Παναγιωταρά" και να πρέπει να τρέχουμε να πληρώνουμε τους δικούς μας λογαριασμούς , να καθαρίζουμε σπίτια κτλ κτλ κτλ... Άσε κάποιον άλλο να τα κάνει... ακόμα.


Υπάρχει και η περίπτωση που και οι 2 μένουν πλέον μόνοι [ή έστω τουλάχιστον ο ένας], οι ηλικίες είναι κάπου στα 25-26 και το σπίτι υπάρχει. Θα σου μιλήσω λίγο επί προσωπικού και γιατί, ύστερα από 1.5 χρόνο σχέσης που πρακτικά συζούσαμε στο σπίτι του από την πρώτη μέρα, ΔΕΝ άφησα το σπίτι μου, παρόλο που οι οιωνοί ήταν καλοί [και θα μπορούσα αν ήθελα να είμαι παντρεμένη αυτή τη στιγμή]. Γιατί ήθελα τον προσωπικό μου χώρο. Γιατί ήθελα να έχω τις στιγμές χαλάρωσης μετά από έναν τσακωμό. Γιατί όντας πριν τα 30 δεν ένιωθα έτοιμη να αναλάβω τέτοια ευθύνη [κι ας είχα έτσι να φέρνω βόλτα 2 νοικοκυριά τελικά]. Γιατί δεν άντεχα στη σκέψη ότι θα έπρεπε να αντιμετωπίσω όλα τα τυπικά του ζητήματος [αν έρθουν οι γονείς μου από την επαρχία θα μένουμε όλοι μαζί εδώ?]. Και διάφορα άλλα τέτοια ζητήματα. Θα μου πεις... Δεν τον ήθελες αρκετά και αυτό φάνηκε, αφού χωρίσατε, οπότε λογικό να σου έρχονται όλα αυτά...

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Με τον τωρινό μου φίλο θα ήθελα πάρα πολύ να μείνουμε μαζί.Περνάμε τις περισσότερες μέρες ή στο σπίτι του ή στο σπίτι μου μαζί, αλλά δεν μένουμε μαζί. Αφενός όμως το απωθώ από το μυαλό μου γιατί δεν νιώθω ότι ο ίδιος είναι έτοιμος για τις...συνέπειες αυτής της συγκατοίκησης και αφετέρου ναι, εξακολουθώ να σκέφτομαι χαζά πράγματα όπως "και πως θα το πω στους γονείς μου?"...

Αυτό που προσπαθώ να πω [λίγο αποτυχημένα νομίζω :redface:] είναι ότ ιμπορεί να υπάρχουν 1000 διαφορετικοί λόγοι για τους οποίους ο καθένας δεν προχωράει σε ένα τέτοιο βήμα και να μην έχουν σχέση με την αγάπη ή οτιδήποτε σχετικό. Και μέχρι να λυθούν αυτοί οι λόγοι καταφεύγει σε ενδιάμεσες λυσεις όπως η συμβίωση στο σπίτι του ενός ή του άλλου για μικρά χρονικά διαστήματα...

:)


[οfftopic: πάλι σεντόνι έγραψα... :whistle:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Μπηκα για να απαντησω και μαλιστα μακροσκελως καθοτι το τοπικ αναφερεται σε μενα. Αλλα η XRZ με καλυψε απολυτα.

Και για την δικια μου περιπτωση προστιθεται ως λογος ο προσφατος θανατος του αδερφου μου που το κατεστησε πολυ δυσκολο να "αφησω" τους γονεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Kαλέ Hacuna μου, δεν αναφέρεται σε σένα το θέμα, απλά αφορμή πήρα αυτό.. :)

Και τελος πάντων αν κατάλαβα καλά, δεν θεωρείτε πως κάτι τέτοιο μπορεί να σε οδηγήσει πιο γρήγορα στον χωρισμό, σωστά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Είμαι 4 χρόνια (παρά 3 μήνες) με τον Γιάννη, είμαι 29, είναι 31 και όμως δεν μένουμε μαζί. Οι σοβαρότεροι λόγοι είναι οικονομικοί, όμως για να πω και του στραβού το δίκιο, φοβάμαι να αφήσω το σπίτι μου, τη σιγουριά μου, την ησυχία μου, το βόλεμα μου και γι'αυτό δεν το έχω κυνηγήσει κιόλας. Υπάρχουν φορές (κυρίως μετά από διακοπές) που μου κακοφαίνεται να κοιμάμαι χωρίς τον Γιάννη, αλλά όταν αρχίζει πάλι η καθημερινότητα, σκέφτομαι γυρίζοντας ψόφια στο σπιτάκι μου (που με περιμένει έτοιμο ζεστό φαγάκι) "βρε τι τυχερή που είμαι που μένω ακόμα με τους δικούς μου!"

Οπότε, για μένα, όχι, δεν είναι απαραίτητη αυτού του είδους η επισημοποίηση (συγκατοίκηση) για να διατηρήσω τη μακροχρόνια σχέση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Kαι θεωρείς πως μπορείς να είστε σε τέτοια φάση για πολύ καιρό ακόμα; (Μακάρι να είστε πάντα καλά, καταλαβαίνεις ελπίζω πως το ρωτάω :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Kαι θεωρείς πως μπορείς να είστε σε τέτοια φάση για πολύ καιρό ακόμα; (Μακάρι να είστε πάντα καλά, καταλαβαίνεις ελπίζω πως το ρωτάω :))


Όχι για πολύ ακόμα.
Όμως επειδή το έχω σκεφτεί πάρα πολύ και το έχουμε συζητήσει επίσης πολύ, αυτό που με κάνει περισσότερο να θέλω να επισημοποιήσω τη σχέση μου με τον Γιάννη (και δεν εννοώ απλά τη συγκατοίκηση, αλλά τον γάμο) δεν είναι τόσο το να μείνουμε μαζί, όσο το να κάνουμε ένα παιδί.
Σαφώς και μας λείπουν αυτές οι "μοναχικές" στιγμές ενός ζευγαριού στη σπιτική του θαλπωρή, αλλά (και λόγω των μέχρι πρότεινος κακών οικονομικών συνθηκών) θα μπορούσαμε να το αντέξουμε. Η απόκτηση όμως παιδιού μέσα στα επόμενα 2 χρόνια το maximum είναι ο βασικότερος λόγος που "πιεζόμαστε" να τακτοποιηθούμε στο σπίτι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top