Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ναι :(

το μόνο που με ανησυχεί βασικά σε αυτή την κατάσταση είναι η αντίδραση της κοινωνίας, δλδ τι θα πεί το σόι όταν μάθει οτι έχεις σχέση κ μάλιστα περίεργη και τι θα γίνει μετά από την ανακοίνωση
:(

Πέρνεις την κοιλιά σου και φέβγεις, ο κόσμος καλά θα κάνει να δεί μια μάνα παρά μια δολοφόνο και καλά θα κάνουν να κοιτάνε την καμπούρα τους, εγώ σε αυτά είμαι στάνταρ, θα βοηθούσα όσο μπορούσα προκειμένου να μήν γυνόταν έκτρωση.

Η μάνα μου όταν έμαθε ότι είναι έγκυος σε μένα ήθελε να κάνει έκτρωση, τότε της είπε ο πατέρας μου ότι άν κάνει έκτρωση θα της πάρει τα παιδιά και θα την χωρίσει, ήταν η μόνη φορά που όταν άκουσα κάτι για τον πατέρα μου ένοιωσα περίφανη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Πέρνεις την κοιλιά σου και φέβγεις, ο κόσμος καλά θα κάνει να δεί μια μάνα παρά μια δολοφόνο και καλά θα κάνουν να κοιτάνε την καμπούρα τους, εγώ σε αυτά είμαι στάνταρ, θα βοηθούσα όσο μπορούσα προκειμένου να μήν γυνόταν έκτρωση.

Η μάνα μου όταν έμαθε ότι είναι έγκυος σε μένα ήθελε να κάνει έκτρωση, τότε της είπε ο πατέρας μου ότι άν κάνει έκτρωση θα της πάρει τα παιδιά και θα την χωρίσει, ήταν η μόνη φορά που όταν άκουσα κάτι για τον πατέρα μου ένοιωσα περίφανη
μπράβο ρε πατέραααααααα!!! :D

μαζί σου μανία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με στενοχωρεί πολύ η προοπτική της έκτρωσης. Να στερήσω από ένα πλασματάκι αθώο την ζωή δεν μου αρέσει σαν ιδέα, πόσο μάλλον όταν μιλάω για το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. Όχι, δεν θα έκανα. Και μικρότερη να ήμουν δεν θα έκανα. Δεν είμαι οικονομικά ανεξάρτητη αλλά οι γονείς μου θα με στήριζαν.

Παρόλα αυτά δεν μπαίνω στην διαδικασία να χαρακτηρίσω δολοφόνο την 18χρονη πιτσιρίκα που έμεινε έγκυος. Ούτε την 30χρονη που ακόμα δεν θέλει παιδί και της συνέβη ένα ατύχημα κατά την πράξη (ναι, συμβαίνουν κι αυτά και στις καλύτερες οικογένειες και δεν μπορούμε να κατηγορούμε!). Αλλά μια γυναίκα που το έχει κάνει σύστημα ή είναι απρόσεκτη και θεωρεί την ζωή του μωρού της ασήμαντη, ναι, την κατηγορώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Προσωπικά αν τύγχαινε κάτι τέτοιο θα έκανα έκτρωση λόγω του οτι δεν νιώθω έτοιμη για κάτι τέτοιο. Και επίσης δεν θα δεχόμουν αττάκες του τύπου "Μόνο η μάνα μπορεί να αποφασίσει για τη τύχη του εμβρύου και οι άλλοι απλά θα πουν την γνώμη τους".

Πιστεύω οτι στην ηλικία μου, οπου δεν είμαι καν ανεξάρτητη οικονομικά, δεν έχω ολοκληρωτικά την ευθύνη για ένα παιδί. Δηλαδή αν εγώ αποφασίσω οτι θα το φέρω στον κόσμο θα επηρεάσω σημαντικά και την οικονομική κατάσταση των γονέων μου, και των γονέων του φίλου μου, ή του φίλου μου αν είναι ενήλικας. Επίσης, αν με ενδιέφερε πραγματικά ο φίλος μου, δεν θα μπορούσα να πω "εγώ είμαι έτοιμη ή εγώ δεν είμαι έτοιμη άρα πράττω σύμφωνα αφού μόνο η δική μου γνώμη μετράει επειδή εγώ θα το έχω εννέα μήνες στο σώμα μου" , θα ρωτούσα και θα έπαιρνα υπόψην μου και τη δική του στάση, το πώς νιώθει, πώς θα τον επηρεάσει και όλα αυτά.

Επίσης διαφωνώ κάθετα σε αυτό που γράφει στις πρώτες σελίδες ένα μέλος σχετικά με το οτι αν μία κοπέλα νιώθει ώριμη να έχει σεξουαλικές επαφές θα πρέπει να νιώθει έτοιμη να αντιμετωπίσει και κάτι τέτοιο. Είναι εντελώς διαφορετικό, ειδικά σήμερα όπου υπάρχουν ανεπτυγμένα μέσα προφύλαξης το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης το σκέφτεσαι ως έσχατη περίπτωση και κανένας δεν λέει "θα οδηγήσω το αμάξι μόνο αν είμαι έτοιμος να σκοτωθώ".

Τέλος κάτι που θα ήθελα να αναφέρω: Πολλοί βλέπω και αναφέρουν οτι δεν θα έδιναν σημασία στα λόγια του κόσμου, ούτε κι εγώ προσωπικά, απλά πληροφοριακά, στην κλειστή κοινωνία του χωριού της γιαγιάς μου είναι το πρώτο και πιο σημαντικό απο όλα. Δεν θέλω να αναφέρω συγκεκριμένα απλά κάποτε στον κλειστό οικογενειακό μου ρόλο έτυχε μία γυναίκα να μείνει έγκυος 5 ή 6 μήνες πριν το γάμο και η οικογένεια την ανάγκασε να κάνει έκτρωση γιατί δεν θα ήταν ωραίο να είναι έγκυος στο γάμο και να φαίνεται η κοιλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Προσέχω όσο μπορώ. Δε νομίζω ότι μπορει να μου συμβεί κατά λάθος γιατί
είναι ένα από τα κύρια μελήματα μου όσον αφορά τη σεξ.ζωή μου η προστασία από οποιοδήποτε "ατύχημα". Αν συνέβαινε παρελπίδα πάντως νομίζω οτι δε θα μου περνούσε καν δεύτερη σκέψη.

Σίγουρα δε θα κρατούσα ένα παιδί τη στιγμή που ούτε τον εαυτό μου δεν μπορώ να κουμαντάρω καλά-καλά. Φανταστείτε παιδί εργασιομανούς μάνας πιθανόν αγνώστου πατρός, σε μία ξένη χώρα! Δε λέει, λέει? (Μη με παίρνετε πολύ στα σοβαρά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Άκου, αν σπάσει το προφυλακτικό φαίνεται!! Μετά πάς στο χάπι της επόμενης μέρας! Και στο κάτω κάτω το ξαναλέω.... Αν είσαι ώριμη να γ@μ...., είσαι ώριμη και για να κρατήσεις και το παιδί.
Μα σου λεει αν και με το χαπι δεν καλυφθει, τοτε τι ; Και το περι ωριμοτητας, κανεις λαθος κατα τη γνωμη μου. Η ωριμοτητα που χρειαζεται για να κρατησεις και μεγαλωσεις παιδι ειναι μακραν μεγαλυτερη απο το να ανοιξεις τα ποδια σου.

Μην ξεχνάμε βασικά και τα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν σε μια κοπέλα απο μια εκτρωση. Οι γυναικολόγοι λένε ότι μια έκτρωση ισοδυναμή με 10 γέννες.
Ε βοηθαει κιολας να το λενε αυτο, καθε αποφυγη εκτρωσης ειναι ενα σωρο επισκεψεις :whistle::P:P

Για μένα είναι δολοφωνία η άμβλωση για όποιον λόγο και να γίνετε, υπάρχουν ζευγάρια που πολεμάνε για ένα παιδί ακόμα και άν αυτό έχει πρόβλημα, καμια φορά γίνοντε και λάθη που δεν μαθένουμε ποτέ, με ποιο δηκαίωμα επιλέγουμε εμείς για την ζωή αυτού του παιδιού.
Και αν δεν μπορει να ανατραφει σωστα, με ποιο δικαιωμα του επιβαλλουμε να ζησει ασχημα ;

Γιατι το λεω ; Γιατι καταρχην καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και 2ον γιατι πολυ ελαφρα νομιζω εχουν παροι μερικοι το θεμα και ειναι απολυτοι στο οτι πρεπει το εμβρυο να ζησει. Το να ζησει δεν ειναι παντα η καλυτερη λυση, οσο ασχημο κι αν ακουγεται αυτο. Γιατι υπαρχουν περιπτωσεις , ειτε ατυχηματων, ειτε που κατι αλλαζει κλπ, και δε θα μπορει να ανατραφει σωστα το παιδι. ειτε λογω οικονομικων, ειτε οποιουδηποτε αλλου λογου, που καταδικαζει μια σωστη ανατροφη. Δεν εχει δικαιωμα αυτο το παιδι να εχει καποιες ευκαιριες ; Δε λεμε να το σκοτωσουμε γιαυτο το λογο, αλοιμονο. Αλλα μια και ηταν ατυχημα, και οι συνθηκες δεν το επιτρεπουν, μερικες φορες ειναι καλυτερα να γινει εκτρωση. Φυσικα και η εκτρωση δεν ειναι κατι σωστο. Αλλα ακομα χειροτερο ειναι να μην εχει επιλογη η μητερα, και να γεννηθει ενα παιδι που μαλλον δε θα αγαπηθει σωστα, δε θα ανατραφει σωστα, και μεθαυριο μπορει να σε σφαξει στο δρομο κιολας !

Περα απο τις συζητησεις για το αν ειναι οργανισμος αυτα τα πρωτα κυτταρα, για το τι επιπτωσεις στη γυναικα και στο κοινωνικο συνολο υπαρχουν κλπ.

Η γνωμη μου εκφραζεται και μεσα απο τα παρακατω :

George Carlin: The longer you listen to this abortion debate, the more you hear the phrase "sanctity of life," "sanctity of life." You believe in it? Personally, I think it's a bunch of shit. I mean, life is sacred? Who said so? God? Hey, if you read history, you realize that God is one of the leading causes of death.
George Carlin: If everything that ever lived is dead, and everything that's alive is gonna die, where does the sacred part come in?
George Carlin: How come when it's with us, it's an 'abortion', and when it's with chickens it's an 'omelet'?
George Carlin: People say life begins at conception, I say life began about a billion years ago and it's a continuous process.
George Carlin: Why is it that most of the people who are against abortion are people you wouldn't want to fuck in the first place?

[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Garrett Hardin : [/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] Society does not need more children; but it does need more loved children. Quite literally, we cannot afford unloved children - but we pay heavily for them every day. There should not be the slightest communal concern when a woman elects to destroy the life of her thousandth-of-an-ounce embryo. But all society should rise up in alarm when it hears that a baby that is not wanted is about to be born.

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Edward Abbey :[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] Abolition of a woman's right to abortion, when and if she wants it, amounts to compulsory maternity: a form of rape by the State.
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και αν δεν μπορει να ανατραφει σωστα, με ποιο δικαιωμα του επιβαλλουμε να ζησει ασχημα ;

Γιατι το λεω ; Γιατι καταρχην καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και 2ον γιατι πολυ ελαφρα νομιζω εχουν παροι μερικοι το θεμα και ειναι απολυτοι στο οτι πρεπει το εμβρυο να ζησει. Το να ζησει δεν ειναι παντα η καλυτερη λυση, οσο ασχημο κι αν ακουγεται αυτο. Γιατι υπαρχουν περιπτωσεις , ειτε ατυχηματων, ειτε που κατι αλλαζει κλπ, και δε θα μπορει να ανατραφει σωστα το παιδι. ειτε λογω οικονομικων, ειτε οποιουδηποτε αλλου λογου, που καταδικαζει μια σωστη ανατροφη. Δεν εχει δικαιωμα αυτο το παιδι να εχει καποιες ευκαιριες ; Δε λεμε να το σκοτωσουμε γιαυτο το λογο, αλοιμονο. Αλλα μια και ηταν ατυχημα, και οι συνθηκες δεν το επιτρεπουν, μερικες φορες ειναι καλυτερα να γινει εκτρωση. Φυσικα και η εκτρωση δεν ειναι κατι σωστο. Αλλα ακομα χειροτερο ειναι να μην εχει επιλογη η μητερα, και να γεννηθει ενα παιδι που μαλλον δε θα αγαπηθει σωστα, δε θα ανατραφει σωστα, και μεθαυριο μπορει να σε σφαξει στο δρομο κιολας !

Το άσχημα πώς χαρακτηρίζετε για σένα; εξέλου πές ότι είναι υποχρεωτικό να μην γενηθεί λόγο σοβαρού προβλήματος, και η θεία μου είχε παιδί που της είπαν ότι το παιδί θα πεθάνει γιατί έχει αδύναμη καρδιά, όλοι το ίδιο έλεγαν άλλα εκείνη έκτρωση δεν έκανε, το αποτέλεσμα ηταν ότι απλά δεν αμναπτήχθηκε καλά στις αρχές και αργότερα γεννήθηκε με κανονική καρδιά, είναι υγειέστατο κοριτσάκι, είναι 14 χρονών και δεν έχει κανένα πρόβλημα, ποιος λοιπόν μπορεί να μου πεί εμένα ότι αυτό γύνετε και με άλλα παιδιά;

ποιος μου λέει ότι η φύση κανονίζει τις ατέλειες άλλα δεν της επιτρέπουμε να το κάνει; εξάλου ποιος είπαι ότι η ζωή είναι μόνο όσο ζεί π.χ. με τους γονείς; πόσα παιδιά πέρασαν απέσια με τους γονείς τους και βρήκαν την ευτυχία; πόσα έζησαν φτώχια άλλα τα κατάφεραν να είναι ευτυχισμένα;

Γιατί καταδικάζουμε τα παιδιά και όχι τους γονείς; άν αντι έγκυμοσίνες ήταν aids θα γινόταν τόσο συχνά αυτό το ατύχημα; μήπως δεν προσέχουμε αρκετα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μα αν είναι έγκλημα για τη θρησκεία μας... τότε ο Θεός γιατί δίνει παιδιά σε αυτούς που ξέρει ότι θα τα σκοτώσουν? :confused:


Να σοβαρευτούμε λίγο?
Συμφωνώ πάααααααααααρα πολύ με αυτό που είπε η Ιερά σύνοδος....
Για τον κρυπτορατσισμό .... για το ότι Ο πόνος γεννά την αγάπη και όχι η καλοπέραση του ευγονικού σχεδιασμού.... ναι συμφωνώ!
Είναι όμως πολύ ρομαντικό και το λιγότερο αφελές να κατηγορείς κάποιον για μια πράξη του, στην οποία θέση του δεν θα βρεθείς ποτέ...
Η ιερά σύνοδος δεν θα βρεθεί ποτέ μα ποτέ στην δυσάρεστη θέση του να μεγαλώσει ένα άρρωστο παιδί σε μια χώρα χωρίς ουσιαστική παιδεία και κρατική μέριμνα και οικονομική βοήθεια....σε μια χώρα χωρίς υποδομή στην υγεία.... χωρίς καν να βοηθάει τον πολίτη

Η Ιερά σύνοδος μιλάει εκ του ασφαλούς....
Κανένας Αγιος άνθρωπος δεν κρίνει έναν άνθρωπο... είναι πιο εύκολο να μονάσεις έξω απ την πραγματική ζωή.... παρά να μονάσεις ΜΕΣΑ στη ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
mania περιγραφω το ασχημο. Και απο τα αγγλικα quotes που εβαλα φαινεται τι εννοω. Αλλο το να σου πουν οτι ΜΑΛΛΟΝ/ΙΣΩΣ θα εχει προβλημα υγειας,....και αλλο να γεννηθει παιδι που δε θα αγαπηθει. Σε μια τετοια περιπτωση ΚΑΙ αφαιρεις το δικαιωμα επιλογης της μητερας, ΚΑΙ αφαιρεις το δικαιωμα επιλογης του παιδιου, καθως θα μεγαλωσει ασχημα, χωρις να αγαπηθει, και τα περισσοτερα απο αυτα γινονται οι εγκληματιες του αυριο.Και καποια μερα ισως σκοτωσει μια γυναικα εγγυο στο δρομο, ή ενα παιδι. ειρωνικο , δεν ειναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω τι λέει η Ιερά Σύνοδος, σεβαστές είναι όλες οι απόψεις, αλλά ο κάθε ένας από όλους τους εμπλεκόμενους, εκφράζει την άποψή του σύμφωνα από τη δική του οπτική γωνία.
Εγώ είμαι υπέρ των εκτρώσεων παιδιών με γενετικές ανωμαλίες.
Οχι μόνο επειδή κανείς δεν θέλει να μεγαλώνει ένα τέτοιο παιδί, αλλά επιπλέον σε πολλές περιπτώσεις η γέννηση τέτοιων παιδιών θα σημαίνει πολλάπλασιαμό της αναπαραγωγής τέτοιων παιδιών και στο μέλλον (βλέπε παράδειγμα μεσογειακής αναιμίας).
Γιατί λοιπόν έχει θεσπιστεί η διερεύνηση της ομάδας αίματος και πιθανής ύπαρξης στίγματος στα ζευγάρια;
Για να αποκλείσουμε την ενδεχόμενη πιθανότητα κύησης ενός παιδιού με μεσογειακή αναιμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Είναι όμως πολύ ρομαντικό και το λιγότερο αφελές να κατηγορείς κάποιον για μια πράξη του, στην οποία θέση του δεν θα βρεθείς ποτέ...
Η ιερά σύνοδος δεν θα βρεθεί ποτέ μα ποτέ στην δυσάρεστη θέση του να μεγαλώσει ένα άρρωστο παιδί σε μια χώρα χωρίς ουσιαστική παιδεία και κρατική μέριμνα και οικονομική βοήθεια....σε μια χώρα χωρίς υποδομή στην υγεία.... χωρίς καν να βοηθάει τον πολίτη

Η Ιερά σύνοδος μιλάει εκ του ασφαλούς....
Κανένας Αγιος άνθρωπος δεν κρίνει έναν άνθρωπο... είναι πιο εύκολο να μονάσεις έξω απ την πραγματική ζωή.... παρά να μονάσεις ΜΕΣΑ στη ζωή

:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
οι περισσότεροι άνθρωποι λένε: εγώ ποτέ δε θα έκανα έκτρωση κτλ....

όλοι έτσι λένε μέχρι που έρχεται η στιγμή και συνειδητοποιείς .....
Ότι η θεωρία και τα ηθικά θέλω απέχουν πάρα πολύ από την πρακτική απόφαση την εκάστοτε χρονική στιγμή, συνεπώς μεγάλα λόγια καλό είναι να μην λέμε.

Ο καθένας είναι master της ζωής του πρωτίστως και πρέπει να έχει την επιλογή να διαλέγει για το μέλλον της και τις συνθήκες αυτής πέρα από ηθικές και κοινωνικές κριτικές. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να υπάρχει και η υπερβολή της κατεπεπανάληψης ανευθυνότητας.

Επίσης για μένα η απόφαση δεν είναι μόνο της γυναίκας. Ένα παιδί είναι αποτέλεσμα δύο συμμετεχόντων και συνεπώς η απόφαση πρέπει να είναι και των δύο.

Την πλευρά του θέλει η γυναίκα και δεν θέλει ο άνδρας είναι γνωστή και τετριμένη και δεν θέλω να επεκταθώ στις άσχημες προεκτάσεις και μεθοδεύσεις που πολλές φορές συνοδεύονται.

Αλλά για την ισότητα σκεφτείται το εξής που η τρομερά ίση αντίληψη μας για το ζήτημα ποτέ δεν το σκέφτεται. Η γυναίκα δεν το θέλει ο άνδρας το θέλει έστω και αυτή να γεννήσει και να μην ξαναδεί το παιδί και να το μεγαλώσει ο άνδρας! Ούτε στο εκατομύριο. Και μάλιστα ενώ το ανάποδο είναι και νομικά κατοχυρωμένο αυτή σε αυτή την πλευρά δεν παρέχεται καμιά νομική κάλυψη προν τον άνδρα.

Μόνο ισότητα δεν υπάρχει σε αυτή την απόφαση.

Η ιερά σύνοδος δεν θα βρεθεί ποτέ μα ποτέ στην δυσάρεστη θέση του να μεγαλώσει ένα άρρωστο παιδί σε μια χώρα χωρίς ουσιαστική παιδεία και κρατική μέριμνα και οικονομική βοήθεια....σε μια χώρα χωρίς υποδομή στην υγεία.... χωρίς καν να βοηθάει τον πολίτη
Μεγάλη κουβέντα. Και δυστυχώς οι μεγάλες κουβέντες είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων που πιστεύουν στο self-rightiousness (πραγματικά δεν ξέρω την ελληνική ορολογία) και ειδικότερα όταν το πιθανό πραγματικό δίλημα τήνει προς το στατιστικό απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μεγάλη κουβέντα. Και δυστυχώς οι μεγάλες κουβέντες είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων που πιστεύουν στο self-rightiousness (πραγματικά δεν ξέρω την ελληνική ορολογία) και ειδικότερα όταν το πιθανό πραγματικό δίλημα τήνει προς το στατιστικό απίθανο.

το λεξικό πάντως λέει ότι σημαίνει στενόμυαλος ηθικολόγος
δεν κατάλαβα μόνο αν το λες για μένα ώστε να σε δαγκώσω ή αν το λες για την Ιερά σύνοδο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
demelene είσαι ο σοφότερος
προσκυνώ στην μεγαλειότητα σου :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα έκανα έκτρωση και συμφωνώ απόλυτα με τον Lorien. Και ναι, θέλω να ζήσω τη ζωή μου και όποιος έχει πρόβλημα με αυτό, πρόβλημα δικό του. Και δεν γουστάρω να καταδικάσω τη ζωή μου στο να μεγαλώνω ένα ανάπηρο παιδί, κάνοντας έτσι τρεις ανθρώπους δυστυχισμένους. Προτιμώ να μην κάνω καθόλου παιδιά, παρά να κάνω ένα ανάπηρο παιδί. Αν του προκύψει στην πορεία, οκ ατυχία. Αλλά να το ξέρω απο πριν, να μπορώ να κάνω έκτρωση και να μην το κάνω;; Έλεος! Ας το πείτε δολοφονία, ας το πείτε ευγονική λογική, ας το πείτε κρυπτορατσισμό. Λίγο με ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Την πλευρά του θέλει η γυναίκα και δεν θέλει ο άνδρας είναι γνωστή και τετριμένη και δεν θέλω να επεκταθώ στις άσχημες προεκτάσεις και μεθοδεύσεις που πολλές φορές συνοδεύονται.

Αλλά για την ισότητα σκεφτείται το εξής που η τρομερά ίση αντίληψη μας για το ζήτημα ποτέ δεν το σκέφτεται. Η γυναίκα δεν το θέλει ο άνδρας το θέλει έστω και αυτή να γεννήσει και να μην ξαναδεί το παιδί και να το μεγαλώσει ο άνδρας! Ούτε στο εκατομύριο. Και μάλιστα ενώ το ανάποδο είναι και νομικά κατοχυρωμένο αυτή σε αυτή την πλευρά δεν παρέχεται καμιά νομική κάλυψη προν τον άνδρα.

Μόνο ισότητα δεν υπάρχει σε αυτή την απόφαση.

Κάτσε βρε Demelene, νομική κάλυψη προς τι; Να γεννήσει ένα παιδί η γυναίκα που δεν θα το θέλει για να το μεγαλώσει ο άντρας; Να βάλει το σώμα της σε μια τέτοια ταλαιπωρία, να τρελαθεί από τις ορμόνες, να έχει τα γνωστά ψυχολογικά σκαμπανευάσματα, να πάρει βάρος, να λείψει από την δουλειά της και να κάνει pause στην καριέρα της για να κάνει ένα παιδί που δεν θέλει; Αυτό που λες είναι παράλογο!

Και σου μιλάει ένα άτομο που ούτε φεμινίστρια είναι, ούτε για τον εαυτό της θα επέλεγε την εκτρωση.

Άλλο ισότητα, άλλο ομοιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα έκανα έκτρωση και συμφωνώ απόλυτα με τον Lorien. Και ναι, θέλω να ζήσω τη ζωή μου και όποιος έχει πρόβλημα με αυτό, πρόβλημα δικό του. Και δεν γουστάρω να καταδικάσω τη ζωή μου στο να μεγαλώνω ένα ανάπηρο παιδί, κάνοντας έτσι τρεις ανθρώπους δυστυχισμένους. Προτιμώ να μην κάνω καθόλου παιδιά, παρά να κάνω ένα ανάπηρο παιδί. Αν του προκύψει στην πορεία, οκ ατυχία. Αλλά να το ξέρω απο πριν, να μπορώ να κάνω έκτρωση και να μην το κάνω;; Έλεος! Ας το πείτε δολοφονία, ας το πείτε ευγονική λογική, ας το πείτε κρυπτορατσισμό. Λίγο με ενδιαφέρει.

Κι όμως , Μichelle, οι γονείς αυτών των παιδιών έχουν βρει κάτι διαφορετικό στη ζωή που δεν το χαρακτηρίζουν δυστυχία. Κούραση σίγουρα, αυτοθυσία ναι, αλλά όχι δυστυχία.

Κι εγώ προσωπικά, μάλλον θα έκανα έκτρωση..Δεν ξέρω, δεν μπορώ να το σκεφτώ σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Κάτσε βρε Demelene, νομική κάλυψη προς τι; Να γεννήσει ένα παιδί η γυναίκα που δεν θα το θέλει για να το μεγαλώσει ο άντρας; Να βάλει το σώμα της σε μια τέτοια ταλαιπωρία, να τρελαθεί από τις ορμόνες, να έχει τα γνωστά ψυχολογικά σκαμπανευάσματα, να πάρει βάρος, να λείψει από την δουλειά της και να κάνει pause στην καριέρα της για να κάνει ένα παιδί που δεν θέλει; Αυτό που λες είναι παράλογο!

Κάτι τέτοια, που αφορούν κούραση του σώματος εννέα μήνες, κάνουν κάποιες μητέρες να αισθάνονται οτι το παιδί τους ανήκει και έχουν κάθε δικαίωμα πάνω σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι όμως , Μichelle, οι γονείς αυτών των παιδιών έχουν βρει κάτι διαφορετικό στη ζωή που δεν το χαρακτηρίζουν δυστυχία. Κούραση σίγουρα, αυτοθυσία ναι, αλλά όχι δυστυχία.

Κι εγώ προσωπικά, μάλλον θα έκανα έκτρωση..Δεν ξέρω, δεν μπορώ να το σκεφτώ σοβαρά.
Ωραια, πες το και κούραση! Δεν γουστάρω τόση κούραση! Αρκετή κούραση είναι το να μεγαλώνεις ένα υγιές παιδί για να προσθέσω κι άλλη ενώ μπορώ να το αποφύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Κι όμως , Μichelle, οι γονείς αυτών των παιδιών έχουν βρει κάτι διαφορετικό στη ζωή που δεν το χαρακτηρίζουν δυστυχία. Κούραση σίγουρα, αυτοθυσία ναι, αλλά όχι δυστυχία.

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω...αλλά και δυστυχία έχουν και χίλια προβλήματα μέσα στην οικογένεια έχουν...και ματαιώσεις έχουν...και όνειρα χαμένα έχουν...και απογοητεύσεις έχουν....και χωρισμούς έχουν... μπορώ να σου πω κι άλλα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top