Πώς αντιλαμβάνεστε τον Θεό;

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Βάλε καημένη και κανένα διαλυτικό στα γράμματα και με τρόμαξες!! Ακούς λέει ο έποτε να τρώει παιδάκια (αντί παϊδάκια) για πρωινό!! Αυτό ούτε εγώ ο σατανικός Χάουλας δεν το κάνω!! :hehe:

και ελεγα ποιος θα το σχολιασει ποιος θα το σχολιασει :hehe: ταιριαζε παντως δεν μπορεις να πεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
πως αντιλαμβάνεστε το θεό

ως το αμέσως επόμενο νανοδευτερόλεπτο από τον επιθανάτιο ρόγχο με
μια φωνή να λέει:

και τώρα φιλαράκι μου τη γάμησες.


Αν και καμιά φορά πιστεύω ότι με παρακολουθούν,
τελικά νιώθω πως..

..πρέπει να αλλάξω τη βρύση σύντομα γιατί στάζει. :/:


Να απαντήσω στα όρια της κοσμιότητας?


ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΆΝΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΜΑ ΘΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΤΡΑΧΑΚΙ ΤΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΡΑΝΧΑΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ.

οκ, αμα παω στον αμαζονιο ομως? :P
(θα γλυτώσω και τη συνέντευξη των ψαροκρεατολάτρηδων,
χώρια που δεν έχω νόβα :()

Ρε δε πάμε καμιά τσάρκα προς τα πάνω μπας
και το συλλογικό γεγονός της υπεραντίληψης είναι
τελικά κομμένο ραμμένο για κάθε ατομική περίπτωση ξεχωριστά?

πχ να κάνουμε αεροπτερισμό ή να αυτοκτονήσουμε ομαδικά
πηδώντας από καμπαναριό εκκλησιάς. :worry:

(άμα χτυπήσουν οι καμπάνες μόνες τους,
κάτι πρέπει να υπάρχει τελικά :hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Ο Θεός είναι μια "φαγούρα", ένας ιμάτζινερι φρεντ!
Ο γλυκός, χαρωπός, παππούλης με τη γενειάδα που μας κοιτάει από ψηλά και μας προσέχει.

Ο Θεουλάρας! :D

Είναι η κραυγή εκδίκησης του κάθε κολασμένου. :devil:
Αυτό που διατηρεί τα μονοπάτια της αγαθότητας στην κορφή της κοσμικής δόξας.
Στις μέρες χωρίς ελπίδα, ένα καθρέφτισμα των ακτίνων της.

Το Σύμπαν είναι μια μπάλα που χοροπηδάει :bounce: και ολοένα φουσκώνει από μια "άγνωστη" ενέργεια.
Αν για μια στιγμή σταθείς στο ΤΙΠΟΤΑ, τίποτα δεν θα υπάρξει χωρίς το ΚΑΤ(Ι).

Τι είναι τέλοσπάντων αυτό που "νιαουρίζει"; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Τον Θεό δεν μπορείς να Τον καταλάβεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι πάντα δίπλα σου , ακόμα και να μην πιστεύεις σε Αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atheos

Νεοφερμένος

Ο Atheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
H ερώτηση της ανάρτησης χρειάζεται συζήτηση. Ο "θεός" λαμβάνεται ως δεδομένος, υπαρκτός. Αυτό αναγκαστικά οδηγεί σε επικίνδυνους και διφορούμενους συνειρμούς σκέψης.
Όσον αφορά στην απάντηση της φίλης Vassia "Τον Θεό δεν μπορείς να Τον καταλάβεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι πάντα δίπλα σου , ακόμα και να μην πιστεύεις σε Αυτόν," θα χαιρόμουν - αν υπάρχει χρόνος και χώρος- να αρχίσουμε μια φιλική αντιπαράθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Όσον αφορά στην απάντηση της φίλης Vassia "Τον Θεό δεν μπορείς να Τον καταλάβεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι πάντα δίπλα σου , ακόμα και να μην πιστεύεις σε Αυτόν," θα χαιρόμουν - αν υπάρχει χρόνος και χώρος- να αρχίσουμε μια φιλική αντιπαράθεση.


Δεν θα ήθελα να αρχίσω καμία αντιπαράθεση, απλά αυτό είναι αυτό που πιστεύω.Σίγουρα το ξέρω ότι σήμερα πολύ αμφισβητούν στο αν υπάρχει Θεός και αν υπάρχει που είναι.Ξεκαθαρίζω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει αυτό που θέλει , δεν κατηγορούμε κανέναν. Η συμβουλή μου θα ήταν να μην προπαγανδίζεστε από διάφορους οι οποίοι φτιάχνουν θεωρίες από το μυαλό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Atheos

Νεοφερμένος

Ο Atheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δικαίωμά σου να μην θέλεις αντιπαράθεση.
Συμφωνώ απόλυτα ότι "ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει αυτό που θέλει." Αλλά αυτό το " Η συμβουλή μου θα ήταν να μην προπαγανδίζεστε από διάφορους οι οποίοι φτιάχνουν θεωρίες από το μυαλό τους," τί το ήθελες, βρε κορίτσι μου;
Καταλαβαίνω, είναι πολύ κουραστικό για έναν πιστό να βάλει το μυαλό του να σκεφτεί. Όσο για τη "θεωρία" μου, σου παραθέτω ένα άρθρο μου, τόλμησε να το διαβάσεις.

Πού ήταν ο Θεός;
Πριν μερικούς μήνες 21 Ελληνόπουλα σκοτώθηκαν σε τροχαίο στα Τέμπη. Μάτωσε η καρδιά
μου. Στο σημείο του δυστυχήματος ο κόσμος αφήνει ένα λουλούδι. Ένα λουλούδι για κάθε
ζωούλα.
Πριν χρόνια η Νατάσα Πάβλοβα, ένα 11χρονο παιδάκι, πιάστηκε αιχμάλωτη στην αυλή του
σχολείου της, από μερικά ανθρωπόμορφα κτήνη ντυμένα με ανθρώπινο δέρμα, βιάστηκε και
στραγγαλίστηκε.
Στο μέρος που έγινε το μακελειό, τις επόμενες μέρες, οι άνθρωποι άφηναν ένα λουλούδι και
ένα μπουκάλι νερό. Μπορείτε να το φανταστείτε; Ένα μπουκάλι νερό. Ένα μπουκάλι νερό
για μια ζωούλα 11 ετών!
Προχθές 7 παιδάκια σκοτώθηκαν στην εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας. Σήμερα γίνεται τρισάγιο!!
Η ερώτηση που πρέπει να ρωτήσει κάθε νοήμων άνθρωπος είναι, "πού ήταν ο Θεός;» Με
αυτό, εννοώ τον Θεό που βρίσκουμε στην εβραϊκή Βίβλο - τον ελεήμονα και φιλεύσπλαχνο
Θεό που είναι σε θέση να μετρήσει κάθε τρίχα στα κεφάλια μας, τον πανταχού παρόντα Θεό
στον οποίον προσευχόμαστε κάθε στιγμή. Τον παντοδύναμο, αγαθοεργό, μεγαλοπρεπή,
στοργικό και δίκαιο Θεό που βρίσκουμε στον Ιησού, που κάλεσε τα μικρά παιδιά να έρθουν σ’
αυτόν…
Πού βρισκόταν αυτός όταν αυτά συνέβαιναν;
Το σκέφτηκα αρκετά και κατέληξα σε μερικές απαντήσεις:
1. Ο Θεός βρισκόταν σε διακοπές.
2. Αγαπούσε αυτά τα παιδιά και θα επιθυμούσε να επέμβει, αλλά δεν ήταν οι «Εκλεκτοί» του.
3. Τον άφησαν πραγματικά αδιάφορο τα βάσανά τους.
4. Είναι μοχθηρός.
5. Είναι ένα μυστήριο.
6. Δεν τα βρήκε με τον αντίζηλό του θεό των Μουσουλμάνων.
7. Δεν υφίσταται.
8. Παίρνει μέρος επιλεκτικά στα ζητήματα των ανθρώπων.
9. Είναι μια κατασκευασμένη πραγματικότητα.
10. Έχει πιο σοβαρά ζητήματα να ασχοληθεί, πχ αν τρώμε ψάρι την Παρασκευή, ή φακές την
Τετάρτη.
Παρά τις απαντήσεις που έδωσα στον εαυτόν μου, η ερώτηση δεν έχει απαντηθεί.
Θα μπορέσει κανείς να πει σε αυτές τις μάνες Που ήταν ο Θεός;
Που ήταν όταν εκείνο το ανθρωπόμορφο τέρας έβαζε τα χέρια του γύρω από
τον λαιμό της Νατάσας;
Που ήταν όταν την βίαζε;
Που ήταν όταν σκοτωνόταν τα παιδιά στα Τέμπη;
Που ήταν όταν σκοτωνόταν τα παιδιά στο Πέταλο του Θανάτου;
Που ήταν αγαπητοί πιστοί, για τον θεό σας, απαντήστε μου!!
Δεν μπορείτε, έτσι; Φυσικά, δεν συνέβη σε εσάς ή στο δικό σας παιδί. Απλά
το παρακολουθήσατε στις ειδήσεις. Δεν σας άγγιξε, έγινε πολύ μακριά από
σας. Είναι μέρος του καθημερινού κύκλου της τραγωδίας και του κακού με τα
οποία έχουμε εξοικειωθεί (δυστυχώς για μας).
Ίσως μετά από τόσα πολλά σκοτωμένα παιδιά να έχετε εξοικειωθεί με τις
πράξεις του θεού σας. Ίσως ακόμη και να διερωτάστε αν ο Σατανάς (που
εσείς δημιουργήσατε) έκανε κανένα τόσο μεγάλο έγκλημα.
Αλλά νομίζω ότι η απλούστερη και συνεπέστερη απάντηση είναι ότι ο θεός
βρισκόταν εκεί όπου βρίσκεται πάντα, στην ΦΑΝΤΑΣIΑ σας.
Όσο για μένα, αφήστε με, δεν θέλω να «σωθώ» από τον θεό σας.
Είμαι Άθεος, λυπάμαι.
Λυπάμαι που δεν έχω λύσει το πρόβλημα των σκελετωμένων παιδιών της
Αφρικής.
Λυπάμαι που δεν έχω βοηθήσει τα ανάπηρα, από τις βόμβες, παιδιά του
Αφγανιστάν.
Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να αποτρέψω την δολοφονία εκατοντάδων
χιλιάδων παιδιών του Ιράκ.
Λυπάμαι που άφησα αθώους να υποφέρουν στους θρησκευτικούς σας
πολέμους.
Λυπάμαι που δεν έχω σταματήσει τον άπληστο να αδιαφορεί για τους
φτωχούς.
Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα για τα παιδιά που σκοτώθηκαν.
Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να αφήσω ένα λουλούδι στον τάφο τους.
Λυπάμαι.
Είμαι υπεύθυνος.
Υπόσχομαι να κάνω ό,τι μπορώ για να μην ξανασυμβεί….
Atheos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να γίνω ο δικηγόρος του Διαβόλου...

Ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο την ελεύθερη βούληση, άρα και την ικανότητα να διαθέσει τον εαυτό του όπως θέλει... Οπότε δεν φταίει ο Θεός που υπάρχει κακό και αδικία στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι που την δημιουργούν-και κάπου εδώ μπαίνει κι ο Σατανάς στην υπόθεση.

Κατ' εμέ, μπούρδες... Αλλά και πάλι, εφόσον θεωρούν ότι έτσι λειτουργεί ο κόσμος, δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις γι' αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να γίνω ο δικηγόρος του Διαβόλου...

Ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο την ελεύθερη βούληση, άρα και την ικανότητα να διαθέσει τον εαυτό του όπως θέλει... Οπότε δεν φταίει ο Θεός που υπάρχει κακό και αδικία στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι που την δημιουργούν-και κάπου εδώ μπαίνει κι ο Σατανάς στην υπόθεση.

Κατ' εμέ, μπούρδες... Αλλά και πάλι, εφόσον θεωρούν ότι έτσι λειτουργεί ο κόσμος, δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις γι' αυτό...

Ο σατανάς ήταν αυτός που (υποτίθεται ότι) εναντιώθηκε και απομακρύνθηκε απ'το θεό. Άρα το κακό προυπήρχε του σατανά, και αυτός απλά το χρησιμοποίησε. Άρα ποιος μένει να το δημιούργησε?
Γενικά οι πιστοί δεν μπορούν να λένε ότι ο θεός τους δεν ευθύνεται για κάτι, εφόσον θεωρούν αυτόν ως το δημιουργό των πάντων. Για ότι υπάρχει μέσα σ'αυτά "τα πάντα" ευθύνεται ο θεός. Period.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Γιατι ομως αυτη η ελευθερη βουληση ταυτιζεται κυριως με τις αρνητικες πραξεις του ανθρωπου και οχι με τις θετικες?

Για τα κακα ειναι υπευθυνος ο ανθρωπος , για τα καλα εχει βαλει και το χερακι του ο θεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Δικαίωμά σου να μην θέλεις αντιπαράθεση.
Συμφωνώ απόλυτα ότι "ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει αυτό που θέλει." Αλλά αυτό το " Η συμβουλή μου θα ήταν να μην προπαγανδίζεστε από διάφορους οι οποίοι φτιάχνουν θεωρίες από το μυαλό τους," τί το ήθελες, βρε κορίτσι μου;
Καταλαβαίνω, είναι πολύ κουραστικό για έναν πιστό να βάλει το μυαλό του να σκεφτεί.
ισως να ειναι το ιδιο κουραστικο για εναν αθεο να σκεφτει την πιθανοτητα υπαρξης ενος ΄θεου'( χωρις να βαζω οποιδηποτε χαρακτηριστικο γυρω του):)
η ερωτηση για μενα δεν ειναι, χμ....... , εκεινο στο οποιο πρεπει να στεκομαστε με αυτη την επιμονη που βγαζει τετοια πικρα και θυμο (οχι ομως απο την αποψη οτι αυτο που μου σερβιρουν αυτο θα φαω.) ο άθεος κατηγορει τον θεοφοβουμενο και ο πιστος τον θρησκοληπτο. ε και;τι βγαινει απο αυτο εκτος απο το οτι ο ενας θυμωνει τον αλλο ο αλλος πληγωνει τον απεναντι. σκεπτομαι οτι δεν υπαρχει κατι απολυτα σωστο ή απολυτα λαθος.ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα την υπαρξη ή οχι ενος θεου και τι συνεπαγεται αυτο. αλλωστε ειμαστε οντα που δεν μετριομαστε με μια μεζουρα μοναχα.
Βλεπω ομως πως δεν καταληγω σε κατι κατανοητο. απλως θα ηθελα να σημειωσω οτι η αναφορα σε αυτο το θεμα βεβαιως ειναι θετικη γιατι μας βαζει σε μια εσωτερικη αναζητηση.σε κατι που ισως μας οδηγησει σε μονοπατια που ειμασταν τοσο τυφλοι να δουμε.το να διαγωνιζομαστε ομως ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο και εμμεσως πλην σαφως να προσπαθουμε να 'μπουμε' στον αλλο για την επιλογη του επειδη αυτη μας δυσαρεστησε ή μας βρηκε αντιθετους,χαχα,δειχνει το λιγοτερο για μενα ελλειψη τροπων.κατι θλιβερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γιατι ομως αυτη η ελευθερη βουληση ταυτιζεται κυριως με τις αρνητικες πραξεις του ανθρωπου και οχι με τις θετικες?

Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι άνθρωποι βλέπουν το ποτήρι μισο-γεμάτο, ενώ κάποιοι άλλοι μισο-άδειο (σαν την Κασσιανή και το Θεόφιλο ;) ).
Όπως είναι φυσικό, οι πιστοί θα επικεντρώνονται σε όλες τις θετικές και ωφέλιμες πράξεις που έχει κάνει ο άνθρωπος με την ... "έμμεση" αν θέλετε βοήθεια του θείου στο οποίο ο καθένας πιστεύει. Από την άλλη, οι άθεοι επιστρατεύουν (αιώνες τώρα!) την απαισιόδοξη οπτική του όλου και αναρωτιούνται γιατί ο θεός επιτρέπει τις καταστροφές κτλ...
Το ζήτημα είναι οι μεν πιστοί να αφήσουν τους άθεους και αλλόθρησκους στην ησυχία τους και οι δε άθεοι να αφήσουμε τους πιστούς να πορεύονται με τις πεποιθήσεις και την πίστη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι άνθρωποι βλέπουν το ποτήρι μισο-γεμάτο, ενώ κάποιοι άλλοι μισο-άδειο (σαν την Κασσιανή και το Θεόφιλο ;) ).
Όπως είναι φυσικό, οι πιστοί θα επικεντρώνονται σε όλες τις θετικές και ωφέλιμες πράξεις που έχει κάνει ο άνθρωπος με την ... "έμμεση" αν θέλετε βοήθεια του θείου στο οποίο ο καθένας πιστεύει. Από την άλλη, οι άθεοι επιστρατεύουν (αιώνες τώρα!) την απαισιόδοξη οπτική του όλου και αναρωτιούνται γιατί ο θεός επιτρέπει τις καταστροφές κτλ...
Το ζήτημα είναι οι μεν πιστοί να αφήσουν τους άθεους και αλλόθρησκους στην ησυχία τους και οι δε άθεοι να αφήσουμε τους πιστούς να πορεύονται με τις πεποιθήσεις και την πίστη τους.

Ναι δε διαφωνω με αυτο που λες...αλλα θα ηθελα να μου εξηγησουν οι εντασσομενοι στην κατηγορια "πιστευω στην υπαρξη του θεου" γιατι το βλεπουν ετσι...Πχ οταν το 626 μΧ το Βυζαντιο ειχε μακροχρονιους πολεμους με τους Περσες (κακο σε αυτην την περιπτωση φταινε οι ανθρωποι) , η σωτηρια τελικα της Πολης και γενικα ολης της Βυζαντινης Αυτοκρατοριας αποδοθηκε στην Παναγια (θετικο γεγονος αρα επεμβαση του θειου παραγοντα), εξ ου και ο Ακαθιστος Υμνος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
αχ thermopolis
πιστευω οτι εχουν εξηγησει κατα καιρους αρκετες φορες τη σταση τους.θελω ομως να ξερω εσυ με αυτη την ερωτηση ψαχνεις να βρεις τη σταση τους ή να εδραιωσεις τη δικη σου;χαχα σα να κηνυγαμε την ουρα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ναι δε διαφωνω με αυτο που λες...αλλα θα ηθελα να μου εξηγησουν οι εντασσομενοι στην κατηγορια "πιστευω στην υπαρξη του θεου" γιατι το βλεπουν ετσι...Πχ οταν το 626 μΧ το Βυζαντιο ειχε μακροχρονιους πολεμους με τους Περσες (κακο σε αυτην την περιπτωση φταινε οι ανθρωποι) , η σωτηρια τελικα της Πολης και γενικα ολης της Βυζαντινης Αυτοκρατοριας αποδοθηκε στην Παναγια (θετικο γεγονος αρα επεμβαση του θειου παραγοντα), εξ ου και ο Ακαθιστος Υμνος ...

Αν και δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία θα σου απαντήσω, βάσει όσων έχω καταλάβει μέχρι τώρα.
Για τους πιστούς, οι οποίοι αναγνωρίζουν φυσικά την ύπαρξη κάποιας ανώτερης δύναμης, είναι μίας μορφής παρηγοριά η πεποίθηση ότι όταν υπάρξει ανάγκη, το ..."Αόρατο Χέρι" θα επέμβει δίνοντας μία σωτήρια λύση. Είτε το αντιλαμβανόμαστε εμείς είτε όχι, η σκέψη μόνο ότι υπάρχει κάποιος με απεριόριστη δύναμη, που μας αγαπάει και φροντίζει για εμάς (όσο είμαστε και εμείς με τη σειρά μας ... εντάξει στις υποχρεώσεις μας! 8) ) δίνει σε κάποιους ανθρώπους την ψυχολογική υποστήριξη που χρειάζονται.
Το γεγονός που ανέφερες - μαζί με πολλά άλλα, τα αποδίδουν στο θείο παράγοντα για αυτό το λόγο - για να θεωρούν ότι πλέον έχουν και μία απόδειξη της αγάπης/ύπαρξης κτλ του θείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
αχ thermopolis
πιστευω οτι εχουν εξηγησει κατα καιρους αρκετες φορες τη σταση τους.θελω ομως να ξερω εσυ με αυτη την ερωτηση ψαχνεις να βρεις τη σταση τους ή να εδραιωσεις τη δικη σου;χαχα σα να κηνυγαμε την ουρα μας

Εσυ εχεις να μου δωσεις καμια απαντηση και ασε τι κανω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
αχ thermopolis
πιστευω οτι εχουν εξηγησει κατα καιρους αρκετες φορες τη σταση τους.θελω ομως να ξερω εσυ με αυτη την ερωτηση ψαχνεις να βρεις τη σταση τους ή να εδραιωσεις τη δικη σου;χαχα σα να κηνυγαμε την ουρα μας
Δεν κυνηγάμε καμία ούρα - βλέπεις μία ερώτηση γραμμένη με ειλικρίνεια και σεβασμό. Από τη στιγμή που απευθύνεται σε εσένα, απάντησέ την με αντίστοιχο σεβασμό - την δική σου γνώμη ζητά άλλωστε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ο σατανάς ήταν αυτός που (υποτίθεται ότι) εναντιώθηκε και απομακρύνθηκε απ'το θεό. Άρα το κακό προυπήρχε του σατανά, και αυτός απλά το χρησιμοποίησε. Άρα ποιος μένει να το δημιούργησε?
Γενικά οι πιστοί δεν μπορούν να λένε ότι ο θεός τους δεν ευθύνεται για κάτι, εφόσον θεωρούν αυτόν ως το δημιουργό των πάντων. Για ότι υπάρχει μέσα σ'αυτά "τα πάντα" ευθύνεται ο θεός. Period.

Ωραία, θα το πω μία φορά και θα τελειώσουμε μ' αυτό, οκ; Δεν μπορώ να κάθομαι να αναλύω απόψεις που δεν ενστερνίζομαι στην τελική...

Δεν υπάρχει ένα απόλυτο καλό ούτε ένα απόλυτο κακό. Αυτό προκύπτει ανάλογα το σύστημα αξιών της περιοχής και της εποχής που είσαι. Κοινώς, είναι απολύτως σχετικό. Πχ. Για έναν κανίβαλο δεν είναι κακό να σκοτώσει έναν άνθρωπο, αλλά για τον μέσο άνθρωπο είναι. Ομοίως για έναν μέσο άνθρωπο δεν είναι κακό να σκοτώσεις ένα γουρούνι, αλλά για έναν χορτοφάγο είναι. (αυτά τα πιστεύω πραγματικά) Οπότε κανένας Θεός δεν δημιούργησε κανένα καλό και κανένα κακό. Αντίθετα(εδώ μπαίνουμε στα χριστιανικά μονοπάτια πλέον), έδωσε στον άνθρωπο ελεύθερη βούληση, άρα και την ικανότητα να δημιουργήσει ένα σύστημα αξιών και να κρίνει τις πράξεις του, ως καλές ή κακές.
Αν πάλι δεν έδινε ελεύθερη βούληση στον άνθρωπο και τον εμπόδιζε να κάνει κάθε τι κακό(σύμφωνα με τις παρούσες αξίες), αυτομάτως θα τον εμπόδιζε να κάνει και οτιδήποτε καλό, καθώς δεν θα μπορούσαμε να το κρίνουμε, μιας και δεν θα είχαμε κάποιο σύστημα αναφοράς.
Κι αυτό δεν είναι τίποτα. Αν δεν είχαμε ελεύθερη βούληση, δεν θα είχαμε εξελιχθεί καθόλου, πιθανότατα δεν θα μπορούσαμε καν να επιβιώσουμε, πόσο μάλλον να καθόμαστε να διαφωνούμε για το πως και αν αντιλαμβανόμαστε τον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
λοιπον δεν πιστευω στον Θεο.

για μενα ειναι ενα μεσω για να στηριχθει το μικρο αυτο πλασματακι που λεγεται ανθρωπος. μια υπερφυσικη πατεριτσα που το βοηθα να κρατηθει ορθιο. απλα δεν εμπιστευεται τον εαυτο του και για να εξηγησει οσα δεν μπορει επιννοησε αυτην την οντοτητα η οποια καθιστα την ζωη του πιο ''ευκολη''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
(όσο είμαστε και εμείς με τη σειρά μας ... εντάξει στις υποχρεώσεις μας! 8) )
και ετσι βαζουμε ολους τους αντιθετους σε ενα τσουβαλι.λοιπον,συμφωνα με μεριδα αυτο δεν ισχυει αλλα η ακολουθηση κπ κανονων απορρεει απο επιλογη μας και οχι με αναγκαστικη επιδιωξη καποιου 'ανωτατου' σκοπου.αν και καποιος θα μπορουσε να πει οτι η μεταθανατια ζωη δεν ειναι εκεινος ο σκοπος ;εγω τουλαχιστον γνωριζω και αυτη την αποψη. δεν ειναι ολα τοσο απλα.

Εσυ εχεις να μου δωσεις καμια απαντηση και ασε τι κανω εγω...
η ειλεεν σου εδωσε σε γενικες γραμμες- πιστευω δεν εχω μπροστα μου ουτε γραφες ουτε νομιζω μπηκα ποτε στον κοπο να τις διαβασω-την απαντηση.γιατι για κατι τετοιο δεν στρεφεσαι σε αντιπροσωπο του δογματος;

Δεν κυνηγάμε καμία ούρα - βλέπεις μία ερώτηση γραμμένη με ειλικρίνεια και σεβασμό. Από τη στιγμή που απευθύνεται σε εσένα, απάντησέ την με αντίστοιχο σεβασμό - την δική σου γνώμη ζητά άλλωστε! :)

πιστευω οτι με ειλικρίνεια και σεβασμο απαντησα.χμ,εχω την εντυπωση πως εκεινη δεν απαντησε στη δικη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top