Πώς αντιλαμβάνεστε τον Θεό;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
και ετσι βαζουμε ολους τους αντιθετους σε ενα τσουβαλι.λοιπον,συμφωνα με μεριδα αυτο δεν ισχυει αλλα η ακολουθηση κπ κανονων απορρεει απο επιλογη μας και οχι με αναγκαστικη επιδιωξη καποιου 'ανωτατου' σκοπου.αν και καποιος θα μπορουσε να πει οτι η μεταθανατια ζωη δεν ειναι εκεινος ο σκοπος ;εγω τουλαχιστον γνωριζω και αυτη την αποψη. δεν ειναι ολα τοσο απλα.
Όσο συμμετέχω σε αυτή τη συζήτηση προσπαθώ να εξηγήσω απόψεις που δεν εστερνίζομαι - για να απαντήσω σε ένα ερώτημα βάσει της δικής σας πίστης.
Αντί να απαντήσεις στην αρχική ερώτηση ή να σχολιάσεις κάποια από τις εξηγήσεις που δώθηκαν, απομονώνεις μόνο αυτή την πρόταση από την όλη ανάρτηση - για να δείξεις τι ακριβώς? Πού βλέπεις το τσουβάλιασμα? Και εγώ γνωρίζω και αυτή την άποψη, αλλά:
Τα πράγματα κατ' εμέ είναι απλά:
- έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο αυτή η επιλογή που περιγράφεις να είναι αποτέλεσμα υποσυνείδητου φόβου? Φόβου πχ για το θάνατο, ας πούμε?

Αν κάνω πουθενά λάθος, διόρθωσέ με! Οι υποχρεώσεις που αναφερόμουν ήταν από κάποιες καθαρά δογματικές - η πορεία στη ζωή βάσει κάποιων αξιών (της αγάπης, της συγχώρεσης, της μετάνοιας), μέχρι και κάποιες καθαρά τυπικές όπως το να πηγαίνει κάποιος στην εκκλησία.
Όσο κάποιος είναι εντάξει απέναντι σε αυτές τις "υποχρεώσεις" τότε δεν έχει να φοβάται τίποτα. Σωστά? Σωστά...

Ακόμη περιμένουμε μία απάντηση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
η ειλεεν σου εδωσε σε γενικες γραμμες-

Ναι το ειδα και συμφωνησα κιολας

γιατι για κατι τετοιο δεν στρεφεσαι σε αντιπροσωπο του δογματος;

Αν μου δοθει καμια ευκαιρια θα το κανω...αν και δεν σκαω κιολας...απλα κουβεντα να γινεται...γι'αυτο αλλωστε μπαινω στο φορουμ!

χμ,εχω την εντυπωση πως εκεινη δεν απαντησε στη δικη μου

Επειδη αφου ποσταρα αυτο το μηνυμα ειδα ξανα τι εγραψες, πες μου ποια ερωτηση δεν σου απαντησα για να σου απαντησω...οσο πιο συγκεκριμενη σε παρακαλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Εσυ εχεις να μου δωσεις καμια απαντηση και ασε τι κανω εγω...
απλως μου φανηκε οτι σα να ηθελες μια απαντηση.αναθεμα,δεν εχω ιδεα πως να κανω πολλαπλη παραθεση.τεσπα αναφερομαι και στην τελευταια κταχωρηση σου

Όσο συμμετέχω σε αυτή τη συζήτηση προσπαθώ να εξηγήσω απόψεις που δεν εστερνίζομαι - για να απαντήσω σε ένα ερώτημα βάσει της δικής σας πίστης.
Αντί να απαντήσεις στην αρχική ερώτηση ή να σχολιάσεις κάποια από τις εξηγήσεις που δώθηκαν, απομονώνεις μόνο αυτή την πρόταση από την όλη ανάρτηση - για να δείξεις τι ακριβώς? Πού βλέπεις το τσουβάλιασμα? Και εγώ γνωρίζω και αυτή την άποψη, αλλά:
Τα πράγματα κατ' εμέ είναι απλά:
- έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο αυτή η επιλογή που περιγράφεις να είναι αποτέλεσμα υποσυνείδητου φόβου? Φόβου πχ για το θάνατο, ας πούμε?

Αν κάνω πουθενά λάθος, διόρθωσέ με! Οι υποχρεώσεις που αναφερόμουν ήταν από κάποιες καθαρά δογματικές - η πορεία στη ζωή βάσει κάποιων αξιών (της αγάπης, της συγχώρεσης, της μετάνοιας), μέχρι και κάποιες καθαρά τυπικές όπως το να πηγαίνει κάποιος στην εκκλησία.
Όσο κάποιος είναι εντάξει απέναντι σε αυτές τις "υποχρεώσεις" τότε δεν έχει να φοβάται τίποτα. Σωστά? Σωστά...

Ακόμη περιμένουμε μία απάντηση!:)

μολις μου εξηγησεις που βλεπεις τον υποσυνειδητο φοβο χαχαχα. επισης,πως ξερεις ποια ειναι η πιστη μου;δε θυμαμαι να εγραψα κατι τυπο"εγω ειμαι.....".
ε, βρε περιμενε δεν πληκτρολογω γρηγορα πεταγομαι και σε αλλα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αχ whitelioness
κατσε να σε βοηθησω λιγο γιατι δε θυμασαι τι και σε ποιον κανεις τις ερωτησεις...
Το πρωτο σου ποστ ελεγε αυτο:
"αχ thermopolis
πιστευω οτι εχουν εξηγησει κατα καιρους αρκετες φορες τη σταση τους.θελω ομως να ξερω εσυ με αυτη την ερωτηση ψαχνεις να βρεις τη σταση τους ή να εδραιωσεις τη δικη σου;"

Η απαντηση μου ηταν η εξης εν συντομια:

"κουβεντα να γινεται" (παλι θα με πεταξουν στα off ρε γαμωτο, Πανο σχωρα με)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
αααα κατσε περιμενε το επιασα(εντωμεξυ εσβησε και το λαπτοπ ) κοιτα.πιστευω πως αλλοι φοβουνται τον θανατο αυτον καθ αυτον και αλλοι το αγνωστο που τον ακολουθει.για μενα αυτο δεν ειναι κατι κατακριτεο.ε,και καποιοι φοβουνται τον θανατο.ε, και;δικαιωμα τους.ο καθενας για διαφορετικο λογο.
το τσουβαλιασμα το διαπιστωσα στην απλοϊκα αδρη περιγραφη που ισως μου φανηκε δεν ξερω σα να θεωρουσε γελοιους οσους πιστευαν αυτο.δεν νομιζω οτι πρεπει να το διατυπωνουμε ετσι αλλα με περισσοτερο σεβασμο.για καποιους ειναι η κσμοθεωρια τους.απο τη αλλη ισως ειμαι υπερβολικη αλλα πιανουμε ενα ιδιαιτερο θεμα.
σορρυ για καθυστερηση δεν εχω εξασκηθει και σε 3 000 μνμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
η ειλεεν σου εδωσε σε γενικες γραμμες- πιστευω δεν εχω μπροστα μου ουτε γραφες ουτε νομιζω μπηκα ποτε στον κοπο να τις διαβασω-την απαντηση.γιατι για κατι τετοιο δεν στρεφεσαι σε αντιπροσωπο του δογματος;

Μπράβο, συγχαρητήρια!!! Μόλις μας είπες ότι:
1. Δεν ξέρεις σε τι πιστεύεις
2. Δεν έχεις ποτέ σκοπό να μάθεις σε τι πιστεύεις
3. Προφανώς δεν έχεις ιδέα γιατί πιστεύεις
...... (μπορώ να συνεχίσω για κανένα 12ωρο)....
ν. Είσαι ένα τυπικό δείγμα πιστού, ανίκανο να σκεφτεί και να σχηματίσει δική του άποψη

Συγνώμη για τους βαρείς χαρακτηρισμούς, αλλά αυτή η στάση μερικών ατόμων με εκνευρίζει πάρα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μπράβο, συγχαρητήρια!!! Μόλις μας είπες ότι:
1. Δεν ξέρεις σε τι πιστεύεις
2. Δεν έχεις ποτέ σκοπό να μάθεις σε τι πιστεύεις
3. Προφανώς δεν έχεις ιδέα γιατί πιστεύεις
...... (μπορώ να συνεχίσω για κανένα 12ωρο)....
ν. Είσαι ένα τυπικό δείγμα πιστού, ανίκανο να σκεφτεί και να σχηματίσει δική του άποψη

Συγνώμη για τους βαρείς χαρακτηρισμούς, αλλά αυτή η στάση μερικών ατόμων με εκνευρίζει πάρα πολύ...

Ρε Ακριβέ, ηρέμησε και εσύ... η κοπέλα δεν δήλωσε κάπου ξεκάθαρα την πίστη της - και εγώ και εσύ ίσως να το πήραμε λανθασμένα de facto!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ρε Ακριβέ, ηρέμησε και εσύ... η κοπέλα δεν δήλωσε κάπου ξεκάθαρα την πίστη της - και εγώ και εσύ ίσως να το πήραμε λανθασμένα de facto!

Βαλε κι εμενα μεσα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...πιστευω πως αλλοι φοβουνται τον θανατο αυτον καθ αυτον και αλλοι το αγνωστο που τον ακολουθει.για μενα αυτο δεν ειναι κατι κατακριτεο...
:redface:
:redface::redface:...μπορεί και κάποιοι, απλά να αγαπούν! Προσωπικά πάντως αντιλαμβάνομαι τον Θεό, ως προϋπόθεση της ύπαρξης μου. Δέχομαι ότι υπάρχω, επειδή Εκείνος υπάρχει και δίνει νόημα στην υπαρκτικότητα. Διαφορετικά, όλα και όλοι ήμαστε προϊόντα τυχαιότητας, συνθήκη που είναι σαφώς περιοριστική για την νοηματοδότηση της περί ακεραιότητας του ανθρώπινου προσώπου, έστω και σαν φιλοσοφική σύλληψη:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
:redface:
:redface::redface: Δέχομαι ότι υπάρχω, επειδή Εκείνος υπάρχει και δίνει νόημα στην υπαρκτικότητα. Διαφορετικά, όλα και όλοι ήμαστε προϊόντα τυχαιότητας, συνθήκη που είναι σαφώς περιοριστική για την νοηματοδότηση της περί ακεραιότητας του ανθρώπινου προσώπου, έστω και σαν φιλοσοφική σύλληψη:redface:!

Καλα, Νωευς μπορει να υπαρχει και μια ενδιαμεση λυση.Ισως να μην την εχουμε ανακαλυψει ακομα και μπορει να μην την ανακαλυψουμε και ποτε! Αυτο δε σημαινει οτι εχουμε μονο αυτες τις δυο επιλογες
α. θεος
β. τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ρε Ακριβέ, ηρέμησε και εσύ... η κοπέλα δεν δήλωσε κάπου ξεκάθαρα την πίστη της - και εγώ και εσύ ίσως να το πήραμε λανθασμένα de facto!

Ναι, ίσως... Ήταν το φούντωμα της στιγμής και γι' αυτό απολογήθηκα και στο ίδιο το ποστ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ωραία, θα το πω μία φορά και θα τελειώσουμε μ' αυτό, οκ; Δεν μπορώ να κάθομαι να αναλύω απόψεις που δεν ενστερνίζομαι στην τελική...

Δεν υπάρχει ένα απόλυτο καλό ούτε ένα απόλυτο κακό. Αυτό προκύπτει ανάλογα το σύστημα αξιών της περιοχής και της εποχής που είσαι. Κοινώς, είναι απολύτως σχετικό. Πχ. Για έναν κανίβαλο δεν είναι κακό να σκοτώσει έναν άνθρωπο, αλλά για τον μέσο άνθρωπο είναι. Ομοίως για έναν μέσο άνθρωπο δεν είναι κακό να σκοτώσεις ένα γουρούνι, αλλά για έναν χορτοφάγο είναι. (αυτά τα πιστεύω πραγματικά) Οπότε κανένας Θεός δεν δημιούργησε κανένα καλό και κανένα κακό. Αντίθετα(εδώ μπαίνουμε στα χριστιανικά μονοπάτια πλέον), έδωσε στον άνθρωπο ελεύθερη βούληση, άρα και την ικανότητα να δημιουργήσει ένα σύστημα αξιών και να κρίνει τις πράξεις του, ως καλές ή κακές.
Αν πάλι δεν έδινε ελεύθερη βούληση στον άνθρωπο και τον εμπόδιζε να κάνει κάθε τι κακό(σύμφωνα με τις παρούσες αξίες), αυτομάτως θα τον εμπόδιζε να κάνει και οτιδήποτε καλό, καθώς δεν θα μπορούσαμε να το κρίνουμε, μιας και δεν θα είχαμε κάποιο σύστημα αναφοράς.
Κι αυτό δεν είναι τίποτα. Αν δεν είχαμε ελεύθερη βούληση, δεν θα είχαμε εξελιχθεί καθόλου, πιθανότατα δεν θα μπορούσαμε καν να επιβιώσουμε, πόσο μάλλον να καθόμαστε να διαφωνούμε για το πως και αν αντιλαμβανόμαστε τον Θεό.

Περίεργο δυο άθεοι να συζητάνε γι'αυτό το θέμα. Θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω σα να'σαι χριστιανός :P

Κάνεις νομίζω ένα λογικό σφάλμα. """Δέχεσαι""" (σε πολλά εισαγωγικά) ότι το καλό και το κακό είναι δημιουργήματα του ανθρώπου, ως αποτέλεσμα της ελεύθερης βούλησής του, την οποία του έδωσε ο θεός. Αλλά όλα αυτά μέσα σ' ένα Σύμπαν το οποίο ας δεχτούμε για να γίνει η κουβέντα ότι είναι εξ'ολοκλήρου σχεδιασμένο απ'αυτόν. Αυτό όμως είναι λάθος γιατί ο θεός μέσω του ευφυούς σχεδίου και της παντογνωσίας του, τα έχει εκ των προτέρων προβλέψει/σχεδιάσει όλα αυτά. Συνεπώς,όπως είπα και πριν, οτιδήποτε υπάρχει στο Σύμπαν - καλό ή κακό- είναι αποτέλεσμα αυτού του ευφυούς σχεδίου και όλα αυτά περί ελεύθερης βούλησης πάνε περίπατο, μιας και η εξελικτική πορεία του Σύμπαντος είναι προκαθορισμένη.
Γι'αυτό σου είπα ότι εφόσον ο σατανάς επέλεξε να χρησιμοποιήσει το κακό, αυτό προϋπήρχε και επομένως κι αυτό το δημιούργησε ο θεός (και έλεος δεν μπορώ να ακούω πολλούς χριστιανούς να λένε ότι το καλό είναι χάρη στο θεό και το κακό είναι εξαιτίας του ανθρώπου και της κατάχρησης της ελεύθερης βούλησης που τους δόθηκε. Και αν τελικά συμφωνήσουμε ότι και το καλό και το κακό είναι δημιουργήματα του υπέρτατου όντος που ακούει στο όνομα "θεός", τότε ναι αυτά είναι απόλυτα και δεν έχουν να κάνουν με εποχές και περιοχές)
Κάποιες ενδιαφέρουσες σκέψεις που είχα διαβάσει είναι οι εξής:
Αφού ο θεός είχε τέτοιο κόλλημα με την ελεύθερη βούληση και ήθελε τόσο πολύ να δίνει στον άνθρωπο τη δυνατότητα επιλογής, γιατί, αφού δημιούργησε το κακό, γνωρίζοντας ότι δεν είναι η καλύτερη επιλογή και ότι το σωστό είναι οι άνθρωποι να λειτουργούν με βάση το καλό, δε δημιούργησε εξίσου τέλειους ανθρώπους που να είναι σε θέση να επιλέξουν το κακό, αλλά εν τέλει να λειτουργούν σωστά με βάση το καλό? Δε θα μπορούσε επίσης, αντί για το καλό και το κακό να δημιουργήσει πολλαπλές μορφές του καλού και να δίνει τη δυνατότητα στους ανθρώπους να επιλέξουν κάποια απ'αυτές? Food for thought. Σόρρυ αν σας κούρασα, καληνύχτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μα ουτε ο θεος εχει ελευθερη βουληση.

Ο θεος ειναι παντογνωστης, δηλαδη ξερει τι εγινε, τι γινεται και τι θα γινει.

Εφοσων ειναι παντογνωστης ξερει ακομα και τις δικες του πραξεις (αν δεν τις ξερει δεν ειναι παντογνωστης)

Εφοσων ξερει τις δικες του πραξεις δεν μπορει να τις αλαξει γιατι αν τις αλαξει τοτε δεν τις ηξερες.

Αρα ο θεος δεν εχει ελευθερη βουληση.

Προφανως δεν ειναι και πολυ εξυπνος γιατι αυτοπεριοριζεται κατ αυτο το τροπο.

Αλλα απο την αλλη η πιθανοτητα υπαρξης θεου ακυρωνει την ιδια την υπαρξη του οποτε οχι μονο δεν ειναι πολυ εξυπνος ειναι και αυτοκαταστροφικος. Για να γινω πιο σαφης:

* H δημιουργια του συμπαντος ειναι η τελειωτερη πραξη που μπορει να φανταστει καποιος.
* Συνεπως ο δημιουργος του συμπαντος πρεπει να ειναι τελειος.
* Οσο πιο περιορισμενος ειναι ο δημιουργος που κατασκευαζει την τελειωτερη πραξη τοσο πιο τελειος ειναι (πχ το να φτιαξεις την κοιμωμενη του χαλεπα ενδεχωμενος ενα σχεδον τελειο γλυπτο πρεπει να εισαι τελειος γλυπτης. Αν ομως δεν εχεις εργαλεια τοτε εισαι ακομα τελειοτερος γιατι ειναι ακομα πιο δυσκολο να τη φτιαξεις.)
* Ο μεγαλυτερος περιορισμος που γινεται να φανταστουμε ειναι η απουσια υπαρξης. (Σκεψου να φτιαξεις την κοιμωμενη χωρις καν να εχεις χερια).
* Αρα ο θεος για να ειναι τελειος δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Περίεργο δυο άθεοι να συζητάνε γι'αυτό το θέμα. Θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω σα να'σαι χριστιανός :P

Κάνεις νομίζω ένα λογικό σφάλμα. """Δέχεσαι""" (σε πολλά εισαγωγικά) ότι το καλό και το κακό είναι δημιουργήματα του ανθρώπου, ως αποτέλεσμα της ελεύθερης βούλησής του, την οποία του έδωσε ο θεός. Αλλά όλα αυτά μέσα σ' ένα Σύμπαν το οποίο ας δεχτούμε για να γίνει η κουβέντα ότι είναι εξ'ολοκλήρου σχεδιασμένο απ'αυτόν. Αυτό όμως είναι λάθος γιατί ο θεός μέσω του ευφυούς σχεδίου και της παντογνωσίας του, τα έχει εκ των προτέρων προβλέψει/σχεδιάσει όλα αυτά. Συνεπώς,όπως είπα και πριν, οτιδήποτε υπάρχει στο Σύμπαν - καλό ή κακό- είναι αποτέλεσμα αυτού του ευφυούς σχεδίου και όλα αυτά περί ελεύθερης βούλησης πάνε περίπατο, μιας και η εξελικτική πορεία του Σύμπαντος είναι προκαθορισμένη.
Γι'αυτό σου είπα ότι εφόσον ο σατανάς επέλεξε να χρησιμοποιήσει το κακό, αυτό προϋπήρχε και επομένως κι αυτό το δημιούργησε ο θεός (και έλεος δεν μπορώ να ακούω πολλούς χριστιανούς να λένε ότι το καλό είναι χάρη στο θεό και το κακό είναι εξαιτίας του ανθρώπου και της κατάχρησης της ελεύθερης βούλησης που τους δόθηκε. Και αν τελικά συμφωνήσουμε ότι και το καλό και το κακό είναι δημιουργήματα του υπέρτατου όντος που ακούει στο όνομα "θεός", τότε ναι αυτά είναι απόλυτα και δεν έχουν να κάνουν με εποχές και περιοχές)
Κάποιες ενδιαφέρουσες σκέψεις που είχα διαβάσει είναι οι εξής:
Αφού ο θεός είχε τέτοιο κόλλημα με την ελεύθερη βούληση και ήθελε τόσο πολύ να δίνει στον άνθρωπο τη δυνατότητα επιλογής, γιατί, αφού δημιούργησε το κακό, γνωρίζοντας ότι δεν είναι η καλύτερη επιλογή και ότι το σωστό είναι οι άνθρωποι να λειτουργούν με βάση το καλό, δε δημιούργησε εξίσου τέλειους ανθρώπους που να είναι σε θέση να επιλέξουν το κακό, αλλά εν τέλει να λειτουργούν σωστά με βάση το καλό? Δε θα μπορούσε επίσης, αντί για το καλό και το κακό να δημιουργήσει πολλαπλές μορφές του καλού και να δίνει τη δυνατότητα στους ανθρώπους να επιλέξουν κάποια απ'αυτές? Food for thought. Σόρρυ αν σας κούρασα, καληνύχτα :)

Είναι πολύ περίεργο, αλλά πολλές φορές έχει πλάκα να υποστηρίζεις την αντίθετη άποψη από την δική σου(παλιές κακές συνήθειες :P).

Και ακριβώς εδώ είναι το γενικό μου πρόβλημα με την πίστη στον Θεό. Είναι γεμάτη αντιφάσεις. Προσπαθείς εσύ ο δόλιος μια ωραία πρωΐα να στηρίξεις κάτι που σου φαίνεται λογικό (ό,τι ακόμη κι αν υπάρχει Θεός, δεν ευθύνεται για το κακό στον κόσμο, αντιστοίχως ούτε και για το καλό), αλλά για κάθε επιχείρημα που σου δίνει, έχει κι άλλες 100 τρύπες που πρέπει να κλείσεις κάπως.

Λοιπόν για το θέμα του παντογνώστη, έχω την εντύπωση, τουλάχιστον αυτή μου δίνεται έτσι όπως την περιγράφουν, ότι δεν ξέρει ακριβώς τα πάντα. Ναι, ξέρει οτιδήποτε συμβαίνει εκείνη την ώρα, αλλά δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς τι θα κάνει ο κόσμος. Γι' αυτό έχει και το "back up plan for salvation"(sic), την λεγόμενη Θεία Οικονομία. Και γενικώς ότι ο "ευφυής" σχεδιασμός που έχουμε υποθέσει πως έκανε, δεν είναι σε τόσο στενά όρια, όσο περιγράφεις εσύ στο ποστ σου. Δηλαδή, ο άνθρωπος έχει μεν ελεύθερη βούληση, αλλά επειδή είναι πολύ "μικρός" σε σχέση με το πόσο απέραντο είναι το σύμπαν, δεν μπορεί να προκαλέσει κάποιο τεράστιο ρήγμα στο design.

Επίσης, αυτό που είπα και στο προηγούμενο ποστ, είναι ότι το καλό και το κακό είναι σχετικά και ότι μπορούμε να τα κρίνουμε μόνο με βάση τις αξίες της εποχής μας. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω και αντιλαμβάνομαι ότι είναι γενικώς δύσκολο να το αντιληφθούμε, διότι έχουμε σχηματισμένο ένα σύστημα αξιών, που θεωρούμε λογικό και δίκαιο, συνεπώς μας είναι δύσκολο να δεχτούμε ότι για άλλους είναι διαφορετικό(δες το παράδειγμα του προηγούμενου ποστ, γιατί δεν έχω όρεξη να φτιάξω καινούριο :redface:). Και ξαναλέω, ότι αν δεν υπήρχαν οι κατακριτέες(για μας) πράξεις, δεν θα μπορούσαμε να εκτιμήσουμε τις καλές πράξεις. Αν δεν υπήρχε το "κακό" δεν θα μπορούσε να ολοκληρωθεί το Σύμπαν, που γενικώς παρουσιάζει έναν δυϊσμό, πχ. όπως υπάρχει η ζέστη και το κρύο(κι αυτά απολύτως σχετικά btw) και είναι απαραίτητα για την λειτουργία του κόσμου, ομοίως θα πρέπει να υπάρχει το καλό και το κακό... Κάτι δεν θα πήγαινε καλά αν είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα στο καλό και..... το άλλο καλό. :P

Bέβαια, όλα αυτά μπορεί να είναι και εκλογικεύσεις που έκανε ο tsarachaf μικρότερος, για να βγάλει μια άκρη του τι παίζει με τον Θεό, βάσει του δικού του συστήματος αξιών και του τρόπου σκέψης του και να μην έχουν μεγάλη βάση. :redface:
Και καλημέρα btw :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
όπως υπάρχει η ζέστη και το κρύο
δεν υπαρχει ζεστη και κρυο...υπαρχει θερμοτητα η οποια με τη σειρα της αναγεται στην εντροπια. Ειναι μια εννοια στην οποια εχουμε διαισθητικα προσδωσει δυο τυχαιες ονομασιες με βαση του τι αντεχει το σωμα μας και τι οχι.

το ιδιο και με το καλο και το κακο, δεν υπαρχει καλο και κακο, υπαρχουν μονο δρασεις και αντιδρασεις στις οποιες προσδιδουμε ηθικη βαρυτητα ΠΑΛΙ με βαση το τι αντεχει το σωμα μας και τι οχι.

Και αν αυτο δεν ειναι αποδειξη του γεγονοτος οτι ο ανθρωπος κατασκευασε το θεο δεν ξερω τι ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
τελικα η αναγκη του ανθρωπου να ορισει το αοριστο, εχει πολυ πλακα.... :D
επι του θεματος, εχει αποδειχτει οτι ο ανθρωπος φτιαχνει το θεο που τον κανει να νιωθει καλα.
Δεν μπορω να πω, πως αντιλαμβανομαι τον θεο, μπορω ομως να σκεφτω πως αντιλαμβανονται οι ανθρωποι τον θεο :hmm:
Επισης μια ακομα παραδοχη ειναι οτι ο θεος, ευθυνεται η δεν ευθυνεται με βαση οσα θελουν οι ανθρωποι να του χρεωσουν.
Ειτε εχει υλικη υποσταση ειτε οχι, η συζητηση περιστρεφεται απο ανθρωπους για ενα τριτο προσωπο (υπαρκτο η οχι οχι, αυλο η οχι)
χωρις βεβαια να ειναι ποτε δυνατον να υπαρξει κατι σαν συμπερασμα.

Εφτασα σε αυτες τις σκεψεις, μετα απο πολλα χρονια πορειας πανω στο ζητημα,
Αθεος εδω και πολλες δεκαετιες (απο τα 12 μου) στη αρχη ημουν επιθετικος απεναντι στους ενθεους.
Και οχι αδικα γιατι μου εβαζαν καθηκοντα που δεν μου ταιριαζαν.
Απο το να πηγαινω εκκλησια μεχρι να διαβαζω θρησκευτικα :mad:
Διαβαζα οτι ο κοσμος εγινε σε 7 ημερες και μετα διαβαζα φυσικη και λεω εδω καποιος μας δουλευει.....
Η ο ενας η ο αλλος, αποφασιστε να τελειωνουμε.

Στην συνεχεια με την παροδο των χρονων, καταλαβα οτι προκειται για μια εσωτερικη αναγκη του καθενος
και οτι ειναι ματαιο να προσπαθεις να συζητησεις με ενα ευλαβικα πιστο με την δικη μου βαση και αποψη.
Ειναι σαν να λες σε καποιον, γιατι εισαι θλιμμενος? ε ρε φιλε ειμαι τι να κανω?
Οποτε αν ανοιγεις μια συζητηση με καποιον, η βαση ειναι να δεχεσαι τις εσωτερικες του παραδοχες καταρχην
σου κανουν η οχι, και με βαση αυτο να δεις που μπορεις να φτασεις μια γονιμη συζητηση.

Στην τελικη, ο πιο μεγαλος μου καημος ειναι αν καποιος πιστευει στο θεο η οχι?
Μετα τι εχει σειρα? αν ειναι χορτοφαγος? αν ειναι αριστεροχειρας?
Γενικα ποτε δεν μου αρεσε η τμηματοποιηση του ανθρωπινου μυαλου την οποια την κανω κομματακια
και προσπαθω να την αναλυσω.....


Τουτεστιν δεν αντιλαμβανομαι κανενα θεο,
αλλα αν υπαρχει και το ξερο μου το κεφαλι φταιει που δεν βλεπει τιποτα....
να ναι καλα ο τυπος (η τυπισα για να μην ειμαστε σεξιστες... :clapup: ) εκει που ειναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
δεν υπαρχει ζεστη και κρυο...υπαρχει θερμοτητα η οποια με τη σειρα της αναγεται στην εντροπια. Ειναι μια εννοια στην οποια εχουμε διαισθητικα προσδωσει δυο τυχαιες ονομασιες με βαση του τι αντεχει το σωμα μας και τι οχι.

το ιδιο και με το καλο και το κακο, δεν υπαρχει καλο και κακο, υπαρχουν μονο δρασεις και αντιδρασεις στις οποιες προσδιδουμε ηθικη βαρυτητα ΠΑΛΙ με βαση το τι αντεχει το σωμα μας και τι οχι.

Και αν αυτο δεν ειναι αποδειξη του γεγονοτος οτι ο ανθρωπος κατασκευασε το θεο δεν ξερω τι ειναι...

Αν είχες διαβάσει πραγματικά αυτό που έγραψα, δεν θα χρειαζόταν να κάνεις όλη αυτή την παρέμβαση, που είναι ναι μεν πολύ σωστή, αλλά αχρείαστα τεχνική για την συγκεκριμένη περίσταση...

No offence, anyway...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Καλα, Νωευς μπορει να υπαρχει και μια ενδιαμεση λυση.Ισως να μην την εχουμε ανακαλυψει ακομα και μπορει να μην την ανακαλυψουμε και ποτε! Αυτο δε σημαινει οτι εχουμε μονο αυτες τις δυο επιλογες
α. θεος
β. τυχη

Αν υπάρχει, με ενδιαφέρει διακαώς! Η μη επιλογή πάντως, δεν είναι επιλογή. Είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Μπράβο, συγχαρητήρια!!! Μόλις μας είπες ότι:
1. Δεν ξέρεις σε τι πιστεύεις
2. Δεν έχεις ποτέ σκοπό να μάθεις σε τι πιστεύεις
3. Προφανώς δεν έχεις ιδέα γιατί πιστεύεις
...... (μπορώ να συνεχίσω για κανένα 12ωρο)....
ν. Είσαι ένα τυπικό δείγμα πιστού, ανίκανο να σκεφτεί και να σχηματίσει δική του άποψη

Συγνώμη για τους βαρείς χαρακτηρισμούς, αλλά αυτή η στάση μερικών ατόμων με εκνευρίζει πάρα πολύ...
εφοσον καταγραφεις την γνωμη σου τουλαχιστον μην ζητας συγγνωμη γι αυτην γιατι
α)δειχνει οτι θελεις να φανεις δικαιος και καλος ενω δεν εισαι
β)υποδηλωνει μια 'ενσωματικη -διαστροφη -που- σε- οδηγει -εν γνωση σου-σε-βιαστικα-συμπερασματα
γ)δε γουσταρεις να αποδεχεσαι τη διαφορετικη σταση κπ ατομων
..................χμ να σου πω δεν εχω ορεξη να συνεχισω να γραφω ο, τι μου κατεβει στο κεφαλι το επομενο 12ωρο.
παντως να κανεις 1ης ποιοτητος ψυχαναλυση μεσα απο 4 μνμ για ενα θεμα, δεν σε σηκωνει:P:slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atheos

Νεοφερμένος

Ο Atheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν είναι αμφιβολία. Ο Θεός έκαμε όλα τα καλά· ο Διάολος έκαμε όλα τα κακά. Ο Θεός έκαμε τις ευκολίες· ο Διάολος έκαμε τες δυσκολίες. Ο Θεός έκαμε τα φαγητά· ο Διάολος έκαμε τες νηστείες. Ο Θεός έδειξε τον γάμον· ο Διάολος έβαλε τα ’μπόδια στον γάμον. Ο Θεός έδωσε το Ορθό Λογικό· ο Διάολος έμπηξε τες πρόληψες. Ο Θεός είπε, «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε»· ο Διάολος είπε, «γενόσθενε καλόγηροι και κλειόσθενε». Ο Θεός έκαμε την Παράδεισο· ο Διάολος έκαμε την Κόλαση. Ο Θεός έκαμε την Εκκλησία· ο Διάολος έκαμε τους Παπάδες.
Ανδρέας Λασκαράτος (Στοχασμοί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top