Συστημένο γράμμα & Post restant

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
και για τις επιστολες ισχυουν τα εξης:

Επιστολές Α΄ Προτεραιότητας είναι τα αντικείμενα ανεξαρτήτως περιεχομένου, παραδίδονται συνήθως την πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά την ημέρα κατάθεσης.
Τα Αντικείμενα Α΄ Προτεραιότητας ανεξάρτητα από τον τρόπο κατάθεσης πρέπει να φέρουν πλήρη στοιχεία Δ/νσης Αποστολέα - Παραλήπτη.
Η κατάθεση των Αντικειμένων Α΄ Προτεραιότητας γίνεται σε όλα τα σημεία πρόσβασης (Ταχ. Γραφεία, Γραμματοκιβώτια, Αγροτικούς Διανομείς, Ταχ. Πρακτορεία Β΄& Γ΄ Τάξης). Αντικείμενα που είναι απερικάλυπτα, πρέπει να πληρούν τις προϋποθέσεις των Ταχ. Δελταρίων (σχήμα, διαστάσεις, ανθεκτικότητα). Μπορούν να σταλούν με οποιαδήποτε πρόσθετη υπηρεσία διακίνησης (αντικαταβολή, συστημένο, επείγον, κλπ).
Επιστολές Β΄ Προτεραιότητας είναι τα αντικείμενα ανεξαρτήτως περιεχομένου παραδίδονται συνήθως μέχρι την 3η εργάσιμη ημέρα μετά την ημέρα κατάθεσης.
Τα Αντικείμενα Β΄ Προτεραιότητας ανεξάρτητα από τον τρόπο κατάθεσης ή τον τρόπο προπληρωμής των Ταχ. Τελών, πρέπει να φέρουν πλήρη στοιχεία του Αποστολέα – Παραλήπτη και την ένδειξη Β (κεφαλαίο Β με ύψος τουλάχιστον 17 mm).
Η κατάθεση των αντικειμένων Β΄ Προτεραιότητας, γίνεται στις θυρίδες των Ταχ. Γραφείων, στους Αγροτικούς Διανομείς ή στα Ταχ. Πρακτορεία. Δεν επιτρέπεται να ρίχνονται αντικείμενα της κατηγορίας αυτής στα γραμματοκιβώτια, αν εντοπιστούν αντικείμενα αυτής της κατηγορίας στα γραμματοκιβώτια τότε διαχειρίζονται σαν Α' Προτεραιότητας. Τα Αντικείμενα Β΄ Προτεραιότητας μπορούν να αποσταλούν ως συστημένα ή με αντικαταβολή.
Ιδιόχειρη επίδοση (Ιδίαις χερσί) εντάσσονται επιστολές Εσωτερικού Α΄ Προτεραιότητας, βάρους μέχρι 250 γραμ. Τα αντικείμενα αυτά επιδίδονται αποκλειστικά και μόνο στα χέρια του ίδιου του παραλήπτη και σε κανένα άλλο πρόσωπο, έστω και αν αυτό έχει ειδική εξουσιοδότηση ή πληρεξούσιο, από τον παραλήπτη του αντικειμένου.
Βεβαιωμένη επίδοση εσωτερικού Η Υπηρεσία αυτή ισχύει μόνο για το Εσωτερικό. Για την αποστολή των αντικειμένων απαιτείται η αναγραφή της ένδειξης Β.Ε. ή Β.Ε.ΕΣ αριστερά από τον χώρο επικόλλησης των γραμματοσήμων. Η αποστολή αντικειμένων γίνεται και από γραμματοκιβώτια. Τα αντικείμενα αυτά διαχειρίζονται ως απλά, αλλά κατά την επίδοση συντάσσεται έντυπο απόδειξης παραλαβής το οποίο επιστρέφεται εντός υπηρεσιακού φακέλου στον αποστολέα του αντικειμένου.
Κατά την επίδοση αντικειμένων επιστολικού ταχυδρομείου που δεν συνοδεύονται με Α.Π. ο παραλήπτης μπορεί να ζητήσει ή αποδεχθεί να ειδοποιηθεί ο αποστολέας, υπογράφοντας αντίστοιχο έντυπο Α.Π. και καταβάλλοντας τέλη (για την επιστροφή της Α.Π.) απλής, επείγουσας ή συστημένης επιστολής.
Το ελάχιστο τέλος για απλή επιστολή είναι 230 δρχ. Η Απόδειξη Παραλαβής επιστρέφεται εντός Υπηρεσιακού Φακέλου στον αποστολέα.

Τα απροπλήρωτα αντικείμενα δεν επιδίδονται ούτε διανέμονται χωρίς είσπραξη των αντίστοιχων τελών. Το ελλείπον τέλος επικολλάται σε γραμματόσημα στο Υπηρεσιακό ΄Εντυπο αλλαγής Δ/νσης και διαγράφεται με το χρονολογικό σήμαντρο του Γραφείου.
Για αντικαταβολές, αν το ποσό αντικαταβολής είναι πολλαπλάσιο του εκατομμυρίου, τότε ανά επιταγή (εκατομμύριο ή κλάσμα αυτού) εισπράττεται το τέλος των 700 δρχ.
Ο παραλήπτης απλού, συστημένου ή επείγοντος αντικειμένου επιστολικού ταχυδρομείου εσωτερικού βάρους άνω του 1 Kgr, μπορεί να ζητήσει την κατ’ οίκον επίδοση καταβάλλοντας το τέλος των 300 δρχ. μέχρι 3 κιλά ή 400 δρχ. μέχρι 5 κιλά. Η επίδοση αυτή πραγματοποιείται από την υπηρεσία κατ’ οίκον επίδοσης δεμάτων, υποστηρίζεται σε περιπτώσεις ανάγκης από τις ταχυμεταφορές καθώς και τους Αγροτικούς Διανομείς ή με κάθε άλλο δυνατό τρόπο σε χρόνο δύο ημερών από την έκφραση της επιθυμίας του παραλήπτη. Εάν ο αποστολέας καταβάλλει τα ανωτέρω επί πλέον τέλη κατά την κατάθεση, τότε θα επικολλάται το αντίστοιχο γραμματόσημο και θα αναγράφεται η ένδειξη: «ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ ΔΙΑΝΟΜΗ» ή « ΟΙΚΟΙ ΔΙΑΝΟΜΗ ».
Τα αντικείμενα που στέλλονται με τον συνδυασμό ΣΥΣΤΗΜΕΝΟΥ - ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ (αθροιστικά) ή αποστέλλονται ως ΔΗΛΩΜΕΝΗΣ ΑΞΙΑΣ συνοδεύονται με ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ. Στις περιπτώσεις που τα προαναφερθέντα αντικείμενα δεν συνοδεύονται με Α.Π., τότε συμπληρώνεται κατά την επίδοση η Α.Π. και επιστρέφεται στον αποστολέα εντός υπηρεσιακού φακέλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
https://homepages.pathfinder.gr/fotocd/elta/

μπες εδω και νομιζω οτι θα βοηθησει αρκετα..:)
Thanks!
Όντως ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα, αλλά βασικά με ενημερώνει για τις τιμές [που οκ δε περίμενα να είναι υψηλές].
Το θέμα είναι τι ακριβώς κάνω για να το στείλω.
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με ταχυδρομείο πέρα από απλά γράμματα με κλασσικό γραμματόσημο και τσαφ μέσα στο γραμματοκυβώτιο της γειτονιάς [τα οποία και να μη φτάσουν δε με νοιαζε - κάτι διαγωνισμών ήταν :P ].

Θέλω να στείλω ένα γράμμα σε δέμα που:
- Να ειδοποιηθεί ο παραλήπτης ότι πρέπει να το λάβει από το ταχυδρομείο που έχω ορίσει εγώ, όχι τηλεφωνικά αλλά με ταχυδρομική ειδοποίηση.
- Να είναι Α' προτεραιότητας - επείγον [δλδ να ειδοποιηθεί εντός 1-2 εργάσιμων ημερών νομίζω]
- Να μπορεί να το λάβει με τη ταυτότητά του ο ίδιος από το ταχυδρομείο και κανένας άλλος από το ταχυδρομείο με την όποια εξουσιοδότηση [ok λίγο δύσκολο να γίνει αυτό αλλά δε πειράζει και να μη γίνεται].
- Να παραμείνει στο ταχυδρομείο μέχρι 4 μέρες από τη μέρα ειδοποίησης και μετά να επιστραφεί στον αποστολέα [σε περίπτωση που δεν πήγε να το παραλάβει ο παραλήπτης].
- Να μη πληρώσει τίποτα ο παραλήπτης

Σε τι φάκελο το βάζω;
Τι γράφω απ' έξω για να γίνουν τα παραπάνω; [ όσα γίνονται δλδ]


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
παρε βρε εσυ απο ενα βιβλιοπωλειο ενα φακελο κιτρινο και χωστο μεσα...γραφεις τα στοιχεια σου και τα στοιχεια του παραληπτη ....πηγαινε στο πλησιεστερο ΕΛΤΑ και πες στον υπαλληλο αυτα ακριβως που θες να γινουν....ειναι απλο..δε θα κουραστεις καθολου...το μονο που χρειαζεται να κανεις..ειναι να πληρωσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
παρε βρε εσυ απο ενα βιβλιοπωλειο ενα φακελο κιτρινο και χωστο μεσα...γραφεις τα στοιχεια σου και τα στοιχεια του παραληπτη ....πηγαινε στο πλησιεστερο ΕΛΤΑ και πες στον υπαλληλο αυτα ακριβως που θες να γινουν....ειναι απλο..δε θα κουραστεις καθολου...το μονο που χρειαζεται να κανεις..ειναι να πληρωσεις!:)
Αχα, σε κίτρινο φάκελο έτσι;

Nice. :clapup:

Πρέπει ως αποστολέας να δείξω και τη ταυτότητά μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
οχι καλε....αλλα ας την εχεις μαζι σου....και αν δε σε καλυψει ο τροπος που θα σου προτεινουν να το στειλεις απλα δεν το κανεις και επιλεγεις το "δρομο" του κουριερ...απλα στοιχιζει σαφως περισσοτερο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
οχι καλε....αλλα ας την εχεις μαζι σου....και αν δε σε καλυψει ο τροπος που θα σου προτεινουν να το στειλεις απλα δεν το κανεις και επιλεγεις το "δρομο" του κουριερ...απλα στοιχιζει σαφως περισσοτερο:)
ok, θα πάω αύριο το πρωί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ok, θα πάω αύριο το πρωί! :)

κατι μου λεει πως τελικα παλι αυριο εδω τα ιδια θα ρωτας!!!!:P
good luck...anyway!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
κατι μου λεει πως τελικα παλι αυριο εδω τα ιδια θα ρωτας!!!!:P
good luck...anyway!:)
ουφ ελπίζω πως όχι, δεν έχω χρόνο για χάσιμο. :|
Πρέπει να φύγει το συντομότερο! Έχασα μια μέρα σήμερα!

thnx :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Πώς συμπληρώνουμε το φάκελο του δέματος έξω;
Πάνω αριστερά τα στοιχεία αποστολέα και κάτω δεξιά του παραλήπτη όπως στο γράμμα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πώς συμπληρώνουμε το φάκελο του δέματος έξω;
Πάνω αριστερά τα στοιχεία αποστολέα και κάτω δεξιά του παραλήπτη όπως στο γράμμα; :hmm:

αν και το δεμα θα εχει παρει ηδη το δρομο του....ας απαντησω..να μην αφησω παραπονεμενη την ερωτηση σου!:P ...
...ναι ετσι ακριβως!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Γιατί δεν στέλνεις sms? Θα σου έρθει και η αναφορά και θέλει δε θέλει ο άλλος θα το ανοίξει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Τελικά παρόλο που τα έβαλα και σε κίτρινο φάκελο, δε δεχόταν η υπάλληλος να τα βάλει σε δέμα ''Μόνο επιστολές, το είπαμε και τη προηγούμενη φορά :mpliaks: '' [είχα πάει τη πρώτη φορά και μου είπε πως το post restant δεν περιλαμβάνει ειδοποίηση και ξανα πήγα την επόμενη μέρα με τα ίδια σε κίτρινους φακέλους :P ].
Μιας που δε τα δέχτηκε ως δέμα, της είπα ότι θα το σκεφτώ και έφυγα....
Κάθησα λίγο έξω από το ταχυδρομείο και σκεφτόμουν ή να τα βάλω σε κανα κουτί και να το γεμίσω με τίποτα βαρύ μπας και τα πάρει ή να τα δώσω συστημένα. Τελικά επειδή θα έχανα και άλλη μέρα [ καθώς το ταχυδρομείο έκλεινε], ξανα μπήκα και της τα 'δωσα συστημένα.
Ένα συστημένο για εκεί που θέλω και ένα συστημένο για μένα ώστε όταν έλθει σε μένα θα σημαίνει πως πήγε και στον αποστολέα που ήθελα. (συστημένα με απόδειξη παράδοσης)


Σήμερα το έλαβα το δικό μου ! :) [:| ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
οκ..σημασια εχει οτι καταφερες να στειλεις αυτο που ηθελες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
οκ..σημασια εχει οτι καταφερες να στειλεις αυτο που ηθελες!:)
Ναι, επιτέλους!
Και φοβόμουν μη και τυχόν ο παραλήπτης φύγει διακοπές αυτές τις μέρες!
Στο ταχυδρομείο μου είπαν πως σήμερα [26/7] θα τα έστελναν και από το πρωί ήμουν έτσι: :| :| και περίμενα και δεν ερχόταν ο ταχυδρόμος - έκανα σενάρια ότι μπορεί να τα έχασαν! Τελικά ήλθε στις 10.00 :)

Δε μου ζήτησε ταυτότητα, μόνο με ρώτησε αν είμαι εγώ, κατέβηκα υπέγραψα και μου το 'δωσε.
[ok δε πειράζει που δε ζήτησε ταυτότητα, απ ότι φαίνεται όλα πήγαν καλά].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι, επιτέλους!Δε μου ζήτησε ταυτότητα, μόνο με ρώτησε αν είμαι εγώ, κατέβηκα υπέγραψα και μου το 'δωσε.
[ok δε πειράζει που δε ζήτησε ταυτότητα, απ ότι φαίνεται όλα πήγαν καλά].

η αληθεια ειναι οτι σχεδον ποτε δε ζητανε ταυτοτητα...ειναι λεπτομερεια γι αυτους...σημαντικη μεν για τον αποστολεα...ασημαντη δε για τον οποιο ταχυδρομο...εαν το ατομο στο οποιο το εστειλες μενει μονο του....τοτε οκ ...εκεινο θα το λαβει! αν οχι...παιζει να το παραλαβει και κανενας αλλος!:) :whistle: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι σχεδον ποτε δε ζητανε ταυτοτητα...ειναι λεπτομερεια γι αυτους...σημαντικη μεν για τον αποστολεα...ασημαντη δε για τον οποιο ταχυδρομο...εαν το ατομο στο οποιο το εστειλες μενει μονο του....τοτε οκ ...εκεινο θα το λαβει! αν οχι...παιζει να το παραλαβει και κανενας αλλος!:) :whistle: :P
Και της τα λεγα εγώ της κ***γριας στο ταχυδρομείο που με εξυπηρέτησε: ''Με ενδιαφέρει η ασφάλεια του γράμματος γι' αυτό θέλω να τα αφήσω σαν δέματα - σαν συστημένο έχω ακούσει περιπτώσεις που ο ταχυδρόμος τα αφήνει σε άλλο άτομο'' και μου είπε ''Όχι λέμε, ο παραλήπτης με τη ταυτότητά του μπορεί μόνο να το λάβει και αν απουσιάζει του αφήνουν ειδοποίηση :mpliaks: ''

Όχι, ο παραλήπτης δε μένει μόνος του αλλά ξέρω ότι εντός μιας ώρας από τη στιγμή που έλαβα το δικό μου ήταν σπίτι του, ενώ, μέσα στον κίτρινο φάκελο υπάρχει και ένας άλλος φάκελος που γράφει απ' έξω ''Να ανοιχτεί μόνο από τον παραλήπτη''. Όλοι οι φακέλοι ήταν κλεισμένοι με ΚΟΛΛΑ :giveup:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όχι, ο παραλήπτης δε μένει μόνος του αλλά ξέρω ότι εντός μιας ώρας από τη στιγμή που έλαβα το δικό μου ήταν σπίτι του, ενώ, μέσα στον κίτρινο φάκελο υπάρχει και ένας άλλος φάκελος που γράφει απ' έξω ''Να ανοιχτεί μόνο από τον παραλήπτη''. Όλοι οι φακέλοι ήταν κλεισμένοι με ΚΟΛΛΑ :giveup:

:P

:D :D :D
βρε αστυνομε σαινι!!!:D :D ...!! κατω απο το σπιτι την ειχες στημενη???!!!:P
ακου με κολλα!!!!..ξερεις....ειναι προκλητικο αυτο που εγραψες!!:P ..εαν επεφτε στα δικα μου χερια...ενω προοριζοταν για καποιο αλλο μελος της οικογενειας...μπορει και να το ανοιγα!:P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
:D :D :D
βρε αστυνομε σαινι!!!:D :D ...!! κατω απο το σπιτι την ειχες στημενη???!!!:P
ακου με κολλα!!!!..ξερεις....ειναι προκλητικο αυτο που εγραψες!!:P ..εαν επεφτε στα δικα μου χερια...ενω προοριζοταν για καποιο αλλο μελος της οικογενειας...μπορει και να το ανοιγα!:P :D
Όχι, ο κίτρινος φάκελος ήταν ''ok'' απ έξω, ο άλλος μέσα έγραφε το ''προκλητικό''.
Από τη στιγμή που ο παραλήπτης ήταν σπίτι του [ή έλλειπε και γύρναγε σπίτι του κατα τις 11 :whistle: (εγώ το έλαβα στις 10 και το σπίτι μου είναι δύο στενά από το ταχυδρομείο)], είναι λίγο δύσκολο να το άνοιξε άλλος. Γιατί ok αφού ο φάκελος ΚΑΙ είναι συστημένος και μέσα περιέχει έναν άλλον φάκελο που λέει ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ, ε οκ όπως και να 'χει πρέπει να το σεβαστεί ο άλλος και να μη το ανοίξει αν πήρε το θάρρος και άνοιξε τον κίτρινο. Ο παραλήπτης άλλωστε δεν είναι και κανα παιδάκι να το ανοίξει η μάνα του. :)
Άσε που ίσως ο ταχυδρόμος να μη το άφησε αν έλλειπε...

[καλά και να το άνοιξαν χέθτηκα ώχου :P ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
τωρα μαλιστα!!:D
Καλά Ok δε χέθτηκα τόσο, είναι ''κάπως'' για μένα το να το έχουν ανοίξει άτομα που δεν προορίζεται γι' αυτούς. :)
Ελπίζω πως όχι πάντως και τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top