Παίρνεις νέο PC, το παλιό τι το κάνεις;

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Συνήθως για να πάρω καινούριο PC, κάποια τμήματα του παλιού θα έχουν πεθάνει. Κρατάω όσα με βολεύουν, δίνω σε φίλους μου άλλα και τα υπόλοιπα σαπίζουν κάτω από το κρεβάτι μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ακούω πολλούς και λένε οτι κρατάνε τα παλιά μηχανήματα με δοκιμές. Με το Microsoft Virtual PC ή ακόμα καλύτερα (για όποιον μπορεί) με το Virtual Server, μπορεί κανείς να στήνει όσα εικονικά μηχανήματα γουστάρει και να τα ταράζει στα trojans μέχρι να πούνε ήμαρτον. Απλά πληροφοριακά :)

Τώρα ας πω και εγώ την ιστορία μου:
Αυτή τη στιγμή μετράω τα εξής PC (σε links ειναι κυρίως τα cases):

- Το pc που γράφω αυτή τη στιγμή.
- Το παλιότερο PC μου με 3 δισκάκια που το έκανα server (για virtual servers κλπ)
- Το φορητό μου το οποίο είναι τούμπανο και παίζει το ρόλο workstation στη δουλειά και ενιοτε στο σπίτι στο σαλόνι
- Ενα παλιό media pc που είχα στο σαλόνι το οποίο κατάφερα να το κάνω να ξαναδουλέψει (cube form factor - είναι ένα μικρο κυβάκι epox minime) και το έχω για τη σύζυγο.
- Το PC της συζύγου (το κανονικό) που του κάηκε η motherboard και το έχω για επισκευή (τι link να βάλω εδω; :) )
- Ενα PC που το δημιούργησα από parts παλιών μου PC και ετοιμάζομαι να το δώσω σε συγγενικό πρόσωπο (εδώ και αν δεν μπορώ να βάλω link!)
- Τελος, το καινούριο μου media pc που κάθεται στο σαλόνι μου και τραβάει βιντεάκια και mp3 από το 1ΤΒ δισκάκι που έχω στο γραφείο μου με ethernet πάνω από την ταράτσα :)

Οπως καταλαβαίνετε, που να πετάξεις PC. Το επόμενο που θα "πεταχτεί" θα γίνει Windows Home Server και θα ησυχάσει.

Ερ, για του λόγου το αληθές σε αυτές τις φωτό μπορείτε να διακρίνετε κάποια από τα προαναφερθέντα τεμάχια:

DSC08091.JPG

DSC08092.JPG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ακούω πολλούς και λένε οτι κρατάνε τα παλιά μηχανήματα με δοκιμές. Με το Microsoft Virtual PC ή ακόμα καλύτερα (για όποιον μπορεί) με το Virtual Server, μπορεί κανείς να στήνει όσα εικονικά μηχανήματα γουστάρει και να τα ταράζει στα trojans μέχρι να πούνε ήμαρτον. Απλά πληροφοριακά :)

Τώρα ας πω και εγώ την ιστορία μου:
Αυτή τη στιγμή μετράω τα εξής PC (σε links ειναι κυρίως τα cases):

- Το pc που γράφω αυτή τη στιγμή.
- Το παλιότερο PC μου με 3 δισκάκια που το έκανα server (για virtual servers κλπ)
- Το φορητό μου το οποίο είναι τούμπανο και παίζει το ρόλο workstation στη δουλειά και ενιοτε στο σπίτι στο σαλόνι
- Ενα παλιό media pc που είχα στο σαλόνι το οποίο κατάφερα να το κάνω να ξαναδουλέψει (cube form factor - είναι ένα μικρο κυβάκι epox minime) και το έχω για τη σύζυγο.
- Το PC της συζύγου (το κανονικό) που του κάηκε η motherboard και το έχω για επισκευή (τι link να βάλω εδω; :) )
- Ενα PC που το δημιούργησα από parts παλιών μου PC και ετοιμάζομαι να το δώσω σε συγγενικό πρόσωπο (εδώ και αν δεν μπορώ να βάλω link!)
- Τελος, το καινούριο μου media pc που κάθεται στο σαλόνι μου και τραβάει βιντεάκια και mp3 από το 1ΤΒ δισκάκι που έχω στο γραφείο μου με ethernet πάνω από την ταράτσα :)

Οπως καταλαβαίνετε, που να πετάξεις PC. Το επόμενο που θα "πεταχτεί" θα γίνει Windows Home Server και θα ησυχάσει.

Ερ, για του λόγου το αληθές σε αυτές τις φωτό μπορείτε να διακρίνετε κάποια από τα προαναφερθέντα τεμάχια:

View attachment 2951

View attachment 2952

Ερώτηση : σε αυτό το σπίτι με τους υπολογιστές, μένετε και εσείς; Χωράτε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Χεχε, ναι, είναι μεγάλο σπίτι :) Δεν είναι και τόσοι πολλοί αμα το καλοσκεφτείς, κάτω από το γραφείο (υπάρχουν 2 γραφεία) χωράνε 2-3 στο καθένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Είτε αρχίζω και δοκιμάζω πάνω του διάφορα προγράμματα και λειτουργικά κάνοντάς το "πειραματόζωο" είτε το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για downloading.

Μέχρι μιά ωραία μέρα να καεί το τροφοδοτικό και να πάρει και άλλα πραματάκια μαζί του... ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipomoea

Νεοφερμένος

Η ipomoea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Υπάρχει μια ομάδα, οι UFU, που παίρνουν παλιούς υπολογιστές από όποιον προσφερθεί να τους παραχωρήσει τον παλιό του και επισκευάζουν όσους μπορούν ωστε να χρησιμοποιηθούν για μαθήματα χρήσης Η/Υ σε μεταναστες.Όσα μέλη δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν γίνονται τέχνη!..Θα τους βρείτε στο υπόγειο, στο στέκι των μεταναστών στα Εξάρχεια.Έτυχε να βρεθώ εκεί και τα παιδιά που δουλεύουν εθελοντικά εννοείται είναι πολύ πρόθυμα και εξυπηρετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Εγώ αυτήν την εποχή έχω τον 3ο υπολογιστή μου. Ο πρώτος ήταν Windows '95 και ασφαλώς τώρα θεωρείται παλαιολιθικός.
Μετά αγοράσαμε το 2003 έναν ΧΡ και το 2006 αγόρασα ένα laptop.

Τον ΧΡ τον έδωσα στην αδερφή μου και τον 95 τον έχω στο υπόγειο. Δεν έχω πετάξει τίποτα απολύτως, όλα τα έχω στιβάξει σε κούτες.

Παρεπιπτόντωςη καθηγήτρια Πληροφορικής μας έχει πεινα μηην τολμήσουμε και πετάξουμε τίποτα. Λέει σε λίγο καιρό όλοι μας οι υπολογιστές θα αποτελούν εκθέματα σε μουσείο.Και θα ΄χε πλάκα να εκθέσουμε το πισί μας!

Ξέρω σας ακούγεται παράλογο αλλά για σκεφτείτε σε 10 χρόνια. Είναι όπως και τα αυτοκίνητα αντίκες ή αντικείμενα από τον 19αιώνα. Έτσι ακι εμ τους υπολογιστές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Θέλω να πουλήσω το laptop μου και τον σταθερό μου-μαζί με οθόνη και περιφερειακά. Που μπορώ να τα πουλήσω; Πως θα ξέρω πόσα αξίζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πολυ λιγο

αν ειναι πληρη,γιατι δεν τα χρησιμοιπεις αλλιως?

πχ αν εχεις νεα τηλεοραση ,τον σταθερο σαν media player και για συνδεση στο νετ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Θέλω να τα πουλήσω λεμε :P

Και επειδή το λαπτοπ είναι καινούργιο (αγορά πριν 7 μήνες), βιάζομαι για να μην πέσει και άλλο η τιμή του. Για τον σταθερό δεν ξέρω καθόλου...τον έχω 3 χρόνια και έχει γίνει μία αναβάθμιση. Και τα δυο τρέχουν πολύ καλά. Που μπορώ να τα πουλήσω βρε Άγγελε; Και πόσο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το λαπτοπ οκ

τον σταθερο σουλεω κρατα το

σκεφτηκες αυτο για την τηλεοραση?
βασικα σε αγγελιες κυριως μεσω νετ..
ή σε διαφορα φορουμ
συγκεκριμενα δεν ξερω


παρεπιπτοντως,ποσο το πουλας?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
το λαπτοπ οκ

τον σταθερο σουλεω κρατα το

σκεφτηκες αυτο για την τηλεοραση?
βασικα σε αγγελιες κυριως μεσω νετ..
συγκεκριμενα δεν ξερω


παρεπιπτοντως,ποσο το πουλας?;)

Το λαπτοπ εντωμεταξύ δεν το έχουμε ξεχρεώσει ακόμα :P
Θέλω να τα πουλήσω όλα...και θα προσπαθήσω και για τον σταθερό.

Πόσα δίνεις; Το λαπτοπ το είχα αγοράσει κοντά στο ένα χιλιάρικο :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
μια συμβουλή μόνο: αν είναι ολοκαίνουριο όπως λες και σε τόσο καλή κατάσταση
μη διστάσεις να βάλεις υψηλή αρχική τιμή ;)

και κάνε δυνατό παζάρι στη συνέχεια!
καλή τύχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πόσα δίνεις; Το λαπτοπ το είχα αγοράσει κοντά στο ένα χιλιάρικο
κανα ευρώ για καφέ.δεν έχω άλλα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Λοιπον, ας κανω μια υστατη προσπαθεια και εδω μπας και εχει κανεις να προτεινει τιποτα ...

Τις προαλλες ξετρυπωσα τον πρωτο επιτραπεζιο υπολογιστη που ειχα αγορασει (παμπαλαιος) και ειπα να τον συνδεσω να δω σε τι κατασταση ειναι.
Ο υπολογιστης λειτουργει μια χαρα, ολα οκ :blink::blink: .
Δεν το περιμενα!!!
Καιει λιγο καρβουνο , βεβαια...
...αλλα θελει και καποιες αναβαθμισεις λογικα!:D
Τι να πρωτοαναβαθμισεις δεν ξερω!


Κι ερχομαι στο προβλημα.
Θελω φυσικα να εχει και internet.
Να συνδεθει ασυρματα με το ρουτερ δε γινεται, γιατι δεν εχει bluetooth.
Να συνδεθει ενσυρματα παλι δε γινεται γιατι δεν εχει θυρα ethernet.
Αγορασα usb wireless αλλα για την εγκατασταση του στο συγκεκριμενο υπολογιστη απαιτειται συνδεση στο internet :blink:.
Μα υποτιθεται οτι αυτο θα με βοηθουσε για αυτη τη δουλειααααααααααααααααααααααααα!:cry_x:
Βλακεια εκανα δηλαδη.
Η επομενη λυση (????) ειναι να βαλω καρτα δικτυου, ωστε να μπορεσει ο υπολογιστης να συνδεθει ενσυρματα με το ρουτερ.
Αυτη νομιζω κοστιζει καμια 30 ευρω και λογικα πρεπει να την βαλει ειδικος, γιατι εννοειται πως εγω δεν μπορω να ξεβιδωνω μονη μου τη μητρικη κτλ.

Συμφερουν μωρε ολα αυτα;
Αν ο υπολογιστης δεν μπαινει internet ,για μενα ειναι αχρηστος!

Καμια αλλη ιδεα υπαρχει;
Αν ειναι να μου βγει ο κουκος αηδονι καλυτερα να αγορασω καινουριο υπολογιστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

padrino

Νεοφερμένος

Η padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δίνεις τον παλιο υπολογιστη σε καποιον που δεν εχει...γιατι οι εποχες ειναι δυσκολες και αν μπορουμε να βοηθησουμε καποιους που περνανε δυσκολα καλο θα κανουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
κουμπαρά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top