Τι ψηφίσατε, αν ψηφίσατε στις ευρωεκλογές;

Τι θα ψηφίσετε, αν ψηφίσετε στις ευροεκλογές?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 2 5.0%
  • Πασόκ

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • Σύριζα

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 2 5.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 9 22.5%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 16 40.0%

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ενω αν ψηφιζει ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ θα ειχες ελπίδα για το μελλον ε???:)

Κι εγω χανω την ελπίδα.....:)

καμία ελπίδα επίσης.


απλά είπα ότι τρομάζω στη σκέψη ότι ένα μικρό παιδί θεωρεί ριζοσπαστική κίνηση και συνειδητοποιημένη το να ρίξει την ψήφο του σε ξενόφοβους, μισάνθρωπους, απόγονους του μέγα αλέξανδρου και των 300.


για το καλό της ελλάδας... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
κρονε στα 17 σου χρονια ψηφιζεις λαος



χανω την ελπιδα για οποιοδηποτε μελλον._

Γιατι, ειναι πιο ελπιδοφωρο να ψηφισω νδ, πασοκ, κκε, συριζα η "οικολογους" πρασινους;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Επεδη τωρα ειδα την επομενη απαντιση...
Ριζοσπαστικη κινισση ισως να μην ειναι... Ουτε αυτο επιδιωκω

Αλλα το να ψηφισω ενα κομμα που κοιταει μονο πως θα κερδισει της επομενες εθνικες εκλογες, δεν με εκφραζει ουτε θα προσφερει τιποτα στην χωρα μου.
Το να ψηφισω ενα κομμα που εχει μεινει με τις ιδεες που εχει φανει στην πραξη οτι δεν λειτουργουν, και που επιπλεων κατεβενει σε εκλογες για κατι που δηλωνει καθαρα οτι ειναι εναντιων, παλι δεν βρισκω τον λογο.
Το να ψηφισω μια δεξια που αυτοβαφτιζετε αριστερα μου φενεται εντελος ανοφελο, αφου στο τελος θα καταληξει σαν το πασοκ
Το να ψηφισω ενα κομμα που δεν θα καταφερει να συγκεντρωση ενα ικανο ποσοστο για να στειλει εστω και εναν ευροβουλευτι ειναι ανοφελο και τελικα θα δωσω δυναμη σε ενα κομμα που δεν θελω να παρει δυναμη...
Λευκο/ακυρο θα καταληξουν στο ιδιο με το παραπανω
Αποχη δεν δεχομαι να κανω, ειτε ως πολιτικη ανυπακοει, ειτε ως συιδιτη επιλογη, ειτε ως παραλια και καφες... ειτε ως οτιδηποτε... Εφωσον ειμαι ανθρωπος εχω σκεψη, κριση, προβληματισμους, αγωνια για το μελον μου, τα οπια ουσιαστικα ακυρωνω με το να αφησω τον οπιονδηποτε να παει...

Το Λαος τωρα... εχει πολα σημεια στα οπια δεν συμφωνο... Εχει πολους χτυπιμενους... Αλλα δεν ειμαι βαμενος λαος, ουτε επειδη ψηφισα τωρα παει να πει οτι μια ζωη θα ψηφιζω λαος... Απλος συμφωνω σε ενα-δυο πραγματα παραπανω με αυτην την παραταξη απο οτι με της αλλες. Ειναι ενα κομμα, που ειτε λαΐκο ειτε λαΐκιζων, προσπαθει πολυ να περασει τα ενθνικα θεματα. Και εγω, βαρεθικα, ηδη στα 17 μου, να βλεπω ανθρωπους που δεν τους νοιαζουν αυτα τα θεματα, εκτος απο της μερες των εθνικων εορτων.
Βλεπω μια ανενξελεκτη κατασταση οσων αφορα τους μεταναστες... Ανθρωποι ειναι και αυτοι, δεν ειμαι ρατσιστης, αλλα με το να ερχονται τοσοι εδω περα στην τελικη ειναι χοιροτερα τα πραγματα και για μας και για αυτους... Αφου δεν σηκωνει αλλους η χωρα... Ειναι καλητερα να αναγκαζονται να κλεβουν και να πουλανε τα κλοπιμαια; Ειναι η καλητερα να ζουν σε ενα σπιτι καμια 100 μεταναστες και λαθρομεταναστες;...

και στην τελικη, αν η ελπιδα ειναι να ειμαι ενα κουμουνακι στα 18, και ενας ακροδεξιος στα 50... Εγω δεν δεχομαι να μπω στο καλουπι για αυτην την ελπιδα, γιατι τοσα χρωνια αυτη η ελπιδα δεν οδηγισε πουθενα...

Η μονη ελπιδα που βλεπω ως εφικτη αυτην την στιγμη ειναι η πολυφωνια, τοσο στην βουλη οσο και στην ευροβουλη, και η μονη μου δυναμη για να πετυχω αυτην ειναι ψηφιζοντας ενα απο τα κομματα που. συμφωνα με της δημοσκοπισεις αλλα και αυτα που βλεπω και ακουω γυρο μου, θα μπει μεν αλλα χωρις μεγαλο ποσοστο.

Τωρα αν θελουμε να δεσουμε την ελπιδα με συγκεκριμενους πολιτικους χωρους, εγω αρνουμε να μπω σε τετια διαδικασια... Δεν ειμααι ουτε δεξιος ουτε αριστερος, ουτε κεντροος, ουτε φαστιστας, ουτε κουμουνιστης, ουτε οικολογος, ουτε τιποτα παραπανω απο εναν 17χρονο που βλεπει οτι αντι να καλητερευουν η συνθικες ζωης εχουν παρει την κατηφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Όλα αυτά που περιγράφεις είναι συγκινητικά. Δε χωράνε σ'έναν άσπρο φάκελο μ'ένα χαρτάκι οι αγωνίες και οι προβληματισμοί μας για το μέλλον. Δε χωράνε όσο κι αν είναι συνειδητή η επιλογή μας. Όπως και να'χει αν αισθάνεσαι ότι κάτι προσφέρεις, αν έχεις θέληση ν'αλλάξεις τα πράγματα κι ας ψήφισες αυτό που ψήφισες, είναι πολύ σημαντικό.



ειδοποίηση: Kανένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
... Δεν είπα ούτε το ένα ούτε το άλλο. :)



πάντως ο μιστερ που επέλεξες είναι επικίνδυνος.









ΦΥΓΕΤΕ, ΦΥΓΕΤΕ, ΦΥΓΕΤΕ :mad:


είμαστε σε αδιεξοδο φυσικά, οι επιλογές είναι πεπερασμένες και καμία δε φαντάζει εξαιρετικά δελεαστική, αλλά όχι και οι λαικιστές και οι ξενόφοβοι να θεωρούνται οι προστάτες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris89

Νεοφερμένος

Ο aris89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Απ' ότι βλέπω στο poll βγάζουμε πρώτο κόμμα την... αποχή. :clapup: πόσες άδειες θέσεις βγάζουμε με το ποσοστό του 52% στο ευρωκοινοβούλιο; :D Διάβασα και παραπάνω πολύ εύστοχα ότι τα παπαγαλάκια της tv θα μεταφράσουν το ποσοστό της αποχής απλά ως αδιαφορία, + βαρεμάρα (μπάνια, ζέστη κτλ.) κατα τη γνώμη μου. Γιατί όμως να υπάρχει αυτή η αδιαφορία για τις εκλογές; Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ο κόσμος τους γυρνάει την πλάτη γιατί πολύ απλά πιστεύει ότι κανείς τους, ή μαλλον κανένα κομμα, μιας και ουσιαστικα κόμματα ψηφιζουμε και οχι βουλευτες (κακως!), ότι είναι κατάλληλο; Τέλος πάντων... Κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω εγώ γιατί πολύ ακούγεται και δεν έχω βγάλη άκρη: Είναι τελικά υποχρεωτική η ψήφος? Ναι ή όχι? Αν δεν παώ να ψηφίσω θα έχω συνέπειες? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Είναι δικαίωμα ή υποχρέωση η ψήφος? Αν δεν πάω να ψηφίσω, κρατάνε τα στοιχεία μου και αν χρειαστώ κάτι σε κάποια υπηρεσία θα με κάνουν νούμερα; Επειδή το άκουσα κι αυτό! Και κάτι άλλο έχω ακούσει περί καταγραφής στο ποινικο μητρωο! Ισχύει ναι ή όχι; Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί έχω μπερδευτεί. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
πάντως ο μιστερ που επέλεξες είναι επικίνδυνος.

Δεν ψηφισα κανεναν μιστερ... Ουτε σταυρο εβαλα, ουτε ελεγε πουθενα το ονομα του συγκεκριμενου μιστερ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
ουφ, αυτό τώρα δεν έχει καμία σχέση,

ενιγουέι δε χρειάζεται να κάνουμε κύκλους στη "συζήτηση".


καθείς υπέυθυνος για τις δικές του αποφάσεις του και όλοι μας ζούμε τις συνέπειες των αποφάσεων του καθενός.


καλή σας ημέρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Επεδη τωρα ειδα την επομενη απαντιση...
Ριζοσπαστικη κινισση ισως να μην ειναι... Ουτε αυτο επιδιωκω

Αλλα το να ψηφισω ενα κομμα που κοιταει μονο πως θα κερδισει της επομενες εθνικες εκλογες, δεν με εκφραζει ουτε θα προσφερει τιποτα στην χωρα μου.
Το να ψηφισω ενα κομμα που εχει μεινει με τις ιδεες που εχει φανει στην πραξη οτι δεν λειτουργουν, και που επιπλεων κατεβενει σε εκλογες για κατι που δηλωνει καθαρα οτι ειναι εναντιων, παλι δεν βρισκω τον λογο.
Το να ψηφισω μια δεξια που αυτοβαφτιζετε αριστερα μου φενεται εντελος ανοφελο, αφου στο τελος θα καταληξει σαν το πασοκ
Το να ψηφισω ενα κομμα που δεν θα καταφερει να συγκεντρωση ενα ικανο ποσοστο για να στειλει εστω και εναν ευροβουλευτι ειναι ανοφελο και τελικα θα δωσω δυναμη σε ενα κομμα που δεν θελω να παρει δυναμη...
Λευκο/ακυρο θα καταληξουν στο ιδιο με το παραπανω
Αποχη δεν δεχομαι να κανω, ειτε ως πολιτικη ανυπακοει, ειτε ως συιδιτη επιλογη, ειτε ως παραλια και καφες... ειτε ως οτιδηποτε... Εφωσον ειμαι ανθρωπος εχω σκεψη, κριση, προβληματισμους, αγωνια για το μελον μου, τα οπια ουσιαστικα ακυρωνω με το να αφησω τον οπιονδηποτε να παει...

Το Λαος τωρα... εχει πολα σημεια στα οπια δεν συμφωνο... Εχει πολους χτυπιμενους... Αλλα δεν ειμαι βαμενος λαος, ουτε επειδη ψηφισα τωρα παει να πει οτι μια ζωη θα ψηφιζω λαος... Απλος συμφωνω σε ενα-δυο πραγματα παραπανω με αυτην την παραταξη απο οτι με της αλλες. Ειναι ενα κομμα, που ειτε λαΐκο ειτε λαΐκιζων, προσπαθει πολυ να περασει τα ενθνικα θεματα. Και εγω, βαρεθικα, ηδη στα 17 μου, να βλεπω ανθρωπους που δεν τους νοιαζουν αυτα τα θεματα, εκτος απο της μερες των εθνικων εορτων.
Βλεπω μια ανενξελεκτη κατασταση οσων αφορα τους μεταναστες... Ανθρωποι ειναι και αυτοι, δεν ειμαι ρατσιστης, αλλα με το να ερχονται τοσοι εδω περα στην τελικη ειναι χοιροτερα τα πραγματα και για μας και για αυτους... Αφου δεν σηκωνει αλλους η χωρα... Ειναι καλητερα να αναγκαζονται να κλεβουν και να πουλανε τα κλοπιμαια; Ειναι η καλητερα να ζουν σε ενα σπιτι καμια 100 μεταναστες και λαθρομεταναστες;...

και στην τελικη, αν η ελπιδα ειναι να ειμαι ενα κουμουνακι στα 18, και ενας ακροδεξιος στα 50... Εγω δεν δεχομαι να μπω στο καλουπι για αυτην την ελπιδα, γιατι τοσα χρωνια αυτη η ελπιδα δεν οδηγισε πουθενα...

Η μονη ελπιδα που βλεπω ως εφικτη αυτην την στιγμη ειναι η πολυφωνια, τοσο στην βουλη οσο και στην ευροβουλη, και η μονη μου δυναμη για να πετυχω αυτην ειναι ψηφιζοντας ενα απο τα κομματα που. συμφωνα με της δημοσκοπισεις αλλα και αυτα που βλεπω και ακουω γυρο μου, θα μπει μεν αλλα χωρις μεγαλο ποσοστο.


Βρε όλα καλά και συμφωνώ πως αγγίζεις θέματα, μα να ξες
πως αυτά τα γουρούν... (εχμ, συγγνώμη καλά μου γουρούνια, δεν θέλω να σας θίξω)
αυτά τα όρθια τετράποδα είναι εκείνοι που
αν ήσουν αθήνα, θα σε σταματούσαν κάθε τρείς και λιγο για έλεγχο,
και αν είχες διαμαρτυρηθεί, θα σε πήγαιναν μέσα για εξακρίβωση,
και αν είχες πέσει σε έναν ανοιχτό φασίστα, θα σε κούρευε μαζί με τα χαστούκια.

Βέβαια θα μου πείς "εγω ρε δεν φοβάμαι, είμαι καθαρός".
Δεν πειράζει.
Να ξέρεις πως έχουν πέσει νεκροί για να μπορείς εσυ να κυκλοφορείς με Μοϊκάνα
και αν δεν κάνεις και εσυ σήμερα κάτι, αύριο το παιδί σου δεν θα μπορεί να αφήσει μαλλί.




Υγ.

Τωρα αν θελουμε να δεσουμε την ελπιδα με συγκεκριμενους πολιτικους χωρους, εγω αρνουμε να μπω σε τετια διαδικασια... Δεν ειμααι ουτε δεξιος ουτε αριστερος, ουτε κεντροος, ουτε φαστιστας, ουτε κουμουνιστης, ουτε οικολογος, ουτε τιποτα παραπανω απο εναν 17χρονο που βλεπει οτι αντι να καλητερευουν η συνθικες ζωης εχουν παρει την κατηφορα...

Ούτε αριστερός, ούτε δεξιός, ούτε κεντρώος, ούτε Οικολογοπράσσινος, ούτε Διαγόρας Ρόδου
...απλά ψηφίζεις τους φασίστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς Ρεμπεσκέ και Εδαδ. Θα ξεσηκώνατε το ίδιο song and dance αν σας έλεγε ότι θα πάει να το ρίξει Σύριζα;

Χωρίς να διαφωνώ μαζί σας στο ότι το ΛΑΟΣ είναι μια φασιστοκυψέλη, τολμώ να συμπληρώσω μια φασιστοκυψέλη τηλεπλασιέδων και επικίνδυνα λαϊκιστών....

...βλέπω δυο ενήλικους 28 χρονών, να έχουν στριμώξει ένα 17χρονο και να προσπαθούν να του περάσουν ενοχές ότι αυτό που κάνει με συνείδηση (κι ας το θεωρώ σα Valder, αντίθετο με τα πιστεύω μου), ότι είναι κάτι κακό... κατακριτέο, ότι πάει να κάνει ληστεία ξέρω γω....

Θα μου πεις, θα βγεί ο φασίστας. Όχι δε θα βγεί, αλλά ακόμα και να βγαινε, δε θα ήταν μέσω λαϊκής βούλησης;
Πήρε κανα τανκ ο Καρατζαφέρης και κατέβηκε στο Σύνταγμα να σας επιβάλλει χούντα; Τι διάολο κοινωνία Minority Report έχουμε καταντήσει;

Κάποτε, όταν ΟΝΤΩΣ είχαμε χούντα, η αριστερά έκανε εξέγερση στο Πολυτεχνείο και ζήταγε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Σήμερα που η αριστερά κυριαρχεί στα ΜΜΕ και θεωρείται ηρωικό/αγωνιστικό να είσαι αριστερός και κατακριτέο να είσαι δεξιός, έχει φοβηθεί ακόμα και τον ίσκιο της και προσπαθεί να ελέγξει τα μυαλά του κοσμάκη με τύψεις κι ενοχές. Φασισμός τύψεων; Αυτό θέλετε για την αριστερά; Να μου λείπει!

Άστον να ψηφίσει ΛΑΟΣ να πάρει η ευχή να πάρει... Διαφωνώ με την άποψη του Κρόνου, αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά του να την εκφράζει ΕΛΕΥΘΕΡΑ! Όπως είπε στο περίπου και η Εδαδ -τραγική ειρωνία- είμαστε υπεύθυνοι για τις επιλογές μας, ας μάθουμε να ζούμε μ' αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ρε συ βάλντερ... ποιος στρίμωξε τον κρόνο?

απλά συζητάμε.

δε θα ξεσήκωνα το ίδιο προσωπικά, όντως, αν και ούτε το σύριζα συμπαθώ, ούτε ενδεχομένως κανένα άλλο κόμμα.

απλά με τρομάζει το να θεωρεί ότι ψηφίζει πλήρης συνείδησης (αυτό ακριβώς που λες) και την ίδια στιγμή να στηρίζει το βασιλικότερο του βασιλέως.


την τραγική ειρωνία δεν ξέρω που τη βρήκες και κατα ταλλα, 28 χρονών είναι το μάτι σου :P:P:P




btw, έχω δηλώσει πουθενά αριστερή και δε το θυμάμαι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Ρε συ βάλντερ... ποιος στρίμωξε τον κρόνο?

απλά συζητάμε.

δε θα ξεσήκωνα το ίδιο προσωπικά, όντως, αν και ούτε το σύριζα συμπαθώ, ούτε ενδεχομένως κανένα άλλο κόμμα.

απλά με τρομάζει το να θεωρεί ότι ψηφίζει πλήρης συνείδησης (αυτό ακριβώς που λες) και την ίδια στιγμή να στηρίζει το βασιλικότερο του βασιλέως.


την τραγική ειρωνία δεν ξέρω που τη βρήκες και κατα ταλλα, 28 χρονών είναι το μάτι σου :P:P:P

Καταρχήν το ξέρω ότι συζητάμε, εξάλλου μου είσαι πολύ συμπαθής και δε θα τολμούσα ποτέ να νομίσω για σένα, ανικανότητα προς συζήτηση. Ακόμα κι αν τυχόν το νόμιζα θα στο λεγα στα ίσα. Παρόλαυτά είστε και οι 2 πολύ έντονοι και αυτό είναι εμφανές. Χωρίς να είναι κάτι το κατακριτέο. Απλά εμένα σαν δημοκράτη και προοδευτικό άνθρωπο, με ενοχλεί. Δε θεωρώ ότι η δημοκρατία θα πρέπει να είναι ένα εκλογικό "νταηλίκι" αν μου επιτρέπεις υπερ κανενός χώρου.

Δεν με νοιάζει αν σε τρομάζει, ούτε αυτόν τον νοιάζει, ούτε ρώτησε κανείς αν τρομάζει ο τάδε που ο Κρόνος το ρίχνει ΛΑΟΣ. Αυτό δε μπορείς να καταλάβεις.

Κι εμένα με ξενίζει που οι γονείς μου είναι πιό δεξιοί και συντηριτικοί από μένα, αλλά δε γύρισα ποτέ να τους το πετάξω σαν επιχείρημα "Ποτέ δε θα είσαι ο ίδιος μπαμπάς για μένα, τρομάζω που σε βλέπω γιατί το ρίχνεις Χ κόμμα". Σα σκέψη το κάνω, ναι! Αλλά... Να κάτσω εγώ να αλλάξω το μυαλό ποιού; Του πατέρα μου; Του Κρόνου; Θα μου πουν "ρε φίλε και τι με νοιάζει εμένα αν εσύ τρομάζεις, είναι ή δεν είναι δικαίωμά μου;;;" και θα χουν και δίκιο.

Απλά τι μπορείς να κάνεις (αυτό που έκανα κι εγώ στον πατέρα μου, δεν έπιασε, αλλά δεν πειράζει):

Με επιχειρήματα να τον πείσεις ότι η επιλογή του δεν είναι η κατάλληλη. Όχι με νιχιλιστικές κορόνες (αυτό πάει για τον Ρεμπεσκέ) και ψυχολογικές επιρροές "τρομάζω" εξ Εδάδ (δε θα σε κάνει παρέα άμα "τρομάζεις", πολύ απλό, δε θα κάτσει να το ζαλίσει και πολύ)

Την τραγική ειρωνία τη βρήκα στη ρήση σου "ο καθένας είναι υπεύθυνος για την επιλογή του" ενώ ήδη απέβησαν άκαρπες οι προσπάθειες σου να του πάρεις αυτή την ευθύνη από τα χέρια μέσω της ψυχολογικής τρομάρας.

Και το 28 δεν το λέω για σένα, για τον άλλο το μαντράχαλο το νιχιλιστή το λέω μπας και χάσει κανα χρόνο και δείξει πιό νέος!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...βλέπω δυο ενήλικους 28 χρονών, να έχουν στριμώξει ένα 17χρονο


28 η εδαδ; :confused:
...Τόσα χρονάκια μου ριχνει...? :baby:


και να προσπαθούν να του περάσουν ενοχές ότι αυτό που κάνει με συνείδηση (κι ας το θεωρώ σα Valder, αντίθετο με τα πιστεύω μου), ότι είναι κάτι κακό... κατακριτέο, ότι πάει να κάνει ληστεία ξέρω γω....

Θα προτιμούσα να κάνει ληστεία.
Σημαίνει πως καταλαβαίνει τι πάει να κάνει.


Θα μου πεις, θα βγεί ο φασίστας. Όχι δε θα βγεί, αλλά ακόμα και να βγαινε, δε θα ήταν μέσω λαϊκής βούλησης;

Και το NSDAP του Χίτλερ, με λαϊκή βούληση εκλεχτηκε.

Σόρρυ που θα ακουστώ κακός. Για μένα, με τα λίγα που ξέρω απο ιστορία,
και τα ακομα λιγότερα απο πολιτική, οι ρητορείες του ΛΑΟΣ
θυμίζουν άλλες εποχές, αρκεί να αλλάξουμε τον εσωτερικό εχθρό απο "Μετανάστες"
σε "Εβραίους", τον εξωτερικό απο "Κομμουνιστές" σε "Τούρκους/Σκοπιανούς", το
"Κράτος" με το "Έθνος" (αν και το τελευταίο το κάνουν χρόνια... τεσπα)

Υγ. Η άνοδος της ακροδεξιάς στην ευρωπη είναι γενικότερο φαινόμενο
και όποιος ξεχνάει το παρελθόν, θα το επαναλάβει.




Κάποτε, όταν ΟΝΤΩΣ είχαμε χούντα, η αριστερά έκανε εξέγερση στο Πολυτεχνείο και ζήταγε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Σήμερα που η αριστερά κυριαρχεί στα ΜΜΕ και θεωρείται ηρωικό/αγωνιστικό να είσαι αριστερός και κατακριτέο να είσαι δεξιός, έχει φοβηθεί ακόμα και τον ίσκιο της και προσπαθεί να ελέγξει τα μυαλά του κοσμάκη με τύψεις κι ενοχές. Φασισμός τύψεων; Αυτό θέλετε για την αριστερά; Να μου λείπει!


Βαλ μου, σ'αγαπαω σ'εκτιμάω, μα με το να λες "η Αριστερά κάνει αυτο"
βάζεις μαζί πολλά διαφορετικούς ανθρώπους με αποκλίνοντες σκοπούς.
Το τι θέλω εγώ για την "Αριστερά" δεν είναι το ίδιο με αυτο που θέλει πχ η Εδάδ
(αν και γνωστή κρυφοφασίστας). Το μόνο που "συμφωνούμε", είναι πως
θέλουμε λιγότερο Κράτος και περισσότερη Κοινωνία. Τα υπόλοιπα βρίσκονται..



Υγ. "Αριστερά" δεν είναι αυτο που βλέπεις μόνο στα ΜΜΕ.
Αντιθέτως, "Δεξιά" δεν βλέπεις πουθενά αλλού.

Άστον να ψηφίσει ΛΑΟΣ να πάρει η ευχή να πάρει... Διαφωνώ με την άποψη του Κρόνου, αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά του να την εκφράζει ΕΛΕΥΘΕΡΑ! Όπως είπε στο περίπου και η Εδαδ -τραγική ειρωνία- είμαστε υπεύθυνοι για τις επιλογές μας, ας μάθουμε να ζούμε μ' αυτές.


Μίλησε ο Βολταίρος... :P
Για να την εκφράσει την γνώμη του ελεύθερα και εγώ να του πω "λες μλκιες"
χρειαζόμαστε και αυτος και εγώ την Συνταγματικά μας κατοχυρωμένη Δημοκρατία.
...Αυτό ακριβώς που στο ΛΑΟΣ κατέλυσαν κάποτε, και ονειρεύονται να ξανακάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
xaxaxa


ok, got your point!

έχεις δίκιο στο γενικό περίγραμμα,

απλά, νομίζω ότι δεν προσπάθησα και πουθενά να τον πείσω.

μία ανησυχία εξέφρασα γιατί όντως τρομάζω :D


και αν έγινα πολύ πιεστική, σόρρυ κρόνε, τα 28 μου χρόνια φταίνε. :D


περιττό να σου πω ότι το πιο σοκαριστικό σημείο του κειμενου σου μου φάνηκε το κάτωθι >

εξάλλου μου είσαι πολύ συμπαθής και δε θα τολμούσα ποτέ να νομίσω για σένα, ανικανότητα προς συζήτηση.

αυτό δεν το περίμενα με την καμία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χαλαρωσε ρε ρεμπεσκε... Και εδω εχει και φασιστες, και αστυνομιες.. και απο ολα... και προχτες μαλιστα με επιασαν στα πρασσα μπατσοι να πηγενω αναποδα σε μονοδρομο, και χωρις πινακιδα στο μηχανακι... και εβγαλα και το κρανος πανω στην συζητισει και τσουπ ξεπροβαλε μια μοΐκανα... Κιομως, ουτε μεσα με πηγαν, ουτε το ονομα μου δεν με ρωτισαν, ουτε κληση δεν μου εκοψαν...

Και Αθηνα εχω παει αρκετες φορες.... οχι με μοΐκανα, αλλα με μακρυ μαλλι και γενιαδα σιγουρα... Παλι δεν με πειραξε κανενας...

Και οσοι και αν επεσαν νεκροι για την δικη μου μοΐκανα, δεν θα σωσω την κατασταση ψιφιζοντας κατι αλλο... Ασε που αυτους του βολευουν τετια κουρεματα, γιατι να μπορουν να ξεχωριζουν τα κακοποια στοιχια... Και αυτο που κανω, ειναι αυτο που κρινω εγω πιο σωστο, για να μπορω και εγω και το παιδι μου(αν ποτε αποκτισω) να ειναι στην καλητερη δυνατη θεση...

Δεν ειδα λιγοτερο φασισμο απο το ΚΚΕ, οταν καθε μερα μου την πευτουν απο την ΚΝΕ για να γινω μελος, και ποσο μαλλον οταν κανουν το ιδιο σε 11 και 12χρονα...
Ουτε ητανε λιγοτερος φασισμος οταν πηγα σε ενα λιβε που οργανονε η ΚΝΕ φοροντας το μπουφαν μου, το οπιο τυχενε να εχει ενα ραφτο με την Ελληνικη σημεια και μου ειπαν "Βγαλ'το"....


Οχι ρε φιλε, δεν ειμαι ουτε δεξιος, ουτε αριστερος, ουτε διαγορας ροδου (ευραιος δεν γινομαι, ελαφαρα μια ζωη!). Μπορει να ψηφιζω φασισμο... Αλλα οπως ελεγε καπιος απο τα μερη μου, πριν παρα πολλα χρονια, και τον ονομασαμε σοφο, "μετρον αριστον"
Επειδη λοιπον εχω βαρεθει την ησιχια σε σημειο ανιας, θελω να φερω λιγο μετρο με το να βαλω καναν φωνακλα εκει μεσα...

και επισης, θυμαμε το παρελθον, αν και δεν το εζησα... Αλλα το θυμαμε πληρος... Θυμαμε και τον Hitler, θυμαμε και τον Χοτζα... Θυμαμε και τον Μεταξα, θυμαμε και τον Λενιν... Ουτε ο φασισμος πηγε μπροστα, ουτε ο κουμουνισμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
φωνακλάδες μπορούμε να είμαστε όλοι μας.


δεν έχει καμία σημασία για σένα το τι φωνάζουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
28 η εδαδ; :confused:
...Τόσα χρονάκια μου ριχνει...? :baby:

Όχι ρε, πιπίνι νόστιμο είναι (με κάθε σεβασμό εδαδ:)), απλά για να τσιμπήσεις τα λέω!:P




Θα προτιμούσα να κάνει ληστεία.
Σημαίνει πως καταλαβαίνει τι πάει να κάνει.

Συγγνώμη αλλά είπες χοντράδα κολλητέ... Είναι αυτό που λέμε "δε μιλάμε, αεριζόμαστε"




Και το NSDAP του Χίτλερ, με λαϊκή βούληση εκλεχτηκε.

Σόρρυ που θα ακουστώ κακός. Για μένα, με τα λίγα που ξέρω απο ιστορία,
και τα ακομα λιγότερα απο πολιτική, οι ρητορείες του ΛΑΟΣ
θυμίζουν άλλες εποχές, αρκεί να αλλάξουμε τον εσωτερικό εχθρό απο "Μετανάστες"
σε "Εβραίους", τον εξωτερικό απο "Κομμουνιστές" σε "Τούρκους/Σκοπιανούς", το
"Κράτος" με το "Έθνος" (αν και το τελευταίο το κάνουν χρόνια... τεσπα)

Υγ. Η άνοδος της ακροδεξιάς στην ευρωπη είναι γενικότερο φαινόμενο
και όποιος ξεχνάει το παρελθόν, θα το επαναλάβει.

Το ξέρω, το ξέρω, το ξέρω ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ μαζί σου ΑΠΟΛΥΤΑ σ' αυτή την παράγραφο... ΑΛΛΑ..... αν ο Στάλιν είχε εισβάλλει στη Γερμανία το '33 για να εξουδετερώσει το Ναζιστικό κίνδυνο στα γενοφάσκια του, δε θα ήταν το ίδιο αντιδημοκρατικό; Θα μου πεις, θα έσωζε δεκάδες εκατομμύρια ανθρώπους, σύμφωνοι... αλλά φιλοσοφικά δε θα ήταν το ίδιο άδικο και αντιδημοκρατικό;

Το ανθρώπινο είδος έτσι είναι, σαν παιδί. Θα μεγαλώσει και θα μάθει, κι αν δεν μάθει και επαναλάβει, θα πάθει και θα μάθει.





Βαλ μου, σ'αγαπαω σ'εκτιμάω, μα με το να λες "η Αριστερά κάνει αυτο"
βάζεις μαζί πολλά διαφορετικούς ανθρώπους με αποκλίνοντες σκοπούς.
Το τι θέλω εγώ για την "Αριστερά" δεν είναι το ίδιο με αυτο που θέλει πχ η Εδάδ
(αν και γνωστή κρυφοφασίστας). Το μόνο που "συμφωνούμε", είναι πως
θέλουμε λιγότερο Κράτος και περισσότερη Κοινωνία. Τα υπόλοιπα βρίσκονται..



Υγ. "Αριστερά" δεν είναι αυτο που βλέπεις μόνο στα ΜΜΕ.
Αντιθέτως, "Δεξιά" δεν βλέπεις πουθενά αλλού.

Σοβαρά; Γι αυτό όλο και περισσότερος κόσμος λέει τη βλακεία ότι μόνο ένας Παπαδόπουλος θα τους σώσει;;; Πως φτάσαμε εκεί; Η έλα εξήγησέ μου εσύ πως διάολο προάγεται η πολιτική ζύμωση στα πανεπιστήμια, όταν μπαίνω στην ΑΣΟΕΕ προχτές και βλέπω μια από το Ανταρσύα και μια από το ΚΚΕ να μαλλιοτρβιούνται για το ποιά θα κολλήσει την αφίσα και μάλιστα σε τοίχο.(και όχι στα ορισμένα ταμπλώ --καλά η ανταρσύα δεν έχει ταμπλώ γιατί δεν είναι φοιτητική παράταξη) Και ξαναλέω... ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΥΤΗ ΣΗΜΕΡΑ;;;




Μίλησε ο Βολταίρος... :P
Για να την εκφράσει την γνώμη του ελεύθερα και εγώ να του πω "λες μλκιες"
χρειαζόμαστε και αυτος και εγώ την Συνταγματικά μας κατοχυρωμένη Δημοκρατία.
...Αυτό ακριβώς που στο ΛΑΟΣ κατέλυσαν κάποτε, και ονειρεύονται να ξανακάνουν.

Γιατί, άδικο έχει ο Βολταίρος;

Ναι πες του "λες μλκίες ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ"... ΜΗΝ του λες όμως "Όχι δε θα ψηφίσεις αυτό, είναι κακό, θα σε φάνε τα γκρεμλιν, θα σου ξυρίσουν τις μασχάλες και θα σε πετάξουν στη γυάρο μαζί με ένα ράσο"

....γιατί απλά γίνεσαι γραφικός! Τώρα αν το ΛΑΟΣ ονειρεύεται, εκεί θα είμαι μαζί σου, στην πρώτη γραμμή της μάχης να μη συμβεί κάτι τέτοιο. ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΗ ΜΑΧΗ, με επιχειρήματα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ντάξει, ούτε Εδάδ ούτε Ρεμπεσκιέ με λένε...:P

Αρχικά, δεν υπερασπίστηκε κανείς την "αριστερά". Το ότι δηλώνει κάποιος την απέχθειά του για την ακροδεξιά δε σημαίνει ότι αυτόματα γίνεται αριστερός και μάλιστα "τηλεοπτικός αριστερός". Και δεν σημαίνει ότι νιώθει την ίδια απέχθεια και για όλους τους ψηφοφόρους της. Δε θα μπορούσε κανένας να μισήσει έναν έφηβο και να τον θεωρήσει και φασίστα (!) Θα μπορούσε όμως άνετα να μισήσει όοο,τι τον οδήγησε στο να ψηφίσει αυτό που ψήφισε και να τρομάξει κιόλας.

Επίσης, δεν νομίζω ότι έχει βάση η σκέψη σου σχετικά με τις προσπάθειες να νιώσει ο Κρόνος ενοχές ή να στριμωχτεί τελοσπάντων. Υποννοήθηκε και γράφτηκε ακόμα ότι δεν αμφισβητούνται τα κίνητρα του. Ακόμα κι αν παρέθετε το μανιφέστο του φασισμού ξερωγώ, πάλι δεν θα ήταν δίκαιο να αμφισβητηθούν τα κίνητρά του. Μόνο και μόνο επειδή είναι στην ηλικία που είναι (11 xρόνια μικρότερος από την Εδάδ :whistle:)

Όσο για τη βούληση του λαού, με κάλυψε ο Νωεύς ...εεε... ο Ρεμπεσκιές (wtf?) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
περιττό να σου πω ότι το πιο σοκαριστικό σημείο του κειμενου σου μου φάνηκε το κάτωθι >

εξάλλου μου είσαι πολύ συμπαθής και δε θα τολμούσα ποτέ να νομίσω για σένα, ανικανότητα προς συζήτηση.

αυτό δεν το περίμενα με την καμία :)

Γιατί ρε συ, τόσο κακός είμαι;:( Άμα δεν σας αρέσει, να αναθεωρήσω;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.


Τουλαχιστον ψηφιστε ανθρωπους οχι κομματα. Κομματα...χαχα...ενα κομμα υπαρχει αλλά τελοσπαντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top