Αναπηρία ή μήπως ...χάρισμα;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
θεωρω πως δεν ειναι μονο ''στο χερι'' σου να δεχτεις την διαφορετικοτητα σου και να συνηρπαχεις με αυτην..σημαντικο ρολο παιζει και η αντιμετωπιση του κοσμου προς το προσωπο σου διοτι αν εσυ τα εχεις οκ με τον εαυτο σου και δεις ''τα ματια τ κοσμου'' να σε κοιτουν απο πανω ως κατω τοτε κατταρακωνεται η ψυχολογια σου,οσο και αν δεν θελεις να το δειξεις...

Αν και θαυμάζω υπερβολικά αυτήν την κοπέλα κι άλλους φυσικά ανθρώπους με αναπηρία, δε θα μπορούσα να μην πω ειλικρινά οτι αυτό που μου βγάζει επίσης είναι ο οίκτος, η λύπηση. Όσο κι αν τη θαυμάζουμε, κανείς δε θα ήθελε να είναι στη θέση της. Είναι αυτή η παροιμία που λέει, δεν έγινε πιλάφι, να το γυρίσουμε σε λαπά. Αυτό έκανε κι αυτή, πήρε τα δεδομένα που είχε - που αναγκάστηκε να έχει γιατί δεν θα τα επέλεγε φυσικά ποτέ - και έχτισε πάνω σε αυτά.

Αν κάνετε τον κόπο να δείτε την παραπάνω ομιλία, πιστεύω δε θα νιώσετε σε κανένα σημείο της οίκτο για την Aimee κι αυτό οφείλεται στο καθηλωτικό ταμπεραμέντο και στη σιγουριά που αποπνέει.
Οι άνθρωποι σαν την Aimee πιστεύω πως αυτό που έχουν κατανοήσει είναι πως όλοι μας, ο καθένας με τον τρόπο του, είναι μοναδικός και διαφορετικός.

Όλοι μας, δρούμε αναγκαστικά με τα δεδομένα που έχουμε, προσπαθώντας να επιβιώσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αυτό που κάνει την Aimee να διαφέρει, είναι ότι δεν δέχτηκε να προσαρμοστεί στην εικόνα που ετοίμασε η κοινωνία για εκείνη. Δηλαδή αυτή της ανάπηρης, καημένης και αδύναμης γυναίκας.

Γι' αυτό και η στάση της εμπνέει σεβασμό και θαυμασμό. Γι' αυτό και παρατηρώντας την να μιλά για την αναπηρία της, σχεδόν ξεχνάς πως είναι ανάπηρη και εστιάζεις στο ενδιαφέρον του χαρακτήρα και των επιτευγμάτων της.

Ομολογώ πως η παρουσία της δε μου προκαλεί οίκτο. Αντίθετα μου υπενθυμίζει πως για να λέγεσαι και να αισθάνεσαι άνθρωπος αρκεί ένα ζωντανό και ανήσυχο πνεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Αν και θαυμάζω υπερβολικά αυτήν την κοπέλα κι άλλους φυσικά ανθρώπους με αναπηρία, δε θα μπορούσα να μην πω ειλικρινά οτι αυτό που μου βγάζει επίσης είναι ο οίκτος, η λύπηση. Όσο κι αν τη θαυμάζουμε, κανείς δε θα ήθελε να είναι στη θέση της. Είναι αυτή η παροιμία που λέει, δεν έγινε πιλάφι, να το γυρίσουμε σε λαπά. Αυτό έκανε κι αυτή, πήρε τα δεδομένα που είχε - που αναγκάστηκε να έχει γιατί δεν θα τα επέλεγε φυσικά ποτέ - και έχτισε πάνω σε αυτά. Λύπηση όμως μου προκαλεί κι ο κάθε αρτιμελής άνθρωπος που θεωρεί δεδομένη την αρτιμέλειά του και δεν παλεύει για τίποτα, ούτε προσπαθεί. Θα μου πείτε, γιατί τα λες αυτά; Ήθελα απλά να είμαι ειλικρινής λέγοντας οτι παράλληλα με αισθήματα θαυμασμού, μου βγάζει κι αισθήματα λύπησης, λυπάμαι που το λέω, είναι η αλήθεια.
Βάζω στοίχημα ότι αν αυτή τη στιγμή τη ρωτούσε ένας Θεός αν θέλει να γυρίσει πίσω στο παρελθόν και να της διορθώσει το πρόβλημα στα πόδια, αυτή θα απαντούσε ΟΧΙ.
Και αυτό γιατί χάρη σε αυτή τη διαφορετικότητά της, σήμερα είναι ένα αξιοθαύμαστο και φυσικά συνειδητοποιημένο άτομο. Να πως κάτι που θεωρείται αρνητικό, μπορεί να μετατραπεί άμεσα ή έμμεσα σε αρετή (στον κόσμο που ζούμε).
Το πως θα ήταν αν δεν είχε το πρόβλημα στα πόδια, είναι αμφίβολο και σίγουρα δε θα έπαιζε στα ζάρια όσα έχει κάνει για δύο "φυσιολογικά" πόδια.
Με άλλα λόγια, δε θα μιλούσαμε για το ίδιο άτομο αλλά για κάποιο άλλο.

Επιπλέον, γιατί λυπάσαι τον αρτιμελή επειδή δεν παλεύει για τίποτα αντί να τον λυπάσαι που έχει να παλέψει για κάτι; :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν κάνετε τον κόπο να δείτε την παραπάνω ομιλία, πιστεύω δε θα νιώσετε σε κανένα σημείο της οίκτο για την Aimee κι αυτό οφείλεται στο καθηλωτικό ταμπεραμέντο και στη σιγουριά που αποπνέει.
Οι άνθρωποι σαν την Aimee πιστεύω πως αυτό που έχουν κατανοήσει είναι πως όλοι μας, ο καθένας με τον τρόπο του, είναι μοναδικός και διαφορετικός.

Όλοι μας, δρούμε αναγκαστικά με τα δεδομένα που έχουμε, προσπαθώντας να επιβιώσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αυτό που κάνει την Aimee να διαφέρει, είναι ότι δεν δέχτηκε να προσαρμοστεί στην εικόνα που ετοίμασε η κοινωνία για εκείνη. Δηλαδή αυτή της ανάπηρης, καημένης και αδύναμης γυναίκας.

Γι' αυτό και η στάση της εμπνέει σεβασμό και θαυμασμό. Γι' αυτό και παρατηρώντας την να μιλά για την αναπηρία της, σχεδόν ξεχνάς πως είναι ανάπηρη και εστιάζεις στο ενδιαφέρον του χαρακτήρα και των επιτευγμάτων της.

Ομολογώ πως η παρουσία της δε μου προκαλεί οίκτο. Αντίθετα μου υπενθυμίζει πως για να λέγεσαι και να αισθάνεσαι άνθρωπος αρκεί ένα ζωντανό και ανήσυχο πνεύμα.
Δεν μπορείς να ξέρεις σε καμία περίπτωση πως νιώθει ο άλλος και ιδιαίτερα όταν δεν θέλει καν να το δείξει στον κόσμο..
Σκέψου κάτι πιο απλό, να έχεις ένα exreme λουκ , και ενώ εσένα σου αρέσει, να κάθονται όλοι και να σε κοιτάνε με ένα υπεροπτικό υφάκι..Ε όσο καλά και να νιώθεις εσύ δεν νομίζω να σου αρέσει που σε κοιτάνε όλοι...

Βέβαια πολλοί ισχυρίζονται πως δεν πρέπει να μας νοιάζει ο κόσμος αλλά από τα λόγια μέχρι την πράξη υπάρχει διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό έκανε κι αυτή, πήρε τα δεδομένα που είχε - που αναγκάστηκε να έχει γιατί δεν θα τα επέλεγε φυσικά ποτέ - και έχτισε πάνω σε αυτά.

Είχα διαβάσει κάποτε, ότι όσο θα προχωρά η τεχνολογία βιονικών μελών, τα οποία θα δίνουν στους κατόχους τους "υπεράνθρωπες" δυνάμεις, θ' αυξηθεί σταδιακά και το ποσοστό των πλήρως αρτιμελών, οι οποίοι θα επιλέγουν ν' αντικαταστήσουν τα φυσιολογικά τους μέλη με τεχνητά. Κάτι τέτοιο μου θύμισε η περίπτωση της φίλης της Aimee, η οποία της είπε πως "είναι άδικο" να μπορεί εκείνη ν' αλλάζει ύψος όποτε θέλει, ενώ η ίδια δεν είχε αυτήν τη δυνατότητα. Μην είσαι λοιπόν καθόλου βέβαιη ότι στο άμεσο μέλλον κάτι τέτοιο δεν θ' αποτελεί επιλογή...

Πιθανώς κάποιος ''πολύ ευαίσθητος'' να πληγωθεί πολύ βλέποντας κάποιο παιδί να κουτσαίνει και μόνο. Η ευαισθησία όμως θα εκφραστεί όχι με δάκρυα για τον ''ταλαίπωρο ανάπηρο'' (έχω δει και τέτοιες φάσεις), αλλά με την προσπάθεια αντιμετώπισής του σαν ισάξιο μέλος της κοινωνίας.

Γενικώς έχω παρατηρήσει, ότι η πλειοψηφία ημών είμαστε πολύ ευαίσθητοι, μόνο στα λόγια κι από μακριά. Άλλωστε, αυτό δεν κοστίζει και τίποτε. Θα θυμίσω ότι είμαστε η χώρα με τις πιο "δύσβατες" πόλεις για κάθε άτομο με ειδικές ανάγκες, όπως ανέφερε προηγουμένως και η Σίμπυ. Αυτό το κατάλαβα θαυμάσια, όταν πριν από λίγα χρόνια πήρα την κόρη μου με το καροτσάκι, όταν ήταν μωρό φυσικά, για να την πάω έναν απλό περίπατο. Το πόσο ταλαιπωρήθηκα και κινδύνεψα ήταν άλλο πράγμα. Οι πόλεις μας είναι αφιλόξενες κι η ευθύνη δεν βαρύνει αποκλειστικά και μόνο το κράτος ή τους δήμους, όπως έχουμε συνηθίσει να υπεκφεύγουμε. Αυτά χωρίς κανένα υπονοούμενο προς τη συνομιλήτρια της οποίας το ποστ παραθέτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Βάζω στοίχημα ότι αν αυτή τη στιγμή τη ρωτούσε ένας Θεός αν θέλει να γυρίσει πίσω στο παρελθόν και να της διορθώσει το πρόβλημα στα πόδια, αυτή θα απαντούσε ΟΧΙ.
Και αυτό γιατί χάρη σε αυτή τη διαφορετικότητά της, σήμερα είναι ένα αξιοθαύμαστο και φυσικά συνειδητοποιημένο άτομο. Να πως κάτι που θεωρείται αρνητικό, μπορεί να μετατραπεί άμεσα ή έμμεσα σε αρετή (στον κόσμο που ζούμε).
Το πως θα ήταν αν δεν είχε το πρόβλημα στα πόδια, είναι αμφίβολο και σίγουρα δε θα έπαιζε στα ζάρια όσα έχει κάνει για δύο "φυσιολογικά" πόδια.
Με άλλα λόγια, δε θα μιλούσαμε για το ίδιο άτομο αλλά για κάποιο άλλο.

Επιπλέον, γιατί λυπάσαι τον αρτιμελή επειδή δεν παλεύει για τίποτα αντί να τον λυπάσαι που έχει να παλέψει για κάτι; :hmm:

-petros

όπως λες "αυτή θα απαντούσε οχι" . μιλάμε για τη συγκεκριμένη που βγάζει πολλά λεφτά και δεν τηναπασχολή πως θα φτάσει στον προορισμό της καθώς είναι πιθανό να έχει συνεχεια έναν οδηγό ή να πληρώνει ταξί. μπορεί να έχει άτομα να της καθαρίουν το σπίτι και πολλά άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Είχα διαβάσει κάποτε, ότι όσο θα προχωρά η τεχνολογία βιονικών μελών, τα οποία θα δίνουν στους κατόχους τους "υπεράνθρωπες" δυνάμεις, θ' αυξηθεί σταδιακά και το ποσοστό των πλήρως αρτιμελών, οι οποίοι θα επιλέγουν ν' αντικαταστήσουν τα φυσιολογικά τους μέλη με τεχνητά. Κάτι τέτοιο μου θύμισε η περίπτωση της φίλης της Aimee, η οποία της είπε πως "είναι άδικο" να μπορεί εκείνη ν' αλλάζει ύψος όποτε θέλει, ενώ η ίδια δεν είχε αυτήν τη δυνατότητα. Μην είσαι λοιπόν καθόλου βέβαιη ότι στο άμεσο μέλλον κάτι τέτοιο δεν θ' αποτελεί επιλογή...

Αυτό μου θυμίζει τη σκηνή στο Είσαι το ταίρι μου που λέει η πανέμορφη θεά στη χοντρούλα πρωταγωνίστρια οτι θα προτιμούσε να ήταν σαν αυτήν για να μπορεί να περπατήσει στο δρόμο χωρίς να τη φλερτάρουν. Η φίλη της κοπελιάς απλά προσπαθούσε να την παρηγορήσει, σε στυλ που λες σε κάποιον που δεν πέρασε στις εξετάσεις ας πούμε "δες το θετικά, έχεις ένα χρονο να διαβάσεις περισσότερο κι ίσως περάσεις στη δύσκολη σχολή που θες" κι από μέσα σου λες "το κακόμοιρο το παιδί, απέτυχε στις εξετάσεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είχα διαβάσει κάποτε, ότι όσο θα προχωρά η τεχνολογία βιονικών μελών, τα οποία θα δίνουν στους κατόχους τους "υπεράνθρωπες" δυνάμεις, θ' αυξηθεί σταδιακά και το ποσοστό των πλήρως αρτιμελών, οι οποίοι θα επιλέγουν ν' αντικαταστήσουν τα φυσιολογικά τους μέλη με τεχνητά. Κάτι τέτοιο μου θύμισε η περίπτωση της φίλης της Aimee, η οποία της είπε πως "είναι άδικο" να μπορεί εκείνη ν' αλλάζει ύψος όποτε θέλει, ενώ η ίδια δεν είχε αυτήν τη δυνατότητα. Μην είσαι λοιπόν καθόλου βέβαιη ότι στο άμεσο μέλλον κάτι τέτοιο δεν θ' αποτελεί επιλογή...

Εντάξει αυτό το βρίσκω ακραίο..Τα τεχνιτά χέρια/πόδια δεν νομίζω να σου προσφέρουν περισσότερη άνεση από τα φυσιολογικά μέρη...Απλά είναι ένα επίτευγμα της τεχνολογίας για την διευκόλυνση των ατόμων που για χ,ψ λόγο δεν έχουν κάποια μέλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
όπως λες "αυτή θα απαντούσε οχι" . μιλάμε για τη συγκεκριμένη που βγάζει πολλά λεφτά και δεν τηναπασχολή πως θα φτάσει στον προορισμό της καθώς είναι πιθανό να έχει συνεχεια έναν οδηγό ή να πληρώνει ταξί. μπορεί να έχει άτομα να της καθαρίουν το σπίτι και πολλά άλλα.
Λαθεμένα διαχωρίζετε την ίδια από αυτό της το χαρακτηριστικό προκειμένου να αιτιολογήσετε τις απόψεις σας :( ("δε θα ήθελε ούτε αυτή ούτε κανένας άλλος να ήταν έτσι", "έχει λεφτά και σοφέρ, τι να τα κάνει επομένως τα αρτιμελή πόδια; γι' αυτό το έχει αποδεχτεί!").
Aimee με αρτιμελή πόδια ούτε λογικά ούτε φιλοσοφικά ούτε μετά κάποιων παραδοχών μπορεί να υπάρξει ως ιδέα.

Θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα αξιοζήλευτο άτομο. Είναι καλλιεργημένη, αθλητική, όμορφη και πάνω απ' όλα συνειδητοποιημένη και συμφιλιωμένη με τα χαρακτηριστικά της (πράγματα τα οποία δεν κατέχει ούτε η πλειοψηφία του σημερινού κόσμου, κατά την άποψή μου φυσικά).

Ένας άνθρωπος που τα έχει βρει με τον εαυτό του, δεν έχει ανάγκη τον οίκτο και τον θαυμασμό μετά λύπησης (what; :ermm: ) κανενός. Δεν καταλαβαίνετε ότι επί της ουσίας και ανεξαρτήτως προθέσεων, όχι μόνο δεν αποδέχεστε τον άλλον αλλά τον προσβάλλετε κιόλας; (σχετική αναφορά έκανε και ο Valder επί του θέματος)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ανάπηροι είμαστε όλοι μας,άπλα σε άλλους είναι εμφανείς και σε άλλους όχι.
Το ζητούμενο μάλλον είναι πως αντιμετωπίζει ο καθένας μας αυτή του την αναπηρία και από ποια οπτική γωνία το βλέπει.
Ακόμα και την αναπηρία ο άνθρωπος μπορεί να την κάνει κάτι θετικό..ακόμα και από την αναπηρία μπορούμε να πάρουμε μαθήματα ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
O Πέτρος είπε ότι μάλλον δεν θα διάλεγε τα πόδια της αν της τα έδινε ο Θεός. Χμ, λαθος, μαλλον θα τα διάλεγε. Το ζήτημα είναι ότι ύστερα αυτά για τα οποία θα έπρεπε να παλέψει για να γίνει πλούσια και διάσημη, δεν θα ήταν τόσο οφθαλμοφανή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Λαθεμένα διαχωρίζετε την ίδια από αυτό της το χαρακτηριστικό προκειμένου να αιτιολογήσετε τις απόψεις σας :( ("δε θα ήθελε ούτε αυτή ούτε κανένας άλλος να ήταν έτσι", "έχει λεφτά και σοφέρ, τι να τα κάνει επομένως τα αρτιμελή πόδια; γι' αυτό το έχει αποδεχτεί!").
Aimee με αρτιμελή πόδια ούτε λογικά ούτε φιλοσοφικά ούτε μετά κάποιων παραδοχών μπορεί να υπάρξει ως ιδέα.

Θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα αξιοζήλευτο άτομο. Είναι καλλιεργημένη, αθλητική, όμορφη και πάνω απ' όλα συνειδητοποιημένη και συμφιλιωμένη με τα χαρακτηριστικά της (πράγματα τα οποία δεν κατέχει ούτε η πλειοψηφία του σημερινού κόσμου, κατά την άποψή μου φυσικά).

Ένας άνθρωπος που τα έχει βρει με τον εαυτό του, δεν έχει ανάγκη τον οίκτο και τον θαυμασμό μετά λύπησης (what; :ermm: ) κανενός. Δεν καταλαβαίνετε ότι επί της ουσίας και ανεξαρτήτως προθέσεων, όχι μόνο δεν αποδέχεστε τον άλλον αλλά τον προσβάλλετε κιόλας; (σχετική αναφορά έκανε και ο Valder επί του θέματος)

-petros

Δε διαφωνώ μαζί σου, είπα οτι κι εγώ τη θαυμάζω. Κι ούτε είπα οτι έχει ανάγκη τον οίκτο μου μετά θαυμασμού. Αλλά αυτά είναι τα συναισθήματά μου, δεν μπορώ να τα αλλάξω. Δε θεωρώ οτι την προσβάλλω γιατί δε θα της έλεγα ποτέ στα μούτρα "σε θαυμάζω αλλά παράλληλα σε οικτίρω". Αυτό είναι το συναίσθημα που μου βγαίνει μέσα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Λαθεμένα διαχωρίζετε την ίδια από αυτό της το χαρακτηριστικό προκειμένου να αιτιολογήσετε τις απόψεις σας :( ("δε θα ήθελε ούτε αυτή ούτε κανένας άλλος να ήταν έτσι", "έχει λεφτά και σοφέρ, τι να τα κάνει επομένως τα αρτιμελή πόδια; γι' αυτό το έχει αποδεχτεί!").
Aimee με αρτιμελή πόδια ούτε λογικά ούτε φιλοσοφικά ούτε μετά κάποιων παραδοχών μπορεί να υπάρξει ως ιδέα.

Θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα αξιοζήλευτο άτομο. Είναι καλλιεργημένη, αθλητική, όμορφη και πάνω απ' όλα συνειδητοποιημένη και συμφιλιωμένη με τα χαρακτηριστικά της (πράγματα τα οποία δεν κατέχει ούτε η πλειοψηφία του σημερινού κόσμου, κατά την άποψή μου φυσικά).

Ένας άνθρωπος που τα έχει βρει με τον εαυτό του, δεν έχει ανάγκη τον οίκτο και τον θαυμασμό μετά λύπησης (what; :ermm: ) κανενός. Δεν καταλαβαίνετε ότι επί της ουσίας και ανεξαρτήτως προθέσεων, όχι μόνο δεν αποδέχεστε τον άλλον αλλά τον προσβάλλετε κιόλας; (σχετική αναφορά έκανε και ο Valder επί του θέματος)

-petros

συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται κανείς τον οίκτο και τον θαυμασμό μετά λύπησης. και για αυτό δεν το κανω - παρά μόνο θαυμάζω χωρίς λύπηση ακομα και τους γείτονες μου που είναι οικογενεια με ειδικές ανάγκες. οι άνθρωποι έχουν αποδεχτεί τη ζωή τους έτσι όπως είναι γιατί ξέρουν πως δεν πρόκειται να αλλάξει. ζουν, εργάζονται, πάνε διακοπές και θέλουν πάντα το καλύτερο για τον εαυτό τους, όπως σπίτι σε υψηλό όροφο με θέα ακόμα και αν δεν τη δουν ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τετοιος ανθρωπους οφειλουμε να τους θαυμαζουμε και να τους παιρνουμε ως παραδειγμα στη ζωη μας!!
Μπραβο που παρεθεσες αυτο το κειμενο, ειχα την αναγκη να το δω κι εγω και να χαμογελασω πλατια!!
αυτο ειναι ευτυχια!
Η ευτυχια ειναι αποφαση. προσπαθεια και γνωση, δυναμη και θεληση!οπως λεει ενας τιτλος ενος βιβλιου σε μια διαφημιση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Τετοιος ανθρωπους οφειλουμε να τους θαυμαζουμε και να τους παιρνουμε ως παραδειγμα στη ζωη μας!

Ας ξεκινήσουμε να τους σεβόμαστε πρώτα, και υπόσχομαι τουλάχιστον για το άτομό μου ότι δεν θα εξαργυρώσω την "οφειλή περί θαυμασμού και παραδείγματος". Μου αρκεί ο σεβασμός και μάλιστα ο σεβασμός στην πράξη (γιατί άλλα μπορεί να πω εγώ στους φίλους μου σήμερα ότι είμαι πονετικός για τους ανάπηρους, και αύριο το πρωί να μην βοηθήσω έναν ανάπηρο να ανεβεί στο τρόλλευ, δε θα είμαι Λυκούργος έτσι αλλά κακούργος)

Μπραβο που παρεθεσες αυτο το κειμενο, ειχα την αναγκη να το δω κι εγω και να χαμογελασω πλατια!!
αυτο ειναι ευτυχια!

Δεν είναι ευτυχία. Είναι στιγμή διαύγειας ενός ανθρώπου! Γιατί; Ιδού:

Στη γειτονιά μου έχω μετανάστες γείτονες, μεταξύ των οποίων και μια οικογένεια με ένα αγοράκι. Περιττό να σας πω, ότι το αγοράκι κάθε φορά που με βλέπει, κάθεται στην άκρη μέχρι να περάσω και πολλές φορές μου λέει "Να σας βοηθήσω κύριε;" και ξαφνικά μαζεύονται όλα τα ξένα παιδάκια και προσπαθούν να κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να φτάσω στο σπίτι μου άνετα.

Εμείς που τα έχουμε όλα έτοιμα, γιατί πρέπει να δούμε ένα πόστ για να ενεργοποιηθούμε απέναντι στον ανάπηρο, στον νεφροπαθή, στον μετανάστη, στον ομοφυλόφιλο, στον οποιοδήποτε δέχεται κοινωνική διάκριση; Και όταν λέω εμείς, βάζω κι εμένα μέσα! Δεν εξαγοράζεται η είσοδός μας στον Παράδεισο με μια όμορφη δήλωση, και δυστυχώς αυτό πιστεύει η κοινωνία σήμερα.


Δεν χρειαζόμαστε ωραία λόγια από τον μέσο άνθρωπο, δεν χρειαζόμαστε δικηγόρους να μας υπερασπίζονται και να μας λυπούνται, δεν χρειαζόμαστε Μεσσίες που να τη λένε στους δικηγόρους, χρειαζόμαστε σεβασμό, έμπρακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
χρειαζόμαστε σεβασμό, έμπρακτα.

ΓΙΑΤΙ?!

Γιατι πρεπει να σε σεβομαι? Επειδη δεν περπατας σωστα? Να σε βοηθησω οσο περναει απο το χερι μου ναι στα πλαισια της (γονιδιακα προγραματησμενης) συμπαθειας, αλλα γιατι να σε σεβαστω?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Να σε βοηθησω οσο περναει απο το χερι μου ναι στα πλαισια της (γονιδιακα προγραματησμενης) συμπαθειας, αλλα γιατι να σε σεβαστω?!

Ο αν ομολογήσεις, διατήρει..!
Εν προκειμένω, για να (συνεχίσεις) τον βοηθάς -όσο περνάει από το χέρι σου- διότι ο σεβασμός δεν είναι άλλο από τη φροντίδα να μη παραβιάζεται ότι θεωρείται ...σημαντικό!
Και η αλληλο - βοήθεια θεωρείται το κατ εξοχήν! Μάλλον, παρ όλο που τα καταφέρνεις θαυμάσια σε θέματα που άπτονται κοσμογονικών θεωριών, σαν απλός βοηθηματούχος, μένεις ....μεταξεταστέος!

Δεν νομίζω ότι ζήτησε ο άνθρωπος να υποκλιθεί ο κόσμος, αναγνωρίζοντας την αξία και την ανωτερότητα του, λέγοντας ότι χρειάζεται "σεβασμό έμπρακτα"....
Και κόψε επιτέλους αυτό το τσαμπουκαλεμένο στυλάκι, του ...."υπέρμαχου" των αναξιοπαθούντων δια της ισοτιμίας ηθικών αξιών και ....αξιωμάτων, δεν καταφέρνεις να πείσεις κανένα!
Ούτε καν τον ίδιο σου τον εαυτό, που είναι πρόθυμος να βοηθήσει, την ίδια στιγμή που αναρωτιέται ΓΙΑΤΙ (να) το κάνει....:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ο σεβασμός δεν είναι άλλο από τη φροντίδα να μη παραβιάζεται ότι θεωρείται ...σημαντικό!

Κοιτα αυτος ο ορισμος ειναι δικια σου εφευρεση, οταν γραψεις λεξικο βαλτον μεσα. Για τους υπολοιπους ο σεβασμος ειναι η αναγνωριση της αξιας η σημαντικοτητας ενος ατομου, μιας ιδιοτητας η ικανοτητα ενος προσωπου, η μιας συμπεριφορας που θεωρητε εκδηλοση καποιας εξαιρετικης ικανοτητας.

Και τους πακιστανους στα φαναρια τους βοηθας (αω) αλλα δεν τους σεβεσαι.

Ο αλοτρουισμος ειναι προγραμματισμενος στον ανθρωπινο εγγεφαλο, κανενας δεν αναρωτηθικε γιατι βοηθαει. Τον σεβασμο δεν τον απαιτουμε τον κερδιζουμε.

Δεν ειμαι υπερμαχος κανενος, με τσατιζει η υπερανω ολων συμπεριφορα ΕΙΔΙΚΑ οταν θεωρηται αυταποδεικτη και προφανης οπως σε εναν ανθρωπο που εχει καποια μορφης αναπηρια λες και ειχε αλλη επιλογη απο το να επιβιωσει.

btw αν ο βαλντερ η ο οποιος αυτοκτονουσε γιατι "επελεγε" να μην ζησει μεσα στη ταλαιπωρια ΤΟΤΕ θα τον σεβομουν, δεν θα συμφωνουσα but hell that takes some balls
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τον σεβασμο δεν τον απαιτουμε τον κερδιζουμε.

Μεγάλη αλήθεια, κάποτε και η υπογραφή μου στο στέκι από κάποια βιώματα. Και πιστεύω ότι ισχύει από τις σχέσεις με τους εραστές μέχρι και την ίδια σου τη μητέρα. Κανείς δεν αξίζει σεβασμό εκ των προτέρων λόγω ιδιότητας ή ταμπέλας "γονιός", "δάσκαλος", "φίλος", "ερωμένη", "ιερέας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Και τους πακιστανους στα φαναρια τους βοηθας (αω) αλλα δεν τους σεβεσαι.
κακως.

btw αν ο βαλντερ η ο οποιος αυτοκτονουσε γιατι "επελεγε" να μην ζησει μεσα στη ταλαιπωρια ΤΟΤΕ θα τον σεβομουν, δεν θα συμφωνουσα but hell that takes some balls

θα διαφωνησω. χρειαζεται μεγαλητερη μαγκια να ζησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κοιτα αυτος ο ορισμος ειναι δικια σου εφευρεση, οταν γραψεις λεξικο βαλτον μεσα. Για τους υπολοιπους ο σεβασμος ειναι η αναγνωριση της αξιας η σημαντικοτητας ενος ατομου, μιας ιδιοτητας η ικανοτητα ενος προσωπου, η μιας συμπεριφορας που θεωρητε εκδηλοση καποιας εξαιρετικης ικανοτητας.

Δε νομίζω ότι μιλάμε γι' αυτού του είδους το σεβασμό, που κερδίζεται σαφώς, και δεν χαρίζεται... :hmm:

Το να μην παρκάρει κανείς πάνω στις ράμπες πρόσβασης των αναπήρων, για παράδειγμα, είναι ένα είδος σεβασμού, απαραίτητο κατά τη γνώμη μου για την ομαλή συμβίωση όλων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top