Δίπλωμα οδήγησης

HeRpesG3nitalis

Νεοφερμένος

Ο HeRpesG3nitalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Guest 278211 ευχαριστω!

Τα σηματα μπορω να τα δωσω απευθειας ή πρεπει να περιμενω κανα 3βδομαδο μεχρι να βγει η ημερομηνια που δινω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν δεν εμφανιστείς στις εξετάσεις πορείας μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξαναδώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν δεν εμφανιστείς στις εξετάσεις πορείας μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξαναδώσεις?
νομίζω μήνα αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν δεν εμφανιστείς στις εξετάσεις πορείας μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξαναδώσεις?

Αναλόγως που μένεις. Αν μένεις πχ Θεσσαλονίκη μετά απο 2μιση εβδομάδες λογικά γιατί έχει και αρκετά άτομα στη σειρά
Αν πχ μένεις Καβάλα που είναι σχετικά μικρή πόλη, μετά απο 1 εβδομάδα μπορεί και λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
βλακεία είπα..γύρω στις 2 εβδομάδες μου είχε πει ο δάσκαλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maroulina

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε λίγο καιρό θα πάω να δώσω για δίπλωμα και μπορώ να πω ότι έχω ακούσει από πολλούς γωνστούς ότι λάδωσαν. Εγώ δεν θέλω. Αλλά έχω ακούσει για περιπτώση που έπρεπε να λαδώσουν αλλιώς δεν περνούσαν... Εσείς τι κάνατε; Τι θ με συμβουλεύατε να κάνω;

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #84-86 προήλθαν από συγχώνευση θέματος με παρεμφερές περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν λαδώνουν όλοι. Έλεος πια με την παραπληροφόρηση. Απλά να μην έχεις άγχος την ώρα της εξέτασης. Κόβουν για μαλακίες: π.χ. να μη φορέσεις ζώνη, να μην ανάψεις φλας σε στροφές, να μην μπεις στο όχημα με τον προβλεπόμενο τρόπο από τον Κ.Ο.Κ..κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
στην αθήνα μονο υπάρχει λάδωμα, στην επαρχία κανεις δεν λαδώνει.
η σχολη οδηγων που θα πας θα ξερει τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Σε λίγο καιρό θα πάω να δώσω για δίπλωμα και μπορώ να πω ότι έχω ακούσει από πολλούς γωνστούς ότι λάδωσαν. Εγώ δεν θέλω. Αλλά έχω ακούσει για περιπτώση που έπρεπε να λαδώσουν αλλιώς δεν περνούσαν... Εσείς τι κάνατε; Τι θ με συμβουλεύατε να κάνω;

Άκουσε πως έχει το πράγμα.Αν είσαι από Αθήνα , τότε οι περισσότεροι εξεταστές κάνουν "κλίκα" και κόβουν πολύ εύκολα,χωρίς λάδωμα.Αν έπιασες στα 18 σου πρώτη φορά τιμόνι όπως εγώ(λάδωσα), θα είναι λογικά δύσκολο να περάσεις(εξαρτάται και από τους εξεταστές πάντα).Επειδή με τον δάσκαλο δεν μαθαίνεις οδήγηση,αλλά μαθαίνεις πως να πιάνεις τιμόνι και να το στρίβεις και μια οπισθογωνία, η αληθινή οδήγηση μαθαίνεται από εσένα στον δρόμο αργότερα.Το κακό είναι ότι αν δεν λαδώσεις και κοπείς θα πληρώσεις περισσότερα , από αυτά που θα πλήρωνες για να το περάσεις με την πρώτη.

Ένας φίλος μου οδηγεί κανονικά από τα 15 του.Δεν λάδωσε και τον έκοψαν ως εξής :
Οδηγούσε σε ένα δρόμο με 2 λωρίδες ,με διάζωμα στην μέση(έμοιαζε κεντρικός) και δεξιά του είχε στενάκια.Και του λένε να κάνει πορεία.Και στο πρώτο στενάκι δεν έκοψε και τον κατέβασαν (επειδή δεν είχε το σήμα της προτεραιότητας,και έπρεπε να παραχωρήσει στον δεξία).Φυσικά αν τον δεις στον δρομό ποτέ δεν γίνεται,και αυτό είναι το λογικό (σκέψου σαν να σου λέω να σταματάς σε μια "μικρή" εθνική για να δεις αν κάποιος θα μπει στις διαχωριστικές.Αν θέλει να σε κόψει μπορεί ο εξεταστής δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Έναν φίλο μου τον έκοψαν επειδή καθώς ήταν έτοιμος να ξεκινήσει την οδήγηση ο εξεταστής άφησε την πόρτα του αυτοκινήτου ελάχιστα ανοιχτή και με του έβαλε μπρος τον έκοψε.
Δεν λάδωσε εν τέλη αλλά το πήρε με την 2η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αν οι καθηγητές σας σας λένε ότι είναι πολύ ακριβότερο το να ξαναδώσετε, η επανεξέταση είναι 10 ευρώ και τα υπόλοιπα είναι για τα εξτρά μαθήματα που οι ίδιοι υποτίθεται κρίνουν ότι χρειάζεστε-βέβαια αυτοί που είναι στο κόλπο του λαδώματος δε θα σας το πουν αυτό. Αν σας λένε ότι το να ξαναδώσετε κάνει πχ 150 ευρώ, τα 140 είναι δικά τους. Θα μου πείτε, τότε δε θα συνέφερε να λένε σ όλους να ξαναδώσουν για να τα τσεπώσουν? Όχι, γιατί το να κάνετε extra μαθήματα τους κοστίζει σε βενζίνη και συντήρηση, ενώ απτο λάδι παίρνουν έτσι κι αλλιώς μερίδιο (στο συνηθισμένο ποσό που ακούγεται 250 ευρώ, τα 50 είναι του δασκάλου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ξερει κανεις τι παιζει με την επαρχια?? Γιατι γινομαι 18 ενα μηνα σχεδον πριν αλλαξω πολη για να παω στη σχολη, οποτε ειμαι ισα ισα για να παρω το διπλωμα και δε με παιρνει να ξαναδωσω....Αν χρειαζεται λαδωμα, την κατσαμε.....
Παντως και απο φιλους μου που εχω ακουσει, το πηραν χωρις να λαδωσουν,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την συζήτηση.
Μπαίνεις μέσα στο αμάξι, κάνεις τα πάντα τυπικά, οδηγάς σιγά σιγά, κάνεςι ότι σου ζητήσουν και προσπαθείς να σταματάς σε κάθε στενάκι να ελέγχεις έχει δεν έχει στοπ και να χρησιμοποιείς τα απαραίτητα φλάς. Είναι όλα όσα θα πρέπει να κάνεις στον δρόμο και σίγουρα δεν είναι κάτι που να θέλει κόπο ή ιδιαίτερη σκέψη. Τι βλακείες είναι αυτές για τα λαδώματα?
Όσο υπάρχουν ΒΛΑΚΕΣ που πληρώνουν για να πάρουν δίπλωμα τόσο θα συνεχίζουν οι εξεταστές να κόβουν χωρίς λόγο και να πληρώνονται. Με την ίδια λογική θα πηγαίνουμε σε όλες τις εξετάσεις στην ζωή μας? Ένα τέταρτο υπόθεση είναι, προσοχή θέλει και γνώση βασικών και απλών πραγμάτων

Όσο για το περιστατικό με το ότι δεν πρόσεξε το παιδί στον δρόμο,ΚΑΛΑ έκανε και τον έκοψε:) Επειδή ήταν μικρός δρόμος τι σημαίνει κάτι? Μια φορά θα βρεθεί ένας να πεταχτεί και αυτή η φορά θα είναι αρκετή..το πάντα και το ποτέ δεν έχουν ούτε ισχύ ούτε σημασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eγώ είχα πληρώσει για να το πάρω και δε το θεωρώ κακό.

Ένας φίλος μου οδηγεί κανονικά από τα 15 του.
.
αυτό ακριβώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Eγώ είχα πληρώσει για να το πάρω και δε το θεωρώ κακό.


αυτό ακριβώς

Προωθεις την σαπια νοοτροπια του νεοΕλληνα ετσι :Λαδι/μεσο για τα παντα , για το διπλωμα για την δουλεια για να βολεψω τα τεκνα/εγγονια για να εχω ευνοικη μεταχειρηση σε δημοσιες υπηρεσιες , και δε συμμαζεύεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προωθεις την σαπια νοοτροπια του νεοΕλληνα ετσι :Λαδι/μεσο για τα παντα , για το διπλωμα για την δουλεια για να βολεψω τα τεκνα/εγγονια για να εχω ευνοικη μεταχειρηση σε δημοσιες υπηρεσιες , και δε συμμαζεύεται


Man αν έχεις να αναταγωνιστείς παιδάκια που οδηγάνε παράνομα από τα 15 τους τότε χρειάζεται λάδωμα για να ξεμπερδεύεις με τους μαλάκες.

Εγώ άρχισα να οδηγώ από τα 18 με τον δάσκαλο οδήγησης οποτε οσο και προπόνηση να κανα (με το δάσκαλο) δε μπροούσα να μάθω να οδηγώ αντανακλαστικά οπότε για πολλούς εξεταστές δε θα οδηγόυσα καλά για αυτό τον λογο χρειάστηκε το λάδωμα...

Και τώρα που θα πάρω για μηχανή πάλι θα λαδώσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
στα χωρια οι περισσοτεροι οδηγουν απο τα 13 κι ολας,ειδικα στο δικο μου που ειναι αγροτικη περιοχη,προς τη λαρισσα.εγω πρωτη φορα οδηγησα τρακτερ το καλοκαιρι απο δευτερα προς τριτη γυμνασιου,μην φανταστειτε βεβαια τιποτα τρομερο,σε ενα χωματοδρομο προσωρουσα ευθεια και στο τελος του δρομου αναστροφη,οι φιλοι μου ομω οδηγουσαν απο τοτε κανονικα αγροτικο και αμαξι απο τοτε(μενουν εκει μονιμα βεβαια,εγω παω για διακοπες και ειναι οι θειοι και οι παπουδες εκει.)

οσοι το περνουν δηλαδη με μαθηματα στα 18 τους και χωρις λαδωμα πως το κανουν?

εξαλλου οτι οδηγουν απο τα 15 δεν σημαινει οτι οδηγουν και καλυτερα,μπορει να μην εχουν συνηθησει να αναβουν φλας για παραδειγμα,μετα ειναι πολυ δυσκολο να μαθεις να το αναβεις.Αν μαθεις λαθος σε εκεινη την ηλικια δυσκολα διορθωνεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εμένα με μάλωσαν επειδή μου έσβησε η μηχανή του αυτοκινήτου ευτυχώς είχα πληρώσει και με πέρασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εμένα με μάλωσαν επειδή μου έσβησε η μηχανή του αυτοκινήτου ευτυχώς είχα πληρώσει και με πέρασαν.
οκ Φόκο, σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλά Focko για τράβα να δεις αν έρχομαι!!! Τι χαζομάρες είναι αυτές που λες;;; Και δε ντρέπεσαι κιόλας! Επειδή εσύ πίστευες πως δε μπορείς να το πάρεις διαφορετικά και έπρεπε να λαδώσεις, ( γι αυτό η πλειονότητα των Ελλήνων είναι απαράδεκτοι οδηγοί! και έχουν αυτή τη νοοτροπία ) δε σημαίνει πως αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, ούτε ότι θα σε κόψουν επειδή δεν τα έσταξες !Εγώ για πρώτη φορά έπιασα τιμόνι στα 18 με το δάσκαλο ,μετά το πέρας της τρίτης λυκείου, και πέρασα με την πρώτη με τα προβλεπόμενα 20 μαθήματα. Ποτέ δεν μου έκανε αναφορά για λάδωμα κλπ και μου έλεγε ότι απλώς όσοι λαδώνουν δεν είναι ικανοί να το πάρουν διαφορετικά. Αν είσαι σωστός, και τηρήσεις κατά τη διάρκεια της πορείας αυτά που έμαθες, δεν έχουν λόγο να σε κόψουν.
Και κάτι άλλο που διάβασα σε προηγούμενο post, δεν ισχύει ότι λαδώνεις στην Αθήνα και όχι στην επαρχία. Παντού υπάρχουν αυτά. Ο ξάδερφος μου από Αχαία είχε τον γνωστό και παρότι έκανε αρκετά λάθη ( δεν πρόσεξε όταν ξεκίνησε, δεν άναψε φλας κλπ ) πέρασε με την πρώτη. Και το παραδέχεται πως άμα δεν υπήρχε αυτή η εύνοια έπρεπε να τον κόψουν. Μην ακούμε σαχλαμάρες λοιπόν. Και για όσους θα δώσουν από εδώ και πέρα, απλά δε χρειάζεται να φοβούνται και να είναι προκατειλημμένοι για το αποτέλεσμα της εξέτασης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top