Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 237)

Σταυρος5803

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εδω στν βολο παντως καλα ειναι,οι τιμες ειναι λιγο ανεβασμενες,αλλα εντα3ει,και επισης λιγο η δουλεια ειναι πεσμενη,τι λιγο πολυ 8α ελεγα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Οι καφέδες τους καλοί είναι...Όλα τα ροφήματά τους γενικώς...Αλλά σου πιάνουν τον...και με τα δύο χέρια για να πιεις έναν καφέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
εδω στν βολο παντως καλα ειναι,οι τιμες ειναι λιγο ανεβασμενες,αλλα εντα3ει,και επισης λιγο η δουλεια ειναι πεσμενη,τι λιγο πολυ 8α ελεγα:)

Οι τιμές είναι οι τιμές των Starbucks :P
Δεν είναι στο Βόλο μόνο ακριβά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Όσον αφορά τις τιμές είναι ναι μεν ακριβές, αλλά και σε μια καφετέρια να πας πάλι 3.5 με 4 ευρώ και βάλε θα πληρώσεις τον καφέ. Ε, αφού πας που πας πήγαινει Starbucks, βάλε ένα ακόμα ευρώ και πιές κάτι που να 'ναι γαμάτο. Άσε που η ποσότητα των Starbucks είναι σχεδόν διπλάσια από μιας κοινής καφετέριας στο ποτήρι μεγέθους Venti.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Νι....οκ...αλλά εξαρτάται σε ποια καφετέρεια και σε ποια πόλη :P

Γιατί π.χ. φέτος απολάμβανα το Φρέντο μου με 2,10 και ήταν απλά τέλειος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Φυσικά και εξαρτάται το που. Κι εγώ στη σχολή πίνω freddo με 1.30 αλλά εδώ στην Καλλιθέα ή Πειραιά τον πληρώνω 3.5+ ευρώ... Η ποσότητα όμως?

Στην τελική, όπως λέω και κάνω, είναι χαζό να πας για καφέ και να τους δίνεις 4 ευρώ τη φορά. Μάζεψέ τα και πήγαινε δώστα για κάτι που δε μπορείς να κάνεις και σπίτι σου, όπως το να πας να φας σε ένα καλό εστιατόριο/fast food όπως π.χ. Friday's. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ...και επειδή είμαι εξαρτημένη από καφέ τα δίνω...

Αλλά αντικειμενικά δεν αξίζει τόσα ένας καφές...
Και αντικειμενικά κι αυτός που το είχε τόσο κέρδιζε πάρα πολλά!
Και αντικειμενικά εδώ που έχω σταρμπακς η τοποθεσία δεν αξίζει οπότε αλλού για καφεδάκι με καλύτερη θέα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
5 ευρώ τη φορά... μάζεψε τα λεφτά σου και πάρε καφετιέρες, εσπρεσσιέρες, μπλέντερ και ό,τιδήποτε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις καφέ. Και σε βάθος χρόνου γλυτώνεις πολλά λεφτά. Στο λέω επειδή κι εγώ έχω μανία με τον καφέ κι έχω κάνει αυτό ακριβώς το πράμα. Έχω να πατήσω σε καφετέρια τουλάχιστον 5 μήνες κι απλά πάω Starbucks μια φορά στις 2 βδομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Έχω ήδη :P

Είπαμε είμαι εξαρτημένη...
Αλλά τον καφέ έξω δεν μπορώ να το κόψω...καλοκαιράκι γαρ... :redface:
(και μετά χειμώνας...άνοιξη κλπ...αν θες δικαιολογίες έχεις :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Πάντως ο κόσμος έχει αρχίσει κι αυτός και βρίσκει υπερβολικά ακριβή την τιμή των Starbucks κι όχι μόνο στην Ελλάδα και κόβει κάπως την αγορά καφέ από εκεί. Διάβασα ότι στην Αμερική η μετοχή τους έπεσε κάπου στο 30% με 40% και πως θα κλείσουν καμιά 150άρα και παραπάνω καταστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πάντως ο κόσμος έχει αρχίσει κι αυτός και βρίσκει υπερβολικά ακριβή την τιμή των Starbucks κι όχι μόνο στην Ελλάδα και κόβει κάπως την αγορά καφέ από εκεί. Διάβασα ότι στην Αμερική η μετοχή τους έπεσε κάπου στο 30% με 40% και πως θα κλείσουν καμιά 150άρα και παραπάνω καταστήματα.

"Λουκέτο" σε 600 καταστήματα Starbucks στις ΗΠA


https://www.zougla.gr/news.php?id=3903
Τουλάχιστον 12.000 άνθρωποι κινδυνεύουν να μείνουν χωρίς δουλειά στις Ηνωμένες Πολιτείες. Οι υπεύθυνοι της αλυσίδας καφέ Starbucks ανακοίνωσαν πως σκοπεύουν να κλείσουν 600 καταστήματα μέχρι τις αρχές του 2009.
Τα καταστήματα που θα κλείσουν είτε δε βγάζουν κέρδος, είτε βρίσκονται κοντά σε άλλα καφέ της αλυσίδας και τα κέρδη μοιράζονται, κάτι που δε συμφέρει την εταιρεία.
Ήδη, οι μετοχές της Starbucks, που εδώ και δύο χρόνια έπεφταν με σταθερούς ρυθμούς, ανέβηκαν κατά 4,6% μετά την ανακοίνωση.
Δεν έχει γίνει ακόμη γνωστό ποια καταστήματα θα κλείσουν, αλλά το 70% θα είναι καταστήματα που άνοιξαν το 2006. Η εταιρεία προσπάθησε να καθησυχάσει τους υπαλλήλους τονίζοντας ότι θα προσπαθήσει να μεταφέρει όσο το δυνατόν περισσότερους σε άλλα μαγαζιά.
Η Starbucks σκοπεύει να ανοίξει καινούρια καταστήματα μέσα στο 2009 σε άλλα σημεία, αλλά όπως ανακοινώθηκε, δε θα ξεπεράσουν τα 200 για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα.
Μέχρι το τέλος του Μαρτίου υπήρχαν 16.226 καταστήματα Starbucks σε όλο τον κόσμο. Από αυτά τα 7.257 βρίσκονται στις Ηνωμένες Πολιτείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
οι μετοχές της Starbucks, που εδώ και δύο χρόνια έπεφταν με σταθερούς ρυθμούς
Το παρατηρούμε απλά τον δείκτη μιας μετοχής δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Πρέπει να ξέρουμε τεχνική ανάλυση έτσι ώστε να ερμηνεύουμε και διάφορα σηματάκια στο ταμπλό όπως π.χ την περίπτωση του Split. Επίσης τι άκυρη σύνδεση που είναι αυτό με τα καταστήματα;

Σκέφτομαι να πάρω τον τύπο για σύμβουλο μου :P

Disclaimer: Σαφώς και ήταν τακτική υψηλού ρίσκου να αγόραζε κάποιος από το 2006 με μακροπρόθεσμο ορίζοντα, αλλά από αυτό δεν μπορούμε να βγάλουμε εύκολα άποψη για την εταιρία αφού είχε πραγματοποιηθεί split.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Το παρατηρούμε απλά τον δείκτη μιας μετοχής δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Πρέπει να ξέρουμε τεχνική ανάλυση έτσι ώστε να ερμηνεύουμε και διάφορα σηματάκια στο ταμπλό όπως π.χ την περίπτωση του Split. Επίσης τι άκυρη σύνδεση που είναι αυτό με τα καταστήματα;
Βασικά για μετοχές δεν ξέρω τίποτα και ούτε θέλω να μάθω:P
έκανα απλά κόπυ πέιστ από την πηγή κάτι που βρήκα σχετικά με αυτό που ανέφερε ο Affliction

Αλλά τι εννοείς άκυρη σύνδεση με τα καταστήματα; Το ότι κλείνουν κάποια δεν σημαίνει ότι δεν πάνε τόσο καλά όσο περίμεναν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αφού δεν μας ενδιαφέρουν οι μετοχές και όλα αυτά ας αφήσουμε στην άκρη δείκτες κτλ.

Τώρα όσο αφορά τα καταστήματα, λίγο που έχω ασχοληθεί με το θέμα είναι λόγο κακού Manager. Η εταιρία επεκτάθηκε σε περιοχές όπου δεν είχε την κατάλληλη πείρα. Κυρίως αναφέρομαι σε περιοχές εκτός από την Ευρώπη και την USA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κυρίως αναφέρομαι σε περιοχές εκτός από την Ευρώπη και την USA.
Ναι, αλλά το λουκέτο μπαίνει σε καταστήματα των ΗΠΑ... :S


Πάντως (για να σχολιάσω και το άρθρο) αν ένας μεγάλος λόγος είναι, κατά το άρθρο, ότι μοιράζονται τα κέρδη σε κοντινά μαγαζιά, αυτό δεν σημαίνει κατ' ανάγκην ότι πάει άσχημα. Απλά εάν υπάρχουν δύο πολύ κοντινά μαγαζιά, κλείνοντας το ένα ουσιαστικά περιορίζεις κάποια έξοδα χωρίς να πέφτουν σημαντικά τα έσοδα από τα δύο μαγαζιά μιας και θα πηγαίνουν στο άλλο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι, αλλά το λουκέτο μπαίνει σε καταστήματα των ΗΠΑ... :S
Κατά την γνώμη, επειδή θα ήταν πιο άσχημο να άνοιγε ένα κατάστημα σε κάποια περιοχή και έπειτα μετά από λίγο έκλεινε και χάνονταν οποιαδήποτε παρουσία της εταιρίας στην περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σημερα πηγα για πρωτη φορα στα starbucks (ξεπεταχτικαν ξαφνικα δυο στην Ροδο....:P)
Γνωμη μου... Χαλια ειναι...
τα γλυκα τους ελεΐνα (απο αποψης γευσης και ποιοτιτας), η σοκολατα τους χαλια γευση, το μονο συσκευασμενο που ειχανε δεν μου αρεσε καθολου και καφεδες και milkshake δεν πινω... Αρα για μενα το μονο που μπορω να παρω απο εκει ειναι νερο....
Επισης τα μερη στα οπια εχουνε βαλει και τα δυο starbucks εδω περα δεν ειναι μερη που μου αρεσουν, οχι για να κατσω με την παρεα μου να χαλαρωσω...
Ειναι πανακριβα... Μεχρι εχτες πηγενα σε μια αλλη μεγαλη ντοπια αλυσηδα καφετεριας, επερνα ενα σαντουιτς (τεραστιο ψωμι, με μπεικων, μουσταρδα και απο εκει και περα ποικιλει, με αυγο η γαλοπουλα, η πατατοσαλατα η διαφορα τεσπα) και καμια κοκα κολα και εδινα το πολυ 5 ευρο και τα εβρισκα πολα... Σημερα το βραδυ που πηγα μου φανικαν φτηνα...

Το θετικο τις υποθετισης ητανε η κοπελα που με εξυπιρετισε που ητανε πολυ ευγενικη και κεφατι και προθυμη, αλλα τι να το κανεις... Αυτο το βρισκω και αλλου, αυτα που βρησκω αλλου δεν τα βρησκω εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Krone τα Starbucks δεν είναι για φαγώσιμα, το χω πει και παραπάνω ότι τα φαγώσιμα τους είναι ψιλοάθλια (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις).
Αυτό που αξίζει είναι τα ροφήματα τους, και κυρίως οι καφέδες, το τσάι και ο φρέσκος χυμός πορτοκάλι (σοκολάτα δεν έχω πιει ποτέ από εκεί, οπότε δεν ξέρω πώς είναι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Αυτό που αξίζει είναι τα ροφήματα τους, και κυρίως οι καφέδες, το τσάι και ο φρέσκος χυμός πορτοκάλι (σοκολάτα δεν έχω πιει ποτέ από εκεί, οπότε δεν ξέρω πώς είναι).

Ο χυμός πορτοκάλι των Starbucks είναι ένας κοινός χυμός πορτοκάλι που τον βρίσκεις σε κάθε γωνιακό τυροπιτάδικο, με τη διαφορά ότι θα τον πληρώσεις περίπου 1μιση φορά όσο θα τον πλήρωνες σε κανονική καφετέρια (όπου υπάρχει σερβιτόρος και στον φέρνει σε κανονικό ποτηρι, όχι μιας χρήσεως). Επίσης η σοκολάτα τους για μένα είναι επιεικώς μέτρια, κοινώς πίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο χυμός πορτοκάλι των Starbucks είναι ένας κοινός χυμός πορτοκάλι που τον βρίσκεις σε κάθε γωνιακό τυροπιτάδικο, με τη διαφορά ότι θα τον πληρώσεις περίπου 1μιση φορά όσο θα τον πλήρωνες σε κανονική καφετέρια (όπου υπάρχει σερβιτόρος και στον φέρνει σε κανονικό ποτηρι, όχι μιας χρήσεως). Επίσης η σοκολάτα τους για μένα είναι επιεικώς μέτρια, κοινώς πίνεται.
Το οποίο ποτήρι θα περιέχει και 66% λιγότερη ποσότητα ;)
Το αν θα είναι μιας χρήσεως ή όχι, αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει με τη γεύση...
Προσωπικά το θεωρώ και θετικό, διότι όταν για κάποιο λόγο πρέπει να φύγω, μπορώ να το πάρω μαζί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top