Track of the Day

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
θέλω να το επεξεργαστώ λιγάκι αυτό.



Όσο αγαπάω μένω πίσω,
κι όλο μ' αφήνεις να σ' αφήσω..


η πίκρα του μιλάει,
όχι η φωνή η αληθινή.

Κανένας δεν μας πλάθει ξανά από
χώμα και πηλό,
κανένας δεν ευλογεί τη σκόνη μας.
Κανένας.
Που είπε κι ο Πάουλ Τσελάν στον ψαλμό,
αλλά η αγάπη δεν είναι ανάγκη Θεού,
είναι ανάγκη για αγάπη
και δε σε πάει πίσω,
απλώς έχει αυστηρούς κώδικες.
Να ακούς την πείνα σου και να είσαι υπέροχα περίεργος,
αυτή είναι μια κάπως ποιητική συνταγή για μένα.

αλλά κι αυτό το θέατρο στεναχώριας (πες τα ρε Σβίττερς) για να πετύχει η ρίμα
και να ευλογήσει ιερά άσματα σε ανίερες ψυχαναγκασμένες στιγμές,
μα δε φταίει η αγάπη, αγάπη μου
αλλά ότι δε φυτεύεις και κανά σπόρο
την άνοιξη για να φας το καλοκαίρι.

Η πραγματικότητα είναι ότι η αγάπη με ισχύ
σε εκτοξεύει στο καλύτερο μέλλον,
μόνο που επειδή είναι αόρατο και η ταχύτητα μεγάλη
κάποιοι κλείνουν τα μάτια,
άλλοι παθαίνουν δρεπανοκυτταρική από τα θεάματα,
κι άλλοι ξέρουν ότι μάλλον..

...κλάψανε με στίχους επιθέματα για
υποσχέσεις που δεν κράτησαν.

Ας κατηγορήσουν τα δάχτυλα τους, στη τελική.


υγ. ο σοφός θα πει:
δε βάζουμε λέω γω φωτιά σε ένα ΚΑ.ΠΗ ?
Γιατί είπαν ψέμμα. Δε γερνάμε μα καιγόμαστε, σπάμε.
Κι αρχίζουμε ξανά απ' την αρχή.

Τι ωραία που τα λες. :redface: Αλλά μερικές φορές ορισμένες "αγάπες" δεν νομίζεις ότι σε κρατάνε λίγο πίσω;Ή καλύτερα, μερικές αγάπες που θέλουν να σε εκμεταλλευτούν (με την κακή έννοια) όσο δεν πάει άλλο, αλλά εσύ είσαι εκεί, ναι, τότε δε μένεις πίσω; Δε βλέπεις καθαρά, δε βλέπεις τον πόνο που σου προξενούν γιατί είσαι θολωμένος από την αγάπη που τρέφεις για το άτομο.Άλλωστε αγαπάμε όχι για να αγαπηθούμε ή για να βρούμε ανταπόκριση, αλλά γιατί σκιρτάει η καρδούλα μας.

Όταν κάποιος από τους 2 δεν ακολουθεί τους αυστηρούς κανόνες; Τι γίνεται τότε; Τι γίνεται με το άλλο άτομο; Το αξίζει αυτό; Οκ, η αγάπη είναι ρίσκο, αλλά πονάει πολύ μερικές φορές. :/:

Το υγ. όλα τα λεφτά :clapup:


Ανταποδίδω... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

saved, κερασένιο μάτι αετίσιο. :P

Τυχαία διάβαζα στο λεξικό την ερμηνεία της λέξης
μπομπίνα. Ουσ. [< αγγλ. bobbin] μασούρι, καρούλι,
θήκη στην οποία περιτυλίγεται νήμα ή ταινία..

Προτιμώ το αέρινο φουλάρι ή ένα τούλι με κουφέτα,
αυτά, ξέρεις, με τη σοκολατίτσα που κάνουν κριτς κριτς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

δε μπορώ να ζω τον κόσμο...
αν δεν ζεις και εσύ μαζί...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Looking to the mirror, what am I?
A frightened creature of the inside
My mother's hair, my father's eyes
Memories, time rearranged for you
.......................

Thank God for understand

https://www.youtube.com/watch?v=ze1gomfLKy0&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
μία αυτοσχέδια εικασία
τώρα που φυσάει κι είναι καλοκαιράκι:

Love you More

https://www.youtube.com/watch?v=E4Hc-70aqwg


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
:bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Και Απόλλωνας και Αβατάγγελος και fool in the box-faces
https://www.youtube.com/watch?v=kRWW2Qi9Wr4
(που είναι ο Καβαλάρης να τα εκτιμήσει?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.


Donnez-moi une suite au Ritz, je n'en veux pas
(Χάρισε μου μια σουίτα στο ξενοδοχείο Ritz, δεν την θέλω)
Des bijoux de chez Chanel, je n'en veux pas (Τα Chanel κοσμήματα, δεν τα θέλω)
Donnez-moi une limousine, j'en ferais quoi ? (Χάρισε μου μια λιμουζίνα, τι να την κάνω;)

Offrez-moi du personnel, j'en ferais quoi ? (Πρόσφερε μου προσωπικό, τι να το κάνω;)
Un manoir à Neufchatel, ce n'est pas pour moi (Μια έπαυλη στο Neufchatel, δεν είναι για 'μένα)
Offrez-moi la Tour Eiffel, j'en ferais quoi ? (Πρόσφερε μου τον πύργο του Eiffel, τι να τον κάνω;)

Je veux de l'amour, de la joie, de la bonne humeur (Θέλω αγάπη, χαρά και καλή διάθεση)
Ce n'est pas votre argent qui fera mon bonheur (Δεν είναι τα χρήματά σου που θα με κάνουν ευτυχισμένη)
Moi je veux crever la main sur le coeur (Θέλω να πεθάνω με το χέρι στην καρδιά)

Allons ensemble, découvrir ma liberté (Πάμε μαζί, ας ανακαλύψουμε την ελευθερία)
Oubliez donc tous vos clichés (Ξέχνα όλα τα στερεότυπα σου)
Bienvenue dans ma réalité (καλώς ήρθες στην δική μου πραγματικότητα)

J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi (Κουράστηκα με τους καλούς σου τρόπους· είναι υπερβολικοί για 'μένα)
Moi je mange avec les mains et je suis comme ça (Τρώω με τα χέρια μου, έτσι είμαι)
Je parle fort et je suis franche, excusez-moi (Μιλάω δυνατά και είμαι ειλικρινής, με συγχωρείς)

Finie l'hypocrisie, moi je me casse de là (Ας τελειώνουμε με την υποκρισία, εγώ σταματάω)
J'en ai marre des langues de bois (Κουράστηκα με τα διφορούμενα λόγια)
Regardez-moi, de toute manière je vous en veux pas et je suis comme ça ! (Κοίταξε με, δεν έχω θυμώσει καν μαζί σου, απλώς έτσι είμαι!)

Je veux de l'amour, de la joie, de la bonne humeur (Θέλω αγάπη, χαρά και καλή διάθεση)
Ce n'est pas votre argent qui fera mon bonheur (Δεν είναι τα χρήματά σου που θα με κάνουν ευτυχισμένη)
Moi je veux crever la main sur le coeur (Θέλω να πεθάνω με το χέρι στην καρδιά)

Allons ensemble, découvrir ma liberté (Πάμε μαζί, ας ανακαλύψουμε την ελευθερία)
Oubliez donc tous vos clichés (Ξέχνα όλα τα στερεότυπα σου)
Bienvenue dans ma réalité (καλώς ήρθες στην δική μου πραγματικότητα)

Από τότε που έμαθα την μετάφραση... μ'αρέσει πιο πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 15 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top