• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Πολυ ενδιαφέρον αυτο με τον ψευδαργυρο αλλα μετά την πάροδο των έξι μηνών τι γινεται;;ειναι μόνιμο το αποτέλεσμα δεδομένου οτι ο ψευδαργυρος λειτουργεί σαν συμπλήρωμα διατροφής;;:)

Όχι το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο και δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ μόνιμο αποτέλεσμα με οποιαδήποτε θεραπεία. Απλά αραιά και που φαντάζομαι θα παίρνεις κανένα χάπι ψευδάργυρου ή προσπαθείς να το λαμβάνεις μέσω τροφών που περιέχουν ψευδάργυρο.

Μετά απλά κάνεις μια συντήρηση... προσπαθείς να μην αγχώνεσαι, να καθαρίζεις το πρόσωπο, να προσέχεις τι κρέμες φοράς κτλ. Επίσης το καλοκαίρι ο ήλιο μεγάλος εχθρός. Με το που το τελειώνει το καλοκαίρι τότε αρχίζει πάλι και φουντώνει η ακμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Όχι το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο και δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ μόνιμο αποτέλεσμα με οποιαδήποτε θεραπεία. Απλά αραιά και που φαντάζομαι θα παίρνεις κανένα χάπι ψευδάργυρου ή προσπαθείς να το λαμβάνεις μέσω τροφών που περιέχουν ψευδάργυρο.

Μετά απλά κάνεις μια συντήρηση... προσπαθείς να μην αγχώνεσαι, να καθαρίζεις το πρόσωπο, να προσέχεις τι κρέμες φοράς κτλ. Επίσης το καλοκαίρι ο ήλιο μεγάλος εχθρός. Με το που το τελειώνει το καλοκαίρι τότε αρχίζει πάλι και φουντώνει η ακμή...

Κατάλαβα..έξι χρονια παλεύω με αυτα,τουλαχιστον δεν θα είμαι σαν σταφίδα στα σαράντα μου ελπίζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Κατάλαβα..έξι χρονια παλεύω με αυτα,τουλαχιστον δεν θα είμαι σαν σταφίδα στα σαράντα μου ελπίζω :P

Μπα μέχρι τότε μην σου πω κ πιο νωρίς οι ορμόνες θα έχουν ηρεμήσει... συνεπώς κ η ακμή θα έχει καλμάρει ή τουλάχιστον αυτό ελπίζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μπα μέχρι τότε μην σου πω κ πιο νωρίς οι ορμόνες θα έχουν ηρεμήσει... συνεπώς κ η ακμή θα έχει καλμάρει ή τουλάχιστον αυτό ελπίζω :P

Με τις χίλιες δυο ορμόνες που βάζουν στα τρόφιμα,τίποτα δεν ειναι αξιοπερίεργο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Όχι το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο και δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ μόνιμο αποτέλεσμα με οποιαδήποτε θεραπεία. Απλά αραιά και που φαντάζομαι θα παίρνεις κανένα χάπι ψευδάργυρου ή προσπαθείς να το λαμβάνεις μέσω τροφών που περιέχουν ψευδάργυρο.

Μετά απλά κάνεις μια συντήρηση... προσπαθείς να μην αγχώνεσαι, να καθαρίζεις το πρόσωπο, να προσέχεις τι κρέμες φοράς κτλ. Επίσης το καλοκαίρι ο ήλιο μεγάλος εχθρός. Με το που το τελειώνει το καλοκαίρι τότε αρχίζει πάλι και φουντώνει η ακμή...

Εγω παντως με τα χαπια εχω να δω σπυρακι πανω απο 4 χρονια και δεν νομιζω να αλλαξει δραματικα κατι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Εγω παντως με τα χαπια εχω να δω σπυρακι πανω απο 4 χρονια και δεν νομιζω να αλλαξει δραματικα κατι;)

Ποια χάπια έπαιρνες εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Reducar, θεραπεια με χαπια κατα της ακμης. Δεν νομιζω να εμπαινα στη διαδικασια παντως, να παρω χαπια για κατι που δεν ειναι μονιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Τα Reducar χαπια ειναι τα πιο αποτελεσματικα κατα της ακμης(σε σοβαρες περιπτωσεις μονο) Εχουν πολλες παρενεργειες ομως(προβληματα στο σηκωτι,στα κοκκαλα,ξηροτητα δερματος,ευκολη κοπωση κτλπ) Η θεια μου εκανε θεραπεια με αυτα τα χαπια για 6 μηνες,την ταλαιπωρησαν πολυ, αλλα στο τελος καθαρισε εντελως και το αποτελεσμα ειναι μονιμο. Οταν κανει καποιος θεραπεια με αυτα τα χαπια, πρεπει παντα να παρακολουθειται απο γιατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Τα Reducar χαπια ειναι τα πιο αποτελεσματικα κατα της ακμης(σε σοβαρες περιπτωσεις μονο) Εχουν πολλες παρενεργειες ομως(προβληματα στο σηκωτι,στα κοκκαλα,ξηροτητα δερματος,ευκολη κοπωση κτλπ) Η θεια μου εκανε θεραπεια με αυτα τα χαπια για 6 μηνες,την ταλαιπωρησαν πολυ, αλλα στο τελος καθαρισε εντελως και το αποτελεσμα ειναι μονιμο. Οταν κανει καποιος θεραπεια με αυτα τα χαπια, πρεπει παντα να παρακολουθειται απο γιατρο.

Το μονο συμπτωμα που ειχα ηταν η ξηροτητα δερματος που την κανουν ολα τα χαπια για τη θεραπεια της ακμης. Για να εχεις προβληματα σε συκωτι κλπ πρεπει να υπαρξει συνδυασμος κι απο αλλους παραγοντες και παλι πλεον ειναι σπανιο με τα καινουριας γενιας χαπια. Εννοειται οτι σε παρακολουθει γιατρος, θεωρω οτι κανενας δεν θα επαιρνε τετοιου ειδους χαπια χωρις να παρακολουθειται. Κανεις μια σωστη διατροφη, προσεχεις το ποτο, κανεις υπομονη για 6 μηνες γιατι η ξηροτητα πολλες φορες δεν παλευεται, αλλα τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα.
Τα reducar δεν ειναι χαπια για βαριες περιπτωσεις, θα τα χαρακτηριζα μεσαιας κατηγοριας. Υπαρχουν πολυ πιο δυνατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγω πάλι έπαιρνα a cnotren τα οποία απο αυτα που εχω διαβάσει ειναι τα πιο ελαφριά,αν ειναι δυνατόν να χαρακτηριστούν έτσι χαπια τέτοιας θεραπείας...αλλα και πάλι πριν την περίοδο γινεται το έλα να δεις..:eek: οποτε,θα παω να κανω εξετασεις να δω τι παίζει με τις ορμόνες...ξέρει κανεις τι είδους εξετασεις να κανω και ποιους δεικτες να κοιτάξω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lisa Summer

Νεοφερμένος

Η Spiridoula Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Kαλησπέρα!Είμαι 22 xρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου εμφανίζονται στο πρόσωπο μου (συνήθως στο σαγόνι ή δίπλα στη μύτα) κάτι σπυριά πολύ ενοχλητικά...είναι σαν μικρά καρούμπαλα (εγώ έτσι τα λέω)δεν σπάνε με τίποτα τα άτιμα,όταν τα ακουμπάω πονάνε και είναι ελαφρά κόκκινα...Αργούν πάρα πολύ να εξαφανιστούν (κάνουν πάνω από 2 εβδομάδες)..... Κάθε φορά που εμφανίζονται τα σπάω και βάζω οδοντόκρεμα σε τζελ με κόκκους...Οταν το σπυράκι είναι σπασμένο η οδοντόκρεμα δείχνει να κάνει δουλειά,βγαίνει δηλαδή αρκετό το σμίγμα που είναι στο εσωτερικό και μειώνεται κάπως ο όγκος του σπυρού...και φυσικά ακολουθεί η δημιουργία της καφέ κρούστας!Οταν όμως το σπυράκι δεν έχει σπάσει η οδοντόκρεμα δεν κάνει τίποτα!Σας έχει συμβεί??Και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους αντιμετώπισης??? SOS!!! :'( HELP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hue

Νεοφερμένος

Ο hue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Σερβία (Ευρώπη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Kαλησπέρα!Είμαι 22 xρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου εμφανίζονται στο πρόσωπο μου (συνήθως στο σαγόνι ή δίπλα στη μύτα) κάτι σπυριά πολύ ενοχλητικά...είναι σαν μικρά καρούμπαλα (εγώ έτσι τα λέω)δεν σπάνε με τίποτα τα άτιμα,όταν τα ακουμπάω πονάνε και είναι ελαφρά κόκκινα...Αργούν πάρα πολύ να εξαφανιστούν (κάνουν πάνω από 2 εβδομάδες)..... Κάθε φορά που εμφανίζονται τα σπάω και βάζω οδοντόκρεμα σε τζελ με κόκκους...Οταν το σπυράκι είναι σπασμένο η οδοντόκρεμα δείχνει να κάνει δουλειά,βγαίνει δηλαδή αρκετό το σμίγμα που είναι στο εσωτερικό και μειώνεται κάπως ο όγκος του σπυρού...και φυσικά ακολουθεί η δημιουργία της καφέ κρούστας!Οταν όμως το σπυράκι δεν έχει σπάσει η οδοντόκρεμα δεν κάνει τίποτα!Σας έχει συμβεί??Και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους αντιμετώπισης??? SOS!!! :'( HELP

Καταρχας σταματα να τα σπας και γενικοτερα να τα πειραζεις,γιατι το μονο που θα καταφερεις ειναι να γεμισεις το προσωπο σου σημαδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lisa Summer

Νεοφερμένος

Η Spiridoula Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταρχας σταματα να τα σπας και γενικοτερα να τα πειραζεις,γιατι το μονο που θα καταφερεις ειναι να γεμισεις το προσωπο σου σημαδια..

Kάτι που να μπορώ να κάνω για να το εξαφανίσω υπάρχει???Δεν αντέχεται το άτιμο... :wall: :verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Kάτι που να μπορώ να κάνω για να το εξαφανίσω υπάρχει???Δεν αντέχεται το άτιμο... :wall: :verymad:

Μαλλον αναφερεσε σε κυστες ,ο πιο αποτελεσματικος τροπος ειναι με φαρμακα ,ρωτα δερματολογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Ναι,νομιζω πρόκειται για κύστες (κι εγώ έχω,γύρω απο το σαγόνι (που ευτυχώς καλύπτονται όσο να ναι απο τα γένια) και στην πλάτη). ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΕΙΣ/ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ. Αν τα αφήσεις μόνα τους θα πάρει λίγο καιρό αλλά θα φύγουν (βέβαια αρκετά πιθανό να αφήσουν κάποιο σημάδι/ερυθρότητα πίσω αλλά τι να κάνουμε... :/: ).Αν είναι τόσο έντονη η κατασταση (όχι κάνα δυο τέτοια σπυρακια), καλό θα ηταν να πήγαινες σε δερματολογο. Εγώ θα αρχίσω χάπια ισοτρετινοΐνης reducar απο Σεπτέμβριο, είχα παει την προηγούμενη εβδομαδα στο γιατρό για την ακμή --> κυστική ακμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

franco1997

Νεοφερμένος

Ο franco1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια μια ερώτηση εχει μεγαλη διαφορα το ακωοτρεν,ακουταν,ροακουταν ......?Και ποιο ειναι το καλυτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
παιδια μια ερώτηση εχει μεγαλη διαφορα το ακωοτρεν,ακουταν,ροακουταν ......?Και ποιο ειναι το καλυτερο?

ιδιο πραμα ειναι
Ναι,νομιζω πρόκειται για κύστες (κι εγώ έχω,γύρω απο το σαγόνι (που ευτυχώς καλύπτονται όσο να ναι απο τα γένια) και στην πλάτη). ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΕΙΣ/ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ. Αν τα αφήσεις μόνα τους θα πάρει λίγο καιρό αλλά θα φύγουν (βέβαια αρκετά πιθανό να αφήσουν κάποιο σημάδι/ερυθρότητα πίσω αλλά τι να κάνουμε... :/: ).Αν είναι τόσο έντονη η κατασταση (όχι κάνα δυο τέτοια σπυρακια), καλό θα ηταν να πήγαινες σε δερματολογο. Εγώ θα αρχίσω χάπια ισοτρετινοΐνης reducar απο Σεπτέμβριο, είχα παει την προηγούμενη εβδομαδα στο γιατρό για την ακμή --> κυστική ακμή.
καλο κουραγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
το acne hermal που προαναφέρθηκε τι ακριβώς κάνει; μπορείς να το βάλεις τοπικά εκεί που υπάρχει κάποιο σπυράκι ή είναι για όλο το πρόσωπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
ιδιο πραμα ειναι

καλο κουραγιο
Σε ευχαριστώ. Λες να είναι δύσκολα τα πράγματα? Έχω ακούσει ότι η ξηροδερμια στα χείλη είναι ανυπόφορη, τον πρωτο καιρό υπάρχει μια αύξηση των σπυριων, πρεπει να αποφεύγεται το αλκοόλ, διακυμάνσεις στη διάθεση, κλπ...Ισχύουν όλα αυτά ή...Και τελικα θα υπαρξει αποτελεσμα?Με ολα αυτά που ακούω αγχωνομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς την κρέμα madecassol που είναι για σημάδια και τι αποτέλεσμα ειχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top