Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
η κοινωνία είναι δομημένη με αριθμούς και στερεότυπα.. αυτό δε σημαίνει ότι μου αρέσει! ;)

Γιατί έβαλες το..."26 ετών" φαρδιά πλατιά τότε :confused:
Δεν καταλαβαίνεις πως...δημιουργείς έτσι όρια σε αυτούς που δεν γουστάρεις (την νοοτροπία) :D

Τα λέω στον μπακάλη για να τα ακούσουν οι "μανάβηδες", η θέση σου στο θέμα αν και μοιάζει μπερδεμένη είναι...ξεκάθαρη, τουλάχιστον σε μένα! :P

Yy συγνώμη αν ακούγομαι επιθετικός, αλλά αυτή την στιγμή βρίζω το παχύδερμο τον Βενιζέλο μέσω Disqus και μου βγαίνει (χωρίς να το θέλω) κι εδώ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Δε μου ακούγεσαι επιθετικός, ούτε έχω το κόμπλεξ να κάνω τους άλλους να συμφωνήσουν μαζί μου. Μια χαρά κάνεις και διαφωνείς, αφού πιστεύεις κάτι διαφορετικό. Το "26 ετών" υπάρχει γιατί μου το χε ρωτήσει το στέκι και δεν είπα ότι η ηλικία δεν είναι κάτι που μας χαρακτηρίζει. Απλώς δεν είναι το μόνο.
Ως προς τις νοοτροπίες, εκεί νομίζω ότι διακυβεύονται τα πάντα. Και οι σχέσεις με διαφορετικές νοοτροπίες για μένα είναι πιο δύσκολες στην ουσία τους, από ότι οι σχέσεις με ηλικιακές διαφορές. Καλή επιτυχία με το Βενιζέλο.. εκεί θα συμφωνήσω μαζί σου! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lora_yo

Νεοφερμένος

Η lora_yo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιαα ειμαι 16 και μου αρεσει καποιος ενα χρονο μικροτερος.. τι να κανω? το θεωρειτε ντροπη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
παιδιαα ειμαι 16 και μου αρεσει καποιος ενα χρονο μικροτερος.. τι να κανω? το θεωρειτε ντροπη?

Λοιπόν, θα τον πλησιάσεις και θα του πεις ένα "γεια σου (το όνομα του) θέλεις να πάμε για παγωτό και μετά στο πάρκο για να γνωριστούμε καλύτερα;" Πάντως δεν πιστεύω να πει όχι, όρμα πάνω του ρε. Όμως υπάρχει και η περίπτωση να θεωρηθείς παιδεράστρια, να προσέχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
παιδιαα ειμαι 16 και μου αρεσει καποιος ενα χρονο μικροτερος.. τι να κανω? το θεωρειτε ντροπη?
ε σιγα μωρε τι 15 τι 16 εγω στη θεση σου ουτε που θα με απασχολουσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
οι σχέσεις με διαφορετικές νοοτροπίες για μένα είναι πιο δύσκολες στην ουσία τους, από ότι οι σχέσεις με ηλικιακές διαφορές
Κάπου θα...συναντηθούμε τότε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Salazar

Νεοφερμένος

Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παρατηρείται διαφορα παντως στην επικοινωνια μετα απο τα 5 χρονια κατα την γνωμη μου,αλλιως σκεφτεσαι στα 22 και αλλιως στα 27 σου,οι αντρες προτιμουν μικροτερες γιατι οτι θα εχουν πιο πολυ ελεγχο στην σχεση οχι λογω απαιραιτητα γιατι οι γυναικες ωριμαζουν πιο γρηγορα αυτο ειναι ενας μυθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αν ειναι ο αλλος γαματος και μεγαλυτερη θα βρει και το πανω χερι θα εχει :P αλλα κανονικα δε πρεπει να σκεφτομαστε ετσι γιατι και οι 2 πρεπει να ειναι ισοτιμοι σε μια σχεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miltos1819

Νεοφερμένος

Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εκανα σχεση με μια πολυ ωραια κοπελα 18 ετων.Εγω ειμαι 34 μετα απο μια εβδομαδα αναρωτηθηκα τι μπορει να μου προσφερει συναισθηματικα αυτη η σχεση?απαντηση απολυτως τιποτα!ειχαμε μεγαλη διαφορα αποψεων και οχι μονο μεταξυ μας!αυτα τα κοριτσακια ειναι μονο για παρτυ και τιποτα αλλο!εγω απο την μερια μου εψαχνα μια σοβαρη σχεση οπου περιμενα να εχω διπλα μου εναν ανθρωπο να με καταλαβαινει!ματαιη αναζητηση τελικα!για αυτο πιστευω οτι τα μικρα κοριτσακια ειναι μικρα και οσο αφορα την ωριμοτητα!χορτασα απο σεχ χορτασα απο υποσχεσεις ανεκπληρωτες και ξεφρενα παρτυ!ζηταει πολλα αυτο που ψαχνει την αληθινη αγαπη?ισως για την σημερινη εποχη ναι!καλυνηχτα σας!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
εκανα σχεση με μια πολυ ωραια κοπελα 18 ετων.Εγω ειμαι 34 μετα απο μια εβδομαδα αναρωτηθηκα τι μπορει να μου προσφερει συναισθηματικα αυτη η σχεση?απαντηση απολυτως τιποτα!ειχαμε μεγαλη διαφορα αποψεων και οχι μονο μεταξυ μας!αυτα τα κοριτσακια ειναι μονο για παρτυ και τιποτα αλλο!εγω απο την μερια μου εψαχνα μια σοβαρη σχεση οπου περιμενα να εχω διπλα μου εναν ανθρωπο να με καταλαβαινει!ματαιη αναζητηση τελικα!για αυτο πιστευω οτι τα μικρα κοριτσακια ειναι μικρα και οσο αφορα την ωριμοτητα!χορτασα απο σεχ χορτασα απο υποσχεσεις ανεκπληρωτες και ξεφρενα παρτυ!ζηταει πολλα αυτο που ψαχνει την αληθινη αγαπη?ισως για την σημερινη εποχη ναι!καλυνηχτα σας!!!!!!

εψαχνες σοβαρη σχεση και τα μπλεξες με 18χρονη; μαλιστα! δηλαδη εσυ τι περιμενες απο μια κοπελα που μεχρι προχτες ηταν στο σχολειο; ωριμοτητα και φιλοσοφικες αναλυσεις; μου φαινεται απολυτα λογικο το πως ηταν. Ολοι ετσι ειναι στα 18 με παρτυ η χωρις:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Θα σημφωνησω. Μετα το καταλαβες οτι το θεματακι ηταν δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
εκανα σχεση με μια πολυ ωραια κοπελα 18 ετων.Εγω ειμαι 34 μετα απο μια εβδομαδα αναρωτηθηκα τι μπορει να μου προσφερει συναισθηματικα αυτη η σχεση?απαντηση απολυτως τιποτα!ειχαμε μεγαλη διαφορα αποψεων και οχι μονο μεταξυ μας!αυτα τα κοριτσακια ειναι μονο για παρτυ και τιποτα αλλο!εγω απο την μερια μου εψαχνα μια σοβαρη σχεση οπου περιμενα να εχω διπλα μου εναν ανθρωπο να με καταλαβαινει!ματαιη αναζητηση τελικα!για αυτο πιστευω οτι τα μικρα κοριτσακια ειναι μικρα και οσο αφορα την ωριμοτητα!χορτασα απο σεχ χορτασα απο υποσχεσεις ανεκπληρωτες και ξεφρενα παρτυ!ζηταει πολλα αυτο που ψαχνει την αληθινη αγαπη?ισως για την σημερινη εποχη ναι!καλυνηχτα σας!!!!!!

Δεν είναι όλες οι 18χρονες το ίδιο πράγμα, όμως. Άλλες θέλουν πάρτυ, άλλες θέλουν επικοινωνία και σοβαρή σχέση. Και μιλάω εκ πείρας.
Ντάξει σίγουρα στα 18 του κανείς δε θέλει μια σχέση ζωής, όμως μετά τα 20κάτι που έχεις ωριμάσει παραπάνω και ξέρεις τι θες και που μπορείς να το βρεις είναι ευκολότερο να προκύψει.
Μην απογοητεύεσαι επειδή μια σχέση σου δεν πήγε καλά.
Και ας μην κρίνουμε από την ηλικία. Δεν αντιπροσωπεύει πάντα το μυαλό που κρύβεται από πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν είναι όλες οι 18χρονες το ίδιο πράγμα, όμως. Άλλες θέλουν πάρτυ, άλλες θέλουν επικοινωνία και σοβαρή σχέση. Και μιλάω εκ πείρας.
Ντάξει σίγουρα στα 18 του κανείς δε θέλει μια σχέση ζωής, όμως μετά τα 20κάτι που έχεις ωριμάσει παραπάνω και ξέρεις τι θες και που μπορείς να το βρεις είναι ευκολότερο να προκύψει.
Μην απογοητεύεσαι επειδή μια σχέση σου δεν πήγε καλά.
Και ας μην κρίνουμε από την ηλικία. Δεν αντιπροσωπεύει πάντα το μυαλό που κρύβεται από πίσω.

αλλο θελω σοβαρη σχεση αλλο εχω την ωριμοτητα να την κανω...οπως αλλο σχεση αλλο σοβαρη σχεση...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
αλλο θελω σοβαρη σχεση αλλο εχω την ωριμοτητα να την κανω...οπως αλλο σχεση αλλο σοβαρη σχεση...:/:

Συμφωνώ μαζί σου και στα δύο. Ειδικά σ' αυτό με την ωριμότητα. Γιατί πολλές φορές θέλουμε "σοβαρή" σχέση αλλά δεν είμαστε σε θέση να τη διαχειριστούμε, κυρίως λόγω ωριμότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πρίνσες Λέια

Νεοφερμένος

Η Πρίνσες Λέια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βασικά μπορούμε να το δούμε από 2 πλευρές το θέμα: είτε καθαρά μαθηματικά (μόνο αριθμούς) είτε βάζοντας μέσα και εξαιρέσεις συναισθηματικού επιπέδου... Από την μία η ηλικία επηρεάζει τα θέλω σου και τα όρια σου... Δηλαδή άλλα είσαι ικανός είναι και διατεθειμένος να κάνεις στα 13-14 και άλλα στα 19-20.. οπότε σαφέστατα μια τέτοια σχέση θα ήταν αδύνατη να σταθεί "μαθηματικά"... Από την άλλη, δεν είμαστε αριθμοί.. είμαστε άνθρωποι με όνομα και προσωπικότητα.. ο καθένας πρέπει να επιλέγει αυτό που τον κάνει ευτυχισμένο.. αν και οι 2 είναι ευτυχισμένοι η ηλικία απλά εξαφανίζεται...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Τους τελευταίους μήνες, έχω παρατηρήσει ότι μου αρέσουν αρκετά μεγαλύτεροι μου, δηλαδή 25,28 ετών κλπ. Για παράδειγμα, μπορεί να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με κάποιους συνομήλικους μου και κάποιους 25άρηδες, και την προσοχή θα μου τραβήξουν περισσότερο οι 25άρηδες. Γενικά μπορώ να συζητήσω πολύ καλύτερα με μεγαλύτερους, και έχω στο μυαλό μου το γεγονός ότι η πλειοψηφία των συνομηλίκων μου είναι ανώριμοι.
Πρέπει να ανησυχώ που κοιτάω μεγαλύτερους;
Μήπως είναι λίγο αφύσικο και θα μου περάσει;
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Mην ανυσυχείς...καμιά φορά οι μεγαλύτεροι βγάζουν ωριμότητα, αλλά όχι πάντα...πχ μπορεί να είναι τελείως χαζοί, πιο πολύ και από συνομίλικους γι αυτό δεν ισχύει η ωριμότητα σε όλους...από την άλλη δεν είναι κακό..προσωπικά άντε να χω κοιτάξει μέχρι 4 χρόνια μεγαλύτερους, οι πιο μεγάλοι δεν μου αρέσουν..Αλλά γενικώς βλέπω αρκετές να τα χουν με πολύ μεγαλύτερους στην ηλικία μου, μέχρι και 9 χρόνια διαφορά..:redface::P:worry: ...Ο καθένας μ ότι βολεύεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Απλά σκέφτομαι τον εαυτό μου με έναν 30άρη και λέω "Δεν θα ήταν πιο φυσιολογικό να ήμουν με ένα παιδάκι στην ηλικία μου;" :/:
Επίσης με επηρεάζουν και οι απόψεις των γύρω για σχέσεις με μεγαλύτερους, επειδή υποστηρίζουν ότι πάντα όλοι οι μεγαλύτεροι τα έχουν με μικρές για να τις εκμεταλλεύονται.Πιστεύω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Μήπως μου συμβαίνει αυτό γιατί έχω απογοητευτεί από τους συνομηλίκους μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Απλά σκέφτομαι τον εαυτό μου με έναν 30άρη και λέω "Δεν θα ήταν πιο φυσιολογικό να ήμουν με ένα παιδάκι στην ηλικία μου;" :/:
Επίσης με επηρεάζουν και οι απόψεις των γύρω για σχέσεις με μεγαλύτερους, επειδή υποστηρίζουν ότι πάντα όλοι οι μεγαλύτεροι τα έχουν με μικρές για να τις εκμεταλλεύονται.Πιστεύω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Μήπως μου συμβαίνει αυτό γιατί έχω απογοητευτεί από τους συνομηλίκους μου;

Γενικά μην το ψάχνεις τόσο, δεν υπάρχουν σωστό και λάθος στις σχέσεις.
Αν ο άλλος είναι εντάξει απέναντί σου στο τι θέλει από σένα και εσένα σε καλύπτει αυτό, ας είναι και 25 και 28. Δεν υπάρχει φυσιολογικό και αφύσικο, αλλά συνηθισμένο και ασυνήθιστο.
Και να μην αφήνεις τους γύρω σου να σε επηρεάζουν σ' αυτό. Το κλισέ ότι οι 20-25 χρονών στοχεύουν τις μικρούλες για να περάσουν καλά και να αυτοεπιβεβαιωθούν ότι τις έχουν όλες στο πιάτο όταν θέλουν, το έχω δει να καταρρίπτεται ουκ ολίγες φορές από συνομηλίκους μου.

Το πόσο έχεις απογοητευτεί από συνομηλίκους σου μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις. Είθισται να περνάμε όλες (ή οι περισσότερες) ένα στάδιο που σκεφτόμαστε ότι μεγαλύτερος=περισσότερη ωριμότητα. Και μπορεί και σ αυτήν την φάση της αναζήτησης να βρεις κάποιον που ανταποκρίνεται στα κριτήριά σου, δεν είναι περίεργο και σίγουρα δεν είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top