Προσευχές: τις ακούει ο Θεός; Μπορούν να θεραπεύσουν;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Αν ήταν έτσι δεν θα κάναμε ποτέ λάθη. Μας κυβερνούν οι εγωισμοί, τα πάθη, τα απωθημένα και το εγώ.

...Όμως το εγώ είναι το μοναδικά σίγουρό μας κτήμα, ενώ οι "εγωϊσμοί", πράγματι, οι "ιώσεις" του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει θεός που εισακούει τους ανθρώπους, ούτε και μπορώ να του προσδώσω ιδιότητες, όπως ο Νεκροπεθαμένος. Στην πραγματικότητα δεν πιστεύω σε κάποιον θεό που παρεμβαίνει. Το Μέγα Χάος όμως εισακούει τις προσευχές, είναι καθρέφτης που σου στέλνει πίσω οτιδήποτε του προβάλεις, γι' αυτό είμαι βέβαιος!. Προσέξτε λοιπόν τι προσεύχεστε, οι προσευχές εισακούονται...

Ναι αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως με άφησε να κάνω τέτοια βλακεία, όταν μάλιστα από καρδιάς ζητούσα κάτι πολύ συγκεκριμένο 3 μήνες σχεδόν. 'Αρα ή μου έστειλε και τις δυο λύσεις ή μου έστειλε τη μία απ'τις δυο λύσεις και κάποιος άλλος έβαλε το ποδαράκι του για την δεύτερη λύση...Δεν είναι τόσο απλό. Με τέτοιες ιστορίες ασχολούμαι κάτι χρόνια. Ποτέ δεν ξέρεις αν σου στέλνει αυτό που σου στέλνει ο ανώτερος εαυτός σου (αυτό που πιστεύω εννοεί και ο Νωεύς όταν έγραψε "συνομιλείς με τον εαυτό σου" είτε το συνειδητοποιεί είτε όχι) ή αν στα στέλνει το υποσυνείδητό σου.
Είδες μια απόδειξη του Αυτεξούσιου κι όμως ήθελες κάποιον να σε καθοδηγήσει στον "σωστό" δρόμο. Μήπως επέλεξες αυτό που επέλεξες, επειδή αυτό κατά βάθος θέλεις για τον εαυτό σου;

Σίγουρα :whistle: Δες τους πάντως σαν δυο κριτές και συμβουλάτορες που σου δίνουν πολλές φορές αντιφατικές γνωμοδοτήσεις, το πρόβλημα είναι ότι οι συμβουλές του πρώτου εισακούονται δύσκολα, κυρίως λόγω επιπέδου και απόστασης, ενώ οι συμβουλές από το υποσυνείδητο εκτελούνται αστραπιαία. Ο πρώτος λειτουργεί σαν κριτής έξω από τον εαυτό σου (σαν να μην είναι μέρος του προβλήματος), άρα δίνει και τη σωστή λύση, ο δεύτερος είναι τόσο υποκειμενικός και συνήθως δίνει γραμμή τις πιο ακατάλληλες ώρες χωρίς να υπολογίζει το αποτέλεσμα. Ο πρώτος έχει απευθείας σύνδεση με τη θεότητα χωρίς παράσιτα και παρεμβολές, ο δεύτερος δεν βλέπει πέρα από τη μύτη του. Οι περισσσότεροι άνθρωποι προσεύχονται με το υποσυνείδητο.
Ποιος άραγε να είναι ο πραγματικός εαυτός και ποιος ο εισβολέας; Πάντα δύσκολο αυτό το ερώτημα. Ο Κρεμασμένος μόνο γνωρίζει, γιατί έχει δει τα πράγματα ανάποδα. Γι' αυτό και το μυστηριώδες του χαμόγελο: "The secret of the Hanged man, the smile on his lips", όπως λένε και οι Maiden...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είδες μια απόδειξη του Αυτεξούσιου κι όμως ήθελες κάποιον να σε καθοδηγήσει στον "σωστό" δρόμο. Μήπως επέλεξες αυτό που επέλεξες, επειδή αυτό κατά βάθος θέλεις για τον εαυτό σου;

Δεν νομίζω. Ο ανώτερος εαυτός μου θέλει αυτό που παρακαλάω και εύχομαι για μήνες. Αυτό ζήτησα εκείνη τη μέρα πολύ θυμωμένος (όπως σήμερα), αλλά μου ήρθαν δύο πράγματα, δηλαδή εκτός από αυτό που ζητούσα, και ένα ξένο πράγμα. Εκεί τα έχασα, δούλεψε το υποσυνείδητό μου με τον εγωισμό και απέρριψε προσωρινά αυτό που ήθελε πραγματικά ο ανώτερος εαυτός μου, αυτό που είναι για το καλό μου. Αυτό που έκανε το υποσυνείδητο ήταν για μια ακόμη φορά να υπονομεύσει τον Ανώτερο Εαυτό που κοιτάει μόνο το μέλλον μου με τα όποια εμπόδια και δοκιμασίες μπορεί να παρουσιαστούν. Το υποσυνείδητο νοιάζεται μόνο για το σήμερα και για τη ρεβάνς, δεν υπάρχει χειρότερος σύμβουλος. Μεγάλο Χάος, ο Κρεμασμένος ξέρει και συμφωνεί με τον Ανώτερο Εαυτό ότι έκανα μεγάλη βλακεία. Το υποσυνείδητο τον υπονομεύει αγρίως από τα τέλη της άνοιξης και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει θεός που εισακούει τους ανθρώπους, ούτε και μπορώ να του προσδώσω ιδιότητες, όπως ο Νεκροπεθαμένος.

Εγώ δεν του προσέδωσα καμμία ιδιότητα. Οι ίδιοι οι χριστιανοί πιστεύουν πως είναι ένα ον πανάγαθο και πανίσχυρο. Ότι είπα βασίζεται στην υπόθεση πως πράγματι ακούει τις προσευχές των ασθενών και βοηθάει αυτούς που προσεύχονται και όχι τους άλλους. Η υπόθεση αυτή βρίσκεται στο πρώτο post του thread.

Είναι αναπόφευκτο λοιπόν αν συμβαίνει κάτι τέτοιο να μην αμφισβητηθεί η παναγαθότητα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το ότι όμως δεν έχει τις ιδιότητες που του προσδίδουν οι χριστιανοί, δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν υπάρχει, this is my point here. Καμιά φορά οι άθεοι γίνονται πιο χριστιανοί από τους χριστιανούς, μ' έναν παράξενο ανεστραμένο τρόπο, όπως ένα χριστιανός να κοιτούσε τον εαυτό του στον καθρέφτη του Μεγάλου Χάους...

Εκεί τα έχασα, δούλεψε το υποσυνείδητό μου με τον εγωισμό και απέρριψε προσωρινά αυτό που ήθελε πραγματικά ο ανώτερος εαυτός μου, αυτό που είναι για το καλό μου.

Ωστόσο, απ' όσο ξέρω τουλάχιστον, αυτός που αναγνωρίζει το Εγώ, δεν είναι το υποσυνείδητο, αλλά ξεκάθαρα το συνειδητό. Ποιος είπες σ' έκανε να κάνεις λάθος; Οι Δαίμονες της Σκόνης ξέρουν να κρύβουν καλά τις ουρίτσες τους, το έλεγε και ο γέροντας Παΐσιος. Άλλη φορά να τους περνάς από δοκιμασία, όπως συνιστούσε ο γέροντας. Προσοχή στα θεία οράματα, συνήθως προέρχονται από την άλλη πλευρά. Ο Κρεμασμένος γνωρίζει ότι το "ανώτερο" και το "κατώτερο" είναι πολύ σχετικές έννοιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ωστόσο, απ' όσο ξέρω τουλάχιστον, αυτός που αναγνωρίζει το Εγώ, δεν είναι το υποσυνείδητο, αλλά ξεκάθαρα το συνειδητό. Ποιος είπες σ' έκανε να κάνεις λάθος; Οι Δαίμονες της Σκόνης ξέρουν να κρύβουν καλά τις ουρίτσες τους, το έλεγε και ο γέροντας Παΐσιος. Άλλη φορά να τους περνάς από δοκιμασία, όπως συνιστούσε ο γέροντας. Προσοχή στα θεία οράματα, συνήθως προέρχονται από την άλλη πλευρά. Ο Κρεμασμένος γνωρίζει ότι το "ανώτερο" και το "κατώτερο" είναι πολύ σχετικές έννοιες...

Συγνώμη αλλά τώρα με μπέρδεψες. Ποιές από τις δυο λύσεις ήταν των Δαιμόνων της Σκόνης και ποιά των "δικών μας παιδιών" ; Αυτή που ζητούσα επί τρεις μήνες συνειδητά ή η άλλη λύση που μου ήρθε την ίδια στιγμή ; Γιατί εγώ πιστεύω ότι αυτό που ζητάς συνειδητά και επίμονα είναι αυτό που θέλεις κατά βάθος και ότι αν σου έρθει πάει να πει ότι το έχει εγκρίνει ο Ανώτερος Εαυτός, αν όχι δεν στο δίνει γιατί θέλει το καλό σου. Γράφεις ότι το υποσυνείδητο δεν είναι εγωιστικό ; Αυτό εννοείς ; Το υποσυνείδητο όμως είναι γεμάτο σκουπίδια, μαζεύει όλα τα απωθημένα, άρα σε δεδομένες κρίσιμες στιγμές σου βγάζει όλο τον δυνατό εγωισμό, με πράξεις όπως είναι η εκδικητικότητα και σε εμποδίζει να δεις τη συνολική εικόνα που την βλέπει ο Ανώτερος Εαυτός σου, κοινώς το Πνεύμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Το ότι όμως δεν έχει τις ιδιότητες που του προσδίδουν οι χριστιανοί, δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν υπάρχει, this is my point here.

Α ναι, δεν το ανέφερα σαν επιχείρημα για την ύπαρξη του. Όμως όπως και να το πάρεις, σημαίνει απαραίτητα πως δεν υπάρχει ο θεός των χριστιανών μιας και το βασικό του χαρακτηριστικό είναι αυτές ακριβώς οι ιδιότητες.

Ο θεός γενικότερα είναι άλλη συζήτηση (όπως ξέρεις και για εκείνον έχω τις αμφιβολίες μου αλλά δεν μιλάμε για αυτό τώρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η Πιστη κανει "θαυματα" απο μονης της..τωρα αν υπαρχουν αλλες αγνωστες "θεικες" αποκοσμες δυναμεις και αν παρεμβαινουν ειναι αλλα υποθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η Πιστη κανει "θαυματα" απο μονης της..τωρα αν υπαρχουν αλλες αγνωστες "θεικες" αποκοσμες δυναμεις και αν παρεμβαινουν ειναι αλλα υποθεση..

εννοείς οτι ο πιστός λόγω της δυνατότητας του να είναι πιο αισιόδοξος, πιστεύοντας πως ο θεος φροντίζει για'υτον, πετυχαίνει και πιο πολύ τον εκάστοτε σκοπό του;

στο παράδειγμα του thread, ο πιστός επιβιώνει του bypass πιο εύκολα λόγω ψυχολογικής κατάστασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εννοείς οτι ο πιστός λόγω της δυνατότητας του να είναι πιο αισιόδοξος, πιστεύοντας πως ο θεος φροντίζει για'υτον, πετυχαίνει και πιο πολύ τον εκάστοτε σκοπό του;

ναι....το σταδιο της πιστης ειναι γνωστο και το αποδεχονται και οι αθεοι ακομα:P... τωρα τα παραπερα....δεν θα αποδειχθουν ισως ποτέ.γιαυτο το λεμε και πιστη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το ότι όμως δεν έχει τις ιδιότητες που του προσδίδουν οι χριστιανοί, δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν υπάρχει, this is my point here. Καμιά φορά οι άθεοι γίνονται πιο χριστιανοί από τους χριστιανούς, μ' έναν παράξενο ανεστραμένο τρόπο, όπως ένα χριστιανός να κοιτούσε τον εαυτό του στον καθρέφτη του Μεγάλου Χάους...

Τι είναι η "ιδιότητα", αδελφέ Όττο; Γιατί ο Θεός "δεν έχει τις ιδιότητες που του προσδίδουν οι χριστιανοί"; Πάντως η χριστιανική θεουργία δεν εννοεί, ότι οι όποιες "ιδιότητες" που Του αποδίδονται, τον "ορίζουν" κιόλας. Απλά πιστεύουν ότι "ενεργεί" και ανάλογα με τις συναφείς εκάστοτε ανθρώπινες περιστάσεις, οι ίδιοι οι άνθρωποι Τον "ευλογούν" ή και Του "παραπονιούνται"( αν δεν τον βρίζουν κιόλας!). Σε τελική όμως ανάλυση, εκλαμβάνεται ως Αΐδιος...
Πράγματι, η ιστορία μαρτυράει, ότι τελικά οι χριστεπώνυμοι υπήρξαν και είμαστε, αντιστρόφως ανάλογοι της αγιότητάς Του! Ή δεν έχει, κατά τη γνώμη σου, ούτε αυτή την "ιδιότητα", ω Μέγα Χάος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τι είναι η "ιδιότητα", αδελφέ Όττο; Γιατί ο Θεός "δεν έχει τις ιδιότητες που του προσδίδουν οι χριστιανοί";

Αν και μπορώ να φέρω πραγματικά άπειρα επιχειρήματα σχετικά με το γιατί ο χριστιανικός θεός είτε δεν είναι πανάγαθος είτε δεν είναι παντοδύναμος, μπορείς να αρκεστείς στα posts μου στο παρόν thread. Περιληπτικά, αν δεχτούμε πως ο θεός σώζει περισσότερους πιστούς που προσεύχονται όταν κάνουν bypass απ΄ότι ανθρώπους που δεν προσεύχονται (πράγμα που θέτει το θέμα του ίδιου του thread) τότε αντί για πανάγαθος είναι μάλλον επιλεκτικός, ιδιοτελής και κάπως ναρκισσιστής. (δεν ξέρω με πόσα "σ" γράφεται αυτό).

Πάντως η χριστιανική θεουργία δεν εννοεί, ότι οι όποιες "ιδιότητες" που Του αποδίδονται, τον "ορίζουν" κιόλας.

Δηλαδή μπορεί να είναι ο θεός των χριστιανών αδύναμος για παράδειγμα; Μπορεί να μην αγαπάει τους πάντες; Αυτές οι ιδιότητες δεν τον ορίζουν;

Αν μιλήσουμε για έναν θεο αδιάφορο προς τα ανθρώπινα, ή ιδιοτελή, ή ανήμπορο να αλλάξει κάτι, μιλάμε ακόμη για τον χριστιανικό θεό; Προφανώς όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
"Η αγάπη μακροθυμεί, συμπεριφέρεται με χρηστότητα η αγάπη, δε ζηλεύει, η αγάπη δε μεγαλοκαυχιέται, δε φουσκώνει από υπερηφάνεια, δε συμπεριφέρεται άσχημα, δε ζητά τα δικά της, δεν παροξύνεται, δε λογίζεται το κακό, δε χαίρει για την αδικία,
συγχαίρει όμως στην αλήθεια.
Όλα τα ανέχεται, όλα τα πιστεύει, όλα τα ελπίζει, όλα τα υπομένει.
Η αγάπη ποτέ δεν πέφτει, αλλά μένει σταθερή και αιώνια."
Προς κορινθίους α' επιστολή Aποστόλου Παύλου

Ο Θεός δεν είναι τίποτε άλλο παρά αγάπη, ανάμεσα στους ανθρώπους είτε τον ονομάζουν Θεό, είτε Αλλάχ ειτε Βούδα είτε είτε............ και η προσευχή αυτό το σκοπό έχει, να αποκαλύψει την αγάπη προς τους ανθρώπους γύρω μας....
αφού η αγάπη θεραπεύει, θεραπεύει και η προσευχή πνευματικά και ψυχικά.....


Η καρδιακή προσευχή βοηθάει όχι μόνον τους άλλους αλλά και τον ίδιο τον εαυτό μας, γιατί βοηθάει να έρθει η εσωτερική καλοσύνη. Όταν ερχόμαστε στην θέση του άλλου, έρχεται φυσιολογικά η αγάπη, ο πόνος, η ταπείνωση, η ευγνωμοσύνη μας στον Θεό με την συνεχή δοξολογία, και τότε η προσευχή για τον συνάνθρωπό μας γίνεται ευπρόσδεκτη από τον Θεό και τον βοηθάει.
Ο γέροντας Παΐσιος για την προσευχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά τώρα με μπέρδεψες. Ποιές από τις δυο λύσεις ήταν των Δαιμόνων της Σκόνης και ποιά των "δικών μας παιδιών" ; Αυτή που ζητούσα επί τρεις μήνες συνειδητά ή η άλλη λύση που μου ήρθε την ίδια στιγμή ;
Εάν όντως την αναζητούσες συνειδητά, ως προϊόν ενόρασης του Ανώτερου εαυτού σου, τότε θα ήξερες ακριβώς ποια ήταν η σωστή λύση και δεν θα ταλαντευόσουν την κρίσιμη στιγμή. Έχεις ανοίξει διάλογο με το Μέγα Χάος (όχι με τον Όττο), πρόσεξε καλά τι σου λέει...

Γιατί εγώ πιστεύω ότι αυτό που ζητάς συνειδητά και επίμονα είναι αυτό που θέλεις κατά βάθος και ότι αν σου έρθει πάει να πει ότι το έχει εγκρίνει ο Ανώτερος Εαυτός, αν όχι δεν στο δίνει γιατί θέλει το καλό σου.
Το συνειδητό σου δεν είναι το Θέλημά σου, αλλιώς όλοι θα το είχαμε βρει και θα ήμασταν αστέρια, ακολουθώντας ο καθένας την ξεχωριστή του τροχιά στο σύμπαν, χωρίς ποτέ να συγκρουόμαστε με κανέναν. Το να ζητάς επίμονα, είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για να μην πάρεις κάτι...

Γράφεις ότι το υποσυνείδητο δεν είναι εγωιστικό ; Αυτό εννοείς ; Το υποσυνείδητο όμως είναι γεμάτο σκουπίδια, μαζεύει όλα τα απωθημένα, άρα σε δεδομένες κρίσιμες στιγμές σου βγάζει όλο τον δυνατό εγωισμό, με πράξεις όπως είναι η εκδικητικότητα και σε εμποδίζει να δεις τη συνολική εικόνα που την βλέπει ο Ανώτερος Εαυτός σου, κοινώς το Πνεύμα σου.
Για να σου μιλήσει ο Ανώτερος Εαυτός σου, ο οποίος είναι πολύ βαθιά κρυμμένος μέσα σου, κάτω από το συνειδητό σου και αυτό που εσύ αποκαλείς "υποσυνείδητο", ενώ εγώ αποκαλώ "βαθύ συνειδητό" (τη χωματερή του συνειδητού μας δηλαδή, τις επεξεργασίες των στοιχείων που παράγει το Εγώ μας, στα όρια της συνείδησης), θα πρέπει να βρεθείς στη λεγόμενη "Κατάσταση της Υψηλής Εγρήγορσης".
Τι σημαίνει όμως αυτό; Το έχουμε ήδη στο θεματάκι μας:

Ως σήμερα η επιστήμη γνώριζε τρείς καταστάσεις του εγκεφάλου: την εγρήγορση, τον «γρήγορο» και τον «αργό» ύπνο. Λοιπόν εμείς ανακαλύψαμε άλλη μιά κατάσταση, που μπορεί να αποκαλεστεί «εγρήγορση προσευχής».
Στο εγκεφαλογράφημα αυτό έχει την ακόλουθη μορφή. Τις στιγμές της εγρήγορσης ο φλοιός του εγκεφάλου δημιουργεί ρυθμούς βιολογικών ρευμάτων συχνότητας 30 χερτς. Ενώ όταν οι μετέχοντες στο πείραμα βυθίζονταν σε εκστατική προσευχή, σημειωνόταν επιβράδυνση των ρυθμών των βιολογικών ρευμάτων μέχρι τα 3 χερτς. Αυτοί οι βραδείς ρυθμοί παρατηρούνται μόνο στα βρέφη ηλικίας 3-4 μηνών. Δηλαδή οι προσευχόμενοι άνθρωποι λες και μετατρέπονται σε βρέφη. Και μετά την προσευχή, ήρεμα επέστρεφαν στον παλιό παλμικό ρυθμό του φλοιού του εγκεφάλου. Μάλιστα αυτές οι νευροφυσικές διαδικασίες συντελούνταν ανεξάρτητα από τη συγκεκριμένη προσευχή και τη γλώσσα που τη διάβαζε ο ιερέας.
Έχουν άραγε τα βρέφη συνείδηση; Μιλάμε για το επίπεδο Δέλτα, το βαθύτερό μας ασυνείδητο. Σου το έχω ξαναγράψει: Ο Κρεμασμένος γνωρίζει ότι το "Ανώτερο" και το "Κατώτερο" είναι πολύ, μα πολύ σχετικές έννοιες, εξ ου και το μυστηριώδες του μειδίαμα. Ο Ανώτερος Εαυτός μας, βρίσκεται στο Βαθύτερο Ασυνείδητο.

Εάν ήθελες λοιπόν να επιλέξεις το σωστό δρόμο, θα έπρεπε να πάψεις να σκέφτεσαι για το ποιος είναι ο σωστό δρόμος, να πάψεις ν' αμφιβάλλεις. Δεν ήταν τυχαίο που ζήτησες ένα και σου δόθηκαν δύο. Το Μέγα Χάος είναι πολύ καλός, αν και πολύ σκληρός δάσκαλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τι είναι η "ιδιότητα", αδελφέ Όττο; Γιατί ο Θεός "δεν έχει τις ιδιότητες που του προσδίδουν οι χριστιανοί";
Ιδιότητα αγαπημένε μου Νωεύ, είναι μια ακτίνα του Ανέσπερου Φωτός, την οποία οι άνθρωποι αντικρίζουν μονάχα εξ αντανακλάσεως και διαμέσου φίλτρων, επειδή ειδάλλως οι οφθαλμοί τους δεν θα μπορούσαν ν' αντέξουν την άμεση Θέασή Του. Κάθε προσπάθεια ορισμού Του, καταλήγει στην αληθινή φύση τούτου του Σύμπαντος Κόσμου, στο Μηδέν, γι' αυτό και ο Θεός δεν μπορεί να έχει τις ιδιότητες που του προσδίδουν οι Χριστιανοί, όπως και οποιοσδήποτε άλλος.

Πάντως η χριστιανική θεουργία δεν εννοεί, ότι οι όποιες "ιδιότητες" που Του αποδίδονται, τον "ορίζουν" κιόλας. Απλά πιστεύουν ότι "ενεργεί" και ανάλογα με τις συναφείς εκάστοτε ανθρώπινες περιστάσεις, οι ίδιοι οι άνθρωποι Τον "ευλογούν" ή και Του "παραπονιούνται"( αν δεν τον βρίζουν κιόλας!). Σε τελική όμως ανάλυση, εκλαμβάνεται ως Αΐδιος...
Ακριβώς, ως Αΐδιος, δηλαδή χωρίς ιδιότητες (εξ ου και Άδης ή Άιδης, όπως έχουμε ξαναγράψει).

Ο Θεός δεν ενεργεί. Έφτιαξε, ή σωστότερα Διανοήθηκε ένα σύμπαν (ίσως και μια απειρία συμπάντων) κι έκτοτε σιώπησε και το παρατηρεί. Οι άνθρωποι δρουν, αλληλεπιδρούν με το Μέγα Χάος, ή κατ' άλλους Σκοτεινή Θάλασσα της Αντίληψης, ή κατ' άλλους Μπίνα τη Μεγάλη Μητέρα και λαμβάνουν το αντίτιμο της δράσης τους. Ύβρις ή Προσευχή δεν ενοχλούν ούτε ευχαριστούν τη Θεότητα, απλά έχουν το τίμημά τους ως νομοτέλεια.

Δυστυχώς οι άθεοι αδυνατούν να συλλάβουν μια τέτοια θεώρηση, εγκλωβισμένοι στα στενά πλαίσια της θεοκρατικής αντίληψης, την οποία θεωρούν ότι αναιρούν, θέτοντας απλώς ένα αρνητικό πρόσημο, στην ίδια στενή και πεπερασμένη νοηματική απόλυτη τιμή.

Πράγματι, η ιστορία μαρτυράει, ότι τελικά οι χριστεπώνυμοι υπήρξαν και είμαστε, αντιστρόφως ανάλογοι της αγιότητάς Του! Ή δεν έχει, κατά τη γνώμη σου, ούτε αυτή την "ιδιότητα", ω Μέγα Χάος;
Δεν γνωρίζω τι ακριβώς σημαίνει η "Αγιότητα". Ενώ την έχω συχνά ακούσει, ποτέ δεν μου έχει επεξηγηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν και μπορώ να φέρω πραγματικά άπειρα επιχειρήματα σχετικά με το γιατί ο χριστιανικός θεός είτε δεν είναι πανάγαθος είτε δεν είναι παντοδύναμος, μπορείς να αρκεστείς στα posts μου στο παρόν thread. Περιληπτικά, αν δεχτούμε πως ο θεός σώζει περισσότερους πιστούς που προσεύχονται όταν κάνουν bypass απ΄ότι ανθρώπους που δεν προσεύχονται (πράγμα που θέτει το θέμα του ίδιου του thread) τότε αντί για πανάγαθος είναι μάλλον επιλεκτικός, ιδιοτελής και κάπως ναρκισσιστής. (δεν ξέρω με πόσα "σ" γράφεται αυτό).



Δηλαδή μπορεί να είναι ο θεός των χριστιανών αδύναμος για παράδειγμα; Μπορεί να μην αγαπάει τους πάντες; Αυτές οι ιδιότητες δεν τον ορίζουν;

Αν μιλήσουμε για έναν θεο αδιάφορο προς τα ανθρώπινα, ή ιδιοτελή, ή ανήμπορο να αλλάξει κάτι, μιλάμε ακόμη για τον χριστιανικό θεό; Προφανώς όχι.

Φίλε Νεκροπεθαμένε, ποιος είναι ο "θεός των χριστιανών";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εάν όντως την αναζητούσες συνειδητά, ως προϊόν ενόρασης του Ανώτερου εαυτού σου, τότε θα ήξερες ακριβώς ποια ήταν η σωστή λύση και δεν θα ταλαντευόσουν την κρίσιμη στιγμή. Έχεις ανοίξει διάλογο με το Μέγα Χάος (όχι με τον Όττο), πρόσεξε καλά τι σου λέει...

Μα τη λύση που μου πρότεινε το υποσυνείδητο την απέρριψα χωρίς δεύτερη κουβέντα γιατί δεν μου πάει. Δεν ταλαντεύτηκα καθόλου, γιατί ξέρω απόλυτα ότι αυτό που μου προσφέρθηκε δεν μου αρέσει και ότι θα με κάνει να υποφέρω. Τι να έκανα δηλαδή ; Να δεχόμουν μια λύση που ήξερα ότι θα με πονούσε τρεις φορές περισσσότερο ; Πού είναι η ταλάντευση ; Μιλάμε για άλλα πράγματα νομίζω. Κι όταν γράφω ότι συνειδητά ζητάω, δεν εννοώ ότι δεν υπάρχει συναίσθημα ή καρδιά όταν ζητάω. Ζητάνε τα όνειρά μου, ζητάει η καρδιά μου, ζητάει ο Ανώτερος Εαυτός μου, αλλά παρεμβάλλεται και με υπονομεύει το υποσυνείδητο. Αυτο συνέβαινε και συμβαίνει πάντα με όλους τους ανθρώπους.

Γράφεις ακόμα
Για να σου μιλήσει ο Ανώτερος Εαυτός σου, ο οποίος είναι πολύ βαθιά κρυμμένος μέσα σου, κάτω από το συνειδητό σου και αυτό που εσύ αποκαλείς "υποσυνείδητο", ενώ εγώ αποκαλώ "βαθύ συνειδητό" (τη χωματερή του συνειδητού μας δηλαδή, τις επεξεργασίες των στοιχείων που παράγει το Εγώ μας, στα όρια της συνείδησης), θα πρέπει να βρεθείς στη λεγόμενη "Κατάσταση της Υψηλής Εγρήγορσης"
Tι σε κάνει να πιστεύεις με τόση απόλυτη βεβαιότητα τι θέλει ο Ανώτερος μου Εαυτός και τί η χωματερή ; Εγώ ο ίδιος μόλις μετά βίας κατάφερα να τα ξεχωρίσω πριν λίγο καιρο μ'αυτή τη δοκιμασία. Αν ήξερες τη 2η λύση που μου προτάθηκε, σίγουρα θα συμφωνούσες μαζί μου ότι με υπονόμευσε η χωματερή, και ότι η 2η λύση δεν ήταν για το καλό μου. Είναι η η ίδια η διαβολή προσοπωποιημένη και αν την έστειλε το Χάος όπως λες, δεν του είμαι καθόλου υπόχρεος, μόνο που ξέρω ότι ΔΕΝ την έστειλε το χάος αλλά η χωματερή του υποσυνείδητου για να με απομακρύνει κι άλλο από αυτό που ζητούσα καρδιακά και αληθινά πάρα πολύ καιρό τώρα ! Εκτός αν ταυτίζεις το υποσυνείδητο με το Μέγα Χάος, που εγώ τουλάχιστον βρίσκω ότι δεν έχουν καμμία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Φίλε Νεκροπεθαμένε, ποιος είναι ο "θεός των χριστιανών";

Ο θεός έτσι όπως τον έχουν φανταστεί οι χριστιανοί. Αυτός που μας διαφήμησαν στο σχολείο. Γιατί ρωτάς κάτι για το οποίο ξέρεις την απάντηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στάλθηκαν δυο δρόμοι αμέσως, αλλά επέλεξα το δρόμο που δεν έβγαζε πουθενά γιατί πίστευα ότι αυτός ήταν ο κατάλληλος δρόμος για μένα.

Μα τη λύση που μου πρότεινε το υποσυνείδητο την απέρριψα χωρίς δεύτερη κουβέντα γιατί δεν μου πάει. Δεν ταλαντεύτηκα καθόλου, γιατί ξέρω απόλυτα ότι αυτό που μου προσφέρθηκε δεν μου αρέσει και ότι θα με κάνει να υποφέρω.
[...]
Αν ήξερες τη 2η λύση που μου προτάθηκε, σίγουρα θα συμφωνούσες μαζί μου ότι με υπονόμευσε η χωματερή, ...

Αναρωτιέμαι γιατί πιστεύεις ότι σου δόθηκαν δύο "λύσεις".
Λες πως η μια λύση δεν οδηγούσε πουθενά, ενώ η άλλη δεν σου άρεσε και θα σε έκανε να υποφέρεις.

Λύση θα ονόμαζα αυτό που αν μη τι άλλο θα οδηγούσε σε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα αν όχι στο ιδανικό αποτέλεσμα. Μια πραγματική λύση θα σε απεγκλώβιζε, θα σε απελευθέρωνε και θα σε τοποθετούσε σε μια ροή που δεν θα χρειαζόταν καμία εκλογίκευση.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, μήπως η προσευχές σου δεν εισακούστηκαν ακόμα;
Μήπως αυτό είναι το παιχνίδι που σου παίζει το υποσυνείδητο; :hmm:

Γιατί ρωτάς κάτι για το οποίο ξέρεις την απάντηση;
Εικάζω πως γι' αυτόν ακριβώς το λόγο έγινε η ερώτηση.
Επειδή νομίζουμε πως ξέρουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι γιατί πιστεύεις ότι σου δόθηκαν δύο "λύσεις".
Λες πως η μια λύση δεν οδηγούσε πουθενά, ενώ η άλλη δεν σου άρεσε και θα σε έκανε να υποφέρεις.

Λύση θα ονόμαζα αυτό που αν μη τι άλλο θα οδηγούσε σε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα αν όχι στο ιδανικό αποτέλεσμα.

Μα αυτό έγινε Ιsi μου ! Στάλθηκε αυτό που είναι ικανοποιητικό αλλά όχι ιδανικό. Αυτό που ζητούσα πολύ καιρό, η μία λύση, αλλά εγώ το έδιωξα παραπλανημένος από το υποσυνείδητο, γιατί την ίδια στιγμή, την ίδια ακριβώς, μου στάλθηκε και η δεύτερη λύση βρε Ιζι, και η δεύτερη ήταν από την χωματερή. Το λέω τόσο απλά, γιατί μπερδεύεστε ; :) Η δεύτερη λύση φάνταζε τόσο ιδανική, αλλά μόνο προς στιγμήν, και γι'αυτό τσίμπησα και την πάτησα. Πες ότι σου προσφέρονται δυο κουτιά, ξέρεις ότι το ένα έχει μέσα κάτι πολύτιμο, αλλά κάτι σου λέει (η φωνή του εισβολέα) ότι το άλλο έχει μέσα κάτι ακόμα πιο πολύτιμο. Δεν είσαι όμως βέβαιος για το περιεχόμενο του 2ου κουτιού και ρισκάρεις να το ανοίξεις αυτό και τότε βλέπεις ότι άνθρακες ο θησαυρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top