Προσευχές: τις ακούει ο Θεός; Μπορούν να θεραπεύσουν;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το λέω τόσο απλά, γιατί μπερδεύεστε ;

Γιατί εσύ μιλάς για "λύσεις" κι εμείς (εγώ...) βλέπω "δεσίματα" :D

Καλά ξεμπερδέματα! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο θεός έτσι όπως τον έχουν φανταστεί οι χριστιανοί. Αυτός που μας διαφήμησαν στο σχολείο. Γιατί ρωτάς κάτι για το οποίο ξέρεις την απάντηση;

Φίλε μου, ξέρω μία απάντηση, που μάλλον δε σε βρίσκει σύμφωνο, γι΄αυτό...

...Ο Θεός δεν ενεργεί. Έφτιαξε, ή σωστότερα Διανοήθηκε...

Αγαπημένε μου Όττο, θαρρώ πως μόνον οι νεκροί δεν ενεργούν. Αλλά εδώ μιλάμε για "Θεό ζώντων ανθρώπων", για τον Δημιουργό, που είπε και εγένετο, και "συνεχίζει να εργάζεται". Ο Θεός δεν είναι μία μηχανή σε αδράνεια, νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Φίλε μου, ξέρω μία απάντηση, που μάλλον δε σε βρίσκει σύμφωνο, γι΄αυτό...

...γι' αυτό λες να μην την αναφέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...γι' αυτό λες να μην την αναφέρεις;

Όχι, αλλά επειδή δεν βρίσκω νόημα να αντιπαρατεθώ σε γενικόλογους αφορισμούς του τύπου " όπως τον έχουν φανταστεί οι χριστιανοί". Εξάλλου, προσωπικά "σε ποιον Θεό πιστεύω", θαρρώ πως το έχω διατρανώσει όχι λίγες φορές, εδώ στο φόρουμ. Αν κάπου στα γραφόμενα μου εντοπίζεις "φαντασία", θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου το επισημάνεις! Όχι βεβαια πως έχω πρόβλημα με την φαντασία- αντίθετα μάλιστα, τη θεωρώ ανθρώπινο προσόν-, αλλά τον Θεό ή τα όποια ¨λειτουργικά" Του "πνεύματα", τα ζει κανείς, ανεξάρτητα απ' αυτήν. Προηγείται, νομίζω, η ζωή, από... τη φαντασία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιατί εσύ μιλάς για "λύσεις" κι εμείς (εγώ...) βλέπω "δεσίματα" :D

Καλά ξεμπερδέματα! :yes:

Αυτό είναι σχεδόν κατάρα. Λυμένος και ελεύθερος στην μέση της Ερήμου. Να λείπει το βύσινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό είναι σχεδόν κατάρα. Λυμένος και ελεύθερος στην μέση της Ερήμου. Να λείπει το βύσινο.

"...κι αν σε σκιά θανάτου περπατήσω στην κοιλάδα, εσύ είσαι η βακτηρία μου!"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Όχι, αλλά επειδή δεν βρίσκω νόημα να αντιπαρατεθώ σε γενικόλογους αφορισμούς του τύπου " όπως τον έχουν φανταστεί οι χριστιανοί". Εξάλλου, προσωπικά "σε ποιον Θεό πιστεύω", θαρρώ πως το έχω διατρανώσει όχι λίγες φορές, εδώ στο φόρουμ. Αν κάπου στα γραφόμενα μου εντοπίζεις "φαντασία", θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου το επισημάνεις! Όχι βεβαια πως έχω πρόβλημα με την φαντασία- αντίθετα μάλιστα, τη θεωρώ ανθρώπινο προσόν-, αλλά τον Θεό ή τα όποια ¨λειτουργικά" Του "πνεύματα", τα ζει κανείς, ανεξάρτητα απ' αυτήν. Προηγείται, νομίζω, η ζωή, από... τη φαντασία!

Πρέπει να αποφασίσεις τι πιστεύεις νομίζω.

Από τη μια παρουσιάζεις τον θεό απογυμνωμένο απο ιδιότητες -αδύνατον να τον ορίσεις κτλ-, απο την άλλη όταν αναφέρομαι σε έναν θεό με ιδιότητες (τον θεό στον οποίο οι χριστιανοί πιστεύουν - που είναι πανάγαθος και παντοδύναμος και πανταχού παρών- ναι, έτσι τον ορίζουν, αν μπορείς να με διαψεύσεις πολύ θα χαρώ) σαν δημιούργημα φαντασίας, το μεταφράζεις σε γενικόλογο αφορισμό.

Για αρχή, τι το γενικόλογο έχει. Και για τη συνέχεια, τι απ όλα πιστεύεις;

Ξέρεις, δεν είναι το ύφος που υποδεικνύει την ποιότητα της συμμετοχής κάποιου στον διάλογο. Είναι το περιέχομενο και η αντιπαράθεση με επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
"...κι αν σε σκιά θανάτου περπατήσω στην κοιλάδα, εσύ είσαι η βακτηρία μου!"...

Η αγάπη ήταν και είναι μέσα μου η μόνη ενέργεια, είχε και έχει μεγάλη δύναμη, και θα πάψει να έχει μέχρι να αφήσω τα κόκκαλά μου στην "ερημο". Εγω χριστιανός δεν είμαι, αλλά αυτή που εσύ λες Χριστού αγάπη, η ανιδιοτελής, αυτή είναι που πέταξε την προσφερόμενη βακτηρία. 'Οχι στα εύκολα ! 'Οχι στους παρηγορητικούς λόγους! 'Οχι στις ψεύτικες βακτηρίες ! 'Οχι στις πρόχειρες λύσεις ! Θα τα είχα και αύριο αν ήθελα μια βακτηρία ! Δεν τα θέλω κατά βάθος, γιατί όσο κι αν δεν μου φαίνεται από μικρός δοκίμαζα τα όρια και τις αντοχές μου και ήθελα να τα ξεπερνώ. 'Η όλα ή τίποτα ! Ενάντια στους "εισβολείς'" και στις βακτηρίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... 'Η όλα ή τίποτα ! Ενάντια στους "εισβολείς'" και στις βακτηρίες!

Ωιμέ, φίλε μου Δόκτορα! Ποιοι είναι οι "εισβολείς" και ποια, η "βακτηρία";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ωιμέ, φίλε μου Δόκτορα! Ποιοι είναι οι "εισβολείς" και ποια, η "βακτηρία";

Ξέρεις ποιά ήταν η προσφερόμενη βακτηρία και ο εισβολέας (η δεύτερη λύση). Κοίταξε ξανά τα pm σου και θα καταλάβεις...
Ψευτοβακτηρία. Την πέταξα αυτή την βακτηρία, εννοώ ότι δεν θέλω να περπατάω με βακτηρίες, δεν εννοώ τη βακτηρία της πίστης. Μπέρδεμα σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπημένε μου Όττο, θαρρώ πως μόνον οι νεκροί δεν ενεργούν. Αλλά εδώ μιλάμε για "Θεό ζώντων ανθρώπων", για τον Δημιουργό, που είπε και εγένετο, και "συνεχίζει να εργάζεται". Ο Θεός δεν είναι μία μηχανή σε αδράνεια, νομίζω...

Κανείς δημιουργός δεν δημιούργησε τον εαυτόν του!! Ας ανασκευάσω ωστόσο το "δεν ενεργεί", αντικαθιστώντας το με το "δεν δρα", τουλάχιστον όχι με την έννοια που το αντιλαμβανόμαστε εμείς οι άνθρωποι. Η θεότης είναι κατά τη γνώμη μου "ακίνητη", αφού δεν υπάρχει σημείο αναφοράς έξω απ' αυτήν, ώστε να ορίζεται η κίνηση. Με τον ίδιο τρόπο είναι αδρανές, αφού δεν υπάρχει σημείο αναφοράς τέτοιο ώστε η δράση του να γίνεται αντιληπτή.

Η εκδήλωση της Θείας Νόησης, που αντιστοιχεί στο Κέτερ, είναι που έδωσε κίνηση στο Σύμπαν, που έδωσε πνοή και νόηση στον άνθρωπο, εκείνη είναι το σημείο αναφοράς σε σχέση με το οποίο εμείς δρούμε ή κινούμαστε. Το Μέγα Χάος, που όπως πρόσφατα ανακάλυψα αντιστοιχεί στο Μπίνα, αποτελεί την εκδήλωση της νομοτέλειας που παρήγαγε η Νόηση, με αυτό αλληλεπιδρούν όλες οι πέραν της Αβύσσου εκδηλώσεις, αυτό ενώνει όλες τις μορφές στο υλικό σύμπαν σε μια ενότητα και τις επαναφέρει στην κοιτίδα τους. Αυτό εισακούει τις προσευχές και τις κατάρες μας, υλοποιεί τους φόβους μας, ξεπληρώνει τις ύβρεις, τις αμαρτίες ή τις αγαθοεργίες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσευχες: τις ακουει ο Θεος;

Εγω κατι σε αιωνια σιωπη και κωφωση το βλεπω το πραγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το Μέγα Χάος, που όπως πρόσφατα ανακάλυψα αντιστοιχεί στο Μπίνα, αποτελεί την εκδήλωση της νομοτέλειας που παρήγαγε η Νόηση, με αυτό αλληλεπιδρούν όλες οι πέραν της Αβύσσου εκδηλώσεις, αυτό ενώνει όλες τις μορφές στο υλικό σύμπαν σε μια ενότητα και τις επαναφέρει στην κοιτίδα τους. Αυτό εισακούει τις προσευχές και τις κατάρες μας, υλοποιεί τους φόβους μας, ξεπληρώνει τις ύβρεις, τις αμαρτίες ή τις αγαθοεργίες μας.

Δεν ταυτίζεις το Χάος με την 'Αβυσσο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πρέπει να αποφασίσεις τι πιστεύεις νομίζω.

....

... Και για τη συνέχεια, τι απ όλα πιστεύεις;

Ξέρεις, δεν είναι το ύφος που υποδεικνύει την ποιότητα της συμμετοχής κάποιου στον διάλογο. Είναι το περιέχομενο και η αντιπαράθεση με επιχειρήματα.

- Βασικά, στο μόνο που θεωρώ πως "συγχωρείται" να πιστεύω είναι, ότι υπάρχει Θεός. Από εκεί και πέρα, στο ζήτημα των συνεπειών αυτής και μόνον της πίστης, νομίζω πως οι άνθρωποι αρχίζουμε να μπερδεύουμε τον υποκειμενισμό μας, με την αναζητούμενη αλήθεια.Γι' αυτό προσωπικά διατηρώ μία αρχή: προτιμώ την "πίστη από αγάπη" κι όχι την "αγάπη από πίστη". Υπό την έννοια αυτή, συμπλέοντας και με τους Έλληνες τραγωγούς(κυρίως τον Ευριπίδη), πιστεύω ότι "ο Θεός αγάπη εστί", γιατί πράγματι, κάθε άλλη "ιδιότητα" που μπορεί να του αποδοθεί, αλλά στην πράξη έρχεται σ' αντίθεση με την "αγάπη", απλά αφορά κάποιο απ' τα "λειτουργικά πνέυματά" Του(αγγέλους και λοιπά δαιμόνια).
-Αδελφέ μου, αν η αναφορά σου στο ύφος αφορά το δικό μου, σου ζητώ συγνώμη, γιατί κατά τα άλλα σχετικά με τον διάλογο, συμφωνώ απόλυτα. Πάντως θέλω να σε διαβεβαιώσω, πως αν μου "ξέφυγε" το ύφος, έγινε ανεξάρτητα από τις διαθέσεις μου απέναντι στο πρόσωπό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πολύ Στον Θεό αλλά έχω και μια άλλη θεωρία. Ο άνθρωπος μπορεί να καταφέρει τα πάντα με την δύναμη του μυαλού του τότε αν πιστέψει ότι πραγματικά Στον Θεό και προσευχηθεί με την πίστη και με την δύναμη του μυαλού του θα μπορούσε να θεραπεύσει τον άρρωστο. Στις μέρες μας ήδη υπάρχουν άνθρωποι που λένε ότι μπορούν να θεραπεύουν κάποιες ασθένειες όπως π.χ. (Καρκίνος κ.λπ.). :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top