Το Ανωτατο Ον - Ο Άνθρωπος

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Μην ανησυχείς δεν πρόκειται να κάνω τον νταή στο ιντερνετ,ούτε να κανονίζω "μονομαχίες"

δεν ανησυχουσα φιλτατε...

Με αυτή τη λογική και το ψωμί είναι του φούρναρη και κανένας δεν έχει δικαίωμα να το φάει εκτός από το φούρναρη.Έλα όμως που ο φούρναρης δε θα έφτιαχνε ψωμί αν δεν ήταν ο αργότης που θα του δώσει σιτάρι...και μια ολόκληρη αλυσίδα ανθρώπων που όλοι συνέβαλαν με τον τρόπο τους.

φυσικα και κανενας δεν εχει δικαιομα να φαει το ψωμι του φουρναρη. Εκτος αν του προσφερει κατι σαν ανταλαγμα.

εδω βεβαια τιθεται το αλλο θεμα. Το να φτιαχνεις ψωμι ειναι απο σχετικα εως πολυ ευκολο, το να φτιαχνεις διαστημοπλοια οχι. Βεβαια δεν απαξιωνω το φουρναρη καθε αλλο. Απλα λεω οτι οι φουρναρεοι που ειναι *ικανοι* στη δουλεια τους (το ιδιο και με τους αγροτες κτλ) ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ σε σχεση με το συνολικο πλυθησμο. Αυτοι που ειναι καλοι στη δουλεια τους φαινονται και ξεχωριζουν.

Ο άνθρωπος είναι ικανότερος για επιβίωση.Είναι το μόνο ζώο που έχει τέτοια εξάπλωση στον πλανήτη κάτω από όλες τις συνθήκες.
Βέβαια, το ότι είναι το ικανότερο είδος στο να επιβιώνει, δε σημαίνει ότι θα επιβιώσει κιόλας.Υπάρχει τεράστια απόσταση μεταξύ των δυνατοτήτων που έχει κάποιος και στο τί κάνει τελικά.

Λαθος, οι μυγες, οι κατσαριδες, τα ποντικια κτλ εχουν σαφεστατα μεγαλυτερη εξαπλωση, τρομακτικα μεγαλυτερους πλυθησμους και υπαρχουν τα τελευταια 300.000.000 χρονια χωρις καμια πρακτικα μεταβολη = ειναι τελεια.

Όπως και να το κάνουμε είναι χαρακτηριστικό όλων των ανθρώπων να χρησιμοποιούν τεχνολογία.Γιατί τεχνολογία είναι να πάρεις 2 πέτρες και να τις χτυπάς μέχρι η μία να γίνει μυτερή, ή να ακονίσεις ένα κομμάτι ξύλο.Με αυτή την απλή τεχνολογία ήταν που κυριάρχησε ο άνθρωπος.

Nope, ειναι χαρακτηριστικο των ΔΥΤΙΚΩΝ ανθρωπων να εχουν *διαθεσημη* τεχνολογια (και οχι να παραγουν, την παραγωγη (το inovation τεσπα) το κανουν ελαχιστοι) ολοι οι υπολοιποι απλα γενοβολανε στα κουνελια και ελπιζουν να μην παιθανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λαθος, οι μυγες, οι κατσαριδες, τα ποντικια κτλ εχουν σαφεστατα μεγαλυτερη εξαπλωση, τρομακτικα μεγαλυτερους πλυθησμους και υπαρχουν τα τελευταια 300.000.000 χρονια χωρις καμια πρακτικα μεταβολη = ειναι τελεια.

The Hellstrom Chronicle (1971)
A scientist explains how the savagery and efficiency of the insect world could result in their taking over the world.
Αν το βρείτε δείτε το, ...και τα λέμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
δεν ανησυχουσα φιλτατε....

Δεν είμαι φίλτατος,
Στα άλλα μπορεί να έχεις δίκιο οσο αφορά την επιβίωση αλλά το θέμα είναι ότι τα υπόλοιπα ζωάκια δεν θα έχουν την ευκαιρία να ξεφύγουν απο το εξελικτικό μονοπάτι(τουλάχιστον σε κάτι εκατομμύρια χρόνια απο τώρα)όπως μπορεί να κάνει η ανθρωπότητα και να "εξελιχθούν" μόνα τους σε κάτι που θεωρείται καλύτερο(βλέπε transhumanism).Επίσης παρατηρώ στα post σου ότι είσαι ελαφρώς ελιτιστής(βγάζοντας όμως έξω τον εαυτό σου απο την ελίτ) φυσικά ξέρεις που οδηγεί το μονοπάτι του ελιτισμού στην ανθρωπότητα, συνήθως στην αντίθετη κατεύθυνση απο αυτή που προορίζεται.

Και για να κλείσω πλέον την συζήτηση μια συμβουλή:
Μην δημιουργείς τσακωμούς με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις στο ιντερνετ,και μάλιστα προσπαθείς να τις μεταφέρεις έξω απο αυτό.Κάποιοι παίρνουν τα πράγματα πολύ σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Και για να κλείσω πλέον την συζήτηση μια συμβουλή:
Μην δημιουργείς τσακωμούς με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις στο ιντερνετ,και μάλιστα προσπαθείς να τις μεταφέρεις έξω απο αυτό.Κάποιοι παίρνουν τα πράγματα πολύ σοβαρά.

δεν εχω βρει κανενα μεχρι τωρα, γενικος οι ανθρωποι που πουλανε εξυπναδα ειναι ανοητοι και φυγοπονοι. Οσοι μπορουν να κρατησουν ενα επιπεδο υποτηποδες (ητοι δεν με αναγκαζουν να λεω τα ιδια και τα ιδια δειχνοντας μια απιστευτη ανικανοτητα να καταλαβουν τι λεω) ποτε δεν ειναι προκλητικοι.

Εχω, δε, διαπιστωσει οτι μια παραλαγη αυτου ισχυει και στις αμμεσες διαπροσωπικες επαφες, ητοι, οσοι εχουν παρουσιαστικο ας πουμε ρωμαλαιο, δεν ειναι μαλακες, οι ποντικομουριδες απο την αλλη εχουν μια ταση να ειναι εκνευριστικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
δεν εχω βρει κανενα μεχρι τωρα, γενικος οι ανθρωποι που πουλανε εξυπναδα ειναι ανοητοι και φυγοπονοι. Οσοι μπορουν να κρατησουν ενα επιπεδο υποτηποδες (ητοι δεν με αναγκαζουν να λεω τα ιδια και τα ιδια δειχνοντας μια απιστευτη ανικανοτητα να καταλαβουν τι λεω) ποτε δεν ειναι προκλητικοι.

Εχω, δε, διαπιστωσει οτι μια παραλαγη αυτου ισχυει και στις αμμεσες διαπροσωπικες επαφες, ητοι, οσοι εχουν παρουσιαστικο ας πουμε ρωμαλαιο, δεν ειναι μαλακες, οι ποντικομουριδες απο την αλλη εχουν μια ταση να ειναι εκνευριστικοι.

To θέμα είναι ότι αν βρείς κάποιον τέτοιον θα είναι πρώτη και τελευταία,τόσα έχουμε ακούσει.Οσο για τα άλλα τουλάχιστον συμφωνούμε σε ένα πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Εχω, δε, διαπιστωσει οτι μια παραλαγη αυτου ισχυει και στις αμμεσες διαπροσωπικες επαφες, ητοι, οσοι εχουν παρουσιαστικο ας πουμε ρωμαλαιο, δεν ειναι μαλακες, οι ποντικομουριδες απο την αλλη εχουν μια ταση να ειναι εκνευριστικοι.


Aυτό κάνεις έναν μικρό κόπο να μου το εξηγήσεις?:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχετε σκεφτεί ποτέ ότι κάποια είδη υπάρχουν κι έχουν εξελιχθεί ακριβώς επειδή υπάρχει και εξελίχθηκε ο άνθρωπος?


αντιγράφω απ την τελευταία σελίδα του science illustrated (ψιλο-επιστημονικό περιοδικό ευρείας κυκλοφορίας)
ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΕΥΧΟΣ
"Τα ζώα εκμεταλλεύονται την επιτυχία μας. Πάρα πολλά είδη ζώων κατάφεραν να επιβιώσουν αποκλειστικά και μόνο χάρη στην εξάπλωση του ανθρώπου."

Επίσης... και πάλι στην τελευταία σελίδα...
"Όλα ξεκίνησαν με τη φωτιά. Όταν οι πρόγονοι μας έμαθαν να ανάβουν φωτιά, έθεσαν τα θεμέλια για την κατάκτηση του κόσμου απ τον άνθρωπο. Η επέλαση μας διασφαλίστηκε από δέκα εφευρέσεις, όπως ο τροχός, η γραφή, τα χρήματα, η τουαλέτα και τα εμβόλια"

!!!!!!!!

Δεν χρειάζεται να περιμένω το επόμενο τεύχος για να συμφωνήσω με τις μικρές αυτές παραγράφους....

ο άνθρωπος δεν είναι ανώτερος με την ένοια ότι όλα τα άλλα είδη είναι για πέταμα...
Και μόνο το γεγονός ότι ο άνθρωπος ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ για να εξασφαλιστεί η παρουσία του στον πλανήτη, αυτόματα τον κάνει ΜΗ ΑΥΤΟΝΟΜΟ είδος και άρα ΜΗ ΤΕΛΕΙΟ....
έχει όμως γενετικά προσαρμοστεί με τέτοιο τρόπο ώστε να θεωρούμαστε ανώτεροι έναντι άλλων ειδών.

Αν συναγωνιστούμε ένα καρχαρία ή μια φάλαινα στο φυσικό τους περιβάλλον, ΦΥΣΙΚΑ και είμαστε κατώτεροι... θα μας ξεσκίσουν.
Με το ίδιο σκεπτικό όμως, μια φάλαινα δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να πατήσει στο φεγγάρι....

Η ανωτερότητα λοιπόν, μάλλον έγγυται στο ΣΕ ΤΙ αναφερόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Η ανωτερότητα λοιπόν, μάλλον έγγυται στο ΣΕ ΤΙ αναφερόμαστε.

ergo δεν ειμαστε ανωτεροι, ειμαστε διαφορετικοι. Αυτο λεω απο την αρχη, αλλα κανεις δεν με ακουει.

Aυτό κάνεις έναν μικρό κόπο να μου το εξηγήσεις?:redface::redface::redface:

αν εισαι καλος σε κατι παει να πει οτι εχεις προσπαθησει για να το καταφερεις, δηλαδη εχει ιδρωσει ο κωλαρακος σου, αρα εχεις μαθει να μην εισαι μαλακας. Αυτο εννοω.

To θέμα είναι ότι αν βρείς κάποιον τέτοιον θα είναι πρώτη και τελευταία,τόσα έχουμε ακούσει.Οσο για τα άλλα τουλάχιστον συμφωνούμε σε ένα πράγμα.

λες ε? That remains to be seen.

αλλα here we are να ανταλασουμε νταηλικια απο πληκτρολογια. Μαγκεια, κλανια εξατμιση και κωλος φινιστρινι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
mentor:

η επιστιμη ειναι δογμα?! τι αλλο θα ακουσουμε πια

δεν ξερω τι χρειαζεσαι εσυ για να "νοιωθεις ανωτερος απο τα ζωα" εγω προσωπικα δεν χρειαζομαι δογματα ουτε νοιωθω ανωτερος απο τα ζωα, διαφορετικος ναι, ανωτερος...γιατι? τραβα γαργαλησε τα @@ μιας αρκουδας να δεις την ανωτεροτητα σου

Θέλω να σου πω, οτί το θέμα σου μου κέντρισε την προσοχή(κοιτάζοντας βέβαια και μερικές απόψεις παρακάτω.Ο Λόγος που μου κέντρισε την προσοχή, έχει να κάνει με το άμμεσο μέλλον μου.Ζήτημα είναι αν έχουν περάσει δύο 24ωρα.Πήγαινα να πάρω τσιγάρα και παρατηρώ κάτω στο έδαφος κάτι "άμοιρα" μυρμηγκάκια.Και αναρρωτιέμαι...Υπάρχει κάτι που με υποκαθιστά ανώτερο από αυτά τα ζώα;...................κάτι μου λέει οτί είμαστε σχεδόν το ίδιο....σκέφτομαι ότι η λογική μου, είναι η κορόνα μου.Αλλά ποιος λέει οτί αυτά δεν έχουν;Σκέφτομαι οτί είμαι το πιο δυνατό ζώο πάνω στον πλανήτη.Αυτά απλά μπορούν να σηκώσουν το βάρος τους μερικές φορές δεκαπλάσια!Η επόμενη μέρα, μοιάζει με την τελευταία.Ίσως και γι' αυτά το ίδιο.Πώς και πότε δημιουργήθηκε το καθένα;Ξέρουμε;Ποιο θα επικρατήσει περισσότερο; Ξέρουμε;Βασικά ο άνθρωπος γνωρίζει τα πάντα και τίποτα.Στην πραγματικότητα νομίζω οτί ο άνθρωπος δε θα καταφέρει να αποδείξει ποτέ οτί είναι ο βασιλιάς των ζώων.Προσωπικά νομίζω, οτί απλά ο άνθρωπος, είναι άρρητα συνδεδεμένος με όλους τους ζωντανούς οργανισμούς που επιπλέουν πάνω στη γη.Ένας θεός ειναι ανώτερος από τον άνθρωπο και ένα ζώο είναι κατώτερο από αυτόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
σκέφτομαι ότι η λογική μου, είναι η κορόνα μου.Αλλά ποιος λέει οτί αυτά δεν έχουν;Σκέφτομαι οτί είμαι το πιο δυνατό ζώο πάνω στον πλανήτη.Αυτά απλά μπορούν να σηκώσουν το βάρος τους μερικές φορές δεκαπλάσια!

ειναι εντυποσιακο πως οι ανθρωποι μπερδευουν τα επιτευγματα των λιγων ανθρωπων με την δικη τους αξια...

ΕΣΥ (η εγω) δεν πηγαμε στο φεγγαρι, δεν φτιαξαμε την φωτια, δεν κλεισαμε αρκουδες στο κλουβι. Αυτα τα εκαναν λιγοι, εξυπνοι ανθρωποι, η συντρηπτικη πληοψηφια των ανθρωπων απλα χρησημοποιει και περιμενει να ψωφησει χωρις να προσφερει τιποτα.

ΕΣΥ δεν εισαι δυνατος, αυτος που εφτιαξε το τανκ και το f16 ειναι...

Λες οτι η λογικη σου ειναι η κορονα σου, εισαι σιγουρος οτι μπορεις να χειρηστεις την λογικη με τοσο καλο τροπο? Σορρυ αλλα το οτι μπορεις να καταλαβεις οτι ο αστυνομικος δεν ειναι μπουζουκι δεν σε κανει φιλοσοφο.

Δεν τα λεω για να σε προσβαλω, και εγω στην ιδια μοιρα ειμαι, το εσυ ειναι γενικολογικο. Απλα ειναι εντυποσιακο πως τα επιτευγματα της ανθρωποτητας ειναι κοινο κτημα (οι αμερικανοι πηγαν στο φεγγαρι ως εκ τουτου εγω ως ανθρωπος ειμαι εξυπνος γιατι πηγαν οι αμερικανοι στο φεγγαρι) αλλα οι φρικαλεοτητες και οι ΒΛΑΚΕΙΕΣ δεν ειναι publick domain, i.e. αυτοι που εκαναν τις σφαγες στη ρουαντα ηταν σιχαμενοι αλλα δεν ειναι χαρακτηριστικο της ανθρωποτητας.

newsflash οι ανθρωποι ειναι ζωα, οι σφαγες και οι φρικαλεοτητες (και οι αννοησιες) ειναι πολυ πολυ περισοτερες απο τους einstein και τους πικασο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
ΤΟ πρόβλημα του ανθρώπου είναι ότι δε μπορεί να επιβληθεί στον εαυτό του.Το ότι μπορεί να αφανιστεί ακόμα και αύριο, είναι αλήθεια.Αλλά θα πάρει μαζί του όλον τον πλανήτη και κανένα άλλο ζώο δε μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό.

+1

Με την λέξη ζώο δεν εννοείς άνθρωπο ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
giphy.gif
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Η διαφορά του ανθρώπου με τα υπόλοιπα ζώα είναι ότι έχει ψυχή που είναι αθάνατη και κρίνεται, έτσι λέει η χριστιανική θρησκεία τουλάχιστον.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
mentor:

η επιστιμη ειναι δογμα?! τι αλλο θα ακουσουμε πια

δεν ξερω τι χρειαζεσαι εσυ για να "νοιωθεις ανωτερος απο τα ζωα" εγω προσωπικα δεν χρειαζομαι δογματα ουτε νοιωθω ανωτερος απο τα ζωα, διαφορετικος ναι, ανωτερος...γιατι? τραβα γαργαλησε τα @@ μιας αρκουδας να δεις την ανωτεροτητα σου

Δε νιώθεις ανώτερος απ' τα ζώα; Μα τα ζώα ξέρουν μόνο πως να τρώνε να μαμάνε και να αφοδεύουν. Αντε και να κυνηγάνε. Εσύ έχεις τον πολιτισμό. Πέρασαν 14 χρόνια. Ελπίζω να άλλαξες απόψεις. :)
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νιώθεις ανώτερος απ' τα ζώα; Μα τα ζώα ξέρουν μόνο πως να τρώνε να μαμάνε και να αφοδεύουν. Αντε και να κυνηγάνε. Εσύ έχεις τον πολιτισμό. Πέρασαν 14 χρόνια. Ελπίζω να άλλαξες απόψεις. :)
speciesist.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δε νιώθεις ανώτερος απ' τα ζώα; Μα τα ζώα ξέρουν μόνο πως να τρώνε να μαμάνε και να αφοδεύουν. Αντε και να κυνηγάνε. Εσύ έχεις τον πολιτισμό. Πέρασαν 14 χρόνια. Ελπίζω να άλλαξες απόψεις. :)
Ανωτερος με ποια εννοια? Οτι εξορθολογιστηκαμε αποβαλλοντας συμπεριφορες που μας παραπεμπουν πιο κατω απο τα ζωα? Γιατι εγω διαπιστωνω το αναποδο. Εξελιχθηκαμε βιολογικα, δεν χασαμε τα αρχεγονα ενστικτα που μας κανουν να συμπεριφερομαστε χειροτερα και απο ζωα.
Δες και δειτε ενα υπεροχο κειμενο του καθηγητη που τα συμπυκνωνει ολα:

Όταν έπεσαν στα χέρια μου τα βιβλία του βιογεωγράφου και εξελικτικού βιολόγου καθηγητή Jared Diamond "Το ανθρώπινο ζώο" και του ανθρωπολόγου Robert Ardrey "Der Wolf in uns" (Ο λύκος μέσα μας), προσπάθησα να αναπλάσω στο μυαλό μου όλο το θεωρητικό υπόβαθρο που παραπέμπει στην εποχή του κυνηγού-τροφοσυλλέκτη της προϊστορικής εποχής. Έρευνες στην περιοχή της ηθολογίας (επιστήμη της συμπεριφοράς των ζώων), έχουν δείξει ότι κανένα ζώο δεν δείχνει τόση ωμότητα και βαρβαρότητα που δείχνει το ανθρώπινο-ζώο, ο επονομαζόμενος "τρίτος χιμπατζής". Το ζώο, ακόμη και όταν διεκδικεί τον χώρο του ή την τροφή του, ποτέ δεν εξοντώνει μέχρι θανάτου το άλλο ζώο. Σε κάθε περίπτωση, το ζώο σκοτώνει μόνον όταν είναι νηστικό, και πάλι ποτέ δεν προβαίνει σε μία μαζική γενοκτονία της αγέλης. Ο άνθρωπος, σε αντίθεση με το ζώο, σκοτώνει όταν είναι χορτάτος και θέλει να ικανοποιήσει τα κτηνώδη ένστικτά του. Η γυναίκα, συνήθως, είναι το εύκολο θύμα του, πρώτον γιατί το αξιολογεί ως "σεξουαλικό αντικείμενο" και δεύτερον επειδή, σε σχέση με τον άνδρα, υστερεί σε φυσική δύναμη και είναι, κατά κάποιον τρόπο, ανυπεράσπιστη μπροστά στην ανδρική βιαιότητα. Αλλά το ζήτημα είναι βαθιά ψυχογενετικό. Πριν από περίπου 60 χιλιάδες χρόνια οι Cro-Magnon εξόντωσαν τους Neandertalensis προκειμένου να πάρουν τη θέση τους. Τόσο οι Κρο-μανιόν όσο και οι Νεαντερτάλιοι έζησαν για χιλιάδες χρόνια ως κυνηγοί- τροφοσυλλέκτες και η επιθετικότητα ήταν η αναγκαία βιολογική συνθήκη, που τους εξασφάλισε την επιβίωσή τους. Έκτοτε, τα γενετικά χαρακτηριστικά του Sapiens, σε ό,τι αφορά τη βία και την επιθετικότητα, δεν άλλαξαν καθόλου, δεδομένου ότι οι γενετικές μεταβολές είναι μακρόσυρτες διαδικασίες. Αυτό σημαίνει ότι ο σύγχρονος Sapiens φέρνει βαθιά ριζωμένα μέσα στον εσώτερο ψυχισμό του όλα τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του ανθρώπου κυνηγού-τροφοσυλλέκτη. Αυτό που εμείς σήμερα αποκαλούμε "πολιτισμένος άνθρωπος" είναι το ψεύτικο ρετουσάρισμα που του προσδίδει ο φανταχτερός πολιτισμός μας. Επί της ουσίας, κάτω από ορισμένες συνθήκες, αφήνει να εκδηλωθεί όλο το ψυχογενετικό φορτίο της ωμότητας και της βαρβαρότητας, όταν το "αντικείμενο του πόθου" προκαλεί και εξάπτει τη βουλιμία του.

Τόσο ο Schopenhauer όσο και ο Nietzsche (όπως και ο Pascal νωρίτερα) μας υπέδειξαν το μέγεθος της ανθρώπινης αθλιότητας και βαρβαρότητας, γι΄ αυτό και θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουμε το αδιανόητο. Αυτό που κάθε φορά περιγράφεται ως αδιανόητο είναι το αμιγώς ανθρώπινο. Η βία ενάντια στη γυναίκα δεν είναι ούτε νεοφιλελεύθερη ούτε παλαιο-σοσιαλιστική (χοντρές ανοησίες!), αλλά είναι βλακωδώς ανθρώπινη. Ο πολιτισμένος Sapiens φόρεσε το κουστούμι της Ηθικής, για να δικαιολογεί και να ξεπλένει έκτοτε τις σφαγές και τα εγκλήματα. Η ιλουστρασιόν όψη της Ηθικής χρησιμοποιείται εδώ ως το προκάλυμμα, ως το λευκό σεντόνι της αγνότητας και της τιμιότητας. Το ζώο είναι ενστικτωδώς (δηλαδή "κατά φύσιν") ηθικό. Το "ζώο-άνθρωπος" είναι από τον νόμο εξαναγκασμένο στην κοινωνική ηθική, η οποία όταν δεν αποδίδεται από τη δικαιοσύνη με στοχασμό και ορθοφροσύνη, εξαντλείται στις ευχές και στις προσευχές των καταπιεσμένων και των θυμάτων της βαρβαρότητας.
(Ο Δημήτρης Τσαρδάκης, είναι διδάκτωρ φιλοσοφίας του πανεπιστημίου της Φρανκφούρτης και ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών.)
πηγη:https://www.capital.gr/me-apopsi/3332298/to-zoo-mesa-ston-anthropo?amp=true
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δε νιώθεις ανώτερος απ' τα ζώα; Μα τα ζώα ξέρουν μόνο πως να τρώνε να μαμάνε και να αφοδεύουν. Αντε και να κυνηγάνε. Εσύ έχεις τον πολιτισμό. Πέρασαν 14 χρόνια. Ελπίζω να άλλαξες απόψεις. :)
Για να λεμε του στραβου το δικιο το 99.9% των ανθρωπων ουτε να γαμανε σωστα δεν ξερουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ανωτερος με ποια εννοια? Οτι εξορθολογιστηκαμε αποβαλλοντας συμπεριφορες που μας παραπεμπουν πιο κατω απο τα ζωα? Γιατι εγω διαπιστωνω το αναποδο. Εξελιχθηκαμε βιολογικα, δεν χασαμε τα αρχεγονα ενστικτα που μας κανουν να συμπεριφερομαστε χειροτερα και απο ζωα.
Δες και δειτε ενα υπεροχο κειμενο του καθηγητη που τα συμπυκνωνει ολα:


(Ο Δημήτρης Τσαρδάκης, είναι διδάκτωρ φιλοσοφίας του πανεπιστημίου της Φρανκφούρτης και ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών.)
πηγη:https://www.capital.gr/me-apopsi/3332298/to-zoo-mesa-ston-anthropo?amp=true
Ο Τσαρδακης λεει βλακειες επικες. Τα ζωα σκοτωνουν για ιεραρχια, ευχαριστηση, θυμο και ενα σκασμο αλλους λογους περα απο το φαγητο. Οποιος εχει γατα το ξερει πολυ καλα αυτο.

Για γραφικες λεπτομεριες για του τι μπορουν να κανουν τα ζωα σε παραπεμπτω στην Jane Goodal και τα συμπτωματα PTSD που ειχε αφου ειδε για πρωτη φορα πολεμο μεταξυ χιμπατζιδων.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι και πιο αλτρουιστής και πιο φθονερός από τα ζώα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Για να λεμε του στραβου το δικιο το 99.9% των ανθρωπων ουτε να γαμανε σωστα δεν ξερουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ο Τσαρδακης λεει βλακειες επικες. Τα ζωα σκοτωνουν για ιεραρχια, ευχαριστηση, θυμο και ενα σκασμο αλλους λογους περα απο το φαγητο. Οποιος εχει γατα το ξερει πολυ καλα αυτο.

Για γραφικες λεπτομεριες για του τι μπορουν να κανουν τα ζωα σε παραπεμπτω στην Jane Goodal και τα συμπτωματα PTSD που ειχε αφου ειδε για πρωτη φορα πολεμο μεταξυ χιμπατζιδων.
Με την ελευθερη βουληση ο ανθρωπος δεν σημαινει οτι ειναι παντα καλυτερος γιατι μπορει να γινει και χειροτερος απο τα ζωα.
Δεν αναιρουμε την επιθετικοτητα ή ολες αυτες τις συμπεριφορες που εκδηλωνουν τα ζωα ακομα και την ομοφυλοφυλια ετσι?
Απλα ο ανθρωπος ενω εχει τη λογικη ικανοτητα και να τη θεσουμε "ανωτεροτητα¨,συμπεριφερεται χειροτερα και απο ζωο σε μια παρορμητικη στιγμη του.Αυτο ειναι ολο και εκει ακριβως εβαλα και την τοποθετηση του κ.Τσαρδακη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι και πιο αλτρουιστής και πιο φθονερός από τα ζώα.
Συμφωνω,επισης περα απο αυτα μπορει να γινει και περισσοτερο βιαιος αν θες.
Ο άνθρωπος μπορεί να εκπαιδευτεί και στο να μην είναι άνθρωπος. Αυτή είναι η διαφορά του από τα ζώα. Μια γάτα είναι αδύνατο να την εκπαιδεύσεις να μην είναι γάτα, κι αν ποτέ ήταν δυνατό θα ήθελε μια ολόκληρη ζωή. Για τον άνθρωπο αρκούν 4-5 χρόνια, τα πρώτα του.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Με την ελευθερη βουληση ο ανθρωπος δεν σημαινει οτι ειναι παντα καλυτερος γιατι μπορει να γινει και χειροτερος απο τα ζωα.
Δεν αναιρουμε την επιθετικοτητα ή ολες αυτες τις συμπεριφορες που εκδηλωνουν τα ζωα ακομα και την ομοφυλοφυλια ετσι?
Απλα ο ανθρωπος ενω εχει τη λογικη ικανοτητα και να τη θεσουμε "ανωτεροτητα¨,συμπεριφερεται χειροτερα και απο ζωο σε μια παρορμητικη στιγμη του.Αυτο ειναι ολο και εκει ακριβως εβαλα και την τοποθετηση του κ.Τσαρδακη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Συμφωνω,επισης περα απο αυτα μπορει να γινει και περισσοτερο βιαιος αν θες.
Ο άνθρωπος μπορεί να εκπαιδευτεί και στο να μην είναι άνθρωπος. Αυτή είναι η διαφορά του από τα ζώα. Μια γάτα είναι αδύνατο να την εκπαιδεύσεις να μην είναι γάτα, κι αν ποτέ ήταν δυνατό θα ήθελε μια ολόκληρη ζωή. Για τον άνθρωπο αρκούν 4-5 χρόνια, τα πρώτα του.
Ο τυπος γραφει αυτο:

"Το ζώο, ακόμη και όταν διεκδικεί τον χώρο του ή την τροφή του, ποτέ δεν εξοντώνει μέχρι θανάτου το άλλο ζώο. Σε κάθε περίπτωση, το ζώο σκοτώνει μόνον όταν είναι νηστικό, και πάλι ποτέ δεν προβαίνει σε μία μαζική γενοκτονία της αγέλης. Ο άνθρωπος, σε αντίθεση με το ζώο, σκοτώνει όταν είναι χορτάτος και θέλει να ικανοποιήσει τα κτηνώδη ένστικτά του."

Ειναι λαθος πως να το κανουμε? Ειναι ψευδες και χειρηστικο για να υποστηριξει τη θεση οτι η εγγενης βιαιοτητα του ανθρωπου (η οποια φθηνει) δεν ειναι κατι που εχουν και αλλα θηλαστικα με αναλογες εξελικτικες πιεσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top