Τι γίνεται με τους γονείς μου;

DESNUDA

Νεοφερμένος

Η DESNUDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι παντρεμένη με δυο παιδάκια .Το ένα τριών ετών και το άλλο 4 μηνών. Μένω δίπλα δίπλα με τον αδερφό μου ο οποίος κι εκείνος πρόσφατα απέκτησε ένα παιδάκι. Το πρόβλημά μου είναι η συμπεριφορά των γονιών μου απέναντι σε μένα και απέναντι στην οικογένεια του αδερφου μου. Εχω διαπιστώσει πως τρέχουν σε οτιδήποτε πει ο αδερφός μου ενώ σε μένα το κάνουν απλώς επειδή πρέπει να είναι κάπως δίκαιοι..να σας δώσω ένα παράδειγμα. Όταν γέννησα το πρωτο μου παιδί ουδέποτε ήρθαν σπίτι να δουν πως τα βγάζω πέρα..ή για να είμαι ειλικρινής το έκαναν αλλά σπάνια. ΑΠο τότε που γέννησε η νυφη μου είναι κάθε μέρα μα κάθε μέρα στο σπίτι της. Και φυσικά ρίχνουν και μια μικρή βόλτα σε μένα που είμαι δίπλα..Εντάξει ..νορμάλ ακουγεται..Ας πάω σε κάτι πιο κοντινο..προσφατα είχε ένα ατυχημα ο αδεφός του άντρα μου και ο άντρας μου ήταν ολο το βράυ στο νοσοκομείο για να είναι κοντά στην εγχείρηση του αδεφου του ενώ εγώ έμεινα στο σπίτι με τρια παιδιά, δυο τα δικά μου και μια η ανηψιά μου. Εγώ εν τω μεταξύ να είμαι μέσα στο άγχος και τον πανικό για την εξέλιξη της κατάστασης του. Ζητημα αν κοιμήθηκα 3 ώρες..Εκτός του ότι η μαμά μου ήρθε μονο για να κάνουμε μπάνιο τα παιδιά και έφυγε και με άφησε έτσι , κατα τις 3 τα ξημερώματα τους πήρα τηλέφωνο σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση να τους ζητησω να έρθει κάποιος να μείνει μαζί μου..εν τέλει τους είπα πως δεν πειράζει και θα δω τηλεοραση ενώ εκείνοι πως αν είναι όντως σημαντικό να έρθει κάποιος..τελικά δεν ήρθε κανένας. Σήμερα όμως το ζευγάρι δίπλα έχει έξοδο για όλη τη νυχτα..και ήρθαν εδώ να προσέχουν το παιδί τους...και οι δυο...δεν ξέρω..αισθάνομαι λιγο αδικημένη ..μπορεί να είμαι και υπερβολική..μπορεί να θέλω όλη την προσοχή πάνω μου..βοηθηστε με να δω πιο καθαρα..αν έχω άδικο να σταματήσω τη μουρμουρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Δεν έχεις καθόλου άδικο.Μπορεί να μην είμαι παντρεμένη,όμως δεν είναι καθόλου σωστό αυτο που γίνεται.
Έχεις προσπαθήσει να τους μιλήσεις?Αν όχι και στους 2,τουλάχιστον σε αυτόν που έχεις μεγαλύτερη οικειότητα.Συνέβη μήπως τίποτα το οποίο τους κάνει να κρατάνε μια απόσταση προς εσένα?Τα έχεις σκεφτεί όλα αυτά?
Όχι ότι δικαιολογείται ο γονιός να "κρατάει μούτρα" και τέτοια παθητική στάση απέναντι στο παιδί του,αλλά σε περίπτωση που συμβαίνει,πιστεύω ότι θα πρέπει να τους ανοιχτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DESNUDA

Νεοφερμένος

Η DESNUDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Tους έχω μιλήσει..μάλιστα ξεκίνησε απο καυγά καθώς ξέσπασα με ολα όσα έβλεπα, γιατί έγιναν κι άλλα. Κατεληξα να πω άσχημες κουβέντες που η μητερα μου δεν άντεξε και ήρθε κλαμένη να τα βρουμε. Της εξηγησα πως νιώθω μου εξηγησε κι εκείνη(πως εκεινη δεν έχει την μανα της κοντά οποτε πρέπει να είναι εκεί όποτε θελήσουν) αλλά απο τότε μου μιλάνε λες και είμαι ατομο που παρεξηγείται έυκολα...του στιλ <<δε σε ξεχωρίζουμε παιδάκι μου...>> και αισθάνομαι και παλαβή ότι δηλαδή απο μένα ξεκινάει το πρόβλημα...Δε λέω ότι δεν έρχονται να κρατήσουν τα παιδιά όποτε τους πω , αλλά βλέπω μια πιο ευνοική στάση απέναντί τους..ίσως περίμενα ότι με δυο παιδιά θα είχα περισσότερη προσοχή απο αυτους απο όση έχω τελικά..Αλλο ένα παράδειγμα..έφυγε το ζευγάρι διακοπές στο νησί της κοπέλας για καμιά βδομάδα όπου είναι και οι γονείς της. Αποφάσισε να πάρει άδεια κι εμένα οάντρας μου δυο εβδομάδες για να κάνουμε τις διακοπές μας..ευκαιρία σκέφτηκα να έχω την αμέριστη βοηθεια των γονιών μου..κι εκείνοι διάλεξαν να πάνε διημερο(ευτυχως!!) που αλλου;; Στο ίδιο νησί με το ζευγάρι..τι καλά...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Κοίτα, προσωπικά θα σου πρότεινα να στηριχτείς περισσότερο στα πόδια σου και να σταματήσει να σε προβληματίζει τόσο το τι κάνουν οι γονείς σου. Εντάξει δε λέω σημαντική και η βοήθεια και χρειάζεται πολλές φορές, αλλά οτι μπορείς να κάνεις εσύ για τον εαυτό σου δεν μπορεί να το κάνει για σένα κανείς.

Ίσως οι γονείς σου να έχουν και μια αδυναμία στον αδερφό σου κομμάτι παραπάνω δεν ξέρω αλλά πολλές φορές λειτουργεί και η παλιά λογική, ότι το κορίτσι είναι πιο ικανό να τα βγάλει πέρα στα του οίκου, ιδιαίτερα αν είναι και της παλιας σχολής οι δικοί σου. Το ζήτημα είναι λεπτό και απο τη στιγμή που δεν έχει κανείς απο εδω εποπτική εικόνα της κατάστασης κινδυνεύουμε να προξενήσουμε πρόβλημα παρά να βοηθήσουμε στη λύση του. Καλύτερο θα ήταν νομίζω να το συζητήσεις με κάποιον που είναι κοντά σου και βλέπει πως έχουν τα πράγματα, κάποιον κατά προτίμηση έξω από την οικογένεια.

Τέλος, μήπως οι γονείς σου αισθάνονται οτι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με το να βοηθούν και τους 2 και κάνουν μια επιλογή; Είναι επίσης πιθανό να αισθάνονται και οι ίδιοι κουρασμένοι και όντας έτσι, να μην μπορούν ας πούμε να σου κρατήσουν τα παιδια, 2 παιδιά δεν είναι και απλή υπόθεση να τα φυλάς, ιδιαίτερα οταν είσαι μεγάλος άνθρωπος.

Πάντως τι να σου πω σκέψεις κάνω μην τις πάρεις της μετρητής γιατί κάθε κατάσταση δεν είναι τόσο απλή όσο φαίνεται και χωρίς κάποιος να γνωρίζει τα γεγονότα από κοντά λίγο μπορεί να βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μια ερώτηση, και αν θέλεις απαντάς.
Αυτό είναι κάτι που συνέβαινε ανέκαθεν? Εννοώ, πχ. στο σχολείο ήταν διαφορετική η αντιμετώπιση στις επιτυχίες σας? Για σένα ήταν κάτι που ήταν αναμενόμενο να το έχεις κάνει (πχ. να πηγαίνεις διαβασμένη), ενώ ο αδερφός σου είχε αντιμετώπιση "μπράβο τα κατάφερες!" (για ισοδύναμα κατορθώματα εννοω).

Επίσης.. Η νύφη σου είναι μικρότερη από σένα? Είναι μικρότερη από όσο ήσουν εσύ όταν ξεκίνησες οικογένεια? Δουλεύεις και εσύ εκτός από τον σύζυγο? Η νύφη σου?

Τα πεθερικά σου βρίσκονται και αυτά κοντά σας (στην ίδια πόλη εννοώ), αν ναι συνεισφέρουν κι αυτοί εκτός από τους γονείς σου?

Οι παραπάνω ερωτήσεις δεν είναι για να σου κάνω έλεγχο ή να προσπαθήσω να βγάλω την οικογενειακή σας κατάσταση στο διαδίκτυο, αλλά γιατί τέτοιες διαφορές με κάνουν να αναρωτιέμαι μήπως οι γονείς σου θεωρούν ότι εσύ έχεις την ικανότητα "να τα βγάζεις πέρα" ενώ για τον αδερφό σου (και συνεπακόλουθα για τη νύφη σου) δεν δείχνουν ανάλογη εμπιστοσύνη και για αυτό θεωρούν "υποχρέωση" τους να είναι πιο δίπλα τους.

Και τέλος, κάτι λιγότερο σημαντικό αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Τα ονόματα των παιδιών σου είναι από το σόι του άνδρα σου? Το όνομα της ανηψιάς σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Δεν είναι λογικό να επιλέγουν το γειτονικό ζευγάρι από την κόρη τους.Αν δεις ότι δεν τραβάει απλώς σταμάτα να υπολογίζεις στους γονείς σου.Είναι δύσκολο αρκετά,όμως έτσι δεν θα έχεις και ενοχές του τύπου είμαι υπερβολική κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DESNUDA

Νεοφερμένος

Η DESNUDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η αντιμετώπισή μας ήταν σχετικά διαφορετική απο παλιά..όχι όμως υπέρ μου..ακόμη η μαμά μου λέει πως ήμουν το δύσκολο παιδί (σηκωνα μπαιράκι απο μικρή) και θυμάμαι ότι μου την έδινε πολύ το γεγονος ότι η μανα μου είχε τον αδερφό μου στα πουπουλα πχ μου είχε πει μια φορά και μου έχει μείνει, καθάρισε ένα πορτοκάλι του αδερφου σου...!!!(χαλαρώναμε όλοι στην κουζίνα και ο αδερφός μου ήταν εκεί διπλα μου..!!λες και ήταν κανένας κουλός!!)
Αλλά νομίζω η λύση είναι μια και την προτεινατε..να μην ξαναασχοληθώ και να στηριχτώ στις δυνάμεις μου...κακώς εκδηλώνω ζήλεια..ετσι κι αλλιώς όποτε τη ζητήσω έρχεται και μα βοηθάει. Το αν θα είναι λιγο παραπάνω βοηθητική στο άλλο ζευγάρι ουτε θα έπρεπε να μενοιάζει...ετσι κι αλλιώς η βοηθεια είναι προσφορά και όχι απαίτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Θα έπρεπε να σε νοιάζει.Εμένα από εγωισμό και μόνο θα με ενδιέφερε.Έχει γονείς το άλλο ζευγάρι,δεν νομίζω να είναι και οι 2 ορφανοί.Έστω κάποιους συγγενείς!Φυσικά και δεν γίνεται να απαιτείς την βοήθειά τους.Πέφτεις πολύ χα;μηλά.Αλλά εγώ ακόμη δνε μπορώ να δικαιολογήσω την συμπεριφορά τους αυτή.

Ένα θα σου πω.Στηρίξου σε σένα,στον άντρα σου και στα παιδιά σου.(Θέλω να) πιστεύω πως στο τέλος αυτόι οι άνθρωποι μένουν κοντά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα σε πολύ μικρότερη ηλικία με τα αδέρφια μου.
Οι γονείς μου δηλαδή έδιναν περισσότερη προσοχή σε εκείνα, παρά σε εμένα, σε σημείο που πολλές φορές με έκανε να αισθάνομαι άβολα.
Ωστόσο μεγαλώνοντας άρχισα να καταλαβαίνω. Σαν παιδί ήμουν πάντα ανεξάρτητη, ποτέ δεν χρειάστηκα βοήθεια ή δεν ήμουν πίσω από την μητέρα μου όπως έκανε η αδερφή μου.
Αργότερα λοιπόν, τώρα που μεγάλωσα και έκανα και τη συζήτηση με τους δικούς μου τα συμπεράσματά μου επιβεβαιώθηκαν....

Πιστεύω δηλαδή ότι συμβαίνει το ίδιο.
Καταλαβαίνουν ότι είσαι δυνατή και ανεξάρτητη και ότι δεν τους έχεις ανάγκη!;)
Και για αυτό εστιάζουν στον αδερφό σου για να αναπληρώσουν το κενό που δημιουργεί η δική σου ανεξαρτησία!:)

Μην στεναχωριέσαι και μην σε απασχολεί τόσο πολύ. Φρόντισε τα παιδιά σου, την ζωή σου και θα είσαι καλά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θα έπρεπε να σε νοιάζει.Εμένα από εγωισμό και μόνο θα με ενδιέφερε.Έχει γονείς το άλλο ζευγάρι,δεν νομίζω να είναι και οι 2 ορφανοί.

Exmmm...ναι το άλλο ζευγάρι έχει γονείς. ΑΠό την πλευρά του άντρα είναι ... οι γονεις της φίλης μας (για τον αδερφό της μιλάει η κοπέλα όχι για το τυχαίο ζευγάρι που μένει διπλα τους(!):confused:) και ήδη ανέφερε ότι οι γονείς της νυφης της μένουν σε κάποια άλλη πόλη της Ελλάδας από αυτήν που μένει το ζευγάρι.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DESNUDA

Νεοφερμένος

Η DESNUDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Με νοιάζει σίγουρα, αλλά φτάνεις να φαίνεσαι υπερβολική και ζηλιάρα..οπότε το αφήνεις,παίρνεις αυτό που θες όταν το θες και τέλος..πιο πολύ με πειραξε που δεν ήρθε ένας απο τους γονεις μου την νυχτα που τους ειχα ανάγκη ,ημουν χαλια ψυχολογικά για να τους καλέσω στις 3 τα ξημερώματα και ήμουν μονη με 3 παιδια...περίμενα ότι θα έρθει έστω ο μπαμπάς μου μια και δουλευε η μαμά μου την επομενη μέρα....αυτο τον πειραξε τον άντρα μου πολύ..κι όχι τίποτε αλλά σημερα θα διανυκτερευσουν και οι δυο στο σπίτι τους να κρατησουν ενα μωρο μονο...!!
η βοηθεια απο τηνοικογένεια του άντρα μου είναι επισης ελάχιστη..εως καθολου θα έλεγα...οπότε στηρίζομαι σε αυτους..Αλλά όπως το σκέφτομαι τώρα..η δουλειά μου να γίνεται , κι ας είναι λίγο περισσότερο βοηθητικοι δίπλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DESNUDA

Νεοφερμένος

Η DESNUDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πάντως το αίσθημά μου αυτό ξεκινάει απο το γεγονος ότι οι γονείς μου την έχουν δει κάπως την κοπελα..καλές σπουδές όπως καιο αδερφός μου, τέλεια στην τάξη και την καθαριοτητα..σε μένα όταν έρχονται σπίτι όλο παράπονα είναι απο την πρώτη μέρα που μπηκαμε..απο το που θα βάλουμε τα παπουτσια μας μέχρι και τις ντουλάπες μας..φυσικά και καταλήγω να τσακώνομαι μαζί τους..που δεν κάνω τίποτα, που είμαι βρωμιάρα(ο θεός ξέρει τι προσπάθειες καταβάλω σε ένα σπιτι 150 τμ και με δυο παιδιά)που φορεσα ασιδέρωτο παντελόνι στο γιο μου (ετυχε μια μέρα!!!)μολις τον είχα κάνει μπάνιο και μοσχοβολουσε για να βγει μέχρι τον κήπο!!!όλα αυτά σε συνδυασμό με το κάτι παραπάνω που δίνουν με εκνευρίζει...Αχάριστη όμως δεν είμαι και μπορώ να πω πως μου έχουν προτείνει πάρα πολλές φορές να μου κάνουν δώρο διάφορα πράγματα που δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να αποκτήσουμε..μηπως τελικά εχω εγώ το πρόβλημα και στην ουσία δεν υπάρχει διαφορα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Exmmm...ναι το άλλο ζευγάρι έχει γονείς. ΑΠό την πλευρά του άντρα είναι ... οι γονεις της φίλης μας (για τον αδερφό της μιλάει η κοπέλα όχι για το τυχαίο ζευγάρι που μένει διπλα τους(!):confused:) και ήδη ανέφερε ότι οι γονείς της νυφης της μένουν σε κάποια άλλη πόλη της Ελλάδας από αυτήν που μένει το ζευγάρι.:worry:

Αφήνω απ'έξω τον αδερφό της.Μιλάω για τους "ξένους".Να το δεχθώ να βοηθήσουν τον αδερφό.Δεν νομίζω όμως ότι είναι λογικό να ζητάει την βοήθειά τους και εκείνοι να πηγαίνουν στους γείτονες για να κρατήσουν τα παιδιά.
ΟΚ,δεν είναι οι γονείς στην ίδια πόλη.Αλλά όλο και κάποιος άλλος θα υπάρχει,δεν είναι δυνατόν να μην!!

*αν λέω κάτι λάθος συγνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αφήνω απ'έξω τον αδερφό της.Μιλάω για τους "ξένους".Να το δεχθώ να βοηθήσουν τον αδερφό.Δεν νομίζω όμως ότι είναι λογικό να ζητάει την βοήθειά τους και εκείνοι να πηγαίνουν στους γείτονες για να κρατήσουν τα παιδιά.
ΟΚ,δεν είναι οι γονείς στην ίδια πόλη.Αλλά όλο και κάποιος άλλος θα υπάρχει,δεν είναι δυνατόν να μην!!

*αν λέω κάτι λάθος συγνώμη!


Καλή μου είναι δύσκολη και η ώρα.. Το γειτονικό ζευγάρι είναι ο αδερφός της!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Αλήθεια??Όντως,φταίει η ώρα..:redface:
Με συγχωρείτε.

Δεν φαίνεται και πολύ καλά:/:
Τέσπα,delete όσα είπα πιο πάνω.Εγώ αποχωρώ!Μην μπερδέψω χειρότερα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καταρχην μπραβο στη μαμα σου που ειναι τοσο καλη πεθερα:) λιγες φορες το ακους αυτο.

απο την αλλη τωρα σε καταλαβαινω γιατι εχω και εγω ενα θεματακι ως το καλομαθημενο της οικογενειας και ας ειμαι 32 χρονων γαιδουρα:P δεν μπορω οι δικοι μου ανθρωποι να δινουν πιο πολλη σημμασια σε ξενους ή γενικοτερα να μην με προσεχουν γιατι ετσι εχω μαθει. ΚΑΚΩΣ φυσικα πολυ κακως γιατι οι γονεις να ξερεις οτι αγαπουν ολα τα παιδια τους εξισου το ιδιο, καμια φορα ομως κανουν το λαθος και χωρις να το θελουν και δειχνουν αδυναμια σε καποιο.
να ξερεις ομως οτι το κανουν παντα οταν νιωθουν οτι καποιο απο τα παιδια τους πρακτικα τους εχει πιο πολλη αναγκη.

το σημαντικοτερο ειναι να μην αφηνεις αποθημενα μεσα σου και να τα βγαζεις με λαθος τροπο οπως τσακωμο γιατι ποτε δεν θα βρεις ουτε το δικιο σου ουτε κατανοηση. με ηρεμο τροπο να πιασεις τους γονεις σου και να τους πεις αυτα που ειπες και σε μας. να τους εξηγησεις οτι δεν σε πειραζει να βοηθανε και την αλλη κοπελα και τον αδερφο σου ( γιατι μεταξυ μας τωρα και η νυφη σου μακρια ειναι απο τους δικους της και δεν εχει κανενα) απλα οτι θα ηθελες να σου δειχνουν με τον τροπο τους οτι ειναι κοντα και στους δυο εξισου.
αν τους εχεις αναγκη καποια στιγμη να τους το ζητας. εσυ θεωρησε βετερανος επειδη εχεις δυο παιδια καταλαβες? οι αλλοι τωρα κανανε τον μπεμπη/α και ψιλοπηγε η προσοχη εκει. :)

αν η νυφη σου ειναι καλη κοπελα και θεωρεις οτι μπορειτε να τα πατε καλα μη χασεις την ευκαιρια να δημιουργησεις μια καλη σχεση μεταξυ σας. φροντισε να δεθειτε σαν οικογενεια πιο πολυ και να αλληλοβοηθιεστε κιολας και να μην περιμενετε παντα τους γονεις σας.

μη χαλιεσαι με κατι τετοια. να δοξαζεις τον θεο που εχεις τους γονεις σου κοντα σου και μπορουν να σας βοηθησουν οσο μπορουν και οπως μπορουν και απο κει και περα ολα διορθωνονται με λιγη καλη θεληση και κουβεντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα γίνω η κακιά (παλιά μου τέχνη κόσκινο:P). Κακώς έκανες παιδιά βασιζόμενη στη βοήθεια των γονιών σου. Η βοήθεια των γονιών είναι καλοδεχούμενη αν έρθει αλλά όχι λόγος θυμού αν δεν έρθει. Κι αυτό εδώ τι σημαίνει;;;

ίσως περίμενα ότι με δυο παιδιά θα είχα περισσότερη προσοχή απο αυτους απο όση έχω τελικά..

Τι είναι τα παιδιά, δόλωμα για να πάρεις εσύ προσοχή από τους γονείς σου; Θα σου πρότεινα να ωριμάσεις λίγο, να ασχοληθείς με την οικογένειά σου κι άσε τις εσωτερικές συνωμοσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DESNUDA

Νεοφερμένος

Η DESNUDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
moonlight έχεις δίκιο..και προσπάθησα πολύ να το δώ έτσι. Χαζομάρα μου να σκέφτομαι ποση βοήθεια έδωσε απο κει και ποση σε μένα..όμως τα τελευταία γεγονοτα δε βοηθάνε και πολύ να το δώ έτσι...Ειναι μερικές μέρες που κρατάω και την άνηψιά μου για λόγους υγείας της μαμά της. στο σύνολο λοιπον 3 παιδιά. Πανικός..δε λέγεται! Να τα πάω βολτα, να τα ταίσω κτλ κτλ...
Ηρθε εχθές η μαμά μου και τη ρωτάω πως και ήρθε(σκέφτηκα επιτέλους πήρε πρωτοβουλία να με βοηθησει λιγάκι...)και μου απάντησε πως ήρθε λιγο να κρατήσει το μωράκι τους μιας και η κοπέλα είχε να πάει στην αισθητικό και ο άντρας της θα εργαζόταν μέσω υπολογιστή στο σπίτι
. Ηρθε λοιπον επιασε λιγο τον μπεμπακο μου και μετά πήγε δίπλα και ήρθε. Μου έστρωσε το κρεβάτι και αυτό ήταν. Απο κει και πέρα ξάπλωσε στο δωμάτιόμου και έπαιζε με το μωράκι των δίπλα ενώ εγώ κυνηγουσα 3 παιδιά να τα ντύσω για να τα πάω βολτα. Δεν έδωσα σημασία πάλι...ήρθε εν τέλει η κοπέλα και πήρε το μωράκι της. Η μαμά μου εν τω μεταξύ ηθελε να πάει σπίτι της..έμεινε τελικά για να πάει με τη νυφη μου στο σουπερ μάρκετ...ουτε μια λέξη να μου κρατήσει τον μπεμπάκι για να πάω βόλτα τα άλλα δυο...τίποτα..το μονο που έλεγε <<που πας με 3 παιδιά;>> λες και ήθελα να μεινω κι άλλο κλεισμένη στο σπίτι να τα κηνυγάω...τέλος πάντων μου λέει θα σου πάρω το ΣΚ το μεγάλο να πάμε 2ημερη εκδρομη στο χωριό ..λέω επιτέλους!!Αδικη είμαι..αλλά ακυρώνεται καθώς το ζευγάρι θα πάει σε γάμο και θα πρέπει να κρατησουν τη μικρή τους...και μένω αλλη μια φορά έτσι..χωρίς ουτε μια ορεξη για βοηθεια..και το παράπονο μου είναι πως δεν έρχεται και σε μένα έτσι στο ξεκάρφωτο να μου πει τι θες να σου κάνω;;;παρόλο που σκέφτομαι συνέχεια πως θα έπρεπε να χαίρομαι που άλλοι δεν έχουν κανένα γονιο δίπλα τους να βοηθήσει μέτα λέω ρε γαμώτο..η μαμά μου είναι...γιατί να μην θέλει να έρχεται η ίδια να με ξεκουράσει λίγο;; ετσι λίγο να πάω κι εγώ με άνεση τη βολτουλα μου...χαλαρά χωρίς να φορτώνομαι μάρσιπο, καρότσια τσάντες, τσαντάκια κτλ...λίγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DESNUDA

Νεοφερμένος

Η DESNUDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα γίνω η κακιά (παλιά μου τέχνη κόσκινο:P). Κακώς έκανες παιδιά βασιζόμενη στη βοήθεια των γονιών σου. Η βοήθεια των γονιών είναι καλοδεχούμενη αν έρθει αλλά όχι λόγος θυμού αν δεν έρθει. Κι αυτό εδώ τι σημαίνει;;;



Τι είναι τα παιδιά, δόλωμα για να πάρεις εσύ προσοχή από τους γονείς σου; Θα σου πρότεινα να ωριμάσεις λίγο, να ασχοληθείς με την οικογένειά σου κι άσε τις εσωτερικές συνωμοσίες.
Καμία σχέση αυτό που λες με αυτό που ισχύει...ίσα ίσα που δεν την ενοχλώ καθόλου καθημερινά. Αντε όταν πρέπει να πάω κάπου πχ γιατρό ή ψώνια για ρουχα. Αλλιώς όλα μονη μου τα κάνω. Και να σου πω αν δεν υπήρχε η κινησή της αυτή στο άλλο ζευγάρι δε θα ένιωθα παραμέλημένη...ισα ίσα που το θεωρώ πιο σωστό να μεγαλώνω η ίδια τα παιδιά..οι γονείς μου τα δικά τους τα μεγάλωσαν τέλος..όμως όταν βλέπω πως οι γονείς μου τους κυνηγάνε τους άλλους κι εμένα αν τύχει και χρειαστώ να ζητήσω...εε τότε με πιάνει λίγο το παράπονο...λέω γιατί..εγώ δε θέλω λίγο να με χαλαρώσουν; Να μου προτείνουν να με βοηθήσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Μάλλον πιο πολύ να τα λες να ξεσπάς θες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top