Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι γίνεται σε περίπτωση που η διαφορά ξεπερνάει τα 30 χρόνια, είναι μεταξύ καθηγητή και μαθητή και ο δεύτερος μόλις ενηλικιώθηκε;
Θα πρέπει κάποιος από τους δυο να αισθάνεται άσχημα;
το θεμα δεν ειναι να νιωθει καποιος ασχημα..
αλλα ποσο μπορει να κρτησει μια τετοια σχεση.

και συμφωνα με τους ειδικους δυσκολα κραταει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίριδα54876

Νεοφερμένος

Η Ίριδα54876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για διάρκεια...καθώς ηλικιακά ούτως ή άλλως η διάρκεια αποτρέπεται. Μιλάμε για ποιότητα καλύτερα, καθώς τι σημασία έχει η διάρκεια εάν η σχέση δεν στηρίζεται στον έρωτα και στην ποιότητα αυτού; Σωστά;
Και κατά πόσο γίνεται να υπάρχει απόλυτη ελευθερία; Η σχέση αυτή θα πρέπει να είναι κρυφή από τον κοινωνικό περίγυρο και των δυο, διότι αν γίνει γνωστή θα καταστραφεί. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Τι είναι αυτό που ψάχνεις σε κάποιον τόσο μεγαλύτερό σου άντρα;

Είχα σχέση παλιότερα με κάποιον μεγαλύτερό μου άντρα στον οποίο έψαχνα το ενδιαφέρον του πατέρα πυ δεν το είχα. Δε με ένοιαζε τι έλεγε ο κόσμος, εγώ αυτόν αγαπούσα. Υπήρχαν όμως στιγμές που πήγαινα σε μια καφετέρια ας πούμε κι έβλεπα νεαρά ζευγαράκια και με πείραζε. Ήθελα να κάνω εκδρομές, να πάω σε κλαμπ, να συζητήσω νεανικά πράγματα και δεν μπορούσα. Δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω. Πιστεύω οτι με τον μεγαλύτερο άντρα θα περάσεις καλά και θα έχεις κάποιες ξεχωριστές εμπειρίες. Απλά μην χάσεις πολύ χρόνο από τη ζωή σου σε αυτή τη σχέση. Γνώμη μου έτσι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
μα γτ να σκεφτεσαι τι θα αποκομησεις απο μια σχεση? ειπιχηρηση ειναι ο ερωτας "ερωτευθειτε ωφελωντας την προσωπικοτητα σας"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μα γτ να σκεφτεσαι τι θα αποκομησεις απο μια σχεση? ειπιχηρηση ειναι ο ερωτας "ερωτευθειτε ωφελωντας την προσωπικοτητα σας"?
Γιατί είπαμε, καλό είναι να δίνεις, αλλά αν μόνο εσύ καταλήγεις να δίνεις, καταντάς στο τέλος ο μαλάκας της υπόθεσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δν ειπα αυτο. η χιμ ειπε πως κανε μια σχεση με μεγαλυτερο γτ θα σε ωφελησει και θα εχεις εμπειριες, ομως μην το κρατας για πολυ. αυτο ειναι ενας προγραμματισμος "θα παω με μεγαλυτερο να παρω οτι εχω να παρω και θα φυγω". με την ιδια λογικη επιλεγεις συντροφους απο τους οποιους κατι θα κερδισεις και αυτο δν εχει σχεση με αγαπη, ειναι απλα ενας τροπος να γινεσαι καλυτερος περονωντας καλα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για διάρκεια...καθώς ηλικιακά ούτως ή άλλως η διάρκεια αποτρέπεται.

η χιμ ειπε πως κανε μια σχεση με μεγαλυτερο γτ θα σε ωφελησει και θα εχεις εμπειριες, ομως μην το κρατας για πολυ. αυτο ειναι ενας προγραμματισμος "θα παω με μεγαλυτερο να παρω οτι εχω να παρω και θα φυγω". με την ιδια λογικη επιλεγεις συντροφους απο τους οποιους κατι θα κερδισεις και αυτο δν εχει σχεση με αγαπη, ειναι απλα ενας τροπος να γινεσαι καλυτερος περονωντας καλα.....

Οι απαντήσεις που δίνουμε καλό μου στηρίζονται στα δεδομένα που μας δίνει αυτός που ρωτάει. Δεν είναι η ίδια λύση σε ίδιο πρόβλημα για όλους. Στην προκειμένη η κοπέλα λέει οτι δεν τη νοιάζει η διάρκεια γιατί είναι αποτρεπτική λόγω ηλικίας. Έχει επίγνωση λοιπόν οτι αυτή η σχέση δεν έχει μέλλον, επιδιώκει λοιπόν απλά να περάσει καλά για όσο αυτο κρατήσει. Πάνω σε αυτό τη συμβούλευσα να μείνει και να το ζήσει για όσο κρατήσει. Δεν είπα "όλες πρέπει να βρούμε κάποιον μεγάλο για να πάρουμε πράγματα και να φύγουμε". Αλλά αφού αυτό της έτυχε, αυτό θα ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
τοτε με συγχωρεις δν το ειδα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο συνηθεστερος λογος που ανδρες ή γυναικες πανε με πολυ μεγαλυτερους του αντιθετου φυλου..
ειναι τα καποια κενα σε πατερα η μητερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίριδα54876

Νεοφερμένος

Η Ίριδα54876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ο συνηθεστερος λογος που ανδρες ή γυναικες πανε με πολυ μεγαλυτερους του αντιθετου φυλου..
ειναι τα καποια κενα σε πατερα η μητερα..
Ναι, το γνωρίζω πολύ καλά το οιδιπόδειο σύμπλεγμα και το αντίστροφο. Αλλά δεν με νοιάζει αν είναι αυτό ή όχι.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Ο γνήσιος έρωτας είναι δυνατόν να προέρχεται από άτομο 40-45 ετών προς ένα άτομο 18 ετών; Γιατί μου φαίνεται δύσκολο και ακόμα αμφιβάλλω...:confused::hmm: Και δεν μιλάω μόνο για την σωματική έλξη, λόγω ανάπτυξης του γυναικείου σώματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
''γνησιος ερωτας'' αντε να βγαλεις ακρη τωρα τι ειναι αυτο!
εγω προσωπικα δεν ειμαι υπερ σχεσης κοπελας 18 με ατομο 45. συγνωμη αλλα μιλαμε για κορη του πρωτον ηλικιακα και δευτερον τι κοινο μπορει να εχουν αυτα τα ατομα? σε τι μηκος κυματος θα μπορουσαν να επικοινωνησουν σαν ζευγαρι? και αντε πες οτι τα βρισκουν στις αρχες μετα? εδω εισαι 30 κατι και σκεφτεσαι με ατομα 40 κατι οτι δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο γνήσιος έρωτας είναι δυνατόν να προέρχεται από άτομο 40-45 ετών προς ένα άτομο 18 ετών; Γιατί μου φαίνεται δύσκολο και ακόμα αμφιβάλλω..
και εγω αμφιβαλλω..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο γνήσιος έρωτας είναι δυνατόν να προέρχεται από άτομο 40-45 ετών προς ένα άτομο 18 ετών;
Όρισέ μας τον "γνήσιο" έρωτα για να μην μιλάμε στο κενό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
''γνησιος ερωτας'' αντε να βγαλεις ακρη τωρα τι ειναι αυτο!
εγω προσωπικα δεν ειμαι υπερ σχεσης κοπελας 18 με ατομο 45. συγνωμη αλλα μιλαμε για κορη του πρωτον ηλικιακα και δευτερον τι κοινο μπορει να εχουν αυτα τα ατομα? σε τι μηκος κυματος θα μπορουσαν να επικοινωνησουν σαν ζευγαρι? και αντε πες οτι τα βρισκουν στις αρχες μετα? εδω εισαι 30 κατι και σκεφτεσαι με ατομα 40 κατι οτι δεν...
Να υποθέσω δηλαδή ότι δεν πιστεύεις και στη φιλία με μεγάλη διαφορά ηλικίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
προσωπικα ειχα παντα φιλους και φιλες μεγαλυτερους μου και ακομα εχω. να ακουσω τα προβληματα τους, ισως να ακουσουν τα δικα μου, να παμε για φαγητο για καφε στο τοσο αλλα κολληταρια οχι. θα μου πεις ποια η διαφορα? για μενα υπηρχε διαφορα και υπαρχει.
οταν ημουν 18 εβγαινα εξω με ατομα 28 ετων αλλα ως εκει. ποτε δεν θα μιλουσαμε στο τηλεφωνο με ανεση ή θα καθομασταν στην βεραντα χαλαρα να τα πουμε. τωρα εχω φιλους μεχρι και 50 ετων και βαλε που εχουν οι ανθρωποι τις οικογενειες τους και παλι θα φαμε, θα πιουμε καφε αλλα επαναλαμβανω ως εκει.

αλλα τα ενδιαφεροντα μου εμενα, αλλη η ζωη μου οπως ειναι διαμορφωμενη εμενα και αλλιως ειναι η δικη τους. εξαλλου θεωρω οτι ολα αυτα ειναι στον ανθρωπο εκατερωθεν να μπορει να ταιριασει με ατομα με πολυ μεγαλυτερη ή πολυ μικροτερη διαφορα ηλικιας. και αλλο το να κανω παρεα απλη και αλλο το να εχω σχεση. εντελως διαφορετικα πραγματα και εντελως διαφορετικα ολα στη θεωρια.

προσωπικα ποτε δεν με ελκυαν αντρες μεγαλυτερων ηλικιων ουτε μικροτερων. παντα ημουν στα πλαισια. γουστα ειναι αυτα. στα 18 μου αν μου ελεγες για ατομα 35 χρονων μου ρχοτανε να ξερασω.. γιατι? δεν ξερω. τωρα στην ηλικια που ειμαι 32 να μου πεις για ατομο 45-50 και παλι την ιδια αισθηση εχω. μιλαμε ερωτικα παντα ετσι. οχι φιλικα. επαναλαμβανω γουστα ειναι αυτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Να υποθέσω δηλαδή ότι δεν πιστεύεις και στη φιλία με μεγάλη διαφορά ηλικίας;
Είναι αναπόφευκτο μια σχέση με τόσο μεγάλη ηλικιακή απόκλιση (είτε φιλία είτε οτιδήποτε) να υιοθετήσει αργά ή γρήγορα μια 'γονεϊκότητα'.

Σχέσεις με τεράστια χάσματα ως απλός παρατηρητής είδα να κάνουν άτομα που είτε 'μεγαλοπιάνονταν', είτε τους 'έλειπε η νιότη', είτε ήταν 'περιπετειώδεις', είτε είχαν έλλειψη κάποιου γονεϊκού συναισθηματικού μοντέλου και ήθελαν κάποιον να νταντεύουν ή να νταντεύονται. Όλοι είμαστε συμπλεγματικές προσωπικότητες, αλλά κάποιοι ξεπερνούν το μέσο όρο, όταν κάποιο σύμπλεγμα παίρνει τα ηνία της συμπεριφοράς.

Εξαιρώ τις στενές σχέσεις όχι όμως ερωτικές με μέλη της οικογένειας, που συχνά είναι επιβεβλημένες.
Εάν δεν υπάρχει μια ισομέρεια στην οποιαδήποτε σχέση τότε χωλαίνει. Φυσικά κάποιοι τα συμβιβάζουν υγιώς το κατά δύναμιν αλλά σπανιότατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίριδα54876

Νεοφερμένος

Η Ίριδα54876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όρισέ μας τον "γνήσιο" έρωτα για να μην μιλάμε στο κενό...
Γνήσιο εννοώ αληθινό, χωρίς προσποιήσεις, ψέματα...Αληθινό που να προέρχεται από συναισθήματα εξίσου ειλικρινή.
''γνησιος ερωτας'' αντε να βγαλεις ακρη τωρα τι ειναι αυτο!
εγω προσωπικα δεν ειμαι υπερ σχεσης κοπελας 18 με ατομο 45. συγνωμη αλλα μιλαμε για κορη του πρωτον ηλικιακα και δευτερον τι κοινο μπορει να εχουν αυτα τα ατομα? σε τι μηκος κυματος θα μπορουσαν να επικοινωνησουν σαν ζευγαρι? και αντε πες οτι τα βρισκουν στις αρχες μετα? εδω εισαι 30 κατι και σκεφτεσαι με ατομα 40 κατι οτι δεν...

Αν ανέπτυσσα την απάντηση στην πρώτη ερώτηση σου, θα τελειώναμε αύριο, όσον αφορά τα κοινά... Η ηλικία είναι αυτό που θα ενοχλήσει το τονίζω και για την ηλικία ρώτησα. Δεν είπα: Βρείτε μου, τι κοινό θα μπορούσαν να έχουν αυτοί οι δυο; Όσον αφορά για την επικοινωνία, όταν μιλάμε για έρωτα... το μήκος κύματος είναι το ίδιο. Αλλιώς δεν θα υπήρχε έρωτας, σωστά; Και για το μετά δεν ξέρω ούτε και γω... γι' αυτό ρωτάω και για τον λόγο του ότι σε περίπτωση που ο έρωτας νικήσει, θα ηττηθεί από ανάλογες κοινωνικές αντιδράσεις, σαν την δική σου!

Είναι αναπόφευκτο μια σχέση με τόσο μεγάλη ηλικιακή απόκλιση (είτε φιλία είτε οτιδήποτε) να υιοθετήσει αργά ή γρήγορα μια 'γονεϊκότητα'.

Σχέσεις με τεράστια χάσματα ως απλός παρατηρητής είδα να κάνουν άτομα που είτε 'μεγαλοπιάνονταν', είτε τους 'έλειπε η νιότη', είτε ήταν 'περιπετειώδεις', είτε είχαν έλλειψη κάποιου γονεϊκού συναισθηματικού μοντέλου και ήθελαν κάποιον να νταντεύουν ή να νταντεύονται. Όλοι είμαστε συμπλεγματικές προσωπικότητες, αλλά κάποιοι ξεπερνούν το μέσο όρο, όταν κάποιο σύμπλεγμα παίρνει τα ηνία της συμπεριφοράς.

Εξαιρώ τις στενές σχέσεις όχι όμως ερωτικές με μέλη της οικογένειας, που συχνά είναι επιβεβλημένες.
Εάν δεν υπάρχει μια ισομέρεια στην οποιαδήποτε σχέση τότε χωλαίνει. Φυσικά κάποιοι τα συμβιβάζουν υγιώς το κατά δύναμιν αλλά σπανιότατα.
Ευχαριστώ για την γνώμη σου, αλλά δεν ισχύει πάντα απαραίτητα. Ξέρεις...ο έρωτας μπορεί να σου 'ρθει κατακούτελα και τότε τι να πεις για τα συμπλέγματα...για τις γονεϊκές επιρροές και αντιδράσεις... Ο έρωτας είναι από μόνος του ψυχολογικό πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dyths81

Νεοφερμένος

Ο dyths81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πολλές ομοιότητες,γνωρίστηκα με την κοπέλα μου μέσω Internet,12 χρόνια μικρότερη..υπάρχει επικοινωνία!!
Βέβαια το ότι ακούει η ίδια από τον περίγυρο της..υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gmat

Νεοφερμένος

Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπερα...... πιστευετε οτι μια σχεση με μια μεγαλυτερη γυναικα ειναι βιωσιμη? αν αυτη εινα 27 και εσυ εισαι 20.... Πως μπορεις να προσεγγισεις μια 27αρα? Αυτη τι κριτιρια εχει στην επιλογη της?
Σας παρακαλω βοηθηστε, ειμαι μπερδεμενος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Πιστεύω πώς σε μία σχέση δεν παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία..αλλά μέχρι ένα σημείο! Εγώ έχω κολλήσει μ'ένα παιδί ένα χρόνο μικρότερο μου..δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση..μιλάμε μέσω κινητού και έχουμε βρεθεί και από κοντά..έχει γίνει κάτι... Αλλά δεν θέλω να σταματήσει αυτό..μπορείτε να μου προτείνετε κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top