Θα κάνατε ελεύθερη σχέση με τον/την πρώην σας;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και βλέπω ότι δεν έχω απαντήσει.

Δεν μπορώ να το αποκλείσω, όπως και δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα άλλο στη ζωή μου. Γενικά θεωρώ πολύ μεγάλες τις κουβέντες τύπου "δεν το θα έκανα ποτέ αυτό" γιατί πολλές φορές η ίδια η ζωή μας διαψεύδει.

Μιλώντας γενικότερα για τις ελεύθερες σχέσεις - κι όχι μόνο με πρώην - δεν βρίσκω το λόγο να το αποκλείσω ότι θα συμβεί. Είμαι άτομο που βάζει συναίσθημα στις σχέσεις του και μπόλικο μάλιστα. Αλλά αυτό ισχύει για τις σχέσεις.... Η "ελεύθερη σχέση" - γνωστό και σαν "F-buddy" - δεν είναι σχέση! Οπότε δεν βρίσκω λόγο να την βάλω σε καλούπια και ταμπού όπως "ρομάντζα" και τέτοια.

Είναι καθαρά για διασκέδαση. Απλά, ξεκάθαρα, δημοκρατικά, χωρίς να τάζει ο ένας τίποτα στον άλλον και με σκοπό να περάσουν καλά οι δύο (ή και περισσότεροι :clapup:) άνθρωποι που εμπλέκονται. Προφανώς και γίνονται για το sex αυτές οι σχέσεις, και απ' τη μεριά του άντρα και απ' τη μεριά της γυναίκας. Αλλά στον 21ο αιώνα είμαστε, δεν χωράνε taboo σε θέματα που αφορούν το sex και άρα και στις ελεύθερες σχέσεις.


Γενικά οι ανθρώπινες σχέσεις είναι πραγματικά πολύ απλές, όπως δείχνει και το παρακάτω διάγραμμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μου φαίνεται πολύ παράξενο να διαβάζω τέτοιες απόψεις από άντρα - αλλά αν μη τι άλλο επιβεβαιώνεις το ψευδώνυμό σου.:P Συνήθως οι γυναίκες είναι αυτές που για τα μάτια ενός άντρα παρατάνε τα πάντα και τους πάντες. Οι άντρες θες από εγωισμό, θες από ρεαλισμό, θες για να μην τους πούνε οι φίλοι τους μ...δουλους δεν το κάνουν.

Αν και σε νιώθω γιατί το έχω κάνει πολλές φορές κι έχω χάσει ανθρώπους για αυτό το λόγο, θα συμφωνήσω με τη Μαιντ οτι δεν είναι το λογικό. Η ζωή μας έχει πολλούς τομείς που - υποτίθεται οτι - τους έχουμε επιλέξει άρα μας ευχαριστούν. Δεν είναι λοιπόν λογικό να εξαφανίσουμε αυτούς τους τομείς για έναν άνθρωπο, έστω κι αν αυτός ο άνθρωπος μας φαίνεται ο άνθρωπος της ζωής μας. Εσύ το λες χλιαρότητα συναισθημάτων - εγώ το λέω ρεαλισμό. Γιατί όσο και να μας γεμίζει αυτός ο άνθρωπος, σίγουρα κι όλα τα υπόλοιπα που παρατάμε μας γεμίζουν κάπως, μας δίνουν κάτι. Δεν είναι λογικό να κάνουμε κάποιον δορυφόρο μας και να γυρίζουμε γύρω από αυτόν κλείνοντας τα μάτια στις υπόλοιπες χαρές της ζωής. Το έχω κάνει. Το αποτέλεσμα μάλλον το ξέρεις - αν δεν το ξέρεις στο λέω: τον έπνιξα τον άλλον, δεν τον άφηνα να αναπνεύσει, γιατί έπαιρνα πνοή από τη δική του ανάσα και δε μας έφτανε. Τώρα έμαθα. Δε θα ξανακάνω τα ίδια. Όχι γιατί αγαπώ λιγότερο. Αλλά γιατί κατάλαβα πως κανείς δεν είναι κανενός. Κι οτι όταν σταματήσει ο άλλος να μου δίνει την ανάσα του, εγώ θα μείνω χωρίς οξυγόνο.

Όπως είπε κι η Μάιντ, στο δικό μου κύκλο γύρω μου υπάρχουν 10 πράγματα-άνθρωποι-καταστάσεις. Αν χάσω το ένα, θα μου μείνουν τα 9. Αν χάσω και τα 8, θα μου μείνει έστω 1. Δεν μπορώ να έχω μόνο 1, γιατί μπορεί να το χάσω και τότε τι θα γίνει; Κάπου δε θα πρέπει να κρατηθώ;
Ο Αυτοκράτορας του Βυζαντίου Θεόφιλος δίνοντας το μήλο στην Κασιανή της είπε:
“Ως άρα εκ γυναικός ερρύη τα φαύλα”, . Η ευφυεστάτη όμως Κασσιανή απάντησε: “αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττονα”.

Εδώ χρειάζεται ερμηνεία σ'αυτό που λέει η εκκλησία: η δέ γυνή να φοβήται τον άνδρα.

Εγώ απλά λέω να μή τον πνίγει στο παραλήρημά της και άς τον αφήνει κάποιες φορές απλά να νομίζει.

Όσο ποιό πολλά αντέχεις τόσο ποιό δυνατή γίνεσαι και άν αυτός που γυρνά πίσω δέν είσαι εσύ, τότε σημαίνει πως έχεις γίνει ποιό σοφή. Τότε δέν έχεις μάθει μόνο να αγαπάς, αλλά και πώς είναι να σ'αγαπούν πραγματικά γι'αυτό που είσαι και όχι για μιά αρπαχτή ή μιά ξεπέτα ή αλλιώς για μιάς νύχτας ... stand.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ο Αυτοκράτορας του Βυζαντίου Θεόφιλος δίνοντας το μήλο στην Κασιανή της είπε:
“Ως άρα εκ γυναικός ερρύη τα φαύλα”, . Η ευφυεστάτη όμως Κασσιανή απάντησε: “αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττονα”.

Εδώ χρειάζεται ερμηνεία σ'αυτό που λέει η εκκλησία: η δέ γυνή να φοβήται τον άνδρα.

Εγώ απλά λέω να μή τον πνίγει στο παραλήρημά της και άς τον αφήνει κάποιες φορές απλά να νομίζει.

Όσο ποιό πολλά αντέχεις τόσο ποιό δυνατή γίνεσαι και άν αυτός που γυρνά πίσω δέν είσαι εσύ, τότε σημαίνει πως έχεις γίνει ποιό σοφή. Τότε δέν έχεις μάθει μόνο να αγαπάς, αλλά και πώς είναι να σ'αγαπούν πραγματικά γι'αυτό που είσαι και όχι για μιά αρπαχτή ή μιά ξεπέτα ή αλλιώς για μιάς νύχτας ... stand.



Μάξιμε, αν δώσεις μήλο σε γυναίκα τη σήμερον ημέρα, θα σε κοιτάξει με "μισό" μάτι....;)

Αν υπονοήσεις ότι πρέπει να σε "φοβάται" (σέβεται) επειδή είσαι άντρας, θα στο φέρει στο κεφάλι...:D

Και τέλος, αν την χαρακτηρίσεις σοφή, επειδή άντεξε τα ξενοπηδήματα και αποδέχτηκε την επιστροφή του ασώτου, ε τότε Μάξιμε δε σε σώζει τίποτα... :P

Να σου υπενθυμίσω ότι καβατζάραμε την πρώτη δεκαετία του 21ου...αιώνα!!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Δοκιμασα να το κανω αλλα δεν πετυχε......Τα ξαναβρηκαμε και εγινε ξανα ο νυν μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μάξιμε, αν δώσεις μήλο σε γυναίκα τη σήμερον ημέρα, θα σε κοιτάξει με "μισό" μάτι....;)

Αν υπονοήσεις ότι πρέπει να σε "φοβάται" (σέβεται) επειδή είσαι άντρας, θα στο φέρει στο κεφάλι...:D

Και τέλος, αν την χαρακτηρίσεις σοφή, επειδή άντεξε τα ξενοπηδήματα και αποδέχτηκε την επιστροφή του ασώτου, ε τότε Μάξιμε δε σε σώζει τίποτα... :P

Να σου υπενθυμίσω ότι καβατζάραμε την πρώτη δεκαετία του 21ου...αιώνα!!!:whistle:
Άγγελε αν ήταν να γράψω κάτι απλά για να δώ την γραφή μου δεν θα το έκανα ποτέ.
Άς εξηγήσω λοιπόν μερικά απο τα γραφόμμενά μου.
Αρχικά για να δώσεις το συγκεκριμένο μήλο, θα έπρεπε να έχεις απέναντί σου την Κασιανή και τις άλλες κοπέλες.
Άρα θα πρέπει να έχεις την ιδιότητα του τότε Αυτοκράτορα.
Κατα συνέπεια πρέπει να προσγειωθούμε στο σήμερα και αυτό να εξηγήσουμε.
Χρησημοποίησα την λέξη <<φοβήται>> γιατι η ερμηνία της είναι άλλη απο αυτή που επιφανειακά συμπεραίνουμε.
Τη γνώση της διαφορετικότητας της φύσης των ανδρών απο τις γυναίκες εννοούσα και όχι τον φόβο και τον σεβασμό. Θαρείς πως σε νεαρή ηλικία κατέχουν τόσα πολλά γυναίκες και άντρες;
Λες και πρότεινα επιστροφή στον μεσαίωνα.

Σε καμιά περίπτωση δέν υποννοούσα να πάει σύνεφο το κέρατο γιατι δέν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει αυτοσεβασμός υπο αυτές τις προϋποθέσεις.

Αλλά Άγγελε, πές μου είναι λίγες οι φορές που ενώ συνόδευες έριχνες κλεφτές ματιές ή ακόμα περισσότερα;
Θεωρώ πως ένας άντρας, δέν μιλώ για τις γυναίκες, είναι ποιό ισορροπημένος όταν έχει μιά σχέση και είναι ολότελα δοσμένος σε αυτήν για όσο διαρκεί αυτή η σχέση. Για να είναι εφικτό το ποιό πάνω χρειάζεται και η εξυπνάδα τις γυναίκας. Δηλ. απο τα μικροπταίσματα θα πρέπει να αρχίσει. Όταν μάθει να τα διορθώνει αυτά τότε θα μπορεί όχι μόνο να αντιμετωπίσει μεγαλύτερα προβλήματα, αλλά και να τα προλάβει. Σε καμία περίπτωση βέβαια δέν μιλώ για ισότητα των δύο φύλλων που με την σημερινή έννοια και σημασία τείνει περισσότερο στην ανισότητα, αλλά για την διαφορετικότητα. Την γνώση της οποίας θεωρώ επιβεβλημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αλλά Άγγελε, πές μου είναι λίγες οι φορές που ενώ συνόδευες έριχνες κλεφτές ματιές ή ακόμα περισσότερα;
Δεν το ξέρεις ότι οι καλές περιπτώσεις σου τυχαίνουν όταν συνοδεύεσαι; Ο νόμος του Μέρφι....:(

Θεωρώ πως ένας άντρας, δέν μιλώ για τις γυναίκες, είναι ποιό ισορροπημένος όταν έχει μιά σχέση και είναι ολότελα δοσμένος σε αυτήν για όσο διαρκεί αυτή η σχέση. Για να είναι εφικτό το ποιό πάνω χρειάζεται και η εξυπνάδα τις γυναίκας. Δηλ. απο τα μικροπταίσματα θα πρέπει να αρχίσει. Όταν μάθει να τα διορθώνει αυτά τότε θα μπορεί όχι μόνο να αντιμετωπίσει μεγαλύτερα προβλήματα, αλλά και να τα προλάβει
Εννοείς ότι η γυναίκα είναι κάτι σαν ρυθμιστής που μπορεί και πρέπει να "χειρίζεται" τον άντρα στη σχέση, στην οποία αυτός κατά βάση έχει πέσει με τα μούτρα (ολότελα δοσμένος) αλλά βέβαια σαν (γνήσιος) άντρας κινδυνεύει από τις άλλες....σειρήνες; :eek:

Σε καμία περίπτωση βέβαια δέν μιλώ για ισότητα των δύο φύλλων που με την σημερινή έννοια και σημασία τείνει περισσότερο στην ανισότητα, αλλά για την διαφορετικότητα. Την γνώση της οποίας θεωρώ επιβεβλημένη.
Νομίζω ότι οι ρόλοι τείνουν να εξισωθούν, κι επειδή πιστεύω ότι αυτό είναι που καθορίζει το θέμα, δεν καταλαβαίνω σε ποιά διαφορετικότητα αναφέρεσαι! :hmm:


Θαρείς πως σε νεαρή ηλικία κατέχουν τόσα πολλά γυναίκες και άντρες;
Α καλά!!! Τους 'εχει φοβηθεί το μάτι μου!!!!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι ρόλοι τείνουν να εξισωθούν, κι επειδή πιστεύω ότι αυτό είναι που καθορίζει το θέμα, δεν καταλαβαίνω σε ποιά διαφορετικότητα αναφέρεσαι! :hmm:



Α καλά!!! Τους 'εχει φοβηθεί το μάτι μου!!!!!!:worry:
Διαφορετικότητα λέγοντας εννοώ πως άλλα χρειάζεται ένας άνδρας και άλλα μιά γυναίκα. Πάντα για νορμάλ καταστάσεις μιλάμε.

ΟΥΚ ΕΝ ΤΩ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ. Φίλε μου Άγγελε σήμερα γνωρίζουν τόσα πολλά, όλοι αυτοί που τους φοβήθηκε το μάτι σου, που για να δούν την μύτη τους ψάχνουν τόσο πολλά και στην πορεία ζητούν και JPS για να γυρίσουν πίσω. Αλλά όταν έχεις αναλλωθεί σε σχέσεις δίχως όρια, δίχως έναν μπούσουλα, τότε σου λείπει και η αφετηρία, την έχεις χάσει και δέν ξέρεις απο πού ξεκίνησες.
Επιστροφή λοιπόν αδύνατη υπο αυτές τις συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
αναλογα τον λογο που χωρησαμε και πως ειμουνα το διαστημα που δεν ημασταν μαζι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οταν μια σχέση γίνεται το παν της ζωής σου, την χάνεις εξ αρχής, το χεις χαμένο το παιχνίδι.
Η ζωή μας είναι ένας κύκλος. Εγώ είμαι στη μέση. Γυρω μου υπάρχουν οι φίλοι μου, οι γονεις μου, η δουλεία μου, η διασκέδασή μου/ ελευέθερος χρόνος, ο φίλος μου. Δεν είναι ο φίλος μου το κέντρο. Τον έχω ήδη κουράσει έτσι, έχω κουραστεί κι εγώ.

Αυτο που έχω μάθει απο μένα όλα αυτά τα χρόνια είναι να μην ''πολυενοχλώ'' τον άντρα. Να μην πολυενοχλώ κανέναν. Εχουμε κι αλλες δουλειές να κάνουμε, αλλιώς θα σκάσουμε. Κι έτσι η σχέση ρέει σα νερό, όμορφα κι αβίαστα με σκαμπανεβάσματα και μη..:)
Όταν μια σχέση είναι δυνατή, το ζευγάρι είναι στην μέση...... Και όλοι οι άλλοι γύρω, σημαντικοί αλλά γύρω. Είναι σημαντικό για μένα τα μέλη του ζευγαριού να μην κλείνονται. Ούτε σημαίνει ότι είναι συνέχεια μαζί. Απλώς ότι αντιμετωπίζουν τους εαυτούς τους σαν μέλη του ζευγαριού κι έτσι μαθαίνουν και τους άλλους να τους αντιμετωπίζουν.

Τώρα πες μου πως γίνεται το δεύτερο μπολνταρισμένο στον έρωτα... με πολύ πολύ κόπο αν θυμάμαι καλά, και μάλλον κακώς γιατί κι ο άλλος δεν είναι ερωτευμένος?
Αν και γενικά δίνομαι στις σχέσεις μου και περνάω όσον καιρό μπορώ περισσότερο μαζί τους, διαβάζοντας τον Δόκτορα, ένιωσα κάτι να με πνίγει. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό το βαρύ και απόλυτο μ' έκανε να νιώσω 80 χειμώνων (από των μόλις 77 Μαΐων που αριθμώ σήμερις :hehe:)

Ρε Ντόκτωρ, πολύ πατριωτικά δεν το έχεις πάρει αδερφέ μου το θέμα των σχέσεων;:D:P

Για την κοινωνία δεν πεθαίνεις, σε πεθαίνει αυτή!!:(

Μην πεθαίνεις ποτέ για ένα ιδανικό. Περίμενε λίγο και θα πεθάνει εκείνο πρώτο...:lol:

Όσο για τους ανθρώπους... δεν αξίζει να πεθάνεις για κανέναν νομίζω. Θα έρθει στον τάφο σου, θα κάνει πως κλαίει, θα βεβαιωθεί ότι ψόφησες για τα καλά, να μην έχει και τύψεις, και στις εννιά του μακαρίτη...ξέρετε τη συνέχεια νομίζω.:clapup:
Κυνικός σήμερα? Εγώ τον χαίρομαι τον δόκτορα γιατί αυτό που θέλει αυτό προσπαθεί κόντρα στα κλασίκ, και έχει την αξία του αυτό από μόνο του.

Η ζωή μας έχει πολλούς τομείς που - υποτίθεται οτι - τους έχουμε επιλέξει άρα μας ευχαριστούν. Δεν είναι λοιπόν λογικό να εξαφανίσουμε αυτούς τους τομείς για έναν άνθρωπο, έστω κι αν αυτός ο άνθρωπος μας φαίνεται ο άνθρωπος της ζωής μας. Εσύ το λες χλιαρότητα συναισθημάτων - εγώ το λέω ρεαλισμό. Γιατί όσο και να μας γεμίζει αυτός ο άνθρωπος, σίγουρα κι όλα τα υπόλοιπα που παρατάμε μας γεμίζουν κάπως, μας δίνουν κάτι. Δεν είναι λογικό να κάνουμε κάποιον δορυφόρο μας και να γυρίζουμε γύρω από αυτόν κλείνοντας τα μάτια στις υπόλοιπες χαρές της ζωής. Το έχω κάνει. Το αποτέλεσμα μάλλον το ξέρεις - αν δεν το ξέρεις στο λέω: τον έπνιξα τον άλλον, δεν τον άφηνα να αναπνεύσει, γιατί έπαιρνα πνοή από τη δική του ανάσα και δε μας έφτανε. Τώρα έμαθα. Δε θα ξανακάνω τα ίδια. Όχι γιατί αγαπώ λιγότερο. Αλλά γιατί κατάλαβα πως κανείς δεν είναι κανενός. Κι οτι όταν σταματήσει ο άλλος να μου δίνει την ανάσα του, εγώ θα μείνω χωρίς οξυγόνο.

Όπως είπε κι η Μάιντ, στο δικό μου κύκλο γύρω μου υπάρχουν 10 πράγματα-άνθρωποι-καταστάσεις. Αν χάσω το ένα, θα μου μείνουν τα 9. Αν χάσω και τα 8, θα μου μείνει έστω 1. Δεν μπορώ να έχω μόνο 1, γιατί μπορεί να το χάσω και τότε τι θα γίνει; Κάπου δε θα πρέπει να κρατηθώ;
Αυτό που λέγεται ζευγάρι πρέπει να περιλαμβάνει εσένα ολόκληρη, όχι τον άλλον ολόκληρο και εσένα μισή. Τα άλλα πράγματα, οι άλλοι άνθρωποι δεν ήταν για σένα αρκετά σημαντικοί ώστε να τους βρεις την θέση τους σε σχέση με το ζευγάρι και άφησες στον άλλον την πρωτοβουλία να καθορίσει το ζευγάρι που πάει. Ο Δόκτορας δεν νομίζω ότι μιλούσε για κάτι τέτοιο. Δεν ζήτησε υποταγή ούτε ξέχασμα από το άλλο μισό του ζευγαριού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Ο Δόκτορας δεν νομίζω ότι μιλούσε για κάτι τέτοιο. Δεν ζήτησε υποταγή ούτε ξέχασμα από το άλλο μισό του ζευγαριού.

Νομίζω οτι αυτό εννοούσε όταν είπε:

Προσωπικά έχω μια έντονη τάση να παρατάω τα πολλά και τους πολλούς για έναν άνθρωπο (να μην πω τα πάντα) όχι από θυσία ή με το ζόρι, αλλά έτσι, απλά γιατί νοιώθω πλήρης και με ένα άτομο ειδικά όταν κι αυτό το άτομο δεν είναι μέσα στην τρελλή χαρά για πολλά πολλά τάτσι μήτσι κώτσι, αλλά δεν θα παράταγα ποτέ ένα άνθρωπο για πολλούς και πολλά.

:hmm:Κατάλαβα λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Νομίζω οτι αυτό εννοούσε όταν είπε:
''Προσωπικά έχω μια έντονη τάση να παρατάω τα πολλά και τους πολλούς για έναν άνθρωπο (να μην πω τα πάντα) όχι από θυσία ή με το ζόρι, αλλά έτσι, απλά γιατί νοιώθω πλήρης και με ένα άτομο ειδικά όταν κι αυτό το άτομο δεν είναι μέσα στην τρελλή χαρά για πολλά πολλά τάτσι μήτσι κώτσι, αλλά δεν θα παράταγα ποτέ ένα άνθρωπο για πολλούς και πολλά.''

:hmm:Κατάλαβα λάθος;

Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για τον δόκτορα, ίσως απλά έτσι να το βλέπω εγώ. Ο άλλος ερωτεύεται εσένα όπως είσαι, μετά εξελίσεστε μαζί, αλλά αν εσύ απλά χαθείς με ποιόν θα είναι ζευγάρι, ποιός θα ολοκληρώνει την εικόνα?
Πρακτικά να πω ότι για μένα είχε/έχει μεγάλη σημασία η αποδοχή των ανθρώπων μου από το άλλο μου μισό, και αποδέχομαι και τους ανθρώπους του καλού μου με τον ίδιο τρόπο. Γι'αυτό και πολλές φορές είμαι η μόνη γυναίκα σε μια αντροπαρέα ενώ ο καλός μου είναι αντίστοιχα ο άντρας που έχει ακούσει τα πάντα από τις κολλητές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
εγω παντως με εναν πρωην μου ακομα βλεπομαστε
και δεν θα το χαρακτηριζα ακριβως "σχεση"....
ελευθερη ναι, σχεση οχι... :redface::redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Χμμ...μπα! Μπορεί κάποιος από τους δύο να "κολλήσει" ξανά και να δημιουργηθούν προβλήματα...

Προτιμώ friends with benefits... :P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα κανα, πάντως δεν θα θελα με τίποτα, γιατι πολυ απλά δεν μου αρκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis GG

Νεοφερμένος

Ο G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
χαλαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δε θα έκανα. Κτητικότητα or nothing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
με τιποτα...δεν ξερω αν καποια στιγμη το επιλεξω μονο για εμπειρια αλλα και παλι δεν θα αντεξω για πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Eλπίζω να μην χάσω τόσο την αυτοεκτιμησή μου ώστε να φτάσω σε αυτό το σημείο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
οχι,της δόθηκα ολοκληρωτικά και με παράτησε...

ε, μπορεί να μην το παραδέχομαι-συχνά- αλλά και εγω ορισμενς φορες πληγωνομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
δεν έχει κάποιο νόημα να κάνεις ελεύθερη σχέση με κάποιον που λογικά πριν είχατε μια "κανονική" σχέση!
Άλλο να ξεκινάς μια ελεύθερη σχέση αποκλειστικά για να μείνει έτσι και άλλο να την μετατρέπεις προκειμένου να μην χάσεις εντελώς τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top