Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Mα απέξω ξεκίνησε...και έφτασε στον υπολογιστή. Ο υπολογιστής δεν υπήρχε. Εμφανίστηκε και κάλυψε κάποιο κενό με επιπλέον δυνατότητες, εκτός από τις επιστημονικές προεκτάσεις του. Υπάρχει δυστυχώς αδυναμία επικοινωνίας και έξω...μια τάση αποξένωσης από τον διπλανό μας...ακόμη και στην Βιβλιοθήκη. Ζυγίζουμε ένα χαμογελαστό βλέμμα μην και θεωρηθεί "πέσιμο δια οφθαλμού". Μην προσπαθείς να μου βαφτίσεις το "κρέας ψάρι". Ζω στην ίδια κοινωνία με σένα...Δεν μου αρέσει η εικόνα των υπολογιστών αλλά ούτε και των βιαστικών πεζών που κοιτάνε το βήμα τους..

Τον χρόνο που "τρώμε" για να μιλάμε εδώ σε αυτό το φόρουμ ανταλλάσσοντας απόψεις για διάφορα θέματα θα μπορούσαμε να τις κάνουμε και σε μια καφετέρια ή και στο Πανεπιστήμιο όσοι είμαστε φοιτητές ή κάπου έξω. Δυστυχώς, αντ' αυτού προτιμάμε το ψηφιακό μέσο για ομιλία και κοινωνική συζήτηση. Επίσης κάτι δείχνει και το παρόμοιο γεγονός όταν καμιά φορά μπαίνω στο facebook μόνιμα είναι 30+ άτομα online..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Τι να σου πω, εγω θα προτιμούσα να είμαι για καφέ τώρα αλλά είμαι στο μαγαζί και ο μόνος τρόπος να περάσει η ώρα μου με κουβεντούλα είναι εδω....;)
Η αποξένωση είναι ένα φαινόμενο που έχει πολλούς παράγοντες ριζούλες. Όμως απο μία μεριά αν ζεις σε μια απο τις μεγαλουτσικες πολεις της ελλαδιτσας μας σκέψου ότι τόσα γίνονται, ο κόσμος είναι διστακτικος, ξέφυγε απο τη γειτονιά και ξαφνικά άρχισε να ζει σε πολυπληθεις γειτονιες. Δεν ειμαι ειδικη στο θεμα ουτε ιδιαιτερα διαβασμενη σε αυτο. Απλα και αυτοι οι 30 στο φεισμπουκ που λες θα μπορουσαν να ειναι για καφε με τους φιλους τους και να τα λενε. Αν μπορουσαν κακως που δε το κανουν.... Αν δε μπορουσαν τοτε διευκολυνονται απο το διαδικτυο. Ένα αρνητικό κι ενα θετικο στην υποθεση δηλαδη. Ας εισαι εσυ ανοιχτος προς τους αλλους και δε θα βγαινεις χαμμενος. Και μενα ποσο με τσατιζει να ειμαι σε ενα ξενο μερος να ρωταω κατι και ουτε να γυρνανε να με κοιταξουν. ΜΟυ εχει συμβει κι αυτο αλλα μου εχει συμβει να ψαχνω μερος και να με πιασει σχεδον μια κυρια απο το χερι και να περπατησουμε ολοκληρη την πολη. Αναλογα..........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cg-35

Νεοφερμένος

Ο cg-35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ζω στις ΗΠΑ (σπουδάζω) και χρησιμοποίησα dating site. Εδώ και κοντά ένα χρόνο είμαι σε σχέση με μια κοπέλα από άλλο τμήμα του πανεπιστημίου την οποία και γνώρισα μέσω της συγκεκριμένης ιστοσελίδας. Εδώ στην Αμερική είναι πάρα πολύ διαδεδομένο αυτό. Πολλοί από τους φίλους/ες μου γνωρίστηκαν με το ταίρι τους μέσω αντίστοιχων ιστοσελίδων και άλλοι πολλοί επίσης υπήρξαν μέλη. Πάντα θα υπάρχουν κακές περιπτώσεις. Αλλά πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων είναι εξαιρετικά αξιόλογοι άνθρωποι που απλώς δεν έχουν χρόνο ή διάθεση να βρούν το ταίρι τους με τον παραδοσιακό τρόπο. Μην ξεχνάμε ότι στην Αμερική η έννοια της "παρέας" είναι πολύ λιγότερο ισχυρή απ' ότι στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Το να γνωρίσεις κάποιον μέσω διαδικτύου και να τον βάλεις αργότερα στην ζωή σου δεν είναι κακό! Το κακό είναι να αποκτήσεις και να διατηρήσεις σχέση με κάποιον άγνωστο από το διαδίκτυο, χωρίς καν να τον γνωρίζεις.. (ναι το έχω δει κι αυτό). Εγώ τον φίλο μου τον γνώρισα πριν 5 χρόνια στο ίντερνετ και είμαστε 3 χρόνια σχεδόν μαζί. Δεν έχει σημασία πια το που γνωριστήκαμε γιατί είμαστε συνέχεια μαζί.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
-Γεια σου!
-Γεια! Τι κανεις;
-Καλα! Εσυ;
-Μια χαρα...να σε ρωτησω κατι...εχεις σχεση;
-Οχι! εσυ;
-Ουτε εγω! Θες να τα φτιαξουμε;
-ΝΑΙΙΙ!
-Ωραιααα! Σ΄αγαπαω μωρο μου!
-Και εγω αγαπη μου,δεν θελω να σε χασω!!

Εδω καταντησαμε ειδικα χαρη στο φεισμπουκ οπου οποιον βρουν με κοινες επαφες γινεται φιλος κ με μια συνομιλια γινονται ξαφνικα αγαπημενα ζευγαρακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
-Γεια σου!
-Γεια! Τι κανεις;
-Καλα! Εσυ;
-Μια χαρα...να σε ρωτησω κατι...εχεις σχεση;
-Οχι! εσυ;
-Ουτε εγω! Θες να τα φτιαξουμε;
-ΝΑΙΙΙ!
-Ωραιααα! Σ΄αγαπαω μωρο μου!
-Και εγω αγαπη μου,δεν θελω να σε χασω!!

Εδω καταντησαμε ειδικα χαρη στο φεισμπουκ οπου οποιον βρουν με κοινες επαφες γινεται φιλος κ με μια συνομιλια γινονται ξαφνικα αγαπημενα ζευγαρακια...

Αυτά δεν είναι ζευγαράκια.. Αυτά τα πράγματα είναι γελοία.. Δεν είναι σχέσεις σοβαρές αυτές.. Που γνωρίζεις έναν άγνωστο και ξαφνικά γίνεστε ζευγάρι.. Η οποία σχέση κρατάει 1-2 βδομάδες και μετά βρίσκεις άλλον.. Είπαμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Ο κόσμος έχει πολύ μοναξιά και λίγο χρόνο για να ψάξει ναβρει κάτι το ιδανικό για εκείνον, σίγουρα το ιντερνέτ κρύβει πολλές παγίδες, αλλάκαι πολύ ευχάριστες εκπλήξεις, προσωπικά το φοβάμαι και μάλλον δεν θα το τολμούσα,ξέρω όμως πολλές ψυχές που βρήκαν αυτό που έψαχναν.


Αυτά δεν είναι ζευγαράκια.. Αυτά τα πράγματα είναι γελοία.. Δεν είναι σχέσεις σοβαρές αυτές.. Που γνωρίζεις έναν άγνωστο και ξαφνικά γίνεστε ζευγάρι.. Η οποία σχέση κρατάει 1-2 βδομάδες και μετά βρίσκεις άλλον.. Είπαμε :P



Μα οι σχέσεις γίνονται τις περισσότερες φορές από ανθρώπους που δεν γνωρίζονται και χρόνια, δεν πιστεύω ότι είναι λάθος και ούτε ότι όλοι είναι σκάρτοι και σκάρτες μέσα από το ιντερνέτ

όπως λοιπών και κάποιων που μπορεί να «γνωρίζεις» πολύ καλά, να στην φέρει το ίδιο μπορεί να συμβεί και στο ιντερνετ

Αλώστε στη σχέση συμβόλαιο δεν γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aprosarmostos

Νεοφερμένος

Ο aprosarmostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αυτο το "φοβαμαι" πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω..εχουμε γεμισει φοβιες για το καθε τι..μη παθει κατι δηλαδη το υπεροχο εγω μας....οσες πιθανοτητες εχεις να γνωρισεις καποιον-α σκαρτο εξω εχεις κι εδω μεσα..δηλαδη στο ιντερνετ μπαινουν εξωγηινοι?:D οι ανθρωποι που συναντας στο δρομο στα καφε κλπ ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που συναντας κι εδω μεσα...ελεος δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelika J.

Νεοφερμένος

Η Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
πο πο παιδιααα.....ειμαι πολυ ερωτευμενη!!!ειναι αυτο που εψαχνα ρε παιδια!!!πραγματικα ο,τι καλυτερο υπαρχει!Δοξα τω Θεω που τον γνωρισα εγω και οχι καμια αλλη :P!!Κι ομως ναι..Τον γνωρισα στο φεισμπουκ ρε παιδια!Δε λεω..στην αρχη τους ειχα τους ενδοιασμους μου!"Μα δεν μπορει να ειναι και στην πραγματικοτητα οσο τελειος ειναι και απο το φεισμπουκ,απο το τσατ κλπ κλπ.."!Ειμαστε 10μηνες μαζι και ολα τελεια!!Παντως πρεπει να πουμε και την αληθεια..Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες!Παντα πρεπει να εχουμε μια πισινη πριν ξεκινησουμε κατι "επικινδυνο"..Δεν τον ξερεις τον αλλον και απο χτες..Εχουμε ακουσει πολλα περι του θεματος.Καλο ειναι να προσεχουμε στη ζωη μας!Εγω νιωθω τυχερη!!Πολυ πολυ!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
έχω κάνει και δεν μετανιώνω ούτε στιγμή.
μονάχα η γνωριμία διαφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έχει μια αλλόκοτη γοητεία μια σχέση που πραγματώνεται στο internet.

Είναι μια βίαιη φίμωση των περισσότερων αισθήσεων που όμως -όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ανθρώπους που χάνουν την ακοή ή την όρασή τους- εντείνει τις εναπομείναντες αισθήσεις σε επίπεδα πρωτόγνωρα και μοναδικά.

Δεν μπορείς να δεις, να ακούσεις, να μυρίσεις, κι όμως όταν συντελεστεί αυτό το μικρό θαύμα της δικτυακής επικοινωνίας φτάνεις σε σημείο να ξέρεις τον άλλο, ίσως πολύ καλύτερα απ' όσο ξέρεις το γείτονά σου, ας πούμε, που και τον βλέπεις και τον ακούς και ...τον μυρίζεις.

Αν ρωτήσετε ανθρώπους που έχουν βιώσει τέτοιες εμπειρίες, θα σας πουν πως μπορούν με ευκολία να αναγνωρίσουν τον τρόπο γραφής του αγαπημένου προσώπου, στις ηλεκτρονικές συζητήσεις χωρίς να διαβάσουν το ψευδώνυμο κι ας μην έχουν οι γραμματοσειρές ταυτότητα όπως η χειρογραφία.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό...

Λόγω ακριβώς της φύσης του μέσου, όταν αναζητάς το συνομιλητή σου στο διαδίκτυο, δεν ενδιαφέρεσαι για το περιτύλιγμα που έτσι κι αλλιώς τα μάτια δε μπορούν να δουν, αλλά περισσότερο, για την πιθανή ταύτιση του τρόπου έκφρασης μέσω της γραφής. Η ανάγκη επικοινωνίας απαλλαγμένη από τις ανασφάλειες που δημιουργεί η κατ' ιδίαν επαφή, σε απελευθερώνει, σε συνδυασμό με την ασφάλεια του οικείου δωματίου σου και ανοίγεσαι πολύ πιο εύκολα και...απλά.

Δεν προσπαθώ να καταργήσω με τα λεγόμενά μου, μια γνωριμία σε πραγματικό χωροχρόνο. Λέω μονάχα πως η ουσία βρίσκεται στο αλισβερίσι των ψυχών και πιστεύω πως αυτό μπορεί να είναι εξ ίσου δυνατό μέσα στο Internet.

Το έζησα, και ξέρω, πως ένα από τα πράγματα που δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου είναι δύο winamp σε διαφορετικούς υπολογιστές, σε δύο διαφορετικές πόλεις του κόσμου, να παίζουν το ίδιο κομμάτι συγχρονισμένα, και μαζί μ'αυτά, δυο ανθρώπους να πάλλονται στο ίδιο μήκος κύματος κοιτώντας το ίδιο φεγγάρι -τι μικρός που είναι τελικά ο κόσμος- με μια σύνδεση που δε καταλαβαίνει από reset και lag:

...Αυτή της καρδιάς.

Όταν τελικά συνάντησα τον άγνωστο συνομιλητή με τον οποίο μοιραζόμουν τη μοναξιά μου τα βράδια, τα συναισθήματα εκδηλώθηκαν αμοιβαία και μας χάρισαν δύο έντονα χρόνια!..
Ας είναι καλά κι ας γνωρίζει πως αν οι κοινωνικές συμβάσεις -ασήμαντες στον ηλεκτρονικό χώρο που γνωριστήκαμε- δεν απατούσαν από μας να ακολουθήσουμε διαφορετικές πορείες, ποτέ δεν θα έπαυα να ταξιδεύω το δρόμο που οδηγεί κοντά του...

Και για να προσγειωθούμε, ας μην ξεχνάμε, ο κόσμος μέσα στο Internet και έξω απ' αυτό, δεν είναι αγγελικά πλασμένος και χρειάζεται πάντα προσοχή!! (ευγενική προσφορά Isiliel :P )
Δεν φοβήθηκες όμως (και γενικά όλοι σας) μήπως είναι κανένας ψυχοπαθής και αντιδράσει βίαια;;; (Isiliel, είναι πολύ ωραία αυτά που γράφεις... Φανερή η ποιητική χροιά στη γραφή σου!:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όταν έχεις μιλήσει πολλές ώρες με κάποιον και έχεις συνομιλήσει και εκτός ίντερνετ (στο τηλέφωνο εννοώ), ε μπορείς νομίζω να καταλάβεις τι περίπου παίζει μαζί του και μπορείς να διασταυρώσεις κάποια πράγματα. Φυσικά την πρώτη φορά που θα τον δεις, καλό είναι να κανονίσεις το ραντεβού να πραγματοποιηθεί σε μέρος που υπάρχει κόσμος και φυσικά γνωρίζεις καλά (δεν θα πας εσύ στην περιοχή του, θα έρθει εκείνος) και για έξτρα ασφάλεια αν θες μπορείς να δώσεις το νούμερο του τηλεφώνου του σε κάποια φίλη. Γενικά πρέπει να λειτουργείς όπως θα λειτουργούσες με κάποιον που γνώρισες σε ένα μπαρ ή οπουδήποτε έξω και δεν τον ξέρεις καλά ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Mια φορά μονάχα, πριν από 3 χρόνια. Το μόνο που μετανιώνω είναι που ήμουν τόσο εύπιστη και αθώα και έδωσα την ευκαιρία να με εκμεταλλευτεί. Μια εμπειρία ήταν όμως και αυτή. Δεν θα το ξαναέκανα όμως. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι αλήθεια και τι ψέματα. Ειδικά όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα συνάντησης λόγω απόστασης και ηλικίας. Εγώ Αθήνα αυτός Ισπανία. Εγώ 16 αυτός 24 ,έτσι έλεγε τουλάχιστον :P
Ξέρω τι ήταν αυτό που με ώθησε να το κάνω , και πολύ απλά δεν θα αφεθώ ξανά,ούτε καν σε μια εικονική "σχέση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Όταν έχεις μιλήσει πολλές ώρες με κάποιον και έχεις συνομιλήσει και εκτός ίντερνετ (στο τηλέφωνο εννοώ), ε μπορείς νομίζω να καταλάβεις τι περίπου παίζει μαζί του και μπορείς να διασταυρώσεις κάποια πράγματα. Φυσικά την πρώτη φορά που θα τον δεις, καλό είναι να κανονίσεις το ραντεβού να πραγματοποιηθεί σε μέρος που υπάρχει κόσμος και φυσικά γνωρίζεις καλά (δεν θα πας εσύ στην περιοχή του, θα έρθει εκείνος) και για έξτρα ασφάλεια αν θες μπορείς να δώσεις το νούμερο του τηλεφώνου του σε κάποια φίλη. Γενικά πρέπει να λειτουργείς όπως θα λειτουργούσες με κάποιον που γνώρισες σε ένα μπαρ ή οπουδήποτε έξω και δεν τον ξέρεις καλά ακόμα.
Εεεε... Βασικά, δεν ξέρω γιατί αλλά τα μπαρ πάντα μου ακούγονται πιο ασφαλή...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
γνωριμια ναι, σχεση οχι.
Γιατι σχεση απο νετ δεν νοειται, την γνωριμια κανεις και αν σε ενδιαφερει βρισκεσαι και απο κοντα δεν χαλασε ο κοσμος.
Το ιντερνετ ειναι ενα εικονικο εργαλειο επικοινωνιας, παντα εργαλειο ομως.
Και ολα τα εργαλεια δουλευουν αναλογα τον χειρισμο τους, ειτε υπερ σου ειτε κατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Η υποθεση ιντερνετ ===> σχεση ειναι σε πολυ κοσμο παρεξηγημενη.
Η αυτοεικονα που βγαζουμε στο ιντερνετ (μπορειτε να το διαπιστωσετε και στην δικη σας που βγαινει προς τα εξω)
σε μεγαλο ποσοστο ειναι η θετικη της πλευρα.
Δεν μπορει να ισχυει αυτο ομως, ολοι οι ανθρωποι εχουν θετικη και αρνητικη πλευρα.

Οποτε δαβαζεις η μελετας ενα χαρακτηρα για τον/την οποιο καταλαβαινεις καποια χαρατκηριστικα.
Για παραδειγμα δεν μπορεις να νιωσεις αν ο ανθρωπος αυτος θυμωνει ευκολα η αν ειναι δυστροπος στη καθημερινοτητα του.
Πραγματα για αλλους πολυ βασικα τα οποια στην οθονη ΔΕΝ θα φανουν,
Ετσι οταν γνωριζεις ενα ανθρωπο και μιλας μαζι του, θα πρεπει να εχεις και κατα νου οτι εχει μια αρνητικη πευρα για την οποια δεν γνωριζεις τιποτα. Σαφως οταν λεμε αρνητικη πλευρα υπαρχουν βαθμιδες και βαθμιδες Υπαρχουν αρνητικα κομματια τα οποια μπορουμε να τα παλεψουμε και αλλα στα οποια καθε συζητηση ειναι σχεδον αδυνατη.

Εχω ξαναπει σε πολλες συζητησεις οτι το ιντερνετ ειναι μια μεγαλη πλατεια που αραζουν ανθρωποι και συνδιαλεγονται
ειτεμε φιλικη εννοια ειτε καποια στιγμη με συναισθηματισμο. Καθε κειμενο, καθε φραση αντανακλα συναισθηματα
τα οποια τα κωδικωποιουμε αναλογα στο μυαλο μας.
Κατα περιπτωση αυτα τα νοηματα αρχιζουν και δουλευουν στη φαντασια μας φτιαχνοντας σεναρια
για το πως και ποια προσδοκουμε να ειναι η συμπεριφορα του (πιθανου) ετερου ημισυ....
Η ταδε φραση μας ξυπνησε διαφορα συναισθηματα τα οποια μας κατακλυζουν ετσι καταληγουμε να χτιζουμε
πιθανοτητες μιας θετικης καταληξης.

Ολα αυτα δεν ειναι ακριβως προβληματικα γιατι σαφως πισω απο τις οθονες υπαρχουν ανθρωποι και οχι ρομποτ....
αρα αυτοι οι ανθρωποι σαφως και θα παραγουν κατι αληθινο, σε αυτο δεν υπαρχει αμφιβολια.
Ομως ολο αυτο πρεπει να παταει σε μια στερεα πραγματικοτητα.
Πρεπει να μπορει συντομα να διαπιστωνεται αν ολα αυτα ειναι υπαρκτα σεναρια και οχι αποκυηματα της φαντασιας μας.
Η ανταλλαγη φωτο, η εφαρμογη καμερας δινουν μια γευση, αλλλα και αυτη θα ειναι τελειως μερικη.


Εχω ακουσει καμποσες ιστοριες με χαρακτηριστικη αυτη μια φιλης οπου για μηνες μιλαει με καποιο αγνωστο στο ΦΒ.
Ο τυπος με παρα πολλες ντριπλες εχει καταφερει και το εχει κρατησει στο εικονικο.
Ενω η ιδια θελησε με πολλες αφορμες να βρεθουν (παρολη την αποσταση) ο ιδιος εχει βρει 100 προφασεις για να μην το κανει.
Εδω και ενα μηνα παζαρευουμε την κατασταση για το οτι πρεπει να το σταματησει και να διαγραψει το τυπο η οτι αλλο.
Οταν προσπαθησε να κανει διαγραφη.... guess what.... σβηνανε γραφανε συνεχεια. Η κοπελα διαπιστωσε οτι εχει εξαρτηση πια:!!
Καθονταν στο νετμπουκ μεχρι αργα το πρωι συνεχιζοντας αυτη την αρρωστη κατασταση ενω φυσικα συμφωνουσε μαζι μου για το περι αρρωστης καταστασης.


Συνοπτικα βαζωντας τις γννωριμιες μεσω νετ στο μικροσκοπιο δεν χρειαζεται κανενας αφορισμος.
Λιγη συζητηση, μια φωτογραφια (ας μην γελιομαστε το τι εικονα εχει ο καθενας εχει μια θεση στην επιλογη συντροφου)
και καποια τυπικα πραγματα για να ξερουμε με τι εχουμε ννα κανουμε (μην ξεχναμε οτι υπαρχει και περιπτωσαρες στο νετ)
και μεχρι εκει. Εφοσον πιστευουμε οτι υπαρχει κατι εκει που μας ενδιαφερει η οθονη ΠΡΕΠΕΙ να κλεινει και αυτο ειναι νομος....
Οτιδηποτε αλλο θα μας παρασυρει σε περιεργες καταστασεις στις οποιες κανεις δεν ειναι δυνατος για να της ελέγξει
και πολυ πιθανον να χασει το χρονο του χωρια την πιθανη ταλαιπωρια που μπορει να τραβηξει.


Προσοχη λοιπον και ολα χρειαζονται μια σωστη χρηση για να μπορουμε να τα απολαμβανουμε
καινα μην γινονται καταχρηστικα για μας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamidon

Νεοφερμένος

Ο Lamidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Άν απο την αρχή ξέρεις να το χειριστείς κατάλληλα μπορεί να δημιουργήσει σχέσεις αλλά είναι πολύ δύσκολο επειδή τα άτομα με τα οποία επικοινωνούμε βρίσκονται πολύ μακριά εκτός σπανίων εξαιρέσεων, άν το χειρίζεσαι άτσαλα καταντά επικίνδυνο μπορεί να χαλάσει και υπάρχουσες σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Τωρα το ανακαλυψα αυτο και συγνωμη αν ξεθαβω.
Εχω γνωρισει τον ερωτα της ζωης μου μεσω ιντερνετ ναι,αυτος ομως δεν θεωρουσε το ιδιο για μενα.Ημουν πολυ γαματη γ αυτον :p
Σοβαρα τωρα,αν δεν καταλαβουμε ποση δυναμη εχει το ιντερνετ και δεν μπορουμε να το διαχειριστουμε,μπορουν να γινουν πολυ σοβαρα πραγματα στη ζωη μας.
Προσωπικα ειμαι γενικα ανοιχτη και να γνωριζω κοσμο,να ακουω αποψεις ,να μαθαινω απο ανθρωπους που μπορουν να μεινουν πισω απο μια οθονη για μενα.
Συνηθως παντως,κ επειδη απεχθανομαι τις ημιτελεις σχεσεις,θελω να γνωριζω οσους ειναι σημαντικοι για μενα.
Απο αυτους,2 κατεληξαν σε σχεση χωρις ιδιαιτερη επιτυχια.Προς λαου,δεν κατηγορω κανενα ιντερνετ γ αυτο ,γιατι μετα παιζει ρολο ο χαρακτηρας και ο ανθρωπος γενικα.Αρκει να μην περιμενει κανεις οτι το ιντερνετ ειναι ο τροπος να επιβιωσει και να βρει μια σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Talk

Νεοφερμένος

Ο Talk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει σχέση με κάποια από το internet αλλά μια φίλη μου έκανε με κάποιον που γνώρισε από ένα site. Πιστεύω πως αυτές οι σχέσεις αφορούν ανασφαλείς ανθρώπους οι οποίοι δεν μπορούν να φλερτάρουν ή έχουν πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν τα καταφέρνουν στις κοινωνικές γνωριμίες. Όπως και να έχει δεν θεωρώ σωστό κάποιος να κάνει σχέση με κάποιον που γνώρισε στο διαδίκτυο καθώς πίσω από τον υπολογιστή ο καθένας μπορεί να είναι οποιοσδήποτε επιθυμεί. Μόνο από κοντά καταλαβαίνεις το πραγματικό ποιον του άλλου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει σχέση με κάποια από το internet αλλά μια φίλη μου έκανε με κάποιον που γνώρισε από ένα site. Πιστεύω πως αυτές οι σχέσεις αφορούν ανασφαλείς ανθρώπους οι οποίοι δεν μπορούν να φλερτάρουν ή έχουν πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν τα καταφέρνουν στις κοινωνικές γνωριμίες.

Έλα τώρα. Απλά σου άρεσε η φίλη σου και στην έδωσε που πήγε και βρήκε κάποιον μέσα από τον υπολογιστή, μιας και τώρα νιώθεις λιγότερος που δεν προτίμησε εσένα.

Πως θα σου άρεσε μια τέτοια λανθασμένη συμπερασματική κοτσάνα; Ακριβώς κάτι τέτοιο είναι και οι γενικεύσεις της δεύτερης πρότασής σου.

Μπορεί εγώ να πάω στο μεταπτυχιακό μου, να μη μ αρέσει καμία, να πάω για μπύρες με την παρέα και να μη μ αρέσει ούτε η μπαργούμαν, να παω στο W για κλάμπινγκ και να μην κάτσει καμία φάση, και ξαφνικά μπορεί να μπω στο Facebook για 15' πριν κοιμηθώ ένα βράδυ, στο αγαπημένο μου trance group, να γνωρίσω τη Φλώρα να της πω "πάμε για κανα ναργιλέ να σε κόψω τι κουμάσι είσαι πίσω απ' τους καπνούθε να πούμε" και να βρω τη γυναίκα της ζωής μου δηλαδή...

Αυτό με κάνει ανασφαλή, ανίκανο προς φλερτ ή χωρίς αυτοπεποίθηση; Jesus frakin Christ δηλαδή... Ο αποτυχημένος είναι αποτυχημένος παντού. Άμα ανοίξει το στόμα του, μαλακίες θα ξεράσει, είτε στο νετ, είτε από κοντά.

Η γνωριμία ας ξεκινήσει στο νετ. Η σχέση όταν ξεκινήσει στο νετ (ή ακόμα χειρότερα αν μείνει εκει) υποδηλώνει μερικά από τα προβλήματα που είπες.

Και μην ξεχνάς ότι τώρα με την κρίση ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού δε μπορεί να κωλοχτυπιέται στα κλαμπ κάθε μέρα για να κηνυγάει τα παρτσακλά εκεί μέσα μπας και ταιριάξει με κανέναν/καμία. Υπάρχει και η χαλαρή λύση του σπιτιού με μουσικούλα και υπολογιστή και μια μέρα να τύχει κάτι, οπότε πλέον και περισσότερες πιθανότητες να αυξηθούν συνολικά οι γνωριμίες μέσω ίντερνετ του πληθυσμού. Ανοίξτε και καμιά μελέτη κοινωνική να δείτε τι λένε οι αριθμοί....

Όπως και να έχει δεν θεωρώ σωστό κάποιος να κάνει σχέση με κάποιον που γνώρισε στο διαδίκτυο καθώς πίσω από τον υπολογιστή ο καθένας μπορεί να είναι οποιοσδήποτε επιθυμεί. Μόνο από κοντά καταλαβαίνεις το πραγματικό ποιον του άλλου....

Τον γνωρίζεις τον άλλο πρώτα. Δεν τα φτιάχνετε στο τσατ και μετά από κανα χρόνο βρίσκεστε... Ποιός νοήμων άνθρωπος θα τα έφτιαχνε (υπό την έννοια του "έχει σχέση") με τη μόνη επαφή να είναι εξ αποστάσεως; Ή παραισθησιογόνα παίρνει ή είναι 12 ετών και πέρασε τη σχέση για καραμέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top