Είναι έτσι τα πράγματα ή όχι;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστευετε πως μεριδιο ευθυνης για αυτη τη κατασταση εχουμε και εμεις οι αντρες?μηπως ειμαστε εμεις το βελος στην φαρετρα του σνομπισμου τους και τους δινουμε εμεις λαβη για να νομιζουν πως ειναι καποιες?αποθεωνοντας τες,τις κανουμε να νομιζουν πως ειναι σε αλλο επιπεδο και σκεφτοντε (ισως και ασυνειδητα) "ποιος εισαι εσυ ρε λιγουρι που θες και να με κοιταξεις"?
Όπως είπα και παραπάνω, είναι φαύλος κύκλος.
Αν κάποια γυναίκα δεν φερθεί έτσι, πολλοί άντρες νομίζουν οτι ενδιαφέρεται και γίνονται πιεστικοί.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μα δεν ειπα οτι πρεπει να σκυβουν το κεφαλι ή αναγκαστικα να χαμογελανε.Απλα να κατεβουν λιγο απο το καλαμι και να μην σε κανουν να νιωσεις σκατα επειδη "τολμησες" να χαμογελασεις,μιλησεις ή δεν ξερω κι εγω τι !και στο κατω κατω ολες αυτες τις "θεες" να τις δουμε και απεριποιοιτες (χωρις μαλλι κομωτηριου,αβαφες κλπ) και να δουμε πια αν δικαιολογειται τοσος σνομπισμος.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
- γιατί οι ελληνίδες έχουν τουπέ?
- γιατί μπορούν.-

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί;
Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο ή τουλάχιστον όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό που να αποτελεί σημείο αναφοράς.
Μια χαρά είναι οι κοπέλες μας.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί;
Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο ή τουλάχιστον όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό που να αποτελεί σημείο αναφοράς.
Μια χαρά είναι οι κοπέλες μας.

είναι προφανές ότι δεν έχεις φάει αριθμό χυλοπίτων ικανό να σε κάνει να πρέπει να βρεις μια δικαιολογία ότι φταίνε οι άλλοι κι όχι εσύ :P;)

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
είναι προφανές ότι δεν έχεις φάει αριθμό χυλοπίτων ικανό να σε κάνει να πρέπει να βρεις μια δικαιολογία ότι φταίνε οι άλλοι κι όχι εσύ :P;)

Λάθος.
Εχω φάει αρκετές αλλά αυτό δεν θα με κάνει να πιστέψω οτι η συγκεκριμένες κοπέλες δεν με ήθελαν, άρα έχουν τουπέ.....
Αλοίμονο :)
Αλλωστε, για να πεις αν έχουν τουπέ ή όχι δεν χρειάζεται να φτάσεις σε αυτό το σημείο. Υποθέτω οτι μια γυναίκα με τουπέ, ούτε καλημέρα δεν θα είναι διαθετημένη να σου πει. Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Oλα χαλια, δεν ειναι. Αλλα ουτε ολα ανθηρα.

Το οτι "επειδη μπορουν" ισως να ισχυει, αλλα ελπιζω οχι, γιατι ειναι πραγματικα απογοητευτικη απαντηση και θα σημαινει οτι οι γυναικες απλα δεν εχουν ηθος, τιμη, καλοσυνη, κλπ. (bitches all the way δλδ). Ουτε ειναι απαντηση που τις τιμα γιατι με την ιδια λογικη, καλως ο αντρας δυναστευε για αιωνες επι της γυναικας, επειδη μπορουσε.

Αν και ειδα προσφατα πολλες Ευρωπαικες χωρες, και παλαιοτερα και Αμερικη, δε μπορω να εχω γνωμη γιατι δε το εχω ψαξει οσο θα θελα για να λεω οτι εβγαλα συμπερασμα.

Παντως υπαρχει μια αισθηση οτι γενικως καποιες ομαδες γυναικων εχουν καβαλησει καλαμακι.Και καποιοι αντρες, αλλα λιγοτεροι και χωρις ιδιαιτερη αυξηση απο παλαιοτερα.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Σημερα εχω κεφια και θα αναλυσω το θεμα σαν θεμα εκθεσης. Το συγκεκριμενο θεωρειταi πρόβλημα οποτε πρεπει να αναζητησουμε αιτιες, συνέπειες και λυσεις.

Για να βρουμε τις αιτιες του προβήματος πρεπει να αναζητησουμε την ευθυνη των φορεων αγωγης:
1) Οικογενεια: η συγχρονη ελληνικη κοινωνια εχει αλλοτριωθει, το σπιτι δεν ειναι εστια αλλα κεντρο διερχομενων λογω των πολλων ωρων που οι γονεις ειναι υποχρεωμενοι να δουλευουν και ετσι δεν υπαρχει ουσιαστικος χρονος για επικοινωνια με τα τεκνα τους. Κοινως, πολλα κοριτσακια μεγαλωνουνε με γιαγιαδες, ντανταδες και οι ενοχικοι γονεις προσπαθουν να υπερκλαυψουν το κενο που δημιουργει η απουσια τους προσφεροντας υλικα αγαθα. Ετσι, τα κοριτσακια εξ απαλων ονυχων μαθαινουν να συνδυαζουν την αγαπη με τα δωρα. Αρα, η Μπαρμπι που επαιρναν οταν ηταν 5 γινεται πρωτοπ τραπεζι Πλουταρχος στα 25, τζιπ κτλ.
Επισης, η ευθυνη της οπικογενειας ανιχνευεται στην μανια των γονιων να θεωρουν τα παιδια τους τα ομορφοτερα, εξυπνοτερα, καλυτεροτερα κτλ. Ετσι, η αθωα Ελενιτσα μεγαλωνει σε ενα περιβαλλον που την εχει βαλει στο κεντρο του κοσμου και ετσι οταν γινει μεγαλη Ελενιτσα θεωρει αυτονοητο οτι ειναι το κεντρο του πλανητη.

2. ΜΜΕ:ολα τα ΜΜΕ κατακλυζονται απο εικονες με πλαστικες γυναικες που εχουν παντα το τελειο αυτοκινητο, δουλεια, ανδρα με το μινιμουμ της απαιτουμενης προσπαθειας. Ετσι, η μικρη Ελενιτσα απο μικρη βλεπει αυτο το ανυπρκτο τυπο γυναικας και προσπαθει να της μοιασει χωρις να κατανοει οτι ολα μαζι ειναι ανεφικτο να επιτευχθει. Και επειδη μανει μεικς δε γουορλντ γκοους ραουντ, η μικρη Ελενιτσα απο μικρη μαθαινει να γυρευει τον πλουσιο τυπο που θα της τα προσφερει ολα αυτα απλοχερα. Γιατι, η αλλοτρωμενη και καταναλωτικη μας κοινωνια δεν προβαλει το μηνυμα οτι μετραει ο ανθρωπος παραπανω απο το περιτυλιγμα.

3. Σχολειο: ελλιπης παιδεια, καθαρα βαθμοθηρικη που δεν δημιουργει ολοκληρωμενες προσωπικοτητες.. Ετσι, οι νεες δεν εχουν συστημα αξιων αφου δε το διδασκονται απο καπου και ετσι καταφευγουν στην αναζητηση του υλικου ευδαιμονισμου.

4. Κοινωνια: ζουμε στο 2007, σε μια ελευθερη χωρα αλλα η ουσιαστικη γυναικεια χειραφετηση ειναι κατακτηση των τελευταιων δεκαετιων. Ετσι, όλες οι νεες γυναικες το παιζουν φεμινιστριες ειτε απο θεση ειτε απο μοδα και πατωντας στα βηματα της Καρι απο το Σεξ εντ δε σιτυ και των αρθρων του Κοσμοπολιταν προσπαθουν να δειξουν οτι ειναι οι τελειες γυναικες που αξιζουν οπωσδηποτε το καλυτερο και οι ανδρες ειναι υποχρεωμενοι να το καταλαβουν και να πεφτουν σωρηδον στα ποδια τους. Ετσι, με το τσουναμι του φεμινισμου να τις χτυπαει, οι νεες προσπαθουν να φερονται σαν να ειναι το κεντρο του κοσμου.

Γιατι να μην γραψω τετοια εκθεση και στις πανελληνιες:(

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατι να μην γραψω τετοια εκθεση και στις πανελληνιες:(
...ή σενάρια για την τηλεόραση :)

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η άποψή μου είναι, πως ίσως αυτό συμβαίνει επειδή όλες οι κοινωνικές ομάδες ήθελαν πάντα τη γυναίκα υπό ή έστω με λιγότερα δικαιώματα και ο άντρας πάντα επιλέγονταν να "τραβά το κουπί".
Δηλαδή όλη αυτή η αίσθηση στα κορίτσια ότι είναι το ασθενές φύλο τις κάνει λίγο αδύναμες και τις φέρνει στην ανάγκη να θέλουν να δείξουν ότι έχουν δύναμη.
Και παράλληλα η άποψη ότι η γυναίκα είναι το ωραίο φύλο συμμαχεί με την προηγούμενη που ανέφερα και φέρνει αυτό το αποτέλεσμα.
Ίσως υπάρχουν και άλλες αιτίες, σίγουρα δηλαδή υπάρχουν, αυτό νομίζω όμως εγώ ότι είναι ένα βασικό συστατικό.
Και έχει δίκιο η Μισέλ που είπε ότι τα δύο φύλα βλέπουν το ένα το άλλα σαν αντίπαλο κι όχι σα σύμμαχο, όπως θα έπρεπε.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Σημερα εχω κεφια και θα αναλυσω το θεμα σαν θεμα εκθεσης. [...] Γιατι να μην γραψω τετοια εκθεση και στις πανελληνιες
Όχι άλλους κλισέδες!!!!!!!!!!! πλζ.

Για να βρουμε τις αιτιες του προβήματος πρεπει να αναζητησουμε την ευθυνη των φορεων αγωγης:
1) Οικογενεια: η συγχρονη ελληνικη κοινωνια εχει αλλοτριωθει, το σπιτι δεν ειναι εστια αλλα κεντρο διερχομενων λογω των πολλων ωρων που οι γονεις ειναι υποχρεωμενοι να δουλευουν και ετσι δεν υπαρχει ουσιαστικος χρονος για επικοινωνια με τα τεκνα τους. Κοινως, πολλα κοριτσακια μεγαλωνουνε με γιαγιαδες, ντανταδες και οι ενοχικοι γονεις προσπαθουν να υπερκλαυψουν το κενο που δημιουργει η απουσια τους προσφεροντας υλικα αγαθα. Ετσι, τα κοριτσακια εξ απαλων ονυχων μαθαινουν να συνδυαζουν την αγαπη με τα δωρα. Αρα, η Μπαρμπι που επαιρναν οταν ηταν 5 γινεται πρωτοπ τραπεζι Πλουταρχος στα 25, τζιπ κτλ.
Αναλογικά και ο Max Steel και τα hawt wheels που έπαιρναν τα αγοράκια όταν ήταν 5 γίνεται πρώτο τραπέζι Πλούταρχος στα 25 (θα άφηναν ποτέ οι ιππότες τα κοριτσάκια ασυνόδευτα στα μπουζούκια;;;;;;!!!), ποντικάτη πόρσε κτλ.

Ετσι, με το τσουναμι του φεμινισμου να τις χτυπαει, οι νεες προσπαθουν να φερονται σαν να ειναι το κεντρο του κοσμου.
Ειπώθηκε ή γράφτηκε ποτέ από έγκυρους παράγοντες οτι ο φεμινισμός στοχεύει στην ανύψωση των γυναικών ως το κέντρο του κόσμου; :confused:

Το τσουνάμι του φεμινισμού... λωλ... οκ, ας στείλουμε βοήθεια στις τσουναμοπαθείς με έναν τελεμαραθώνιο αγάπης, αλληλεγγύης και φαλλοκρατισμού!

ps. Τα "επιχειρήματά" σου θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν τσονταρισμένα σε οποιαδήποτε έκθεση με θέμα από την υπερεργασία στις μέρες μας μέχρι την έκπτωτη κοινωνική δραστηριότητα των μοναχικών νέων και τις φυσικές καταστροφές. Καλά παραδείγματα λαϊκίστικων δημοσιογραφικών γύψινων μπαλωμάτων.

ps2. Το κίνημα των pseudo-intellectuals είναι passé.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μπορει κατα τη γνωμη σου να λεω μαλακιες (δεκτες οι αντιθετες αποψεις) τουλαχιστον ομως τεκμηριωνω την γνωμη μου.Κανε κι εσυ το ιδιο αγαπητη QsLv

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα «Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???» ενώθηκε με αυτό αυτό το thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατι, η αλλοτρωμενη και καταναλωτικη μας κοινωνια


Δράττομαι της ευκαιρίας (πασσέ ολέ) να σχολιάσω επί της σύγχρονης απ-αλλοτριωμένης κενωνίας...






"Μωρό μου με απογείωσες
κι ύστερα με προσγείωσες
Εσύ Με απαλλοτρίωσες
Μαζί μου ό,τι κι αν νιώσεις
Το θυσίασες

M έχτισες με σοβάτισες
και τώρα με γκρεμίζεις
και με τα μπάζα μου αλλού
λακκούβες θα γεμίζεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πέρυσι που ήμουν Γλασκώβη είδα από κοντά ένα πολύ διαφορετικό στυλ γυναικών: την πέφτουμε σε όλους, είμαστε έτοιμες να πάμε με όποιον κάτσει το βράδυ και βασικά μια νοοτροπία τελείως διαφορετική! Ακραίες οι Βρετανίδες κατά την γνώμη μου, αλλά αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι

όσοι Έλληνες γνώρισα μιλούσαν υποτιμητικά για αυτές. Δεν τις προτιμούσαν ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ για σχέση, αλλά ούτε και σεξ επειδή τους φαινόντουσαν εύκολος στόχος και "του σκηνιού και παλουκιού". Το ίδιο στυλ είχαν και οι Ιταλοί (συναναστράφηκα με πολλούς) με τους οποίους υποτίθεται έχουμε κοινά σε πολλά (una fazza una razza) και οι γυναίκες δεν διαφέρουν πολύ από εμάς.

Αυτό που εννοώ είναι ότι οι άντρες είναι ανικανοποίητοι (και δεν είμαι φεμινίστρια). Πάντα κάτι τους φταίει. Την 1 γυναίκα την θεωρούν ψώνιο, την άλλη εύκολη και στο να βάζουν ταμπέλες είναι πρώτοι.:confused: Νομίζω πως το βασικό που πρέπει να κάνουν τα 2 φύλα είναι να βρουν τρόπους να καταλάβουν το 1 το άλλο και όχι να μπουν σε φάση αλληλοκατηγοριών. Επίσης, δεν μπορώ να δεχτώ κριτική σε θέματα όπως "η γυναίκα δίνει χυλόπιτα με στυλ θεάς" καθώς οι περισσότεροι άντρες όταν δίνουν χυλόπιτα το κάνουν με υποτιμητικό τρόπο προς το "μπάζο" που τους έριξε ματιά και στην συνέχεια έχουν 1 στυλ "είμαι και πολύ γκόμενος". Οι γυναίκες έχουν συγκριτικά πολύ τακτ σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω οτι ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τις δικές του εμπειρίες, πράγμα που σημαίνει οτι δεν μπορούμε να το γενικεύσουμε.
Μια χαρά είναι οι κοπέλες μας.
Και στην ελλάδα υπάρχει ένα ποσοσστό γυναικών που έχουν παρόμοια συμπεριφορά με τη "γυναίκα της Γλασκώβης" (καθιερώνεται ως όρος) και προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου.
Τι; Είναι εύκολες; Ε και; Σεξ θα κάνουμε, δεν θα λύσουμε σταυρόλεξο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Oλα χαλια, δεν ειναι. Αλλα ουτε ολα ανθηρα.

Το οτι "επειδη μπορουν" ισως να ισχυει, αλλα ελπιζω οχι, γιατι ειναι πραγματικα απογοητευτικη απαντηση και θα σημαινει οτι οι γυναικες απλα δεν εχουν ηθος, τιμη, καλοσυνη, κλπ. (bitches all the way δλδ). Ουτε ειναι απαντηση που τις τιμα γιατι με την ιδια λογικη, καλως ο αντρας δυναστευε για αιωνες επι της γυναικας, επειδη μπορουσε.

Αν και ειδα προσφατα πολλες Ευρωπαικες χωρες, και παλαιοτερα και Αμερικη, δε μπορω να εχω γνωμη γιατι δε το εχω ψαξει οσο θα θελα για να λεω οτι εβγαλα συμπερασμα.

Παντως υπαρχει μια αισθηση οτι γενικως καποιες ομαδες γυναικων εχουν καβαλησει καλαμακι.Και καποιοι αντρες, αλλα λιγοτεροι και χωρις ιδιαιτερη αυξηση απο παλαιοτερα.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]


θα πάρω λοιπόν το πόστ αυτό του αγαπητού και φίλτατου Lorien για να συνεχίσω ίσως από εκεί που σταμάτησα μιας που σήμερα έχω κι εγώ κέφια :P

Δυστυχώς είναι σύνηθες φαινόμενο σε χαμηλού επιπέδου ανθρώπους να κάνουν στους άλλους αυτά που μπορούν κι αυτά που τους παίρνει...
Χρειάζεται πραγματική δύναμη, παιδεία και αυτογνωσία στο έπακρον το να ΜΠΟΡΕΙΣ να εκμεταλλευθείς τον άλλον και να μην το κάνεις ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ!
Χρειάζεται να έχεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ!
Ναι υπάρχουν γυναίκες που καβαλάνε το καλάμι αλλά αυτό δε μπορούν να το κάνουν σε όλους ... έτσι δεν είναι? Υπάρχουν άντρες που κόβουν φλέβες για τέτοιες γυναίκες κι άλλοι που δε θα γυρίσουν ούτε να τις φτύσουν...
Υπάρχουν κι άντρες αναλόγου συμπεριφοράς και γυναίκες που λιώνουν στο πέρασμα τους και γυναίκες που απλά τους κοιτάνε και γελάνε.

Φυσικά υπάρχουν και άντρες (ακόμα και σήμερα Lorien) που δυναστεύουν τη γυναίκα τους επειδή μπορούν. Επειδή μπορούν και της ασκούν την χ επιρροή που αυτή η ηλίθια δεν μπορεί να ξεκολλήσει δίπλα απ τον κρετίνο.
Θα μου επιτρέψεις δε να πω ότι το αν υπάρχει αύξηση ή όχι στους άντρες που έχουν καβαλήσει το καλάμι, δεν είμαστε σε θέση να το πούμε ούτε εγώ που "δεν κυκλοφορώ πλέον στην πιάτσα" αλλά ούτε κι εσύ επειδή είσαι άντρας και δεν μπορείς να το δεις με τα μάτια του άλλου φύλου το "καβάλημα του καλαμιού"


Τέλος να πω ότι το φαινόμενο που συζητάμε αφορά νεαρής ηλικίας άτομο (έως 26-27 ΤΟ ΠΟΛΥ) όπου υπάρχουν δυο τρία στοιχεία ακόμα που βοηθούν αυτή την κατάσταση...
Μια μόνη 30άρα δεν θα το ΠΑΙΞΕΙ... θα είναι
ένας μόνος 30άρης δεν θα το ΠΑΙΞΕΙ... θα είναι

Μια 25άρα ή ένας 25άρης ... έχει το υφάκι, το στυλάκι, το κορμάκι, τον αέρα να είναι δήθεν και να έχει τουπέ... (ΑΑΑΤΣΣΣΣ σιγά ωρέ καραμήτρο τον πόντο του καλσόν)
Ενας άνθρωπος στα 25 του δεν έχει νοιώσει τον "φόβο" μιας επικείμενης μοναξιάς επειδή το "παίζει" δύσκολος χωρίς να είναι...
Ακόμα παίζει με τις σχέσεις και τους γύρω του, μετράει τις δυνάμεις του, δεν έχει κατασταλάξει ακόμα και κυρίως... δεν έχει ολοκληρώσει την αυτογνωσία του.

Για μένα λοιπόν.. αυτά μπορούν να οδηγήσουν στο φαινόμενο που συζητάμε που προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο μεγάλο όσο αναφέρεται...
Ανάλογα με το τι άνθρωπος είσαι και τι ανθρώπους συναναστρέφεσαι, εισπράτεις και τις ανάλογες αντιδράσεις
Στο δικό μου κύκλο ανθρώπων (που περιλαμβάνει φυσικά όλες τις ηλικίες) δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο τουπεδάκι...
Αν κάποια στιγμή στο παρελθόν είδα κάτι, απλά το έκανα σαφώς πέρα και γέλασα με ... τα χάλια του!

Τέλος να συμπληρώσω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ότι οι ηλικιακές ομάδες που ανέφερα δεν αφορούν την πλειοψηφία των ανθρώπων αλλά την πλειοψηφία των ανθρώπων που ΕΧΟΥΝ αυτό το γνώρισμα στον χαρακτήρα τους... το τουπέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γενικα το λαθος που κανουν οι Ελληνες και οι Ελληνιδες ειναι το οτι γι αυτους οπου "προσιτη" ισουται με "ευκολη, ξεκωλο..." και λοιπες ελληναραδικες μλκιες


Πάντως φίλε μου αυτά τα αρνητικά είναι ταυτόχρονα και θετικά..Μου έλεγε ένας φίλος μου που όλες οι Σουηδέζες όταν φοράνε φούστα ξυρίζουν το πόδι μέχρι εκεί που φτάνει η φούστα και αν πας το χεράκι σου λίγο πιο πάνω τρομάζεις...:P
Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???[/FONT]

Αυτο δεν ισχυει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ναι υπάρχουν γυναίκες που καβαλάνε το καλάμι αλλά αυτό δε μπορούν να το κάνουν σε όλους ... έτσι δεν είναι? Υπάρχουν άντρες που κόβουν φλέβες για τέτοιες γυναίκες κι άλλοι που δε θα γυρίσουν ούτε να τις φτύσουν...
Υπάρχουν κι άντρες αναλόγου συμπεριφοράς και γυναίκες που λιώνουν στο πέρασμα τους και γυναίκες που απλά τους κοιτάνε και γελάνε.


Τέλος να πω ότι το φαινόμενο που συζητάμε αφορά νεαρής ηλικίας άτομο (έως 26-27 ΤΟ ΠΟΛΥ) όπου υπάρχουν δυο τρία στοιχεία ακόμα που βοηθούν αυτή την κατάσταση...
Μια μόνη 30άρα δεν θα το ΠΑΙΞΕΙ... θα είναι
ένας μόνος 30άρης δεν θα το ΠΑΙΞΕΙ... θα είναι

Μια 25άρα ή ένας 25άρης ... έχει το υφάκι, το στυλάκι, το κορμάκι, τον αέρα να είναι δήθεν και να έχει τουπέ...

Ενας άνθρωπος στα 25 του δεν έχει νοιώσει τον "φόβο" μιας επικείμενης μοναξιάς επειδή το "παίζει" δύσκολος χωρίς να είναι...
Ακόμα παίζει με τις σχέσεις και τους γύρω του, μετράει τις δυνάμεις του, δεν έχει κατασταλάξει ακόμα και κυρίως... δεν έχει ολοκληρώσει την αυτογνωσία του.

Μεγάλα λόγια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φυσικά υπάρχουν και άντρες (ακόμα και σήμερα Lorien)
Φυσικα.Δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν. :)

Θα μου επιτρέψεις δε να πω ότι το αν υπάρχει αύξηση ή όχι στους άντρες που έχουν καβαλήσει το καλάμι, δεν είμαστε σε θέση να το πούμε ούτε εγώ που "δεν κυκλοφορώ πλέον στην πιάτσα"
Δε θα ελεγα οτι ειναι αναγκαια συνθηκη να "κυκλοφορεις στην πιατσα" για να εχεις το χερι σου στο σφυγμο των πραγματων. Εχεις την αντιληψη σου, ακους, βλεπεις, εχεις φιλους, γνωστους κλπ. Μπορει να μην μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για την εκτιμηση μας, αλλα μια ιδεα που δε πεφτει πολυ εξω , μπορουμε να την εχουμε.

αλλά ούτε κι εσύ επειδή είσαι άντρας και δεν μπορείς να το δεις με τα μάτια του άλλου φύλου το "καβάλημα του καλαμιού"
Γιατι ; Εσυ δε μπορεις να δεις το καβαλημα των γυναικων ; ;) Το "με τα ματια του αλλου φυλλου" δ εξερω αν κανει τη διαφορα. Ειδικα οταν τελικα περισσοτερες ομοιοτητες , παρα διαφορές , εχει το φαινομενο και στα 2 φυλλα. Και τελικα ο τροπος δεν εχει τοσο σημασια, οσο η νοοτροπια στον πυρηνα της.

Τέλος να πω ότι το φαινόμενο που συζητάμε αφορά νεαρής ηλικίας άτομο (έως 26-27 ΤΟ ΠΟΛΥ) όπου υπάρχουν δυο τρία στοιχεία ακόμα που βοηθούν αυτή την κατάσταση...
Μια μόνη 30άρα δεν θα το ΠΑΙΞΕΙ... θα είναι
ένας μόνος 30άρης δεν θα το ΠΑΙΞΕΙ... θα είναι
Δε συμφωνω απολυτα. Η ηλικια του σωματος μου ειναι αδιαφορη. Σημασια εχει τι ηλικια εχεις απο μεσα. Και εχουμε δει και πολυ μεγαλυτερα ατομα να κανουν πολυ ανωριμα πραγματα. Και οχι σπανια.

Ενας άνθρωπος στα 25 του δεν έχει νοιώσει τον "φόβο" μιας επικείμενης μοναξιάς επειδή το "παίζει" δύσκολος χωρίς να είναι...
Ακόμα παίζει με τις σχέσεις και τους γύρω του, μετράει τις δυνάμεις του, δεν έχει κατασταλάξει ακόμα και κυρίως... δεν έχει ολοκληρώσει την αυτογνωσία του.
Ενω 5 χρονια μετα θα την εχει ολοκληρωσει ; Μπα...
Και τον φοβο της επικειμενης μοναξιας που αναφερεις, μηπως τον αναφερεις μεσα απο γυναικειο πρισμα ; Γιατι για τον αντρα αυτος ο φοβος μαλλον ερχεται αργοτερα καθως εχει διαφορετικα περιθωρια.

Για μένα λοιπόν.. αυτά μπορούν να οδηγήσουν στο φαινόμενο που συζητάμε που προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο μεγάλο όσο αναφέρεται...
Ανάλογα με το τι άνθρωπος είσαι και τι ανθρώπους συναναστρέφεσαι, εισπράτεις και τις ανάλογες αντιδράσεις
Ακριβως.

Και παρεπιπτοντως, γιατι το λεμε τουπε ; Ξερει κανεις πως βγηκε η συνηθεια ; Γιατι προσωπικα δε βρισκω συνδεση μεταξυ προσθηκης μαλλιων (κυριως για φαλακρα), με αριστοκρατια :P Θα προτιμουσα μια ελληνικη λεξουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top