Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.

    Ψήφοι: 9 12.7%
  • Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.

    Ψήφοι: 30 42.3%
  • Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.

    Ψήφοι: 27 38.0%
  • Το ίδιο μου κάνει.

    Ψήφοι: 5 7.0%

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σορυ παλι βρε Νεραιδα μου αλλα αλλο παλι κλισε κι αυτο...
"Στην Ελλαδα ζουμε", ολα μας φταινε, δεν κανουμε τιποτα και καμια αλλαγη για κατι απο αυτα, αλλα μας φταιει οτι στην Ελλαδα ζουμε.
Δεν ξερω εαν τελικα ειμαστε τοσο απογοητευμενοι απο την Ελλαδα ή αν εχουμε βρει την δικαιολογια για ολα.
(προσωπικα πιστευω οτι μοιραζονται τα παραπανω)



Αν και ο dark απευθυνοταν σε εμενα χωρις να εχει (οχι μονο αυτος αλλα και οποιοσδηποτε αλλος ετσι? ;)) την παραμικρη ιδεα τι επιτρεπω και σε ποιον και αν εχω προσωπικα "πολεμισει" για τις ελευθεριες "μου" ή οχι, πιο πανω εθεσα ενα πολυ απλο ερωτημα.

Αυτο που φταιει ειναι οτι ειμαστε απαιδευτοι. Η νοοτροπια μας δε, απεριγραπτη. Αλλα θα μου πεις οτι και αυτο ειναι κλισε. Κλισε ξεκλισε, ετσι ειναι. Δυστυχως, ο Ελληνας για να τηρει τους νομους πρεπει να εχει ενα "περιστροφο στον κροταφο". Σας αρεσει? Εμενα οχι.
Και αντι να γινει κατι για μη χρειαζεται κατι τετοιο, εσεις μου λετε για καμερες στους δρομους, κατι που το επιβεβαιωνει.
Μηπως τελικα μας χρειαζεται αλλη μια χουντα?!

Τωρα σχετικα με αυτο που ειπα, οτι συκφωνω με νταρκ, δεν αναφερομουν προσωπικα σε σενα...σαν θεση με εκφραζει...Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
[
Μα ούτε καν για παρακολούθηση χρησιμοποιούνται. Απλά, αν κατάλαβα καλά, τις χρησιμοποιούν για να βρίσκουν τοποθεσίες κτλ

Ακου, εχεις δικιο.Το εχεις ψαξει καλυτερα το θεμα.Βασικα τον ορο "παρακολουθηση" τον εβαλα εγω για να δειξω οτι βαση οσων εχω διαβασει ορισμενοι δορυφοροι εχουν την ικανοτητα να κανουν απιστευτο "ζουμαρισμα" και με την αναλογη επεξεργασια να παρουν πολυ καλα αποτελεσματα.(χοντρικα το τι ειχα διαβασει)
Οχι οτι σωνει και ντε χρησιμοποιουνται για παρακολουθηση.Αυτο ηταν λαθος δικο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτο που φταιει ειναι οτι ειμαστε απαιδευτοι. Η νοοτροπια μας δε, απεριγραπτη. Αλλα θα μου πεις οτι και αυτο ειναι κλισε. Κλισε ξεκλισε, ετσι ειναι. Δυστυχως, ο Ελληνας για να τηρει τους νομους πρεπει να εχει ενα "περιστροφο στον κροταφο". Σας αρεσει? Εμενα οχι.
Και αντι να γινει κατι για μη χρειαζεται κατι τετοιο, εσεις μου λετε για καμερες στους δρομους, κατι που το επιβεβαιωνει.
Μηπως τελικα μας χρειαζεται αλλη μια χουντα?!

Τωρα σχετικα με αυτο που ειπα, οτι συκφωνω με νταρκ, δεν αναφερομουν προσωπικα σε σενα...σαν θεση με εκφραζει...Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.:redface:
Ναι μας αρέσει.
Αφού κάποιοι δεν μπορούν να τηρούν τους νόμους χωρίς το περίστροφο στον κρόταφο, ας το κάνει με το περίστροφο.
Το ζητούμενο είναι η προστασία του πολίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αυτο που φταιει ειναι οτι ειμαστε απαιδευτοι. Η νοοτροπια μας δε, απεριγραπτη. Αλλα θα μου πεις οτι και αυτο ειναι κλισε. Κλισε ξεκλισε, ετσι ειναι. Δυστυχως, ο Ελληνας για να τηρει τους νομους πρεπει να εχει ενα "περιστροφο στον κροταφο". Σας αρεσει? Εμενα οχι.
Και αντι να γινει κατι για μη χρειαζεται κατι τετοιο, εσεις μου λετε για καμερες στους δρομους, κατι που το επιβεβαιωνει.
Μηπως τελικα μας χρειαζεται αλλη μια χουντα?!

Καμια σχεση να μου αρεσει και να με ικανοποιει.Τι να με ικανοποιει οτι οι ιδιοι μας θεωρουμε (δικαιολογημενα και μη, μερικες φορες) ζωα και οπως σωστα ειπες με "απεριγραπτη νοοτροπια"?
Απλως ορμομενος απο αυτο που ειπες, ειπα κι εγω οτι πολλες φορες χωρις καν να προσπαθησουμε κατι βασιζομαστε στο οτι στην Ελλαδα ξερουμε (?) εχουμε ακουστα (?), εχουμε διαπιστωσει (?) οτι δεν λειτουργει τιποτα και δεν το προσπαθουμε καν το θεμα.
Δηλαδη μερικες φορες σαν να μας βολευει για να μην κηνυγησουμε τιποτα και να μπορουμε και να γκρινιαξουμε.

Τωρα σχετικα με αυτο που ειπα, οτι συκφωνω με νταρκ, δεν αναφερομουν προσωπικα σε σενα...σαν θεση με εκφραζει...Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.:redface:
Ασε μας τωρα ρε Νεραιδα που δεν αναφεροσουν σε εμενα.:/:
Παραδεξου το κι εσυ να τελειωνουμε!:mad:

χαχαχα!!!!:P:hug:
το ξερω βρε καρδουλα μην αγχωνεσαι.Απλως με χει πιασει μια απιστευτη βαρεμαρα στο να βαζω smilies και φαινεται οτι μιλαω αποτομα.(φταιει και ο opera που ειναι beta και με εχει πηδησ... λιγο)
Μην μου παρεξηγηθεις ε?;)

Υποψην οτι και για το "γκρινιαγμα" (ή γκρινιασμα ?) που εκανα λογο πριν δεν ειναι για εσενα.Απο αυτο που ειπες απλως πηρα την αφορμη.Απλως μεταξυ μας ο Ελληνας το εχει μεσα λιγο του να γκρινιαζει.(φυσικα κι εγω το ειχα παρα πολυ πριν την κανω.Τωρα εχω κανει διαλογισμο και γιογκα τι θελετε?:tongue::tongue:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι μας αρέσει.

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
σεβαστες οι ορεξεις σου....αλλα ασε με να εχω τις αντιρρησεις μου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
σεβαστες οι ορεξεις σου....αλλα ασε με να εχω τις αντιρρησεις μου!:)
Αν μια κάμερα σου υποδείκνυε το δράστη που λίγες ώρες πριν είχε διαρρήξει το αυτοκίνητο ή το μαγαζί σου, θα ζητούσες να αθωωθεί λόγω της χρήσης της κάμερας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δηλαδη μερικες φορες σαν να μας βολευει για να μην κηνυγησουμε τιποτα και να μπορουμε και να γκρινιαξουμε.
Μπορουμε να κανουμε κατι, πως δεν μπορουμε...! Να φροντισουμε ο καθενας απο εμας να ειναι εννομος...αλλα τι λεμε τωρα...λεπτομερειες! Μας αρεσει η ζουλα...
Ασε μας τωρα ρε Νεραιδα που δεν αναφεροσουν σε εμενα.:/:
Παραδεξου το κι εσυ να τελειωνουμε!:mad:

πλακα πλακα, σε αυτο το σημειο, γουρλωσαν τα ματακια μου!
:redface::P
χαχαχα!!!!:P:hug:
το ξερω βρε καρδουλα μην αγχωνεσαι.Απλως με χει πιασει μια απιστευτη βαρεμαρα στο να βαζω smilies και φαινεται οτι μιλαω αποτομα.(φταιει και ο opera που ειναι beta και με εχει πηδησ... λιγο)
Μην μου παρεξηγηθεις ε?;)
το εσωσες!:P
Υποψην οτι και για το "γκρινιαγμα" (ή γκρινιασμα ?) που εκανα λογο πριν δεν ειναι για εσενα.Απο αυτο που ειπες απλως πηρα την αφορμη.Απλως μεταξυ μας ο Ελληνας το εχει μεσα λιγο του να γκρινιαζει.(φυσικα κι εγω το ειχα παρα πολυ πριν την κανω.Τωρα εχω κανει διαλογισμο και γιογκα τι θελετε?:tongue::tongue:)

υ.γ παλι σ$ατα τα εκανα με τις παραθεσεις!!!!! πφφφφφφ!!!:whistle: μαζεψτε με:redface:

Αν μια κάμερα σου υποδείκνυε το δράστη που λίγες ώρες πριν είχε διαρρήξει το αυτοκίνητο ή το μαγαζί σου, θα ζητούσες να αθωωθεί λόγω της χρήσης της κάμερας;

Μου κανεις μια υποθετικη ερωτηση...χμμ...αλλα θα φροντιζα να μην δωθει ευκαιρια σε καποιον για να μου το κλεψει. Υπαρχουν και τα γκαραζ ξερεις...:P
Δε φταιω εγω για την απαντηση....η ερωτηση σου φταιει...:)

Εμενα αυτο που με απασχολει ειναι πιο βαθυ ...απο το αν θα μπορεσουν να πιασουν αυτον που θα προσπαθησει να κλεψει το τουτου μου.
Και ειναι αυτο που ανεφερε ο νταρκ και συμφωνησα. Εαν αρχισουμε ετσι ευκολα να αφηνουμε να καταπατουνται οι προσωπικες μας ελευθεριες, και μια απο αυτες ειναι και το να κυκλοφορουμε χωρις να μας εποπτευουν, τοτε ανοιγουμε το δρομο και για αλλα χειροτερα αυτου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερη καταπάτηση της ελευθερίας μου την καταστροφή της περιουσίας μου, από κάποιον που θα ξέρει οτι μπορεί να το κάνει ανεμπόδιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως αν οι καμερες εξολοθρευαν το εγκλημα, θα το ειχαμε αφανισει προ πολλου.

Και παρατηρω οτι πότε μιλαμε για καμερες με τη σκεψη οτι θα ειναι μονο σε ορισμενα σημεια, ...και πότε με τη σκεψη οτι θα ειναι παντου εκτος απο το σπιτι μας. Το 2ο ειναι μαλλον ακυρο προς το παρον. Οποτε και ενα στενο απο το σπιτι μας να εχουμε παρκαρει, δεν αλλαζει κατι. Δε θα υπαρχει καμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παντως αν οι καμερες εξολοθρευαν το εγκλημα, θα το ειχαμε αφανισει προ πολλου.

Και παρατηρω οτι πότε μιλαμε για καμερες με τη σκεψη οτι θα ειναι μονο σε ορισμενα σημεια, ...και πότε με τη σκεψη οτι θα ειναι παντου εκτος απο το σπιτι μας. Το 2ο ειναι μαλλον ακυρο προς το παρον. Οποτε και ενα στενο απο το σπιτι μας να εχουμε παρκαρει, δεν αλλαζει κατι. Δε θα υπαρχει καμερα.
Mα θεωρώ οτι η διαφορά είναι αυτονόητη. Θέλουμε να υπάρχουν κάμερες στο δρόμο για τη δημόσια ασφάλεια του πολίτη. Μέσα στο σπίτι μας δεν κινδυνεύουμε σε τέτοιο βαθμό ώστε να το παρακολουθούν οι αρχές, εκεί μπορείς να προστατευθείς με άλλα μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αν εσύ προχωράς στην Ερμού και σου πάρουν το πορτοφόλι θα υπάρχει η δυνατότητα να δούν ποιός το έκανε καθώς θα έχει καταγραφεί, και να μην έχει καταγραφεί δεν θα πάρει ο άλλος το ρίσκο με την ιδεά ότι καταγράφετε.

Γιάννη, ειλικρινά... πιστεύεις ότι η ΕΛ.ΑΣ. θα χρησιμοποιήσει τις κάμερες για τέτοιες περιπτώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γιάννη, ειλικρινά... πιστεύεις ότι η ΕΛ.ΑΣ. θα χρησιμοποιήσει τις κάμερες για τέτοιες περιπτώσεις;

Με την παρουσία εισαγελέα στο κέντρο με τις κάμερες ναι θα το κάνει.
Δεν είμαστε σε εποχή χούντας για να καταγράψουν τι ψηφίζει ο κάθε ένας, τι άλλο να τις κάνουν βρε μοναχέ πέρα απο την αποτροπή εγκλήματος?
Σαν πολίτης που δεν έχεις τίποτα να κρύψεις για ποιό λόγο να μην θες να σε καταγράφει κάμερα?
Είναι αυτοματοποιημένη η όλη διαδικασία δεν κάθονται πάνω απο τα monitor να χαβαλεδιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Με την παρουσία εισαγελέα στο κέντρο με τις κάμερες ναι θα το κάνει.
Δεν είμαστε σε εποχή χούντας για να καταγράψουν τι ψηφίζει ο κάθε ένας, τι άλλο να τις κάνουν βρε μοναχέ πέρα απο την αποτροπή εγκλήματος?
Σαν πολίτης που δεν έχεις τίποτα να κρύψεις για ποιό λόγο να μην θες να σε καταγράφει κάμερα?
Είναι αυτοματοποιημένη η όλη διαδικασία δεν κάθονται πάνω απο τα monitor να χαβαλεδιάζουν.
Διάβασα επίσης οτι στο σχετικό νομοσχέδιο, προστέθηκε μια παράγραφος η οποία υποχρεώνει την καταστροφή του υλικού που καταγράφεται, αμέσως μετά την αξιολόγηση της μη ύπαρξης ποινικών πράξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Όταν πρωτομπήκαν οι κάμερες στην Αθήνα, ήταν για τους Ολυμπιακούς και τις δεχτήκαμε. Καλά κάναμε, αφού αν γινόταν μια στραβή, θα χαλούσε η εικόνα της χώρας μας σαν ασφαλής τουριστικός προορισμός. Μετά τους Ολυμπιακούς, οι κάμερες έπρεπε να ξηλωθούν, αφού ήταν μόνο για την περίοδο των Ολυμπιακών.

Μείνανε όμως, με το πρόσχημα του ελέγχου της κυκλοφορίας των οχημάτων. Το δεχτήκαμε. Μάλιστα συστάθηκε και ανεξάρτητη αρχή που θα ήταν υπεύθυνη για την χρήση των καμερών. Μέχρι σήμερα είχαν κάποια ουσιαστική συμβολή στην τήρηση του ΚΟΚ? Π.χ. πιάστηκε κάποιος δολοφόνος που παράτησε το θύμα του στην άσφαλτο? Κανείς δεν ξέρει. Το μόνο που έχουμε δει, είναι βιντεάκια στο youtube, με ανυποψίαστους Έλληνες πολίτες να πρωταγωνιστούν.

Σήμερα, οι κάμερες ελέγχου της κυκλοφορίας, χρησιμοποιήθηκαν χωρίς λόγο για την καταγραφή ειρηνικών διαδηλώσεων. Η ανεξάρτητη αρχή δεν το δέχθηκε, αλλά με "αποφασίζω και διατάσσσω τρόπο", οι κάμερες χρησιμοποιήθηκαν, καταλύωντας έτσι κάθε έννοια νομιμότητας, επειδή ένας εισαγγελέας και ο υπουργός το αποφάσισαν έτσι, καλώντας μάλιστα δημόσια την ανεξάρτητη αρχή, ουσιαστικά να γίνει φερέφωνο και να δεχτεί αυτά που θέλει η κυβέρνηση.

Τώρα πλέον συζητάμε για εκτεταμένο δίκτυο καμερών, "για την ασφάλειά μας".

Και κλείνω με την φράση του dark: "Επέτρεψε τους εσύ να σου περιορίζουν τις ελευθερίες τόσο εύκολα και όλα θα γίνουν χωρίς να καταλάβεις το πώς και το γιατί".

Όσο για την επιτυχία των καμερών στην μείωση της εγκληματικότητας, έχουν γίνει κατά καιρούς πολλές εκπομπές για χώρες που χρησιμοποιούνται δίκτυα καμερών. Συγκεκριμένα, σε μια εκπομπή του Παπαχελά στην Αγγλία, είχαν αναφέρει πως υπάρχει ελάχιστη μείωση της εγκληματικότητας στους δημόσιους χώρους, παρά την χρήση δεκάδων χιλιάδων καμερών.

edit: Θα αισθανόμουν πιό ασφαλής αν γινόταν καλύτερη κατανομή των αστυνομικών και κάναν καλύτερες περιπολίες όπου υπάρχει πρόβλημα ώστε να υπάρξει άμεση επέμβαση, παρά να υπάρχει μία κάμερα που αφού θα γίνει κάτι θα μπορέσει να βρεθεί εκ των υστέρων ο δράστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Διάβασα επίσης οτι στο σχετικό νομοσχέδιο, προστέθηκε μια παράγραφος η οποία υποχρεώνει την καταστροφή του υλικού που καταγράφεται, αμέσως μετά την αξιολόγηση της μη ύπαρξης ποινικών πράξεων.

Αν βάλεις για τι αριθμό καμερών μιλάμε, μόνο και μόνο η διατήρηση ενός αρχείο ενός 24 ώρου προηποθέτει τρελά έξοδα σε αποθηκευτικά μέσα.
Βέβαια αυτό που γράφεις είναι δίκοπο μαχαίρι καθώς μπορεί να μην περιέχει αξιόποινη πράξη το συγκεκριμένο πλάνο αλλα μπορεί μετά να βοηθήσει σε κάποια άλλη κατάσταση (π.χ να φαίνετε κάποιο αυτοκίνητο το οποίο έχει κλαπεί και μέσα σε αυτό οι δράστες).
Θέλει τρελή οργάνωση πάντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
@Γιάννης έχω αναφέρει πιο πάνω τι θεωρώ ότι θα κάνουν τις κάμερες. Δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι. απαντάω απλά για να μην νομίζεις ότι σε γράφω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Όταν πρωτομπήκαν οι κάμερες στην Αθήνα, ήταν για τους Ολυμπιακούς και τις δεχτήκαμε. Καλά κάναμε, αφού αν γινόταν μια στραβή, θα χαλούσε η εικόνα της χώρας μας σαν ασφαλής τουριστικός προορισμός. Μετά τους Ολυμπιακούς, οι κάμερες έπρεπε να ξηλωθούν, αφού ήταν μόνο για την περίοδο των Ολυμπιακών.

Το έχω ξαναγράψει, η προσωπική σου ασφάλεια/περουσιά είναι σε μικρότερη μοίρα απο τους Ολυμπιακούς αγώνες?
Για ποιό λόγο να νιώθουμε ασφαλεις μονο για 15μέρες?

Μείνανε όμως, με το πρόσχημα του ελέγχου της κυκλοφορίας των οχημάτων. Το δεχτήκαμε. Μάλιστα συστάθηκε και ανεξάρτητη αρχή που θα ήταν υπεύθυνη για την χρήση των καμερών. Μέχρι σήμερα είχαν κάποια ουσιαστική συμβολή στην τήρηση του ΚΟΚ? Π.χ. πιάστηκε κάποιος δολοφόνος που παράτησε το θύμα του στην άσφαλτο? Κανείς δεν ξέρει. Το μόνο που έχουμε δει, είναι βιντεάκια στο youtube, με ανυποψίαστους Έλληνες πολίτες να πρωταγωνιστούν.

Εφόσον δεν υπάρχει ξεκάθαρο νομοσχέδιο και ένας θεός ξέρει πόσες απο τις κάμερες δουλεύουν δεν μπορείς να ζητήσεις και ευθήνες, όσο για τα βιντεάκια του youtube, ένα έχω δει και είναι απο την περιοδο των Ολυμπιακών αγώνων και το οποίο δείχνει τροχαίο ατύχημα.

Σήμερα, οι κάμερες ελέγχου της κυκλοφορίας, χρησιμοποιήθηκαν χωρίς λόγο για την καταγραφή ειρηνικών διαδηλώσεων. Η ανεξάρτητη αρχή δεν το δέχθηκε, αλλά με "αποφασίζω και διατάσσσω τρόπο", οι κάμερες χρησιμοποιήθηκαν, καταλύωντας έτσι κάθε έννοια νομιμότητας, επειδή ένας εισαγγελέας και ο υπουργός το αποφάσισαν έτσι, καλώντας μάλιστα δημόσια την ανεξάρτητη αρχή, ουσιαστικά να γίνει φερέφωνο και να δεχτεί αυτά που θέλει η κυβέρνηση.

Αν οι κάμερες παρέδιδαν στην δικαιωσύνη 10 κουκουλοφόρους θα ήταν κατακρηταίο? Εφόσον είναι ειρηνική η διαδήλωση ποιό είναι το πρόβλημα αν την καταγράφουν ή όχι? Πόσο ποιό ξεκάθαρο μπορεί να είναι ότι οι δρόμοι απο το σύνταγμα δεν ανοίκουν σε κανέναν και η πολιτεία έχει την υποχρέωση να προστατέψει τους κατοικους και τους επιχειρηματίες της περιοχής χρησιμοποιόντας προληπτικά μέτρα

Τώρα πλέον συζητάμε για εκτεταμένο δίκτυο καμερών, "για την ασφάλειά μας".

Πάντα μιλάμε για την ασφάλεια μας, (μιλάω πάντα για την θεωρεία για την πράξη δεν μπορώ να ξέρω)

Και κλείνω με την φράση του dark: "Επέτρεψε τους εσύ να σου περιορίζουν τις ελευθερίες τόσο εύκολα και όλα θα γίνουν χωρίς να καταλάβεις το πώς και το γιατί".

Το θέμα είναι η ελευθερία σου στον δημόσιο δρόμο? Ρε παιδιά θεωρείτε οτι τώρα δεν καταγράφουν τίποτα? Την κίνηση της κάρτα σου, τις ιστοσελίδες που βλέπεις, το τι λες στο τηλέφωνο, αν θέλει να ακούσει και το τι λες δεν έχει το κράτος τρόπο? Εδω μέσα στο σπίτι σου αν θέλουν σε παρακολουθούν στον δρόμο σε καίει?

Όσο για την επιτυχία των καμερών στην μείωση της εγκληματικότητας, έχουν γίνει κατά καιρούς πολλές εκπομπές για χώρες που χρησιμοποιούνται δίκτυα καμερών. Συγκεκριμένα, σε μια εκπομπή του Παπαχελά στην Αγγλία, είχαν αναφέρει πως υπάρχει ελάχιστη μείωση της εγκληματικότητας στους δημόσιους χώρους, παρά την χρήση δεκάδων χιλιάδων καμερών.

Τα γήπεδα της αγγλίας είναι το πιο τρανό παράδειγμα για την εφαρμογή οργανωμένου σχεδίου ασφαλείας και αν ο παπαχελάς δηλώνει κάτι τέτοιο το discovery με αρκετά ρεπορτάζ του δηλώνει το αντίθετο.

edit: Θα αισθανόμουν πιό ασφαλής αν γινόταν καλύτερη κατανομή των αστυνομικών και κάναν καλύτερες περιπολίες όπου υπάρχει πρόβλημα ώστε να υπάρξει άμεση επέμβαση, παρά να υπάρχει μία κάμερα που αφού θα γίνει κάτι θα μπορέσει να βρεθεί εκ των υστέρων ο δράστης.

Αυτό ειναι άλλο θέμα και ο σκοπός της κάμερας δεν αντικαθηστά τον αστυνομικό απλά τον κάνει πιο αποδοτικό καθώς δεν περιμένει ένα τηλέφωνο μετά που έχει γίνει το έγκλήμα, αλλα το αναγνωρίζει την ώρα που γίνεται και καταγράφει όλη την πορεία του όση ώρα επιχειρή να διαφήγει.
Τα ελικόπτερα το κάνουν ήδη αυτά γιατί δεν σαν ενοχλούν? Νομίζεται ότι απλά πετάνε? Όλο το 24ωρο είναι στον αέρα και δεν κόβουν απλά βόλτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
@Γιάννης έχω αναφέρει πιο πάνω τι θεωρώ ότι θα κάνουν τις κάμερες. Δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι. απαντάω απλά για να μην νομίζεις ότι σε γράφω :P


:P:P:P Το σαβουάρ βίβρ του φόρουμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Γιάννη μπορώ να σε ρωτήσω κάτι;

Ειλικρινά πιστεύεις οτι στην πράξη θα υπάρχει μείωση της εγκληματικότητας με το να βάλουν κάμερες; Σαν θεωρία είναι μια χαρά και σε πολλά που λες συμφωνώ και εγώ αλλα μου φαίνεται οτι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να συμβεί :/:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top