Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
E, εννοείται! Θέλει σκέψη για να καταλάβει κανεις ότι το να τρέχει κανεις σε μια ευθεία ο,τι ταχύτητα κι αν έχει είναι πιο εύκολο από το σταματα/ξεκινα, έχε το νου σου μη φρενάρει ο μπροστινός απότομα, ελιγμούς σε στενάκια που λες "ωχ, τώρα θα τους πάρω με τη σειρά όλους και θα κάνω εικαστικές παρεμβάσεις στα φτερά τους" και (my personal favorite!) όπισθεν για να βγείς από αδιέξοδα?

PS: Κι εμενα με έχουν κατηγορήσει πολλάκις ότι έχω λίγο βαρύ πόδι...:redface:
(δε φταίω εγώ.... ο μπαμπάς μου έμαθε έτσι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α καλά η όπισθεν για να βγω από αδιέξοδο ή από οπουδήποτε δλδ, ακόμα με δυσκολεύει.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε θελει καν ερωτημα οτι ειναι πιο ευκολα σε εθνικη.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Oπότε δεν ήταν ιδέα μου, που μου φάνηκε παιχνιδάκι χτες στην Εθνική και τζάμπα είχα αγχωθεί.. :D

ΥΓ: Δεν ξέρω βέβαια αν θα έλεγα το ίδιο αν ήμουν σε καμιά εθνική όπως εκείνη μετά το Αντίριο που είναι μια λωρίδα σε κάθε κατεύθυνση και είναι και γεμάτη στροφιλίκια.. εκεί αν βρεις νταλίκα κάνεις προσευχή πρώτα και μετά περνάς! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Η Εθνικη φαινεται πιο ευκολη. Στην πραγματικοτητα ειναι παρα πολυ επικινδυνη για εναν απειρο οδηγο. Ισως φαινεται πιο δυσκολο να στριβεις σε στενακια, να βαζεις μπροστα σε ανηφορα, να κανεις οπισθογωνια κλπ, αλλα ας ειμαστε σοβαροι, κανενα απο αυτα δεν μπορει να σε σκοτωσει. Για να βγεις στην Εθνικη πρεπει να εχεις αντανακλαστικα, να προβλεπεις τι θα κανει ο μπροστα, ο πισω, ο διπλα, να ξερεις τι να κανεις οταν πατησεις λαδια, σκασει λαστιχο, τρακαρει η μηχανη που σε προσπερασε πριν απο δεκα δευτερολεπτα, και διαφορα τετοια ωραια. Οι δρομοι ειναι γεματοι απο οδηγους που δεν ξερουν οτι δεν ξερουν να οδηγουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε χρειαζεται να γινει ατυχημα στην εθνικη για να ειναι θανατηφορο.
ακομα και με λιγοτερο απο 10χλμ μεσα στην πολη μπορει να ειναι θανατηφορο ενα ατυχημα.

παντως εχεις δικιο σε αυτο.
φανταζομαι οτι ολοι οι απειροι δε θα κανουν μαγκιες, αλλα θα οδηγουν πολυ συντηρητικα, δεξια κλπ.
κατω απο αυτες τις συνθηκες ναι, ειναι πολυ ευκολοτερο!

οσο για λαστιχα, λαδια κλπ, αν εισαι σωστος τα εχεις τσεκαρει απο πριν, δε φευγεις κι οποιον παρει ο χαρος.

αλλα αυτο που λεει η καγι, αν καταλαβα καλα, ειναι οτι βαζεις μια τριτη τεταρτη και πας. ουτε φαναρια, ουτε διπλοπαρκαρισμενοι, ουτε ταχυτητες ουτε τιποτα. τοσο απλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ο,τι κι αν εχεις τσεκαρει απο πριν, και το λαστιχο μπορει να σκασει οταν θα πηγαινεις με 80, και λαδια μπορει να εχουν χυθει, και παγος και οτιδηποτε.
Φαινεται πιο ευκολο, συμφωνω, και ισως ειναι κιολας, απλα ενα λαθος στην Εθνικη ειναι πολυ επικινδυνο. Και μεσα στην πολη μπορεις να σκοτωθεις, εννοειται, απλα οχι απο τον διπλοπαρκαρισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως κι εμένα πιο εύκολο μου είχε φανεί να φέρω το αυτοκίνητο από την Κέρκυρα [και αν και είχα δίπλωμα 3 χρόνια όταν πήρα αυτοκίνητο, ουσιαστικά 4 μέρες οδηγούσα όταν το έφερα], παρά να κινηθώ στην Αθήνα (και ήταν και Αύγουστος όταν το πρωτόφερα :redface:).

Ντάξυ μερικά πράγματα μαθαίνονται με την εμπειρία. Πχ. αυτό μετο φρενάρισμα με ταχύτητες, όσο κι αν είχε προσπαθήσει ο μπαμπάς μου να μου το μάθει μόνο μόνη μου το έμαθα με τον καιρό και ειλικρινά δεν ξέρω πώς να το μεταδώσω/εξηγήσω σε κάποιον άλλο.

Από την άλλη ως νεα οδηγός στάνταρ έκανα τις μ@λκιες μου [2 μικρά τρακαρίσματα έχω στο ενεργητικό μου και τα 2 τα έκανα απανωτά με 5 και 15 ημερών αυτοκίνητο και έκτοτε τπτ], απλά αυτό που είδα είναι ότι κάποια από τα κορναρίσματα που έφαγα στην αρχή [δεν λέμε για το dt στο φανάρι :P] ήταν απολύτως δικαιολογημένα :redface:.

Όσον αφορά το "Ν" και την προσοχή, προσωπικά πάντα δίνω περισσότερο χώρο όταν βλέπω, δεν θυμώνω για τις χαμηλες ταχύτητες (τις αδικαιολόγητες), αφήνω περιθώρια να αλλάξουν λωρίδα όταν θέλουν (Εννοώ συνειδητά κόβω για να μην τον αγχωσω ακόμα και να δεν είναι απαραίτητο για να μπει στη λωρίδα μου) και γενικά ... έχω λίγο το νου μου παραπάνω:).

Αυτό που δεν δικαιολογώ [και με εκνευρίζουν εξίσου είτε "Ν" είτε ξε-"Ν"] είναι αυτό το "οδηγώ και είμαι μόνος μου στο δρόμο". Την προηγούμενη εβδομάδα πχ. ήθελα να κατέβω να χώσω μπουνιά στους οδηγούς 2 αυτοκινήτων που βρέθηκαν στο δρόμο μου. Την πρώτη φορά γιατί φτάνοντας μαζί σε διασταύρωση που είχε stop με ανάγκασε να πλακωθώ στα φρένα γιατί απλα... δεν σταμάτησε και τη 2η γιατί την ώρα που πέρναγα αποφάσισε να ...βγει από τη θέση παρκαρίσματος (χωρίς flash χωρίς τπτ)και ας ειναι καλά τα αντανακλαστικά μου που δεν βρεθήκαμε να φιληθούμε για χριστούγεννα!

Πάντως η μεγάλη διαφορά που βλέπω σε μένα σήμερα, 3,5 χρόνια από τη μέρα που οδήγησα σε σχέση με τις πρώτες φορές είναι ότι έχω πολύ καλύτερη ...αίσθηση του γύρω μου σε σχέση με την αρχή, διαβάζω το δρόμο πιο εύκολα και τελευταία συνειδητοποιήσα ότι έχω αρχίσει να είμαι και περισσότερο pro-active δλδ να ... ψυχανεμίζομαι τη μλκ του μπροστινού μου.

Αλλά αυτά, όπως και τα περισσότερα άλλωστε πράγματα, είναι καθαρά θέμα εμπειρίας και εξάσκησης... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
δε χρειαζεται να γινει ατυχημα στην εθνικη για να ειναι θανατηφορο.
ακομα και με λιγοτερο απο 10χλμ μεσα στην πολη μπορει να ειναι θανατηφορο ενα ατυχημα.
Nαι. Αυτοκτονεις απο τη βαρεμαρα μεχρι να σε χτυπησει το αμαξι που παει με 10χλμ/ω :P

Μεσα στην πολη ειναι πιο πολλα τα ατυχηματα, εξω απο την πολη ειναι πιο βαριά.
Με καλο καιρο, εξω απο την πολη ειναι πιο ξεκουραστα.
Οι πιθανοτητες να τρακαρεις εξω απο την πολη ειναι πιο λιγες, αλλα απο τη στιγμη που θα γινει το κακο, ειναι πιο πιθανο να υπαρχουν μεγαλοι τραυματισμοι, θανατοι και ζημιες.
Βραδυ ειναι μαλλον καλυτερα στην πολη γιατι φωτιζεται καλυτερα.

Φρεναρισμα με ταχυτητες καλο να το ξερεις αλλα δε θα προτεινα να το χρησημοποιεις και πολυ συχνα. Δλδ δε χρειαζεται κιολας. Περισσοτερο θα το χρησημοποουσα σε κατηφορες διαρκειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
λορι νομιζω οτι ειχα διαβασει καπου οτι εχει γινει θανατηφορο ατυχημα με 3.5 χλμ την ωρα. (προφανως εντος πολης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ε οκ αν την ωρα της συγκρουσης ο οδηγος ετυχε να εχει ενα ξυραφι στο λαιμο του...

Καλα ολα γινονται, το θεμα ειναι αν οι πιθανοτητες να σε βρει ειναι μεγαλυτερες με 10 η με 120 χλμ/ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aυτο ειναι ταχυτητα μετριου περπατηματος. Αν τσουλησε ενα αμαξι και χτυπησε κατι αλλο και σκουντηξε καμια γιαγιακα και αυτη απο το πεσιμο χτηπησε στο κεφαλι και πεθανε, οκ. :P Αλλα ειναι η εξαιρεση της εξαιρεσης. Αν οντως εγινε.

Παντως ειναι αληθεια οτι δεν ειναι και απολυτως απαραιτητη η μεγαλη ταχυτητα για να γινει δυσαναλογα μεγαλη ζημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
η ερευνα ηταν σοβαρη.
ουτε ξυραφι στο λαιμο του ειχε ο οδηγος, ουτε γιαγιακα που επεσε ηταν. συνελθετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Strong claims demand strong evidence dear :)
Που και ετσι να εγινε οντως, εχει νοημα να το σκεφτομαστε σαν σημαντικο επιχειρημα, απο τη στιγμη που θα ηταν εξαιρεση σπανια ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν ειπα ποτε οτι ειναι κατι που συμβαινει καθημερινα, καλο μου. για την ακριβεια ειναι παρα πολυ εξτριμ, αλλα δεν παυει να δινει-σε εμενα τουλαχιστον- ενα μαθημα, για το ποσο απροβλεπτη μπορει να ειναι η οδηγηση. και το ανεφερα εδω, μιας και μιλουσαμε πριν σχετικα.

δε βλεπω φαντασματα, ουτε μου παρουσιαζονται νουμερα.
τωρα το πιστευεις η δεν το πιστευεις, ειλικρινα με αφηνει αδιαφορη, ειδικα μαλιστα που δεν εχω καν το εντυπο στο οποιο το ειχα δει, για να σου δωσω πηγες.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Α.. και αλήθεια το να οδηγείτε σε εθνική σας φαίνεται πιο εύκολο ή όχι; :confused:

χμ...ειναι πιο ευκολο σιγουρα απο το να οδηγεις Αθηνα...απλα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος λογω μεγαλων ταχυτητων και συνεχων εναλλαγων λωριδας....αλλα δε με αγχωνει..

περι ταχυτητας παντως...ειχα πει το εξης "κουφο" στο δασκαλο μου ..."ε, εγω δεν μπορω να πηγαινω με 30. Νοιωθω οτι δεν εχω τον ελεγχο του αυτοκινητου!! Ενω με μεγαλυτερη ταχυτητα νοιωθω οτι τον εχω." Και ο καημενος με κοιταξε με το στομα ανοιχτο.
Οπως και να εχει, ακομα το παταω σε σχεση με την εμπειρια μου..αν και την ημερα των εξετασεων δεν αναγνωριζα τον εαυτο μου! Ηταν η πρωτη και η τελευταια φορα που οδηγουσα με 30 και 40, και δεν το προσπαθησα καν...! Ετρεμαν τα πόδια μου!!!:D Μεχρι και οι εξεταστες το πηραν χαμπαρι!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν υπονοησε κανεις οτι το θεωρησες κατι καθηνερινο βρε. Θα ηταν αστειο. Απλα οπως το πες νομιζα το ανεφερες θελοντας να αποδειξεις κατι, ενω τωρα καταλαβαμε οτι απλα το ειπες ενημερωτικα. :)

δε βλεπω φαντασματα, ουτε μου παρουσιαζονται νουμερα.
τωρα το πιστευεις η δεν το πιστευεις, ειλικρινα με αφηνει αδιαφορη, ειδικα μαλιστα που δεν εχω καν το εντυπο στο οποιο το ειχα δει, για να σου δωσω πηγες.:)
Μηπως βλεπεις προτασεις που δεν εγιναν ; :P:P Δεν ειπε κανείς οτι βλεπεις νουμερα κλπ. Την εγκυροτητα της ερευνας αμφισβητησαμε, οχι το αν ειδες σωστα τα νουμερα :) Αυτο θα γινει πιο μετα που θα γερασεις, τωρα μην ανησυχεις ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο εύκολο. Ειδικά όταν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές, μετά από τις πρώτες βροχές ή αν έχει πάγο ο δρόμος γίνεται πολύ ολισθηρός και επικίνδυνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε καλά αν έβρεχε καταρρακτωδώς ή είχε χιόνια, είναι προφανές πως θα απέφευγα να βγω εθνική.. μιλώ για υπό κ.σ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
λορι νομιζω οτι ειχα διαβασει καπου οτι εχει γινει θανατηφορο ατυχημα με 3.5 χλμ την ωρα. (προφανως εντος πολης)
αυτό νομίζω είχε γίνει στην Αγγλία, πολύ παλιά, τράκαρε αυτοκίνητο με πεζή γιαγιά και η πλάκα είναι ότι δεν υπήρχαν άλλα αυτοκίνητα στο δρόμο (απ'ότι είχα διαβάσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top