Άσχημη γυναίκα είναι μόνο η απεριποίητη;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοω οτι το ομορφο περιτυλιγμα δεν εχει παντα ομορφο δωρο.
(δεν ξερω αμα με πιανεις)

Ναι προφανώς.:) Π.χ. ωραιο κοκκινο καρπούζι με 10.000.000 κουκούτσια.:loltooth::loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί πρέπει να βάζουμε στους ανθρώπους ταμπέλες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βάζουμε σε αυτούς που μας το λένε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Σημεια των καιρων Ακη...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν η άλλη σου ρχεται με λεοπαρδαλέ φόρεμα, παστωμένη στο μεικ απ δε στο ζητάει η ίδια?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εεε καλα δεν την γλιτωνεις αν καποιος ειναι μ_λακας.
Η ταμπελα θα μπει προκαλεις δεν προκαλεις.
Τωρα εξαρταται απο τον καθενα/μια το κατα ποσο θα παρει στα σοβατα τις εν λογω ταμπελες

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
:stunned::| πειτε μου οτι δεν το διαβαζω αυτο:look:
Όταν γνωρίσεις ένα άτομο πρώτη φορά, εσύ χρησιμοποίησε την 6η σου αίσθηση για να καταλάβεις το "μέσα" του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όταν γνωρίσεις ένα άτομο πρώτη φορά, εσύ χρησιμοποίησε την 6η σου αίσθηση για να καταλάβεις το "μέσα" του.

Τουλαχιστον δεν θα εμμενω στην εξωτερικη εμφανιση και δεν θα κρινω αμεσος απο αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Άμα είναι γαριδογκόμενα και το καλύτερο σώμα του πλανήτη να έχει θα είναι πάλι άσχημη.
γαριδογκομενα;
τρωει πολλα γαριδακια ; :P
Όχι δεν θα ντρεπόμουν επειδή δεν θα κυκλοφορούσα καν. Το πρόσωπο είναι το παν.
and the golden potato award goes to...............:book:
:stunned::| πειτε μου οτι δεν το διαβαζω αυτο:look:
και να σου το πούμε........
Όταν γνωρίσεις ένα άτομο πρώτη φορά, εσύ χρησιμοποίησε την 6η σου αίσθηση για να καταλάβεις το "μέσα" του.

θεωρείς ότι η ωραία εμφάνιση κάνει τον ωραίο άνθρωπο;
(με το "ωραίος" ως τελείως υποκειμενική έννοια)
όποια σου γυαλίζει εσένα είναι πάντα καλόψυχη και χαρισματική;
τεσπα ας μη συνεχισω αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δε πολυκαταλαβαίνω τι εννοείς...
Απλό.
Η συζήτηση έχει πέσει περί σχέσης μεταξύ "εμφάνισης εξωτερικής" και "χαρακτήρα".
Ναι,έχουμε φάει γενικώς όλοι μας κόλλημα σε συγχέουμε (εν αγνοία μας) έννοιες εντελώς άσχετες μεταξύ τους.
Εκεί την πατάμε.:P

:stunned::| πειτε μου οτι δεν το διαβαζω αυτο:look:
Αα μπα.:P
Γιατί πρέπει να βάζουμε στους ανθρώπους ταμπέλες; :hmm:
Για λόγους ευκολίας στην ταξινόμηση.:P
Εγώ το αποφεύγω όσο μπορώ..

Όταν η άλλη σου ρχεται με λεοπαρδαλέ φόρεμα, παστωμένη στο μεικ απ δε στο ζητάει η ίδια?:hmm:
Και να διαπιστώσεις ξέρω΄γω ότι η τύπισσα είναι πολύ πιο ψαγμένη από ότι δείχνει.:whistle:
Καλά δε συμβαίνει και συχνά αλλά λέμε τώρα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Προφανώς για να κάνω κίνηση για μια άγνωστη κοπέλα πρέπει να χει για μένα ωραίο πρόσωπο για αυτό είπα το πρόσωπο είναι το παν.
Κι αυτό βγαίνει απ'τα συμφραζόμενα αν ξέρετε τι είναι η γκόμενα γαρίδα.
Οπότε πολλές παπαριές ειπώθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ρε παιδιά κακά τα ψέμματα και ο πιο καλός άνθρωπος του κόσμου να ναι ο άλλος, αν δε σου κάνει το "κλικ" με το κατάλληλο βλέμμα ή με ένα γοητευτικό χαμόγελο.. ε δε σε ρίχνει, τέρμα :P

κατά την άποψή μου.. η κοπέλα αλλά και ο άνδρας, ακόμη και αν δεν έχει και την πιο έξαλλη φυσική ομορφιά, αν είναι απεριποίητος χάνει πολλά..
χάνει όχι μόνο από την εικόνα που δείχνει στους άλλους, αλλά και από την ψυχολογία που διαθέτει.. γιατί όσο να ναι αν περιποιείσαι τον εαυτό σου,
ανεβαίνει η αυτοπεποίθεσή σου οπότε αλλάζεις και διάθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
κατά την άποψή μου.. η κοπέλα αλλά και ο άνδρας, ακόμη και αν δεν έχει και την πιο έξαλλη φυσική ομορφιά, αν είναι απεριποίητος χάνει πολλά..
χάνει όχι μόνο από την εικόνα που δείχνει στους άλλους, αλλά και από την ψυχολογία που διαθέτει.. γιατί όσο να ναι αν περιποιείσαι τον εαυτό σου,
ανεβαίνει η αυτοπεποίθεσή σου οπότε αλλάζεις και διάθεση..

Να ορίσουμε λίγο το "απεριποίητος" για να δούμε και τα "πολλά" που χάνεις κάποιος/α? Γιατί αν έχει να κάνει καθαρά με την προσωπική υγιεινή δεν νομίζω ότι η σωστή λέξη είναι απλά το "απεριποίητος", εκεί υπεισέρχονται άλλα.

Αν πάλι έχει να κάνει με το τι "εξτρα" παρέχεις στον εαυτό σου πέραν της προσωπικής υγιεινής και φροντίδας, θα διαφωνήσω. Η αυτοπεποίθηση για να ανέβει δεν χρειάζεται επανειλημμένα ούτε κομμωτήριο, ούτε μανικούρ, ούτε βάψιμο, ούτε γκαρνταρόμπα που γεμίζει 4 ντουλάπες (το να αλλάζεις περιστασιακά κάποια πράγματα πάνω σου είναι διαφορετικό, εκεί μιλάμε για την δύναμη της αλλαγής).

Αν τελικά εννοείς κάτι τελείως διαφορετικό, πες το για να καταλάβω και γω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Ερινύς, δεν μιλάω για υπερβολές γούνες, gucci φορέματα και τέτοια..
για να είναι κανείς περιποιημένος, εγώ τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι ->καθαρός, υγιής, όχι παχύς, με ένα κομψό αξιοπρεπές ντύσιμο, και με μη παρταλιασμένο μαλλί.. αυτό all and all.. normal καταστάσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ερινύς, δεν μιλάω για υπερβολές γούνες, gucci φορέματα και τέτοια..
για να είναι κανείς περιποιημένος, εγώ τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι ->καθαρός, υγιής, όχι παχύς, με ένα κομψό αξιοπρεπές ντύσιμο, και με μη παρταλιασμένο μαλλί.. αυτό all and all.. normal καταστάσεις..

Εγώ αυτό το τοποθετώ σε όρια απλής ενασχόλησης με την προσωπική υγιεινή. :) Είναι βασικά πράγματα που πρέπει να γίνουν όχι για να είναι ο άλλος μόνο εμφανίσιμος αλλά και υγιής, και να μπορεί να συνυπάρξει και με τους γύρω του.

Αλλά το υπεραναλύουμε, ας μην παίζουμε με τις λέξεις. Καταλαβαίνω το σκεπτικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
O Itachi1 παντως δεν εχει και πολυ αδικο σε αυτα που λεει;)
κοίτα να δείς,εγώ δεν θεωρώ την εμφάνιση πρώτο και κύριο πράγμα σε έναν άνθρωπο.......
ένα χαμόγελο,μια όμορφη ματιά και λίγη περιποίηση (καθαρός,λίγη κολώνια,όμορφα ρούχα) μου αρκούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Άσχημη γυναίκα..είναι εκείνη που επιστρατεύει κάθε μέσο για να είναι όμορφη. Διότι θέλει να δείξει κάτι άλλο από αυτό που είναι. Η ασχήμια θα φανεί κάποια στιγμή, όταν οι συνθήκες θα είναι τέτοιες όπου οι μάσκες θα φύγουν. Το θέμα της ατομικής περιποιημένης εμφάνισης είναι και στοιχείο παιδείας ενός ανθρώπου ανεξαρτήτου γραμματικής μόρφωσης πόσο μάλλον και στοιχείο υγείας. Είναι όμως αυτονόητο, έτσι δεν είναι; Γιατί στεκόμαστε στα αυτονόητα; Ας κοιτάξουμε λίγο τι επιδιώκει ο καθένας στην λέξη "ομορφιά" και πόσο ψηλά έχουμε θέσει τον πήχη. Με τις αναλύσεις και υπεραναλύσεις αυτονόητων πραγμάτων έχουμε χάσει την καθημερινή μέρα, η οποία φεύγει χωρίς κάτι ξεχωριστό. Αλλά επειδή έχουμε ορίσει τις ζωές μας, πάνω στην υπερκατανάλωση και στην κάλυψη αναλώσιμων αναγκών, η ζωή μας έχει υποβιβαστεί και αναζητούμε αναλώσιμα είδη για να της δώσουμε αξία. Ακόμη και οι άνθρωποι μας πέφτουν λίγοι.. δεν πληρούν κριτήρια αισθητικής σύμφωνα με τι όμως; Το μονταρισμένο μοντέλο της αφίσας; Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι απεριποίητοι, εφόσον την περιποίηση την ορίζουμε με βάση την κατανάλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
κοίτα να δείς,εγώ δεν θεωρώ την εμφάνιση πρώτο και κύριο πράγμα σε έναν άνθρωπο.......
ένα χαμόγελο,μια όμορφη ματιά και λίγη περιποίηση (καθαρός,λίγη κολώνια,όμορφα ρούχα) μου αρκούν
Το πρώτο πράγμα που κοιτάς κορίτσι μου στον άλλον είναι η ψυχούλα του ή η εξωτερική εμφάνιση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ρε παιδιά κακά τα ψέμματα και ο πιο καλός άνθρωπος του κόσμου να ναι ο άλλος, αν δε σου κάνει το "κλικ" με το κατάλληλο βλέμμα ή με ένα γοητευτικό χαμόγελο.. ε δε σε ρίχνει, τέρμα :P

κατά την άποψή μου.. η κοπέλα αλλά και ο άνδρας, ακόμη και αν δεν έχει και την πιο έξαλλη φυσική ομορφιά, αν είναι απεριποίητος χάνει πολλά..
χάνει όχι μόνο από την εικόνα που δείχνει στους άλλους, αλλά και από την ψυχολογία που διαθέτει.. γιατί όσο να ναι αν περιποιείσαι τον εαυτό σου,
ανεβαίνει η αυτοπεποίθεσή σου οπότε αλλάζεις και διάθεση..
Εξαρταται ομως πολλες φορες απο το τι εννοουμε περιποιηση γιατι καποιοι εχουν παρεξηγησει τον ορο αυτο σημερα. Και αυτη που ερχεται πρωινιατικα στο σχολειο με το eye liner θεωρειται περιποιημενη αρα και πιο ωραια απο τις υπολοιπες;Πολλες φορες αυτο το υπερβολικο σε κανει να δειχνεις το αντιθετο απο αυτο που επιδιωκες στην αρχη.
Και επισης πιστευω πως ,κακα τα ψεμματα, οσο περιποιημενη /ος και αν ειναι ο αλλος αν δεν ταιριαζεις και στο ''μυαλο'' χαμενο παιχνιδι ειναι..
Υ.Γ. Θα πρεπει λιγο να δουν καποιοι την περιποιηση απο την αποψη της υγειους εμφανισης(δηλαδη καθαριοτητα ,φυσιολογικο βαρος κλπ.) και οχι απο την αποψη του make up.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Βρε παιδάκια,αντιλαμβάνομαι τελείως διαφορετικά το επίθετο ''περιποιημένος/η''.
Γιατί για εσάς όλα περιστρέφονται γύρω απο το μακιγιαζ και το σωματικό βάρος.
Ανοίξτε λίγο τους ορίζοντες του μυαλού σας. :P
Περιποιημένη γυναίκα,είναι εκείνη που πλένεται και βουρτσίζει τα δοντάκια της καθημερινά,που καθαρίζει τα αυτάκια της με βαμβακοφόρους :confused: εεε δηλαδή μπατονέτες.
Κάνει μπάνιο,έχει καθαρά νύχια,όπως έχει αναφέρει η ImΕιρηνάκι πιο πριν,έχει καθαρά,φρεσκοπλυμένα και σιδερωμένα ρούχα να την στολίζουν.
Αυτή είναι μια περιποιημένη γυναίκα,έτσι θα εκπέμπει η εκάστοτε την ομορφιά της,δεν πα να έχει και γαμψή μύτη(όπως το διατύπωσε ενας συμφορουμίτης προηγουμένως ).
Έχω δει κοπελιές βαμμένες με τα πιο ψαγμένα μεηκ απ και αηδίες,και ήταν βρωμούσες.
Οπότε;
Οπότε λοιπόνε,δε συμφωνώ με το πνεύμα του τοπικιού,μια απεριποιήτη γυναίκα δεν είναι και απαραίτητα άσχημη,απλά μπορεί να αποτελεί αντιαισθητικό αντίκρυσμα για μια κατηγορία ανθρώπων .
Άσχημη γυναίκα,ή μαλλον τρομακτική γυναίκα,για μένα είναι εκείνη που κανει 600 πλαστικές,αισθητικές επεμβάσεις,επειδή εχει πάθει υστερία.Με αποτέλεσμα να μη θυμίζει ανθρώπινο είδος πλέον.
Ξέρετε σεις,κατι μάτια που απο το πολύ τράβηγμα έχουν πάει στο πλάι,όπως των ψαριών.
Νομίζεις οτι σε λίγο θα πετάξουν βράγχια :no:
(Δε μιλώ για άτομα που κάνουν μια πλαστική επέμβαση επειδή υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας πχ. έγκαυμα υψηλού βαθμού,ούτε για εκείνες που κανουν μια ρινοπλαστική για να αισθανθούν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ε :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top