Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε κάποιες χώρες εδώ και χρόνια επιτρέπονται γάμοι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Πόσο συμφωνείτε με αυτό το θεσμό? Θα θέλατε να νομιμοποιηθούν και στην Ελλάδα?
Όσον αφορά την υιοθέτηση παιδιών απο ομοφυλόφιλα ζευγάρια είστε υπέρ ή κατά?
Είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να δεχτεί κάτι τέτοιο?

Προσωπικά είμαι υπέρ του γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων καθως πιστεύω ότι εφόσον κι αυτοί ερωτεύονται εξίσου δυνατά και αληθινά με τους ετροφυλόφιλους είναι άδικο να μένουν οι περισσότεροι μόνοι στη ζωή, ή να μην έχουν πχ το στοιχειώδες δικαίωμα να δουν το σύντροφο τους αν είναι σε επείγουσα κατάσταση στο νοσοκομείο καθως τίποτα δεν αποδεικνύει τη σχέση αυτή. Επίσης είναι και το θέμα της κληρονομιάς: γιατί να την πάρει ο κάθε άσχετος και όχι ο σύντροφος τους?
Όσον αφορά το θέμα των παιδιών δεν είμαι αρνητική στην ιδέα αλλά φοβάμαι τις επιπτώσεις στην ψυχοσύνθεση του παιδιού. Πάντως είχα διαβάσει ότι σύμφωνα με μελέτες ψυχολόγων τα παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλους γονείς αποδείχτηκαν εντελώς φυσιολογικά και ισορροπημένα. Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο τότε είμαι απόλυτα υπέρ και σε αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όσο αφορά τον γάμο είμαι υπερ σαν ιδέα αλλά φοβάμαι ότι θα έχει αρνητικά αυτό.
πιστεύω ότι είναι παρά πολύ λίγοι αυτοί που έχουν δεχτεί την ομοφυλοφιλία και έτσι αν κάποιο ζευγάρι ομοφυλοφίλων παντρευτεί τότε γίνεται κατά κάποιον τρόπο σημαδεμένο και αυτό μόνο αρνητικά έχει.
Όσο για την υιοθεσία θα είμαι υπερ, το παιδί χρειάζεται απλά συναισθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Στο να γίνοντε οι γάμοι μεταξύ ομοφυλόφιλων συμφωνώ για τους ίδιους λόγους. Αλλά όσον αφορά την υοθέτηση παιδιών απο ζευγάρια ομοφυλόφιλων... είμαι κατά, καθώς μπορεί απο τη μια να κάτι τέτοιο όπως είπες να επιρεάσει τη ψυχοσύνθεση του παιδιού, [καθώς θεωρώ απαραίτητη τη παρουσία μιας μητέρας και ενώς πατέρα περισσότερο αποι κάτι ενδιάμεσο ή και όμοιο], αλλά προς το παρών επειδή η ελληνική κοινωνία ΔΕΝ είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο [εδώ καλά καλά δεν έχουν αποδεχτεί τους ομοφυλόφιλους... μιλάμε για υιοθετήσεις? ], το παιδί αργότερα, συνηδιτοποιώντας ότι οι θετοι γονείς του είναι ομοφυλόφιλοι να επιρεαστεί απο τους γύρω του και κάτι τέτοιο να έχει αρνητικές επιδράσεις στη ψυχολογία του. Ίσως αν η ελληνική κοινωνία ήταν έτοιμη, να ήμουν υπέρ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων δεν είναι ικανό να αναθρέψει σωστά ένα παιδί [αντίθετα, θα μπορούσε να το αναθρέψει και καλύτερα απο τα περισσότερα straight ζευγάρια]...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
συμφωνω απλυτα, ειναι κριμα ενω ενα ζευγαρι εχει αποφασισει να μενει μαζι να ειναι για ολη του την ζωη στιγματισμενο, παραληλα ειναι λαθος να μη μπορουν να εχουν κοινη ιδιοκτησια, δικαιωμα ο ενας στην περιουσια του αλλου κτλ.

Το θεμα της υιοθεσιας ειναι πολυπλοκο, καταρχην πιστευω οτι η ελληνικη κοινωνια πρεπει αυτα τα βηματα να τα κανει ενα ενα, πρωτα θα μαθουμε να θεωρουμε το ομοφυλοφιλικο ζευγαρι στην γειτονια νορμαλ και μετα θα μαθουμε στο παιδι μας να μη κοροιδευει στο σχολειο το παιδι τους. Αλλα ας εκανε το κρατος το πρωτο βημα και ας επετρεπε τον γαμο σε πρωτο επιπεδο

Δουλευω χρονια με τους Ολλανδους και εχω αρκετους φιλους, πρεπει να ξερετε οτι ειναι πολυ ανοιχτομυαλος λαος σε ολα του, ειναι ο μονος λαος που δεν εχει προβλημα με κανεναν αλλο λαο στο ξενοδοχειο και γενικως ειναι ανετοι, ηρεμοι κτλ. Τους Ισπανους που προσφατα αλλαξαν την νομοθεσια τους δεν τους γνωριζω καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
συμφωνω απλυτα, ειναι κριμα ενω ενα ζευγαρι εχει αποφασισει να μενει μαζι να ειναι για ολη του την ζωη στιγματισμενο, παραληλα ειναι λαθος να μη μπορουν να εχουν κοινη ιδιοκτησια, δικαιωμα ο ενας στην περιουσια του αλλου κτλ.
Όπως είπες πριν για να δέχτουν αυτό οι Έλληνες ή γενικά μια κοινωνία πρέπει αλλάξουν πολλά...
Αλλα ας εκανε το κρατος το πρωτο βημα και ας επετρεπε τον γαμο σε πρωτο επιπεδο
Δεν νομίζω να τολμά, μην ξεχνάς τον αθάνατη εκκλησία , αλλά καλλίτερα να μην σχολίασουμε περισσότερο αυτό γιατι μας βλέπω off-topic :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υπέρ,υπέρ,υπέρ για τους λόγους που ανέφεραν όλοι οι προηγούμενοι.Δυστυχώς όταν και αν ψηφισθεί τέτοιος νόμος θα ξαναζήσουμε εικόνες φανατισμένων χριστιανών και ηθικολόγων να διαδηλώνουν και να διαμαρτύρονται έξω απο την Βουλή(η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο).

Όσο για την υιοθεσία ειλικρινά δεν ξέρω,είναι σωστό να υπάρχουν τα πρότυπα θηλυκού και αρσενικού σε μια οικογένεια όμως υπάρχουν αρκετές μονογοικές οικογένειες όπου τα παιδιά ενώ στερούνται της πατρικής ή μητρικής φιγούρας μεγαλώνουν μια χαρά.Εξάλλου δυο γονείς (οποιουδήποτε φύλου)αγαπημένοι είναι η καλύτερη οικογένεια.Βέβαια υπάρχει και το θέμα του κοινωνικού περίγυρου και η κλειστοφοβική ελληνική κοινωνία που δύσκολα θα δεχτεί κάτι τέτοιο.Και εδώ κολλάει το περίφημο:"Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Δε συμφωνώ με το να επιτραπούν οι γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων, πόσο μάλλον αυτοί να υιοθετούν παιδιά, στα οποία ελλοχεύει ο κίνδυνος της διατάραξης της ψυχοσύνθεσής τους και κατ' επέκτασιν της μετέπειτα πορείας τους στο σεξουαλικό τομέα. Ας μην ξεχνάμε πως τα παιδιά, καλώς ή κακώς, έχουν ως κύρια πρότυπα τους γονείς τους, συνεπώς βλέποντας δύο άτομα του ιδίου φύλου να είναι μαζί σαν οικογένεια πιστεύουν ότι αυτό είναι το φυσικό και το πιθανότερο είναι να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο εξαιτίας των προτύπων τους.

Τώρα, όσον αφορά μόνο την περίπτωση του γάμου, είναι πολλά τα θέματα που πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν. Μερικά από τα πιο "διασκεδαστικά" είναι τα εξής:

- Ο παπάς θα αλλάξει το στίχο "Η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα" ή θα τον αφήσει ως έχει?
- Θα αλλάξει κανείς/καμία το επώνυμό του/της μετά το γάμο με το επώνυμο του/της συζύγου του/της?
- Ποιος/Ποια θα φορέσει το νυφικό και ποιος/ποια το γαμπριάτικο κοστούμι?

Ας είμαστε ρεαλιστές. Η Ελλάδα λόγω της ανατολίτικης νοοτροπίας της δεν είναι ακόμη έτοιμη (και δε νομίζω να είναι στο άμεσο μέλλον) να δεχθεί άλλη μια ανωμαλία (προσοχή: τη λέξη τη χρησιμοποιώ με την πρώτη σημασία της, δηλαδή το ότι κάτι δεν είναι ομαλό κι όχι όπως συνηθίζεται να ακούγεται, δηλαδή με κακή έννοια). Θα μου πείτε βεβαίως "Γιατί, τα άλλα πράγματα κυλάνε ομαλά?" και δίκιο θα έχετε. Δεν ξέρω... ίσως απλά να είμαστε βολεμένοι με τις υπάρχουσες καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
Δε συμφωνώ με το να επιτραπούν οι γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων, πόσο μάλλον αυτοί να υιοθετούν παιδιά, στα οποία ελλοχεύει ο κίνδυνος της διατάραξης της ψυχοσύνθεσής τους και κατ' επέκτασιν της μετέπειτα πορείας τους στο σεξουαλικό τομέα. Ας μην ξεχνάμε πως τα παιδιά, καλώς ή κακώς, έχουν ως κύρια πρότυπα τους γονείς τους, συνεπώς βλέποντας δύο άτομα του ιδίου φύλου να είναι μαζί σαν οικογένεια πιστεύουν ότι αυτό είναι το φυσικό και το πιθανότερο είναι να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο εξαιτίας των προτύπων τους.

Σύμφωνα με την προαναφερθείσα μελέτη που είχα διαβάσει, κάτι τέτοιο δεν διαπιστώθηκε να συμβαίνει σε μεγαλύτερο ποσοστό απ'οτι σήμερα που τα παιδιά προέχρονται απο ετεροφυλα ζευγάρια. Άλλωστε σύφωνα με αυτή τη λογική, τα παιδιά χωρισμένων γονιών θα έχουν αποτυχημένους γάμους, τα παιδιά ανύπαντρων μητέρων δεν θα παντρευτούν ποτέ κλπ. Όπως καταλαβαίνεις δεν στέκει και πολύ.

Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
Τώρα, όσον αφορά μόνο την περίπτωση του γάμου, είναι πολλά τα θέματα που πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν. Μερικά από τα πιο "διασκεδαστικά" είναι τα εξής:

- Ο παπάς θα αλλάξει το στίχο "Η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα" ή θα τον αφήσει ως έχει?

Απο πότε θεωρείται γάμος μόνο ο θρησκευτικός? Άσε που ακόμα κ έτσι να το πάρουμε δηλαδή σήμερα τα όσα ψέλνει ο παπάς ισχύουν? Πχ το ότι λέει κάπου περί παρθένας ισχύει νομίζεις στις περισσότερες περιπτώσεις?

Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
- Θα αλλάξει κανείς/καμία το επώνυμό του/της μετά το γάμο με το επώνυμο του/της συζύγου του/της?

Πληροφοριακά απο το 1983 και μετά η γυναίκα δεν παίρνει πλέον το επίθετο του άντρα της. Όσον αφορά ποιανού επίθετο θα πάρει το παιδί, ε ας πάρει και τα 2 αν δεν μπορούν να αποφασίσουν! Κι εγώ που έχω ετερόφυλους γονείς 2 επίθετα έχω (ναι, επίσημα, το γράφει και η ταυτότητα μου)

Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
- Ποιος/Ποια θα φορέσει το νυφικό και ποιος/ποια το γαμπριάτικο κοστούμι?

Προφανώς θα φορέσουν και οι 2 κοστούμι...δεν καταλαβαίνω που είναι το κόλλημα :wacko:
Άσε που εδώ θα ξαναθέσω το ερώτημα: Απο πότε θεωρείται γάμος μόνο ο θρησκευτικός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
Δε συμφωνώ με το να επιτραπούν οι γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων, πόσο μάλλον αυτοί να υιοθετούν παιδιά, στα οποία ελλοχεύει ο κίνδυνος της διατάραξης της ψυχοσύνθεσής τους και κατ' επέκτασιν της μετέπειτα πορείας τους στο σεξουαλικό τομέα. Ας μην ξεχνάμε πως τα παιδιά, καλώς ή κακώς, έχουν ως κύρια πρότυπα τους γονείς τους, συνεπώς βλέποντας δύο άτομα του ιδίου φύλου να είναι μαζί σαν οικογένεια πιστεύουν ότι αυτό είναι το φυσικό και το πιθανότερο είναι να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο εξαιτίας των προτύπων τους.
Το παιδί γιατι σωνει και καλά το παιδί απο τους γονείς του πρέπει να αντιγράψει το φύλο που προτίμησαν και όχι π.χ. ότι για την αγάπη έκαναν τα πάντα;
Επίσης γιατι οι ομοφυλοφιλοί να στερούνται το δικαίωμα που έχουμε εμείς να πηγαίνουν στο παρκό κρατώντας στο χέρι τον συντροφό τους και το παιδί τους (έστω και υιοθετιμένο) :hmm:
Εγώ πιστεύω ότι οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα με εμας σε ότι αφορά την αγάπη. Δλδ γιατι π.χ. εγώ να μπορώ να βγώ εξώ πιασμένος αγκαλία την σύντροφο μου εννοώ κάποιος ομοφυλόφιλος να μην μπορει να κάνει κάτι παρόμοιο με τον σύντροφο του. Είναι αρκετά άδικο.
Αν και ξέρω ότι είναι άδικο, οφείλω να ομολογήσω ότι ούτε και εγώ δεν θα μπορούσα να δεχτώ κάτι τέτοιο και ας ξέρω ότι κάνω λάθος. Όμως δεν πρέπει να φροντίσουμε κάποτε να σταματήσει αυτό; όλοι έχουμε μια θέση στο δικαίωμα να αγαπήσουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το παιδί γιατι σωνει και καλά το παιδί απο τους γονείς του πρέπει να αντιγράψει το φύλο που προτίμησαν και όχι π.χ. ότι για την αγάπη έκαναν τα πάντα;
Γιατί αυτό περνάει υποσυνείδητα στο μυαλό του παιδιού τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Βλέποντας δυο γονείς του ίδιου φύλου απο τα βρεφικά του χρόνια, θα περάσει υποσυνείδητα (και συνεπώς χωρίς νοητική επεξεργασία) στο μυαλό του ότι αυτό είναι το φυσιολογικό. Το γεγονός ότι "για την αγάπη έκαναν τα πάντα" θα το σκεφτεί πολύ αργότερα στη ζωή του, όταν η σεξουαλική προδιάθεση θα έχει διαμορφωθεί ήδη.
Εννοείται ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν ξέρω κατά πόσο στηρίζεται από επιστημονικές/ψυχολογικές μελέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Γιατί αυτό περνάει υποσυνείδητα στο μυαλό του παιδιού τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Βλέποντας δυο γονείς του ίδιου φύλου απο τα βρεφικά του χρόνια, θα περάσει υποσυνείδητα (και συνεπώς χωρίς νοητική επεξεργασία) στο μυαλό του ότι αυτό είναι το φυσιολογικό. Το γεγονός ότι "για την αγάπη έκαναν τα πάντα" θα το σκεφτεί πολύ αργότερα στη ζωή του, όταν η σεξουαλική προδιάθεση θα έχει διαμορφωθεί ήδη.
Εννοείται ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν ξέρω κατά πόσο στηρίζεται από επιστημονικές/ψυχολογικές μελέτες.
Βασικά έτσι και δεν δώ κάποια επίσημη μελέτη για την υιοθεσία σεομοφυλοφίλων θα είμαι κατά :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακόμα και να έχει προδιάθεση το παιδί να γίνει ομοφυλόφιλο, γιατί το θεωρείτε τόσο τραγικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
Δε συμφωνώ με το να επιτραπούν οι γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων, πόσο μάλλον αυτοί να υιοθετούν παιδιά, στα οποία ελλοχεύει ο κίνδυνος της διατάραξης της ψυχοσύνθεσής τους και κατ' επέκτασιν της μετέπειτα πορείας τους στο σεξουαλικό τομέα. Ας μην ξεχνάμε πως τα παιδιά, καλώς ή κακώς, έχουν ως κύρια πρότυπα τους γονείς τους, συνεπώς βλέποντας δύο άτομα του ιδίου φύλου να είναι μαζί σαν οικογένεια πιστεύουν ότι αυτό είναι το φυσικό και το πιθανότερο είναι να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο εξαιτίας των προτύπων τους.

Τώρα, όσον αφορά μόνο την περίπτωση του γάμου, είναι πολλά τα θέματα που πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν. Μερικά από τα πιο "διασκεδαστικά" είναι τα εξής:

- Ο παπάς θα αλλάξει το στίχο "Η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα" ή θα τον αφήσει ως έχει?
- Θα αλλάξει κανείς/καμία το επώνυμό του/της μετά το γάμο με το επώνυμο του/της συζύγου του/της?
- Ποιος/Ποια θα φορέσει το νυφικό και ποιος/ποια το γαμπριάτικο κοστούμι?

Ας είμαστε ρεαλιστές. Η Ελλάδα λόγω της ανατολίτικης νοοτροπίας της δεν είναι ακόμη έτοιμη (και δε νομίζω να είναι στο άμεσο μέλλον) να δεχθεί άλλη μια ανωμαλία (προσοχή: τη λέξη τη χρησιμοποιώ με την πρώτη σημασία της, δηλαδή το ότι κάτι δεν είναι ομαλό κι όχι όπως συνηθίζεται να ακούγεται, δηλαδή με κακή έννοια). Θα μου πείτε βεβαίως "Γιατί, τα άλλα πράγματα κυλάνε ομαλά?" και δίκιο θα έχετε. Δεν ξέρω... ίσως απλά να είμαστε βολεμένοι με τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Η σεξουαλικότητα υπάρχει στα γονίδια και δεν είναι επίκτητη,το παιδί δεν θα θεωρήσει ταμπού την σχέση μεταξύ των ομοφυλλοφίλων αλλά δεν σημαίνει πως θα την ακολουθήσει.Με αυτή την λογική δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν κι ομοφυλλόφιλοι αφού θα είχαν ως πρότυπα τους ετεροφυλλόφιλους γονείς τους.
Μιλάμε φυσικά και μόνο για πολιτικό γάμο.Α!Και η διατήρηση του πατρικού επιθέτου μετά το γάμο είναι πλέον υποχρεωτική.
Έχεις δίκιο ότι είμαστε βολεμένοι με τις υπάρχουσες καταστάσεις,είναι ωραίο και βολικότατο να θέτουμε ταμπέλες για να φαινόμαστε εμείς νορμάλ.Το δύσκολο είναι να δεχτείς την διαφορετικότητα μέσα στο σύνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ακόμα και να έχει προδιάθεση το παιδί να γίνει ομοφυλόφιλο, γιατί το θεωρείτε τόσο τραγικό?
Από μόνο του δεν είναι τραγικό, αλλά οι προκαταλήψεις και ο κοινωνικός ρατσισμός που θα υποστεί το παιδί, "τραγικοποιούν" το γεγονός.
Π.χ. ακόμα και κάποιος γονιός να μην έχει κανένα προσωπικό πρόβλημα με την ομοφυλοφιλία του παιδιού του, σίγουρα θα στεναχωρηθεί πολύ βλέποντας τις αντιδράσεις του περιβάλλοντός του απέναντι στο παιδί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Από μόνο του δεν είναι τραγικό, αλλά οι προκαταλήψεις και ο κοινωνικός ρατσισμός που θα υποστεί το παιδί, "τραγικοποιούν" το γεγονός.
Π.χ. ακόμα και κάποιος γονιός να μην έχει κανένα προσωπικό πρόβλημα με την ομοφυλοφιλία του παιδιού του, σίγουρα θα στεναχωρηθεί πολύ βλέποντας τις αντιδράσεις του περιβάλλοντός του απέναντι στο παιδί του.
Μα σε μια κοινωνία που θα επιτρέπεται ο γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων και η υιοθέτηση παιδιού απο αυτούς, πιστευεις ότι όντως θα υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μα σε μια κοινωνία που θα επιτρέπεται ο γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων και η υιοθέτηση παιδιού απο αυτούς, πιστευεις ότι όντως θα υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις?
Όχι βέβαια.
Εγώ ενοούσα τη σημερινή κοινωνία, μάλλον μπερδευτήκαμε...:)

Που βέβαια, αν το καλοσκεφτείς, και στη σημερινή κοινωνία "επιτρέπεται ο γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων και η υιοθέτηση παιδιού απο αυτούς" (θεωρητικά τουλάχιστον) και παρ' όλ' αυτά υπάρχει ο gay-τιμωρός Κούγιας που κραδαίνει τη σπάθα της αρετής πάνω απ' τα κεφάλια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όντως μπερδευτήκαμε, γιατί εγώ δεν εννοούσα αν είναι γενικά τραγικό να είναι κανεις ομοφυλόφιλος αλλά το να έχει προδιάθση ένα (θετό) παιδί ομοφυλόφιλου ζευγαριού να γίνει ομοφυλόφιλο, κάτι που προυποθέτει μια κοινωνία που η υιοθέτηση παιδιού απο ομοφυλόφιλο ζευγάρι είναι νόμιμη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Υπερ για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν!
Βέβαια νομίζω ότι εφικτό θα είναι μόνο σε επίπεδο πολιτικού γάμου....
Αλλά έχετε σκεφτεί πόσο δύσκολο είναι με τα υπάρχοντα δεδομένα;Πέρα του νομοθετικού πλαισίου που πρέπει να αλλάξει - αυτό είναι το λιγότερο- πρέπει και η ίδια η κοινωνία να αλλάξει....Ο διαχωρισμός εκκλησίας- κράτους επιβάλλεται καθώς και ο επαναπροσδιορισμός το τι είναι ηθικό και τι όχι!Όλα αυτά τα προβλήματα ξεκινάνε από το θέμα παιδείας με την ευρύτερη έννοια!
Όσο για την υιοθεσία δεν μπορώ να μιλήσω εφ' όσον δεν υπάρχουν έρευνες για το πως επιδρά μια τέτοια οικογένεια στα παιδιά...Επίσης οι μονογονικές οικογένειες έχουν ένα ξεκαθαρισμένο πρότυπο για το παιδί και ένα άλλο απουσιάζει ενώ η παρουσία ενός παππού ή ενός θείου, το καλύπτει ως ένα σημείο...Στις ομοφυλοφολικές σχέσεις δεν υπάρχει ξεκάθαρο κανένα πρότυπο...αυτά τα δύο πλέκονται και ένα μικρό παιδί δεν μπορεί να το ξεκαθαρίσει!Το παιδί θεωρεί λογικό αυτό που βλέπει και παράλογο μια άλλη οικογένεια ετερόφυλλων....Για να καταλάβει τι γίνεται πρέπει να ωριμάσει αρκετά...Επιπλεόν φανταστείται ένα παιδί από ομοφυλόφιλους γονείς να αισθάνεται έλξη για το αντίθετο φύλο...γίνεται διαφορετικό από τους γονείς του...Είναι όπως ένα παιδί ετερόφυλων γίνεται ομοφυλόφυλο...επέρχεται πάλη στα πιστεύω του!Οπότε εδώ δεν μπορώ να απαντίσω με ένα ναι ή ένα όχι....:hmm:
Τέλος....ας μην ξεχνάμε πόσο δύσκολο είναι να υιοθετήσει ένα "κανονικό" ζευγάρι ένα μωράκι...ας αρχίσουμε την αλλαγή του τρόπου υιοθεσίας για να μπορέσουν ίσως κάποτε οι ομοφυλόφυλοι να υιοθετήσουν και αυτοί το μωράκι τους...

@Exposed:Ζώντας Θεσσαλονίκη και Αθήνα έχω δει πάμπολες φορές ομοφυλόφιλους να κρατιούνται χέρι-χέρι ή να φιλιούνται...Άλλωστε έχω πάει σε gay bar στη Θεσσαλονίκη γιατί ένας φίλος μου μου το είχε ζήτήσει...Και ναι, είχα κατακτήσεις κι εκεί (είμαι λίγο ψώνιο ε; :P 8) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Καλά το οτι η Ελλάδα δεν είναι χώρα που θα το δεχτεί νομίζω το ξέρουμε γιατί οι περισσότεροι είναι στενόμυαλοι
Δεν θα με πείραζε να νομιμοποιηθεί,γιατί άνθρωποι δεν είναι και αυτοί??
Βέβαια δεν θα ήμουν και τόσο υπέρ στο να υιοθετήσουν κάποιο παιδάκι γιατί πιστεύω θα νιώθει άσχημα όαταν οι γονείς του είναι του ίδιου φύλου και αυτό για το πείραγμα και τα κουτσομπολιά στα σχολεία.


Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα που έχετε γράψει γιάυτό αν είναι άσχετο απο την συζήτηση μην με παρεξηγήσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό κουνελάκι νομίζω ότι θα γίνεται μόνο στην αρχή, δηλαδή τα πρώτα χρόνια. Μετά η κοινωνία θα το συνηθίσει και ούτε τα ζευγάρια θα είναι δακτυλοδεικτούμενα, ούτε τα παιδάκια τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top