Νεκροί δύο αστυνομικοί σε μάχη με κακοποιούς

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ωστόσο θεωρώ ότι η τεστοστερόνη θα έδιωχνε κάθε ηθική αμφιβολία

η τεστοστερονη ειναι facilitator οχι causative.

αλλοι ανθρωποι γινονται δημιουργικοι αλλοι επιθετικοι εξαρτατε απο την υπολοιπη νευροβιολογια.

η αδρεναλινη απο την αλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
η τεστοστερονη ειναι facilitator οχι causative.

αλλοι ανθρωποι γινονται δημιουργικοι αλλοι επιθετικοι εξαρτατε απο την υπολοιπη νευροβιολογια.

η αδρεναλινη απο την αλλη...
Σωστά, η αλήθεια είναι είναι όταν διαβάζω κάτι ιατρικό-βιολογικό-ψυχολογικό δεν μπορώ να συγκρατήσω τις λεπτομέρειες (αφού δεν έχω την παραμικρή γνώση χημείας παρά μόνο ότι το νέρο γράφεται και H2Ο :P) παρά μόνο τα συμπεράσματα.

Θενξ για την διόρθωση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Από την στιγμή που επιθυμούμε να υπάρχει αστυνομία, ασφάλεια, στρατός κτλ πρέπει να ανεχτούμε ότι θα υπάρχουν και άτομα που θα είναι καυλωμένα για αυτό το επάγγελμα.
καταλαβαινω τωρα γιατι βαραμε τους αστυνομικους..

οταν το ενστικτο της προστασιας της κοινωνιας και των ανθρωπων ως αστυνομικος το θεωρουμε αρρωστη καυλα ή οτι γινεται μονο για το χρημα..

ενταξει παιδια...αλλα μετα αν σας κλεψουν ληστεψουν ή τιδηποτε αλλο..
μην ρωτησετε

"Που ειναι το κρατος ,η αστυνομια?"

απλα θα εχουν παει σε κανα πιο προσοδοφορο επαγγελμα εχοντας βαρεθει να τους αποκαλουνε βλαμμενους στρατοκαυλους για λιγα ευρω το μηνα..

Για τους δύο εργαζόμενους αστυνομικούς..


Αλήθεια, είναι πολύ εύκολο και πολύ της μόδας θα έλεγα, να μισεί κανείς τους «μπάτσους» ισοπεδωτικά και αδιακρίτως.. Έτσι παρέχει στον ασήμαντο και ρηχό εαυτό του τζάμπα πιστοποιητικά επαναστατικότητας και νιώθει και αυτός αριστερός και γνήσιος σοσιαλιστής.. Στην πραγματικότητα είναι ένας καθημερινός φασίστας που συντάσσεται με τον φασισμό της εξουσίας που εκπαιδεύει, εξοπλίζει και παρατάσσει τους αστυνομικούς εναντίον των αγώνων των εργαζομένων και όχι εναντίον του εγκλήματος. Που κάνει ασκήσεις καταστολής εξεγέρσεων πλήθους και όχι καταστολής του οργανωμένου εγκλήματος. Που σπαταλάει αστυνομικούς στην φύλαξη άθλιων παραγόντων της δημόσιας ζωής, θλιβερών μεγαλοδημοσιογράφων, γκλαμουράτων καρακιτσαριών, νεόπλουτων καραγκιόζηδων, παραγόντων του ποδοσφαίρου και εν γένει ελεεινών «πετυχημένων» της αγοράς, αφήνοντας έκθετους στο έγκλημα την περιουσία των πολιτών και τη ζωή τους. Τελικά τόσο αυτός ο τσάμπα αριστερός -σοσιαλιστής και καθημερινός φασίστας, όσο και η εξουσία την οποία δήθεν αντιμάχεται, δεν κάνουν τίποτα άλλο παρά να διευκολύνουν τα καλάσνικωφ να δολοφονούν εργαζόμενους. Αστυνομικούς και πολίτες..

μπραβο,,εετσιιι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
καταλαβαινω τωρα γιατι βαραμε τους αστυνομικους..

...

μπραβο,,εετσιιι..

- Κατ' αρχήν, κι από όσα καταλαβαίνω, εσύ, φίλε μου Άγγελε κι εγώ, δεν βαράμε αστυνομικούς:redface:!
- Κατά δεύτερο, ποτέ μου δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω, το γιατί σχεδόν 100% γίνονται αστυνομικοί, παιδιά των λαϊκών στρωμάτων:redface::hmm:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
- Κατ' αρχήν, κι από όσα καταλαβαίνω, εσύ, φίλε μου Άγγελε κι εγώ, δεν βαράμε αστυνομικούς:redface:!
- Κατά δεύτερο, ποτέ μου δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω, το γιατί σχεδόν 100% γίνονται αστυνομικοί, παιδιά των λαϊκών στρωμάτων:redface::hmm:!
η κοινωνια "βαραει" μεταφορικα απο τη μεταπολιτευση και μετα..


γιατι οι ανωττερων δεν ρισκαρουν να σκοτωθουν και στελνουν απο τα γραφεια τους τους αλλους στο θανατο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άγγελε, μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, διαστρεβλώνεις τα λόγια των άλλων και αυτό είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό.

Πότε δεν μίλησα ότι δεν πρέπει να υπάρχει αστυνόμευση. Μάλιστα μου άρεσε υπερβολικά όταν ζούσα Γερμανία σχεδόν σε κάθε γειτονία υπήρχε περιπολία αστυνομικών. Το ίδιο και στην Ολλανδία, έκοβα βόλτες τα ξημερώματα και δεν φοβόμουν καθόλου. Μάλιστα όταν μια φορά είχα χάσει το προσανατολισμό, όχι μόνο με βοήθησε αλλά μου πρότεινε και μπαράκι για ένα τελευταίο ποτό. Αν θυμάμαι σωστά κάποτε στο e-steki έγραψα ότι ενώ η ουτοπική μορφή του αναρχισμού δεν εμπεριέχει βία, τουλάχιστον όχι άδικη βία, ωστόσο δεν μπορεί να εφαρμοστεί ακόμη και σε μια ουτοπική κοινωνία αφού ο άνθρωπος από την φύση του λειτουργεί με προκαταλήψεις. Τέλος σημειώνω ότι για εμένα ένας σωστός μπάτσος πρέπει να είναι αρκετά κάφρος. Ένα καλό παιδί δεν πρέπει να βγαίνει στους δρόμους, καταρχάς σίγουρα θα τον φάνε λάχανο.

Σε εκείνο που αναφερόμουν ήταν στην Ελληνική αστυνομία (είτε μιλάμε για αστυφύλακες, είτε για ΜΑΤ, είτε για ΔΙΑΣ είτε για οποιαδήποτε άλλη μορφή). Καταρχάς έχουμε παραδεχτεί, ή έστω οφείλουμε να παραδεχτούμε, ότι επειδή η Ελλάδα έχει πτώχευση κοινωνικά δεν μπορεί να στηρίξει σχεδόν κανέναν θεσμό. Αν δεν αλλάξει το τοπίο, αργά ή γρήγορα ακόμη και οι δημόσια υγεία ή παιδεία θα είναι επικίνδυνη για τους πολίτες.

Λόγο το νεαρό της ηλικίας μου δεν ξέρω αν πάντα η Αστυνομία ήταν έτσι ή αν λόγο της φύσης του θεσμού αυτού οι επιπτώσεις της ηθικής και πολιτισμικής πτώχευσης της Ελληνικής κοινωνίας έχουν κιόλας επηρεάσει τον θεσμό αυτό. Ωστόσο η Ελληνική αστυνομία δεν αποτελεί θετικό στοιχείο για την χώρα αυτή. Και συγκεκριμένα πιστεύω ότι απαρτίζεται από μη κατάλληλο ανθρώπινο δυναμικό. Είναι παρά πολύ επικίνδυνο να δίνεις, με τις ευλογίες του νόμου, σε κάποιον όπλο και εξουσία όταν οι υπόλοιπη πλειοψηφία δεν έχει. Και συγκεκριμένα θα φέρω ενδεικτικά μερικές από τις εμπειρίες και γνώσεις που έχω και είμαι πλέον πεπεισμένος ότι η πλειοψηφία της Ελληνικής αστυνομίας αποτελείτε από αρρωστημένους κάφρους που φτιάχνονται όταν πουλούν τσαμπουκά.

  1. Το κλασσικό γεγονός του Αλέξη Γρηγορόπουλο. Είναι απαράδεκτο και επικίνδυνο για την κοινωνία όταν ένας αστυνομικός όχι μόνο δεν μπορεί να χειριστεί έναν πιτσιρικά που δεν οπλοφορεί, όχι μόνο τον απειλεί με όπλο, αλλά τραβάει και την σκανδάλη. Όσο καλόπαιδο και αν δείχνει ότι είναι, εκτός ότι είναι ακόμη παιδί και επίσης από την στιγμή που δεν οπλοφορεί, το πολύ πολύ να σπάσει καμία τζαμαρία. Αν αυτό το πράγμα η αστυνομία το θεωρεί σημαντικό κίνδυνο και ότι πρέπει να βγάλει όπλο, ζητώ που καήκαμε. Με απλά λόγια έχουμε δώσει την άδεια στους αστυνομικούς, όταν η πλειοψηφία του λάου δεν επιθυμεί άλλο την κυβέρνηση και κατέβει στους δρόμους και να χυθεί αίμα. Στην τελική μιλάμε για πιτσιρικάδες, και αυτοί είναι μαντράχαλοι, εκπαιδευμένοι και οπλισμένοι. Έστω λοιπόν ότι κάποιοι πιτσιρικάδες δημιουργήσουν ταραχές, πουλούν τσαμπουκά και ανυπακοή, ο/οι αστυνομικός/οι ας χρησιμοποιούν τα γκλομπ ή πιο απλά να τους χώσουν σε κανένα κρατητήριο. Είμαι σίγουρος ότι σε αυτή την περίπτωση οι γονείς αυτών των υποτιθέμενων πιτσιρικάδων θα ευχαριστήσουν την Ελληνική αστυνομία για το ξύλο ή για την τιμωρία έδωσαν στα καμάρια τους και που οι ίδιοι δεν μπορούν.
  2. Πριν λίγο καιρό στην Πάτρα, αστυνομικοί σκότωσαν μεσήλικα που λόγο φτώχειας λήστεψε κατάστημα των ΕΛΤΑ στην περιοχή του. Μάλιστα οι υπάλληλοι όχι μόνο τον αναγνώρισαν (δεν φορούσε κουκούλα) και γνώριζαν, αλλά προσπάθησαν με επίκληση στο συναίσθημα να του αλλάξουν γνώμη. Αν και είχε μαζί του κυνηγητική καραμπίνα, δεν την έστεψε προς άνθρωπο, απλά την κρατούσε ή την είχε στον ώμο του (δεν θυμάμαι αυτή την λεπτομέρεια). Η αστυνομία έφθασε αργά όποτε κατά την διάρκεια της καταδίωξης τον πυροβόλησαν (ήταν σε μηχανή). Ήταν τόσο δύσκολο να πυροβολήσουν έτσι ώστε απλά να αχρηστέψουν την μηχανή; Στην τελική μιλάμε για μη επαγγελματία ληστή, αν δυνατόν "επαγγελματίες" αστυνόμοι να μην μπορούν να "κερδίσουν" σε μια καταδίωξη έναν ερασιτέχνη ληστή χωρίς την χρήση όπλων. Φαντάζομαι όλοι μας έχουμε πετύχει αυτές τις εκπομπές που δείχνουν "καλές" "φάσεις" από video της Αστυνομίας διαφόρων χωρών. Σε αυτά τα video πάντα μου έκανε εντύπωση πόσο δύσκολα χρησιμοποιούν το όπλο, ακόμη και αν την κατά την διάρκεια της καταδίωξης ο εγκληματίας έριχνε και καμία σφαίρα. Εμείς γιατί θέλουμε και αποδεχόμαστε τέτοιου τύπου αστυνόμευσης; Ναι μεν σαν Ελληνικός λαός χαρακτηριζόμαστε καμία φορά ως κάφροι, αλλά νομίζω ότι ουδέποτε δεν δείξαμε ότι αγαπάμε την βία, αντίθετα νομίζω ότι είμαστε θεωρητικά ευαίσθητοι σε οποιαδήποτε μορφής βίας, ακόμη και της ψυχολογικής.
  3. Σπάνια έχω ακούσει ή δει σε διαδηλώσεις η αστυνομία να πλακώνει τους κουκουλοφόρους ή άλλους χουλιγκανς. Σχεδόν πάντα βλέπω και ακούω για απλούς διαδηλωτές. Άσχετος τον πανικό και την αδρεναλίνη που κυριαρχεί σε μια διαδήλωση ο αστυνομικός οφείλει να ξεχωρίζει τον λαό που διαμαρτύρεται και από τους υπόλοιπους. Αυτό είναι το καθήκον τους.
  4. Σε πολλές πόλεις του κόσμου, υπάρχουν περιοχές και σοκάκια όπου κυριαρχούνται από κάθε λογής ανθρώπους της παρανομίας και πολλές φορές λειτουργούν σαν αυτόνομες μικροκοινωνίες. Το ίδιο ισχύει και διάφορες μεγάλες πόλεις της Ελλάδος και μάλιστα κατά την γνώμη σου εντονότερο βαθμό αφού κάποιος δεν χρειάζεται ιδιαίτερες γνωριμίες να εισχωρήσει σε αυτές τις κοινωνίες. Αυτές οι περιοχές στην Ελληνική αστυνομία είναι 100% γνωστές και μάλιστα σχεδόν πάντα τις έχουν περικυκλωμένες από περιπολίες. Έχω να θέσω μερικά ερωτήματα: Καταρχάς γιατί τις περικυκλώνουν και δεν μπαίνουν στον πυρήνα; Η απάντηση για τις περιοχές της Ελλάδος είναι ιδιαίτερα απλή, ξέρουν πολύ καλά ότι αν μπουν σε αυτές τις περιοχές θα τις "φάνε", αφού ειδικότερα στην Ελλάδα όπου το οργανωμένο έγκλημα και οι βαρόνοι της νύχτας έχουν "πάρει" τον αέρα της αστυνομίας. Επίσης έστω, λοιπόν, ότι η Ελληνική αστυνομία δεν μπορεί έτσι απλά να εφαρμόσει μια επιχείρηση σκούπας, ειδικότερα "μέσα σε μια νύχτα", τότε για ποίο λόγο της περικυκλώνουν; Να ενημερώνουν τους περαστικούς ότι είναι επικίνδυνο να περάσουν από αυτή την περιοχή (:P);
  5. Πριν λίγο καιρό, στην προσπάθεια να διατηρήσω επαφές με έναν στενό φίλο της εφηβείας είχα την ατυχία και βρέθηκα σε μια παρέα όπου όλοι ήταν "μπάτσοι". Για να μην είναι τελείως "ανυπόφορος" αυτός ο καφές, το έπαιξα οπαδός της ακροδεξιάς αρρωστημένης καφρίλας (Κάτι υπερβολικά εύκολα, άσχετος το μακρύ μαλλί αφού λίγο πολύ όλοι ξέρουν ότι είμαι κάργα καπιταλιστής, και στην Ελλάδα είναι πανεύκολο να με περάσουν για ακροδεξιό) όποτε αργά ή γρήγορα η συζήτηση πήγε στο τι ωραία νιώθουν στις περιπολίες, στα μπλόκα και στις διαδηλώσεις όπου σε οποιονδήποτε "ύποπτο" "άτυχο" βρεθεί μπροστά τους το παίζουν "ιστορία" και πουλάνε το "παραμύθι τους". (Πρέπει να) θέλω να πιστεύω ότι αυτή η παρέα ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Άλλα και πάλι, μόνο εμένα με φοβίζει απίστευτα ότι η Ελληνική αστυνομία δεν έχει τους κατάλληλους μηχανισμούς να εντοπίζει αυτά τα στοιχεία και να τα αφαιρεί από το σώμα της;
Γενικότερα, θεωρώ ότι σαν λαός πρέπει α) ξεχωρίσουμε την αρρωστημένη καφρίλα από την θεμιτή καφρίλα β) να ενθαρρύνουμε σε κάποιες περιπτώσεις την καφρίλα. Συγκεκριμένα, κατά την γνώμη το σωστό πακέτο π.χ. ενός πολιτικού πρέπει να εμπεριέχει και το στοιχείο της καφρίλας. Το ότι ο Γκλέτσος πήγε "δανείστηκε" ένα χωματουργικό μηχάνημα του Δήμου και έσκασε μύτη στα διόδια είναι καφρίλα. Η ατάκα "μαζί τα φάγαμε" του Πάγκαλου επίσης είναι καφρίλα. Η διαφορά είναι ότι Πάγκαλος είναι αρρωστημένος κάφρος και να πω την αλήθεια το θεωρώ ντροπή για τους πολίτες της Ελλάδος που τέτοιους πολιτικούς δεν τους χλευάζουν, αντίθετα πρέπει να πάνε στο εξωτερικό να εισπράξουν αυτό που τους αξίζει. Ας το δούμε και από την ανάποδη, ο Γιωργάκης είναι σίγουρα αυτό που λέμε "καλό παιδί" (μάλιστα μετά την δημοσίευσης αυτής της φωτογραφίας είμαι σίγουρος ότι πρέπει να είναι φοβερός και χαμογελαστός τύπος στην προσωπική του ζωή :P), ωστόσο όλοι βλέπουμε τι επιπτώσεις έχει αυτό στις διαπραγματεύσεις στην ΕΕ. Φανταστείτε τώρα πόσες πιθανότητες υπήρχαν τα πράγματα να ήταν πολύ καλύτερα αν για πρωθυπουργό είχαμε έναν "σωστότερο" ηγέτη που θα είχε τα @@ να πει μερικές κουβέντες παραπάνω στην Μερκέλ και στην κάθε Μέρκελ.

Για αυτούς τους λόγους, δεν μπορώ να συμπάσχω στον θάνατο των δυο αυτών αστυνομικών ακόμη και αν οι συγκεκριμένοι ήταν πρότυπα αστυνομικών, όπως επίσης δεν μπορώ να συμπάσχω στον πόνο των οικογενειών τους. Όταν η Ελληνική αστυνομία γίνει υπηρέτης της ασφάλειας του Ελληνικού λάου και αποβάλλει τους ανικάνους αστυνομικούς τότε ναι, όχι μόνο θα γινώ φίλος του θεσμού αυτού, θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να διευκολύνω το θεάρεστο έργο τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ποτέ μου δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω, το γιατί σχεδόν 100% γίνονται αστυνομικοί, παιδιά των λαϊκών στρωμάτων:redface::hmm:!
Θα σου ήταν εύκολο να αναπτύξεις αυτόν τον συλλογισμό; Προσωπικά θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις και σκέψεις γύρω από αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια γι'αυτό το συμβάν...ήταν πάρα πολύ άδικο..!!!! Και φυσικά όλους μας "σκοτώνει" αυτό το "ΓΙΑΤΙ??"..το οποίο θα μείνει αναπάντητο δυστυχώς! Πάντα σ'αυτή τη ζωή την πληρώνουν αθώα άτομα..... Κρίμα στα δύο παιδιά που στάθηκαν ΗΡΩΕΣ...πραγματικοί ήρωες!!!! :( Δεν υπάρχουν λόγια που να μπορούν να απαλύνουν τον πόνο των οικογενειών των δύο παιδιών...η λέξη "κουράγιο" δεν τους φαίνεται χρήσιμη...Έφυγαν από τη ζωή πολύ άδικα... Καλό ταξίδι αγόρια μου...κι ας μη σας γνώριζα αυτό το γεγονός ήταν συγκλονιστικό για όλη την Ελλάδα και δεν θα σας ξεχάσουμε ποτέ!!!!!!! :( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα σου ήταν εύκολο να αναπτύξεις αυτόν τον συλλογισμό; Προσωπικά θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις και σκέψεις γύρω από αυτό :)
Εννοεί μάλλον
πως είναι μία γρήγορη και εύκολη δουλειά,
τελειώνεις το λύκειο, γράφεις ένα Μ.Ο. 12 μπαίνεις στη σχολή, τελειώνεις σε 2 χρόνια γλυτώνεις το φανταρικό
και μόλις τελειώσεις είσαι δημόσιος υπάλληλος με όσα αυτό συνεπάγεται.


Κρίμα στα δύο παιδιά που στάθηκαν ΗΡΩΕΣ...πραγματικοί ήρωες!!!
Αυτοί όπως και ο Γρηγορόπουλος
δεν έγιναν ήρωες
έγιναν πρόσωπα με σημασία
,
και οι δύο βρέθηκαν στο λάθος σημείο τη λάθος στιγμή.
Μη μπερδεύουμε έννοιες για να δώσουμε στόμφο σε κάθε περιστατικό που περιλαμβάνει θάνατο αθώων ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν θυμάμαι σωστά κάποτε στο e-steki έγραψα ότι ενώ η ουτοπική μορφή του αναρχισμού δεν εμπεριέχει βία, τουλάχιστον όχι άδικη βία, ωστόσο δεν μπορεί να εφαρμοστεί ακόμη και σε μια ουτοπική κοινωνία αφού ο άνθρωπος από την φύση του λειτουργεί με προκαταλήψεις.

η θεωρητικη μορφη του αναρχισμου χρειαζεται τελειους ανθρωπους..
οποτε οταν ερθει η δευτερα παρουσια βλεπουμε..;)



τωρα για τα υπολοιπα που λες κυριως συμφωνω..

και οντως συνηθως ο κακος ή δειλος αστυνομικος φτανει στα ακρα,,
ή παγωνει μπροστα σε σοβαρα περιστατικα και τον τρωνε λαχανο..

ή αντιδρα σπασμωδικα φοβικα σε μικροτερα γεγονοτα οπως στην περιπτωση του γρηγοροπουλου απο οτι κταλαβα..

ανεκπαιδευτος αστυνομικος,,που ειναι περισσοτερο δημοσιος υπαλληλος που θελει ενα σταθερο μισθο απλα,,παρα ενας προστατης της κοινωνιας και της καλης λειτουργιας της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πάντως και μόνο το γεγονός πως τόσο διθυραμβικά σχόλια για τους αστυνομικούς λέγονται μόνο από τα ..σόγια τους (έχω γνωστή που ο μπαμπάς της είναι αστυνομικός και μιλάει ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο στόμφο), νομίζω πως δείχνει πολλά και δεν χρειάζεται κανείς να μπει στον κόπο να αποδείξει πόσο σωστό ή λάθος είναι το να θεωρείται η αστυνομία άχρηστη και ό,τι άλλο αρνητικό θεωρείται.
Φυσικά και είναι κρίμα για τα παιδιά που χάθηκαν και είναι άδικο και ελπίζω οι ένοχοι να βρεθούν και να τιμωρηθούν, αλλά αυτή ήταν η δουλειά τους και θεωρώ όχι απλώς παράλογο, αλλά ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ να θεωρείται τόσο άξιο θαυμασμού το αυτονόητο, δηλαδή το ότι έκαναν την δουλειά τους!
Κοιτα, εχει μια μικρη διαφορα ειναι εννοια του κανω τη δουλεια μου και σκοτωνομαι απο εργατικο ατυχημα (οπως πχ ο Βασιλακης πριν μηνες), με το κανω τη δουλεια μου και θυσιαζομαι χωρις να περιμενω ανταλλαγματα. Θα μπορουσαν πολυ απλα να τους "χασουν" στο επομενο δρομακι, και να εισαι εσυ το επομενο θυμα των ληστων.
Ομως ευτυχως ειχαν ψυχη και φορουσαν παντελονια, κατι το οποιο δεν ισχυει για ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κοιτα, εχει μια μικρη διαφορα ειναι εννοια του κανω τη δουλεια μου και σκοτωνομαι απο εργατικο ατυχημα (οπως πχ ο Βασιλακης πριν μηνες), με το κανω τη δουλεια μου και θυσιαζομαι χωρις να περιμενω ανταλλαγματα. Θα μπορουσαν πολυ απλα να τους "χασουν" στο επομενο δρομακι, και να εισαι εσυ το επομενο θυμα των ληστων.
Ομως ευτυχως ειχαν ψυχη και φορουσαν παντελονια, κατι το οποιο δεν ισχυει για ολους.

Από όσο ξέρω δεν δούλευαν εθελοντικά αλλά επί πληρωμή και το σημαντικότερο έχουν μηδενική εργαισιακή ανασφάλεια. Όταν κάποιος επιλέγει να ασκήσει αυτό το λειτούργημα έχει χρέος θα πρέπει να είναι να σκοτωθεί προστατεύοντας τον πολίτη, τον αθλητικό μεγαλοπαραγοντα, τον μεγαλοδημοσιογράφο, να είναι μέσο καταστολής των πορειών και γενικά να είναι ένα πιονάκι....

Αυτούς που σκοτώθηκαν προσωπικά δε τους θεωρώ ήρωες αλλά θύματα. Αν περίμεναν οτι θα έχουν τόσο ισχυρό όπλο οι κακοποιοί δεν νομίζω ότι θα θέτανε τον εαυτό τους σε κίνδυνο αλλά θα φεύγανε όπως έκαναν και οι υπόλοιποι συναδελφοί αμένσως μετά τους πυροβολισμούς (και καλά έκαναν γιατί πάνω από όλα στοιχίζει η ζωή του πολίτη, μετά η δικια τους και μετά η επιτυχία μιας σύλληψης)

Η αστυνομία αντί για συγχαρητήρια έπρεπε να καλέί σε πειθαρχικά. Αποδείχθηκε ανίκανη να παρακολουθήσει διακριτικά τους κακοποιούς και θέσανε σε κίνδυνο τη ζωή τυχόν περαστικών γιατί οι τελευταίοι πυροβολησαν εξαιτίας των πρώτων. Οι υπόλοιποι αστυνομικοί που δεν έγιναν αντιληπτοί έπρεπε να συνεχίσουν την αποστολή και να παρακολουθήσουν διακριτικά τους κακοποιους μέχρι να έρθει η στιγμή να επέμβουν. Αντιθετα σοκαρίστηκαν όλοι και τους άφησαν να ξεφύγουν και όπως λες του έχασαν στο επόμενο δρομάκι. Ήρωας θα ήταν αυτός που συνέχιζε την αποστολή μέχρι τέλους.

Αν σκότωναν οι αστυνομικοί έναν κακοποιό τότε οι αστυνομικοί θα περνούσαν πειθαρχικό κ.λπ. και πιθανόν να ήταν το τέλος της καριέρας τους (άντε να αποδείξει ο αστυνομικό ότι δεν είναι ελέφαντας). Γι αυτην την κατάσταση υπεύθυνη είναι η αστυνομία που αντί να αντιδράσει που εξαιτίας των ΜΜΕ και των αριστερών κομμάτων τους φτύνει η μισή κοινωνία και δεν μπορούν πλέον να χρηστιμοποιήουν ούτε τα όπλα τους δεν λένε τίποτα..... Τέτοιο φτύσιμο που έχουν επί δημοκρατίας δεν τον είχαν ούτε κατά τη διάρκεια της Χούντας.

Πριν λίγο καιρό ένας Ζητάς χτύπησε θανάσιμα ένα μικρό κοριτσάκι (Ρόμα). Τότε όλοι (ΜΜΕ, κόμματα κ.λπ. ) που τώρα ηρωποιούν τους ζητάδες τότε τους θάβανε. Δηλαδή τότε χρησιμοποιήσανε ένα ατυχημα για να κατηγορησουν την αστυνομία και υπεύθυνοι ηταν οι γονείς του κοριτσιού που το αφήνανε να ζητιανεύει. Στη συνέχεια οι Ρόμα σταματήσανε ένα τρένο του ΟΣΕ το καταστρέψανε και μείνανε ατιμώρητοι. ΕΕΕ όχι και να το παίζουν θιγμένοι και οι Ρόμα που αρκετοί από αυτούς είναι αποδεδειγμένα κλέφτες με στοιχεία και παραμένουν ατιμώρητοι.

Το πως μένουν ατιμώρητοι είναι απλό και μου το έχουν πει αστυνομικοί (ο ιδιώτης που κάνει μήνυση αφού έγινε η αναγνώριση των κλέφτων μέσω κάποιου συστήματος ασφαλείας απο την αστυνομία τελικά την ακυρώνει γιατί ο ιδιώτης δέχεται απειλές απο το σόι των κλεφτών). Με λίγα λόγια η αστυνομία γνωρίζει τους κλέφτες που τριγυρνάνε ελεύθεροι και δεν επεμβαίνει γιατί είναι ζήτημα μεταξύ ιδιωτών (η νομοθεσία προστατεύει τους κλέφτες όπως ακριβώς προστατεύει αυτούς που συμμετέχουν στο κίνημα "δεν πληρώνω- τζάμπα μάγκες" ). Αν θέλουμε αποτελεσματική αστυνομία πρώτα από όλα πρέπει να αλλάξει η νομοθεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Από όσο ξέρω δεν δούλευαν εθελοντικά αλλά επί πληρωμή και το σημαντικότερο έχουν μηδενική εργαισιακή ανασφάλεια. Όταν κάποιος επιλέγει να ασκήσει αυτό το λειτούργημα έχει χρέος θα πρέπει να είναι να σκοτωθεί προστατεύοντας τον πολίτη, τον αθλητικό μεγαλοπαραγοντα, τον μεγαλοδημοσιογράφο, να είναι μέσο καταστολής των πορειών και γενικά να είναι ένα πιονάκι....
Ειπαν προηγουμενως κατι πολυ ωραιο, και σε ρωταω: Ποσο κοστολογεις εσυ την ανθρωπινη ζωη? Μπορεις να την κοστολογησεις οσο παιρνει ενας ανωτερος αξιωματικος μισθοφορος στο Ιρακ που ειναι 50,000 το μηνα? Μπορεις να την κοστολογησεις 900 ευρω, οσο ηταν ο μισθος του ειδικου Φρουρου Σκυλογιαννη πχ? Εγω προσωπικα και για 1,000,000 ευρω το μηνα δεν μπορω να κοστολογησω καποια ζωη. Το αν καποιος σκοτωθει πανω στην εργασια του σε ενα λατομειο, η σε ενα ναυαγιο, η σε μια τρομοκρατικη ενεργεια, οπως ο υπαρχιφυλακας Νεκταριος Σαββας περσι, μπορει να χαρακτηριστει ως ενας απλος θανατος στην εργασια. Οταν ομως καποιοι, επιλεγουν να σκοτωθουν βαζοντας πανω απο ολα το καθηκον, και αντιμετωπιζοντας με θαρρος μια καταδιωξη ενος τζιπ με καλαζνικοφ, προκειμενου να μην επιτεθουν οι κακοποιοι και σε αλλους πολιτες, ειναι το λιγοτερο αχαριστια να αντιμετωπιζονται απο ορισμενους ως απλοι θανατοι. Φυσικα στην συνειδηση του λαου, κερδισαν τη θεση τους ως ηρωες που θυσιαστηκαν, αφηνοντας τις αποψεις των "ορισμενων" αντικοινωνικων ομαδων στην ακρη.
Αυτούς που σκοτώθηκαν προσωπικά δε τους θεωρώ ήρωες αλλά θύματα. Αν περίμεναν οτι θα έχουν τόσο ισχυρό όπλο οι κακοποιοί δεν νομίζω ότι θα θέτανε τον εαυτό τους σε κίνδυνο αλλά θα φεύγανε όπως έκαναν και οι υπόλοιποι συναδελφοί αμένσως μετά τους πυροβολισμούς (και καλά έκαναν γιατί πάνω από όλα στοιχίζει η ζωή του πολίτη, μετά η δικια τους και μετά η επιτυχία μιας σύλληψης)
Πρωτον, ειχε δοθει σημα οτι εχουν οι κακοποιοι Καλαζνικωφ. Το γνωριζαν λοιπον.
Αρα οτι νομιζεις ειναι λαθος. Μπορει να εφευγες εσυ, μπορει να εφευγαν και οι υπολοιποι συναδελφοι τους, αλλα αυτοι παρεμειναν και κυνηγουσαν το τζιπ στα στενα.
Η αστυνομία αντί για συγχαρητήρια έπρεπε να καλέί σε πειθαρχικά. Αποδείχθηκε ανίκανη να παρακολουθήσει διακριτικά τους κακοποιούς και θέσανε σε κίνδυνο τη ζωή τυχόν περαστικών γιατί οι τελευταίοι πυροβολησαν εξαιτίας των πρώτων. Οι υπόλοιποι αστυνομικοί που δεν έγιναν αντιληπτοί έπρεπε να συνεχίσουν την αποστολή και να παρακολουθήσουν διακριτικά τους κακοποιους μέχρι να έρθει η στιγμή να επέμβουν. Αντιθετα σοκαρίστηκαν όλοι και τους άφησαν να ξεφύγουν και όπως λες του έχασαν στο επόμενο δρομάκι. Ήρωας θα ήταν αυτός που συνέχιζε την αποστολή μέχρι τέλους.
Σε αυτο συμφωνω. Ομως δεν μπορω να κρινω τους υπολοιπους αστυνομικους. Θεωρω οτι καλα κανανε. Δεν χρειαζομασταν και αλλους ηρωες.
Αν σκότωναν οι αστυνομικοί έναν κακοποιό τότε οι αστυνομικοί θα περνούσαν πειθαρχικό κ.λπ. και πιθανόν να ήταν το τέλος της καριέρας τους (άντε να αποδείξει ο αστυνομικό ότι δεν είναι ελέφαντας). Γι αυτην την κατάσταση υπεύθυνη είναι η αστυνομία που αντί να αντιδράσει που εξαιτίας των ΜΜΕ και των αριστερών κομμάτων τους φτύνει η μισή κοινωνία και δεν μπορούν πλέον να χρηστιμοποιήουν ούτε τα όπλα τους δεν λένε τίποτα..... Τέτοιο φτύσιμο που έχουν επί δημοκρατίας δεν τον είχαν ούτε κατά τη διάρκεια της Χούντας.
Και ομως κανεις λαθος. Η πλειοψηφια της κοινωνιας απεδειξε με αυτο το περιστατικο οτι ειναι μαζι με την αστυνομια, εχει καταλαβει την αξια και το αφανες εργο που προσφερουν, ιδιως η ομαδα ΔΙΑΣ. Θες να δεις ποσοι μαγαζατορες εχουν να πουν καλα λογια για αυτη την ομαδα, και στα φορουμς και στην τηλεοραση?
Μαλιστα προχτες ειδα τον αγωνα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ. Χιλιαδες κοσμου κρατησαν ενος λεπτου σιγη στην μνημη των δυο πεσοντων. Καποιες εκατονταδες γραφικα χουλιγκανια ειπαν να διαμαρτυρηθουν και φυσικα γιουχαριστηκαν απο τους υπολοιπους.
Αυτο γινεται και στα επεισοδια. Διαδηλωνει ο κοσμος, και υπαρχουν καποιοι επαγγελματιες απεργοι καθως και αναρχικοι ταραξιες οι οποιοι ζουν για να πλακωνονται με τους αστυνομικους. Κακως μεχρι τωρα παρουσιαζονταν αυτοι οι γραφικοι ως κοινωνια. Αποδειχτηκε τελικα οτι κοινωνια, ειναι ολος ο ελληνικος λαος που μεχρι τωρα δεν συμμετειχε στα δρωμενα, αλλα εχει τους πεσοντες αστυνομικους στη μνημη του.
Το πως μένουν ατιμώρητοι είναι απλό και μου το έχουν πει αστυνομικοί (ο ιδιώτης που κάνει μήνυση αφού έγινε η αναγνώριση των κλέφτων μέσω κάποιου συστήματος ασφαλείας απο την αστυνομία τελικά την ακυρώνει γιατί ο ιδιώτης δέχεται απειλές απο το σόι των κλεφτών). Με λίγα λόγια η αστυνομία γνωρίζει τους κλέφτες που τριγυρνάνε ελεύθεροι και δεν επεμβαίνει γιατί είναι ζήτημα μεταξύ ιδιωτών (η νομοθεσία προστατεύει τους κλέφτες όπως ακριβώς προστατεύει αυτούς που συμμετέχουν στο κίνημα "δεν πληρώνω- τζάμπα μάγκες" ). Αν θέλουμε αποτελεσματική αστυνομία πρώτα από όλα πρέπει να αλλάξει η νομοθεσία.
Και σε αυτο συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ειπαν προηγουμενως κατι πολυ ωραιο, και σε ρωταω: Ποσο κοστολογεις εσυ την ανθρωπινη ζωη? Μπορεις να την κοστολογησεις οσο παιρνει ενας ανωτερος αξιωματικος μισθοφορος στο Ιρακ που ειναι 50,000 το μηνα? Μπορεις να την κοστολογησεις 900 ευρω, οσο ηταν ο μισθος του ειδικου Φρουρου Σκυλογιαννη πχ? Εγω προσωπικα και για 1,000,000 ευρω το μηνα δεν μπορω να κοστολογησω καποια ζωη. Το αν καποιος σκοτωθει πανω στην εργασια του σε ενα λατομειο, η σε ενα ναυαγιο, η σε μια τρομοκρατικη ενεργεια, οπως ο υπαρχιφυλακας Νεκταριος Σαββας περσι, μπορει να χαρακτηριστει ως ενας απλος θανατος στην εργασια. Οταν ομως καποιοι, επιλεγουν να σκοτωθουν βαζοντας πανω απο ολα το καθηκον, και αντιμετωπιζοντας με θαρρος μια καταδιωξη ενος τζιπ με καλαζνικοφ, προκειμενου να μην επιτεθουν οι κακοποιοι και σε αλλους πολιτες, ειναι το λιγοτερο αχαριστια να αντιμετωπιζονται απο ορισμενους ως απλοι θανατοι. Φυσικα στην συνειδηση του λαου, κερδισαν τη θεση τους ως ηρωες που θυσιαστηκαν, αφηνοντας τις αποψεις των "ορισμενων" αντικοινωνικων ομαδων στην ακρη.

Ο ανωτερος αξιωματικος μισθοφορος στο ΙΡΑΚ αν έπαιρνε 900 ευρώ δεν θα δεχόταν να κάνει αυτή τη δουλειά. Αφού η αστυνομικοί δέχνονται να κάνουν αυτή τη δουλειά με 700 ευρώ (πουδεν είναι 700) το μήνα καλά κάνει η πολιτεία και δεν τους αυξάνει την αμοιβή. Προσωπικά με 700 ευρώ δεν θα δεχόμουν να δουλέψω στο δημόσιο. Παρόλα αυτά Βρίσκω την αμοιβή των αστυνομικών ικανοποιητική γιατι 700 ευρώ έπαιρναν αυτοί που ήταν νέοι στο επάγγελμα. Οι νέοι σε όλα τα επαγγέλματα κάνουν όλη την λάντζα, εργάζονται τις περισσότερες ώρες και αμοίβονται λιγότερο από τους παλιούς. Σκέψουν ότι παίρνουν περισσότερα από όσο οι διδακτορικοί και μεταδιδακτορικοι ερευνητές στα πανεπιστήμια που έχουν φάει τόσα χρόνια σε σπουδές.

Πρωτον, ειχε δοθει σημα οτι εχουν οι κακοποιοι Καλαζνικωφ. Το γνωριζαν λοιπον.

Αν το γνώριζαν ότι το τζιπ είχε Καλαζνικωφ τότε όλη η ομάδα και αυτοί που έδωσαν τις εντολές θέλουν ξύλωμα καθώς ρίσκαραν εκτός απο την ζωή τους και τη ζωή πολιτών που υπήρχε πιθανότητα να περνάνε εκεί. Αν δεν αντιλαμβανόντουσαν ότι τους παρακολουθούσαν αστυνομικοί δεν θα πυροβόλουσαν και δεν θα κινδύνευε η ζωή πολιτών. Οι αστυνομικοί έπρεπε να τους παρακολουθήοουν διακριτικά όχι 40 άτομα αλλά 2 με πολιτικά ρούχα. Μα είναι δυνατον να κάνουν καταδίωξη σε κατοικημενη περιοχή (ενέργησαν σαν να βρισκόντουσαν σε videogame) και σαν να είχε μια σύλληψη μεγαλύερη αξία από τον κίνδυνο να χαθεί ανθρώπινη ζωή.

Και ομως κανεις λαθος. Η πλειοψηφια της κοινωνιας απεδειξε με αυτο το περιστατικο οτι ειναι μαζι με την αστυνομια, εχει καταλαβει την αξια και το αφανες εργο που προσφερουν, ιδιως η ομαδα ΔΙΑΣ. Θες να δεις ποσοι μαγαζατορες εχουν να πουν καλα λογια για αυτη την ομαδα, και στα φορουμς και στην τηλεοραση?
Μαλιστα προχτες ειδα τον αγωνα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ. Χιλιαδες κοσμου κρατησαν ενος λεπτου σιγη στην μνημη των δυο πεσοντων. Καποιες εκατονταδες γραφικα χουλιγκανια ειπαν να διαμαρτυρηθουν και φυσικα γιουχαριστηκαν απο τους υπολοιπους.
Αυτο γινεται και στα επεισοδια. Διαδηλωνει ο κοσμος, και υπαρχουν καποιοι επαγγελματιες απεργοι καθως και αναρχικοι ταραξιες οι οποιοι ζουν για να πλακωνονται με τους αστυνομικους. Κακως μεχρι τωρα παρουσιαζονταν αυτοι οι γραφικοι ως κοινωνια. Αποδειχτηκε τελικα οτι κοινωνια, ειναι ολος ο ελληνικος λαος που μεχρι τωρα δεν συμμετειχε στα δρωμενα, αλλα εχει τους πεσοντες αστυνομικους στη μνημη του.
Ο ίδιος λαός πριν 3 χρόνια έφτυνε τους αστυνομικούς. Μην βγάζεις συμπεράσματα από τα στημένα ρεπορτάζ των δημοσιογράφων. Όπως ήταν στημένα πριν 3 χρόνια έτσι είναι στημένα και τώρα η διαφορά τότε ήταν ότι οι δημοσιογράφοι ήταν κατά της αστυνομίας και τώρα υπέρ. Όταν ήμουν δημοτικό ο κόσμος σεβόταν την αστυνομία σε αντίθεση με τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όταν ήμουν δημοτικό ο κόσμος σεβόταν την αστυνομία σε αντίθεση με τώρα...

Δε σεβόταν, φοβόταν.
Έχει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Άκουσα το "ντοκουμέντο" που όλα τα κανάλια σε αποκλειστικότητα
διασφάλισαν για τους τηλεθεατές τους, βαριέμαι να ψάξω να το βρω αν και φαντάζομαι θα έχει ανέβει ήδη στο youtube.
Σε κάποια φάση ακούγεται: "... είναι θέμα τιμής να βρεθούν οι καταζητούμενοι..."!
Χμ...
Και πάλι χμ.:worry:
Δηλαδή επειδή 2 ατυχέστατοι νέοι έπεσαν νεκροί
το θέμα αποκτά σοβαρότητα τιμής.
Και όλα τα υπόλοιπα εγκλήματα τι είναι;
Οι νεκροί της Μαρφίν;
Η δολοφονία Γρηγορόπουλου το 2008;
Ο τύπος που άκουγα τις προάλλες ότι κυριολεκτικά έσπασε στο ξύλο μία γυναίκα στα Πετράλωνα για φραγκοδίφραγκα;
Ο τύπος που πριν 2 χρόνια βίασε μια κοπελιά στη Μάρνης και ύστερα την έσπασε στο ξύλο για να την αφήσει με εγκεφαλικές βλάβες;
Αυτοί που σκότωσαν τη κοπελιά και την άφησαν 4 ολόκληρους γαμημένους μήνες σε υπόγεια διάβαση στην Αλεξάνδρας;
Και άλλα μ εις τη ν περιστατικά.

Καλό θα ήταν,
το καλλίτερο μάλιστα θα ήταν
να ανοίξουμε λίγο τα μυαλά μας πέραν από τα πλαίσια της τηλεόρασης.

Πέθαναν πάνω στη δουλειά τους, ειλικρινά κρίμα, νέα παιδιά με όλη τη ζωή μπροστά τους, κρίμα,
στον αντίποδα, παιδιά που δε βγάζουν καν τα απαραίτητα, που αγοράζουν ενίοτε οι ίδιοι τον εξοπλισμό τους,
που δεν έχουν καμία ουσιαστική εκπαίδευση για να κάνουν τα όσα κάνουν, παιδιά 21-22 ετών,
που οδηγούν μοτοσυκλέτες που στοιχίζουν 12-13 χιλιάδες ευρώ
όταν θα μπορούσαν να οδηγούν μοτοσυκλέτες ίδιου κυβισμού αξίας 5-6 χιλιάδων ευρώ
και με τα υπόλοιπα να είχαν τα απαραίτητα για να κάνουν ασφαλέστεροι τη δουλειά τους.

Δεν είναι ήρωες,
ήρωες είναι για αυτούς που διψάνε για αίμα,
για τις τηλεοράσεις, τους φασίστες, τη χρυσή αυγή, τους μισάνθρωπους,
το Τράγκα, το Χατζηνικολάου, τη γιαγιά μου
τα εθνίκια του καναπέ που τρολάρουν στο youtube κάτω από γελοία βιντεάκια με τον εθνικό μας ύμνο,
για κάτι μαλάκες που κρέμασαν τη ζωή τους στο στοίχημα και στον ολυμπιακό,
για κάτι βολεμένους συνδικαλιστές της Ελ.Ας.

Για εσένα και για εμένα
είναι απλώς άτυχοι,
άνθρωποι της ίδιας μοίρας με τη δική μου,
και εγώ κυκλοφορώ νύχτα
σε περιοχές όπως αυτές του Ρέντη,
αν κάποιος απόψε με σκοτώσει στη Καλλιθέα
ο θάνατος μου θα έχει συνολική διάρκεια 30' σε όλα τα κανάλια,
δε θα υπάρξουν για εμένα group στο fb,
δε θα μου κάνουν πιασάρικα βιντεάκια στο yt,
και το χειρότερο
ο θάνατος μου δε θα αποτελέσει θέμα τιμής (το πολύ-πολύ να καταλάβει ο καταλίνος πως δε βάζω fail στη κουβεντούλα και να ανησυχήσει, αλλά μετά θα πιάσει τη κουβέντα και θα αρχίσει το ψήσιμο στη πρίνσες και εμένα νααααα) .
Και εγώ βγάζω λίγα λεφτά, και εγώ κάνω απλά τη δουλειά μου.

Και ο Γρηγορόπουλος ήταν χαμένη ζωή
και η Ελ.Ας. δεν ανέφερε πουθενά πως η παραδειγματική τιμωρία Κορκονέα ήταν ζήτημα τιμής.
Και ξέρεις ποιά είναι η ειρωνία;
Πως όντως η παραδειγματική τιμωρία Κορκονέα ήταν ζήτημα τιμής
διότι τα φώτα στράφηκαν εκεί
και ελάχιστοι ασχολήθηκαν με τη πραγματική μπόχα της ελληνικής αστυνομίας.

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
borat..

οταν ειμαστε εξαρχης αρνητικα προκατειλλημενοι με την αστυνομια τοσο χειροτεραθα φερεται και αυτη..


οταν ολη η νεολαια μαζι και ο γρηγοροπουλος ειχε ως μαγκια και μοδα να βριζει τους "μπατσους" ..γουρουνια δολοφονους..
καποτε αυτα που λενε ως βρισια θα γινουν πραξη...

οσο διαφορα παιδια βλεπουν εξαρχης τους αστυνομικους ως μπατσους-,,τοσο οι αστυνομικοι θα τα βλεπουν ως αναρχοκωλοπαιδα εν δυναμει ριχτες μολοτωφ..

το ενα φερνει το αλλο..ειναι σαν την κοτα και το αυγο..

μια αστυνομια που την σεβονται-οχι φοβουνται- θα γινει σιγα σιγα και αυτη καλυτερη..
πρεπει να σπασει ο φαυλος κυκλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις έλεγε η γιαγούλα μου.
Από youtube:
λειπαμαι παρα πολυ τρωπηαμασ θα ειθελα να τουσ βρουν και να του κρεμασουνε αναποδα στο συταγμα

odiseas141 πριν από 2 ώρες
ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ

geomix72 πριν από 23 ώρες
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΒΡΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΑΖΟΣΟΥΝ ΜΕ 500 ΣΦΑΙΡΕΣ ΜΕ KALASNIKOF

panagiotis1471 Πριν από 1 ημέρα
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ!

ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΣΕΥΤΟΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΔΕΣ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΟΙ,ΘΑ ΒΓΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΨΕΤΕ ΤΗ ΜΙΣΗ ΑΘΗΝΑ?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ-ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΕΦΥΓΑΝ ΓΙΑ ΕΣΑΣ...

gremperor70 Πριν από 1 ημέρα

@drososv Ellines den itan aposa akousa stin tv. Alla kati paranomoi kanoun apergia pinas kai kati diki tous (metanastes diladi) trwne adika dio paidia. Katantia kai o malakas o lazopoulos na leei pos olos o laos einai dipla stous apergous pinas ENW oli i Ellada APERGIA PINAS KANEI STIN OUSIA ME TIN GAMIMENI OIKONOMIA MAS.

giorgossaris πριν από 4 ημέρες
@drososv apokleietai na to kanane ellhnes ayto ekei sth Nikaia menoun olo alvanoi kai alloi aldapoi!!!

SuperTermignoni πριν από 4 ημέρες
ka8ariste tin ellada aptous ka8rometanastes !!! mas exoune katantisi eladistan re!!!

glxdinamii24 Πριν από 1 μήνας
Η ΤΩΡΑ Η ΠΟΤΕ...ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ... Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥς ΕΛΛΗΝΕς ...ΕΞΩ ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ , ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ, ΚΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕς.

FYROmonkey1 πριν από 12 ώρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Red Cat

Νεοφερμένος

Η Red Cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό ένας Ζητάς χτύπησε θανάσιμα ένα μικρό κοριτσάκι (Ρόμα). Τότε όλοι (ΜΜΕ, κόμματα κ.λπ. ) που τώρα ηρωποιούν τους ζητάδες τότε τους θάβανε. Δηλαδή τότε χρησιμοποιήσανε ένα ατυχημα για να κατηγορησουν την αστυνομία και υπεύθυνοι ηταν οι γονείς του κοριτσιού που το αφήνανε να ζητιανεύει. Στη συνέχεια οι Ρόμα σταματήσανε ένα τρένο του ΟΣΕ το καταστρέψανε και μείνανε ατιμώρητοι. ΕΕΕ όχι και να το παίζουν θιγμένοι και οι Ρόμα που αρκετοί από αυτούς είναι αποδεδειγμένα κλέφτες με στοιχεία και παραμένουν ατιμώρητοι.
Φυσικα οι γονεις εχουν μεριδιο ευθυνης αλλα αυτο δεν απαλλασει το ζητα που σκοτωσε τη μικρη. Δεν ηταν ατυχημα, ηταν λαθος και μαλιστα θανασιμο, πανομοιοτυπο με εκεινο του Κορκονεα. Δεν ειναι λογικη αυτη, να κατηγορουμε το πεζοδρομιο ξερωγω γιατι ηταν πολυ χαμηλο και δεν εμποδισε το ζητα να σκοτωσει..
Ο τονος παει στο ''α'', Ρομά, και δε το παιζανε θιγμενοι, ηταν.
Παντως, φοβερα ατοπο να συγκρινεται φονος με κλεψιμο.:/:
Το ότι ο Γκλέτσος πήγε "δανείστηκε" ένα χωματουργικό μηχάνημα του Δήμου και έσκασε μύτη στα διόδια είναι καφρίλα. Ας το δούμε και από την ανάποδη, ο Γιωργάκης είναι σίγουρα αυτό που λέμε "καλό παιδί" (μάλιστα μετά την δημοσίευσης αυτής της φωτογραφίας είμαι σίγουρος ότι πρέπει να είναι φοβερός και χαμογελαστός τύπος στην προσωπική του ζωή :P), ωστόσο όλοι βλέπουμε τι επιπτώσεις έχει αυτό στις διαπραγματεύσεις στην ΕΕ. Φανταστείτε τώρα πόσες πιθανότητες υπήρχαν τα πράγματα να ήταν πολύ καλύτερα αν για πρωθυπουργό είχαμε έναν "σωστότερο" ηγέτη που θα είχε τα @@ να πει μερικές κουβέντες παραπάνω στην Μερκέλ και στην κάθε Μέρκελ.
Χαχαχ, ο Γκλετσος δεν ειναι καφρος, βλακας ειναι!:P Αποδειξη το οτι εχει προσλαβει ανθρωπους να σκεφτονται γι' αυτον, οπως και το οτι ξεφουσκωσε σα τρυπιο μπαλονι μετα απο λιγες μερες. Τουλαχιστον μας υποσχεθηκε πως δεν υποχωρει ποτε:D
Ως προς το Γιωρικα, ισορροπουμε σε λεπτο σκοινι επιχειρωντας συγκρισεις ή κριτικες γιατι ειναι αμφιβολο κατα ποσο μπορουσαμε να δημιουργησουμε εναλλακτικες τον περασμενο Μαιο που θα οδηγουσαν σε αποτελεσματα θετικοτερα των σημερινων, ομως δεν ειναι ουτε τα αρχιδια ουτε ο τσαμπουκας που θα τρομαξουν κολοσσους στυλ Γερμανιας και Αγορων, χρειαζεται χειροπιαστη δυναμη κ τετοια δεν περισσευει εδω γυρω δυστυχως.
Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια γι'αυτό το συμβάν...ήταν πάρα πολύ άδικο..!!!! Και φυσικά όλους μας "σκοτώνει" αυτό το "ΓΙΑΤΙ??"..το οποίο θα μείνει αναπάντητο δυστυχώς! Πάντα σ'αυτή τη ζωή την πληρώνουν αθώα άτομα..... Κρίμα στα δύο παιδιά που στάθηκαν ΗΡΩΕΣ...πραγματικοί ήρωες!!!! :( Δεν υπάρχουν λόγια που να μπορούν να απαλύνουν τον πόνο των οικογενειών των δύο παιδιών...η λέξη "κουράγιο" δεν τους φαίνεται χρήσιμη...Έφυγαν από τη ζωή πολύ άδικα... Καλό ταξίδι αγόρια μου...κι ας μη σας γνώριζα αυτό το γεγονός ήταν συγκλονιστικό για όλη την Ελλάδα και δεν θα σας ξεχάσουμε ποτέ!!!!!!! :( :'(
Call me αναισθητη, αλλα λυπαμαι περισσοτερο οταν βλεπω εκπομπες ή δελτια ειδησεων να φτιαχνουν ΤΑ δακρυβρεχτα και catchy βιντεακια με οποιον πεθαινει σ' αυτη τη χωρα γιατι εχουμε ελλειψη σε μεξικανικα ή τουρκικα ξερωγω και αυτο να προβαλεται ως μαχητικη δημοσιογραφια. Λιγουριασαμε ντε, λιγο αλατι σ' αυτο τον κοσμο!:redface: no offence dear..

οταν ειμαστε εξαρχης αρνητικα προκατειλλημενοι με την αστυνομια τοσο χειροτεραθα φερεται και αυτη..οταν ολη η νεολαια μαζι και ο γρηγοροπουλος ειχε ως μαγκια και μοδα να βριζει τους "μπατσους" ..γουρουνια δολοφονους..
καποτε αυτα που λενε ως βρισια θα γινουν πραξη...οσο διαφορα παιδια βλεπουν εξαρχης τους αστυνομικους ως μπατσους-,,τοσο οι αστυνομικοι θα τα βλεπουν ως αναρχοκωλοπαιδα εν δυναμει ριχτες μολοτωφ..το ενα φερνει το αλλο..ειναι σαν την κοτα και το αυγο..μια αστυνομια που την σεβονται-οχι φοβουνται- θα γινει σιγα σιγα και αυτη καλυτερη..
πρεπει να σπασει ο φαυλος κυκλος..
''Καποτε''..:D
Συμφωνω πως ειναι τρομερα λαθεμενη η προκαταληψη που βαραινει τους αστυνομικους, μαζι σου πως πρεπει και οι δυο πλευρες να αλλαξουν νοοτροπια και να συνειδητοποιησουν ποιος ειναι που τους τα χωνει πραγματικα.

Μα ειναι δυνατον ολοκληρο σωμα να βλεπει καθε διαδηλωτη ως εγκληματια και να χρησιμοποιει ως δικαιολογια οτι ''κι αυτοι μας βριζουνε'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top