Κινητά τηλέφωνα: Μόδα ή ανάγκη;

Κινητά τηλέφωνα:Μόδα ή ανάγκη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • Μόδα.

    Ψήφοι: 6 12.8%
  • Ανάγκη.

    Ψήφοι: 13 27.7%
  • Μόδα και ανάγκη.

    Ψήφοι: 28 59.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ανάγκη και μόνο.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λένε είναι μόδα κτλ.. Βολεύουν περισσότερο από τα σταθερά και είναι πιο πρακτικά. Αν ήταν μόδα μόνο σε λίγο καιρό δεν θα υπήρχαν πράγμα όμως που δεν έγινε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δεν είναι όλες οι ανάγκες πραγματικές. Υπάρχουν και οι τεχνητές ανάγκες. Κάποια πράγματα αρχικά εμφανίζονται σαν μόδα και μετά επιβάλλονται σαν ανάγκες. Μήπως αυτό ισχύει και εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ούτε ανάγκη, ούτε μόδα. Αν και για πολύ κόσμο χρησιμεύει ως αξσουάρ μόδας, μαζί με τα παπούτσια και το τσαντάκι.

Είναι ένα εργαλείο. Για έναν επαγκελματία μπορεί να είναι το εργαλείο που θα αυξήσει την παραγωγικότητα του, ενώ για την καθημερινότητα είναι ένα εργαλείο που μπορεί να μας γλίτωσει λίγο χρόνο. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι αναγκέο, αφού όλα μπορούν να γίνουν και χωρίς κινιτό.
Νομίζω μάλιστα πως όλοι πρέπει να συνηδιτοποίησουμε πως δεν είναι ανάγκη, δεν θα πάθουμε κάτι αν ξεχάσουμε μια φορά το κινιτό στο σπίτι ή αν μείνουμε απο μπαταρία.Θα το θεωρίσουμε "αναγκέο" όταν δημιουργιθεί κάποια ανάγκη, στην οποία θα μπορέσει να φέρει την λύση γρήγορα. Αυτό όμως δεν είναι ιδιέτερα συχνό φαινόμενο, εκτός των επαγκελματικών κύκλων.

Μόδα δυστιχός είναι. Το μεγαλύτερο ποσοστώ Ελλήνων με smartphone, έχουν smartphone απλός επειδή το προστάζει η κοινωνία, χωρίς να χρησιμοποίουν κάποια από τις τόσες δυνατότητες που τους προσφέρει. Και υπάρχει και η απέναντι μερία, αυτοί που επίτιδες πέρνουν όσο το δυνατών πιο φτηνό κινιτό, ή ψάχνουν να βρούν όσο το δυνατών πιο παλιό για να κατακρίνουν τα νέα και ακριβά μοντέλα.
Πιστεύω πως έχουμε δώσει πολύ περισσότερη εκτάση στο συγκεκριμένο θέμα από όσο αξίζει. Προβλημά του καθενός είναι το τι κουβαλάει στην τσέπη του και αν έχει η όχι άπειρες δυνατότητες, και ακόμα περισσότερο ποιές χρησιμοποίει.
Προσωπικά πάντος έχω βαρεθεί να βλέπω iphone και samsung galaxy που η μοναδική εφαρμογή που έχουν ειναι το fb, και η μόνη χρήση τους είναι να μπουν στο fb όταν είσαι για κάφε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
πλεον απο μια ηλικια και μετα δηλαδη αφου πηγαινεις πια Πανεπιστημιο πιστευω πως ειναι απλα αναγκη
εχει περασει πια η μοδα που λεγαμε ολοι θελω να εχω το καλυτερο κινητο κτλ κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ξεκινησε σαν μοδα
ειχες κινητο και ησουν πολυ λεβελ απ.
τωρα που εχουν ολοι (εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις) ειναι αναγκη
βασικα δεν εχει σημασια πια αν εχεις κινητο,αλλα ΤΙ κινητο εχεις.
truth is δεν ειναι και βασικη αναγκη, ζεις και χωρις αυτο
οκ αν εισαι εξω και προκυψει κατι και πρεπει επιγοντως να τηλεφωνησεις ναι τοτε ειναι πρακτικο
αλλα αυτο δεν σημαινει οτι χρειαζεσαι smartphone, ιντερνετ στο κινητο,applications,και ο,τι αλλα σκατα σου πλασαρουν
ουτε οτι πρεπει να τηλεφωνησεις την θεια σου την Φιλιω που μενει στο κατω διαμερισμα αν εχει ζαχαρη γιατι σου τελειωσε
οπως και να χει οσο παιρνανε τα χρονια,τοσο περισσοτερες αναγκες θα πιστευουμε πως εχουμε, οσο ανουσιες ή γελοιες και αν ειναι. ετσι κι αλλιως το κινητο δεν ειναι η μονη συσκευη που μας εχουν πεισει οτι ειναι πια απαραιτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,777 μηνύματα.
Ανάγκη και απαραίτητο για κάθε επαγγελματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αναγκη αλλα στην αναγκη μας πιανουνε κοτσο και μεσω μοδας μας επηρρεαζουν. Αλλα δεν το βρισκω κακο να εξελισσεσαι. Εχουν βγει πολυ ενδιαφεροντα κι εξυπηρετικα και ομορφα πραγματα αρκει να εχει μετρο καποιος και να πηγαινει με τη μοδα στα μετρα του αλλιως χανει την αξια της η μοδα με τα περιττα και τις υπερβολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλά εδώ θεωρούμε ανάγκη το facebook στα κινητά θα κολλήσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πλέον έχουν γίνει ανάγκη και πιο ακραία εθισμός.
Εγώ δηλαδή υπάρχουν στιγμές που συνειδητοποιώ πως δε μπορώ χωρίς κινητό.Νιώθω αποκομμένη.Όταν κλείνει από μπαταρία νιώθω ότι κάποιος θα με θέλει κάτι,θα γίνει κάτι και δε θα μπορούν να με ειδοποιήσουν και πολλά τέτοια.Με το κινητό είμαι και σίγουρη . :P Το χω για ξυπνητήρι.Έχω συνέχεια ώρα.
Παρεούλα κοιμάμαι με το τηλέφωνο.Το χειρότερο βέβαια είναι αυτό έχω ακούσει αλλά οι συνήθειες δε κόβονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Φυσικά ανάγκη, δεν τίθεται καν ερώτημα ακόμα κι αν έγινε το 2005.
Ο τίτλος θα έπρεπε να λεγόταν:
"Smartphones: μοδα ή ανάγκη;"
Εδώ θα απαντούσα μόδα ξεκάθαρα, μόνο ένα μικρό ποσοστό το χρειάζεται πραγματικά στη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
πάντως εγώ πέρσι είχα μείνει 3-4 μήνες χωρίς κινητό και ήταν η πιο ωραία περίοδος της ζωής μου δεν με τα επριζε κάνεις άκυρες ώρες και επικοινωνία μόνο φεις του φεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Η προσωπική μου εμπειρία: Έχει πάνω από μισό χρόνο που κατέστρεψα το smartphone μου και αναγκάστηκα να πάρω ένα πολύ παλιό κινητό, ίσα ίσα για τηλέφωνα και μηνύματα. Για να είμαι ειλικρινής τον πρώτο καιρό δυσκολεύτηκα να συνηθίσω πως ούτε φωτογραφίες θα βγάζω, ούτε εφαρμογές θα έχω κλπ. αλλά τελικά το συνήθισα και σταμάτησα να νιώθω την "ανάγκη" να αποκτήσω ένα καινούριο κινητό. Βέβαια επειδή μου αρέσει να ασχολούμαι με τέτοια θέματα και παρακολουθώ τα νέα μοντέλα που βγαίνουνε αποφάσισα να πάρω σιγά-σιγά ένα καινούριο κινητό απλά για να διευκολυνθώ λίγο στην καθημερινότητα μου.

Άκυρο αλλά από το '05 το θέμα και μόνο τόσες απαντήσεις; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Κινητά τηλέφωνα : Ανάγκη ΓΙΑ Μόδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Για εμενα ενα κινητο θα πρεπει να πληρει τα εξης κρητηρια : κουμπια , να παιρνει τηλεφωνο , να στελνει μηνυματα και να παιζει ραδιοφωνο. Απολυτως τιποτα αλλο.
Εχω εδω και 2 χρονια ενα samsung απο εκεινα που αντεχουν σε σκονη και ειναι αδιαβροχο...ειναι οτι πρεπει για ατομα αρτσουμπαλα σαν εμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πλέον έχουν γίνει ανάγκη και πιο ακραία εθισμός.
Εγώ δηλαδή υπάρχουν στιγμές που συνειδητοποιώ πως δε μπορώ χωρίς κινητό.Νιώθω αποκομμένη.Όταν κλείνει από μπαταρία νιώθω ότι κάποιος θα με θέλει κάτι,θα γίνει κάτι και δε θα μπορούν να με ειδοποιήσουν και πολλά τέτοια.Με το κινητό είμαι και σίγουρη . :P Το χω για ξυπνητήρι.Έχω συνέχεια ώρα.
Παρεούλα κοιμάμαι με το τηλέφωνο.Το χειρότερο βέβαια είναι αυτό έχω ακούσει αλλά οι συνήθειες δε κόβονται.
Οκ και εγώ σε παρόμοια κατάσταση είμαι :P
Όταν με είχαν κλέψει το κινητό (το οποίο είχα 4 χρόνια) και ήμουν 1 μήνα χωρίς αυτό αρχικά έχανα την αίσθηση του χρόνου, το έψαχνα κτλ. Μετά συνήθισα σχετικά και ήμουν καλύτερα. Μετά ήρα πάλι κινητό και ο εθισμός ξανάρχισε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Από τη μια μεριά είμαστε εμείς με το smartphone κι από την άλλη σε διαρκή επαφή ένας....κόσμος που θέλει, ζητάει, απαιτεί, γιατί μη μου πείτε ότι χαρίζει. Συν το ότι έχουμε πάντα μαζί μας ένα κινητό κοριό. Και είμαστε εθισμένοι μέχρι το σημείο να μη μπορούμε χωρίς αυτό :eek:
Η εμφύτευση υποδόριου τσιπ μαζικά, με βελτιωμένο...λειτουργικό και αυτονομία μιας ζωής, αμέσως μετά την κοπή του ομφάλιου λώρου δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα αλλά ούτε και χρονικά.
Μέσα στα επόμενα 50 χρόνια το βλέπω.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Μετά ήρα πάλι κινητό και ο εθισμός ξανάρχισε :P


Προς τιμήν σου παραδέχεσαι ότι υπάρχει εθισμός με το κινητό. :thumbup:
Δεν τα βγάζουμε δηλαδή από το μυαλό μας! :cool:

Όχι τίποτα άλλο αλλά τα πράγματα έχουν γίνει πολύ χειρότερα.

Σχεδόν όλες οι γυναίκες και σχεδόν κάθε στιγμή, έχουν ένα κινητό αγκαλιά μαζί με τα καλώδια στ'αυτιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snowgirl

Νεοφερμένος

Η snowgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Σχεδόν όλες οι γυναίκες και σχεδόν κάθε στιγμή, έχουν ένα κινητό αγκαλιά μαζί με τα καλώδια στ'αυτιά...


Γιατι;; Και με τους αντρες το ιδιο ακριβως συμβαινει.

Μηπως εχεις καποιο προβλημα με τις γυναικες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Γιατι;; Και με τους αντρες το ιδιο ακριβως συμβαινει.

Μηπως εχεις καποιο προβλημα με τις γυναικες;;


Κολλημένος με την μπάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Γιατι;; Και με τους αντρες το ιδιο ακριβως συμβαινει.

Μηπως εχεις καποιο προβλημα με τις γυναικες;;


Έχω αναφέρει ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τις γυναίκες τις οποίες γουστάρω
αλλά επειδή όταν ερχόμαστε να ριχτούμε κρατάτε σχεδόν μονίμως ένα τηλέφωνο
έθιξα το θέμα. :cool:

Ομοίως και αρκετοί άνδρες πράττουν έτσι αλλά δεν με απασχολεί διότι δεν ρίχνομαι σε άνδρες.

Τι να κάνουμε; έτσι είναι!

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top