Αναπηρία ή μήπως ...χάρισμα;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η Aimee Mullins και τα 12 ζευγάρια πόδια της

Το περιοδικό people την έχει συμπεριλάβει ανάμεσα στους 50 ομορφότερους ανθρώπους του κόσμου. Είναι αθλήτρια, ηθοποιός αλλά και μοντέλο.

Σε ηλικία μόλις ενός έτους έχασε τα πόδια της από τα γόνατα και κάτω, λόγω ελλιπούς δομής των οστών.

Έχει τρία παγκόσμια παραολυμπιακά ρεκόρ. Στα φοιτητικά της χρόνια συναγωνιζόταν με αρτιμελείς αθλητές και το 1996 συμμετείχε στους παραολυμπιακούς αγώνες της Ατλάντας, κάνοντας ρεκόρ στα 100 μέτρα και στο άλμα εις μήκος.

Συμμετείχε στην ταινία Δίδυμοι Πύργοι του Όλιβερ Στόουν και υποδύθηκε τη «γυναίκα-τσίτα» στο αβάν-γκαρντ φιλμ,Cremaster 3 του Matthew Barney.

Το 1999 ο Alexander McQueen, την ανέβασε στην πασαρέλα για την παρουσίαση της collection του.

Τον ελεύθερο χρόνο της, τον αφιερώνει σε μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς, όπως τον Just One Break και τον Womenʼs Sports Foundation.

Στην ομιλία της επαναπροσδιορίζει την έννοια της ομορφιάς και μας παρουσιάζει τα 12 ξεχωριστά ζευγάρια πόδια της, που της δίδουν ταχύτητα, σεξαπίλ, αλλά και 15 επιπλέον εκατοστά ύψους.



Video για τη ζωή της στο youtube
Aimee Mullins homepage
TEDtalk link



Σχετικές εικόνες:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • mullins.jpg
    mullins.jpg
    22.2 KB · Εμφανίσεις: 224
  • mullins cremator.jpg
    mullins cremator.jpg
    138.8 KB · Εμφανίσεις: 301
  • mullins legs.jpg
    mullins legs.jpg
    33.7 KB · Εμφανίσεις: 203
  • mullins-xl.jpg
    mullins-xl.jpg
    57.5 KB · Εμφανίσεις: 211
Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η αναπηρία δεν είναι χάρισμα. Και η γυναίκα αυτή θα ήθελε να έχει τα πόδια της. Χαρισμα είναι το πως την αντιμετωπίζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
να λοιπον τι σημαινει δυναμη ψυχης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πέραν του πώς μπορεί να την αντιμετωπίσει ο καθένας, έχει ιδιαίτερη σημασία το πώς αντιμετωπίζει η ίδια τον εαυτό της.
Εάν η δική της στάση ήταν διαφορετική, εύλογα θα ήταν διαφορετική και η αποδοχή από τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εάν η δική της στάση ήταν διαφορετική, εύλογα θα ήταν διαφορετική και η αποδοχή από τους υπόλοιπους.

Ας μή προτρέχουμε. Αλλο η δική της στάση άλλο η αποδοχή από τους άλλους. Το πρώτο αν δεν το κάνει ο ανάπηρος θα βουλιάξει σε μια άνευ προηγουμένου μιζέρια. Ομως για δες που αυτή τη μιζέρια οι άλλοι, την αποδέχονται ευκολότερα. Γιατί αυτήν θεωρούν "φυσιολογική".

Μήν δίνουμε λοιπόν φρούβες ελπίδες σε τυχόν άτομα με αναπηρία που διαβάζουν αυτές τις γραμμές. Φαινομενικά όλοι θαυμάζουν εναν πολεμιστη ανάπηρο, όμως, σε προσωπικό επίπεδο, αν μια φυσιολογική γυναίκα την ζήλευαν μια φορά για όσα έχει κατορθώσει, μια ανάπηρη, για τα ίδια πραγματα,θα την ζήλευαν χίλιες. Και η ζήλεια δεν είναι αγάπη ούτε αποδοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
να λοιπον τι σημαινει δυναμη ψυχης!

τι σημαινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
H Aimee δεν είναι κάτι ξεχωριστό. Είναι μια φυσιολογική, όμορφη γυναίκα που έθεσε στόχους και τους κυνήγησε. Ενώ όσοι τη γνώριζαν όμως, θα περίμεναν να είναι καθηλωμένη στο αναπηρικό καροτσάκι, εκείνη διεκδίκησε μια ενεργή θέση στη ζωή. Διεκδίκησε την ένταξή της στη "φυσιολογικότητα" (sic) αποδεχόμενη τη διαφορετικότητά της.
Τα φαινόμενα δείχνουν πως το πέτυχε και ταυτόχρονα έγινε έμπνευση για κάθε άνθρωπο, ανάπηρο ή μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η αναπηρία δεν είναι χάρισμα. Και η γυναίκα αυτή θα ήθελε να έχει τα πόδια της. Χαρισμα είναι το πως την αντιμετωπίζεις
!!!

Πράγματι, όσο η κοινωνία μας και η ηθική της παραμένουν έρμαια των όρων ισχύος, μ' άλλα λόγια ανταποδοτική (και ανταγωνιστική), ο "άνθρωπος και η αναπηρία του", θα έχουν κοινή ταυτότητα. Συνεπώς, η κρίσιμη λεπτομέρεια έγκειται στην οπτική μας για την "αναπηρεία" και όχι στον όποιον αόριστα "άνθρωπο". Κατά μία έννοια, το ηθικό αξίωμα "όλοι έχουμε την αναπηρεία μας"( ή "ουδείς αναμάρτητος υπό του ουρανού") είναι μάλλον η ικανή προϋπόθεση, για να φθάσουμε στο σημείο, να "μην βλέπουμε" πια την "αναπηρεία", αλλά την μοναδικότητα (του κάθε ανάπηρου), ως πρόσωπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
τι σημαινει?

Να σου πω εγώ τι σημαίνει δύναμη ψυχής....

Δύναμη ψυχής είναι να μην έχεις περάσει ήρεμη παιδική ηλικία. Να σε πηγαίνουν σε Αυστρία και Αγγλία και σε επεμβάσεις για να σε κάνουν "ίδιο". Να είσαι σ' ένα δωμάτιο που βρωμάει φορμόλη ή τι διάολο και να βλέπεις το γιατρό να ανοίγει τα πόδια σου και να τραβάει τις γάζες από τους προσαγωγούς σου κι εσύ να ουρλιάζεις γιατί πονάς. Να είσαι στο τραπέζι του χειρουργείου και να βλέπεις αυτό το μαύρο σωλήνα να έρχεται καταπάνω σου πριν κοιμηθείς. Να θυμάσαι τον ίδιο frakin αριθμό του δωματίου, 207, ακόμα κι αν το 1987 είναι 22 χρόνια πίσω σου!

Ακόμα και σήμερα...

Δύναμη ψυχής σημαίνει να σηκώνεσαι το πρωί με τα ίδια "διαφορετικά" πόδια απ' το κρεβάτι σου, να πηγαίνεις στη δουλειά σου γιατί πρέπει να δουλέψεις για να ζήσεις μιας και το κράτος παρέχει μηδενική μέριμνα για σένα. Πόσο μάλλον από θέμα προσωπικό, όταν έχεις ένα μυαλό αρτιμελές και έχεις κοπανήσει τις πτυχιάρες σου και λες "ρε π...η, γι αυτό το πήρα και θα πάω να δουλέψω κι εγώ!"

Δύναμη ψυχής σημαίνει να μπορείς να παίζεις με τους ίδιους κανόνες, σ' έναν κόσμο κυρίως φτιαγμένο από άλλους, για άλλους. Να πρέπει να κάνεις από ακροβατικά για να ανοίξεις το σκουπιδοντενεκέ με το "διαφορετικό" πόδι, έως και 0-100 σε 9" για να πιάσεις το τρόλλευ που πάει στη δουλειά σου.

Δύναμη ψυχής σημαίνει να γυρνάς όλο το κέντρο της Αθήνας μόνος σου με αυτά τα "διαφορετικά" πόδια για να μαζέψεις τα ψώνια που θες, να κάνεις τις δουλειές που θες, μιας και κανείς από τους "φυσιολογικούς" δεν έχει το χρόνο πάντοτε να σε βοηθήσει. Και φυσικά δε μπορείς να γίνεσαι και φόρτωμα στον καθένα συνέχεια, λόγω αξιοπρέπειας. Έτσι κουράζεσαι μια φορά, κάνεις μια διαδρομή παραπάνω, το ψάχνεις, βρίσκεις βέλτιστους τρόπους να μεταφέρεις πχ. τα ψώνια σου... You are adapting each and every frakin moment.

Δύναμη ψυχής σημαίνει ακόμα και το να πας στα μπουζούκια στο Μακρόπουλο και να ρίχνεις χορούς σα να μην κοιτάζει κανένας, αντί να κάθεσαι σπίτι σου και να κλαίς τη μοίρα σου γιατί ο "κακός Θεουλης" δε σε έκανε ίδιον με τη μάζα.... Αμ δε φταίει ο Θεος αν ο άλλος έχει σκ@τ@ στο κεφάλι του και κλαίει όλη μέρα...

Δύναμη ψυχής σημαίνει να παίρνεις πτυχίο στην καλύτερη σχολή (στο είδος της) της Ελλάδας, με τους ίδιους κανόνες. 2 ώρες για κάθε γραπτό και το "διαφορετικό" χέρι σου να πρέπει να πηγαίνει γρήγορο σαν λέηζερ στο γραπτό για να προλάβει το χρόνο και τελικά να πετυχαίνεις. Απίστευτες ώρες διαβάσματος και τρεχάλας, τη στιγμή που άλλοι φυσιολογικοί λένε "άστο για Σεπτέμβρη, θα κουραστώ να κατέβω να το δώσω καπάκι την ίδια μέρα μαζί με τ' άλλο" και πάλι να πετυχαίνεις

Ακόμα και το πιό απλό:

Δύναμη ψυχής είναι να γνωρίσεις κάποιον/α και να σου πει "Πω πω... δηλαδή έτσι με πρόβλημα περπατάς από μικρός/ή;" κι αντί να αντιδράσεις εν θερμώ και να πεις "Πω πω... δηλαδή έτσι βλαμμένα σκέφτεσαι από μικρός/ή", να κάνεις τη Στανίση ("Δεν άκουσα, πως είπατε") και να περιμένεις υπομονετικά μέχρι να βρεις φίλους που θα χουν τα κότσια να μη σε προσβάλλουν γι αυτό που φαίνεσαι αλλά να σε εκτιμήσουν γι αυτό που είσαι. Είναι σα το χριστιανικό "Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι", είσαι αναγκασμένος να καταπίνεις και να προχωράς, ειδάλλως κινδυνεύεις να γίνεις άλλος ένας κομπλεξικός ανάπηρος τύπου "δε με παίζουν τα παιδάκια". Χέστηκες κι αν δε σε παίζουν! Εσύ παίζεις καλά εγκεφαλικά; Αυτό έχει σημασία.



Εν κατακλείδι: Δύναμη ψυχής είναι να έχω δεχθεί και να αυτοπροσδιορίζομαι ως διαφορετικό είδος μέσα σ' έναν κόσμο 6 δισεκατομμυρίων, να νιώθω έτσι, να παλεύω έτσι. Να αναπτύσσω 10-20 άλλες αρετές επάνω μου που ένας Θεος ξέρει ποτέ αν θα τις ανακαλύψει κανείς γιατί πρέπει συνέχεια να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας, αντί να αποδεικνύουν οι άλλοι πως δεν είναι ίδιοι μέσα στη σούπα της μάζας!

Κι όμως, εδώ είμαι και δε θα το κουνήσω για κανένανε! Θα ζήσω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Να σου πω εγώ τι σημαίνει δύναμη ψυχής....

..............................


Εν κατακλείδι: Δύναμη ψυχής είναι να έχω δεχθεί και να αυτοπροσδιορίζομαι ως διαφορετικό είδος μέσα σ' έναν κόσμο 6 δισεκατομμυρίων, να νιώθω έτσι, να παλεύω έτσι. Να αναπτύσσω 10-20 άλλες αρετές επάνω μου που ένας Θεος ξέρει ποτέ αν θα τις ανακαλύψει κανείς γιατί πρέπει συνέχεια να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας, αντί να αποδεικνύουν οι άλλοι πως δεν είναι ίδιοι μέσα στη σούπα της μάζας!

Κι όμως, εδώ είμαι και δε θα το κουνήσω για κανένανε! Θα ζήσω!:)

Συγνώμη για τους χρωματισμούς, αλλά ...έμεινα! Μου ΄ρθαν πολλά για να σου πω, μα προτίμησα να σιωπήσω, για ν' ακούσω τον ήχο μίας σταγόνας, απ' την άκρη της μύτης μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
valder:

Λες τις τυπικες politically correct βλακειες που γραφουν οι δημοσιογραφοι στις εφημεριδες για να πουλησουν φυλα βασιζομενοι στο συναισθημα.

Και θα σου πω ευθυς αμεσως γιατι:

1) Λες οτι δυναμη ψυχης ειναι το οτι ταλαιπωρηθηκε οταν ηταν μικρη κτλ κτλ. As if she had a choice. Ταλαιπωριεται να παει για ψωνια κτλ κτλ, οκ, τι αλλο μπορει να κανει? Οταν σου εχει τυχει κατι η προσαρμοζεσαι η ψωφας. Κανενας δεν θελει να ψωφησει.

2)

ύναμη ψυχής είναι να έχω δεχθεί και να αυτοπροσδιορίζομαι ως διαφορετικό είδος μέσα σ' έναν κόσμο 6 δισεκατομμυρίων, να νιώθω έτσι, να παλεύω έτσι. Να αναπτύσσω 10-20 άλλες αρετές επάνω μου που ένας Θεος ξέρει ποτέ αν θα τις ανακαλύψει κανείς γιατί πρέπει συνέχεια να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας, αντί να αποδεικνύουν οι άλλοι πως δεν είναι ίδιοι μέσα στη σούπα της μάζας!

Δηλαδη εσυ που εχεις τα δυο ποδια σου δεν εισαι στην μαζα ε?

Η μηπως οσοι ειναι αρτημελεις δεν χρειαζεται να αναπτυσουν αλλες αρετες? Αυτο που σε κανει εναρετω ειναι να εχεις τα δυο ποδια σου. Χμμμμ...

Κοιτα να δεις, αυτο ακριβως που κανεις εσυ και κανουμε ολοι οταν βλεπουμε καποιον αναπηρο το οτι τον θεωρουμε "γεναιο" "δυνατο" και ολες αυτες τις βλακειες αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να τις πολεμανε καθε μερα. Το βλεμα οικτου και ψευδοθαυμασμου επειδη κανουν τι, οτι κανουν και ολοι οι υπολοιποι!

Ενας παιδικος μου φιλος εχει ALS (οτι εχει και ο hawking) γεννηθικε και στα πρωτα 2 χρονια του αρχισαν οι πρωτες παραλησεις και τωρα στα 24 του δεν κουνιεται σχεδον καθολου αν και εχει κρατησει φωνητικες χορδες (αγνωστο γιατι). Αυτο που τον ενοχλει περισοτερο απο ολα ειναι ο τονος της φωνης των ανθρωπων που τον γνωριζουν και μαθαινουν οτι τελειωσε πανεπιστιμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
valder:

Λες τις τυπικες politically correct βλακειες που γραφουν οι δημοσιογραφοι στις εφημεριδες για να πουλησουν φυλα βασιζομενοι στο συναισθημα.

Δεν ανησυχώ για τη βλακεία που γράφεται καθημερινά στις φυλλάδες, ούτως ώστε να αποκομισθούν έσοδα από κάποιους. (βλακεία που παράγει κέρδος) Ανησυχώ για τις βλακείες που γράφονται καθημερινά, απλά και μόνο για να ικανοποιηθούν ματαιοδοξίες και κενότητες ψυχικές.:) (βλακεία σκέτη)

1) Λες οτι δυναμη ψυχης ειναι το οτι ταλαιπωρηθηκε οταν ηταν μικρη κτλ κτλ. As if she had a choice. Ταλαιπωριεται να παει για ψωνια κτλ κτλ, οκ, τι αλλο μπορει να κανει? Οταν σου εχει τυχει κατι η προσαρμοζεσαι η ψωφας. Κανενας δεν θελει να ψωφησει.

Για μένα μίλησα, όχι για την Aimee. Και όπως λες κι εσύ, προσαρμόστηκα. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είμαι ιδιαίτερος ή ότι μπορει τη Χ στιγμή να χρειαστώ βοήθεια.:)

Σημείωση: Για τους ανθρώπους χρησιμοποιούμε το "πεθαίνεις", για τα ζώα το "ψοφάς". Από κει και μόνο κατάλαβα πολλά....:)

Δηλαδη εσυ που εχεις τα δυο ποδια σου δεν εισαι στην μαζα ε?

Η μηπως οσοι ειναι αρτημελεις δεν χρειαζεται να αναπτυσουν αλλες αρετες? Αυτο που σε κανει εναρετω ειναι να εχεις τα δυο ποδια σου. Χμμμμ...

Άλλο λες, άλλο λέω. Υπάρχει και παροιμία γι αυτό αλλά ας πάμε στα σοβαρά. Εγώ μίλησα ότι πίσω από το περιτύλιγμα του περπατήματος, είμαι και νιώθω ακόμα και τότε, κάτι πολύ διαφορετικό. Αυτό οφείλεται και σε επιπλέον ικανότητές μου από αυτές του μέσου ανθρώπου, Γι αυτό ηρεμώ τα βράδια και λέω "κι ας μη βλέπουν οι πολλοί τι είσαι, η χαρά σου θα ναι στην αντίδραση των λίγων όταν θα σε ανακαλύψουν". Αλλά ας μην περιαυτολογώ, υπάρχουν συγκεκριμένοι φίλοι άριστου νοητικού επιπέδου (και εδώ μέσα) που ξέρουν πολύ καλά τι εννοώ.:)

Κοιτα να δεις, αυτο ακριβως που κανεις εσυ και κανουμε ολοι οταν βλεπουμε καποιον αναπηρο το οτι τον θεωρουμε "γεναιο" "δυνατο" και ολες αυτες τις βλακειες αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να τις πολεμανε καθε μερα. Το βλεμα οικτου και ψευδοθαυμασμου επειδη κανουν τι, οτι κανουν και ολοι οι υπολοιποι!

Προσωπικά δεν θέλω τον οίκτο. Κάνω ότι και οι άλλοι και εκτιμώ όταν με βοηθάνε σε όσα δε μπορώ μόνος μου (ελάχιστα στην ουσία). Από κει και πέρα την απάντηση στην έχω δώσει πριν καν μου απευθύνεις το λόγο. Γενναίος και δυνατός δεν είναι όποιος έχει να αντιμετωπίσει τις ίδιες δυσκολίες με τον υπόλοιπο κόσμο, αλλά τον ίδιο τον υπόλοιπο κόσμο.

Ενας παιδικος μου φιλος εχει ALS (οτι εχει και ο hawking) γεννηθικε και στα πρωτα 2 χρονια του αρχισαν οι πρωτες παραλησεις και τωρα στα 24 του δεν κουνιεται σχεδον καθολου αν και εχει κρατησει φωνητικες χορδες (αγνωστο γιατι). Αυτο που τον ενοχλει περισοτερο απο ολα ειναι ο τονος της φωνης των ανθρωπων που τον γνωριζουν και μαθαινουν οτι τελειωσε πανεπιστιμιο.

Ενοχλείται από το ρατσισμό αγαπητέ, διότι η στενομυαλιά εκεί έξω είναι άπειρη. Υπάρχουν άνθρωποι που και σε μένα ξύνισαν όταν πήρα το δικό μου χαρτί ενόσω εκείνοι ήταν (και είναι) φοιτητές (ή και εργαζόμενοι ακόμα), και προφανώς νευρίασα γιατί ήξερα εγώ ότι μπορώ να τα καταφέρω και δεν φίλησα κατουρημένες ποδιές για να το κάνω. Αύριο που θα πάω να πάρω το χαρτί στα χέρια μου όμως, αυτοί ακόμα φοιτητές θα είναι! Εδώ πληρώνονται όλα να πεις του φίλου σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ον τοπικ: θεωρω πως δεν ειναι μονο ''στο χερι'' σου να δεχτεις την διαφορετικοτητα σου και να συνηρπαχεις με αυτην..σημαντικο ρολο παιζει και η αντιμετωπιση του κοσμου προς το προσωπο σου διοτι αν εσυ τα εχεις οκ με τον εαυτο σου και δεις ''τα ματια τ κοσμου'' να σε κοιτουν απο πανω ως κατω τοτε κατταρακωνεται η ψυχολογια σου,οσο και αν δεν θελεις να το δειξεις...
αυτο το λεω επειδη καπου ειδα οτι ''οταν εσυ εισαι οκ με τον εαυτο σου τοτε και ο κοσμος θα ειναι οκ απενανντι σου''
δεν ισχυει αυτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
τι σημαινει?
Είναι να φαίνεσαι στους άλλους σαν ενα παράδειγμα της αδικίας της ζωής και όμως εσύ με το παράδειγμά σου να δείχνεις ότι η ζωή είναι ωραία. Αγωνιζόμενος κάθε μέρα ενάντια σε όλα, και πολλές φορές σε όλους, να την κάνεις ομορφότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
valder:

Λες τις τυπικες politically correct βλακειες που γραφουν οι δημοσιογραφοι στις εφημεριδες για να πουλησουν φυλα βασιζομενοι στο συναισθημα.

Και θα σου πω ευθυς αμεσως γιατι:

1) Λες οτι δυναμη ψυχης ειναι το οτι ταλαιπωρηθηκε οταν ηταν μικρη κτλ κτλ. As if she had a choice. Ταλαιπωριεται να παει για ψωνια κτλ κτλ, οκ, τι αλλο μπορει να κανει? Οταν σου εχει τυχει κατι η προσαρμοζεσαι η ψωφας. Κανενας δεν θελει να ψωφησει.

You always have a choice, dear!!! Δεν έχεις ακούσει γι' αυτούς που "παραιτούνται";

Όσο για το "προσαρμόζεσαι", είναι ξέρεις πολύ εύκολο να το λες όταν είσαι έξω από το χορό. Πολλοί άνθρωποι με προβλήματα προσπαθούν να προσαρμοστούν και τα καταφέρνουν και είναι αξιέπαινοι γι' αυτό. Όμως δεν εξαρτάται μόνο από αυτούς. Υπάρχει και ένας κόσμος γενικά φτιαγμένος για ανθρώπους χωρίς προβλήματα και μόνο εν μέρει -και αυτό τα τελευταία χρόνια - έχει πρόβλεψη για ανθρώπους με προβλήματα. Σκέψου λίγα χρόνια πριν, πόσα πεζοδρόμια είχαν ζώνες για τυφλούς, πόσοι σηματοδότες ήχο για τυφλούς, πόσες ράμπες για αμαξίδια υπήρχαν στα πεζοδρόμια και στα κτίρια, πόσοι ανελκυστήρες σε σταθμούς μετρό και ησαπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και σε όσες ράμπες γι' αναπήρους υπάρχουν, πόσοι από εμάς τους πονόψυχους Έλληνες παρκάρουμε φαρδιά πλατιά τον τετράτροχο οργασμό μας, να λες καλύτερα Σίμπυ μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Αν και θαυμάζω υπερβολικά αυτήν την κοπέλα κι άλλους φυσικά ανθρώπους με αναπηρία, δε θα μπορούσα να μην πω ειλικρινά οτι αυτό που μου βγάζει επίσης είναι ο οίκτος, η λύπηση. Όσο κι αν τη θαυμάζουμε, κανείς δε θα ήθελε να είναι στη θέση της. Είναι αυτή η παροιμία που λέει, δεν έγινε πιλάφι, να το γυρίσουμε σε λαπά. Αυτό έκανε κι αυτή, πήρε τα δεδομένα που είχε - που αναγκάστηκε να έχει γιατί δεν θα τα επέλεγε φυσικά ποτέ - και έχτισε πάνω σε αυτά. Λύπηση όμως μου προκαλεί κι ο κάθε αρτιμελής άνθρωπος που θεωρεί δεδομένη την αρτιμέλειά του και δεν παλεύει για τίποτα, ούτε προσπαθεί. Θα μου πείτε, γιατί τα λες αυτά; Ήθελα απλά να είμαι ειλικρινής λέγοντας οτι παράλληλα με αισθήματα θαυμασμού, μου βγάζει κι αισθήματα λύπησης, λυπάμαι που το λέω, είναι η αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και θαυμάζω υπερβολικά αυτήν την κοπέλα κι άλλους φυσικά ανθρώπους με αναπηρία, δε θα μπορούσα να μην πω ειλικρινά οτι αυτό που μου βγάζει επίσης είναι ο οίκτος, η λύπηση. Όσο κι αν τη θαυμάζουμε, κανείς δε θα ήθελε να είναι στη θέση της. Είναι αυτή η παροιμία που λέει, δεν έγινε πιλάφι, να το γυρίσουμε σε λαπά. Αυτό έκανε κι αυτή, πήρε τα δεδομένα που είχε - που αναγκάστηκε να έχει γιατί δεν θα τα επέλεγε φυσικά ποτέ - και έχτισε πάνω σε αυτά. Λύπηση όμως μου προκαλεί κι ο κάθε αρτιμελής άνθρωπος που θεωρεί δεδομένη την αρτιμέλειά του και δεν παλεύει για τίποτα, ούτε προσπαθεί. Θα μου πείτε, γιατί τα λες αυτά; Ήθελα απλά να είμαι ειλικρινής λέγοντας οτι παράλληλα με αισθήματα θαυμασμού, μου βγάζει κι αισθήματα λύπησης, λυπάμαι που το λέω, είναι η αλήθεια.

Πάντως νομίζω ότι αν κάτι καταρρακώνει ψυχικά τους ανθρώπους με αναπηρία είναι όταν βλέπουν/αισθάνονται τον οίκτο των άλλων. Κι ''εντάξει'' αν βλέπεις κάποιον με νοητική υστέρηση (αν και πάλι, βαθιά μέσα του πολλές φορές καταλαβαίνει), αλλά όταν μιλάμε για κάποιον με αισθητηριακή ή σωματική αναπηρία το να τον κοιτάξεις με περίλυπο ύφος ή να του μιλήσεις με διαφορετικό τόνο στην φωνή είναι νομίζω ανεπίτρεπτο. Δεν μπορώ βέβαια να κατηγορήσω όσους το κάνουν, καθώς δεν έχουμε καθόλου παιδεία απέναντι στην διαφορετικότητα, είτε μιλάμε για ανάπηρους, είτε για ομοφυλόφιλους, είτε για αλλοεθνείς ή αλλόθρησκους.

Προσωπικά τους αντιμετωπίζω όλους ως ίσους. Βέβαια εγώ δουλεύω στην ειδική αγωγή (αν και όχι με αισθητηριακές/σωματικές αναπηρίες) οπότε δεν θα με τιμούσε καθόλου αν έκανα διακρίσεις. Οφείλω να παραδεχτώ όμως ότι υπήρξε 1 φορά που σοκαρίστηκα, όταν είδα 1 κοπέλα να φέρει παρενέργειες του Τσέρνομπιλ (δεν θα προβώ σε λεπτομέρειες). Εννοείται βέβαια πως η κοπέλα δεν κατάλαβε κάποια αντίδραση από εμένα. Κι εδώ έρχεται το θέμα της παιδείας. Δεν μπορούμε να απαιτήσουμε από κάποιον να μην στενοχωρηθεί ή σοκαριστεί από κάποια αναπηρία που πιθανώς να δει, οφείλουμε να τον εκπαιδεύσουμε όμως να δει βαθύτερα. Πιθανώς κάποιος ''πολύ ευαίσθητος'' να πληγωθεί πολύ βλέποντας κάποιο παιδί να κουτσαίνει και μόνο. Η ευαισθησία όμως θα εκφραστεί όχι με δάκρυα για τον ''ταλαίπωρο ανάπηρο'' (έχω δει και τέτοιες φάσεις), αλλά με την προσπάθεια αντιμετώπισής του σαν ισάξιο μέλος της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Και σε όσες ράμπες γι' αναπήρους υπάρχουν, πόσοι από εμάς τους πονόψυχους Έλληνες παρκάρουμε φαρδιά πλατιά τον τετράτροχο οργασμό μας, να λες καλύτερα Σίμπυ μου...

Καλά ασ' το αυτό ... και πόσα άλλα τέτοια.
Προσωπικά θαυμάζω τους ανθρώπους που παρά την αναπηρία τους καταφέρνουν να μην το βάλουν κάτω και να ζήσουν όσο το δυνατόν μια πιο φυσιολογική ζωή, σε έναν κόσμο, που ξαναλέω, έχει ελάχιστη πρόβλεψη γι' αυτούς.
Τους θαυμάζω επειδή πράγματα που εμείς, οι "αρτιμελείς" θεωρούμε δεδομένα, γι' αυτούς αποτελούν πραγματικά καθημερινές μικρές μάχες. Νομίζω ότι κανένας από εμάς δεν αντιλαμβάνεται πόσο πραγματικά πολύπλοκο μπορεί να είναι για ένα άτομο με αναπηρία να πάει π.χ. στο φούρνο για ψωμί. Κάτι δηλαδή που για όλους εμάς είναι θέμα 3 λεπτών.
Καλό θα ήταν να μην το ξεχνάμε αυτό και να μη λέμε "δεν έχεις επιλογή, πρέπει να προσαρμοστείς". Αυτή η προσαρμογή δεν είναι και τόσο απλό πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και σε όσες ράμπες γι' αναπήρους υπάρχουν, πόσοι από εμάς τους πονόψυχους Έλληνες παρκάρουμε φαρδιά πλατιά τον τετράτροχο οργασμό μας, να λες καλύτερα Σίμπυ μου...

Τι να πεί κανείς για τους βαρήκοους που συστηματικά τους αντιμετωπίζουν σαν ηλίθιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top